Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Sestřina spolužačka je osamělá Alíkova poradna

  Škola

  Ahoj sastra má ve třídě spolužaču a s tou se nikdo nebaví. Ona už totiž dvakrát propadla a je to romka takže má jinou barvu pleti a sedí sama v úplně poslední lavici. Teď je nemocná a její spolužáci si dělají legraci že má koronavirus. Já bych se s ní bavila jenže chodím do jiné třídy jak to mám udělat?

  holka, 13 let, 11. září

  Ahoj,

  je od Tebe moc hezké, že bys ráda podpořila sestřinu spolužačku, se kterou se ostatní skoro nebaví. Z toho, jak to popisuješ, si umím představit, že se ta dívka může cítit ve škole osamělá a může ji to trápit. Pokud chodíš do jiné třídy, říkám si, jestli bys ji nemohla oslovit někdy o přestávce, sednout si za ní během oběda anebo třeba v čase, než se odchází ze školy. Můžeš se jí třeba zeptat, co ji baví a zkusit zjistit, jestli máte něco společného a jestli byste si spolu mohly rozumět.

  Zdraví

  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola

  Je mi zle ze školy

  Zdravím,
  Mám problém a to takový že nezvládám že mám jít do školy...
  Asi si řeknete že většině se tam nechce,jenže já to mám jiné:/ při pomyšlení na školu se mi chce zvracet (ano opravdu se mi udělá zle) a také se mi chce brečet. Do školy jsem dřív chodila hrozně moc ráda,ale teď tam opravdu nechci! Nechci tam potkávat ty falešné lidi co se na mě vykašlali... Myslela sem si že mě má ráda skoro celá škola ale nakonec zbylo asi 5 lidí. Když pomyslím na školu mám panický záchvat a vlastně ani nevím z čeho.Jinak poslední dny ve škole než se zavřela jsem trávila asi nějak takhle:V lavici,nemluvila,sledovala každou minutu na hodinách a klapaním nohy o zem ze stresu. Moc mi chybí to moje nadšení pro školu,ale už ho prostě v sobě nemůžu najít... Prosím dejte mi nějakou radu,jak se zbavit toho pocitu úzkosti ze školy☹️

  holka, 13 let, 30. srpna

  Ahoj,

  umím si představit, že Tě škola stresuje a při pomyšlení na ni se Ti dělá psychicky i fyzicky zle. Pokud jsi zažívala faleš a zklamání od lidí, kterým jsi důvěřovala, věřím, že Ti teď není dobře z toho, že se do toho prostředí vracíš.

  Co můžeš nyní pro sebe udělat? Určitě je toho víc. Píšeš o pěti lidech, kteří "zbyli" a mají Tě rádi. Těch pět lidí stojí za to. Spoj se s nimi, domluv, že spolu budete trávit čas, něco společně podniknete, třeba i o přestávce, tak se budeš mít na co ve škole těšit. Ve výuce se zkus soustředit na probíranou látku, může Tě to opravdu zaujmout a odvést myšlenky od toho, co prožíváš se spolužáky.
  Taky si do školy můžeš vzít něco, co Ti přinese uklidnění a radost - oblíbený předmět, talisman, fotku v mobilu apod. Ve chvíli, když Ti nebude zrovna dobře, Ti to může dodat sílu.
  V neposlední řadě je možné obrátit se na školního psychologa nebo poradce. Pokud je Tvoje nechuť jít do školy tak veliká, jak popisuješ, zasloužíš si odbornou pomoc. Kdyby u vás ve škole něco takového nebylo možné, můžeš s pomocí rodičů vyhledat psychologa mimo školu.

  Rodiče, nebo jiní dospělí, kterým důvěřuješ, Ti mohou také účinně pomoci. Můžeš se s nimi domluvit, že si třeba o přestávce zavoláte, nebo napíšete, že jim třeba každou přestávku dáš vědět, jak Ti je - a budeš tak mít určitou oporu na celé vyučování.

  Zkus si také na škole najít něco, na co se můžeš těšit, i kdyby to byl "jen" obrázek na chodbě, strom u školy, výhled z okna nebo i dobrá svačina. Nachystej si oblečení, které máš ráda, hudbu do sluchátek, zpříjemni si školu, jak to jde. Určitě na něco přijdeš i sama.

  Lidé, i ve škole, se docela často mění, někdy k horšímu, jindy k lepšímu. Uvidíš, třeba Ti letošní školní rok přinese příjemné překvapení. Moc bychom Ti to přáli. Ale i kdyby se tak nestalo, jsou tu - jak píšeme - možnosti, jak si pomoci.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola

  Bývalý kamarád se do mě naváží

  ahoj,ještě jeden dotaz.... mám kamaráda už asi 4 roky jsem s ním spokojená ale jen jedna velká chyba... pořád do mě ryje směje se mi dělá si ze mě srandu že jak
  kdyby říkal:myslíš si že v životě něco dokážeš?? je to fakt hrozný pocit... (dělal to jen přes internet ale už to je i v reálu) ale problém je v tom řekla jsem mu to už jsem mu to několikrát řekla že to není v pořádku, vlastně jak to začalo... vždycky psal přes internet nějaké hnusné věci začala hádka pak jsme se usmířili a tak to bylo pořád dokola.. pak mi říkal že je z toho šťastný jak mi ubližuje :( už s ním nechci dál být ! ale já s ním chodím do školy a když ho uvidím tak se s ním musím pořád bavit :( takže co s tím mám dělat? (kvůli němu mě i bolelo břicho)

  holka, 26. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že máš se začátkem školního roku takové starosti. Věřím, že nechceš být dál s někým, kdo Ti ubližuje a opakovaně Ti říká opravdu škaredé věci - a dokonce mluví o tom, že mu dělá radost Ti ubližovat. Takový člověk opravdu není kamarád, protože kamarád dělá pravý opak - umí podporovat, podržet, má radost z radosti druhého, a ne z jeho bolesti.

  Píšeš, že s tímto "kamarádem" chodíš do školy a proto se s ním musíš bavit. Říkám si, jestli opravdu musíš? Klidně mu řekni, že se s ním bavit nechceš, protože se k Tobě nechová pěkně a prostě s ním moc nemluv. Je na místě chovat se slušně, pozdravit, v rámci školy udělat, co je třeba (třeba při spolupráci ve vyučování), ale více nemusíš. Můžeš mu to i říct nebo napsat, že se nyní budeš pro jeho nehezké jednání chovat jinak, máš na to plné právo.

  Pokud bys to nezvládla sama, můžeš požádat o pomoc někoho jiného ze školy, který Tě podpoří a postaví se za Tebe, kdyby došlo k nějaké hádce nebo slovním útokům. Myslím, že by mohlo pomoci, kdybys na to nebyla sama. Samozřejmě to neznamená pomlouvat kamaráda přede všemi, ale svěřit se někomu, ke komu máš důvěru.

  Držíme palce a přejeme co nejklidnější začátek školního roku.

  Modrá linka

  Škola

  Nová škola

  Teď v září půjdu na novou školu, už na střední. Je to velká škola, ve velkém městě a říká se, že na ní nejsou moc milí lidé (učitelé i studenti). Mám vyšší váhu a taky problémy s pletí a bojím se, že budu středem posměchu. Nějaké rada? Jinak na tu školu se těším, je to prý prestižní škola. Jen posledních pár týdnů mě to začalo docela stresovat. Díky za odpověď.

  kluk, 14 let, 21. srpna

  Ahoj,
  gratuluji k přijetí na prestižní školu. Strach a obavy z něčeho nového, i když jsou zcela přirozené a pochopitelné, nejsou příjemné a vždy dobrým rádcem. Velmi důležité pro to, jak zapadneš do nového kolektivu, jak Tě ostatní budou brát, je Tvé sebevědomí. Není to pouze o Tvém vzhledu, ale i přístupu, přátelskosti, komunikaci. Obzvláště ve Tvém věku nejsi sám, kdo se potýká s váhou, akné nebo stresem ze zapadnutí do kolektivu. Věř, že nikdo z nás není dokonalý a je důležité být i k sobě laskavý a přijímat i své slabší stránky, které jsou přirozené a patří k životu. Každý z nás je jiný a má nějaké své jedinečné přednosti, talent na něco jiného. Proto se pokoušej soustředit na to, co Ti jde, v čem jsi dobrý a zkus se za to ocenit. Samozřejmě by bylo prima, kdyby ses snažil o zdravou životosprávu, která Ti může pomoci jak s postavou, tak kvalitou pleti. Obecně to znamená zdravou stravu a pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, který můžeš spojit s nějakým koníčkem, zábavou i přáteli. Chci Tě také podpořit v tom, abys na své obavy a stres nebyl sám a mluvil o tom se svými blízkými, ať už v rodině nebo mezi přáteli. Už to může hodně ulevit a také Tě můžou ostatní podpořit a inspirovat tím, jak oni sami zvládali tohle nelehké životní období.

  Přejeme Ti pohodové zakončení letního času.
  Modrá linka

  Škola

  Půjde se v září do školy?

  Ahoj,
  Chci se zeptat, jestli je stoprocentně jisté, že se půjde v září do školy. Děkuji za odpověď.

  holka 13 let, 22. srpna

  Ahoj,
  stoprocentní není nikdy nic. Nepředvídané a nepředvídatelné události se stávají, sice ne moc často, ale když se stanou, tak se leccos změní, co se nedá předem předpovědět.

  V současné době se předpokládá, že se v září do školy půjde, pokud to situace umožní. Situace s vývojem nemoci covid-19 je zatím nějakým způsobem pod kontrolou a odborníci doufají, že se to podaří udržet pod kontrolou i v případě, že se půjde do školy, pokud se budou dodržovat nějaká opatření.

  Ale pokud se nemoc začne šířit víc nekontrolovaně, může si to vynutit nějaká opatření, o kterých se zatím doufá, že nebudou nutná.

  A když už mluvíš o 100 procentech, tak se samozřejmě může, s mizivou, ale nikoli nulovou pravděpodobností, stát i cokoli jiného, co zabrání školní docházce nebo jiným způsobem zasáhne do života. Například v červnu 2013 a v srpnu 2002 byly katastrofální povodně, které si vyžádaly evakuaci obrovského počtu lidí, v dubnu 2010 došlo na Islandu k výbuchu sopky Eyjafjallajökull, což vedlo k několikadennímu úplnému zastavení leteckého provozu v Evropě, což sice nemělo dopad přímo na školní docházku, ale taky to ovlivnilo „stoprocentní“ plány lidí, kteří třeba v tu dobu byli zrovna v zahraničí a nemohli se vrátit. A může se stát řada jiných nepředvídatelných katastrof, které mohou narušit školní docházku nebo jiným způsobem změnit plány většího počtu lidí.

  Takže s velkou pravděpodobností se v září do školy půjde, ale stoprocentně jisté to není nikdy.

  Škola

  Strach z nové školy

  Ahoj. Mám nastoupit do nové školy a bojím se. Prosím poraď mi jak mám strach překonat

  Julča, 13. srpna

  Ahoj Julčo,

  chápu, že se máš strach, jaké to bude v nové škole. Je to normální, když nás čeká nějaké nové prostředí a seznamování s lidmi. Spousta holek i kluků to má v takové situaci podobně, jako Ty. Nepíšeš, čeho přesně se bojíš nebo jaké další pocity kolem toho máš. Každému pro překonání strachu nebo trémy funguje trošku něco jiného. Můžeš se zkusit zamyslet, co Ti už pomohlo překonat strach někdy v minulosti. Někomu pomůže svěřit se s tím někomu blízkému, komu věří - třeba mamce, taťkovi, někomu dalšímu z rodiny anebo kamarádovi. Můžou s Tebou sdílet svoje zkušenosti, třeba co někdy pomohlo vypořádat se strachem jim. Napadá mě, že na nové škole mohou čekat nějací fajn lidé, se kterými si budeš rozumět a učitelé, které si oblíbíš. Je docela možné, že prvních několik dnů anebo týdnů si můžeš připadat nejistě z toho, jak je všechno kolem nové, ale postupně se to zlepší.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola

  Kam na střední školu

  Ahoj,
  po prázdninách nastupuji do deváté třídy a stále si nejsem stoprocentně jistá, kam na střední školu chci jít. Napadá mě pedagogická, jelikož hodně ráda pracuji s dětmi, jenže v mém okolí je jedině jedna, jen s internátem a nevím, jestli na internát úplně chci, mám totiž i velký problém se seznamováním. Dále mě hodně zajímá o cestovní ruch, angličtina mě baví a taky mi jde. Ještě mám jako poslední možnost nějakou ekonomickou střední školu. V čem je problém - bojím se, že mě ani na jednu nepřijmou. Neříkám, že jsem hloupá, jen přímo nevynikám v matematice, jinak mi všechny předměty jdou. Vím, že se možná příjimacích zkoušek zbytečně bojím, ale já si prostě nemůžu pomoct. Omlouvám se, že otravuji touhle zbytečnou zprávou, ale já si nevím rady.
  Děkuji za případnou odpověď.

  holka, 14 let, 7. srpna

  Ahoj,

  chápu, že před nástupem do deváté třídy váháš, kam jít na střední školu. Zároveň si umím představit, že člověk přemýšlí, jestli zvládne přijímací zkoušky. Všechny tři varianty se týkají oborů, které nabízí docela široké uplatnění, v tomto ohledu záleží hlavně na tom, co by Tě nejvíce bavilo. Nevím, jestli ses byla na těchto školách už podívat - doporučuji navštívit dny otevřených dveří, které člověku přinesou alespoň o trošku lepší představu o výuce i celkovém prostředí a atmosféře ve škole. Ohledně přijímaček - máš pravdu, že u ekonomické školy (pravděpodobně také u školy zaměřené na cestovní ruch) se dá předpokládat, že přijímací zkoušky budou zahrnovat i matematiku. Připadá mi v pořádku, že v matematice tolik "nevynikáš", jak píšeš - málokomu jde dobře úplně všechno. Takto na dálku nedokážu určit, do jaké míry by Ti výuka matematiky na daných školách mohla dělat problémy. Mohla bys to konzultovat se svým učitelem/učitelkou. Mohla bys také zkusit oslovit někoho ze studentů z oněch škol a doptat se jich na to, co Tě ke studiu zajímá. Strach z přijímacích zkoušek je úplně normální a přirozený, řekla bych, že ho do určité míry zažívá většina dospívajících. Je fajn během učení se na zkoušky myslet taky na odpočinek a mít pro sebe podporu blízkých lidí (rodina, kamarádi), kterým se můžeš svěřit se svými pocity a obavami.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Škola

  Přeřeky při čtení

  Dobrý den Alíku a spol.
  Ptám se za mého 14letého přítele:

  „Proč neumím číst?“

  Číst umí, ale zasekává se a občas koktá, či se přeřekne, ale poruchu mluvy nemá.

  holka, 13 let, 17. července

  Ahoj,
  stanovit odbornou diagnózu takto z otázky (ještě navíc z druhé ruky) je asi nemožné. Na první pohled se nabízí, že nemusí mít poruchu mluvy, ale poruchu čtení zvanou dyslexie. Většina dyslektiků je ale odhalená v nižším věku, takže buď má nějakou lehčí formu, nebo jsem úplně vedle – tomu nasvědčuje i to, že nezmiňuješ psaní, ale jen čtení, ještě k tomu čtení nahlas… hm. To bude něco jiného.

  Nejspíš tréma. O=
  Když je člověk nervózní, hůř se soustředí, často i víc pospíchá, snadněji se mu zamotá jazyk a slova a slabiky a všechno … a pak je z toho ještě víc nervózní a už je to celé zkažené. ;-(

  Doporučuji tedy:

  1. Uklidnit se. Chyby dělá každý, o nic nejde! @)->-
  2. Trénovat čtení nahlas, třeba před zrcadlem.
  3. Trénovat čtení pro sebe, zejména rychlost čtení.

  Kdyby se naučil číst pro sebe rychleji než mluví, získá tím během čtení nahlas pár cenných zlomků sekundy navíc na lepší a klidnější mluvený projev.

  Existují mimochodem poměrně málo známé techniky tzv. rychločtení, při kterém je možné přečíst i několik stovek slov za minutu. Je to užitečná dovednost a není zase tak náročná, jak se na první pohled zdá. Všechno je to hlavně otázka tréninku, podobně jako zkušený atlet na běžecké dráze umí i vycvičený mozek rychleji běžet po textu. Není pak překvapivé, že pokud už mám v hlavě napůl přečtené dvě následující věty, můžu slova, která zrovna říkám nahlas, krásně v klidu přednést. ;-)

  Alík

  Škola

  Chci být policistkou

  Ahoj, jako mnozí kteří sem píšou mám otázku. Velmi bych chtěla být policistka, ráda pomáhám druhým apod. A jak jsem skončila 6. třídu začala jsem hledat gymnázium do kterého bych mohla po 7. jít (Chtěla bych se v něm učit) a co musí vystudovat policistka. Ale zbývají mi pořád dvě otázky;
  Existuje kriminoligické gymnázium aneb gymnázium s doplňkovým předmětem kriminologie?
  Nebo kdyby náhodou může se po gymnáziu jít na střední?
  A máte případně nějaké doporučení gymnázia, nejlépe v Praze?😅

  Doufám že to bylo srozumitelný a předem děkuji :)

  holka, 12 let, 1. července

  Ahoj,
  gymnázium, o kterém píšeš, tedy zaměřené na kriminologii, nebo kriminalistiku, bohužel neexistuje, ale pokud by ses chtěla specializovat na policejní práci už od střední školy, existují nejrůznější policejní střední školy (v Praze je to například Trivis - www.trivispraha.cz). Samotná kriminologie nebo kriminalistika se potom studují až na vysokých školách, například na VŠCHT, vysoká škola Ambis (www.ambis.cz/kriminalistika-a-kriminologie-3) a řada dalších.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Výběr střední školy

  Ahoj všichni, příští rok nastupuji do 9. třídy a už bych asi měl pomalu vědět kam jít dál po ZŠ, přemýšlel jsem jestli jít na gymnázium, anebo už na nějakou střední školu, vůbec nevím kam přesně a tak bych Vás rád požádal o radu, popřípadě abyste mě poslali na nějakou dobrou stránku nebo tak, kde bych si mohl vyhledat přesně školu, kam bych šel dál. Budu rád za každou radu, protože jsem zatím jaksi zmaten a trochu ztracen.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 26. června

  Ahoj,
  je moc dobře, že už teď přemýšlíš kam na střední školu a líbí se mi, že k tomu chceš přistoupit zodpovědně. Myslím, že je opravdu náročné se zorientovat ve všech školách a v tom, co vlastně nabízejí.
  Existuje asi více stránek, na které se můžeš podívat, posílám Ti tento odkaz, kde se dá hledat podle kraje, ve kterém bydlíš www.stredniskoly.cz. Pomoci s výběrem by mohl taky kariérový poradce, nevím odkud jsi, ale posílám kontakt z Jihomoravského kraje, podobná centra budou jistě i jinde https://vzdelavanivsem.cz/karierove-poradenstvi. Jde dobré také o všem mluvit s rodiči a pomoci by Ti mohl i výchovný poradce, kterého má každá základní škola, a který má na starosti mimo jiné pomoc deváťákům se ve všem zorientovat. V Praze a v Brně bývají i veletrhy středních škol, vždy na podzim – ta akce se jmenuje Gaudeamus a můžeš se tak jít podívat na více škol, které jsou prezentovány v jeden čas na jednom místě.

  Přejeme, aby sis mohl vše v klidu rozmyslet a vybral si pro sebe tu nejvhodnější školu.
  Modrá linka

  Škola

  Posměch kvůli prsům

  Ahoj mám takový problém že z celé mojí třídy mám prostě největší prsa mě připadá že na můj věk to je ideální velikost ale někteří si to prostě nemyslí a nadávaji mi hlavně kluci skoro všechny holky z naší třídy ještě nenosí podprsenku protože jak bych to řekla ještě nemají duvod je nosit a proto mi nadávaji ze mam velke prsa že na můj věk nemůžu mit také prsa že to není normální na muj věk no a vymýšlejí mi různé přezdívky např. vycpávka ale já prostě za to nemůžu ja to nijak prostě nezmnenim je celkem nepříjemné když vejdeto do školy a tam skoro každý kluk na vás řve vycpávko snažila jsem se to s nima řešit ale oni pokračovali a učitelce to úplně říkat nechci strašně by mi pomohlo kdyby jste mi poradili co s tim děkuji

  holka, 12 let, 26. června

  Ahoj,
  chápu, že Tě trápí, když se Ti ve škole smějí za to, že máš větší prsa než ostatní holky. Je nepříjemné a nefér, když se nám někdo posmívá za něco, nemůžeme ovlivnit. Zároveň vím, že je podobné chování docela časté - obvykle lidé takhle reagují na něco, co je pro ně jiné a nové. Mít větší prsa není nedostatek nebo něco, za co by ses měla stydět. Je velmi pravděpodobné, že za pár let se situace otočí a najednou budou naopak spolužáci považovat za zvláštní, když některé holka bude mít prsa podle jejich názoru příliš malá. Píšeš, že podle Tebe mají Tvoje prsa na Tvůj věk ideální velikost. To mi připadá nejdůležitější - vycházet hlavně z toho, jak to vnímáš Ty. Nikdo se nikdy nezavděčí všem. Pokud se naučíme mít sami sebe rádi takoví, jací jsme, je to první krok k tomu, aby nás podobné urážky od ostatních tolik nezraňovali. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím, co Tě trápí, svěřila někomu blízkému, komu věříš - třeba mamce nebo kamarádce.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Škola

  Nepůjdu na gympl

  Dobrý den,
  nevím jestli tohle je vůbec nějaký problém, ale tenhle rok jsem dělala přijímačky na 6-letý gympl (dělala jsem na dva, na jeden jsem se nedostala a na druhý sice ano, ale je daleko). Šla jsem s tím do toho, že jsem to chtěla jen zkusit a nedávala jsem moc šancí, že se tam dokážu dostat, jednou z příčin, proč jsem si myslela, že se tam nedostanu je ten, že na mojí škole je to hodně o tom jak si vás učitelé oblíbí, já samozřejmě patřím k těm, které moc nemusí, někdy toho totiž vím víc než učitelé, tím pádem jsem ani neměla samé jedničky a na ten gympl brali hlavně se samými jedničkami, možná kdyby se mi přijímačky dost povedly, tak by mě třeba vzali, ale přijímačky jsem pokazila, ze začátku mi třídní učitelka narovinu řekla, že se tam nedostanu a učitel na matiku, že si moc nemyslí, že bych to zvládla (popravdě v matice nejsem úplný génius, ale všechno chápu), to co mi třídní řekla mě docela zarazilo, možná bych si spíš měla říct, že právě kvůli tomu to musím udělat, ale ne úplně mě to od toho gymplu odradilo. Teď jsem sice ráda, že jsem se tam nedostala, protože jak si se tam dostali hlavně děti z bohatých rodin (nemyslím si, že se tam dostali jen kvůli znalostem, ale nechci nikoho urazit). A teď je tady ten „problém“, ještě 2 roky tam budu muset zůstat, s učiteli, kteří mě nemají moc v oblibě a s mými spolužáky, kteří mi hned v první třídě dali na jevo, že s takovou nulou jako já se bavit nebudou a samozřejmě mi začali všichni nadávat a posmívat se mi, trvá to pořád. Mám tam jen jednu kamarádku, která přišla přes 2 roky a jsem za ní neskutečně ráda, že na té škole je, aspoň jeden člověk, který mě tam podrží. Nevím jestli to tam ještě vydržím a co teprve na střední, budu zase terčem posměchu? Potřebovala bych pomoc jak se tomu vyhnout nebo prostě si s toho nic nedělat a umět to hodit za hlavu.

  Nevím jestli tohle někoho zajímá a jestli je to vůbec nějaký problém, ale prostě mám ze všeho divný pocit. Nikomu se moc nesvěřuji a moc nikomu nedůvěji, tak to aspoň zkusím anonymně.

  holka, 22. června

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že není lehké se nedostat na vytoužený gympl a zůstat na základce, kde to nemáš, podle toho, co píšeš, jednoduché ani s učiteli, ani se spolužáky.

  Mrzí mě, že se Ti někdo posmívá a nadává Ti. Něco takového by se nikomu dít nemělo. Píšeš, že je to už od první třídy, a říkám si, jak Ti v tom je. Už jsi zvládla dost dlouhý čas - co Ti v tom pomohlo, kromě kamarádky, o které píšeš? Dá se to použít i nadále? Napadá mě, že v tomto by Ti mohla účinně pomoci také školní psycholožka (psycholog). Mohla by ses s ní zaměřit na to, proč si myslíš, že se to děje, co se s tím dá dělat ve vztahu ke spolužákům i to, aby Ti v tom bylo lépe.

  Nevím, jak se vyhnout posměchu a nadávání - vím toho o Tobě a spolužácích málo a záleží to na mnoha okolnostech. Pokud se chováš přátelsky, férově, přiměřeně sebevědomě (ani málo, ani moc), je to dobrý předpoklad k tomu, abys s ostatními vycházela. Ostatní je víceméně na nich - ale také určitě na tom, jak na nadávání a posmívání reaguješ. Někdy pomáhá posmívání si nevšímat, jindy zase věcně se ohradit a říct, aby to nedělali, jindy zase říci někomu z pedagogů a požádat o pomoc. Také kamarádka se Tě může zastat (často jde lépe zastat se druhého, než sebe) a říct ostatním, aby s nevhodným chováním přestali.

  Vím, že není lehké si z posmívání nic nedělat. Pro to, aby to šlo, je důležité mít dobré zázemí mimo školu, mít oporu v rodině, dalších kamarádech, koníčcích, sportu apod. Pak to, co se děje ve škole, tolik "nebolí". Přímo ve škole je dobré mít něco, co člověka potěší a podrží - třeba dobrou knížku, oblíbený předmět či talisman, uklidňující činnost. Můžeš si taky představovat, že jsi ve velké ochranné bublině, která je Tvým bezpečím a chrání Tě před zlými slovy a jednáním. Sama můžeš hledat svoje způsoby, jak pobyt ve škole zvládnout.

  Držíme palce, aby ses měla co nejlépe o prázdninách, i ve školním roce.

  Modrá linka

  Škola

  Ahoj, v září jdu na jinou školu, protože do školy do které jsem chodila 5 let je malotřídka (znamená to že máme třídy jen do 5) protože bydlíme na vesnici. Ale bojím se že až tam přestoupím, že se mi budou smát, nebo mě dokonce šikanovat za něco co miluju. Třeba skupinu Lollipopz. ❤️Sice tam spousta lidí budu znát z hudebky (protože mamina a babička učí v hudebce, proto mě tam všichni učitelé znají.) (taky ta hudebka není moc velká, jako třeba v Praze atd) ale stejně mám strach. Protože mi je 11, ale někdy se chovám třeba na 9... Jinak nemám žádnou mentální nemoc, jsem úplně v pořádku,uplne normální dítě.
  A ještě mám jeden dotaz

  Asi víte že byl nějaký člověk v Letňanech s nožem. Já popravdě o tom nevím VŮBEC nic. Jen jsem to dneska četla u jedné holčiny, která psala že je u nich v obci a že něco udělal její "kamarádce". Nevím kde má obec, ale stejně se bojím. Protože tam psala ať si dáváme pozor. A ať nikam radši nechodím sami a nejlépe s rodičem.
  Doufám že mě chápete a děkuju za odpověď.

  holka, 11 let, 21. června

  Ahoj,
  úplně chápu, že máš obavy z nové školy a z toho, jak zapadneš do nového kolektivu. Je to úplně normální a na tvém místě by to tak cítili všichni. Když se člověk ocitne v situaci, kdy musí stát tváří v tvář neznámému, je z toho vždycky nervózní a bojí se. Je skvělé, že v nové škole máš kamarády, které už znáš a nejdeš mezi úplně cizí lidi. Nemusíš se vůbec nikomu omlouvat ani zpovídat z toho, že máš ráda nějakou hudební skupinu, nebo že jsi taková, jaká jsi. Máš právo být sama sebou. Nikomu tím neubližuješ a jsi přesně taková, jaká jsi. Jsem si jistá, že si tam najdeš nové skutečné kamarády a určitě do kolektivu spolužáků zapadneš. Uvědom si také, že v této pozici „nováčka“ ve třídě nebudeš sama a bude tam spousta dalších dětí, které budou hledat „spřízněnou duši.“ Moc ti přeji, aby se ti na nové škole líbilo a našla jsi si nové kamarády co nejdříve.
  Co se týká tvého druhého dotazu, i to je úplně normální reakce. Když ti někdo napíše, že se cítí ohrožený a že by nebezpečí mohlo hrozit i tobě, je přirozené, že se bojíš. Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že internet víc než nahrává různým fámám a polopravdám. Sama píšeš. že vůbec netušíš, kde se to stalo a otázkou je, jestli se reálně něco stalo, nebo si třeba jen někdo udělal hloupou legraci. Nebo se k němu podobná fáma donesla stejně jako k tobě a protože se cítil ohrožený, rozšiřuje ji dál, aniž by věděl, jestli má reálný základ. Je samozřejmé, že je potřeba dávat neustále pozor, vyhýbat se nebezpečným situacím a neriskovat, ale určitě si nemusíš dělat starosti s něčím, o čem vlastně vůbec nevíš, jestli se zakládá na pravdě.
  Měj se moc hezky a krásné léto!
  Bára

  Škola

  Krádeže ve škole

  Ahoj,
  já i moje kamarádka máme už delší dobu problémy s krádežemi. Naše šatny nemají ani dveře, natož zámky a proto není divu, že kamarádce zmizel z aktovky telefon, a mě tisíc korun přímo z peněženky. Už nevíme co dělat a nejhorší je, že škola s tím nic nedělá. Většina dětí užší dává na aktovky zámky, aby jim nic nezmizela. Co máme dělat?

  holka, 10 let, 15. června

  Ahoj z Modré linky,

  to, že se Vám ze šatny ztrácejí věci, skutečně není v pořádku. Ani to, že s tím škola nic nedělá, jestliže jste to hlásily. Je tedy třeba, abyste se se vším svěřili rodičům a ti se obrátili na školu. Rodiče mohou v komunikaci se školou dosáhnout výsledků, mají víc možností, než Vy.

  Přejeme bezstarostnější dny.
  Modrá linka

  Škola

  Příjímačky na střední školu

  Ahoj, mám otázku kvůli stredni skole. Nedostala jsem se ani na jednu školu ze dvou a nevim jak dal, treba kdy se podávají přihlášky do druhých kol nebo jestli na me nekde vubec bude míto, jsem z toho celkem smutna a mrzi me, že jsem se hlásila na skoly na které jsem ani nechtela. Budu moc rada za odpoved

  holka, 14 let, 16. června

  Ahoj,
  dovedu si představit, že Tě mrzí a jsi smutná z toho, že jsi se nedostala na střední školu. Někdy se to v životě hodně zamotá, ale píšeš, že to byly školy, které jsi vlastně nechtěla studovat. Můžeš to tedy brát i jako druhou šanci vše promyslet a rozhodnout se i podle toho, co by Tě bavilo. Nejvíce o postupu, jak dál, a zda se vyhlašují druhá kola a co je k tomu potřeba, bude vědět výchovný poradce /výchovná poradkyně ze základní školy, na kterou chodíš. Doporučuji Ti jí zavolat nebo navštívit co nejdříve. Pomoci by mohl i kariérový poradce, je jich nyní hodně a jsou různá centra, kde pracují – například pro Jihomoravský kraj je najdeš zde: https://vzdelavanivsem.cz/, nebo Ti tam poradí, kam se obrátit v místě Tvého bydliště. Bylo by fajn vše probrat s rodiči, aby Ti pomohli v naplánování, co dál.

  Držíme palce,
  Modrá linka