Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Přemnožení pavouci Alíkova poradna

  Jiné téma

  Mám další problém, vím že už jsem s tím otravná, ale zjistila jsem, že se u mě v pokoji nejspíš premnozili pavouci, no a já se jich docela dost bojím, a nevím co s tím mám delat. Jsou to takový malý, oranžový pavouci a už mi pěkně lezou na nervy. Docela se jich i bojím a chtěla bych se jich zbavit.

  holka, 12 let, 13. září

  Ahoj,
  našla jsem, že přírodním odpuzovačem pavouků je mátový olej, případně tea tree oil, se kterým má spousta lidí pozitivní zkušenost. Stačí kápnout pár kapek do rozprašovače a jeho aroma by mělo pavouky vypudit. Pokud to nezabere, je samozřejmě možné koupit speciální chemické prostředky proti pavoukům, ale ty by měli rozhodně vybrat, koupit a aplikovat tví rodiče, aby byla jistota, že vyberou adekvátní přípravek. Doporučuji ti proto se s nimi poradit. Nejprve můžete vyzkoušet přírodní cestu a v případě potřeby poté podniknout další kroky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Kdo jsem?

  Dobrý den Alíku,

  Poslední dobou mám problémy s tím poznat, kdo jsem. Už s tím mám problémy delší dobu, ale neměla jsem odvahu jsem zaslat zprávu…
  Nepoznávám se, moje rozhodnutí není, takové jaké by to rozhodlo mé pravé já. Ze třídou jsem přešla na jinou školu na druhý stupeň 6. Třída první pololetí bylo skvělé, ale pak se vše zvrtlo a já se ztratila sama sebe bojím se sama sebe čím dál víc. Bojím se, co rozhodnu příště je to děsivé…
  Mám noci s jedním opakujícím se snem každý den..
  Máš ponětí co se semnou děje??

  holka 12 let, 21. září

  Dobrý den Alíku,

  Poslední dobou mám problémy s tím poznat, kdo jsem. Už s tím mám problémy delší dobu, ale neměla jsem odvahu jsem zaslat zprávu…
  Nepoznávám se, moje rozhodnutí není, takové jaké by to rozhodlo mé pravé já. Ze třídou jsem přešla na jinou školu na druhý stupeň 6. Třída první pololetí bylo skvělé, ale pak se vše zvrtlo a já se ztratila sama sebe bojím se sama sebe čím dál víc. Bojím se, co rozhodnu příště je to děsivé…
  Mám noci s jedním opakujícím se snem každý den..
  Máš ponětí co se semnou děje??

  holka 12 let, 21. září ve 22:05

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, co se s Tebou děje. Takto po internetu Ti na takovou otázku odpovědět nemůžeme. Velmi obecně pocit, že se nepoznávají nebo mění, lidé v období dospívání mít mohou, neboť procházejí velmi bouřlivým vývojem fyzickým i psychickým. To důležité je naslouchat sama sobě, vnímat své pocity a myšlenky, všímat si svých potřeb a přání a učit se s nimi zacházet. Pokud jde o rozhodnutí, jestliže s nimi nejsi spokojená, dej si na ně více času, zvaž dopředu důsledky, které s sebou Tvé rozhodnutí přinese a všimni si, zda jsi s takovými důsledky spokojená nebo nejsi - to je to, co Ti může v rozhodování pomoci. Tolik obecně.
  Konkrétně Ti odpovědět nemůžeme, protože Tě více neznáme. Pokud se však cítíš hodně nejistá, je dobré se svěřit někomu dospělému, komu důvěřuješ, s kým můžeš své pocity alespoň sdílet, abys na vše nebyla sama. Možná něco podobného prožívají i Tvé kamarádky, spolužáci. V případě, že máte ve škole školní psycholožku, ráda bych Tě podpořila, aby ses neváhala na ni obrátit. Ona Tě vyslechne a můžeš s ní probrat vše, co Tě trápí. A společně můžete hledat konkrétní možnosti, co pro sebe můžeš udělat, aby se Ti dařilo lépe. Můžeš také přijít své trápení více probrat na náš chat nebo po telefonu, kontakty najdeš na www.modralinka.cz

  Klidný podzim Ti přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Pálení listí

  Kéž by by v našem republice nepálili listy a trávu páli od jara do zimy poradte nevím jak co s tím udělat aby nepálili vůbec se nedá větrat ani dýchat v bytě nedá se chodit ani ven.Je to hrozné a škodí to zdraví Pálí se každý den a to několik ohnisek naráz.Takové léto je na nic.Nevím proč ti lidi pálí vždyt to je možné dat na zahradu do kompostu a do jara to pohnije mi taky nic nepálíme.Nevím proč ti lidi sami sobě škodí a ničí přírodu tím že je to zakuřené celé okolí proč vláda neudělá zákon proti pálení vždyt kvůli tomu i často požáry.Děkuji za komentář.

  holka, neřeknu let, 19. září

  Ahoj,
  z tvého dopisu cítím, že jsi hodně rozčilená a je to pro tebe hodně důležité téma. Musím popravdě říci, že já osobně jsem nikdy toto téma jako palčivé nepociťovala a už si ani nepamatuji, kdy jsem viděla někoho pálit listí. Nevím, kde bydlíš a jestli je tam situace opravdu tak dramatická, že se kvůli pálení listí nedá chodit ven. Pokud tomu tak je, určitě to nevadí jen tobě, ale musí to tak cítit i dospělí, kteří mohou zakročit - i kdyby například jen tím, že iniciují vznik petice, nebo podniknou nějaké další kroky.
  Obávám se, že nic jiného proti tomu dělat nemůžeš. Je samozřejmě smutné, že lidé ničí přírodu - a ačkoli samozřejmě problém pálení listí nechci snižovat, přírodu lidé ničí v mnohem větší míře a mnohem zásadnější způsobem. Myslím, že jedinou možností, jak současný stav zlepšit je, aby každý člověk začal sám od sebe, zamyslel se nad svým chováním a jednal tak, aby přírodu poškozoval co nejméně a naopak ji chránil.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jsem znuděný

  Ahoj Alíku, v poslední době mám takové období že nevím co ve volném čase dělat jsem znuděný.
  Děkuji za odpověď Ondra

  kluk, 12 let, 17. září

  Ahoj,
  je zcela normální, že se v životě střídají období, kdy je člověk nabitý energií, má chuť zkoušet nové věci a období, kdy se mu do ničeho nechce, je znuděný a nic ho nebaví. Zkus se nejprve zamyslet nad tím, jestli má tvůj aktuální stav nějakou příčinu (jestli se třeba necítíš unavený, nebo se ve tvém životě něco nezměnilo), kterou bys mohl ovlivnit. Zároveň se také zamysli nad tím, co se stalo s tvými dosavadními koníčky. Přestaly tě bavit? Změnilo se například nějak složení lidí, s nimiž jsi je provozoval? Máš pocit, že už se v jejich rámci nemůžeš nikam posunout? Když se zamyslíš nad tím, co k tvému současnému stavu vedlo, budeš moci lépe zvolit a najít si náhradní program a objevit třeba i nové koníčky. Na začátku školního roku se obvykle otevírá široká nabídka různých kroužků a volnočasových aktivit. Zkus si udělat průzkum toho, co všechno můžeš v okolí svého bydliště dělat a zamysli se nad tím, co by tě bavilo. Klidně si na toto téma popovídej se svými kamarády a třeba se některý z nich věnuje ve svém volnu nějaké aktivitě, která tě zaujme a budeš ho chtít napodobit. Věřím, že když budeš skutečně chtít, dokážeš najít koníčky, které tě budou bavit a skrze ně poznáš i nové kamarády.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Jiné téma

  Potíže se spánkem

  ahoj alíku, už dlouho nemužu usnout a nemužu najít problém proč a čeho se tam tak moc bojím. spím na vysoké patrové postely a hned za sebou mám velké okno kde je tma která mě znepokojuje. Tmi se bát nemužu protože někdy chodím na střechu pozdě večer dívát se na měsíc. hlavně v pokoji furt slyším nějaké zvuky které tam ani nejsou ale prostě je slyším v hlavě vidím ruzné stíny ale to budou halucinace proto mě zajímá jak se mám pořádně vyspat a taky dobře usnout.Na internetu jsem odpověd nenašla už jsem vyskoušela snad všechno pokoj jsme přemalovali do uklidnujících barev piju před spaním bylinkový čaj před spaním moc nejím jen když usínám mám zapnutou televizi protože nesnáším ticho.Je tu ještě nějaká možnost jak bych mohla dobře usnout

  holka, 12 let, 27. srpna

  Ahoj,

  děkujeme Ti, že se nám s důvěrou svěřuješ s tím, co Tě trápí. Píšeš, že se Ti nedaří usnout a nedaří se Ti přijít na to, čím to je nebo čeho se tolik bojíš. Zkoušela jsi už spoustu věcí – bylinkový čaj, nejíš před spaním, pokoj jste přebarvili do uklidňujících barev. Ptáš se, jestli je ještě nějaká možnost, co s tím dělat, abys dobře usnula.

  Chci moc ocenit, že se takto aktivně snažíš dělat něco pro to, abys dobře usínala. Věřím, že to musí být hodně otravné, když se to stále nedaří a ani nerozumíš tomu, proč to nejde. Spánek je hodně složitý mechanismus a problémy s usínáním může způsobovat řada různých věcí. Můžeš dál zkoušet různé metody či rady, třeba něco zabere, nebo se též můžete s rodiči obrátit na odborníka – na lékaře a/nebo psychologa. Ti můžou blíže prozkoumat Tvůj konkrétní případ a třeba přijdou na to, proč se Ti nedaří usínat.

  Z toho, co můžeš ještě zkusit, mě napadá, že se někdy doporučuje sklenka teplého mléka, třeba i s medem a skořicí před spaním, nebo teplá sprcha či procházka venku. Sport může též pomoct, jelikož jako lidé většinou lépe usínáme, když je tělo příjemně unavené. Také je důležité, abys měla kvalitní postel s vhodnou matrací a čerstvý vzduch, takže pravidelně větrat.

  Také můžeš zkoušet různé techniky na uklidnění před spánkem. Místo televize si můžeš třeba zkusit pustit bílý šum či relaxační hudbu pro spánek. Také můžeš vyzkoušet meditace nebo relaxace, což jsou obě druhy cvičení, která pomáhají uklidnit mysl i tělo. (Bylo by fajn, kdyby meditace nebo relaxace dělal někdo ve Tvém okolí a mohl by Ti je vysvětlit a zkusit s Tebou, ale existuje i spousta jiných zdrojů, můžeš mrknout třeba na knížku Klidně a pozorně jako žabka od Eline Snelové).

  Přejeme Ti, ať spolu s rodiči najdeš cestu k dobrému a kvalitnímu spánku.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Vyteklé baterie

  Ahoj, jsem tu zas s dotazem který asi do poradny nepatří, ale už jsem fakt zoufalá. Mela jsem takovou kočičku, jmenuje se to vtech kidiminiz a moje malá sestra to objevila a chtěla si s tím hrozně moc hrát, ale ono to mu vytekly baterky asi. Na tom kde se dávají baterie, tak na té zaklapeci věci co ty baterie zavře se objevila taková černá kamenitá věc či co, a já bych to chtěla nějak opravit a vyčistit nebo něco.. Chtěla bych sestře udělat radost ale nevím jestli to půjde. Asi to sem nepatří, ale za zkoušku nic nedám

  holka, 12 let, 18. srpna

  Ahoj,
  je hezké, že jsi chtěla své sestřičce udělat radost - ačkoli to dopadlo tak neslavně. Pokud jsou příčinou skutečné vyteklé baterie, někdy se dá situace napravit tím, že se kontakty vyčistí vatovou tyčinkou namočenou v lihu. Někteří lidé mají v podobných případech dobrou zkušenost s octem, který se opět nanese na vatovou tyčinku a vyteklá baterie se jím očistí. Nicméně doporučovala bych ti, aby ses do čištění nepouštěla sama a probrala možné varianty s rodiči, kteří budou mít s podobnými situacemi více zkušeností.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Zklamala jsem dědu

  Ahoj,
  mám problém. Zadala jsem recenzi na google. Omylem to bylo z dědovýho telefonu. A večer mu přišel email od těch lidí. Dnes k nim máme jet a cítím se mizerně. Děda říká že jsem ho zklamala, já to chápu a je mi to líto. Poradíme mi prosím jak si ho usmířit. Už jsem se mu omluvila a chtěla to napravit. Bojím se že to řekne příbuzným a ti mi to pak budou předhazovat.
  Předem díky

  holka, 1? let, 20. srpna

  Ahoj,
  chápu, že máš starosti s tím, co udělá děda po tom, co mu přišel kontakt od lidí, kterým jsi poslala z jeho telefonu recenzi. Někdy se ale každému člověku stane, že udělá něco, co úplně nedomyslí do důsledků. Vypadá to, že se nestalo nic vážného a je moc dobře, že ses mu omluvila. Omluvu můžeš zopakovat a k tomu přidat nějakou pozornost - třeba mu koupit dobrou kávu, knihu nebo něco, co má rád a svoji omluvu zopakovat s příslibem, že se to už nestane. To samé se dá vysvětlit i ostatním příbuzným, pokud se jim děda svěří. Když řekneš, že Tě to mrzí, neměli by Ti to už dál předhazovat. Je ale velmi pravděpodobné, že i děda se za nějaký čas přestane zlobit a vše bude jako dřív.

  Přejeme, aby to dobře dopadlo.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Mír i bez peněz

  Alíku, mám otázku, mohli bychom někdy v budoucnu žít bez peněz, myslím tím, že bychom mohli žít v míru i bez peněz? Ale i přesto bychom všichni pracovali.

  kluk, 12 let, 9. srpna

  Ahoj,
  to je hodně složitá otázka, nad kterou už dlouhá staletí přemýšlejí mnohem chytřejší tvorové, než jsem já. Historická zkušenost naznačuje, že peníze a volný trh způsobují mír.

  Představ si dva hypotetické státy: Krtečkovo-Myškovou federativní republiku (KMFR) a Šmoulistánské království (ŠK). Šmoulové vyrábějí jahůdky, které chutnají i krtečkům, a krtečkové umějí stavět z hromádek zeminy kvalitní obranné zátarasy, které by se hodily šmoulům proti vojenským výpadům kocourů ze sousední Gargamelské demokratické republiky (GDR).

  Pokud se KMFR rozhodne, že zaútočí na ŠK, spotřebuje při tom hodně úsilí a životů a možná ovládne jahůdkové keříky (pokud je šmoulové partyzánsky nezničí), navíc tím získá i možný problém v podobě sousední GDR. :-(

  Mnohem výhodnější je uzavřít se šmouly smlouvu o spolupráci: „vy nám dáte jahůdky, my vám postavíme obranné zátarasy“. Pokud tato dohoda klapne, obě strany dodržují slovo a mají z ní dobrý pocit, začnou později přemýšlet i o dalších obchodech – třeba si fintivé myšky všimnou, že šmoulové mají různě barevné domečky, nabídnou jim své kuchařské recepty výměnou za různobarevné laky. Takto ve skutečnosti vzniká mír. Není to vítězství vzletných proslovů romantických snílků, ale logický důsledek toho, že spolupráce přináší mnohem větší užitek než násilné přemožení. Pro dva spolupracující státy už pak třetí stát, který spolupracovat nechce, nepředstavuje tak velkou hrozbu. Nakonec to třeba jednou pochopí i diktátor Gargamel. :->

  Jak s tím vším souvisejí peníze? Pokud chceš uzavřít nějaký výměnný obchod, musíš nějakým způsobem počítat s hodnotou věcí a činností. Kolik jahůdek jde směnit za jeden metr obranného zátarasu? Za kolik receptů jde vyměnit barevný lak? Je červený lak cennější než zelený? Peníze ti umožňují tyto otázky lépe vyčíslit a najít i jiné možné postupy obchodování, třeba směňovat recepty od myšek za šmoulí jahůdky pro krtečky. ;-)

  Obchodní vztahy založené na penězích možná vypadají na první pohled ošklivě a chladně, dalo by se o nich říct, že postrádají duši. Chybí jim však nejen vzájemná náklonnost a láska, ale i odpor a nenávist. Šmoulové můžou mávnout rukou nad tím, že jsou krtečci věčně špinaví od hlíny, a myšky zase mlčky přehlédnou, že mají šmoulové směšně modrou barvu kůže a příliš patriarchální uspořádání společnosti. Všichni se soustředí raději na společný zájem, ne na osobní dojmy. Byznys je byznys.

  Poučení, které plyne z hypotetických států KMFR a ŠK, platí nejen pro státy, ale i pro menší celky. Dokonce i pro vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Současné pojetí placeného zaměstnání je mnohem lepší, než bývalo kdysi nevolnictví nebo otroctví. Nejen, že je důstojnější a ohleduplnější podřízenému za rychlou práci platit než ho za pomalou bičovat, ale je to i pro všechny zúčastněné v důsledku výnosnější. Příměří mezi podnikatelem a pracovníky není tedy jen slušné a hezké, ale i chytré. O:-)

  Na druhou stranu musím zmínit, že není pravda, že úplně volný trh vyřeší všechno úžasně. Někdy musí větší celek (město, kraj, stát, unie států) nastavit pravidla, aby jednotlivé menší celky neměly motivaci k extrémním postupům, které by nakonec všem uškodily. Viz učebnicový příklad tragédie obecní pastviny.

  Dalo by se namítat, že lidstvo zatím není dostatečně schopné nastavit správně celosvětová pravidla. Pokud pár desítek jedinců dokázalo nahromadit větší jmění, než má v součtu celá chudší polovina planety, nevypadá to úplně spravedlivě. Ale nejspíš to nebude ten druh nespravedlnosti, který by vedl k ozbrojeným šarvátkám. Těch pár miliardářů pravděpodobně krveproliltí nechce.

  Těžko odhadovat, jaké nové výzvy přinese budoucnost. :-|
  Spousta činností bude nejspíš zautomatizovaná. Podle předpovědí některých ekonomů hrozí v příštích desetiletích až 40% nezaměstnanost, nikoliv proto, že by lidé nechtěli pracovat, ale proto, že neumí nic, co by dokázali dělat lépe než stroje. Před sto lety si dělníci připadali vykořisťovaní, nyní hrozí, že budou naprosto nepotřební. Jak takový vývoj zacloumá s kapitalismem? Bude stále existovat nějaké chytré a zároveň slušné řešení? Těžko říct… snad to někdo nějak chytře vymyslí. ;-D

  Alík

  P. S.: Na tvoji otázku existuje ještě jedna morbidní možná odpověď: pokud by všichni lidé na světě až na jednoho zemřeli, tak ten pak bude žít v míru a bez peněz a bude muset pracovat, aby přežil. Ale to asi není ta utopie, kterou bys chtěl. :-D

  Jiné téma

  Všichni mě pomlouvají

  Ahoj Alíku a spol,
  musím se z toho všeho už vypsat. Lidé v mém okolí mě často pomlouvají bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Jednoduše jsou závistivý a nesebevědomý lidé s jediným cílem - mít sex a chlastat 1. ligu. Závidí mi absolutně všechno. Vzhled, majetek, množství holek, které po mně „letí“, bezstarostnost, schopnost řešit věci rychle, účinně a originálně, všeobecné znalosti, zdravé sebevědomí a vyšší ambice a cíle v životě.
  Pomlouvají mě např. v tom, že jsem namyšlená, egoistická hyena, povyšující se nad ostatní, bez empatie a žaludkem lhát naprosto všem.
  Ale já přece nemůžu za to, že mám tak skvělý život, který má poslání.
  Prosím, pořád mi, co mám dělat, aby s tím přestali.
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 3. srpna

  Ahoj,
  předpokládám, že tvůj dotaz je velmi nepodařeným pokusem o vtip - a potom tě musím upozornit, že podobným hloupým chováním zabíráš kapacitu přetížené poradny a znemožňuješ položit dotaz dětem, které mají opravdu vážný problém. Jestliže svůj dotaz opravdu myslíš vážně, velmi doporučuji zamyslet nad slovy: sebereflexe a pokora.
  Bára

  Jiné téma

  Sestřenice mého táty

  Ahoj.
  Chtěla bych se zeptat, jak se nazývá sestřenice mého táty.

  Předem děkuji za odpoved.

  holka, 12 let, 3. srpna

  Ahoj,
  to je skutečně velmi záludný dotaz a ačkoli jsem hledala dlouho, zjistila jsem, že pro tento příbuzenský vztah neexistuje jiné pojmenování než „sestřenice otce.“ Její děti budou tvoje sestříňata a bratříňata.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jsem smutný

  Ahoj Alíku,
  Už delší dobu jsem smutný a to kvůli tomu, že jsem udělal jedno pro mě špatné rozhodnutí a pořád nad tím přemýšlím, jakoby jaké by to bylo kdybych ho neudělal nebo jaké to bylo předtím. Také se mi teď stávají spíš horší věci, jako je ukopnutí prstu, skřípnutí prstu do dveří, ztrácím věci nebo mi padají z rukou. Nevím jak se z toho smutku mám dostat. Předem díky za odpověď.

  14 let, 2. srpna

  Ahoj,
  sice nepíšeš, o jaké rozhodnutí se konkrétně jedná a čeho se týkalo, ale situace, kdy budeš nějakého svého rozhodnutí litovat, budeš zažívat celý život. Mají to tak všichni lidé bez výjimky, protože nikdo z nás není dokonalý robot, který se rozhoduje vždy efektivně a správně. Existuje výrok připisovaný Dalajlámovi, který praví: „„Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít.“ Myslím, že v něm je obsaženo úplně vše. Nemá cenu trápit se nad tím, co člověk udělal, nebo jak se rozhodl, protože už s tím nic neudělá. Jediné, k čemu by ti minulé činy měly sloužit, je ponaučení a tomu, abys v budoucnu už podobné chyby neopakoval. Je na čase zvednout hlavu a dívat se před sebe místo toho, aby ses neustále ohlížel za sebe. Najdi si věci, na které by ses mohl těšit. Věnuj se aktivitám, které tě baví. Stýkej se s lidmi, které máš rád. Jsem si jistá, že tvůj smutek se brzo rozpustí v letních dnech.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Odpovídání na dotazy dětmi

  čaukoo (a byla bych ráda kdyby alik odpovedel)
  zdravim poradnu a prinasim napad :) jsem jen dite takze nevim jak by bylo narocny to zrealizovat. neslo by udelat to ze by na dotazy po modre lince a ostatnich nemohly odpovidat i deti? (asi by se to kontrolovalo jako dotazy)
  snad pomohlo tak zase caukyy

  holka, 12 let, 31. července

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj podnět, ale obávám se, že se nejspíš realizovat nebude. V poradně odpovídají dospělí, kteří jsou v poradenství kvalifikovaní - a i když se někdy může zvenčí jevit, že na odpovídání v poradně nemůže být nic moc těžkého, existuje množství pravidel, podle kterých se poradenství řídí tak, aby nikomu neuškodilo a mělo co největší efekt. Předpokládáme, že pokud chtějí děti, které se v poradně ptají, slyšet názor svých vrstevníků, zeptají se svých kamarádů. Zeptat se ale dospělého na choulostivou otázku je už ale mnohem složitější a spousta dětí to „z očí do očí“ nedokáže. Je pro ně tedy snazší a jednodušší využít služby odborníků v poradně. Právě k tomu Alíkova poradna slouží a proto v ní také odpovídají dospělí s adekvátní kvalifikací.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Stalking

  Ahoj,

  Vím, že už zase píšu (poněkolikáté) kvůli K, ale poslední dobou přemýšlím, jestli nedělám něco, co hraničí se zákonem. Mám na mysli stalking. Už rok si dávám dohromady informace o ní, které jsem zjistila pomocí Googlu, z jejího vyprávění na hodinách, nebo zmínek ostatních (ať už učitelů, nebo spolužáků, nebo i někoho jiného). Snažím se o ní zjistit úplně všechno, a pomocí internetu už mám přes 300 jejích fotek, a A4 informací (psanou Calibri 12), a pomocí Google classroom kam přidávala své mapy z běhu jako motivaci asi vím kde bydlí. Krom toho mám zjištěno kdo je její přítel, jejich společné fotky... Nedávno jsem ale začala přemýšlet, jestli to už není za hranicemi zákona. Nechci jí nějak ublížit, ale zase bez ní nedokážu být, a tohle mi alespoň trochu pomáhá, že vím něco o jejím životě. Je to stalking? A co s tím mám dělat, abych ji takto nesledovala? Ona o tom pravděpodobně neví, ale i tak bych to ráda zastavila, dřív, než to přeroste v něco vážnějšího, ale s tím hledáním informací nedokážu přestat...

  Děkuju moc, a hezké prázdniny

  Mája, 14, 5 let, 31. července

  Ahoj,
  chování, které popisuješ, sice není nelegální, ale určitě nesvědčí o vyrovnaném postoji. Myslím, že tvé učitelce by určitě nebylo příjemné, kdyby věděla, že jí tímto způsobem špehuješ - a popravdě si ani nemyslím, že je to prospěšné pro tebe, nebo že by ti to jakkoli pomohlo. Naopak tím do své „posedlosti“ stále hlouběji zabředáváš. Musím proto zopakovat rady, které už jsi dostala od mé kolegyně z Modré linky: Snaž se najít si koníčky, nové přátele, aktivity - zkrátka cokoli, co tě zaujme a odpoutá tvou pozornost. A určitě by bylo vhodné, abys navštívila psychologa, kterému se svěříš a budeš s ním celou situaci řešit, než se vymkne tvé kontrole. Jsem si jistá, že odborník ti dokáže s tvým problémem vyřešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Zatajený věk a sexchat

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, co by se stalo kdyby někdo komu je třeba 12 nebo 13 ve hře našel někoho a řekl mu ze jí je třeba 16, začali by si sprostě psát a mít takzvaně s*x chat a někdo kdo ji zná (třeba kamarád, nebo internetový kamarád) by to natočil a věděl by například telefonní číslo a dal to na policii? Jestli by za to byl nějaký postih, nebo se to řešilo s rodiči? Nebojte, nestalo se mi to, jen u mě byla kamarádka a nemohli jsme spát tak jsme přemíšleli o takovejch věcech. Děkuji za odpověď, Natka

  Natka, 12 let, 30. července

  Ahoj Natko,

  je vidět, že jste s kamarádkou přemýšlivé a promýšlíte nejrůznější situace - což je moc dobře.

  Situace, kterou popisuješ, by byla trochu složitější. Vždycky platí, že sexuální aktivity jsou ze zákona možné až od 15 let, což by bylo platné i v tomto případě. Pokud by ten člověk byl starší 15 let, měl by už trestní odpovědnost. Zjišťovalo by se zejména, jestli mohl z něčeho usoudit na pravý věk člověka, se kterým si píše, a další okolnosti.
  S rodiči by se to řešilo zcela určitě, jaký postih by byl, se takto říci nedá. U mladšího 15 let by se událost řešila zřejmě domluvou, možná i jinak, ale to je těžké dopředu říci. Hodně záleží na tom, co by chat obsahoval, k čemu by vlastně došlo.

  Natko, je moc dobře, že se s kamarádkou umíte zeptat na to, co potřebujete. Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Prodají dítěti nůž?

  Ahoj Alíku,
  můj táta se zajímá o nože. Za chvíli bude mít narozeniny a já bych mu nějaký nůž chtěla koupit. Moje otázka zní: prodají mi nůž, když je mi 14? (V době, kdy jej budu kupovat mi možná bude 15.)
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14, 2. srpna

  Poslední dobou tu máme spoustu otázek typu „prodají mi to a to?“ – teleskopický obušek, lubrikační gel, jednu žiletku, nyní nůž…
  Tato otázka je poslední. Na další tohoto druhu už odpovídat nebudeme, protože pak je poradna přetížená a nemůžou pokládat otázky děti, které mají nějaký závažnější problém, než že se bojí zeptat prodavače, jestli si můžou něco koupit.

  Obecně můžu shrnout, že pokud kupovaná věc není návyková látka, nebo žíravina, nebo střelná zbraň, nebo erotické dílo, nebývá její prodej nijak omezený. Obvykle. Kromě zákonných omezení mohou existovat i nějaké místní profesní zásady. Třeba pokud se nějaký obchod specializuje výhradně na alkoholické nápoje, možná neprodá dítěti ani limonádu.


  Ahoj,
  pokud se nechceš zeptat přímo osobně v obchodě, jestli ti prodají nůž, můžeš se jich zeptat telefonicky nebo e-mailem. Spousta e-shopů také velmi jasně informuje u výrobků, jaké podmínky musí kupující splňovat.

  U nože možná může záležet, jaký typ by to měl být. Švýcarský armádní nůž? Kuchyňský nůž? Řezbářský nůž? Lovecký nůž? Vystřelovací nůž? Motýlek? Skalpel? Břitva? Mačeta? Zřejmě to nebude nůž do soustruhu, ačkoliv, jestli je tvůj táta sběratel… :-)

  Upřímně řečeno nevím, jestli mají obchody nějaké omezení. Tipnul bych si, že spíš ne a že ti nůž prodají. Ale nevím, nejsem odborník přes nakupování.

  Můžeš jít dárek nakoupit společně s nějakou dospělou osobou (která to nevyzradí tvému tátovi), mít ji v záloze pro případ, že bude nezbytné, aby někdo před prodavačem hrál dospělého zákazníka. ;-)

  Alík