Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Může gynekolog zjistit, že masturbuji? Alík radí dětem

  Moje tělo - holky

  Dobrý den mám takovou otázku může gynekolog zjistit při prohlídce že mastrubuju? Děkuji

  Ahoj,
  masturbace je poměrně široký pojem a záleží na tom, jak přesně masturbace vypadá. Pokud si do pochvy zavádíš nějaké větší předměty, teoreticky je možné, že by sis s nimi protrhla panenskou blánu a gynekolog by mohl zjistit, že už nejsi panna. Vzhledem k tvému věku by pravděpodobně následovala otázka, zda už jsi nezačala pohlavně žít, a pak by mohla přijít řeč na tvou masturbaci. Jestliže však tvá masturbace probíhá drážděním zevních genitálií, určitě to gynekolog poznat nemůže a popravdě si myslím, že by ho to ani nezajímalo, protože masturbuje naprostá většina lidí - a dokonce i úplně malých dětí, takže na tom není nic nenormálního.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Růst prsů

  Ahoj Alíku. Mám dotaz ohledně dospívání:
  Prostě jsem hrozně špatná na popisování něčeho tak to nějak zkusím a otázka se týká růstu prsou: Jak mi rostou prsa tak třeba běhání skákání a prostě co se týká těchto aktivit mne poskakují prsa a dost to bolí. Já osobně podprsenku nenosím i když už mi mamča říkala že si myslí že by to tak bylo lepší. Řeším to tak že si beru trička kde mi nejdou vidět bradavky, (což skoro ve všech až na ty se vzorečkama a s neprůsvitnou látkou a taky ucesem mám delší vlasy). Další věc je že všechny holky ze třídy to nosí a to je mají cca stejné ale mne to přijde prostě takové trapné třeba když jdou vidět ty ramínka a i když ne. A taky by bylo divné to začít nosit po začátku školního roku. (Teda jen pro mne mám takové zbytečné stresy). Omlouvám se že otravuji, nashledanou.

  holka, 12 let, 7. září

  Ahoj holko,

  Bolesti či podobné nepříjemné pocity v prsou souvisí s jejich růstem. Na počátku dospívání, tedy přibližně ve věku 10 až 12 let, se dostavují téměř u všech dívek a není třeba se kvůli nim znepokojovat.

  Je pochopitelné, že změny, jimiž tvé tělo právě prochází, ti nemusí být vždy jen příjemné, a že potřebuješ určitý čas na to, aby sis zvykla na svoje nové tělesné proporce (větší prsa, širší boky a podobně). Zpočátku ti větší prsa mohou "překážet", ale jistě si na ně časem zvykneš.

  Začátek nošení podprsenky představuje jeden z hlavních předělů v životě každé dívky. Zatímco některé dívky se na svoji první podprsenku vysloveně těší a začínají ji nosit dokonce ještě mnohem dříve, než ji doopravdy potřebují, pro jiné, jako například pro tebe, není zařazení tohoto kusu prádla do šatníku jednoduché.

  Některé dívky se kvůli nošení podprsenky cítí trapně, pro jiné znamená obléknutí první podprsenky jakýsi symbolický "konec dětství", s nímž se však ještě nechtějí rozloučit. Jiné dívky se v podprsence naopak cítí sebevědoměji, protože si připadají dospělejší.
  Záleží však výhradně na tobě, zda a kdy začneš podprsenku nosit. Pokud se na její nošení necítíš být připravena, nemusíš se do jejího oblékání za každou cenu nutit.

  Nošení podprsenky má výhody i nevýhody. Podprsenka poskytuje ňadrům oporu, takže při sportu by ti tolik "neposkakovaly". Na druhou stranu není pravdou, jak tvrdí někteří lidé, že bez podprsenky by ňadra ztratila svůj tvar. Rozhodně se tedy nemusíš bát například toho, že když nebudeš nosit podprsenku, budou tvoje prsa v pozdějším věku "povislá" či přímo "vytahaná". Tato změna jejich tvaru je u starších žen dána hormonálními změnami v období tzv. přechodu, nikoliv tím zda v mládí nosily nebo nenosily podprsenku.

  Moje tělo - holky

  Sama se sobě nelíbím

  Ahoj poradno,

  mám na Vás další dotaz. Měřím 175cm a vážím asi 62kg. Asi nemám nadváhu, jenže se sama době zkrátka nějak nelíbím. Přijde mi, že mám moc velká stehna, široká ramena a nezpevněné břicho. Problém ale je, že jsem na sporty úplně nemožná a ani mě to moc neláká. Co mám dělat? Mám se prostě přemoct a začít cvičit? Nebo mám omezit stravu?

  Děkuji Vám moc za odpověď.

  holka, 14 let, 3. září

  Ahoj,
  máš naprostou pravdu, že vzhledem k tvé výšce a věku rozhodně nadváhou netrpíš. Pokud tedy nejsi spokojená se svou postavou, bude sport zřejmě jedinou možností, co s tím dělat.
  Samozřejmě, že každý člověk má nějaký typ postavy, který se nikdy nezmění. To znamená, že pokud se ti nelíbí široká ramena, musíš se smířit s tím, že tento rys se už nikdy nezmění. Na druhou stranu existuje spousta triků v oblékání, které ho dokáží opticky kompenzovat.
  Co se týká stehen a nezpevněného břicha; to jsou věci, které se pravidelným cvičením upravit dají. Naprosto rozumím tomu, že tě sportování moc neláká, protože osobně jsem to měla úplně stejně. Pokud člověku něco nejde, zároveň ho to ani neláká a neumí si představit, že by ho to bavilo. Nicméně stejně tak ti z vlastní zkušenosti mohu říci, že stoprocentně někde existuje druh pohybu, který bude vyhovovat zrovna tobě a bude tě bavit. Jde jen o to, abys ho objevila. Neboj se tedy experimentovat a zkoušet nové věci. Klidně můžeš začít třeba jen rychlou chůzí, která časem může přejít v klus. Nebo zkus navštívit nějaký otevřený trénink sportovního klubu (teď v září je na to ideální doba) a možná sama s překvapením zjistíš, že ti ten který sport vyhovuje a baví tě. Jsem přesvědčená, že pokud budeš chtít, určitě se to podaří!
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Je dobře, že cvičím s činkami?

  Ahoj,
  mám dotaz ke sportu, je dobře když cvičím s 2kg těžkými činkami ráno a k večeru?? Jenom bych se chtěla ujistit, každopádně dělám 3x týdně atletiku.

  Lída, 11 let, 1. září

  Ahoj,
  na tvůj dotaz se bohužel nedá odpovědět, protože je příliš obecný. Netuším, jaká je tvá tělesná konstituce, zdravotní stav a jeho případná omezení. Nevím, jakým způsobem cvičíš, jestli ti někdo ukázal, jak cviky správně provádět (případně jejich provedení zkontroloval) a jestli jsou přiměřené tvému věku. Sama vidíš, že tady existuje příliš mnoho otázek, na které neznáme odpověď.
  Je ale určitě skvělé, že pravidelně sportuješ. To je pro zdravý životní styl mimořádně důležité. Je častým předsudkem, že by dívky s činkami cvičit neměly. Naopak; posilování a budování svalů je pro kondici a zdraví klíčové. Spíš jde o to, abys vhodně zvolila strukturu a intenzitu tréninku. Pokud máš ve svém okolí někoho, kdo se v této oblasti orientuje (například trenéra, nebo alespoň vášnivého sportovce), zkus s ním zkonzultovat přímo tvůj konkrétní trénink, abys měla jistotu, že jednotlivé cviky provádíš dobře.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Změna barvy výtoku

  Ahoj,
  Tato otázka je ohledně výtoku. Vždycky byl takový průhledný nebo bílý, ale teď nedávno je žlutý. Menstruaci jsem ještě pořád nedostala.
  Napadlo že by to mohlo být nějak způsobenou slanou vodou z moře. Je to možné? Je to normální, nebo bych to měla nějak řešit?

  holka, 14 let, 27. srpna

  Ahoj,
  změna konzistence i zabarvení výtoku je běžná nejen v dospívání, ale i v průběhu dospělosti, kdy se vzhled a charakter výtoku během menstruačního cyklu mění. Je samozřejmě těžké radit online a na dálku, ale obecně se uvádí, že pokud výtok nesvědí, nepálí, výrazně nezapáchá, nebo není spojen s bolestmi v podbřišku, obvykle není důvod se znepokojovat. Možná, že je změna barvy a konzistence výtoku předzvěstí přicházející menstruace. Osobně si nemyslím, že by měla souvislost s koupáním v moři. Každopádně hlídej, aby se k výtoku nepřidaly nějaké z popsaných problémů, protože pak by bylo určitě vhodné navštívit lékaře, ale v současné situaci si nemyslím, že je to nutné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Zelená moč

  Zdravím všechny, co mám dělat když jsem měla zelenou moč? Poprvé se to stalo třeba měsíc zpátky a teď se to stalo podruhé.

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka, a i kdybych byla, nedokázala bych ti poradit online a na dálku. Nicméně z různých zdrojů jsem zjistila, že nazelenalá barva moče může být způsobena mnoha příčinami. Jednou z nich je konzumace některých potravin, například chřestu, ale příčinou může být i bakteriální infekce. Pokud tvůj problém přetrvává, bylo by určitě dobré, aby ses objednala k lékaři, který zjistí jeho příčinu a navrhne i řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, je mi 12 let, cvičím cca 5-6x týdně 20-30 min + cvičím gymnastiku (třeba jen 10-15 min) a stravuji se zdravě. Chtěla bych nabrat svaly a proto jím hodně bílkovin (např. si do nějakého jídla přidávám protein) a je možné vidět za 1-2 měsíce nějakou změnu, svaly? Samozřejmě jím i dostatek sacharidů, tuků, vlákniny a hlavně těch bílkovin. Předem děkuji za pomoc8-D.

  holka, 25. srpna

  Ahoj,
  na budování svalů je třeba dostatek živin a nějaký pohyb. Pokud se pravidelně stravuješ, jíš všechny živiny a sportuješ, není ani nutné přidávat do jídla protein, aby se svaly zpevňovaly. Efekt může být vidět klidně už za 1-2 měsíce. S posilováním to ale nepřeháněj, ve tvém věku jsou živiny potřeba hlavně na dovyvinutí těla.
  Kdyby tě ještě něco zajímalo, klidně zase napiš
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Bolesti v podbřišku, první sexuální kontakty

  Zdravím, jsem tu zase a potrebovala by jsem poradit. Uz delsi dobe me boli v podbřišku a mam velky vytok. Nwvite co to muze byt? A jeste jeden dotaz, znam jednu divku a ta rika ze mela 2 sex a je ji čerstvě 13
  Je to vporadku? Co by se stalo kdyby jsem mela sex treba ve 12-13? Bolelo by to hodne? A jeste takovy trapny dotaz stoji ten sex za neco ve 12-13 letech? Jako jestli uz kluci maji svoje prirozeni větší? U holky mi to je asi jedno vetsinou holka ma v takovem veku uz ma nejake prsa a prirozeni je skoro stejne jako treba v 10(treba krome ochlupeni) 👉👈

  Holčička??, 18. srpna

  Ahoj holčičko,

  Bolesti v podbřišku mohou být projevem nastupující menstruace, případně nastupujícího výtoku. Jestliže tyto bolesti trvají vždy jen po dobu 3 – 4 dny, není třeba se kvůli nim znepokojovat. Pokud by však trvaly delší dobu, bylo by na místě svěřit se rodičům a navštívit lékaře.

  Pokud jde o zahájení pohlavního života, to je ve věku 13 let spíše neobvyklé. Je otázkou, zda si tvoje kamarádka nevymýšlí, aby byla „zajímavá“. Průměrný věk prvního pohlavního styku se podle různých výzkumů sexuálního chování pohybuje okolo 18 let.

  Pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s dítětem mladším patnácti let jsou sice trestným činem, avšak samotné dítě mladší patnácti let nelze trestně stíhat. Stíhání hrozí v případě, že jednomu z partnerů již bylo 15 let, zatímco druhému dosud nikoliv. V takovém případě se starší dopouští pohlavního zneužití mladšího. Pokud jsou oba partneři mladší patnácti let, nelze trestně stíhat ani jednoho z nich, protože dosud nedosáhli věkové hranice trestní odpovědnosti.

  První pohlavní styk nemusí být (a většinou ani není) bolestivý, pokud během tzv. milostné předehry dojde k dostatečnému zvlhčení partnerčiných pohlavních orgánů. Rozhodující nejsou rozměry pohlavních orgánů, nýbrž uvolnění dostatečného množství tekutin, které se vytvářejí v těle ženy či dívky za účelem zvlhčení pohlavních orgánů při pohlavním styku.

  Ze všeho nejdůležitější však je, aby partner i partnerka svolili k pohlavnímu styku až v době, kdy se cítí připraveni přijmout rodičovskou roli pro případ, že by spolu počali dítě. Samozřejmostí by mělo být důkladné vzájemné poznání partnerů před uskutečněním sexuálního kontaktu. Navazování náhodných a krátkodobých známostí nelze doporučit, protože je vysoce rizikové. Kromě zmíněného rizika neplánovaného početí jsou takové náhodné a krátkodobé vztahy spojeny i se zvýšeným rizikem přenosu pohlavních a jiných infekčních nemocí včetně HIV/AIDS.

  Moje tělo - holky

  Strach z třináctileté prohlídky

  Ahoj Aliku a spol.
  Tady Eliška 💫💍
  Potřeboval bych poradit jde o to že jdu za chvíli na 13 letou prohlídku a já se toho bojím potřebovala bych předem vědět na co se asi tak budou ptát a co budou kontrolovat já jsem totiž četla že se někdy koukají do kalhotek jestli mají holky chlupy na vagíně,....

  holka, 13 let, 16. srpna

  Ahoj,
  třináctileté prohlédky se vůbec bát nemusíš. Neděje se na ní nic výjimečného, nebo strašného. Většinou se na ni nosí ranní moč, která se vyšetří. Pediatr tě změří, zváží, vyzkouší tvůj zrak a sluch. Zkontroluje pohybové ústrojí i držení těla. Poslechne si srdce, podívá se ti do krku. Někteří lékaři na svlékání netrvají a stačí jim informace, že nepociťuješ potíže, roste ti pubické ochlupení a podobně. I v případě, že by však pediatr chtěl tvé pohlavní orgány vidět, je potřeba uvědomit si, že i ony jsou součástí tvého těla a zaslouží si tedy péči. Pro lékaře jde o úplně běžnou rutinu a je to pro ně úplně stejné, jako kdyby ti dělali například prohlídku zubů, nebo poslouchali srdce. Není proto skutečně potřeba dělat si s tím starosti. Celkově trvá prohlídka jen několik minut a výsledkem je jistota, že je tvé tělo zdravé a vyvíjí se správně - což je to nejpodstatnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Chloupky na zadku

  Dobrý den,
  před měsícem jsem si všimla že v zadku mezi půlkama mám pár černých chloupků a strašně mi to vadí. Zkoušela jsem je i holit ale moc to nešlo a řízla jsem se, a po týdnu se mi blbě sedělo. Zajímalo by mě jestli to někdy někomu bude vadit (chápete..) nebo jak to mám udělat aby tam nebyli? Nebo jestli by šli i permanentně odstranit. Hledala jsem i na internetu ale nic moc, jsem už z toho zoufalá :((

  Holka, 13 let, 16. srpna

  Ahoj,
  ochlupení v genitální oblasti - a i v okolí řitního otvoru, je zcela normální a má ho každý člověk (samozřejmě je řeč o dospívajících a dospělých, malé děti toto ochlupení nemají). Samozřejmě chápu, že z estetického hlediska jsi s nimi nespokojená a ráda by ses jich zbavila. Ohledně permanentního odstranění si popravdě nejsem úplně jistá, zda se provádí i v těchto oblastech. To by určitě musel rozhodnout odborník. Nicméně pokud je mi známo, většina žen si tyto nežádoucí chloupky odstraňujě pomocí depilačního krému. Tam nehrozí riziko pořezání jako právě u použití žiletky, nebo holícího strojku. Ty jsou naopak k holení v intimních partiích nevhodné právě kvůli špatné přístupnosti a možnému pořezání. Některé ženy také volí depilaci voskem, která se provádí v kosmetických salónech, ale ta je v těchto partiích značně bolestivá, nicméně její efekt je dlouhodobější než při depilaci krémem.
  Měj se hezky.
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku,
  včera ráno jsem byla u kadeřnice a ta mi mé vlasy, které byly dlouhé pod ramena, ostříhala na mikádo. Mikádo mi vůbec nesluší a celý včerejšek jsem probrečela, protože se mi moje vlasy líbily a chtěla bych je zase. A proto se ptám…neexistujou nějaké vitamíny na rychlejší růst vlasů nebo něco takového? Jsem strašně zoufalá. Předem děkuji

  holka, 13 let, 14. srpna

  Ahoj,
  rozumím, že je ti nepříjemné nosit sestřih, který se ti nelíbí. Naštěstí vlasy dorůstají docela rychle. Na růst vlasů existují různé doplňky stravy, které se dají koupit např. v lékárně. Zkus se domluvit s rodiči, jestli by ti něco takového pořídili a nezapomeň, že i doplňky stravy se musí užívat podle pokynů v příbalovém letáku. Až půjdeš příště ke kadeřnici, domluv se s ní, co chceš s vlasy udělat ještě před tím, než vezme do ruky nůžky.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Chtěla bych vyrůst

  Ahoj Alíku.
  Mám problém se svojí výškou. Je mi 14 a půl a měřím 153 cm. Bojím se, že už moc nevyrostu. Přitom nemám ani nějak malí rodiče. Taťka má přes 180 cm a mamka přes 160 cm. Nevím, proč jsem tedy tak malá. Staršně mě to štve. Myslíte, že můžu mít třeba šanci ještě vyrůst nebo existuje něco, co by mi k růstu mohlo pomoci?

  holka, 14 let, 13. srpna

  Ahoj,
  tělesná výška je z velké části geneticky podmíněná - pokud samozřejmě nemluvíme o případu, kdy člověk například trpí poruchou růstu, což předpokládám není tvůj problém. Je sice pravda, že pokud má člověk vysoké rodiče, existuje větší pravděpodobnost, že sám bude také vysoký, ale záruka pro to neexistuje. Stejně tak bohužel neexistuje běžně dostupný prostředek, s jehož pomocí by se dala tělesná výška ovlivnit. Na druhou stranu jsi teprve na začátku dospívání a spousta dospívajících prodělává růstový spurt právě v tomto období. Takže šance na to, že se v pubertě výrazně „vytáhneš“ samozřejmě existuje. Dej svému tělu ještě čas a uvidíš, jak se během dospívání změní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Vedlejší účinky antidepresiv

  Dobrý den, mám dotaz ohledně masturbace. Tuto činnost vykonávám od svých 14ti let, myslím, že jsem se to "naučila" docela dobře. Vždycky si dráždím klitoris a během pár minut dosáhnu orgasmu. Jenže teď s tím mám problém a myslím, že to může být způsobeno antidepresivy, které jsem začala brát. První dva měsíce od začátku braní antidepresiv to nešlo vůbec. Byla jsem z toho docela zoufalá, ale hrozně jsem se styděla to někomu říct, jelikož je to pro mě dost osobní a citlivé téma. Teď už od začátku braní antidepresiv uběhly cca 3 měsíce a minulý týden se mi konečně povedlo dosáhnout orgasmu. Povedlo se mi to dokonce i včera a předevčírem, ale vždycky to trvá hrozně dlouho, než se udělám. Často mě pak už hrozně začne bolet ruka a já prostě musím přestat, což mě štve. Myslíte si, že je to těmi antidepresivy? A jestli ano, tak co s tím můžu udělat? Popravdě nevím, jak dlouho je ještě budu brát, ale myslím, že cca rok určitě. Dokážete mi nějak poradit?

  holka, 15 let, 21. července

  Ahoj holko,

  Tvůj odhad je naprosto správný, protože mezi vedlejší účinky užívání antidepresiv patří mimo jiné i oddálení nástupu orgasmu. Důvodem je, že antidepresiva obsahují látky zvané „selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu“, které svým účinkem - zjednodušeně řečeno - poněkud „prodlužují“ reakci nervové soustavy na stimulaci neboli dráždění určitých částí těla.

  Řešením tohoto problému může být delší a intenzivnější stimulace, tedy delší vykonávání masturbace. Pokud máš problém s bolestí ruky, můžeš zkusit střídat obě ruce, aby stimulace pohlavních orgánů nebyla přerušena, když pravá (nebo levá) ruka „odpočívá“. Pokud jsi pravačka, nebude stimulace levou rukou tak intenzivní, ale přesto bude alespoň nějaká.

  Určitou roli hraje i časový faktor. Jak sis všimla, po dobu prvních 3 měsíců byly obtíže takové, že nebylo možné dosáhnout orgasmu. Nyní se situace přece jen o něco zlepšila. Důvodem je, že nervová soustava si postupem času „zvykne“ na to, že „pracuje“ v poněkud jiných podmínkách. Jinak řečeno, lidské tělo se postupně naučí překonat vedlejší účinek inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, které jsou v lécích obsaženy.

  Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že doba potřebná k dosažení orgasmu při masturbaci se bude postupem času zkracovat, i když nakonec nebude tak krátká, jako před zahájením užívání léků. Především je tedy důležité, abys byla trpělivá.

  Moje tělo - holky

  Můžu cvičit?

  Ahoj,

  chtěla jsem mít dotaz, strašně dlouho cjci cvičit. Myslím tím na postavu a celkově hýbat se a něco dělat, ale nevím, jestli je to vhodný mojí váhu, protože mám 49 kg a bojím se, že zhubnu nebo budu mít ještě větší podvýživu, a celkově chci vědět, jestli je to ideální, samodrejmě, že bych jedla cukry a jedla bych výživná jídla, nechci si nějak poškodit zdraví, ale můj dotaz směřuje k tomu, jestli si můžu dovolit cvičit.

  holka, 12 let, 21. července

  Ahoj,
  štíhlí lidé se velmi často obávají, že nemohou cvičit, aby ještě víc nezhubli, ale to je velký omyl. Pokud netrpí člověk nějakými zdravotními komplikacemi, které by mu určitý druh pohybu znemožňovaly, je sport prospěšný každému a určitě je žádoucí, abys začala cvičit. Vhodným druhem pohybu si naopak vybuduješ svaly a zpevníš tělo. Budeš mít lepší držení, tudíž tě například nebudou bolet záda. Pohyb je lidskému tělu prospěšný v každém ohledu a rozhodně se ho nemusíš vzdávat. Vyzkoušej si sama, které cvičení nebo sport tě budou bavit a sama za nějakou dobu zjistíš, jak blahodárný vliv na tebe má. Určitě se nesoustřeďuj jen na kardio, ale zapoj do svého programu i posilovací cvičení, které ti pomůže právě s budováním svalů - a ty jsou zase vynikajícím prostředkem proti podváze.
  Přeji ti hodně štěstí a vytrvalosti.
  Bára

  Moje tělo - holky

  Tělesný pach, spodní prádlo

  Ahoj, mám takový dotaz, smrdí nějak pot tam dole? Nějak jinak než pot z podpaždí .A z čeho mi může spodní prádlo zavánět močí, když se utírám pořádně?

  Ahoj holko,

  V období dospívání se začíná tvořit tělesný pach v podpaží a v okolí pohlavních orgánů. Je naprosto normální, že okolí pohlavních orgánů má svůj charakteristický tělesný pach, který se liší například od pachu v podpaží.

  K vylučování nepatrného množství moči (jedna, nanejvýš pár kapek) může docházet ještě několik minut či několik desítek minut po vymočení. Tato moč se vsakuje do spodního prádla, aniž bychom si to museli uvědomovat. Ostatně jedním z důvodů, proč lidé nosí spodní prádlo, je i ochrana svrchního oblečení před znečištěním.
  Příčinou uvolnění menšího množství moči může být například stažení a následné uvolnění určitých svalů v oblasti malé pánve, k němuž dochází například při smíchu, kašli a podobně.

  Nejméně jednou denně je třeba si pohlavní orgány důkladně umýt. Nelze však očekávat, že v průběhu dne budou „sterilně“ čisté. Z hygienického hlediska je však dostačující, když se pohlavní orgány umyjí jednou až dvakrát denně. Samozřejmostí by měla být rovněž každodenní výměna spodního prádla za čisté.

  Moje tělo - holky

  Bílé skvrny na zubech

  Zdravím, potřebuji radu. Na některých zubech mám bílé skvrny. Zuby si čistím a všechno.Dost mě to trápí, protože je to zrovna na těch zubech který jsou nejvíce vidět (ty přední). Dá se to nějak vyléčit? Zmizí to někdy? Co dělat proto aby to zmizelo?Když jdu k zubaři, tak se k tomu nikdy nijak nevyjádří.
  Přeji hezký den, a předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 17. července

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog a i kdyby byl, bylo by těžké odpovídat na dálku a online. Sama vím, že bílé skvrny na zubech mohou mít celou řadu příčin - od užívání antibiotik ve velmi raném věku, až po demineralizaci skloviny. Je potřeba, aby je prohlédl odborník a posoudil situaci. Stejně tak by ti měl říci, jaké jsou možnosti nápravy, protože bohužel například skvrny způsobené užíváním antibiotik už nikdy nezmizí a je potřeba zásahu odborníka. Není mi příliš jasné, proč se k tvému problému tvůj zubař nevyjádřil, ale určitě se ho na to zeptej. Pokud tě jeho odpověď a přístup neuspokojí, neboj se klidně objednat se na konzultaci i jinam a získat názor dalšího odborníka.
  Měj se hezky!
  Bára