Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  S kým mám chodit? Alík radí dětem

  Alík radí dětem

  Ahoj všichni
  Mam dotaz souvisí to s mým minulým dotazem jak jsem psala že miluju jednoho kluka a jmenuje se Bruno jde o to že mi včera napsal že má na mě crush a za pár minut napsal že má holku tak jsem se ptala koho a uhadla jsem a potom mi napsal že kecá a já jsem se ho ptala s vím kecá a on mi dneska ráno napsal že má holku a že to nemám řešit že mi neřekne koho a potom mi napsal :našel jsem si jinou holku protože jsme se moc nebavili a byla to nuda. Já jsem mu na to napsala že jak se chtěl bavit když jsme přestali chodit do školy a on že mu vadilo když byl u nás ve vesnici že jsem se s ním nebavila ale bavila jsem se s ním stejně jako s ostatními a ptala jsem se kamaráda jestli se ho nemůže zeptat koho má a prý mu napsal že má mě ale já nevím jestli má holku doopravdy a nebo nemá a jen chce vědět jestli by mi vadilo když by někoho měl, ale ještě vím o jednom klukovi , který má na mě crush a pokud zjistím že Bruno doopravdy někoho mám tak budu s nim , protože ho taky mám celkem ráda a je hodný. Protože Bruno je trošku děvkař , jelikož měl za prázdniny 5 holek.
  Poraďte mi co mám dělat jestli mám mít radši Péťu to je ten kdo mě má taky rád ale já nechci aby byl jen nějaká náhrada ale mám ho ráda a mrzí mě co řekl Bruno , ale nevím jistě jestli holku vážně mám ale s ním by to podle mě netrvalo dlouho a já mám radši delší vztah a ne střídat to každý týden.

  holka, 12 let, 25. října 2020

  Ahoj,
  pozorně jsem si přečetla svůj dotaz a to, co ti napíši, tě nejspíš příliš nepotěší - myslím si ale, že to, co popisuješ, je typické chování těch, kteří ještě nejsou zralí na partnerský vztah. Pokud někdo tvrdí, že ve dvanácti letech vystřídal za prázdniny pět dívek, je to spíš úsměvné, než aby se to dalo brát vážně. A tomu odpovídá i chování tvého kamaráda, který se domnívá, že partnerský vztah se navazuje, nebo ukončuje podle toho, jestli má pocit, že se s ním ten druhý ne/baví stejně jako s ostatními lidmi.
  V tomto duchu bych ti také odpověděla na otázku, s kým z nich bys měla chodit. Domnívám se, že ve vašem věku byste měli především pěstovat kamarádství a přátelství, které možná časem přeroste v něco víc. Ale rozhodně není potřeba „tlačit na pilu“ a snažit se za každou cenu s někým „chodit.“ Nech věcem volný průběh a klidně se dál přátel s oběma kamarády. Právě prostřednictví přátelství se lidé učí orientovat v mezilidských vztazích a až budete o něco starší, partnerský vztah vyplyne přirozeně a bez toho, aniž bys nad tím musela příliš přemýšlet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Ahoj,
  chci se svěřit s jednou osobou, která mě a mé nejlepší kamarádce neskutečně vadí.
  V létě 2020 jsme se začaly kamarádit s klukem, budeme mu říkat Pták ohnivák. Pták ohnivák byl zcela ze začátku milý, pomáhal nám a měl nás rád. Na konci léta se mi svěřil, že mě miluje a chtěl, abych s ním to dělala. Jelikož mi bylo v té době 13, odmítla jsem ho už kvůli tomu, že se mi vůbec nelíbil, a že by to nebylo ani možný. Vše bylo na chvíli v pohodě, dokud nezačal balit moji nejlepší kamarádku. Ta ho také odmítla, a od té doby je fakt na nás zlý. K vánocům jsem dostala iPad za 18 tis., a když byl u nás, tak mi ho docela dost rozbil. Naštěstí jeho rodiče zaplatili opravu skla, a tak bylo vše v pohodě. Odpustila jsem mu to, ale to nic nezastavilo. Strkal mě a mojí nejku např. do trávy nebo do keře, a jednou mě chtěl strčit do silnice. V ten stejný den shodil mé nejlepší kamarádky telefon do kanálu, a v tu ránu jsem ho prostě uhodila. Neudržela jsem se, a pak mi začal nadávat do krávy, d*vky atd. Dost lidí nám řeklo, že pokud se s Ptákem ohnivákem přestaneme bavit, tak on nás začne pomlouvat, a jednoho kluka dokonce kvůli jeho pomluvám mlátili jeho kamarádi. Jsme v háji, a úplně nevíme jak se ho zbavit. Proto se ptáme Vás. Lituju toho, že jsem nevěděla dřív o jeho opravdovém chování.
  Děkuji za případnou odpověď.

  holka, 14 let, 30. listopadu

  Ahoj,
  určitě žádný tvůj kamarád nemá právo nutit tě dělat něco, co nechceš. Navíc sexuální styk ve věku pod 15 let je v Česku dokonce i zákonem zakázaný.
  Pokud se k tobě nějaký kamarád chová takto, asi to noc dobrý kamarád nebude. Zvaž, jestli se s ním chceš dál bavit. Kdyby ti i nadále ubližoval, svěř se rodičům nebo jinému dospělému.
  Držím palce, aby se to brzy vyřešilo.
  Péťa

  Jiné téma

  Více dotazů - jak mluvit o lásce s rodiči, spánek

  Zdravím všechny, kdo odpovídají na tyto otázky.
  Je mi 13 (skoro 14) a chodím do 8. třídy.
  1)
  Někdy v létě jsme s tátou byli na zahradě a on se mě ptal, jestli se mi nelíbí nějaká holka. V té době jsem byl docela stydlivý, a tak jsem se nějak vykroutil. Ovšem teď nedávno jsem dostal pocit, že rodiče jsou právě ti praví lidé, se kterými se o tomto tématu bavit, ale bojím se jich otevřeně zeptat...
  Jak se jich tedy na toto téma mohu zeptat? Nebo lépe jim nějak naznačit, aby to téma začali sami?
  2)
  Sice jsem si již prošel jakousi "zamilovaností", ale pořád nemám se vztahy žádné zkušenosti.
  Jak lze poznat vážný vztah, který může vydržet do konce života? A v jakém věku nejčastěji k těmto "vážným vztahům" dochází?
  3)
  Trochu mimo téma... Asi před měsícem jsem se snažil usnout, a když už jsem konečně se dostal do toho stavu mezi spánkem a bdělostí, tak jsem se najednou probudil a potřeboval se rychle nadechnout, protože jsem zjevně během usínání přestal dýchat. Potom se mi to nějakou dobu nedělo, a tak jsem na to zapomněl. Ale včera se to objevilo zase. Musel jsem se snažit usnout asi půl hodiny, protože když jsem usínal, tak jsem se hned probudil a musel se hned nadechnout.
  Co by to mohlo být?
  4)
  Když pokládám otázky, je lepší je posílat jako jeden "dotaz", kde je více otázek v jednom (jako tento), nebo poslat několik " dotazů" odděleně?

  kluk, 13.9 let, 1. prosince

  Ahoj z Modré linky,

  poslal jsi nám několik dotazů, odpovíme Ti postupně jeden za druhým.
  JAK SE BAVIT S RODIČI O LÁSCE
  To první, na co se Alíka ptáš, je, jak se začít s rodiči bavit na téma lásky a zamilování. Nejprve bych chtěla říct, že se mi moc líbí, že jsi dostal pocit, že rodiče jsou ti praví lidé, se kterými o tom tématu můžeš mluvit. Rodiče určitě mají zkušenosti, znají Tě, a pokud jsou oni otevřeni rozhovorům na toto téma, je to moc dobře. U všech rodičů to tak není.
  Pokud chceš začít povídání na toto téma, můžeš to udělat přímo a rovnou položit otázku, v nějaké vhodné chvíli, kdy se nikam nespěchá, po jídle, na procházce venku apod. Nejlépe se na to jde přes vyprávění příběhů. Můžeš se zeptat táty, kdy začal poprvé chodit s holkou, jak na tom byl se vztahy v Tvém věku, podle čeho poznal "tu pravou" apod. Mámy, pokud budeš chtít, se můžeš zeptat na to, co si myslela o klucích, když jí bylo tolik co Tobě, jací kluci se jí líbili a co na nich oceňovala. Pak se klidně můžeš zeptat na to, co Tě nejvíc zajímá, protože už budeš mít téma otevřené. Samozřejmě můžeš také nejprve naznačovat, třeba říct, že Tě to téma zajímá, nebo že bys s něčím potřeboval pomoci… je to jen na Tobě, jak začneš a co uděláš.

  VZTAH NA POŘÁD - JAK HO POZNAT A KDY K NĚMU DOCHÁZÍ
  Dále se ptáš na vážný vztah, kdy k němu dochází, jak se pozná. Víš, u každého je to opravdu jiné. Někdo se zamiluje a naváže dlouhodobý vztah třeba ve 13 -14 letech, jiný třeba daleko později, třeba skoro ve třiceti. Další tento vztah nenajde nikdy. Ten opravdový, vážný vztah "napořád“ ale lidé nacházejí většinou až v dospělém věku, kdy už mají nějakou zkušenost sami se sebou a se vztahy vůbec. Nejlepší je nechat tomu volný průběh, nechat vztah, aby přišel sám (do ničeho se nenutit a do ničeho nikoho nenutit).
  A jak je možné ho poznat? Když najednou vím, že s tímto člověkem chci plánovat svou budoucnost, že když si řeknu "co bude za deset, dvacet let", vidím se s ním. Že vedle něj mohu být sám sebou, že se známe i se svými chybami a přesto se máme rádi, že se umíme pohádat i usmířit. Co ale platí vždycky, je, že není potřeba někam spěchat, je času dost na to vyčkat, než to opravdu "vím".

  ZTRÁTA DECHU VE SPÁNKU
  V dalším dotaz píšeš o tom, co se Ti stalo mezi bdělostí a spánkem, nebo možná ve spánku - přestal jsi na chvíli dýchat. Věřím, že to bylo hodně nepříjemné a je dobře, že to řešíš. Někdy se takové stavy opravdu dějí, často jsou spojeny se stavem nachlazení, ale někdy přijdou „jen tak“. Bude nejlepší, když se (spolu s rodiči) na to zeptáš svého praktického lékaře, který by Ti vše vysvětlil, popřípadě Tě vyšetřil a poradil, co dělat, aby se takové stavy neopakovaly.

  KOLIK DOTAZŮ V JEDNOM KLÁST ALÍKOVI
  Ptáš se také, jak pokládat dotazy Alíkovi - jestli po jednom, nebo každý zvlášť.
  Je to asi takto: Pokud napíšeš v jednom dotazu více otázek, můžeš na ně dostat méně obsáhlejší odpovědi, než když napíšeš pouze jednu. Je to tedy lepší pro Tebe.
  Taky pro Alíkovu poradnu je lepší, když píšeš dotazy zvlášť. Každý dotaz má potom svůj nadpis, podle kterého mohou i jiní najít odpověď na svoje téma. Takhle se některé zajímavé a užitečné otázky mohou trochu ztrácet.
  Určitě vždycky záleží na tom, v jaké jsi situaci, jestli potřebuješ zodpovědět více dotazů teď hned, nebo je můžeš klást postupně.

  Přejeme Ti pěkný advent i Vánoce a klidné dny,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Zřekla se mě BFF, myslím na skok z okna

  Ahoj aliku,
  Od první třídy jsem se snažila být BFF se spolužačkou. Povedlo se mi to až na konci třetí třídy. Do teďka jsme byly BFF. Já jsem myslela, že už to tak bude na vždy. Ale právě dneska, se na mě ňák naštvala a přesedla si. A na instagram si dala místo že jsem já bff si tam dala někoho jiného. Vlastně nevím proč, moc to nechápu. Vím že si myslíte, že je to jenom hádka, ale tohle je něco vážnějšího. Fakt nevím, co mám dělat. Už jsem začala myslet na skok z okna a pořezala jsem se nožem. Neřekla jsem nic z toho ještě mámě a ráda bych šla k psychologovi. Myslíte si, že mi to ňák pomůže? Opravdu nemůžu uvěřit tomu že už to kamarádství skončilo. Přeju si aby se celý svět vrátil. Myslím, že jsem fakt blbá😔😪😫

  holka, 11 let, 2. prosince

  Ahoj, z Modré linky,

  vážím si důvěry, se kterou ses nám svěřila. Každý z nás potřebuje cítit blízkost lidí okolo nás. Věřím, že je pro Tebe velmi těžké, když se na Tebe Tvoje BFF naštvala, odsedla si a na instagram si dala někoho jiného. Napadá mě, že by bylo fajn si s ní o Této situaci promluvit - říct jí, jak se cítíš, a že vlastně ani nevíš, co se mezi Vámi stalo. Můžeš jí zkusit připomenout vaše společné chvíle, které byly plné přátelství a společných zážitků. Pokud je pro Tebe těžké jí to říci mezi čtyřma očima, můžeš jí to třeba napsat. Dál už pak bude záležet i na ní, jak se bude váš společný vztah vyvíjet. Tobě by se mohlo ulevit, že jsi ji své pocity sdělila. V životě je dobré mít kolem sebe i jiné kamarády, než pouze jednu BFF. Ti Tě pak mohu podržet v různých životních situacích, i třeba v této konkrétní, kdy jste se s BFF pohádaly. Píšeš o tom, že jsi se pořezala a myslíš na skok z okna. Chápu, že Tě mohou podobné myšlenky napadat, ale to není dobré řešení. Skok z okna nejde vzít zpět a může hodně ublížit a pokud by ses k takovému kroku odhodlala, jen těžko by ses mohla s BFF usmířit. Je potřeba se s těmito myšlenkami svěřit někomu dospělému, kdo je Ti blízký. Může to být právě máma nebo někdo z rodiny, učitelka či školní psycholožka, se kterou bys mohla své pocity sdílet. Ke školní psycholožce můžeš přijít i sama. Pokud bys chtěla začít chodit k psycholožce mimo školu, bude nutné, aby k ní šel s Tebou některý ze Tvých rodičů. S psychologem můžeš v bezpečí probrat, jak se cítíš a mluvit o všem, o čem budeš potřebovat.

  Přejeme Ti vše dobré
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Objem varlat, ejakulace

  Dobrý den, je mi 14let a potřeboval bych se zeptat, jde o to že 2 měsíce zpátky jsem si všiml toho že mám jedno varle větší než to druhé. Levé má cca 1cm a pravé má cca 1,4cm, levé varle mi přijde ještě trochu nesestouplé (když prostě zatnu nebo zatáhnu břicho, tak se levé varle lehce přitáhne) Žádné bolesti nepociťuji a nijak se velikost nemění, ptal jsem se na to táty a on řekl že je to normální a že se mi to vše časem srovná. (Ještě menší otázka ke spermiím, když maturbuji tak nikdy nemám žádnou stopu po spermiích, tak doufám že nejsem neplodný)
  Předem díky za odpověď...

  kluk, 14 let, 2. prosince

  Ahoj kluku,

  Rozdíl v objemu varlat se považuje za normální, pokud nepřekračuje 20 až 25% (tj. jedno z varlat je nejvýše o 20 až 25% větší než druhé). Rozměry varlat se ve výzkumech zpravidla uvádí v objemu, nikoliv v délce.
  Hodnoty normálního objemu varlat u chlapců ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 5 až 17 mililitrů (ml) na jedno varle, střední hodnota činí 11 ml.
  Právě první výraznější růst objemu varlat lze považovat za první známku nastupujícího pohlavního dospívání u chlapců. Zatímco v dětství před pubertou činí objem jednoho varlete 1 až 2 ml, během prvního roku puberty se zvětšuje na dvojnásobek a poté růst pokračuje ještě několik let. Za projev opožděné puberty lze považovat stav, kdy ani po dovršení třináctého roku věku nedojde k žádnému zvětšení objemu varlat (tj. varlata mají stále tutéž velikost, jako v dětství).

  Pokud by jedno z varlat bylo nesestouplé, znamenalo by to, že příslušná strana šourku by byla „prázdná“, protože varle by se stále ještě nacházelo uvnitř tříselného kanálu. V Tvém případě se však o nesestouplé varle zřejmě nejedná. Dočasné „zatažení“ varlete do tříselného kanálu v důsledku stažení svalů je normálním jevem (jedná se o tzv. kremasterový reflex, při němž dochází ke stažení tzv. kremasterových svalů, což jsou svaly obklopující semenný provazec – někdy se kremasterový sval označuje též jako „zdvihač varlete“).

  První ejakulace neboli první výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální lze považovat i širší rozmezí 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení nastává pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15 let.
  Pokud jde o plodnost či neplodnost, ta nespočívá v samotné přítomnosti či nepřítomnosti ejakulátu (spermatu), nýbrž v počtu zralých a pohyblivých spermií na 1 ml ejakulátu (spermatu). Za neplodného se považuje muž, jehož ejakulát obsahuje méně než 50 milionů spermií na 1 ml (v průměru obsahuje 1 ml ejakulátu dospělého muže přibližně 100 milionů spermií). U dospívajících chlapců bývá množství spermií na 1 ml ejakulátu nižší než u dospělých mužů (zpočátku se pohybuje pouze okolo 20 milionů na 1 ml).

  Pokud máš závažné pochybnosti o tom, zda se Tvoje tělo vyvíjí normálně, případně pokud Tě průběh tělesného vývoje silně znepokojuje, doporučoval bych se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost, který v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. V rámci vyšetření se provádí i měření objemu varlat pomocí orchidometru (více informací o orchidometrii najdeš zde).

  Holky a láska

  Být jako kamarádi?

  Dobrý den. Moc děkuju za povzbuzení. Už jsem tak týden nebrečela snažím se na to nemyslet a fakt je to lepší. Ale. Byla jsem na tanečním víkendu. Řekla jsem si že teď s ním budu mít nulový kontakt abych to nějak zvládla. Ale on tam přijel. Pak byla dámská volenka a já jsem si ho vybrala i když jsem vlastně nechtěla abych pak zase nebyla v tý bolesti. Bylo nádherný spolu tančit. Viděla jsem že mě má fakt rád. Ale jenom jako kamarádku. Ale i to mi zvedlo náladu. Ono je těžký se nevídat. Kontakt nejde omezit. Ale tak možná bych se s ním mohla zkusit bavit a teď opravdu jen jako kamarádka. Co myslíte? A ještě jednou moc děkuju za tak hezkou odpověď je mi mnohem líp.

  holka, 14 let, 30. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  jsme rádi, že Tě minulá zpráva povzbudila a cítíš se teď lépe. Z Tvého psaní na mě působí větší energie a chuť se vypořádávat s věcmi, které Ti život přináší, i když nejsou zrovna nejsnazší. Na tanečním víkendu ses se zmiňovaným klukem znovu potkala a tančila jsi s ním, i když Ti předtím přišlo, že s ním chceš mít nulový kontakt.

  Přijde mi moc důležité, že jsi udělala takový krok a ten Ti možná pomůže rozpoznat, co a jak ve vašem vztahu dál. Díky tomu, že jsi s ním šla tančit, jsi zjistila i to, že Tě má fakt rád - k tomu často nepotřebujeme slova. Poznala jsi, že Tě vnímá a má Tě rád jako kamarádku. Dokázalo Ti to zlepšit náladu. Přijde mi cenné, že jsi v tu chvíli uměla naslouchat sama sobě, chtěla jsi s ním tančit, a tak jsi šla. Možná už ses cítila připravenější se posunout dál, i když Ti může zpětně připadat, že jsi trochu „riskovala“, že bys byla zase v té bolesti. Vypadá to, že se tak ale nestalo. Často to, co je nám nedostupné a nemáme s tím žádný kontakt, nás láká ještě víc - představujeme si, jaké by to bylo kdyby a hlava nám tvoří dokonalé scénáře, ale potom v realitě to třeba vypadá dost jinak.

  Rozumím, že omezení kontaktu může být náročné. Nikde není psáno, že ten a ten způsob, jakým s druhým proměňuješ vztah (třeba z intimnějšího na kamarádský), je nejlepší, nejúčinnější a bezbolestný. Pokud máš potřebu se s ním bavit jako kamarádka, tak nedáš nic za to to zkusit, je to na Tvém rozhodnutí s tím, že to můžeš změnit, když Ti to nebude vyhovovat. Pravděpodobně bude chvíli trvat, než zjistíš, jak jsi v tom spokojená, jestli se opravdu chceš vídat víc, anebo jestli časem zjistíš, že bys potřebovala kontakt zase omezit. Mění se to, je to přirozený vývoj. Proto bych Tě chtěla povzbudit v tom, ať si to nastavíš tak, jak to potřebuješ, neklaď si na sebe žádné „neměla bych/musím ho vídat“ „nesmím/musím s ním být kamarádka“. Zkus být pozorná ke svým přáním, které někde v sobě máš. Postupně zjistíš, jak to vnímá taky on, a pokud s ním o tom budeš potřebovat mluvit, klidně to zkus. Pomoci Ti a vyslechnout Tě může i kamarádka, které věříš. Může být úlevné se s tím svěřit a taky možná celé to brát jako delší cestu, která nemá tak úplně jasný konec, protože všechny vztahy se časem proměňují – ať už je ten druhý partner, kamarád nebo třeba spolužák. Přála bych Ti, aby se celá věc ubírala směrem, jakým bys ráda. Jsme tu pro Tebe i dál na Modré lince, můžeš se ozvat, když budeš potřebovat něco hlouběji probrat.

  Hezký adventní čas přeje
  Modrá linka

  Rovnátka

  Chtěla bych rovnátka

  Ahoj Alík a spol. :-D
  Ja už dlho presvedčujem rodičov na rovnátka ale oni nie a nie.. tak som sa chcela opýtať, že ako ich mám presvedčiť?
  Za odpoveď napred ďakujem>X<-

  holka, 13 let, 30. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s tím, že bys ráda nosila rovnátka, ale nedaří se Ti přesvědčit rodiče. Ptáš se nás, jak to s nimi probrat, aby souhlasili. Zní mi to tak, že se staráš o to, jak Ti je v Tvém těle a abys měla zuby v pořádku, a to je moc dobře. Rozumíš taky tomu, že probrat to s rodiči je důležitá součást celé věci. Může se stát, že rodiče nejsou vyloženě pro, anebo jsou i proti a Tobě to přirozeně může vadit. Nevím, jaké k tomu mají důvody, ale bylo by fajn to zkusit od nich zjistit přesněji, aby Ti stále neříkali jen „ne a ne“. Možná tam hrají roli peníze, které jsou při ortodontické péči potřeba. Možná jim přijdou Tvé zuby v pořádku a přišla by jim léčba zbytečná. Další možné důvody zjistíš jedině otázkami přímo na rodiče.

  Nošení rovnátek většinou doporučuje zubní lékař/ka a posílá pacienta na další konzultaci k odborníkovi. Nevím, jestli jste se o tom se zubařem/zubařkou už bavili, ale případně při další návštěvě o tom určitě můžeš říct. Napadá mě taky, že můžeš s některým z rodičů jít na nezávaznou konzultaci k ortodontistovi/ortodontistce (odborník zabývající se nápravou nepravidelností zubů), s výběrem ordinace vám může pomoct zubní, anebo kontakt snadno najdete na internetu. Můžete se v ordinaci doptat na všechny okolnosti, potřebu léčby, případný plán léčby a rodiče se mohou ujistit ve věcech, které jim nejsou jasné. Neboj se taky rodičům opakovat, jak to s nošením rovnátek máš a proč by jejich nošení pro Tebe bylo cenné. Možná je to pro Tebe opravdu důležitá věc, díky které se třeba budeš cítit lépe, Ty sama nejlépe víš důvody, které Tě k tomu vedou. Možná máš kamarádku/kamaráda, co rovnátka má, zkus se svěřit i jí/jemu, můžeš se inspirovat, jak dál. Uvidíš sama, kam se Tvá situace bude vyvíjet, každopádně rovnátka se dají nosit v každém věku, takže i kdyby to nebylo třeba hned teď, můžeš/můžete to zařídit i později. Moc bych Ti přála, aby Ti vyšlo vše tak, jak budeš chtít.

  Hezký adventní čas přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádce holka ze sociálních sítí lže

  Dobrý den,
  tento dotaz se netýká přímo mě,, ale mojí spolužačky.
  Moje spolužačka si na jedné sociální síti našla kamarádku. Ta tvrdila, že se jmenuje Nelly a je z Anglie. Pak se přiznala, že je Češka. Nakonec to došlo tam, že se nejmenuje Nelly. Pořád si posílají své fotky a videa. Kamarádka tvrdí, že je ta „Nelly“ strašně krásná a baví se s ní jen kvůli vzhledu. No a ten problém je ten, že se s ní už několikrát chtěla potkat v realitě... Dokonce kvůli tomu několikrát brečela. Já mám o ni strach - co když je to někdo úplně jiný? A navíc mi přijde, že kvůli té své „Nelly“ už pomalu přestává myslet i na své jiné kamarádky...

  holka, 13 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že si děláš o kamarádku starosti. Souhlasím s Tebou, že ta holka, pokud se chová, jak píšeš, není moc důvěryhodná. A že rizika seznamování se na sociálních sítích není dobré podceňovat. Jako kamarádka nemáš moc možností, nemůžeš svou kamarádku k ničemu nutit. Můžeš s ní ale mluvit o tom, jak to vidíš a hlavně o svých pocitech, o tom, že máš o ni obavy, že Tě mrzí, když na Tebe kvůli té holce zapomíná. Můžeš ji také podpořit v tom, aby se svěřila někomu dospělému, aby byla v bezpečí. Jestliže bys o kamarádku měla opravdu velký strach, můžeš jí říct, že už nevíš, co jiného dělat, že se svěříš někomu dospělému (svým nebo jejím rodičům, některé paní učitelce, které věříš, či školní psycholožce) Ty. Je samozřejmě možné, že, pokud to skutečně uděláš, se na Tebe kamarádka naštve. Ale snad za nějakou dobu pochopí, žes to myslela dobře.

  Klidný advent přeje Tobě i kamarádce
  Modrá linka

  Zvířata

  Chci krajtu

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat mám takový problém už hodně dlouhou dobu jsem si přála krajtu No a teď konečně se mi ten sen splnil a už mám i terárium objednané No jo, jenomže Jakmile se terárium objednalo tak najednou z toho všichni začali couvat a mamka říkala že nic krmit nebude že o prázdninách jsem to babička krmit jezdit nebude ať si to zařídím, že se o to starat nebudou. No a já z toho jsem teď špatná. Myslela jsem si že konečně u nich s tím budu mít podporu ale všechno se opět rozplynul v prach. Teď jsem z toho docela špatná protože mám mít Zvíře o které se v podstatě nebude mít kdo starat až já tady nebudu i když se začátku všichni slibovali že prostě jim to vadit nebude i taťka který je do hadů taky blázen tak prostě říkal jakože že jo že to má taky rád že mě s tím pomůže ale teď řekl že mně říká že se o nic starat nebude. Že prý že žádný mražený myši v mrazáku nebudou případě ať si to vymyslím jinak... ono to úplně jinak nejde a žere to hlodavce ať už mražený nebo živí(s tím nic nenadělám) a i tak Rozhodně mi přijde lepší mu to házet přece jenom už mrtví než pozorovat jak to dusí a hlavně i z chovatelského hlediska je to z několika důvodů lepší... Každopádně teď jsem z toho opravdu hrozně moc špatná protože ze začátku jsem si myslela že se mi konečně splnil sen ale teď to pro mě přináší hned několik komplikací terárium už mám objednané a pro hada si pojedeme Nejspíš za 14 dní až za měsíc a až teď po tom co už je vše objednané Já s taťkou to mám dohodnutý tak mě mamka říkala že se hadů bojí a že bratr je z toho taky celý na nervy Co kdyby to ztrhlo takže z toho mám docela deprese a mám z toho strach v podstatě mě teď všichni jako v tom projevily absolutní nezájem a neochotu mě v něčem s tím pomoct a všechno to zůstane jenom na mě což samozřejmě mě to jako Nevadí on ten had jako nějakou dobu vydrží potom když už je starší ale i tak jako když jsou letní prázdniny... co se týče jarních třeba nebo těch na týden až 14 dní tak to je v pohodě... tak jako když ten had je malý tak to přece jenom žere a častěji ale potom když je to dospělý tak už to vydrží déle bez jídla ale prostě i tak já s tím krmením problém nemám Ale nejvíc mě opravdu děsí představa letních prázdnin když celé ty dva měsíce nebudu doma a bude se tady o to muset někdo starat Ano už i tak mám doma docela dost velký zvěřinec už mám doma 9 gekonů: a taky o to už je problém se v létě postarat ale to rodičům nevadí O to se nějakým způsobem postarají ale kdyby do toho měl ještě házet myši hadovi Tak to už asi nezvládnou. Prosím chtěla bych znát váš názor je to pro mě důležitý budu ráda za vaši brzkou odpověď
  Omlouvám se za místy možná nesrozumitelný text takže jsem namlouvala protože jsem neměla sílu na toto všechno psát...

  Chovatelka plazů - 14 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  nepokládáš otázku, chceš znát názor. Umím si představit, že jsi zklamaná, když Ti rodiče něco slíbili a teď se zdá, že svůj slib nechtějí splnit. Na druhou stranu si umím představit i situaci rodičů. Jestliže hady nemají rádi a zároveň je to pro ně další povinnost navíc - postarat se o krmení (a to nejen hada) o veškerých prázdninách, kdy Ty si budeš užívat někde jinde, docela chápu, že se do toho rodičům úplně nechce. Také si umím představit, že Ti ten slib dali s dobrým úmyslem, proto, že Ti chtěli udělat radost. A když se teď blíží čas realizace, uvědomili si, k čemu se to upsali a není jim z toho dobře. To samozřejmě není omluva zrušení slibu. Ale je to možné vysvětlení, které by Ti mohlo usnadnit přijetí situace v případě, že slib nakonec nesplní.

  Pokud jsi čekala, že Ti napíšu, že jsi v právu Ty (nebo naopak rodiče), toto očekávání Ti nesplním. V životě se velmi často dostáváme do situací, které nejsou jednoznačné. Když spolu žije více lidí, velmi často nastávají situace, kdy mají různá přání a různé potřeby, které nejenže mnohdy nejsou v souladu, ale jsou naopak neslučitelné. A není řešením bojovat a snažit se vyhrát, ale společně o všem upřímně mluvit, sdílet své pocity, potřeby a přání, vzájemně si naslouchat a snažit se vzájemně si porozumět. A hledat nějakou cestu, která bude co nejpřijatelnější pro všechny. Chci Tě tedy podpořit v tom, abys s rodiči mluvila i o tom, jak se cítíš, zároveň ale naslouchala jim. Bylo by třeba možné, aby chodil krmit hada někdo jiný, když Ty budeš pryč? Třeba nějaký Tvůj spolužák/čka, kamarád/ka jako brigádu. Případně mohla bys dát hada k někomu na prázdniny? Nebo, pokud by to šlo ještě odvolat, mohla by sis hada pořídit později, až bys mohla trávit prázdniny třeba i částečně sama doma, aby to nebylo celé dva měsíce na rodičích. Když to shrnu, na jednu stranu Ti rodiče dali slib, na druhou stranu, je to pro ně zátěž, a to, že se Ti starají o zvířátka, je jejich dobrá vůle, nikoli povinnost, to je Tvoje zodpovědnost.

  Přejeme Vám, abyste se dokázali dohodnout ke vzájemné spokojenosti.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Problémy se školou

  Ahoj, od té doby co začala škola, tak se všechno zhoršilo. Každý den píšeme minimálně 1 test a já už to nezvládám. Jsem z toho v hrozném stresu, brečím 2-3 hodiny denně, cítím se hrozně hloupě, protože momentálně třeba vůbec nedokážu pochopit matematiku. Nemám se ráda za to, že mi teď škola přestala jít a když pokazím test, tak si ublížím (ne nějak hodně, většinou mi ani neteče krev, naštěstí), protože se cítím jako chyba. Možná to teď zní jakoby mi nebylo asi 12, ale prostě se snažím vypsat.
  Abych to nějak shrnula: celá škola mě zničila, pořád mám špatnou náladu a Cítím se hloupě.

  Předem moc děkuju za radu :/

  holka, 13 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že období on-line výuky a návrat zpět do školy pro Tebe byly obtížné. Podobně je na tom spousta žáků nejen v České republice a i v jiných zemích, kde probíhala on-line výuka. Není proč na sebe být naštvaná a už vůbec není důvod si ubližovat. To není řešení, naopak může přinést více problémů.

  Chci Tě podpořit, abys na to, co Tě trápí, nebyla sama. Svěř se rodičům, požádej je o vysvětlení toho, čemu nerozumíš, případně o zařízení doučování. S doučováním by Ti třeba mohli pomoci i ve škole. Tvoje paní učitelka třídní nebo jiná paní učitelka, které věříš, či školní psycholožka Ti mohou dát doporučení. Zkus si promluvit i se spolužáky, pravděpodobně nejsi zdaleka jediná a třeba byste mohli mít nějaké skupinové doučování.

  Stejně tak je důležité svěřit se rodičům či školní psycholožce s tím, jak se cítíš, říct si o podporu. Ne vždy se nám daří tak, jak bychom si přáli, je však důležité umět se svými pocity pracovat, vyrovnávat se s nimi. To však nejde takto po internetu.

  Přejeme Ti bezstarostnější advent
  Modrá linka

  Holky a láska

  Stydím se + Líbí se nám stejný kluk

  Ahoj Alík a spol. :->
  Znova píšem ja..
  Mám takého kamaráta s ktorým si dokážem maximálne písať a niekedy aj volať.. No len čo príde na osobný rozhovor, neviem čo mám rozprávať, strašne sa červenám a neviem kam sa pozerať aby som nevyzerala divne.. Snažím sa byť pri ňom sama sebou ale to proste nejde.. A áno, je to môj kamarát ale ja chcem aby bol niečo viac.. V poslednom čase si píšeme veeeľmi veľa o budúcnosti, o manželoch, o frajeroch a frajerkách a o nás.. Nedávno som sa ho opýtala, či si myslí, že my dvaja spolu skončíme. Hneď na to mi odpísal, že záleží na mne ale on dúfa že áno.. Potom sme si písali do asi pol jednej, deň na to do pol druhej a dneska dokonca do pol tretej. Lenže je tu jeden malý problém.. U nás v triede je veľa pekných dievčat a aj veľa z nich má o neho záujem.. Medzi ne patrí aj moja druhá najlepšia kamarátka a keď s ním začnem chodiť, veľmi by jej to ublížilo.. Ten môj kamarát má aj dvojča.. Moja najlepšia kamarátka mi povedala, že sa jej páči to jeho dvojča ale ja na nej vidím, že sa jej páči ten môj kamarát..
  Preto mám otázku.. Ako sa ho mám prestať hanbiť a ako si s ním niečo začať a zároveň nezradiť kamarátku?
  Za odpoveď dopredu ďakujem>X<-

  holka, 13 let, 29. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že by ses ráda přestala stydět. Spousta z nás má situace, které jsou pro nás v pohodě a jiné, které zvládáme obtížněji, máme trému, stydíme se. Neznám, bohužel, žádný jednoduchý recept - je to o trénování těch situací, ve kterých se stydíš. A také o tom umět svůj stud přijmout. Teprve potom s ním můžeš zacházet. Jestliže si se svým kamarádem dokážeš psát, klidně mu to napiš, že v osobním kontaktu se stydíš a jde Ti to hůř. Jestliže Tě napadá, co bys v kontaktu s ním potřebovala, můžeš mu napsat i to.

  Pokud jde o Tvou kamarádku, bylo by dobré, abyste spolu obě upřímně mluvily o tom, co cítíte, co si přejete. Pokud kamarádka stojí o jeho bratra, je vše v pořádku. Pokud obě stojíte o stejného kluka, potřebujete o tom spolu mluvit. Buď se můžete domluvit, že rozhodnutí necháte na něm a budete respektovat, pokud si vybere jednu z Vás. Nebo se můžete domluvit, že s ním chodit nebudete ani jedna, pokud byste jeho rozhodnutí nedokázaly akceptovat a budete prostě všichni kamarádi. Také máš možnost, že to riskneš a začneš s ním chodit, pokud i on chce chodit s Tebou a dáš kamarádce čas, aby se s tím vyrovnala. Pokud je vaše kamarádství pevné, mělo by vydržet. Může se však stát, že to kamarádka nezvládne a kamarádit s Tebou už nebude chtít. To si však musíš rozhodnout sama.

  Přejeme Ti krásný advent
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku a spol., jsem tu zase a to s tím, že ve třídě je skupinka holek, která se se mnou dřív bavila a teď mě úplně odkopli. Mám i takový pocit, že mě začali pomlouvat. A dneska z ničeho nic mi ta jedna holka napsala že se chce usmířit. Jak mám vědět, jestli si ze mě zase nedělá legraci? Už mi to napsala podruhé...
  Děkuju moc
  Alexandra <3

  Alexandra, 12 let, 26. listopadu

  Milá Alexandro, 

  svěřuješ se poradně opakovaně, děkujeme za důvěru. Tentokrát píšeš o tom, že nerozumíš chování jedné se spolužaček ve třídě. Nejdříve se s tebou přestala bavit, dokonce patří mezi skupinu holek, které tě nejspíš pomlouvají a teď najednou opět stojí o kamarádství s tebou. Rozumím tomu, že je to pro tebe divné, co jí teď k tomu vede. Doporučila bych ti si s ní o tom otevřeně promluvit. Zkus se jí na to prostě zeptat, napiš jí o tom, jak ty to vnímáš. Píše, že se chce usmířit. To je nejspíš známka toho, že si uvědomuje chování té skupinky vůči tobě. Mohla by ti to nyní celé vysvětlit, co vedlo i tu skupinu holek, že se od tebe takto odtáhly. Není potřeba se nyní rozhodovat zda "ano či ne" smíření. Ale je moc dobře o tom mluvit a vyjasnit si to. Zkus nejdříve porozumět tomu, proč se od tebe odtáhla a proč se nyní chce usmířit. A pak ty sama budeš nejlépe cítit to, jestli se chceš či nechceš usmířit. A také ty sama lépe poznáš  jestli jí věříš či ne.  Neboj se o tom otevřeně mluvit a věř v tom sama sobě.

  Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den Alíku a spol jeden kluk asi řed měsícem do mě v šatně začal kopat řešilo se to ,ale ten kluk řekl nesmysli otom ,že jsem na něj ječela a mlátila vivázl bez jakékoli schůzky s rodičemi a bere to jako srandu a já se bojím že se to bude opakovat co mám dělat?

  holka, 9 let, 22. listopadu

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru se kterou se svěřuješ poradně a moc tě chválím, že ses ozvala. To, co ti udělal ten kluk vůbec není dobře a máš oprávněně strach, že se to bude opakovat. A máš pravdu v tom, že se to mělo lépe řešit, třeba i schůzkou s rodiči. Určitě bych doporučila o svém strachu z tohoto kluka říci rodičům a své třídní učitelce. Je možné, že tento kluk má problémy v chování ke spolužákům i jinde a učitelka bude jeho chování více sledovat. Má takové chování i vůči někomu jinému? A co tvé kamarádky, vědí o tom, co se ti stalo a jsou případně schopné se tě zastat a pomoci ti s tím? Ty sama se  teď zkus vyhýbat situacím, kdy bys mohla být s tím klukem někde sama, třeba v šatně nebo na chodbě. A rozhodně nemlč, pokud ten kluk bude mít třeba i jen náznaky nějakého podobného chování vůči tobě, nebo ti třeba bude ubližovat slovně. Běž to vždy říci třídní učitelce. Učitelka má povinnost zajistit aby se děti vůči sobě ve škole agresivně nechovaly. Tak tě ještě jednou chci povzbudit v tom, aby sis to nenechávala líbit a našla i příště, případně někoho dospělého komu to půjdeš říci, tedy především učitelku a rodiče. Moc ti ale držím palce abys tuto zkušenost už mít nemusela.

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Ahoj,
  moc bych Vám chtěla poděkovat za zodpovězení na moje dotazy. :-)
  Nyní mám menší "problém."
  Od letošního dubna jsem začala menstruovat, vždycky jsem to měla každý měsíc. Od září mi ale začala vadit má postava, začala jsem omezovat sladkosti, jíst zdravě 5krát denně a sportovat. Úspěšně se mi podařilo shodit skoro 5 kg. Jenže poslední menstruaci jsem měla na konci srpna a on už je skoro prosinec! Mamka říkala, že je to tím, že jsem hodně změnila svůj životní styl (v minulosti jsem dokázala sníst celou bonbonieru) a říkala mi, že její kolegyně z práce mà taky dceru, která taky úplně změnila svou životosprávu a že také několik měsíců nemenstruovala. Ale já se toho začínám trochu obávat, nikde po doktorech se mi chodit nechce. Nevíte čím je to zapříčiněno? Mou novou životosprávou nebo to prostě k menstruaci patří. Předem Vám děkuji za odpověď. :-)

  holka, 11 let, 26. listopadu

  Ahoj,
  menstruace někdy může zvlášť v mladém věku „vypadávat“ - to znamená, že nemusí být pravidelná. Ale vzhledem k tak častému cvičení a omezování ve stravě to skutečně může být způsobeno novou životosprávou. V dětském věku není žádoucí hubnout, pokud netrpíš obezitou. Chápu, že se ti nechce chodit po doktorech, ale bylo by to třeba. Když tě zkontroluje odborník, budeš mít jistotu, že je vše v pořádku.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám 12 let 103kg 170cm a jsem holka, už nevím co mam dělat mamka mi taky nic neřekne a mně se všichni smějí atd…

  holka, 12 let, 29. listopadu

  Ahoj,
  váha je něco, co se někdy opravdu těžko řeší. Zkus si s mamkou promluvit o tom, co by se dalo dělat. Můžete zkusit navštívit tvého lékaře, aby ti poradil. Pamatuj, že nikdo nemá právo se ti smát. Když to někdo dělá, tak je to od něj hloupé a necitlivé.
  Držím palce, aby se ti podařilo trošku shodit. Se zdravým jídelníčkem a trochou pohybu, se to může rychle změnit. Nech si poradit od lékaře, ať hubneš zdravě.
  Péťa

  Menstruace a výtok

  První menstruace

  Ahoj všem,
  mám tu takový menší příběh a začal asi před měsícem....
  Moje setra dostala od babičky (upozorňuji, že se nic neslavilo a ani babička nic nevyhazovala) takovou moc hezkou zimní bundu. Já ségru moc prosila, aby mi tu bundu půjčila a ona, že pouze, pokud jí koupím takový moc dobrý a velký muffin za 30kč. Na to jsem se jí upřímně a stručně vykašlala a navrhla jsem, aby si půjčila mou bundu, která se líbí jí. Tak tedy jakože dobře a za pár týdnů jsme si je vyměnily zpět. Já jsem ji tu bundu vrátila čistou, prázdné kapsy... No sestra přesný opak. Jenomže my jsme si je vyměnily spíše večer už po koupání. No a já ráno zjistila, že mám svou první menstruaci. A ségra mi moc nepomohla když začala ,,Jako Emo ty máš krámy jo? No to je tedy hustý! Ale já ji měla dostat první. Vždyť jsem větší než ty!“ A pak jsem jela do školy. Kapsy jsem nevyužila.
  V každém městečku se určitě rozsvěcel vánoční stromek a u nás je i jedna paní, která rozsvěcí svůj barák. Je to boží a byli tam někteří kamarádi (Všechno kluci). Už mi byla zima a v tu chvíli jsem si dala ruce do kapes.
  Vynechám posmrkané kapesníky, špinavé roušky a zaměřím se na řetízek, který dala ségře jiná babička těsně před svým odchodem;-(
  Já na sestru ,,Ségra, máš u mě řetízek.“ Ona na mě začala řvát, že pokud jí ho okamžitě nevrátím, tak klukům řekne vše, co jsem minulý den ráno zažila, proč je mi špatně, proč mám blbou náladu apod...
  Já začala hrabat v kapsách ale mezi tím bordelem to nelze tak lehko najít. Hledala jsem to 2-5 vteřin a pak na mě sestra naštvaně, ale zároveň posměšně mi zašeptala ,,Čas vypršel...“ no a kluci se o mně všechno dozvěděli. Ti kluci měli max.8 let a většina nevěděla co to je.
  Jedem kluk místo mluvení řve. Doopravdy řve a to je další část. Šel za mámou a tedy podle něho to nezařval ale všichni ho evidentně slyšeli. Ten kluk se ptá ,,MaMi.cO Je tO mEnStRuAcE!!!???“ všichni na ně začali koukat a ta jeho máma ,,Pane bože proč se ptáš?“ a to už nebylo v pohodě... ,,nO eMa tO pRej Má a Já nEvIm cO To JE?“
  Všichni to slyšeli. Někoho jsem neznala někoho jo. Ten kluk na mě stejně ukazoval prstem takže bylo jedno, jestli mě znali nebo ne. Koukalo se na něj, na mě a sestra určitě potlačovala smích.
  Naše město je malinké. Mám strach, že už to ví nebo přinejlepším bude vědět celé město.
  ,,Prý má Emina to tamto, ale víš, co mě na tom nejvíc překvapuje?“
  ,,To nevim, ale mě to, že ta její mladší ségra to nedostala dřív i když je větší.“
  ,,No to mě taky“

  Prostě mám strach, že to zaslechne nějaká bývalá spolužačka (jsem ve stejném městě, ale chodím na osmileté gymnázium). Ona holky mají mezi sebou metodu ,,My si všechno říkáme“. Mě úplně odřízly ale to je jiná písnička.
  Ona ta jedna holka ale bere takovéhle věci jako ,,My si všechno říkáme, a kluci taky patří mezi nás“. Absolutně ne! Nikdo z nich k nim nepatří. Kluci z bývalé třídy jsou rozmazlení hajzlíci co se mi posmívali a bili mě.
  Já se bojím, že se má nová zpráva dostane tam, kam nemá. Ani holkám právě (i když jsme byly nejlepší kamarádky) nebudu nic říkat. Nechci k nim patřit. Vím že to zní hnusně, ale já je nepotřebuju ke štěstí...
  Omlouvám se za dlouhý nekonečný výklad, ale já potřebuji pomoct.
  Děkuji vám moc...
  Holka, 12 let

  holka, 12 let, 28. listopadu

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, co se Ti nedávno stalo – vyměnily jste si se sestrou bundy těsně předtím než jsi dostala svoji první menstruaci. Během tradičního rozsvěcení jednoho domu u vás ve městě sestra před klukama řekla, že jsi to dostala. Bojíš se, že se to teď všichni ve městě dozví, hlavně Tvoje bývalé spolužačky, ke kterým už nechceš patřit. Chápu, že to pro Tebe v tu chvíli muselo být hodně nepříjemné, když sestra klukům řekla, že jsi dostala menstruaci. Je to pro Tebe ještě úplně nová věc, se kterou ses ani ještě nestačila sžít, a pro spoustu dívek to přinese i pocity studu. Rozumím tomu, že je to intimní věc, která patří jenom Tobě, a jen Ty bys měla mít právo rozhodovat si o tom, komu o tom chceš říct a komu ne. Zároveň, přestože to osmiletým klukům nebo Tvým spolužačkám (bývalým i současným), teď může připadat jako nějaká senzace a zajímavá novinka – menstruace je úplně normální proces, který se týká každé ženy. Dostat ji poprvé ve 12 letech je přirozené, spousta dívek ji dostala i dříve. Možná to u kluků a holek teď vyvolává zvědavost a spoustu otázek (u holek někdy taky závist, protože menstruace je něco, co Tě přibližuje k tomu stát se dospělou ženou se vším všudy). Nemyslím si ale, že je to něco, co by teď mělo řešit celé vaše město, jak to na Tebe teď působí. Zejména dospělé lidi určitě nepřekvapí, že jsi, jako dospívající dívka, dostala svoji první menstruaci - protože to se tak děje každé dívce. A nemusíš se za to nijak stydět, ani nikomu nic vysvětlovat nebo říkat, jak se věci mají. Je to jen Tvoje tělo. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses teď věnovala sama sobě, tomu, jak se během menstruace cítíš, jaké vložky anebo tampony Ti vyhovují, co Ti může pomoci, pokud se objeví typické pobolívání břicha. Můžeš si taky všímat, jestli se třeba v průběhu menstruace nějak mění Tvoje pocity anebo to, nad čím přemýšlíš. Jen moc fajn nebýt na to sama a zeptat se na zkušenosti někoho, kdo je Ti blízký – třeba mamky, někoho dalšího z rodiny anebo nějaké starší kamarádky. Když se někomu svěříme s tím, co nás trápí, často to přinese úlevu.

  Zdraví

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!