Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak si přivydělat? Alík radí dětem

  Brigáda

  Dobrý deň mám otázku:
  Chcela by som si privyrobiť a napadol ma aj spôsob:venčila by som psov. No keďže žijem na dedine tak sa bojím že by ma nikto neprijal. Alebo by som niekomu psa na celý deň po strážila. Chcela by som začať už v Marci budúceho roku no ešte furt váham či je to dobrý nápad. Prosím vás poraďte.

  holka, 11 let, 3. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si chceš přivydělat a chci ocenit, že máš i své vlastní nápady. Nedokážeme Ti odpovědět na otázku, zda někdo u Vás na vesnici bude o venčení psů stát. To zjistíš jenom tak, že to vyzkoušíš, že se poptáš. Pokud by se nepodařilo, můžeš popřemýšlet nad jinými nápady a požádat třeba i rodiče, aby se zamysleli spolu s Tebou.

  Přejeme Ti, aby Ti Tvůj nápad vyšel.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Brigáda

  Jak si mám přivydělat?

  Ahojky poradno, potřebovala bych poradit chtěla bych si koupit, ale spíš potřebuju nový mobil (iPhone), ale s bratrama jsme vychovaní tak, že když něco chceme tak si na to musíme ušetřit sami, ale nevím jak mám sehnat aspoň ještě 3 tisíce, mám našetřený 3900 Kč (1000 jsem dostala od taťky za to, že jsem předělala truhlu, dalších 1000 jsem dostala za železo a 1900 jsem dostala od babičky) ptát se nějakých lidí jestli nechtějí vyvenčit pejska a podobně to nechci (ani za běžné práce u rodičů, protože to mi nepřijde správně). Kapesné dostáváme na týden 50 Kč. Ale já bych chtěla nějakou rychlejší cestu.
  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 17. března

  Čauky,

  chápu, že Ti mohou přijít „nesprávné“ práce u rodičů. Ptát se náhodných lidí na to, zda potřebují vyvenčit psa, asi není nejlepší. Práce je však pro děti mladší 15 let zakázaná, blíže tady. „Brigád“, co se dají (legálně) dělat v Tvém věku, je poměrně málo - hlavně jsou to ty, o kterých se zmiňuješ v dotazu, zakázaný je v Tvém věku např. vypomáhat v kavárně.

  Píšeš, že jsi předělala tátovi truhlu. Napadá mě, jestli právě tyhle kreativní práce nepřipadají v úvahu: pletení korálků do zajímavých náramků, vytváření nějakého trička či hrníčku, malování... je to něco, co bys chtěla zkusit?

  Snad jsem Ti takhle pomohl.

  Brigáda

  Ideální brigáda

  Ahoj poradno,
  Omlouvám se že sem píšu jakožto 16tiletá, nevím o jiné pořádně než o této, snad mě neodmítnete odpověď může pomoct i jiným. Jde o to že chci už nějakou brigádu ale úplně nevím na jakou a kam. Baví mě malování, psaní a zvířata. Ve škole jsem pro všechny velký bůh, protože maluji opravdu překrásně a jsem velmi kreativní. Jenže když se podívám na nabídky brigád v okolí, tak to jsou spíše ty klasiky jako servírka, prodavačka, pomocná síla do kuchyně atd. To není nic pro mě jelikož kvůli mím psychickým problémům preferují spíše práce, kde nemusím pracovat s cizími lidmi kteří mohou být všeljací. Navíc při těchto brigádách bych měla pocit že jsem zahodila mé sny. Můj sen je natáčet filmy, takže by se mi líbilo i někde hrát, jenže nevím jak na to aby si mě ti režiséři všimli, nevím kde hledat castingy nebo tak. Moje obavy na brigádách jsou že šéfové a další autorita na mě budou moc přísní, jak už jsem zmínila, nedokážu moc mluvit s cizími lidmi, spíše s těmi na které jsem zvyklá aspoň od pohledu. Jako další varianta mě napadá psaní knih což by mi celkem vyhovovalo, jenže psaní knihy i s ilustracemi trvá hodně dlouho a mám pocit že se teď moc nečte. Malovat obrazy na zakázku má taky svoje mouchy, protože plátna jsou drahá obzvlášť dnes a navíc maluji spíše podle fantazie než něco přesně podle tamtoho. Peníze z brigády bych chtěla investovat buď do nového pc, natáčecího vybavení nebo na výtvarné potřeby. Co by pro mě byla ideální brigáda?

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 16 let, 1. února

  Dobrý den z Modré linky,

  ptáte se nás, co by pro Vás byla ideální brigáda. Umíte krásně malovat, jste kreativní, dáváte přednost práci, ve které se nemusíte setkávat s cizími lidmi.

  Ideální brigáda pro Vás je taková, která by Vám po všech stránkách vyhovovala. Znamenalo by to tedy spíše kreativní práci, v přijímajícím a podpůrném kolektivu s podobně naladěným vedením, tam, kde není velký kontakt s lidmi. Když si to ale promítám do skutečnosti, říkám si, že najít takovou práci je moc obtížné, natož brigádu pro šestnáctiletou slečnu (i když šikovnou a schopnou).

  Když byste tedy hledala, tak nejlépe tam, kde byste k tomuto ideálu aspoň v něčem přiblížila, podle Vašich priorit. Kdybyste si řekla, že je pro Vás hlavně důležité nesetkávat se s mnoha lidmi, můžete hledat například výpomoc u někoho v domácnosti, hlídání děti nebo domácích mazlíčků, v útulku, někde v menší výrobě, v zahradnictví apod. Ideální brigáda to není, ale neumím si moc představit, co byste mohla (bez odpovídajícího vzdělání) jako brigádu najít.

  Přejeme Vám, abyste našla brigádu, který by Vám vyhovovala.
  Modrá linka

  Brigáda

  Práce pod 15 let?

  Ahoj, mám zde asi trochu méně důležitý dotaz, a s odpovědí to nijak nespěchá, ale potřebuji si ujistit jednu věc. Znám jednoho kluka, kterému je 14 let a prý už chodí na brigádu. Co je mi ale známo, tak chodit na brigádu se smí až od 15 let. Vím, že jde v podstatě jenom o méně než rok, ale přesto, jak je to možné? Hledala jsem na internetu ale pokaždé jsem našla, že pracovat se smí až od 15. Moje otázka tedy zní:opravdu jde chodit na brigádu už ve 14? A mohla bych si i já (14 let)něčím přivydělat (nějak ultra peníze nepotřebuju, ale byla by celkem zábava zkusit někde pracovat a ještě dostat peníze)?Děkuji předem moc!:-3

  holka, 14 let, 2. listopadu 2022

  Ahoj,

  díky za dotaz a je super, že si hledáš, od kolika se může správně chodit do práce! Moje odpověď na to, zda je možné (legálně) chodit do práce pod 15 let je ano i ne. :D

  Obecně k „brigádám“ - ve většině případech je potřeba 15 let + dokončená základka. Rozdíl najdeme u umělecké, kulturní, sportovní nebo reklamní „činnosti“. Tam je však potřeba povolení Úřadu práce na základě posudku lékaře pro děti a dorost.

  V praxi však dochází k „zaměstnání“ osob pod 15 let; to může však vyústit k problémům, neboť mi není znám ani jeden případ, kdy se nejedná o obcházení zákona. Skvělý článek, který je sice odborný, ale dobře napsaný, najdeš zde.

  A jak tedy může Tvůj kamarád pracovat? Občas „zaměstnavatele“ napadne, že nebude používat zákoník práce, místo toho „vytvoří“ takzvanou „nepojmenovanou smlouvu“ dle občanského zákoníku - tím se snaží obejít podmínky zákoníku práce a zákonu o zaměstnanosti; většině těchto „zaměstnavatelům“ nedochází, že i občanský zákoník zakazuje práci osobám mladším 15 let.

  Legálně tedy nelze pod 15 let (a bez dokončené základní školy) pracovat. Já jsem v jiných odpovědí doporučoval menší „práce“ (jako namalování portrétu) pro známé (viz první odkaz mé odpovědi), protože jsou legální, ač ne perfektně právně upravené - rozhodnutí soudů nasvědčují k tomu, že při těchto drobných „pracích“ nedochází ke vzniku právního vztahu, zároveň jsou však často jednorázové. Jejich výhoda ale spočívá v tom, že na rozdíl od dříve zmíněných nelegálních případů, se do věci nemůže vložit orgán sociálně-právní ochrany dětí (při zjištění práce osoby mladší 15 let se může jednat o zanedbání péče o dítě).

  Měj se hezky!

  Brigáda

  Prodávání šperků na Instagramu

  Ahoj,je mi 11 let ale za 16 dní 12. Potřebovala by jsem si přivydělat peníze na dárky na Vánoce a na nábytek do pokoje.Chci prodávat šperky na Instagramu jako small business, už mám i vybrané věci na shein.Ale mamka říká že potřebuji živnostenský list,tak jsem se poptala pár small businessu kterým není 15 let a řekli že nepotřebuji pokud nevydělávam 10 tis. Měsíčně, což rozhodně nebudu.Tak by jsem chtěla zeptat jestli je na small business minimální věk popřípadě jestli potřebuju živnostenský list i když se s tím nějak živit nebudu.

  holka, 11 let, 28. září 2022

  Ahoj,

  musím pochválit Tvůj zápal a Tvojí snahu si přivydělat! U naprosté většiny přivýdělků platí, že nejsou možné osobám mladším 15 let. U umělecké činnosti je tomu jinak, pořád se však jedná o poměrně komplikovaný proces.

  Ptáš se, zda potřebuješ živnostenský list k tomu, abys mohla prodávat; oprávnění v tomto případě nemáš mít Ty, ale právnická osoba (firma) nebo fyzická osoba, která má tuto činnost v předmětu své činnosti. Musíš tedy pod někým „dělat“, kdo oprávnění má. Tudíž budeš spíše v obdobě „pracovního poměru“.

  Aby dítě navíc mohlo vykonávat tuto uměleckou činnost, je potřeba, aby

  1. mělo lékařský posudek praktického lékaře pro děti a dorost o tom, že činnost, kterou bude dítě vykonávat a doba jejího konání, vzhledem k časovému vymezení jejího výkonu, je přiměřená z hlediska zdravotního a že dítě je ze zdravotního hlediska způsobilé tuto činnost vykonávat.
  2. povolení výkonu činnosti dítěte od Úřadu práce, které povolení vydá na základě lékařského posudku.

  Pokud Tě ani toto neodradilo, tak můžeš na svých šperkách pracovat „jen“ 12 hodin týdně během období školního vyučování mimo hodiny školní výuky.

  Se vší upřímností si myslím, že osoby, které jsi oslovila, působí na principu „kde není žalobce, není ani soudce“. Realita zde je jiná, než očekává zákon, i tak vřele nedoporučuji se snažit nějak systematicky vytvořit si „small business“, a tím obejít zákon. Zákon nějaký „business“ očekává u osob starších 18 let, respektive 16 let, pokud jsou schopný se ze své činnosti živit, např. když oficiálně podnikají rodiče, většinu práce však dělají oni. (blíže emancipace).

  Z čistě právního hlediska není oblast drobné práce osob mladších 15 let plně „zakázaná“ (venčení psů, vytvoření náhrdelníku pro kamaráda rodiny). Ač by mě kolegové z právnické fakulty asi za následující souvětí zabili, tak pokud si budeš chtít přivydělat, doporučil bych spíše tyto „práce“ pro známé, jako jsou kamarádky, známí rodiny.

  Zároveň je však potřeba zmínit to, že rodiče jsou povinni zajistit pro dítě nábytek, i další věci dle potřeb dítěte.

  I tak Ti moc držím palce!

  Brigáda

  Vydání knížky

  Ahoj Alíku,
  mám zajímavý dotaz... Je možné, aby 12ti letá holka napsala knihu a ta se vydala? Strašně moc bych chtěla vydat svou vlastní knížku. Od kolika se vlastně mohou vydávat knihy? Od 15ti? Nebo až od 18ti? Nebo to je jedno?
  Moc děkuji

  holka, 12 let, 23. srpna 2022

  Ahoj,

  skutečně jde o zajímavý dotaz, odpověď je však poměrně jednoduchá. Je jedno, kolik dítěti je let. Dokonce je nejmladší českou spisovatelkou 9letá holka dle tohoto webu. Za dítě v tomhle případě uzavírá smlouvu zákonný zástupce, vydavatelství se pak samo stará o vydání.

  Navíc můžeme zmínit, že i dítě pod 15 let má dle zákona o zaměstnanosti povoleno vykonávat, za určitých podmínek, umělecké, kulturní, sportovní a reklamní činnosti - tedy komerční činnost, za které dítěti náleží odměna.

  Měj se hezky!

  Brigáda

  Jak si vydělat?

  Ahoj, potřebuju peníze protože jsem teď všechno utratila pro školní pomůcky na září. Potřebuju si našetřit na vanoční dárky je nějaká brigáda od 12??? Asi ne že? Chtěla jsem prodávat nějaké výrobky přes internet ale rodiče mi to nedovolí.. stejně jako mi nedovolí jít vyvenčit nějakého psa nebo někomu např shrabat listí... co mám dělat..

  12 let, 9. srpna 2022

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by sis našetřila nějaké peníze na Vánoce, teď si je utratila za školní věci. Ptáš se na brigádu. Je od Tebe moc hezké, že myslíš na dárky pro druhé a za co je moct koupit. Přijde mi moc důležité, aby rodiče věděli, že by sis opravdu chtěla vydělat a k čemu ty peníze užiješ. Když o tom budou vědět víc, je možné, že Ti taky povolí víc. Možná mají strach, že bys chodila k někomu, koho neznáš apod. Neboj se zjistit, co je za tím, že Tě v tom prozatím nepodporovali. Máš pravdu, že oficiální brigády bývají až pro starší, tj. od 15 let. Říkáš, že jsi už promýšlela nějaké varianty - vlastní výroba, venčení, práce/úklid na zahradě. To mi všechno zní jako fajn nápady, teď je otázkou, u koho by se dalo v Tvém okolí takto pracovat, aby s tím zároveň rodiče souhlasili. Napadá mě, že možná máte nějaké rodinné známé, klidně i vzdálenější, kterým by se to dalo nabídnout, třeba je oslovíš i s pomocí rodičů. Neboj se jim ukázat, že Ti na tom opravdu záleží, ale taky že od nich k tomu potřebuješ pomoc a podporu. Můžeš jim dát klidně přečíst tyto maily, aby se vám o tom lépe začínalo povídat. Říkám si, že i kdyby se Ti nepodařilo sehnat tolik peněz, co bys chtěla, je moc cenné už jen to, že se snažíš a dáváš do toho svůj čas. Jsou dárky, které se za peníze koupit nedají/nemusí, a přesto jsou krásné, třeba nějaké takové vymyslíš.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Brigáda

  Kontrola dokončené základky v práci

  Zdravím, zajímalo by mě, jak to je s brigádami. Dobře vím, že člověku musí být 15, ale musí mít i dokončenou základní školu. Mně nějací lidi řekli, že stačí věk 15 let a jiní, že ještě školu. Přikláním se samozřejmě k tomu, že obě tyto věci jsou povinné. A můj dotaz zní: Jak to tedy vlastně kontrolují, jestli má někdo fakt základku hotovou? Předem díky za odpověď.

  člověk, 12 let, 10. července 2022

  Ahoj,

  musím Tě moc pochválit za to, že správně uvádíš základní podmínku věku. Pro to, aby někdo mohl uzavřít „brigádu“ (dohoda o provedení práce/pracovní činnosti), je nutné, aby měl 15 let. Pro to, aby nastoupil do práce je nutné, aby měl již uzavřenou školní docházku. Pokud mi je 15 let a jsem v deváté třídě, tak si můžu uzavřít smlouvu, abych o prázdninách pracoval, ale nastoupit tam můžu až v den, kdy dokončím povinnou školní docházku.

  A teď jak se v praxi kontroluje ta škola? Vysvědčení z druhého pololetí 9. třída má v sobě speciální prvek dle zákona - ten konkrétně uvádí:

  Dokladem o dosažení základního vzdělání je vysvědčení o úspěšném ukončení devátého, popřípadě desátého ročníku základního vzdělávání, vysvědčení o úspěšném ukončení druhého ročníku šestiletého gymnázia nebo čtvrtého ročníku osmiletého gymnázia nebo osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře, nebo vysvědčení vydané po úspěšném ukončení kursu pro získání základního vzdělání. Tato vysvědčení jsou opatřena doložkou o získání stupně základního vzdělání.

  Stačí tedy doložit vysvědčení z 9. třídy, nebo jemu odpovídající. A jen pro úplnost doplním, že pro brigády v umělecké, kulturní, reklamní nebo sportovní činnosti nejsou tyto podmínky.

  Brigáda

  Stánek s občerstvením

  Ahoj, tento dotaz píšu, protože bych potřebovala poradit. Přemýšlela jsem, že bych někdy chtěla s partou kamarádů mít vlastní stánek, třeba s limonádou nebo něčím podobným, a tak by mě zajímalo co je k tomu potřeba, popř. jakou lokalitu zvolit, jestli spíše centrum nebo něco vzdálenějšího. Chtěla bych si zkusit jaké to je a co to obnáší a zároveň tím mít zábavu na volný čas. Na odpověď příliš nespěchám, tak ji klidně přesuňte a pomužte mezitím někomu kdo to potřebuje ;-) Předem díky za odpověď.
  S pozdravem Bs

  Holka...., 15. května 2022

  Ahoj,

  píšeš o tom, že by sis chtěla založit stánek. V tom bys prodávala s kamarády limonádu nebo jiné občerstvení.

  Tady Tě musím zklamat, neboť na otevření stánku je potřeba živnost - na tu nesplňuješ (nejspíš) věkovou kvalifikaci. Dále je k prodeji občerstvení, které jsou určeny k bezprostřední konzumaci, potřeba i vzdělání, neboť se jedná o takzvanou živnost řemeslnou. K tomu se dá ještě připomenout podmínka vyřešení daní, zdravotnického průkazu a dalších hygienických podmínek.

  Musím říct, že mi je líto, že nemůžete mít stánek teď, ač jde poznat, že o něm doopravdy přemýšlíš. V budoucnu se snad pravidla trošku zmírní a Tobě snad zůstane stejná snaha do té doby :)

  Brigáda

  Jak si ušetřit peníze?

  Ahoj
  Jak si nešetřit když nemohu jít na brigádu ?

  Samozřejmě kapesné dostavám ale potřeboval bych vědět ještě nějaké způsoby
  Částka kterou mám: 1787 Kč
  Částka kterou potřebuji našetřit: 5000 Kč

  Děkuji za odpověd’

  kluk, 12 let, 10. února 2022

  Ahoj,
  i když je pravda, že ve svém věku na brigádu skutečně ještě nemůžeš, určitě to neznamená, že nemáš žádné možnosti, jak si vysněnou částku našetřit. Můžeš se například domluvit s rodiči nebo příbuznými, zda by ti byli ochotni zaplatit nějakou částku za práci, kterou bys udělal nad rámec svých povinností. Znám například děti ve tvém věku, které dostávají drobný, předem domluvený, obnos za to, že vyčistí boty celé rodině, posekají zahradu, shrabou listí, nebo například chodí venčit psy sousedům. Věřím, že když budeš skutečně chtít, zkonzultuješ situaci se svými rodiči a projevíš snahu, určitě se vám společně najít řešení. Dospělí většinou oceňují a velmi pozitivně reagují na aktivní snahu dětí, které chtějí jít za svým cílem a například si přivydělat, aby si mohly koupit to, po čem touží. Věřím, že tomu tak bude i ve tvém případě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Ideální brigáda

  Ahoj poradno,
  Chci si najít brigádu, ale žádná mi nevyhovuje. Nerada jsem podřízená s nízkým platem. Ale našla jsem možnost, mohla bych dočasně dělat herečku. Hraní mi jde, nepotřebuju na to školu, mám originální vzhled takže by o mě mohl být zájem a byla by to výhoda i v tom že bych se seznamovala s filmovým prostředím ve kterém mám v plánu později pracovat, mohla bych se seznámit s herci a štábem a něco bych se naučila z oblasti natáčení. Ale problém je v tom že nevím kde mám tyto nabídky hledat, myslím že se nabídky “scháníme herce do filmu“ nevyskytují v normálních nabídkách brigád. Chci si vydělat na spoustu věcí např. Na stříhací program, film, vylepšení pokoje....

  1. Doporučte mi prosím nějaké stránky kde můžu tyto nabídky hledat.
  2. Kolik si můžu minimálně vydělat herectvím?
  3. Jsou nějaké nevýhody nebo úskalí o kterých bych měla vědět?

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 22. ledna 2022

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys měla brigádu, umíš si představit dělat herečku a seznamovat se s věcmi kolem natáčení. Nevíš, kde tyto nabídky hledat a ráda bys nějaké tipy. Ptáš se taky, kolik si můžeš herectvím vydělat.

  Z tvého mailu čtu velký zájem o herectví a chuť se v té oblasti vzdělávat dál. Je fajn, že u sebe cítíš herecké vlohy a chtěla bys je rozvíjet. Nebývá zvykem, že by herectví šlo dělat jen tak hned jako brigáda. Naopak je většinou za hereckou cestou hodně práce a učení. Učení herectví se věnují konzervatoře a pak vysoké umělecké školy – možná právě u nějakých takových škol v Tvém okolí bys dostala informace, jestli není možné se nějak zapojit. Zkus se podívat třeba na jejich webovky. Napadá mě, že možná máte na škole nebo ve volnočasovém středisku kroužek dramaťáku. Mohla bys zkusit oslovit vedoucího lektora a ten by Tě třeba nasměřoval, kam dál. Možná je ve vašem městě divadlo a mohla by ses zeptat na malou brigádu taky tam (u lístků, šaten). Při natáčení některých filmů hledají komparz, to může být brigádně, mohla by se na to podívat s někým blízkým dospělým z Tvého okolí. Důležitý je u brigád taky věk, musíš mít alespoň 15 let, u spousty brigád ale až 18 let. Zasloužila by sis probrat Tvé možnosti brigád s někým blízkým, aby Ti poradil, co by pro Tebe bylo reálné. Neboj se hledat si informace u druhých, nejen z webu, a zeptat se jich.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Brigáda

  Prodej vlastních výrobků

  Dobrý den,
  Dotaz je i tom že si šetřím na jednu věc protože rodiče řekli ať si na ní našetřim sama. Hrozně ráda háčku ji a napadlo mě že bych třeba na bazoši prodávat vlastnoručně uhackovane plyšáky atd. Šlo by to nějak kdyby mi třeba s tím pomohli rodiče a kdyžtak jak?
  Děkuji:-3O:-)

  holka, 10 let, 10. listopadu 2021

  Ahoj,

  chci moc ocenit, že přemýšlíš o tom, že bys mohla šetřit peníze prodejem svých výrobků, a taky to, že takové výrobky dokážeš zhotovit.
  Máš pravdu, že by Ti v případném prodeji museli pomoci rodiče. Nabízet výrobky můžeš například na Fler.cz - podívej se, co se tam prodává, zejména co se týká např. háčkovaných plyšáků. Můžeš srovnat provedení, cenu i prodejnost a zvážit potom, co dál. S rodiči si můžete přečíst podmínky prodeje (registrace apod.) Prodávat můžeš také (za pomoci rodičů) na webových bazarech (sbazar, bazoš apod.) nebo třeba prostřednictvím sociálních sítí.
  Pokud jste s rodiči domluveni, že si budeš šetřit na vytouženou věc, věřím, že Tě podpoří a pomůžou Ti. Pokud ne, mohl by Ti pomoci někdo další dospělý - někdo z příbuzných, známých apod.
  Držíme palce, aby se prodej Tvých výrobků podařil.

  Modrá linka

  Brigáda

  Kde najít brigádu?

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jak si najít brigádu. Všude na internetu chtějí aby mi bylo 18 a tak. Ráda bych třeba pomáhala v nějakém obchodě, nebo třeba doučovala malé děti češtinu a matiku, ale nemůžu nic sehnat. Všude po mě chtějí registraci a tel. číslo. A navíc se bojím že to můžou být podvodníci. Alíku, prosím pořád. Kde mám sehnat nějakou brigádu?

  Ahoj,
  máš pravdu, že najít brigádu není nic jednoduchého a mezi seriózními zaměstnavateli mohou skutečně být i podvodníci. Proto ti doporučuji hledat na velkých, prověřených webech, jako je například jobs.cz a podobně. Tady se pravděpodobnost výrazně snižuje a tvé údaje, které do vstupního formuláře zadáš, tady budou určitě v bezpečí. Navíc mají jobs.cz i nabídku brigád pro studenty. Je samozřejmě možné, že velká část zaměstnavatelů preferuje brigádníky, kteří jsou již plnoletí, ale když budeš trpělivá a nevzdáš to, určitě se ti podaří objevit i takovou brigádu, která tě zaujme a které se budeš moci vzhledem ke svému věku zúčastnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brigáda

  Prohlížím si brigády pro starší

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  chtěla bych se zeptat jestli se někomu taky děje to že má chuť prohlížet brigády od 18 let i když je mu 11. Mě totiž baví si prohlížet brigády v zahraničí jako animátorka, barmanka a tak a vzhledem k tomu že chci být učitelka v ČB tak si třeba prohlížím stránky pedáku v zdá se mi jestli to není divný v mém věku.
  A ještě se chci zeptat jak mám říct jednomu klukovi kterému se libim to, ze on me ne🤨
  Předem děkuju

  holka, 11 let, 3. července 2021

  Ahoj,
  jsem si jistá, že na prohlížení brigád určených pro starší není vůbec nic špatného. Každý člověk má své plány a své sny a nevidím nic špatného na tom, že si pročítáš brigády, které bys chtěla jednou dělat, nebo stránky školy, kde bys chtěla studovat. Naopak si myslím, že jde o další krok, kterým se přibližuješ splnění svých snů, což je obdivuhodné. Je vidět, že tě to zajímá, sbíráš informace a chceš se zorientovat. Klidně si tedy brigády i stránky školy prohlížej dál a budeme ti držet palce, aby se tvé plány staly i realitou.
  Co se týká tvého dotazu, jak máš říct klukovi, kterému se líbíš, že on tobě ne, myslím, že to není nijak složité. Vzhledem k vašemu věku se ještě nebavíme o skutečném partnerském vztahu ale spíše o kamarádství. Pak je otázkou, zda tě onen kluk nepřitahuje fyzicky, nebo se s ním nechceš ani kamarádit. Pokud se ti nelíbí fyzicky, ale jinak si rozumíte, neexistuje důvod, proč byste se nemohli spolu kamarádit. Jestliže ti v jeho společnosti není ani příjemně, jednoduše s ním nemusíš trávit volný čas a preferovat jinou společnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Můžu jít na brigádu?

  Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat. Blíží se léto, takže období brigád. Mě by totiž zajímalo, jestli mě
  vezmou na brigádu ve 14, protože 15
  mi bude až 31.7. A už bych totiž chtěl na brigádu někdy začátkem června. Takže jestli vůbec tohle léto to má nějaký smysl.

  kluk, 14 skoro 15, 11. června 2021

  Ahoj,
  nejsem sice právník, ale obávám se, že legálně to není možné. Každý mladistvý může pracovat již od patnácti let, ovšem musí mít dokončenou povinnou školní docházku. Smlouvu může uzavřít hned po dovršení patnácti let s odloženým nástupem na brigádu po dokončení školní docházky. Pokud máš tedy ukončenou školní docházku, můžeš si domluvit nějakou brigádu na srpen, ale dřív to bohužel nejde.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Jak se daní kryptoměny?

  Zdravím, sice neobvyklá otázka ale zajímalo mě toto:
  Zjistil jsem že mám počítač na těžení kryptoměn který vytěží 3-7 eur denně.
  Chtěl jsem se zeptat jak je to s daněním? Musím se výdělek z toho něják danit?

  Předem děkuji za odpověď.

  Ohledně danění zisků z kryptoměn existují různé přístupy, dá se říci, že zatím nejsou finanční úřady jednotné. Docela užitečný je tento článek, kde se dočteš některé konkrétní příklady.
  Těžení kryptoměn je zřejmě (nejsem právník) z pohledu zákona podnikání, zisk se pak daní 15 % po započtení nákladů. Od daně jsou osvobozeny takové přijmy, jejichž roční součet nepřesáhne 30 tisíc Kč (zdroj).
  Pokud bys danil zisk z obchodování s kryptoměnami, pak daníš „realizovaný zisk“, tedy to, co jsi na obchodování vydělal (výnos mínus náklad).