Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Mráček
  Jsi tu poprvé?

  Menarché Alíkova poradna

  Menstruace a výtok

  Ahoj alíku.15.11 jsem dostala první menstruaci je normální že to mám už 8 den a mám hodně krve a ani břicho mě nebolí. Je tohle normální? Předem děkuji za radu (-:

  holka, 12 let, 12. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  první menstruace mohou mít různé nepravidelnosti - mohou mít různou sílu, délku, bolestivost apod. Může to být normální, ale pro jistotu promluv s mámou nebo jinou dospělou ženou, ke které máš důvěru. Můžete se na všechno domluvit, zejména na tom, zda by bylo vhodné vyhledat lékaře - gynekologa, nebo praktického (zejména pokud déle silně krvácíš).

  První menstruace je důležitá událost v životě ženy, blahopřejeme Ti k ní a přejeme, aby všechno bylo, jak má být.

  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Bolest v podbřišku

  Ahoj Alíku. Menstruaci ještě nemám a bílí výtok mám nikdy od června ale poslední dobou mě často bolí v podbřišku. Je možný že mě může bolet v podbříšku při bílím výtoku?

  holka, 13 a třičtvrtě, 24. listopadu

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka - a i kdybych byla, nedokázala bych stanovit diagnózu na dálku a online - takže ti nemohu zodpovědně říci, k čemu se tvá bolest v podbřišku váže. Může jít o předzvěst menstruace, ale stejně tak může být jeho příčinou něco jiného. Bylo by velmi nezodpovědné tvrdit ti, že brzy dostaneš menstruaci, nebo že máš zánět, nebo něco podobného. Nemůžu ti proto poradit nic jiného, než aby sis došla k lékaři, pokud budou tvé bolesti stále přetrvávat. Zkus je do té doby pozorovat, abys mohla odpovědět na otázky, jak dlouho trvají, kdy se objevují a v jaké části.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Blíží se menstruace?

  Ahoj/dobrý den, nevím jak začít. Mívám už déle bílý/žlutý výtok, každý den ho mám i na kalhotkách. Je to asi dva týdny co jsem ho měla i trochu narůžovělý. Myslíte že to může něco znamenat? S mamkou jsem o tom mluvila, řekla že mužů brzy dostat menstruaci. Chci se zeptat jaký na to máte názor vy.

  holka, 12 let, 18. listopadu

  Ahoj,
  určitě je možné, že se jedná o předzvěst menstruace, kterou v nejbližší době dostaneš. Ale stejně tak je možné, že si na pravidelnou menstruaci ještě několik let počkáš. Obávám se, že na základě lehce narůžovělého výtoku to není možné poznat. Období dospívání je typické větší intenzitou výtoků způsobenou hormonálními změnami, které v těle probíhají. Dá se předpokládat, že narůžovělá barva byla způsobena příměsí krve, ale skutečně ti nikdo na dálku a online nedokáže říci, zda se jednalo o slaboučké menstruační krvácení (respektive špinění), nebo třeba o důsledek miniaturního zranění, či poškození sliznice. Sama uvidíš, jak se bude situace vyvíjet dál. Menstruaci nemůžeš sama nijak ovlivnit, naplánovat, nebo uspěchat. Dostaví se zkrátka, až bude tvé tělo připravené.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mamka se se mnou nebaví o menstruaci

  Ahoj Alíku a ostatní, je mi už 12let a 2měsíce.
  Nedávno jsme se s kamarádkami bavily o menstruaci
  Ale já jsem vůbec neměla páru co to je.(mamka mi ještě o měsíčkách nic neřekla)
  Protože jsem nevěděla co to je tak jsem si o menstruaci hodně načetla na internetu.
  Ale má otázka zní:
  Kdyby mi měsíčky začali jak onich mám říct
  mamce? Kdyby se o tom se mnou alespoň
  někdy bavila byli by to o 1000% jednodušší
  (Pro můj jistější pocit jsem si zjistila kde má mamka vložky kdybych náhodou měsíčky dostala)

  Moooooc vám všem předem děkuji za odpovědi🙂

  Isa, holka, 12 let, 17. listopadu

  Ahoj,
  troufám si říci, že s rozhovorem o menstruaci se svou maminkou nemusíš čekat až na okamžik, kdy jí dostaneš. Zkrátka počkej na vhodnou příležitost, až nebudete s maminkou nikam spěchat a budete mít dostatek soukromí, a jednoduše jí řekni, že už jste se s kamarádkami bavily o menstruaci, ale ty toho o ní ještě moc nevíš a máš spoustu otázek. Menstruace je úplně přirouená věc, není to nic, za co by ses měla stydět a maminka naprosto jistě pochopí, že jsi zmatená, nejistá a třeba máš i obavy. Zeptej se jí na všechno, co tě zajímá - třeba i na to, jak se u vás v rodině řeší praktické věci, které jsou s menstruací spojené, jako je například likvidace použitých vložek a tampónů a podobně. Domluv se s maminkou, aby ti preventivně koupila vložky vhodné pro mladé dívky, které teprve začínají menstruovat. Dohodněte se, kde budou uložené a odkud si je budeš moci brát, až se u tebe menstruace objeví. Jsem si jistá, že tvoje maminka tvé obavy a nejistotu pochopí - a tebe zase rozhovor s ní uklidní a dodá ti jistotu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak říct tátovi o menstruaci?

  Ahoj Alíku, v čera jsem dostala mojí 1 menstruaci. Problém je ten, že nevím jak to říct tátovi. Kdybych měla mámu tak by to bylo lechčí, ale tu nemám. Dnes jdu k babičce, ale ta s tátou nevychází ( jakože se pořád hádají ) a příde mi to trapný to říct tátovi když je kluk. Tak mi prosím pomožte jak to mám říct aspoň babičce. A ani si tátovi nechci říct o vlaky. A nevím jestli je ronmální., že mě vůbec nebolí břicho.

  holka, 12 let, 6. listopadu

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že je pro tebe těžké svěřit se tátovi s tak intimní záležitostí, jakou je menstruace. Myslím, že skutečně nejlepší by bylo říct to babičce, která to potom tátovi přetlumočí. I když spolu příliš nevycházejí, v této záležitosti určitě společnou řeč najdou. Babička může tátovi říci, že je potřeba obstarat ti hygienické pomůcky a že by je měl začít kupovat, nebo ti na ně dávat peníze. Stejně tak ti babička může pomoci, když budeš mít kolem menstruace nějaké otázky, nebo potíže. Myslím, že s formou, jak to babičce sdělíš, si příliš hlavu lámat nemusíš. Menstruace je úplně přirozenou záležitostí, tvoje babička menstruovala většinu svého života a určitě jí na tom nepřijde nic divného. Zkrátka za ní zajdi, řekni jí, že jsi začala menstruovat a stydíš se o tom mluvit se svým tátou, jestli by ti nemohla pomoci. Věřím, že to spolu dokážete vyřešit a za nějakou dobu už ti na tom nepřijde nic divného.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Je to menstruace?

  Zdravím s novými dotazy. Už jsem sem minule psala, že jsem měla víc než rok a půl čiré/bílé výtoky.. Zhruba před třemi dny se u mě objevil hodně vodnatý, kávově hnědý výtok který doprovázel bolení v podbřišku a zad. Někdy je i lehce do červena, ale jinak převážně kávově hnědý nebo skoro černý... Je to menstruace? Je všechno s mým tělem v pořádku? Neměla bych zajít ke gynekologovy? Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 24. října

  Ahoj,
  u všech zdravotních dotazů zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a i kdybychom byli, není možné udělat diagnózu na dálku. Tudíž ti mohu jen napsat svůj názor, ale není jej možné brát jako lékařskou diagnózu. To, co popisuješ, může skutečně být počínající menstruace, ale stejně tak se může jednak o něco jiného. Od tvého dotazu uplynulo už pět dní; pokud krvácení přetrvává (což znamená, že by trvalo už týden) a doprovází ho stále bolesti, určitě by bylo lepší, kdyby ses na gynekologii objednala, abys měla jistotu, že je všechno v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Problémy s menstruací

  Ahoj Alíku!
  Ozývám se s problémem, který mě trápí - menstruace. Menses jsem měla zatím třikrát (květen 2019, září 2019, březen 2020). Od té doby nic. S mámou se o tom bojím mluvit. Můžu se zeptat, je to normální? Je možné že už třeba menses nikdy mít nebudu? Jaké to může mít následky do budoucna?
  Děkuju moc za odpověď.

  holka, 15 let, 21. října

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařkou, pravděpodobnost, že bys nikdy neměla menstruaci, se mi nejeví jako pravděpodobná. Bohužel ti s tvým problémem ovšem online a na dálku nemohu pomoci ani já, ani nikdo jiný. Je sice pravda, že zpočátku je menstruační cyklus většinou nepravidelný a tato nepravidelnost je zcela normální, ale netroufám si posoudit, nakolik je běžná nebo normální nepravidelnost, kterou popisuješ. Určitě je potřeba, aby ses objednala na gynekologii (ve tvém věku bys ostatně určitě už měla absolvovat preventivní prohlídku) a popsala lékaři/lékařce své problémy. Oni dokáží posoudit, zda je potřeba tvou situaci nějak řešit, nebo se jedná o normální vývoj.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Může mít veganství vliv na menstruaci?

  Ahoj Alíku a ostatní postupně jsem se stala vegankou a už je to 12 dní co nejím maso a 6 dní co nejím nic živočišného ale asi před dvěma týdny jsem měla mít menstruaci a už jí mám půl roku pravidelnou a teď se prostě nedostavila, jinak se cítím dobře. Nevíte co mám dělat?

  holka, 13 anonym, 18. října

  Ahoj,
  na dálku a online nikdo na světě nedokáže spolehlivě stanovit diagnózu. Nicméně ačkoli nejsem lékař, troufám si říci, že šestidenní veganství se na tvém menstruačním cyklu, respektive na zpoždění menstruace, nemohlo odrazit. Příčinou zpoždění menstruace bude něco jiného, ale jak jsem již napsala, bylo by velmi nezodpovědné snažit se hádat, jaká by mohla být příčina. Pokud se menstruace nedostaví ani v dalších týdnech, nebylo by určitě od věci, abys zavolala svému gynekologovi a domluvila se na dalším postupu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám výtok

  Ahoj,
  Mám takový dotaz. (Docela se stydím)
  Já jsem dostala výtok asi cca koncem léta a tak se ptám jestli je to normální. Protože mám každý den od toho špinavé kalhotky.

  holka, 10 (za půl roku 11) let, 14. října

  Ahoj,
  četnější a intenzivní výtoky k období dospívání patří. Pokud nejsou spojeny s pálením, svěděním, bolestmi podbřišku, nebo výrazným zápachem obvykle se jimi není potřeba znepokojovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Kdy končí menstruace?

  Ahoj, je to asi dost divná otázka, ale chtěla bych se zeptat jestli jako den konce měsíčků se počítá den kdy jsem je dostala naposledy nebo až další den, kdy jsem je nedostala vůbec.

  holka, 13 let, 3. října

  Ahoj,
  tvoje otázka vůbec není divná, ale nedá se na ní dost dobře odpovědět, protože právě konec menstruace je poměrně těžko určitelný. Spousta žen na konci menstruace špiní několik dní a špinění ustává pomalu a postupně. Právě proto se u gynekologa ptají vždy na první den menstruace, který je jasně určitelný, a nikoli na poslední. Délka menstruace se udává u lékaře vždy orientačně, kdy se například gynekolog ptá, kolik dní obvykle menstruuješ - ale nečeká, že udáš pevný a přesný údaj.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Od kolika let je menstruace?

  ahoj od kolika let jsou menstruace .předem děkuji.

  holka 12, 25. září

  Ahoj,
  na tvou otázku není možné odpovědět, protože neexistuje žádná magická hranice, od které by bylo možné říct, že teď dostaneš menstruaci. Menstruace a její nástup je velmi individuální záležitost a záleží na tom, jak probíhá tvé dospívání a kdy je tvé tělo připraveno. Jsou dívky, které začnou menstruovat v deseti letech (dokonce znám osobně i případy, kdy začaly menstruovat osmileté dívky) a stejně tak jsou dívky, které začnou menstruovat až v šestnácti letech. Nelze tedy říci nic jiného, než že menstruaci dostaneš tehdy, až bude tvé tělo připraveno.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Už dlouho mám výtok

  Zdravím, mám dotaz.. Už je to přibližně rok a 6 měsíců co mám čirý, občas i bílý výtok. Objevuje se každý den bez přestávky, v jiném množství ale stále jsem nedostala svou první menstruaci.. Je normální aby výtok trval tak dlouho a menstruace stále nepřišla?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 21. září

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař, dovolím si tvrdit, že je to zcela normální. Zvýšená intenzita výtoků k dospívání patří a je způsobena probíhajícími hormonálními změnami. Pokud není výtok spojen se svěděním, pálením, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, obvykle není potřeba jej řešit.
  To, že ve třinácti letech nemáš menstruaci, je také zcela normální. Podle gynekologů máš čas do šestnácti (podle některých zdrojů dokonce do sedmnácti) let, takže se nemusíš stresovat. Dej svému tělu čas a nech věcem volný průběh. Tohle se nedá nijak uspěchat, ani urychlit. Tvoje tělo začne menstruovat tehdy, až na to bude připraveno.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Těhotenství po prstění?

  Dobrý den,
  Mám dotaz ohledně MS. Mám ji od 12 let a už ji normálně mívám pravidelnou, jenže teď má už 5 dní zpoždění. Myslíte si, že to je kvůli antibiotikám co beru kvůli angíně? Já totiž jsem byla trošku ve stresu, když se Ms už druhý den nedostavovala, protože mě jeden kluk (blbě se to říká, jsem pořád pod zákonem) no prostě mě uspokojoval prsty a nejsem si úplně jistá jestli na nich neměl sperma takže se ptám. Je možné z tohodle otěhotnět?
  Já pevně doufám, že se mensky co nejrychleji dostaví a že to všechno je jenom kvůli angíně. Předem děkuju za odpověď :3

  holka, 14 skoro 15 let, 8. září

  Ahoj,

  každopádně je dobře, že jsi přišla do poradny a nezůstáváš se svými starostmi sama. Menstruaci míváš pravidelně, proto je pro Tebe zpoždění nápadné a stresující. Může být zaviněné průběžnou angínou a užíváním léků, stejně jako může být způsobeno těhotenstvím, pravý důvod odhalí pouze ženský lékař/ka, kam by ses měla dostavit na vyšetření co nejdříve. (Uspokojování prsty, potřísněnými spermatem, může způsobit těhotenství.) Co se s Tebou děje, by měli vědět i Tvoji rodiče, kteří za Tvé zdraví zodpovídají.

  Přejeme Ti brzké uzdravení z nemoci, stejně jako brzké dostavení menstruačního krvácení.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Mám dotaz každý den mám výtok. Je to normální?

  holka, skoro 11, 18. srpna

  Ahoj,

  je dobře, že se zajímáš o to, jak Tvé tělo funguje a co je pro něj v pořádku. Výtok je v Tvém věku zcela normální věc. Tělo ho vytváří, aby se pročistilo a zvlhčilo tvé intimní partie, což je dobře. Kdyby výstelka pochvy zůstala suchá, byla bys náchylná k vaginálním infekcím. Normální výtok je čirý, jemný nebo krémovitý a je velmi slabě cítit.Když se ti někdy objeví na spodním prádle a je vystaven vzduchu, může na povrchu trochu ztvrdnout, ale i to je v pořádku. Pokud by se ale výtok změnil například v barvě nebo zapáchal a svědil by, je dobré navštívit s mamkou lékaře, který by Ti předepsal vhodnou léčbu.

  Přejeme klidný zbytek léta.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj poradno
  1.Není to úplně problém, ale chtela bych vědět vse co mám dělat při menstruaci a výtoku (výtok mám jinak něco od začátku ukončení škol. Takže cirka 6 měsíců )
  Děkuji za odpověď, přeji hezký zbytek prázdnin

  holka, 12 let, 13. srpna

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o to, co správně dělat při menstruaci a výtoku. Tvoje otázka je ale hodně široká a vlastně nevím, co Tě nejvíce zajímá a informací je k tomuto tématu opravdu mnoho. Asi je důležité říci, že jak výtok, tak menstruace jsou přirozenou součástí každé zdravé ženy. Není třeba dělat nic zvláštního, jen spíš dbát na hygienu a najít si pro sebe nejlepší formu vložek, tamponů nebo dalších prostředků, aby ses cítila dobře a pohodlně. Více si o menstruaci můžeš přečíst zde . https://www.idnes.cz/jenproholky/sex-vztahy/fakta-o-menstruaci.A200213_093751_jph-sex-vztahy_pet, Článek pěkně shrnuje všechna důležitá témata. Na mnohé Ti může také odpovědět máma nebo nějaká jiná žena, která má s menstruací svoje zkušenosti.

  Přejeme i Tobě hezký zbytek léta.
  Modrá linka