Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Mráček
  Jsi tu poprvé?

  Strie Alíkova poradna

  Moje tělo - holky

  Dobrý den,
  mám jeden problém. Nedávno se mi udělaly na stehnech a zadku strie. Hodně mi to snižuje sebevědomí a nechci s tím vycházet najevo, stydím se za to. Teď je podzim, takže nosím dlouhé kalhoty, ale co pak v létě, až bude teplo? Je nějaká šance, že ty strie zmizí?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 19. listopadu

  Ahoj,
  bohužel pro tebe mám špatnou zprávu. Strie už nikdy nezmizí. Neodstraní je ani používání drahých krémů, ačkoli jejich výrobci slibují opak. Nicméně postupem času vyblednou a budou mnohem nenápadnější. Důležité je také pravidelně je promazávat, což také pomůže jejich lepšímu vzhledu (na to ale nepotřebuješ drahé krémy, ale úplně stačí i kvalitní olivový, nebo kokosový olej). Až budeš starší, a pokud ti budou strie stále vadit, můžeš investovat i do některého z estetických zákroků. Jejich účinnost je proměnlivá a záleží na mnoha faktorech - takže zatímco někteří lidé si je velmi chválí, jiní uvádí, že efekt nebyl takový, jaký si představovali. Prozatím však strie promazávej a dej jim čas, aby mohly vyblednout a stát se nenápadnějšími.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Nemůže masturbace uškodit?

  Ahoj/dobrý den. Asi od 5 let jsem prostě nevím jak to mám říct. Prostě asi od 5 let jsem dělala (teď už nedělám) něco podobného, čemu jsem teď zjistila říká masturbace. Mohlo mě to nějak uškodit?

  Ahoj,
  masturbací si rozhodně uškodit nemůžeš a nemusíš z ní mít žádné výčitky svědomí. Jedná se o úplně normální a přirozenou záležitost a masturbují už i úplně malá miminka. Ber masturbaci jako způsob, jak můžeš poznat vlastní tělo, seznámit se s jeho reakcemi a zjisti, co je ti příjemné. Skutečně se nemusíš obávat, že by sis tím nějak uškodila.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Chci mít ploché břicho

  ahoj mam dotaz ja bych chtela mit ploche bricho ale potom budu hubena cela a pomuzete mi

  Gabriela, 10 let, 23. listopadu

  Ahoj,
  bohužel neexistuje způsob, jak zhubnout pouze jednu oblast těla. Pokud budeš hubnout, zhubneš všude. Jiná věc je, pokud bys chtěla břicho zpevnit - to je samozřejmě možné. Ideální jsou na to cviky na posílení středu těla a hlubokého stabilizačního systému. Ty zlepší tvé držení těla a zároveň i vzhled břicha. Často se lidé dopouští té chyby, že se snaží dosáhnout plochého břicha pouze tím, že posilují břišní svaly. Nicméně pokud nemáš zpevněný a posílený střed těla, může břicho zůstat „vyvalené“ i když budeš břišní svaly posilovat. Doporučuji proto začít opravdu s cviky na posílení středu těla, které mají na vytvarování postavy téměř zázračný vliv.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Jak se zbavit celulitidy?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak se zbavit celulitidy? Mám ji na hýždích, strašně mi to vadí a nepřijdu si pěkná. A také se mi tvoří na hýždích červené pupínky, nevíte co to je a jak se toho zbavit?
  Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 22. listopadu

  Ahoj,
  celulitida se stane méně viditelnou, když budeš postižené partie pravidelně masírovat, budeš sportovat a dbát na pitný režim. U obézních žen je celulitida více viditelná, ale to neznamená, že jí netrpí i štíhlé dívky. Základem je zkrátka zdravý životní styl, který celulitidu postupně zredukuje.
  Co se týká červených pupínků na hýždích, jde o velmi častý problém, protože tyto partie jsou po většinu dne v oblečení, bez přístupu čerstvého vzduchu a často i poněkud zapařené. Opět ti pomůže pravidelná péče (masáže, krémy a třeba i peeling), dostatek pohybu. Denně se sprchuj a potom kůži vytři do sucha. Snaž se také vyvarovat těsného spodního prádla i těsných džín (alespoň občas), aby měla pokožka šanci dýchat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Růst prsou po úderu do nich

  Ahoj Alíku a spol chtěla bych se zeptat, už několikrát jsem se udeřila do prsou buď kamarádky nebo sem se bouchla já omylem co se mi může stát? Prej že se může udělat nádor bojím se 😳
  A začali mi růst prsa a po několika ůderech už ne takže mi asi odumřeli něáké buňky a už mi nerostou prsa, budou mi ještě někdy růst??

  holka, 12 let, 13. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  udeření se do oblasti hrudníku bývá nepříjemné, ale nemělo by mít vliv na růst prsou. Prsa mohou růst postupně, plynule, ale taky skokově - nějakou chvíli růst, pak zase na chvíli v růstu přestat. Je tedy pravděpodobné, že k dalšímu vývoji dojde. Nejsme ale odborníci - lékaři, pokud chceš odbornou odpověď (i ohledně následků úderu), obrať se, s pomocí rodičů, na ně.

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Bojím se, že se mi vrátí porucha příjmu potravy

  Ahoj,
  potřebovala bych poradit, už jsou to 2 roky co jsem začala mít poruchu příjmu potravy. Ze začátku jsem chtěla jenom zhubnout pomocí cvičení, jenže posměchy a šikana, mě dohnaly k tomu, abych přestala jíst, uplynuly asi 2 měsíce a já zhubla 15kg (nevím jestli je to hodně, ale necítila jsem se moc dobře). Samozřejmě, že si toho lidé kolem mě všimli, mamka už nevěděla, co se mnou má dělat, byla sem i u psychologa, ale ten mi nepomohl, bylo mi to hrozně trapné tam být. Spolužáci i učitelé se mi taky pokoušeli pomoct, ale o to jsem nestála, vzpomínán, jak mi nosili jídlo a nutili mě ho sníst, ale já si nikdy nevzala (v tu dobu mě, ale nejvíce zarazilo, kam se poděli ti spolužáci, co se se mnou nechtěli bavit a vyhodili mě úplně z kolektivu?) Uběhl asi rok a já se z toho nějak tak dostala, stačilo jenom, aby to ostatní neřešili a nechali to být (dlouho mi trvalo, než jsem jim vysvětlila, že to nemají řešit, protože mi to bylo nepříjemné). A po dvouch rocích, musím přiznat, že se bojím, že se to vrátí znovu, neskončila jsem sice před tím v nemocnici, ale kdybych s tím pokračovala tak nejspíš ano. Teď pravidelně cvičím, ale mám problém. Když pár dní jsem někde pryč, tak nejím (maximálně jablko a müsli tyčinku za celý den). Já nevím co mám dělat, moje psychika mi to prostě zakazuje. Bojím se, že když omezím cvičení, zase nebudu nic jíst. Já si teď případám úplně padlá na hlavu, když to píšu, ale potřebuju pomoct, se toho pocitu v mé hlavě nějak zbavit. Jenže nevím jak, nedokážu se někomu s tím svěřit a bojím se, že i Vám to bude připadat hloupé.

  holka, 14 let, 16. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o poruše přijmu potravy, se kterou ses potkala před dvěma lety a teď máš obavy, aby se nevrátila. Když jsi pár dní pryč, tak dokážeš jen málo jíst.

  Vážím si toho, že jsi nám dokázala napsat a spoustu věcí v mailu vyjasnit. Věřím, že už i to mohlo být náročné. Tvá situace mi zní vážně. Myslím si, že to, co píšeš je velmi citlivé vůči sobě samotné. Je moc dobře, že jsi rozpoznala, že se něco děje. Udělala jsi první krok a napsala jsi nám. Je dobře, že si říkáš o podporu ve chvíli, kdy máš obavy, vůbec to není hloupé, právě naopak.

  Ptáš se, jak se zbavit toho pocitu v hlavě, který nechceš, kterého se bojíš. Může hodně ulevit, když se o tom s někým začneš bavit, když už to přestane být tajné. Může se to zdát těžké, ale je to opravdu moc důležité, aby o tom někdo další věděl. Měl by to být někdo, ke komu máš důvěru. Třeba rodiče, sourozenci, někdo další z rodiny anebo nějaká kamarádka. Pokud bys nevěděla, jak povídání začít, můžeš jim dát přečíst to, co si tady píšeme. Porucha přijmu potravy není, bohužel, krátkodobá záležitost a je moc důležité, abys pro sebe měla podporu i nadále. Mrzí mě, že máš špatnou zkušenost s psychologem před dvěma lety, někdy si ti dva lidé spolu nesednou dobře a můžeš zažívat ty trapné pocity, o kterých píšeš. Jsou však i další odborníci, kterým se můžeš ozvat. Zasloužila by sis pro sebe odbornou podporu psychologa, se kterým by ses na všechny ty nepříjemné myšlenky mohla bezpečně podívat. Je vždycky lepší nebýt na hledání další odborné pomoci sama, pomoct v hledání mohou i Tví blízcí. Mohla bys kontaktovat i školního psychologa, pokud ho máte na škole, a ten s Tebou rozmyslí, co se dá dělat dál.

  Ozvat se můžeš i anonymně na Modrou linku (608 902 410), anebo na Linku bezpečí (116 111), kde můžeš vše probrat detailněji. Existuje i Centrum Anabell, ve kterém se zabývají přímo poruchami přijmu potravy (http://www.anabell.cz/) a můžeš tam zavolat, anebo si rovnou domluvit schůzku.

  Hodně sil do dalších kroků přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Vaginální infekce

  Ahoj poradno. Mám dotaz ohledně infekce.
  Může se při prstění zavést infekce?
  Pokud ano jaké to má následky a jak to poznám?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 4. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, zda je možné si při prstění způsobit infekci. Nejsme lékaři, domnívám se, že při nedostatečné hygieně to možné je. Infekce by se pravděpodobně projevila podrážděním, pálením, výtokem. A pokud by to infekce byla, bylo by na místě ji přeléčit. Podráždění sis však mohla způsobit i samotným prstěním. Jestliže bys měla nějaké přetrvávající potíže a nepříjemnosti, bylo by tedy potřeba obrátit se na lékaře.

  Hezký podzim Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Problémy s tělem

  Ahoj.
  Mám problém se svým tělem. Asi 2 měsíce mi je 12 let, měřím 165 cm (už asi 2 roky) a vážím 56 kg - což mi přijde strašně moc, protože já každý den běhám, cvičím, moc nejím a pořád přibývám. Všechny tuky se mi neukládají ani tak moc do břicha, spíš do stehen.
  Chtěla bych vědět, jestli je ta výška normální a co s tou mou váhou mám dělat.
  Další můj problém je, že mi připadá, že dospívám strašně rychle, mamka mi říká, že vypadám klidně i na 18 a kamarádi zase říkají, že vypadám na 14.
  Svoji první menstruaci jsem dostala už v 11ti, v 11ti se mi taky začaly objevovat na nohách dost výrazné strie. Akné mi začalo už v devíti letech a chlupy mi začaly růst také kolem těch devíti let.
  Prsa mám momentálně větší než některé dospělé ženy, už musím nosit i podprsenku (vel. podprsenky je konkrétně 70C). Nejdivnější je na tom to, že mě ten růst prsou ani trochu nebolí a necítím, že by jsem měla uvnitř nich něco tvrdého (všichni říkají, že když začnou růst prsa, je v nich nějaká tvrdá "boule").
  Mé mamce všechny tyhle věci (tj. menstruace, růst prsou atd.) začaly mnohem později a to mi přijde taky divný, protože tyhle věci se dědí (alespoň tak jsem to slyšela).

  Vím, že nejste lékaři, ale pokud i tak mi budete moct pomoct takhle online, budu moc ráda.

  holka, 12 let, 31. října

  Ahoj z Modré linky,

  zabýváš se otázkami ohledně svého dospívání. Je dobře, že si je pokládáš. Jak však píšeš, nejsme lékaři, a pokud máš pochybnosti, které se týkají Tvého zdraví, je skutečně na místě se obrátit na svou obvodní lékařku. My Ti můžeme odpovědět pouze v obecné rovině. Co se týká Tvé postavy, nemám dojem, že by něco mělo být v nepořádku. Výška 165 je u žen docela běžná, to, že se již dva roky nemění, může, ale také nemusí znamenat, že už více nevyrosteš. Vývoj nemusí probíhat rovnoměrně, mnohdy probíhá tzv. skokově. I kdybys však více nevyrostla, není na tom nic špatného, i když si možná přeješ něco jiného. I Tvoje váha je podle BMI (index, který obecně porovnává váhu vzhledem k výšce i věku - nebere však v potaz poměr svalové a tukové hmoty) v normě. To stejné platí i o Tvých prsou – některá žena je má větší, jiná menší, některé narostou dříve, jiné později. Ne vždy je pro dospívající jednoduché své dospívání přijmout, vyrovnat se s mnohdy rychlým vývojem. Ulehčující může být své obavy a pocity probrat s některou z dospělých žen, kterým důvěřuješ.

  I co se týká Tvé menstruace, platí to, že je vše velmi individuální. Ano, jistá míra pravděpodobnosti, že by Tvůj vývoj mohl probíhat podobně jako u mamky, tu je. Avšak s dědičností to není tak jednoduché. Může se projevit takzvaně přes koleno, tedy to můžeš mít podobně spíše s babičkou, ať už z mamčiny či taťkovi strany. Navíc se zde ale dědičnost projevit nemusí a také je faktem, že vývoj se urychluje, tedy dnešní mladí lidé vyspívají – fyzicky – dříve, než předchozí generace.

  Ráda bych Tě tedy podpořila v tom, aby ses pokusila přijmout sama sebe takovou, jaká jsi a učila se být se sebou spokojená. Jak jsem již psala, pomoci může nebýt na své pocity a pochyby sama – tedy povídat si o nich a sdílet je s rodiči, prarodiči, kamarádkami. A pokud bys opravdu měla nějaké zdravotní potíže, je třeba se obrátit na lékaře.

  Hezký podzim Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Jak se odnaučit masturbovat

  Ahoj omlouvám se že opět píšu ale potřebuju poradit.
  Mastrubuju tak asi 2x za týden ale i tak bych toho chtěla nechat ale nevím jak.

  holka, 1. listopadu

  Ahoj,
  musím přiznat, že příliš nerozumím tomu, proč ti vadí to, že masturbuješ. Ujišťuji tě, že masturbace je zcela přirozeným způsobem, jak poznat své tělo a seznámit se s jeho reakcemi. Není na ní nic špatného a masturbuje prakticky každý člověk. Frekvence dvakrát týdně není nijak nenormální, nebo příliš intenzivní. Napadá mě proto, že místo toho, aby ses snažila utlumit přirozené reakce svého těla, by ses měla spíš zaměřit na to, abys našla vztah sama k sobě a naučila se sama sebe přijmout. Z masturbace skutečně nemusíš mít špatné svědomí. Ber ji spíš jako příležitost seznámit se s tím, co je ti příjemné a co ti dělá dobře. Lidské tělo je úžasné a masturbace k životu patří. Není na ní nic odsouzeníhodného.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Jak se odnaučit na sladké

  Ahoj, chtěla bych se vás zeptat na jednu otázku. A to je to, že jím hrozně moc sladkostí a uvědomuju si to, ale nemůžu s tím nic dělat. Odnaučila jsem se jíst sladký (myslím bonbóny atd. Třeba donuta na snídani OBCAS mám.) A pak si dám po obede, někdy odpoledne a pak (jak je ta online škola) tak s mamkou se díváme na Modrý kód a vždy u toho něco máme. Třeba včera jsme měli kyselé žížaly. Vím že občas si dá každý, jenže já toho jím hrozně moc a nemůžu přestat. Nemůžu si pomoct. Samozřejmě ovoce a zeleninu taky jím, ale o trochu míň. Nevíte jak přestat jíst sladký? Myslím tím omezit. Děkuju

  holka, 11 let, 30. října

  Ahoj,
  je skvělé, že si uvědomuješ, že tvůj vztah k sladkostem není v pořádku - to je první krok k tomu, abys tu situaci změnila. Sladkosti, respektive bílý cukr, jsou v podstatě návykové a je těžké si na ně úplně odvyknout. Nicméně to není nemožné. Snaž k odvykání přistupovat po malých krůčcích. Můžeš začít třeba tím, že místo toho, abyste s maminkou „zobaly“ u televize sladkosti, nakrájíš vám ovoce, nebo nasypeš do misky oříšky. Rituál „zobání“ před televizí tak zůstane zachován, ale budete mít mnohem zdravější variantu. Stejně tak můžeš ze svého jídelníčku vyřadit sladké nápoje a nahradit je vodou (například ochucenou citrónem, okurkou, zázvorem, ovocem, nebo bylinkami...), nebo bylinkovými čaji. Když zapojíš fantazii a nebudeš se bát experimentovat, určitě přijdeš na spoustu lákavých variant, jak sladké nápoje nahradit. Když začneš postupně množství sladkého ve svém jídelníčku snižovat, zmenší se také tvé chutě a touha po něm. Časem určitě jeho konzumaci dokážeš dostat na přijatelnou úroveň.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Krvácení při masturbaci

  Ahoj Alíku a ostatní,

  Poslední dobou když masturbuju (a strkám i prsty dovnitř) tak krvácím, není to nic strašnýho, té krve není moc, nebo spíš to není takový že by to ze mě přímo teklo a nijak zvlášť to nebolí, možná jen někdy ale tímhle stejným způsobem jsem masturbovala už předtím hodněkrát a předtím mi krev netekla, až teď poslední dobou. A ano vím že tyhle řady okolo zdraví by se tu od vás neměly brát úplně vážně a taky že se to radě přímo od doktora nevyrovná ale byla bych ráda kdybyste mi napsali kvůli čemu by to třeba mohlo být. A taky vím že to takový blbý, ale trochu mě to děsí tak jsem se chtěla zeptat.

  Předem díky za odpověď.

  holka, 27. října

  Ahoj,

  při masturbaci je třeba dodržovat hygienu a prevenci poranění. Zřejmě při masturbaci samé či nějak jinak (to nelze takto na dálku po internetu posoudit), došlo k drobným oděrkám, možná i narušení panenské blány (např. způsobené nehty, apod.). Přesně by na to mohl odpovědět jen lékař, jak sama uvádíš, a to gynekolog po klinickém vyšetření na lékařské ambulanci.

  Přejeme Ti příjemný podzim.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Nemám chuť k jídlu

  Ahoj/Dobrý den mám takový dotaz, je mi 13 měříme cca 163 Cm a vážím 60 kg a poslední dobou nemám vůbec hlad ani žízeň stěží vypiju 2 normálně velké skleničky vody a ke snídani nesmím ani jeden rohlík s máslem, oběd vynechávám a na večeři si občas dam malou mističku cerealií s mlékem . Není to tak ze bych nechtěla jíst ale proste nemám hlad ani žízeň. Předem dekuji za odpověď

  holka, 13 let, 28. října

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Samozřejmě jídelníček, který popisuješ a který se skládá z malé snídaně a malé večeře, není ideální. Ale chuť k jídlu se obvykle u lidí v průběhu času mění - vliv na ni má celá řada faktorů, například menstruační cyklus, aktuální psychické rozpoložení, míra stresu a spousta dalších. Zkus se soustředit na to, aby to, co jíš, bylo kvalitní a obsahovalo všechno, co tvé tělo potřebuje. To znamená, že ačkoli nemáš chuť k jídlu, měla bys jíst dostatek ovoce, zeleniny, komplexní sacharidy, zdravé tuky i bílkoviny - a to ti bohužel rohlík s máslem, nebo miska cereálií nedodá. Nemusíš jíst velké porce, ale skutečně si zkus poskládat jídelníček tak, aby tvoje tělo nestrádalo. Pokud by tvá nechuť k jídlu přetrvávala dlouhodobě, nebo se u tebe objevil nějaký výrazný úbytek váhy, bylo by určitě potřeba, aby ses objednala na konzultaci k lékaři.
  Měj se hezky.
  Bára

  Moje tělo - holky

  Kdy na gynekologii?

  Ahoj, mám dotaz ohledně gynekologického vyšetření.
  Od kolika let se tam chodí? Musím tam chodit? Co přesně se tam dělá?
  Děkuju moc a přeji hezký den

  holka, 13 let, 27. října

  Ahoj,
  většinou se doporučuje, aby dívka začala chodit na preventivní gynekologické prohlídky od doby, kdy začne menstruovat. Nemusíš se ale ničeho obávat, protože gynekologická prohlídka není nijak bolestivá. Gynekologa, nebo gynekoložku bude zajímat, kdy jsi začala menstruovat, kdy jsi měla poslední menstruaci, jestli nemáš nějaké problémy. Vyšetří ti genitálie, což trvá jen několik minut a není to nijak zásadně nepříjemné a už vůbec ne bolestivé. Na pravidelné prohlídky bys rozhodně chodit měla. Je to především v tvém zájmu, aby lékař zkontroloval, jestli je všechno v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Váha, výtok, prsa

  Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych se zeptat na pár otázek.

  1) Je mi 12 (za měsíc a půl 13), měřím 161 cm a vážím 40 kg. Nevážím na svůj věk málo? Holky ze třídy mi říkají, že bych měla trochu přibrat. Já byla se svou postavou spokojená, ale od září si začínám uvědomovat, že jsem opravdu hubená. Jednou jsem našla na netu něco ohledně toho jak přibrat a světě div se, za 3 dny jsem přibrala 2 kila! Byla jsem strašně ráda, že jsem trochu přibrala, ale docela jsem od toho polevila, tak jsem zase zhubla a ještě více než jsem vážila před tím (z 43 kilo na 40). Jak mám přibrat? Co pro to mám udělat?

  2) Už rok mám výtok, ale menstruaci ještě nemám. Minulý týden jsme byli s rodiči pryč, přesněji na horách. Když jsem šla večer spát a převlékala jsem se, kalhotky jsem měla skoro celé mokré a špinavé od výtoku. Všimla jsem si, že se mi ten výtok začal trochu zvětšovat. Myslíte, že se blíží moje první menstruace? Nebo je to tím, že hodně sportuji? (začala jsem teď hodně sportovat)

  3) Moje poslední otázka je ohledně mých prsou. Mám totiž strašně malá prsa a docela mě to trápí. Hodně holek ze třídy už je docela vyspělých a vypadají, že je jim 14 let. Jenže pak jsem tu já co vypadá na 11. Ještě více mě ale trápí, že každé prso mám jinak velké! Když mám těsné tričko tak to nejde až tak vidět, ale když ho mám hodně volné, tak na levé straně jde jakžtakž vidět, že tam něco mám, ale na pravé straně jako bych byla plochá. Prostě nic tam nejde vidět. Je mezi nimi opravdu velký rozdíl. Tak bych se chtěla zeptat, jestli je normální, že mám každé prso jinak velké a jestli se to někdy srovná? A jak můžu mít větší prsa?

  Děkuji za odpovědi a přeji hezký den!

  holka, 12 let, 23. října

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj dotaz a na tvé otázky se pokusím odpovědět postupně:

  1. Máš pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha nižší, než by měla ideálně být. Běžným předsudkem a omylem mnoha lidí je přesvědčení, že těžké je pouze hubnutí, zatímco přibírání musí být přece naprosto bez problémů. Jenže tak tomu není. Stejně tak jako může být pro někho těžké zhubnout, pro jiného je těžké přibrat do takové míry, aby měl zdravou váhu. Odpověď je v i tomto případě stejná jako pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Je nutné dodržovat vyvážený a pestrý jídelníček, aby tělo dostávalo všechny živiny, které potřebuje. Určitě není cestou, aby člověk, který chce přibrat, zařadil do svého jídelníčku nezdravá a kalorická jídla.
  2. Co se týká tvé druhé otázky; četnější a intenzivnější výtoky jsou v průběhu dospívání běžné. Nelze z nich usoudit, jestli už menstruaci dostaneš brzo, nebo si budeš muset ještě pár let počkat.
  3. Bohužel neexistuje žádný způsob, jak urychlit růst prsů, nebo zvětšit jejich velikost. Ta je dána jednak geneticky a jednak je podmíněna i množstvím tělesného tuku (což může v tvém případě souviset i s nižší tělesnou váhou, o které jsem psala v prvním bodu). Rozdílná velikost prsů se může v dospívání také objevit. Je potřeba uvědomit si, že ve dvanácti letech je tvé tělo na začátku dospívání a jeho podoba rozhodně není definitivní. Tvar, vzhled a velikost tvých prsů se bude ještě v následujících letech měnit. Musíš být tedy trpělivá a dát svému tělu čas, aby mohlo dospět.

  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Může gynekolog zjistit, že masturbuji?

  Dobrý den mám takovou otázku může gynekolog zjistit při prohlídce že mastrubuju? Děkuji

  holka, 19. října

  Ahoj,
  masturbace je poměrně široký pojem a záleží na tom, jak přesně masturbace vypadá. Pokud si do pochvy zavádíš nějaké větší předměty, teoreticky je možné, že by sis s nimi protrhla panenskou blánu a gynekolog by mohl zjistit, že už nejsi panna. Vzhledem k tvému věku by pravděpodobně následovala otázka, zda už jsi nezačala pohlavně žít, a pak by mohla přijít řeč na tvou masturbaci. Jestliže však tvá masturbace probíhá drážděním zevních genitálií, určitě to gynekolog poznat nemůže a popravdě si myslím, že by ho to ani nezajímalo, protože masturbuje naprostá většina lidí - a dokonce i úplně malých dětí, takže na tom není nic nenormálního.
  Měj se hezky!
  Bára