Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Z technické poradny

  Může v Drahokamovém dolu nastat neřešitelný stav?

  Hry

  Zdravím, mám takový dotaz.

  Může v Drahokamovém dolu nastat stav, kdy nebude možné zahrát žádnou kombinaci? Pokud ano, co se pak stane? Pokud ne, jak je to pojištěné?

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Ahoj,
  díky za zajímavý dotaz.

  Vzpomínám si, jak jsem tuto otázku kdysi řešil s projektovou manažerkou Alíka. Původně chtěla, aby hra automaticky dokázala zjistit, že je v neřešitelném stavu, ale mně se to nelíbilo, přišlo mi to jako zbytečný servis pro hráče – hledání možností je jeho práce, tak proč by to měl dělat i nějaký automat? Přišel jsem s návrhem na několik bonusových prvků, pomocí kterých půjde neřešitelnost řešit. Jedním z nich byla bomba… *O

  Přesněji řečeno tahle bomba:

  Prapůvodně měla odpalovat jen jeden drahokam, později víc drahokamů okolo sebe, všechno nám připadalo moc slabé. Nakonec odpaluje řádek i sloupec, celkem 15 z 64 drahokamů (tj. skoro čtvrtinu) a to se ukázalo jako dostatečná záplata na všechny situace. Ostatní bonusy, které jsem plánoval – možnost libovolně posunout celý řádek či sloupec, nebo prohazovat chvilku na delší vzdálenost – najednou vypadaly nadbytečně, tak jsem je ani nevytvářel.

  Za použití bomby se strhává 50 bodů, což je množství, které jde získat v nejhorším možném případě za sedm tahů. Je velmi pravděpodobné, že na zakoupení bomby máš dost bodů kdykoliv, kdy ji potřebuješ (nebo kdy si myslíš, že ji potřebuješ ;-)). Může se ve výjimečných případech stát, že na začátku hry dostaneš fakt hodně špatné náhodné rozestavení drahokamů a neuhraješ ani 50 bodů, ale to bys musela mít opravdu hodně velkou smůlu a dopady takové smůly nejsou nijak drastické – prostě můžeš patovou situaci rovnou vzdát a začít novou hru.

  Pokud začneme přemýšlet skutečně o garancích a o jistotách, tak se docela rychle potopíme do složitých úvah v oblasti kombinatoriky a teorie grafů. Zjistíme třeba, že je teoreticky možné, aby byla obrovská herní plocha vyplněná jen třemi druhy drahokamů, a přesto v ní nebyl ani jeden možný tah (i když šance, že by taková plocha vznikla náhodně, je skoro nula). Dal by se nejspíš naprogramovat generátor sekvence drahokamů, který by dokázal garantovat řešitelnost i bez bomby, ale byl by dost složitý. Občas si pohrávám s myšlenkou, že zkusím vyrobit čtvrtý režim hry s chytrým generátorem, kde by skutečně v každém okamžiku existovala právě jedna možnost, jediný proveditelný tah v celé ploše – hráč by musel jet podle předem sestaveného scénáře a měřil by se čas, za jak dlouho stihne odehrát určité množství tahů. Bombu by používat nemohl, nebo by se možná sama odpalovala každých X tahů automaticky, aby situaci zpestřila. Zní to jako zajímavá programátorská výzva, ale nejsem si jistý, jestli by bylo lákavé takovou časovku hrát.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Počítání od ledničky – kilokačky

  Hry

  Ahoj,
  já jsem v ledničce vypozoroval, že je tam tlačítko pro přičtení polovinou kilokaček. Ale když jsem na něj kliknul, tak se přičetly všechny mé kilokačky.
  Děkuji.

  Ahoj,
  je tam tlačítko pro přičtení poloviny našetřených kilokaček. To prostřední slovíčko je tam velmi důležité. Jedná se totiž o celkový počet tvých kaček (ten najdeš v horním textíku na stránce s výpisem ze svého konta). V něm jsou zahrnuté všechny kačky, které jsi kdy získal (nehledě na to, jestli už jsi je utratil). Na tom, co máš aktuálně, tady vůbec nezáleží.

  Lednička nemá nikoho motivovat k tomu, aby syslil kačky. Kdyby se příhozy od aktuálního počtu odvíjely, jistě by to k tomu některé zapálené přičítálky mohlo vést. A to Alík nechce. Kačky jsou od toho, abyste si za ně něco pěkného koupili. ;-)

  Postesk nad starým Bubble shooterem

  Hry

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč stále nejdou ukládat rekordy ve hře Bubble shooter a vývojáři Alíka už asi rok přemýšlejí, jak to vyřešit. Kdy už bude konečně hra fungovat tak, jak má, včetně ukládání rekordů?

  Ahoj,
  v Alíkově vysvědčení sis postěžoval, že jsme ti na tento dotaz z roku 2018 neodpověděli. Omlouvám se. Občas neodpovídáme hned na věci, na které (zatím) nemáme žádnou pozitivní odpověď… a někdy bohužel platí, že ji nemusíme mít ani po šesti letech.

  Starý flashový Bubble shooter, který si nechala vyrobit Mafra v roce 2011, zkoušel odesílat rekordy kamsi na doménu iDNESu. Což jsem koukám už vysvětloval u jiného dotazu v srpnu 2018. V roce 2017 jsem nejspíš někde zmínil, že to zkusíme ošetřit, protože jsem nevěděl, že to obejít nepůjde. Krom toho posílané rekordy nebyly zabezpečené, takže by byly nejspíš brzy plné podvodných čísel (vysvětloval jsem v nástěnce).

  Pro pořádek přidám obrázek, aby měli mladší uživatelé představu, o jaké hře se vlastně bavíme:

  Takto vypadal původní Bubble shooter z 23. června 2011, © Alík

  O pár let později pak webové prohlížeče víceméně zamordovaly plugin Adobe Flash Player, takže hra by stejně přestala fungovat. Nikoliv naší vinou. V roce 2021 jsem objevil postup, jak rozběhat flashové věci i bez Flash Playeru – jenže ten funguje jen na mnohem starší flashové hry (vyrobené ve starším flashi) a na zdejší Bubble shooter to použít nešlo. Proto jsem hru vyměnil za úplně jiný (mnohem starší) Bubble shooter.

  Takto vypadá jiný Bubble shooter z roku 2002, © Absolutist.com

  Chápu, že to není stejná hra, vnímám, že to je smutné, když nějaká hra zmizí ze světa (i když ji třeba nepovažuji za nějak zvlášť dobře vyrobenou). Ale žádná cesta, která by skutečně vedla k oživení té stejné hry, fakt neexistuje. Stáli jsem před dvěma možnostmi:

  • buď sem nahodit jiný hotový Bubble shooter,
  • nebo vyrobit zbrusu nový vlastní jiný Bubble shooter.

  Pořád máme v plánu vyrobit někdy ten vlastní, jenže těch plánů na hry (a nejen na hry) máme hodně a dokud nějak funguje ta prastará flashová verze, nemá nové střílení bublin moc vysokou prioritu.

  Kdybys býval soutěžil koncem loňského roku v Bingu 2024, mohl by sis vsadit, jestli letos zvládneme vyrobit devět nových her. Zatím jsme žádnou nedokončili. Ale máme pořád v plánu, že se nám to povede. Tak uvidíme. :->

  I naše dny mají bohužel jen dvacet čtyři hodin a roky jen dvanáct měsíců a ruce jen dvacet prstů…

  Jak něco přidat do Trezoru?

  Hry

  Ahoj, jak mohu zadat do hry Trezor vlastní kombinaci? Děkuji za odpověď.

  AbcdAbcd, 7. června

  Ahoj,
  do Trezoru lze přispívat skrz některé konkrétní kombinace. Které to jsou? Zkus zjistit, nejsou to zase až tak náhodné kombinace. :-)

  Pokud by sis nevěděla rady, můžeš mrknout do nástěnky o Trezoru a pohledat tam.

  Chyba ve vánoční šibenici

  Hry

  Ve hře Vánoční oběšenec jsem měla slovo Baltazar a když jsem klikla na „B“, počítalo mi to jako chybu:-E
  Asi je to jen drobný problém, ale trochu mě to naštvalo.

  To věřím, že naštve… :-|

  Ale všechno jsem prošel a zkontroloval a nemám žádné vysvětlení, jak k něčemu podobnému mohlo dojít. I pokud si hru upravím, aby mi dávala slovo Baltazar vždy a zkouším různé kombinace, tak všechno funguje správně. Není možné, že jsi se překoukla? Opravdu se při béčku utrhnul dárek? Při uhodnutí správného písmenka se modře škrtne nějaké jiné písmenko, tak jestli není možné… nevím, nechci naznačovat, jen už nevím, kde jinde hledat příčinu. :-)

  Stalo se to ještě někomu? Nebo jiná podobná chyba? Napište!
  (Lidi bývají často zvyklí chyby nehlásit, ale nás každá chybička zajímá!)

  Oprava rozbitého Salazara Alchymisty

  Hry

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat proč nefunguje několik her co tady na webu máte třeba moje oblíbená Salazar Alchymista?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  místo, odkud Salazar běžel, se porouchalo. Podařilo se nám hru zrekonstruovat z různých archivních kopií a rozběhat její kopii u nás. Nyní by měla běžet vždy spolehlivě a bez reklam. B-)

  Při té příležitosti jsme ji i počeštili. Byl to trochu oříšek, protože používané písmo nemá česká písmenka (jako třeba ř, ě, ů), ale těch textů tam není zase tak moc. Myslím, že se to docela povedlo. :-D

  Co se týče dalších her, které běžely na gameplayer.io… těm asi podobné úsilí věnovat nebudeme, nejspíš je prostě odebereme ze seznamu. Ale Salazar je pěkná hra, té by byla škoda. ;-)

  Uf, teď jsem zjistil, že těch rozbitých her je víc jak stovka. :-c
  No, to nám tedy sekce převzatých her asi docela prořídne. O důvod víc, abychom konečně naprogramovali nějaké nové hry. 8-D

  Zablokovaní mohli přispívat do Alíkova trezoru

  Hry

  Ahoj, jelikož jsem byla na pár dní zablokovaná, tak jsem přišla na to, že se sice nedá nikam nic psát, ale dá přispívat do trezoru… proč?;-D:-D

  Ahoj,
  díky moc za upozornění! ok

  Měli jsme tam chybu, že se skutečně nekontrolovalo správně oprávnění, jestli člověk smí přispívat. Teď už si bohužel nemůžeš vyzkoušet, zda jsme to správně opravili, když teď zablokovaná nejsi… O:-)

  Pokud víme, byla jsi jediná, kdo to kdy zkusil. Ono pro běžně zablokované lidi asi není až tak atraktivní, že mohli na tajné místo napsat něco potenciálně nehezkého… nikdo by to tam nenašel, protože nikde veřejně nemůžou napsat kombinaci. :->

  Za poctivost posílám pár kaček. ;-)

  Hry

  Ahoj Alíku,
  jen bych se chtěla zeptat, jak funguje abeceda u hry Trezor. Chápu, že každé písmeno má své číslo, ale nechápu, jaké číslo je jaké písmeno. Děkuji za odpověď. >X<-

  Ahoj,
  písmen v základní abecedě (tedy bez háčků, čárek a našeho speciálního „CH“) je celkem 26, tedy nemůže mít každé písmeno své číslo, neboť tolik čísel nemáme. Každé číslo proto představuje několik písmen, jako tomu bývalo i třeba na klávesnicích starých mobilů.

  Podíváš-li se na trezor pozorně, tak určitě zjistíš, že na každém tlačítku s číslem je i něco dalšího. Třeba na čudlíku s jedničkou je dole trojice písmen ABC. To ti říká, že tato tři písmena zastupuje jednička. Dvojka zastupuje písmenka DEF atd. Vždycky je to pod číslem napsané.

  Nedá se takhle oběma směry převádět úplně přesně, protože když někdo napíše jedničku, tak ty nemůžeš vědět, zda to má být A, B či C, ale to už není důležité. Ukrýt takhle do trezoru slovo bez problémů jde. ;-)

  Hry

  Jak sem dáváte hry z jiných stránek, kde jsou hry?

  HTML značkou <iframe> jde vnořit jedna stránka do druhé.
  Viz popis na webu Jak psát web.

  Jde si takto dostat do webu i jiné věci než hry, třeba tady Google:
  Upraveno: Tak ne, Google si u některých z vás krade kurzor a způsobuje, že stránka odrolovává na tento dotaz. :-)
  Třeba tady ten zmíněný Jak psát web:

  Spousta novějších webů podobné vnoření blokuje. Ale zrovna ty převzaté hry bývají záměrně přizpůsobené tomu, aby si je jiné weby vkládaly.

  Je všechno, co vypadá jako dort, durianový dort?

  Hry

  Ahoj, chci se zeptat.
  Je (ÍÍÍ) toto durianový dort?
  Díky, Krokouš :-)

  Ahoj Krokouši,
  no vidíš, to mě ani nenapádlo! Že by byl ten slavný úžasný dort z úžasné ledničky celou dobu přímo tady mezi úžasnými námi? Přímo mezi smajlíky? Takhle na očích? Skoro všude? Dokonce v každém formuláři? Takhle malý? No to teda! Kdo by ho tu čekal, že ano? Takhle před nosem…

  Víš, Krokouši, durian je převelice páchnoucí ovoce. 8-[)
  Zkus si tady teď ten svůj krátký krásný dotaz důkladně očichat. Pořádně zblízka, jako kdybys byla hubice hladového vysavače. Už čicháš? Cítíš něco?

  Jak se tvůj displej cítí? Nevadí mu, že strkáš nos do jeho věcí? Mě jednou zkusil někdo očichat a mně se to nelíbilo, tak jsem mu dal jednu do nosu . B-)

  Jako uznávaný odborník na potraviny i na zapáchání bych si troufl vyslonit odvážlivou myšlenku, že o durianový dort se nejedná. Blížilo-li by se číslo na ledničce už hodně zblízka nekonečnu, tak bych tomu možná i nadšeně uvěřil, do nekonečna pořád zbývá celé nekonečno. Je zapotřebí více a více a více a více přičítat, žádná jiná naprosto očividně průhledná cesta k durianovému dortu nepovede.

  Alík mi tu našeptává, že je to narozeninový dort. Musím mu dát za pravdu . Takže záhada je pravděpodobně rozluštěna. Samozřejmě zde nebudu popisovat, jakým způsobem se takový dort v průběhu narození používá, protože si myslím, že tyto věci se na dětský web nehodí, a protože to sám vlastně nevím. Umím si to však zevrubně představit. :-$

  Prázdno v Alíkově trezoru

  Hry

  Ahoj. Našel jsem chybu. V žebříčku v trezoru (kdo kolik přispěl) je na 53. místě prázdno. Žadná přezdívka. Prý má 3 příspěvky v trezoru. Co to znamená?

  Ahoj,
  měli jsme tam od konce prosince chybičku v případě, že se účet přejmenoval, ale pod novým jménem ještě nic do trezoru nepřidal. Nyní je to opravené. Díky za upozornění! ok;-)

  Proč Doba dubu hlásila, že není volná větev?

  Hry

  Dobrý den.
  Ptám se ohledně hry Doba dubu. Když chci zkusit tuto hru ukáže se: Momentálně není volná žádná dubová větev, zkus to prosím později. Nově od konce března můžeš poprosit nějakého kamaráda o nasdílení uložené hry.
  Ptal jsem se v nástěnkách a mně a několika dalším lidem to nefungovalo, kvůli stejnému textu. Jeden uživatel, kterému to fungovalo, mi dal odkaz a stejně to nefungovalo.
  Je to bug, nebo je to schválně?
  Jak se do hry teda dostat?

  B-) Apríl! B-)

  Ve skutečnosti žádná hra Doba dubu neexistuje. ;-D

  Úvodní menu s touto chybovou hláškou jsem vyrobil teď v pátek, dostávali ji úplně všichni, kdo klikli na Novou hru. Nic víc v této hře nikdy vyrobeno nebylo. Žádná uložení, žádné levely, žádná brambora štěstí… :-P

  Děkuji komunitě Alíka za několikaměsíční průběžnou přípravu tohoto žertíku. Nečekali jsme, že se do nástěnky zapojí tolik lidí se skvělými nápady, a i Alíkovina od FanUnikitty překonala naše očekávání. :-3

  Pěti procentům z vás, kterým se tento vtípek v loňské anketě nelíbil, se omlouváme za naše darebáctví. ]:-)

  Odstranění flashových her

  Hry

  Ahoj,
  u převzatých cizích her jsou dole na stránce hry vyžadující Flash. Rozhodně nejsem žádný herní typ, takže nevím, zda se dá k nim nějaký Flash stáhnout a nainstalovat, jelikož se Adobe Flash Player před pár lety ukončil... Nebylo by lepší ty flashové hry odebrat pryč, pokud se už nedá k nim sehnat flash? Díky!

  Ahoj,
  proč by nešel sehnat Flash? Kdo se snaží, ten ho rozběhnout nejspíš dokáže. Už jsem se k podobné otázce vyjadřoval v nástěnkách v srpnu 2020, Flash Player je aplikace jako každá jiná a záleží jen na prostředí v počítači, jestli bude fungovat nebo ne. Názor Adobe nebo výrobců prohlížečů může spuštění nanejvýš zkomplikovat, ale nemůžou mu nikdy zamezit. Hry pro prastarý MS-DOS jdou také dodnes spustit (dokonce i tady na webu).

  Pokud je tedy malá šanci, že starší flashové hry někomu poběží, v čem by bylo lepší, kdyby tady vůbec nebyly? Myslím, že jich není zase tolik, aby jejich přítomnost v seznamu her obtěžovala.

  Krom toho existuje Ruffle.js, zázračný skript, který umí rozběhat flashové věci i bez Flash Playeru. Třeba Hexxagon a Solitaire jsou vyrobené ve Flashi a fungují perfektně. Část her potřebovala novější verzi Flashe a ty v Rufflu zatím nefungují, ale třeba se to časem naučí.

  Dokonce jsem nějaké flashové hry loni přidal, po údajné smrti Flashe. :->
  Beru to tak, že Flash je něco jako dinosauři. Ti také vyhynuli 8=, a přesto jich dneska žije nejspíš víc než před vyhynutím. :-D (Protože lidstvo pěstuje fakt hodně slepic, slepice jsou ptáci a ptáci jsou přímým nástupcem přeživších dinosaurů.)

  Hry

  Jak můžu na Alíkovi vytvářet vlastní hry?

  1. Naučit se tvořit weby přes HTML/CSS/JavaScript.
  2. Naučit se, že web nemusí být jen stránka s textem, ale i hra.
  3. Vymyslet hru.
  4. Vyrobit hru.
  5. Poslat ji na Alíkův e-mail.

  Kdysi jsem sám takto vyrobil Drahokamový důl. ;-)
  Také viz starší odpověď.

  Teoreticky jde hru vyrobit i v něčem jiném a pak ji nějak překompilovat do něčeho webového. Takhle jsou dělaní třeba Recykloboti, ale je to z hlediska výkonu dost neefektivní postup, na pomalejších počítačích/mobilech to nejde moc rozumně hrát, v různých prohlížečích to různě padá. Vývojáři Recyklobotů použili Unity, aby si mohli myslet, že mají vývoj snazší, ale pak to funguje hůř… :-|

  Nativní webové technologie jsou pro webový prohlížeč vždy přirozenější.

  Rozdělení statistiky po přejmenování

  Hry

  Mám problém s trezorem. Pod mojí starou přezdívkou se ukazuje starý počet trezorů, ale ty nový se k tomu se k tomu nepřičítají. Šlo by s tím něco udělat?
  Předem děkuji za odpověď. :)

  Mělo by to být opravené, trezorová tabulka rekordů už počítá se spojenými/přejmenovanými účty. ;-)

  Kombinace „kdo kolik“ v trezoru

  Hry

  Ahoj, je někde napsané, kdo vše přispěl do trezoru? Děkuji za odpověď.

  Ahoj DžungaráčkuChlupáčku,
  to je velmi tajemný dotaz, na který znají ututlanou odpověď jen ti nejtajemnější nejutajenější uživatelé Alíka. Jelikož já jsem jeden z nich (Koalík je druhý a los Punťa poslední, ale to nikomu neříkej!), tak ti to samozřejmě můžu okamžitě vyzradit, ale nesmíš to nikomu říct! Nebo, pokud to někomu řekneš, tak jim řekni, ať to nikomu neříkají. Tajemství se musí střežit! Kdyby takovou věc věděl každý, tak by mohlo…

  Aha, teď na mě Koalík a Punťa gestikulují, jeden si ťuká na čelo prstem a druhý naznačuje cosi, nevím, co to je, asi že mi sní příbor? Jsou to moc dobří kamarádi, že mě takhle chrání před neblahými důsledky, které by mi bývali chtěli způsobit. :-3

  Takže ti tedy můžu prozradit, že ti z diplomatických a strategických důvodů vůbec neprozradím, jak zjistit, kdo vše a KDO KOLIK přispěl do trezoru. ;-)

  Tak. Tajemství je uchováno. O:-)