Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak se lépe soustředit na učení Alík radí dětem

  Škola - učení

  Ahoj,
  chci jít na osmileté gymnázium,ale mám špatný přístup k učení.Poradíte mi jak se můžu odreagovat od ostatních věcí,abych se lépe učila?
  Děkuji za odpověď.
  Emaeiffel

  Ahoj Emaeiffel,

  je fajn, že toužíš po dalším vzdělání, a je dobře, že přemýšlíš o tom, jak na to, abys dosáhla úspěchu, po kterém toužíš. Neznám Tvůj přístup k učení, proto se tady mohu vyjádřit jen velmi obecně. Důležitá je celková zdravá životospráva, přes den hojně tekutin, co nejvíc pohybu venku na zdravém vzduchu a to denně. Učit se po částech, nedávat si velké úkoly, dělat časté pauzy, kdy si zacvičíš, vyběhneš ven se proběhnout nebo alespoň vyvětráš a dáš si nějakou zeleninu nebo ovoce. Pomoci také může stanovit si čas, který budeš věnovat učení a během kterého se odpojíš od telefonu a sociálních sítí, aby tě to nesvádělo k dělání jiných věcí.

  Můžeš si také dělat své přípravy na každý den a snažit se plán dodržet. Svůj přístup k učení bys měla probrat s těmi, kdo Tě nejlépe znají. A to jsou Tví rodiče a učitelé, zodpovědným člověkem za vzdělání na škole je výchovný/á poradce/poradkyně, pomoci může i školní psycholog/psycholožka.

  Přejeme Ti, ať se Ti podaří najít úspěšný postup studia,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Věštecké sny

  Ahoj mám takovou zajímavou otázku , občas mám vidění nebo věštecké sny a když jsem zrovna ve škole tak to není úplně příjemné nevíš jak tyhle vidění aspoň na čas školy oddálit. Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 13. ledna

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují.

  Co se týče „věšteckých snů“, nevím přesně, jak to myslíš. Znamená to, že během vyučování usínáš? Nebo jde o nějaké „živé představy“ v bdělém stavu?

  Pokud se občas zamyslíš a zapomeneš vnímat okolí, tak to je asi něco, co zná skoro každý, tím se nemusíš trápit. Pokud ale máš pocit, že tě to vyrušuje a je ti to na obtíž, mělo by asi cenu se o tom pobavit s psychologem. Možná máte ve škole školního psychologa, případně se můžeš zeptat v některé dětské poradně (třeba Linka důvěry), zda ti někoho doporučí.

  Můžeš také vyzkoušet techniky, které mají zvýšit soustředění. Pro každého bude fungovat něco trochu jiného. Mně pomáhalo psát si poznámky (případně si v mezičase kreslit nějaké ornamenty na kraj papíru, když zrovna nebylo co psát). Další studie doporučují třeba pravidelné cvičení nebo pravidelný spánek, což tvému mozku pomůže udržet pozornost. Hodně štěstí.

  Škola - učení

  Známky

  Ahoj, tento půlrok jsem se vážně moc snažila abych měla dobré pololetní vysvědčení jenže ejhle zničeho nic přijde jedna holka a řekne že na to nemám a já hned pokazím všechny pisemky který jsme ten den psali. Ted mi vychází 4 dvojky a 1 trojka opravit si to už nestihnu. Nevím co mám dělat protože se tohle vysvědčení bude taky tisknout na konci školního roku. Všichni budou zklamaní.. Prosim pomoze mi, nevím co mám dělat.

  7. A, 9. ledna

  Ahoj z Modré linky

  z Tvé zprávy vnímám, že jsi se opravdu hodně snažila na to mít dobré pololetní vysvědčení, a umím si představit, že se tím cítíš být zklamaná. Zmiňuješ, že k tomu přispěla nějaká holka - napadá mě, že někdy je lepší zkusit takové nepřející komentáře jiných lidí ignorovat, a pokud by Ti takto snižovala sebevědomí dlouhodobě, klidně s tím i zajít za některým z dospělých. Pokládáš nám otázku, co máš dělat - pokud platí, že už si to nestihneš opravit, říkám si, že nezbývá než se s tím smířit, a zaměřit se na to, co leží před Tebou v budoucnosti. Je to koneckonců jen pololetní vysvědčení, a i když to bude natisklé i na tom závěrečném, může na něm být zároveň hezky patrné, jak ses za druhé pololetí zvládla zlepšit. Zmiňuješ také obavu, že všichni budou zklamaní, možná v tom máš i pravdu. Tvoji rodinu neznám, přesto věřím tomu, že si to od Tebe nechají vysvětlit, a společně se zaměříme na to, jak to udělat v příštím pololetí lépe. Taky je možné, že to vůbec nebudou brát tak dramaticky, někdy na sebe ty nejvyšší nároky klademe právě my sami.

  Přejeme Ti, abyste to zvládli co nejlépe
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak na přijímačky?

  Dobrý den, chtěla jsem se napsat kvůli přijímačkám.
  V dubnu budu zkoušet na gympl ale jen na zkoušku, i tak do toho chci dát maximum ale doma mám jen pár hodin volna a mezitím se musím hodně učit protože mi to prostě neleze do hlavy. Byla jsem i v PPP a tam mi našli že mám ADHD atd. Ale nějaký typy nebo tak mi už neřekli a já prostě nevím jak a kde začít abychom se mohla naučit na ně.. nevím prostě co a jak hlavně když jsme se to ještě neučily, vím že něco je i na Cermatu, tam jsem taky hledala a trochu se toho děsím že prostě budu poslední a budu mít nejhorší výsledek nebo tak.. hlavně ta ostuda bude hrozná.. jsem prostě ve stresu, nevíte co s tím? :/

  holka, 13 let, 13. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že by ses ráda připravila na přijímačky na gympl, které chceš zkusit. Z Tvé zprávy čtu snahu o to se dobře naučit na zkoušky, ale nevíš, jak na to. Zdá se to těžké. Říkám si, že když se navíc jedná o věci, které jste ještě neprobírali, tak to musí být pravdu náročné, jak všechny ty informace zjistit, z jaké strany začít.

  Říkám si, že na základě Tvé návštěvy v PPP si zasloužíš podporu – zkus to probrat nejprve s rodiči a pak mě napadá obrátit se ve škole na speciálního pedagoga anebo psychologa, se kterými bys probrala různé možnosti, jak by Ti mohlo jít učení lépe. Neboj se je oslovit a mít s nimi i pravidelné schůzky. Na škole je určitě i výchovný poradce, který Ti poradí ohledně přijímaček. Některé školy pořádají přípravy na přijímačky anebo se dá externě docházet na doučování. Někomu pomáhá se učit s někým z kamarádů, kteří se připravují na to stejné a můžete se doplňovat, když si s něčím nevíte rady. Někomu pomáhá si rozepsat plán co a jak který den zkusí zvládnout. Někomu pomáhá si věci říkat nahlas, vysvětlovat to někomu dalšímu, vypisovat si látku, kterou si chce pamatovat, dělat si barevné poznámky apod. Pomůcek a metod je spousta, je ale důležité najít tu, která zrovna pro Tebe bude užitečná. Nemusíš přicházet sama na to, co zkusit, aby Ti to šlo líp. Často sami nevidíme tak dobře, co zkusit, ale okolí nás může inspirovat k účinnější cestě.
  Představuji si, že můžeš být ve stresu z toho, že se Ti to nepovede podle Tvých představ. Přijímačky můžou být, bohužel, velký stres a nejsi sama, kdo je tak vnímá. Do výsledku vstupuje hodně věcí – jak Ti sednou otázky, jak se zrovna budeš cítit ten den, jak si budeš jistá v tom, na co ses připravovala. Zároveň Ty sama budeš nejlíp vědět, jakou snahu jsi do učení mohla dát. I když se Ti nepovedou ideálně, neznamená to, že je všechno špatně. Tak či tak, bude to další nová zkušenost, kterou získáš. A pro nové zkušenosti je potřeba vždycky trocha odvahy i ochoty riskovat. Je to jedna událost, která se povede nebo se povede málo. Sama píšeš, že to chceš psát na zkoušku. S rodiči se v případě neúspěchu můžeš domluvit, co a jak dál (existují např. odvolání, jiné školy apod.), vše se v tomto dá nějak řešit dál. Podrobnosti o sdělování ne/přijetí se dočteš na webu Cermatu nebo Ti je řekne učitel. Tuším ale, že seznam přijatých je zobrazován pod registračním číslem. Uvidíš, jak to bude u vás, neboj se to zjistit, pokud by to přispělo k tomu, že bys mohla být víc v klidu.

  Moc držíme palce a ať máš i dostatek odpočinkových dní přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám jeden problém s kterým si nevím rady ,tak prosím o pomoct.
  Takže .... Jsem v prváku na střední škole a zhoršil se mi prospěch . Kdyby jenom zhoršil, ale mám fakt blbý známky ,který jsem na základce neměla . Ono ,z ekonomiky mám pořád za 5 😭 ,chápu je to nový předmět ,ale studuji Obchodní akademii tak co chci . Pořád si říkám ,že se to zlepší ,ale já už jsem v depce. Jsem na intru a jak je možný ,že jsem si na intr už zvykla ale na školu ještě ne??? . Učitelé mají jiný přístup ,ale poradíte mi ,jak si zlepšit průměr a dotáhnout to aspoň na 3? Vychází mi samý 4 a bojím se že se to ještě zhorší . Je to komplikovaný a chci se svýma známkama něco dělat.

  holka, 16 let, 16. listopadu 2022

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že se ti v prvním ročníku na střední škole zhoršily známky. To mě mrzí, dobré je vědět, že se to děje spoustě z nás. Střední škola je mnohdy mnohem náročnější, navíc, jak sama píšeš, učitelé mají jiný přístup a je potřeba si na něj zvyknout. I nové předměty přináší výzvy.

  Píšeš také, že na intru už sis zvykla. To je skvělá zpráva! Cesta by tak mohla být zkusit se poradit se spolužáky / spolubydlícími. Určitě mají nebo měli (ti starší) stejné předměty a takové doučování by Ti mohlo v učení pomoci.

  Další, co můžeš dělat, je zajít přímo za svými vyučujícími. Společně byste mohli najít způsob, jak se látku doučit nebo přijít na to, co potřebuješ, aby se Ti učilo lépe. Další, kdo Ti může pomoci, je školní psycholog nebo výchovný poradce. I oni jsou na školách od toho, aby pomáhali studentům právě s takovými potížemi.

  V neposlední řadě by o Tvých obavách měli vědět rodiče. Zkus se jim svěřit. Mohou Ti pomoci v komunikaci s učiteli, ale také třeba najít doučování. Dnes už se spousta doučování nabízí i online, tím se rozšiřuje síť lidí, kteří Ti s učením mohou pomoci.

  Držím Ti moc palce, aby se Ti povedlo najít cestu, jak známky vylepšit.

  Dominika

  Škola - učení

  Dobrý den, mám problem, můj průměr z ČJ činí 4,75. ;-( Nevím, jak se mám učit, prosím o pomoc někoho zkušenějšího, děkuji.

  kluk, 14 let, 23. října 2022

  Ahoj milý pisateli,

  píšeš o špatném průměru z českého jazyka a chceš radu, jak se učit. Dát takto obecnou radu je velmi těžké, neboť netuším, co přesně za učivo ti nejde, ani jak přesně tvůj proces učení vypadá. Navíc každému z nás pomáhá k učení něco trochu jiného. V tuto chvíli bych ti tak poradila, abys jako první zašel za svými rodiči či učitelem/učitelkou. Můžeš požádat o doučování, o plán, jak se vše potřebné doučit. Rodiče ti zase mohou pomoci látku vysvětlit nebo najít soukromého doučovatele. Poprosit o doučování můžeš také své spolužáky. Ať už zvoliš jakoukoli cestu, důležité je se na začátku zamyslet nad tím, proč ti učení nejde a co přesně ti dělá potíže. Od toho se bude dál odvíjet cesta za lepšími známkami.

  Držím ti moc palce!

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj
  Už jsem v osmé třídě a to je nejtěžší rok, protože vysvědčení se bude počítat do přijímaček. Vždycky jsem měla jedničky bez učení, ale teď jsem dostala 4 z matiky a z minulé písemky jsem dostala 2 a to úplně zbytečně, prostě jsem tam udělala zbytečnou chybu. Z češtiny mám 2 trojky a jednu 2. Dřív jsem to dost řešila a chtěla jsem mít jenom jedničky, ale teď mi je to skoro jedno. Chci jít na gympl, ale jestli to takhle bude pokračovat tak to nezvládnu. Budu se muset začít učit i rodiče mi to říkala. Moji rodiče nikdy nechtěli abych měla samé jedničky, ale teď mi pořád říkají abych se učila a taťka mi řekl, že jestli to takhle půjde dál tak mi sníží kapesný. Dost jsme se kvůli tomu pohádali.
  Chci se tedy zeptat měla bych se už učit na přijímačky, protože já mám pocit, že je nezvládnu?
  Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 4. října 2022

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu rozumím, že se ti zhoršily známku, moc ale nerozumím tomu proč. Pokud zažíváš nějaké náročnější období, bylo by prima si o tom popovídat s někým, komu důvěřuješ. Může to být kamarád/ka, rodiče nebo někdo z tvých vyučujících, kdo je ti blízký. Často ve školách bývá také výchovný poradce nebo školní psycholog, i na ty se můžeš obrátit.

  Pokud je potíž v tom, že se ti přestalo chtít do učení, i to se dá určitě řešit. Možná je nedostatek motivace způsobený nějakými okolnostmi, zkus se zamyslet, co se u tebe změnilo. A co se týče přípravy na přijímačky? Může ti to pomoci - třeba se budeš poté cítit jistější a zase se ti začne chtít učit.

  Držím ti palce, ať se chuť studovat zase vrátí :)

  Dominika

  Škola - učení

  Vyčítám si každou chybu, špatnou známku

  Milá poradno,
  mám takový menší problém. Vždycky jsem byla docela dobrá v češtině. Měla jsem skoro samé jedničky a asi jsem byla nejlepší ze třídy. A poslední dobou, když udělám v češtině a vlastně v kterémkoli předmětu chybu, protože jsem ve třídě taková ta chytrá, tak si to hrozně vyčítám. A taky mi přijde, že ta učitelka češtiny, je ze mě vždycky zklamaná. Tím pádem si tu chybu vždycky hrozně vyčítám, i když mám třeba nejlepší výsledek ve třídě. Spolužáci ve třídě se vždycky hrozně diví, když dostanu horší známku, než dvojku a mně je hrozně nepříjemné být středem pozornosti. Ale já bych si už přála trochu vydechnout, ale ono to nejde, protože se nějak podvědomě bojím, že když budu mít někde chybu. Zklamu učitelky i spolužáky.
  Děkuji vámmoc za odpověď a chtěla bych vám taky moc poděkovat, že tady stále jste a odpovídáte a pomáháte nám.

  holka, 13 let, 19. září 2022

  Ahoj z Modré linky,

  musí to být těžké, když vnímáš, že od Tebe má Tvé okolí tak vysoká očekávání. Ještě důležitější ale je, jaká očekávání máš od sebe Ty sama - jestli třeba nejsou přehnaně vysoké. Chtěla bych Tě povzbudit, aby ses svěřila svým blízkým, dala najevo, jak se cítíš být pod tlakem a že bys spíše potřebovala jejich podporu. Být pilný a mít dobré známky je fajn, ale ne za každou cenu - neméně důležité mi přijde, aby ses dokázala uvolnit a radovat ze života, i toho studijního. Taky mi dává smysl zmínit, že se učíme především proto, abychom si něco odnesli, něčemu porozuměli a mohli být v budoucnu úspěšní a spokojení. Známky představují takový doklad toho, jak se nám to učení daří, ale asi by neměly být to úplně hlavní.
  Jestliže by se Ti nepodařilo najít podporu u svých blízkých, můžeš se zkusit obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud na škole máte, nebo na třídní paní učitelku, či jinou, které důvěřuješ. Můžeš klidně využít i této naší komunikace a ukázat ji tomu, kdo by Tě mohl podpořit, aby viděl, že je to pro Tebe opravdu důležité.

  Přejeme Ti více klidu
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den, potřebuji poradit, nedokážu pochopit od naší učitelky matematiku a to vůbec, nebo možná jsem asi hloupý, ale přijde mi zvláštní že od doučovatelky jsem to pochopil během 5 minut, a kvůli tomu že když to pak nechápu od naší učitelky tak mám špatné známky, a rodiče jsou naštvaný. Myslíte že by se to dalo naučit nějak i bez doučování, doma mě to nemá kdo naučit, rodiče jsou dávno že školy pryč, a už si to nepamatují, a doučování taky není zrovna levná záležitost, nevíte co mám dělat? Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 18. září 2022

  Ahoj milý pisateli,

  z Tvého dotazu jsem pochopila, že matematika se Ti neučí špatně, překážkou je spíše výklad paní učitelky. I to se stává, ne vždy si s našimi učiteli a jejich druhem výkladu sedneme. To ještě nemusí být špatně, každému vyhovuje něco jiného. Pokud Ti vyhovuje výuka s doučovatelkou, je to prima. Pokud tak máš možnost doučování, určitě ji využívej! Dobrá zpráva je, že dnes už existuje spousta výukových materiálů na internetu - můžeš třeba mrknout na youtube, zda tam nenajdeš srozumitelný výklad požadovaného matematického výkladu. Někdy pomůže oslovit i spolužáka/čku, kteří tématu rozumí, mohou Ti s ním pomoci.

  A ještě jedna věc mi v Tvém dotazu přijde důležitá. Píšeš, že jsou rodiče naštvaní kvůli špatným známkám. I oni by měli vědět, že Ti výklad paní učitelky nevyhovuje. Právě příklad s paní doučovatelkou by jim mohl pomoci pochopit, že doučování (nebo nějakou jinou pomoc) skutečně potřebuješ. Zkus se jim tak svěřit, věřím, že společně najdete řešení.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola - učení

  Nejde mi matematika

  Ahoj, potřebuji pomoct s učením.

  Jak se mám naučit matematiku? Matematika mi moc nejde a máma pak po mně řve, proč zase nic neumím. A navíc máme přísnou učitelku matiky, nechodím do školy ( rodiče mě nechtějí pouštět do školy a já vím proč mě nechtějí pouštět do školy). Takže chodím na kontrolu :-c8= mám strach chodit na kontrolu hlavne na kontrolu matematiky8=8=protoze matematika je těžká a mám přísnou učitelku 8=. Pomozte mi prosím 8-o:-c

  Děkuji za odpověď

  Angelkaa, 11 let, 7. září 2022

  Ahoj Angelko,
  píšeš, nám, že Ti nejde matematika, Vaše učitelka je přísná a máma pak po Tobě řve, že nic neumíš. Ptáš se, jak se matematiku naučit.

  Pokud dobře rozumím, Angelko, učíš se matematiku sama (z nějakého důvodu nechodíš do školy) a docházíš na přezkoušení. Vůbec se nedivím, že Ti to nejde. Matematika je opravdu těžká k tomu, aby se ji člověk učil sám. Je moc důležité, aby Ti rodiče našli někoho, kdo by Tě učil, nebo doučoval, matematiku Ti vysvětlil, procvičil s Tebou příklady, připravil Tě na přezkoušení. Možná, že by se také na internetu našly nějaké výukové materiály, které by Ti pomohly pochopit, o co jde, a navedly Tě, abys látce lépe porozuměla. To ale nenahradí výuku. Klidně můžeš dát tohoto Alíka přečíst rodičům, věřím, že se o Tebe postarají, aby Ti matematika lépe šla a Tys nemusela mít velký stres.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se začít učit po škole?

  Ahoj poradno,
  neviem, ako sa dobre učiť. Som v piatej triede a pôjdem na gymple. Aj keď mám dobrý známky, nikdy sa neučím. Chcela by som to na gymple zmeniť, inak budem v prčiciach, hovorila mamka.
  Ako som hovorila, nikdy som sa neučila, len dostávam dobré známky, a to nechcem. Chcem byť budúci rok... zaneprázdnená. To znamená, že pôjdem do školy, potom na krúžky a nakoniec sa doma učiť, tento rok som čučala do mobilu, nič iné.
  Poradíte mi, prosím?

  holka, 11 let, 26. června 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že do teď ses neučila doma, ale i tak jsi měla dobré známky. Teď půjdeš na gympl a chtěla by ses začít učit i po škole, abys to tam dobře zvládala. Ráda bys měla následující rok plný program a v něm i čas na učení. Říkám si, že někteří to tak opravdu mají a díky svým schopnostem jim stačí látka probíraná ze školy k tomu, aby se nemuseli učit ještě doma. U Tebe to tak bylo, ale teď se to pravděpodobně nějak změní s novou školou. Je fajn, že o tom uvažuješ už takhle dopředu, že se na to chceš trochu připravit. Sama poznáš, jak moc to bude jiné, možná náročnější, možná zábavnější a věší výzva než předchozí škola. Sama taky poznáš, v čem je potřeba víc zabrat, čemu věnovat pozornost i po škole. Ze začátku si to můžeš klidně nastavit, jak jsi psala – mít ve dni nějaký čas vyhrazený k učení, k opakování si látky, co jste dělali, pokud Ti to pomůže cítit se na gymplu jistější. V tu dobu si můžeš zkoušet odložit ztišený telefon do jiné místnosti, pokud máš pocit, že Ti bere moc času a je těžké je od něj odtrhnout. Abys u učení vydržela déle, je důležité, aby ses při tom měla dobře, uvolněně, nikdo na Tebe netlačil a věděla jsi, kde začíná a končí to, co se budeš učit. Je taky fajn tušit, proč se zrovna tohle učíš. Možná Ti bude vyhovovat učení ve skupině spolužáků. Nezapomeň si dopřávat ale stále dostatek volného času a odpočinku, abys měla z čeho čerpat sílu. V případě, že zjistíš, že se Ti učení nedaří tak, jak bys potřebovala, nejlépe Ti poradí někdo ve škole, třeba školní psycholožka (psycholog), pokud ji budete mít, či výchovná poradkyně, někdy jsou ve škole i speciální pedagogové.

  Ať se Ti na gymplu líbí a máš kolem sebe fajn spolužáky přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Připadám si hloupá

  Ahoj, Alíku a všichni.... Mám další problém....

  Docela začínám přemýšlet o tom, že jsem hloupá..... Vždy jsem říkala že jsem, ale teď to myslím vážně. Včera jsem si povídala s učitelkou, a zeptala se mě na poradnu.... Mám takovou ti poruchu (nevím jak se jmenuje) že nedokáži vypočítat z hlavy například 98÷50..... Spíš lehčí příklady ale i malá násobilka... A pak jsem jí řekla, že jsem si podle testů na internetu měřila své IQ, a mám pouhých 80;-(..... Je mi to fakt strašně líto a pořád nad tím se slzami v očích.... Víte, já bych to neříkala, ale nedokážu se i sama například vlakem dopravit do Prahy, a tam jít do školy, já vůbec nevím proč, vůbec ne....

  A má otázka je: Jsem hloupá?, a případně jak to napravit?

  holka, 12 let, 7. června 2022

  Ahoj Modré linky,

  trápí Tě myšlenka, že si připadáš hloupá. Píšeš, že máš potíže v počítání, s dopravou do Prahy a z testů z internetu Ti vyšlo IQ, které Tě nepotěšilo. Je Ti to líto, pláčeš kvůli tomu. Hledáš, co s tím. Je moc dobře, že ses ozvala, napsala nám a nezůstáváš v tom sama. Představuji si, že celá ta situace a Tvé myšlenky o sobě samé můžou být dost nepříjemné, pocit, že „nejsem dost“ bývá sužující. Mrzí mě, že se s tím teď tak trápíš. Na druhou stranu spousta lidí i v Tvém věku podobné věci řeší a pochybují o sobě. Píšeš o učitelce, se kterou sis povídala o poradně. Mám představu, že Ti poradnu navrhla, aby ses tam mohla poradit ohledně potíží v matematice. Pokud to tak bylo, tak mi to zní jako fajn nápad, protože v poradně pomáhají zjistit, jak na to, aby se Ti lépe učilo. Neboj se o tom mluvit i s rodiči, možná se do toho zapojí i učitelka. Mohou Ti tam udělat platný inteligenční test, protože ten, co najdeš volně na internetu, je velmi nepřesný a nemá vypovídající hodnotu. Proto se nemusíš trápit s výsledkem, který se Ti tam objevil. Testy, které Ti mohou dát v poradně nejsou jednoduše hodnotící (chytrý x hloupý – to ani nejde!), ale měly by být nápomocné a hledat cesty, kde Ti to jde dobře a na čem bys mohla ještě zapracovat. Rozumím, že Tě třeba štve, že necestuješ vlakem tak, jak bys chtěla. V tom může hrát roli ale i spousta jiných věcí než Tvá inteligence a zasloužíš si přijít na to, co to je, možná potřebuješ jen dodat odvahu, víc informací apod. Chtěla bych Tě povzbudit, ať se s tím vším svěříš rodičům, někomu jinému blízkému dospělému anebo školnímu psychologovi/učiteli, kterému věříš. Dá se o tom všem ještě hodně zjistit a udělat kroky, abys v tom měla jasněji, byla spokojenější a našla podporu, kterou si zasloužíš. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince na chatu nebo telefonu.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den, je mi 12 a když máme psát ve škole písemku, nedokážu se soustředit na jednu věc,nebo když mám uklidit pokoj tak radši sedím a koukám a přemýšlím o ničem jiném a v rozhovorech mi uniká pointa protože začnu přemýšlet o ničem jiném dá se toho zbavit?

  holka, 12 let, 4. května 2022

  Ahoj,
  Zbavit se toho určitě dá, minimálně částečně, ale vyžaduje to detailnější rozhovor, který mi tu nedokážeme realizovat. Zkus si o svých potížích popovídat s někým ze školy, komu věříš. Třeba s některým učitelem nebo školním psychologem. Mohou ti pomoci se zlepšením soustředění u písemek, abys pak nedostal zbytečně špatnou známku.
  Ať se to brzy vyřeší!
  Péťa

  Škola - učení

  Má doučování smysl?

  Ahoj poradno,
  mém dotaz, který se týká gymplu. Chtěla bych jít v 7. třídě na gympl, ale bojím se, že se tam nedostanu, protože matika mi moc nejde. Myslíte, že by bylo dobré sehnat někoho na doučování? A pomohlo by to vůbec?
  Děkuji

  holka, 11 let, 26. března 2022

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že přemýšlíš o své budoucnosti. Pokládáš nám však otázku, na kterou Ti nemůžeme úplně odpovědět. Obecně, pokud má někdo nějaké mezery ve znalostech, v nějakém předmětu, je doučování způsob, jak tyto mezery zaplnit. My Tě však neznáme a nevíme, co přesně Ti v matematice nejde – zda se jedná o znalosti, nebo prostě nemáš na matematiku nadání. Případné nedostatečné nadání se doučováním neodstraní, i přesto někdy může dopomoci k pochopení nějakých souvislostí. Domnívám se, že by stálo za to zajít za svou paní učitelkou, která Tě učí matematiku a zeptat se jí, protože ona Tě zná a ví, co konkrétně Ti nejde. Mohla by Ti i poradit, na co se při doučování zaměřit, třeba by Ti sama mohla doučování nabídnout.

  Přejeme Ti prima jaro.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Zdravím všechny, chtěla bych se zeptat ohledně střední školy. Už od páté třídy bych chtěla jít na Design interiéru a exteriéru. Poslední dobou to není jinak ale přidala se k tomu ještě učitelka nebo zubařka. A dnes jsem od všech byla odrazena. Z Designu kvůli talentovek. Já věděla že tam budou ohledně kreslení ale dnes jsem četla na tento šk. rok (2021) a bylo to strašně složité. (Já už od prvního stupně nerada maluju/kreslím protože mi to nejde). Od zubařky mě odradil internet že je lepší jít na Gympl a pak na zubařku a že je potřeba ovládat fyziku a trochu chemie. (Chemii ještě nemáme ale fyziku moc neumím a nebaví mě). Od učitelky mě sice odradil jen spolužák který má mamku učitelku angličtiny, ale neodradil mě zas tak moc… Jen prý že sedí dlouho do noci a dělá nějaké podklady atd. ale s tím počítám… Jen bych se chtěla zeptat jestli je toto všechno pravda a jak si mám vybrat střední školu když mě od toho pořád někdo/něco odrazuje. Dost mě mrzí že mě takto odradil ten Design protože říkám dost mě to láká navrhovat ale nevím jak je to tam z Výtvarkou. Ono talentovky pokud se dělají doma tak by mi to zvládla nakreslit mamka ale potom v té škole budu vypadat blbě… Kdysi neříkám že teď už ne ale zase jsem od toho byla nějak odrazena. Jsem chtěla být podnikatelka a mít svůj vlastní hotel/restauraci/květinářství/cukrárnu… Mám i návrhy nakreslené v deníčku ale podnikatel je těžké nemám pravdu? Předem děkuji. Já bych měla dotazů více ale špatně se mi to formuluje.

  holka, 13 let, 26. února 2022

  Ahoj milá pisatelko,

  děkuji Ti za Tvé dotazy. Někdy nám může připadat, že zvolit si budoucí povolání či střední školu je prostě nemožné. V nabídce je toho hodně a občas všichni pochybujeme o svých schopnostech a necháváme se, jak Ty píšeš, odradit.

  Předně bych Ti chtěla napsat, že přihlášek na střední můžeš podat více. Pokud se nic nezmění, pak jsou to 2 přihlášky na školu s talentovými zkouškami a 2 přihlášky na školu bez talentových zkoušek. Tedy můžeš si vybrat několik škol - dvě, kde se talentovky dělají a dvě, kde se dělají jen klasické přijímačky. A pak uvidíš, na jakou školu budeš přijata. Připravovat se na různé přijímací zkoušky může být náročné, ale je to také cesta.

  Co se designu týče, určitý talent na kreslení, prostorovou představivost a kreativitu je potřebný. Určitě nelze, aby za Tebe přijímačky udělal někdo jiný. Nejenom proto, že to vůbec není fér, ale hlavně proto, že kresbu budeš ve škole potřebovat. Pokud o design skutečně stojíš a nevíš si rady s tím, zda na kreslení talent máš (spoustu věcí se dá naučit), zkus se ve svém okolí poohlédnout po někom, kdo kreslit umí (paní učitelka výtvarky, kroužek kreslení v místním domově mládeže nebo při škole) a své dovednosti s ním prokonzultuj. Tito lidé většinou i ví, jak takové talentové zkoušky vypadají, takže Ti je schopen říct, zda máš šanci obstát.

  Co se zubařiny týče, je to medicína. Tedy předpokládá se studium vysoké školy. Pak je gymnázium nejrozumnější volbou, protože a zvláště to přírodovědné, Tě na studium medicíny dokáže nejlépe připravit. Studovat medicínu předpokládá znalost biologie (nebo přírodovědy, jak se jejím základům říká na základní škole) a chemie.

  Paní učitelky mají práci určitě náročnou, ale krásnou. Pokud Tě baví kontakt s dětmi, lidmi obecně, jsi laskavá a chápající a myslíš, že umíš věci dobře vysvětlovat, pak i to může být krásná volba povolání.

  Tvůj rozptyl zájmů je velmi široký. Možná by bylo fajn se podívat na to, co Ti opravdu jde a baví Tě a z toho vyjít. Můžeš také rozhodování o volbě povolání zatím odložit a vybrat si obecnou střední školu - ať už gymnázium nebo střední školu obchodní (pokud myslíš, že mít v budoucnu vlastní business je také něco, co by Tě bavilo) a sama uvidíš, co Tě v průběhu střední školy osloví.

  A poslední věc - to, že Ti někdo říká, jak to má s vlastním povoláním nebo studiem on, neznamená, že to budeš mít stejně. To, že spolužákova maminka do noci dělá učitelské přípravy, nemusí pro Tebe nic znamenat. Zkus se nenechat příliš ovlivňovat tím, jak to mají ostatní. Každý z nás je jedinečný, prožívá věci jinak a svůj život si může uzpůsobit tak, aby mu to vyhovovalo. A to platí i o přístupu k vlastní práci.

  Přeji Ti, aby Tvé rozhodování bylo doprovázenou lehkostí a vírou v sama sebe.

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.,
  Mám takový „zvláštní“ dotaz. Když se mám učit (kdykoliv, jakkoliv) ať už na test nebo jen tak, tak před testem nemám s ničím problém, cca si vše pamatuju, dokážu v klidu odpověď, ale když dostanu test jako kdybych si už nic z toho nepamatovala, skoro vždy poté začnu panikařit a moje testy dopadají tak jak dopadají..... Myslíš, že s tím jde něco dělat?

  holka, 13 let, 22. března 2022

  Ahoj,

  tvůj dotaz vůbec není zvláštní! :-) Tohle se některým lidem stává, že se naučí a v klidu jsou schopni odpovídat, ale jak přijde test (nebo jiný stres) najednou jakoby měli prázdno. Sama zmiňuješ panikaření, představuju si, že mít dobrou známku je pro Tebe důležité, a jak přijde test, možná máš trochu strach, že by to úplně nemuselo dopadnout a začneš panikařit. Napadá mě, že toto je téma, o kterém by se dalo pobavit s nějakou paní učitelkou, které věříš - možná nebudeš první, kdo za ní s takovýmto problémem přišel a třeba Ti pomůže. Stejně tak se dá obrátit na školního psychologa, máte-li ve škole nějakého. Pomáhat studentům učit se je také jeho prací :-) Zároveň bych i přemýšlel, jestli by nestálo za to to celé říct rodičům. Možná si ze známek dělají starost a vlastně pořádně neví, co je za tím. Vědět, že se učíš, ale pak to nejde by jim mohlo pomoci situaci pochopit a Tobě ulevit.
  No a možná chceš zatím situaci zkusit zvládnout sama, v tom případě si můžeš třeba zkusit v rámci učení udělat doma takový „test“ - prostě si dát určitý čas (omezený budíkem na mobilu) a napíšeš vše, co o tématu víš... můžeš si tak dopředu trošku zkusit testovou situaci. Stejně tak by mohlo pomoci před samotnou písemkou nějaké dechové cvičení na uklidnění, třeba takové, co jsou v aplikaci Nepanikař (pod úzkostí a panikou).

  Přejeme Ti, ať se daří a testy jdou co nejlépe,

  Modrá linka