Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Ještě nemám menstruaci Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku, mám trochu strach, protože před měsícem mi bylo 14 a zatím jsem nedostala menstruaci. Myslíš, že to je normální? S mamkou se mi o tom mluvit moc nechce, tak se ptám Tebe.
  Měj se hezky.

  holka, 14 let, 10. ledna

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale troufla bych si říci, že je to zcela normální. Většinou se uvádí, že by se menstruace měla dostavit do šestnácti let (někteří gynekologové uvádí dokonce až do sedmnácti let). Chápu však, že tě to trápí a pokud chceš mít stoprocentní jistotu, můžeš se o svých obavách zmínit na preventivní prohlídce u pediatra, nebo se objednat na preventivní prohlídku na gynekologii.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Mohou panny používat tampóny?

  Ahojte,
  mám dotaz. Můžu používat tampony i když jsem panna? Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale s rodinou jsme chtěli jít do bazénu u tety, a když jsem mamce řekla že jsem to dostala jestli nemá tampon, tak mi řekla že si myslí že já si ještě tampony dávat nemůžu. Moje kamarádka tampony normálně používá, ale mamky se na to nikdy neptala a asi ji taky ani nenapadlo že by to mohlo vadit.
  A pak taky, mohla bych si tampony dávat na noc? V noci to mám silnější a vložky mi prostě nestačí, musím spávat na ručníku. Slyšela jsem že je nebezpečné si v sobě tampony nechávat déle kvůli toxickému šoku, ale nějak jsem nepochopila co to je. Napadlo mě pořídit si menstruační kalíšek, ale zase si nejsem jistá jestli ho můžu používat když jsem panna.
  Děkuju.

  holka, 14 let, 13. ledna

  Ahoj,
  tampóny mohou používat i panny (samozřejmě pokud nemají problémy s jejich zavedením) a stejně tak můžeš tampóny používat bez obav i přes noc. Je přirozeně nutné tampón ihned po probuzení vyměnit, ale na noc si tampóny zavádí miliony žen bez sebemenších problémů. Syndrom toxického šoku je mimořádně vzácné onemocnění a v lékařských statistikách jsem našla ze mezi roky 2000 - 2009 jím v ČR onemocnělo pouhých třicet lidí. To samozřejmě neznamená, že je radno ho podceňovat, ale pravděpodobnost, že by se ti něco takového mohlo stát jen kvůli tomu, že si zavedeš tampón n noc (při dodržení všech hygienických pravidel), je skutečně mizivá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ještě nemám menstruaci

  Ahoj Alíku, jsem 13-letá holka a všechny moje spolužačky už mají měsíčky, jen já ne. Bojím se, že nejsem normální. Může měsíčky ovlivnit to, že jsem diabetic? Prosím odpověz.

  holka, 13 let, 11. ledna

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že jsi zcela normální. To, že ve třinácti letech ještě nemáš menstruaci, vůbec nic neznamená. Většinou se uvádí, že je zcela normální, pokud dívka dostane menstruaci do šestnácti let (někteří gynekologové dokonce uvádí do sedmnácti let), takže máš ještě spoustu času. Dej svému tělu čas, až bude připravené, menstruace se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám zpožděnou menstruaci

  Ahoj, mám jeden dlouhodobý problém, už to budou 2 měsíce co se mi nedostavila menstruace. Menstruaci jsem měla vždycky tak o 2 dny zpožděnou, což je normalní. A jednou se mi stalo, že jsem ji měla dostat na začátku měsíce a dostala jsem jí na konci měsíce, ale teď je to jiné. 16.1. to budou 2 měsíce a zatím furt nic, svojí poslední menstruaci jsem měla 16.11., takže mám celkem strach. Googlila jsem si příčiny, důvody a nebo jak vyvolat opožděnou menstruaci, ale nic. Jednou jsem četla, že se mám naložit do horké vany, a poprvé (jak jsem zmiňovala o tom, že jsem to měla dostat na začátku měsíce, a dostala to až na konci) to pomohlo, ale teď když jsem to zkoušela znovu, tak nic, takže mám celkem starosti. Mámě jsem to zatím neřekla, protože se bojím její reakce. Poradíte mi co mám dělat? Předem moc děkuji.

  holka, 14 let, 10. ledna

  Ahoj,
  nepíšeš, jak dlouho už menstruuješ a jestli, kromě popsaných případů, máš dlouhodobě menstruaci pravidelnou. Protože pokud menstruuješ teprve pár měsíců, je možné, že cyklus ještě není „ustálený.“ Drobné výkyvy jsou zpočátku normální. Samozřejmě, pokud už menstruuješ dlouhou dobu pravidelně, dvouměsíční zpoždění už je poměrně dost a měla bys to řešit se svým gynekologem. To však já na dálku a online nejsem schopna odhadnout. Předpokládám, že když už nějakou dobu menstruuješ, byla jsi na preventivní gynekologické prohlídce a proto se mi jeví jako nejjistější zavolat svému lékaři, popsat mu svůj problém a zeptat se ho, jestli máš přijít na vyšetření, nebo ještě vyčkat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Vynechala mi menstruace

  Ahoj Alíku
  Mám jednu takový problém který mě dost trápí a je mi blbí s tím o tom mluvit
  Dostávám už 2 roky pravidelnou menstruaci a už jsem ji 3 měsíc (pomalu 4) nedostala a trošku se bojím. Moje mamka řekla že mám zkusit ještě počkat ale už se trošku bojím .(jo a asi před měsícem jsem jí asi dostala jenže jen na jeden den)
  Děkuji za vyslechnutí

  holka, 13 let, 7. ledna

  Ahoj,
  u každého zdravotního dotazu zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a nemůžeme si dovolit stanovovat diagnózu na dálku, protože by to bylo velmi nezodpovědné a nebezpečné. Mohu ti pouze napsat svůj osobní názor. Kdybych byla v tvé situaci, určitě bych se na gynekologii objednala, nebo se s lékařem alespoň telefonicky poradila. Čtyři měsíce vynechání menstruace v situaci, kdy jsi již několik let menstruovala pravidelně, mi připadá hodně a myslím, že bys to určitě měla řešit.
  Držím ti palce!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak říct mamince o menstruaci?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak říct mamce o menstruaci. Nemám s ní úplně dobrý vztah. Díky předem

  holka, 12 let, 1. ledna

  Ahoj,
  je mi líto, že se svou maminkou nevycházíš dobře, ale je potřeba si uvědomit, že menstruace je naprosto normální a přirozená věc. Její nástup k dospívání patří a tvoje maminka to zcela určitě ví. Není potřeba vymýšlet žádné složité způsoby, jak bys jí měla říct o tom, že jsi začala menstruovat. Zkrátka jí řekni, že jsi dostala menstruaci a že by sis chtěla promluvit o praktických záležitostech, které s tím souvisí - jako je například nákup a skladování hygienických pomůcek, zacházení s použitými apod. Klidně maminku požádej o radu, jaké hygienické pomůcky by ti doporučila - a možná právě takové „ženské“ povídání bude prvním krůčkem, který prolomí ledy mezi vámi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dlouhá menstruace

  Ahoj, vím že nejste doktoři ani tak, jenom bych se chtěla ujistit. Nedávno jsem poprvé dostala menstruaci a tak se chci zeptat, je normální že trvala 8 dní? Někde jsem četla že většinou to je 3-5 dní... děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 19. prosince 2020

  Ahoj,
  máš pravdu, že nejsme lékaři a na dálku a online by bylo velmi nezodpovědné stanovovat diagnózu, ale i přesto si troufám napsat, že zpočátku je menstruační cyklus velmi nepravidelný a může se chovat poněkud „zvláštně,“ než se „usadí.“ Proto bych jednu delší menstruaci neřešila a vyčkala bych na další. Uvidíš, jak se tvůj menstruační cyklus bude vyvíjet dál, věřím, že se postupem času usadí a zpravidelní. Každopádně by bylo dobré objednat se na preventivní gynekologickou prohlídku (tu bys měla podstoupit poté, co začneš menstruovat) a tam můžeš své obavy probrat s gynekologem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Změny nálad při menstruaci

  Dobrý den,
  mám takový menší problém a to ohledně menstruace. Vždycky když jí dostanu, jsem hrozně náladová a protivná. Na lidi okolo sebe jsem naštvaná, i když nemám důvod. Ke svým rodičům se během ní taky chovám hnusně. I když po tom, co na někoho zařvu, toho lituji a slíbím si, že už se budu chovat normálně, tak potom to ze mě zase vylétne, jako kdybych se neuměla ovládat. Jenže jakmile mi menstruace skončí, jsem zase v pořádku, chovám se normálně, a mrzí mě to, jak jsem se k lidem okolo sebe chovala.
  Nevíte, jak bych se toho mohla zbavit, nebo jestli by se s tím dalo něco jiného udělat?

  Předem díky za odpověď

  holka, 12 let, 19. prosince 2020

  Ahoj,
  v první řadě bych tě ráda ujistila, že výkyvy nálady při menstruaci jsou úplně normální a trpí jimi většina žen. Jde o důsledek hormonálních změn, které se ve tvém těle při menstruaci odehrávají. Je ale skvělé, že si uvědomuješ, že je to pro tvé okolí nepříjemné a ráda bys to změnila. Každý člověk je jiný a na každou ženu v tomto ohledu zabírá něco jiného. Některým ženám například pomohou antikoncepční pilulky, které ale samozřejmě ve tvém věku ještě nepřipadají v úvahu. Takže zatím můžeš využít některé z obecných doporučení, které by ti měly ulevit. Soustřeď se na zdravý životní styl - především tedy na vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Vědci totiž prokázali, že pokud jídelníček obsahuje jen minimum potravin s vysokým obsahem soli, cukru a tuku, jsou tyto nepříjemné symptomy lepší. Blahodárný vliv má v tomto ohledu také jóga, při které se nejen protáhneš, ale naučíš se i meditovat. Zároveň se při menstruaci soustřeď na své emoce a vždy se zamysli nad tím, proč cítíš právě to, co cítíš - a jestli je tvá reakce adekvátní. Věřím, že se časem naučís se svými emocemi pracovat a zvládat je.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Trochu krve na toaletním papíru

  Ahoj Alíku a spol:)
  je mi to trochu blbé říkat a těžko se s takovými věcmi svěřuju..ale k věci.
  Dnes jsem si všimla, že na toaletním papíru je trochu krve.. ale ten problém je v tom, že menstruaci jsem už měla.. myslím, že minulý týden? A navíc se mi to stalo dneska několikrát, tedy po návštěvě wc.. nevíte, proč se mi to děje? Mám navštívit gynekologa? Na 15.tilete preventivní prohlídce jsem tento měsíc už byla:)

  děkuju za odpověď<3

  holka, 14 let, 18. prosince 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař a obvykle na zdravotní dotazy odpovídáme, že nelze odpovídat na dálku, v tvém případě bych si troufla doporučit, ať pár dní počkáš. Občas se může trochu krve na toaletním papíru objevit například z drobné oděrky. Pokud její výskyt není spojen s bolestí v podbřišku, nebo další podezřelými symptomy, je pravděpodné, že se nebude jednat o nic závažného. Jestliže by krvácení přetrvávalo, sílilo, nebo jej doprovázely bolesti, či další zdravotní komplikace, bylo by určitě vhodné vyhledat gynekologa.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Velmi dlouhá menstruace

  Ahoj, jsem holk je mi 12 let a mám otazku ohledně menstruace. Menstruaci mám už 16 den a nevypada ze by mela prestat strašně se bojim že to budu mít až do Vánoc atd.. chtěla bych se zeptat jestli je to normalni nebo ne, a cim to zastavit dekuji predem za odpověď trápí me to ☹️

  holka, 12, 14. prosince 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařem, troufám si říci, že menstruace, která trvá šestnáct dní a stále neslábne, rozhodně normální není. Určitě se svěř se svým problémem mamince a požádej ji, aby tě objednala na gynekologii, kde ti pomohou.
  Držím ti palce!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám menstruaci a bojím se krve

  Ahoj. Před 4. dny jsem dostala svou prvni mentruaci, ale mám dva problémy. Bojím se krve. Když krev vidím, chce se mi zvracet. Už jsem 3x zvracela a bojím se že i dneska. Nevím co s tím. A ten druhý problém je, že se bojím jít na záchod. Čůrám pouze ve sprše, protože tam tu krev hned mohu smýt. Co budu dělat ve škole? Předem děkuji za odpověď, ahoj

  holka, 12 let, 14. prosince 2020

  Ahoj,
  to, co popisuješ, mi připadá jako skutečná fóbie z krve a určitě by bylo potřeba, aby navštívila odborníka. Je naprosto zřejmé, že tvůj strach tě omezuje v každodenním životě a menstruace pro tebe z tohoto pohledu představuje komplikaci. Nejprve si o tom určitě promluv s maminkou a popros jí, aby tě objednala k odborníkovi, který ti tvůj problém pomůže vyřešit. Fóbie je regulérní nemoc, která sama od sebe nezmizí, může ti velmi zkomplikovat život a je skutečně nutné, aby ti v jejím zvládnutí pomohl odborník. Proto objednání neoddaluj!
  Držím ti moc palce a doufám, že to bude brzo lepší!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Co je výtok?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat co je to výtok ?
  Já vím divná otázka, ale potřebuji poradit.
  Má to něco společného s menstruací ? Předem děkuji za odpověď

  holka, skoro 12 let za pár dnů, 6. prosince 2020

  Ahoj
  výtoky se v hojnější míře objevují v dospívání, protože právě v tomhle období probíhá v těle velké množství hormonálních změn. Do jisté míry tedy s menstruací, respektive jejím nástupem, souvisí. Některé dívky uvádějí, že nástupu menstruace předcházely právě hojné výtoky (ale není to pravidlem a tuto zkušenost nemusí mít každá dívka). To, že bys výtok nepoznala, se nemusíš obávat, protože jej na spodním prádle uvidíš i ucítíš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nechci si povídat o menstruaci

  Ahoj alíku na předchozí dotaz jsi my ještě pořád neodpověděl. Většinou odpovídáš do 3 dnů. Ale to nevadí dneska se chci zeptat na 2 věci. Jako první je: Včera jsem poprvý dostala menstruaci a mamka mi zrovna v ten den koupila vložky ať si je schován že každým dnem to už možná dostanu. A já jsem to dostala přesně v ten den (aspoň že to nebylo v škole) a dneska je druhý den a já nevím pořád jak jí to říct. Je mi to trapný protože ona si se mnou bude chtít o tom povídat ale já nechci protože všechno vím. Pořaď mi prosím jak jí to mám říct.

  Další má otázka zní: Už pár měsíců se uspokojuji masturbací klitorisu. Chtěla bych vědět jestli to můžu dělat i při menstruaci

  holka, 13 a třičtvrtě, 4. prosince 2020

  Ahoj,
  poradna Alíka odpovídá do sedmi pracovních dnů. Dívám se, kdy byl zodpovězen tvůj předchozí dotaz a odpovídala jsem já osobně po pěti pracovních dnech. Uvědom si, prosím, že lidé, kteří v poradně odpovídají, mají kromě toho i své zaměstnání, osobní život a nejsou to stroje, které odpovídají automaticky ve stejném okamžiku, kdy dotaz přijde.
  Co se týká tvých dotazů: Nemyslím si, že bys mamince nemohla říct, že už o menstruaci víš všechno, co tě zajímá a že si s ní o tomto tématu povídat nechceš. Až toto téma začne probírat, jednoduše jí poděkuj za její snahu a řekni jí, že zatím nemáš žádné otázky a všechno je ti jasné, ale že si vážíš toho, že se snaží a až budeš chtít něco vědět, ráda za ní přijdeš.
  Ohledně masturbace při menstruaci; nejsem sice lékař, ale selským rozumem si myslím, že masturbace při menstruaci nemůže ničemu vadit. Samozřejmě problematické, zejména z hlediska hygieny, by mohlo být například cizích předmětů do pochvy, nicméně stimulace klitorisu nijak hygienické zásady při menstruaci neohrožuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohu používat menstruační kalíšek?

  Zdravím, je mi dvanáct a brzy budu mít svou třetí menst.
  Vložky mi nejsou nějak extra příjemné a u tamponů se bojím toxického šoku.
  Chtěla bych vyzkoušet menstruační kalíšek, je to dobrý nápad?

  holka, 12 let, 4. prosince 2020

  Ahoj,
  na to ti bohužel nedokáži odpovědět, protože každému vyhovuje něco jiného. Jsou dívky, kterým naprosto vyhovují menstruační vložky, stejně tak jako jsou dívky, které nedají dopustit na tampóny, či kalíšky. Musíš si zkrátka vyzkoušet, co je nejlepší volbou právě pro tebe. Menstruační kalíšky mohou používat i dívky, které jsou ještě panny, nicméně záleží na tom, jaký tvar a jakou propustnost má jejich panenská blána - a jestli se tedy kalíšek podaří zavést. Co se týká tampónů, troufám si říci, že toxického šoku se obávat nemusíš. Pokud budeš dodržovat základní hygienická pravidla, pravděpodobnost takové komplikace je naprosto minimální. Tampóny používají statisíce velmi mladých dívek bez jakýchkoli komplikací. Ale jak už jsem uvedla; musíš si sama vyzkoušet, jaká varianta je pro tebe nejpříjemnější a podle toho se rozhodnout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Proč mám výtok?

  Dobrý den, mám menší dotaz.
  Teď se mi celkem dost stává, že mám na spodním prádle bílou slizovou tekutinu. Vyhledala jsem si to, a měl by to být bílý výtok. Nemám ho nějak zbarvený, je prostě průhledný. Nevím, proč ho mám, protože nemasturbuji, a nemám žádné svědění a zápachy bych taky neměla mít. Jestli to přivolává měsíčky, tak to už mám od začátku co mi zase přestaly. Můžete mi to prosím vysvětlit, proč mám bílý výtok?

  Ahoj,
  sice nepíšeš, kolik je ti let, ale předpokládám, že už u tebe puberta nejspíš začala. Intenzivnější výtoky jsou s dospíváním spojené a souvisí s hormonálními změnami, které se v dospívání odehrávají. Nemají vůbec žádnou souvislost s tím, zda dívka masturbuje či nikoli. Pokud není výtok spojen s bolestí v podbřišku, pálením, svěděním, či zápachem, nemusíš si dělat žádné starosti.
  Měj se hezky!
  Bára