Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Alík

  Ahoj Alíku, promiň, že tenhle dotaz je trochu o blbosti, ale hrozně se na tyhle věci potřebuju zeptat. Jinak vybuchnu zvědavostí!

  1. Dnes jsem si všimla, že je tu los Punťa! Kdo to vlastně je? U jeho vizitky není nic 😭
  2. Proč si losa Punťu nemůžu přidat do kamarádů........ :(

  A třetí patří ještě úplně jinam tak: kdo to byla Bája a proč je u její vizitky napsaný, že je spolupráce s Alíkem přerušena? To jste se pohádali?

  Ahojky Viki,
  tak to musím odpovědět rychle, abych výbuchu předešel. :-D
  Začnu Bájou – situaci jsem popsal ve starší odpovědi, žádné drama kolem ní nebylo, jen obyčejná nedohoda na pokračování. Podotýkám, že Bája měla jako obrázek kočku, ale ve skutečnosti byla člověk.

  Los Punťa je můj věrný kamarád, který už spoustu let vybírá výherce u soutěží, kde rozhoduje jen náhoda. Koalík ho už v poradně kdysi zmiňoval, i když neuvedl jméno. Nejde si ho přidat mezi kamarády, ani mu psát dopisy, protože má obojí v nastavení osobních údajů vypnuté, díky tomu je zaručena jeho nestrannost. ;-)

  Punťovo pojmenování jsme doposud nezmiňovali, protože je to očividně psí jméno a vyvolávalo by spoustu otázek. Punťa o svém původu tuze rád povídá, protože málokterý los se může pochlubit, že pochází z urozené linie psů. Zakladatel rodu Punťa I. Hafburský kdysi zmařil atentát tím, že prudce škubnul s císařem, kterého vedl na vodítku, přesně v době, kdy na něj někdo střílel. Existují sice pochybnosti, jestli mu tím chtěl zachránit život, nebo jestli pronásledoval králíka Mourka, se kterým vedl dlouholetý teritoriální spor o zeleninový záhon, každopádně do dějin se toto nečekané tažení zapsalo jako hrdinský čin, který oddálil první světovou (víme, že začala až v roce 1914). Punťa si vysloužil šlechtický titul barona, který se pak předával z generace na generaci. Během studené války pracoval Punťa X. v masně jako ochutnavač salámu junior a po nocích tajně pomáhal lidem, kteří prchali z totalitního Československa, překročit hranice. Zanechával matoucí pachové značky, čímž zmátl psi pohraniční stráže… a přilákal pozornost jedné losí dámy, která nedávno ovdověla a imponovalo jí jeho hrdinství. Losici se zhruba po dvou měsících narodilo mládě a Punťa ho přijal za své, dal mu jméno Punťa XI.

  Každý další Punťa od té doby už byl také los. ;-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alík

  Ahoj Alíku. Jaký učet byl první na webu Alík.cz včetně tebe? Moc děkuji.

  Ahoj,
  před rokem 2017 hlavním identifikátorem uživatele na Alíku bylo číslo, tzv. ID, a do roku 2008 toto číslo bylo přidělováno v pořadí podle zaregistrování na Alíku. Do roku 2008 tedy bylo snadné zjistit prvního uživatele na Alíku, stačilo si najít uživatele s číslem 1.

  Tímto prvním uživatelem byl uživatel s přezdívkou „tomek“, pravděpodobně programátor, který pomáhal Alíka vytvořit. Vizitku měl vyplněnou poněkud neseriózně, takže je otázka, jak vážně se dají brát údaje z jeho vizitky, ale možná, že skutečně bydlel v Praze a že v době založení Alíka mu bylo asi 25 let.

  Naproti tomu sám Alík měl ID až 3, takže byl na Alíku až třetím zaregistrovaným uživatelem. Uživatele číslo 2 nemůžu najít, ale taky to byl někdo z programátorů. Zřejmě byl Alík jako uživatel zaregistrován až tehdy, když programátoři web vytvořili a vyzkoušeli.

  Uživatelem číslo 4 byl „DavidF“ z Opavy, jeden ze zakladatelů webu Alík. Podle údajů na tehdejší vizitce mu v době založení Alíka taky mohlo být tak asi 25.

  Mezi současnými uživateli Alíka se uvedení dva ani další původní zakladatelé Alíka už nedají najít.

  Stačí Ti to tak?

  Alík

  Ahoj, chtěla bych pomoct s odpovídáním na některé otázky v poradně, ale asi to nejde:-( ... Jinak jste vážně skvělí, miluju to tu! A to vše jen díky vám, hlavně Tobě majdulo2000, za to, že mě tu provázíte a odpovídáte na dotazy... A jménem jistě všech uživatelů Alíka: Milý Alíku, přejeme Ti vše nejlepší k narozeninám a doufáme, že dostaneš nějaké hezké dárky a že Ti Hroch Pepíček nesní dort... vím, že je to brzy, ale doufám,že to nevadí:-)

  Ahoj,
  díky za ochotu pomáhat, ale na odpovídání v poradně jsou nutné odborné znalosti, nestačí mít jen pocit, že víš, jak pomoct. Viz má starší odpověď.

  Dodatečně ještě jednou děkuji za toto předčasné přání! :-3

  Pepíček mi dort nesnědl. Tedy takhle, snědl část dortů, ale bylo jich tady hodně – těch, co nám napekl Tobias7:

  Narozeninové přáníčko pro Alíka - jenom dort, © Tobias7

  A co se týče dárků, ty dostávám a rozdávám průběžně, nejen k narozeninám. ;-)

  Alík

  Jsou vlivná zvířata boti?

  Alík

  Ahoj, mohl bych se zeptat, jaký byl nápad pro vytvoření toho to webu. PS: omluvte mě za pravopis:-).

  Byl to nápad nesmírně dobrý. >X<-

  Psem popsaný.

  Alík

  Smím se zeptat proč má náš losí kamarád hlavu na stranu? Děkuji :).

  Aby se lépe vešla.

  Alík

  Ahoj,
  Jakou pravomoc má na webu samotný Alík? Vím že má korunku správce klubovny, ale zajímalo by mě, jestli dokáže ještě něco. :-)
  Krom odpovídání do poradny.

  Kačky umí dávat.

  Korunku už nemá.

  Alík

  Ahoj všichni, chtěla bych se zeptat, jak dlouho je Alík na světě? Nevím, jestli se to dá nějak vyhledat, ale zajímalo mě to.

  Děkuji moc, s pozdravem Vysa318/Vaness

  Ahoj,
  Alík je na světě přesně 20 let a 253 dní, má to napsané na své vizitce. Narodil se 1. června roku 2000. Na jeho narozeniny, tedy na Den dětí, tady každoročně vychází i článek, který jeho věk připomíná.

  Alík

  Ahoj Alíku:)
  Občas si prohlížím poradnu a našla jsem tu pár věcí o Losů Punťovi. Nevím jestli jsem to jen nějak špatně pochopila, ale přijde mi, že každá odpověď říká něco jiného o jeho původu. Byla bych ráda za vysvětlení a pokud by to bylo možné, aby mi odpověděl sám Punťa.
  S pozdravem Nela :D

  Ahoj Nelíku.

  To by bylo na dlouhé vyprávění.

  Alík

  Zdravím, co je zač ten Punťa? :D
  Umí Punťa HTML jako Hroch Pepíček?

  Prostě los.

  Pepíček neumí HTML.

  Alík

  Ahoj, mám dotaz na losa Punťu.

  Teda vlastně rovnou tři.

  1. Jak se dělá fiktivní přezdívka?

  2. Proč máš a zároveň nemáš rád čtiřlístky?

  3. Proč máš vypnuté kamarády a poštu?

  Dík, Rottenegg10

  1. Nevím. Moje není fiktivní.

  2. Chuť 4lístku je před snědením nejasná.

  3. Viz odpověď Alíka.

  Alík

  Ahoj,
  můžu se zeptat, proč tady v poradně v odpovědích podle autora není uvedený los Punťa? Jestli to má třeba nějaký důvod, nebo je tu Punťa tak nově, že jste ho tam ještě nenapsali...
  Díky,
  Zuzuška

  Alík

  Ahoj,
  všiml jsem si, a nejsem sám, nového přírůstku do Vašeho Alíkovského „klubu“. (-: Je to los Punťa.
  Mám dotaz, jestli byste nám mohli něco více o něm říct, případně, co bude dělat a proč má ve jméně to římské číslo? (Vypadá to tak, jako by to byl nějaký losí král.)
  A co Pepíček a Koalík a Alík? Jak se mají? Pozdravujte je všechny a díky za odpovědi...

  Ahoj,
  díky, pozdravy vyřídím, všichni se máme skvěle.

  Los Punťa má na starosti výběr vítězů v soutěžích, kde se výherce vybírá náhodně. Jak jsem už před dvěma roky odpovídal v poradně, je to čestný a spravedlivý porotce všech soutěží, které jinak žádnou porotu nemají.

  Není to losí král, ale má šlechtický původ. Často o svých předcích dlouze vypráví, je vidět, že je to skutečně pes s rodokmenem. Přesněji řečeno prvních šest Punťů byli psi, náš Punťa je samozřejmě los. Pejsek Punťa I. von Hahnhof kdysi v devatenáctém století během královského lovu důmyslně přelstil králíka tím, že se vydával za pěstitele zeleniny. Za to tehdy dostal od císaře titul knížete, diplom a věnec buřtů. Buřty snědl, diplom údajně také, ale titul mu zůstal a předával se dál, z otce na syna, dokonce i po skončení monarchie. I další Punťové byli úspěšní psíci. Když řádila 2. světové válka, pomáhal Punťa VI. protinacistickému odboji a v rámci jedné dramatické akce zachránil život mladému opuštěnému losovi, kterého později adoptoval a vychoval. Protože neuměl původní losí jméno „Junio®“ správně vyslovit a připomínalo mu spíš salám, začal mu říkat Punťa VII. … no a od té doby jsou Punťové losi.

  Žádná zázračná proměna se nekonala, Punťa není z čokolády, proběhla jen obyčejná adopce a spousta desetiletí. :-)

  Alík

  Ahoj,
  před nedlouhou dobou se zde objevil nový uživatel – Los Punťa XIV. Vzhledem k tomu, že v jeho přezdívce jsou použity znaky, které obyčejně použít nelze (mezery, tečka), je velká pravděpodobnost, že to bude někdo, s kým je tu hodně věcí spojených, jako jsou např. Hroch Pepíček a Koalík (možná bych ještě měla přidat MMa, ale přecejen, už byl tady na Alíku např. schovaný v adventním kalendáři?). Má čtrnáctka v Punťově jméně nějaký význam? Popřípadě jaký?
  Viktorie7 a vaiva :)

  Ahoj vaivo a Viktorie VII.,
  možná vás to obě překvapí, ale Punťa se v bezprostředním okolí Alíkova webu vyskytuje již velice dlouho. Jak již Čokoládový Alík naznačoval v článku před třemi roky (tehdy ještě nebyl známý jako Koalík, tato proměna nastala až koncem února 2019 ;-)), výherce u vícekolových soutěží poctivě vybírá los. Určitě jste si nemysleli, že je to jen tak nějaký bezejmenný los z ulice, to by nebyla garantována objektivita. Je to los Punťa.

  Přízvisko čtrnáctý nosí u jména proto, že má urozený původ. Mnohokrát mi historii svého rodu vyprávěl a musím uznat, že je to fantastický vypravěč. Kéž bych měl jednou tak rozmanité a květnaté vyjadřovací dovednosti, jako má náš losí kamarád. Kdysi za dávných časů, ještě za Rakouska-Uherska, dostal za své dlouholeté věrné služby monarchii v oblasti hlídání vlastní panství a šlechtický titul zakladatel rodu, pes jménem Punťa, nyní známý jako vévoda Punťa I. von Hafnštein. Později syn Punti I., mezi svými kamarády známý jako Junior (neplést se salámem), nakládal se zděděným bohatstvím poněkud nemoudře, vše investoval do podniků produkujících zeleninu, ale té rozuměl jako králík petrželi, takže zbankrotoval a zůstal mu jen titul. Juniorův syn Punťa III. následně musel stejně jako každý jiný poddaný v mocnářství nastoupit do armády zrovna v době, kdy vypukla I. světová válka. Ve válce bohužel přišel o čich, proto pak nemohl mít štěňátka. Jako válečný veterán se jednoho dne rozhodl, že učiní dobrý skutek a adoptuje sirotka (po skončení války jich byla všude spousta). Náhodou na něj zrovna vyšel los. Pojmenoval jej Punťa IV.

  Není pochopitelně už nikterak překvapivé, že ani Punťa IV. nemohl mít štěňátka, když byl los.

  Ahoj ultrone01,
  musím se přiznat, že z mého pohledu také skoro všichni příslušníci druhu homo sapiens vypadají stejně. Hrochům se pletou lidi, takže je do jisté míry omluvitelné, že z pohledu lidského trpí stejnou identifikační nejednoznačností všichni hroši. Vypadáme sice podobně, ale mohu tě ujistit, že rozhodně nejsme jeden hroch!

  Znám třeba hrocha z jedné místní zoologické zahrady, který je dost vybíravý a jmenuje se tuším Josef, a kdyby sis ho spletl se mnou a oslovil ho mým jménem, nejspíš by to bral jako hrubou urážku. :-E
  Mohl by tě ukousnout a vyplivnout! :-c

  Takže na to pozor!
  Podobný dotaz mi občas někteří lidé skoro stejní jako ty píšou i v poště. Nyní jim můžu odpovídat odkazem na tento dotaz. ok