Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Výběr střední školy Alík radí dětem

  Povolání

  Vyběr střední školy

  Dobrý den, asi to řeším trochu brzo ale...je mi 13 let a chodím do sedmé třídy. Nedávno jsem se s rodici bavil kam bych chtěl jít na sš a co bych chtěl dělat až budu dospělý. Vím že se hlasí na dvě sš ale ja si zatím vybral jen jednu, a to konkrétně střední odborné učiliště Škoda v mladé boleslavi. Strašně moc bych tam chtěl chodit ale rodiče mi řekli že to určitě ne protože to je sš s výučním listem. A proto bych se chtěl zeptat jestli já mám nějaké právo si tu sš vybrat sám i když se to rodičům nelíbí, samozřejmě chápu že rodiče to platí atd. ale je přeci na mě kam půjdu když to budu studovat já. No prostě dotaz teď zkusím shrnout: Mám nějaké právo při výběru sš nebo je to čistě na rodičích kam mě pustí a kam ne?

  kluk, 13 let, 12. ledna

  Ahoj,

  je moc dobře, že se včas zajímáš o to, kam bys rád šel studovat, a co bys jednou chtěl dělat. Je v pořádku hledat, co Tě baví, zároveň se i poradit s rodiči i dalšími dospělými. Volba školy a s tím související volba povolání je otázkou dohody v rodině, společných konzultací i se školou. Vzhledem k tomu, že ještě zbývá nějaký čas, můžeš ještě vyčkat a mezi tím si k tomu zjistit další informace. Můžeš se poradit se svými učiteli/učitelkami, výchovným poradcem/poradkyní, ev. školním psychologem, kteří Tě učí a tedy také můžou tušit, jaký máš talent a jaké zaměstnání by Ti mohlo sedět. Také se můžeš spolu s rodiči objednat do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde absolvuješ vyšetření a testy, které ukáží, jaká profese by seděla právě Tobě. Testy můžou pomoci nerozhodným žákům a studentům, popř. také těm, kdo mají jiný názor než jejich rodiče, může vám tak poradit i psycholog v této poradně. Může pomoci také zjistit si informace o odborném učilišti Škoda (účastnit se Dnů otevřených dveří, promluvit s tamními učiteli nebo žáky, popř. s někým, kdo tuto školu absolvoval). Pokud by Tvůj otevřený zájem rodiče nepřesvědčil, můžeš požádat někoho dalšího v rodině či mimo ni (děda, strýc, soused, učitel, psycholog), někoho, koho rodiče znají, aby Tě u nich podpořil a také s nimi o tom může promluvit.

  Přejeme Ti, aby výběr školy dopadl podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Povolání

  Může dítě vydávat knížky?

  Ahoj, jednou bych chtěla být spisovatelkou. Nevím ale, jak knížky vydat. Jak to udělat, aby se začaly prodávat v knihkupectví? Vytiskla i vyilustrovala bych si je sama, už je mám i napsané, akorát nevím, jak to udělat, aby se prodávaly. Může vůbec dítě prodávat vlastní knihy? Nepotřebuji k tomu nějaké povolení? Já myslím, že knihy mám dobré, gramatika mi vždycky šla a i nápadově je dobrá, rodiče mi to taky schválili, řekli, že by to mohla být skutečná kniha, akorát mám problém s tím prodáváním. A mám takový nápad. Myslíte, že bych tu knihu mohla nějak dát do Alíkova katalogu dárků?:->;-)

  Anežka, 12 let, 17. října

  Ahoj,
  bývalý správce nástěnek SVETLO napsal a vydal pár knížek v době, kdy byl mladší patnácti let. Tuším, že používal vydavatelství Šuplík.cz. Dodnes tam o něm zůstal záznam. O Šuplíku se zmínil i ve své Alíkovině.

  Nevím, jestli jako dítě můžeš přímo sama na knížkách vydělávat. Myslím, že podnikání většinou vyžaduje oficiální živnost (tu dítě mít nemůže), ale některé umělecké profese ji nepotřebují – mezi ně patří právě profese spisovatele. Předpokládám, že když se zeptáš Šuplíku, dají ti správnou odpověď. Případně můžeš zkusit oslovit i jiná vydavatelství, očekával bych, že dostaneš všude víceméně vstřícné reakce, nikdo ti neřekne „knížek už je na světě dost, nic dalšího už vydávat nebudeme!“, a rozhodně tě ani nevyženou s frází „píšeš úplně úchvatně, ale jsi moc malá!:-D

  I kdybys jako dítě prodávat knížky nemohla, máš ve svém okolí důvěryhodné dospěláky (rodiče), kteří by mohli vzít tu formální podnikatelskou úlohu na sebe. ;-)

  Přestože na psaní knížky nejspíš není nutná živnost, má z hlediska peněz některé vlastnosti společné s jakýmkoliv jiným podnikáním. Vydavatel bývá vlastně něco jako investor. Je to někdo, kdo mrkne na tvé dílo, odhadne jeho úspěšnost na trhu, a podle toho zváží, jak moc tě podpoří ze své kapsy, jak moc ti pomůže na pulty knihkupectví, jak moc tě bude během psaní popohánět (samozřejmě očekává, že na tom také vydělá). Je možné vydat knížku i bez pomoci vydavatele, ale pak si nejspíš musíš sama zajistit prodejní síť. To je díky internetu snazší než dříve, ale stejně je s tím nějaká práce (teoreticky můžeš knížku prodávat přes svůj web, sama ji rozesílat každému, kdo si objedná).

  V katalogu dárků máme ilustrovanou knížku pro menší děti Duplíci, kterou si vydala sama autorka, ale moc jí to nejspíš nevyšlo, zrušila svůj web (kde popisovala celý postup) a myslím, že už žádné pokračování nepíše. Ne každý podnikatelský plán bohužel vzkvétá podle představ…

  Myslím, že Morell si svoji knížku vydala s pomocí Nové Formy. můžeš ji oslovit a zeptat se jí na zkušenosti. ;-)

  Teď mě napadlo, že jsem tuto otázku měl nechat BářeV, která také píše knížky (v katalogu máme Velký závod) a nejspíš by odpověděla fundovaněji než já. Pardon. :-|

  Moji pozornost totiž úplně strhl závěr tvé otázky. :-D
  Co se týče možnosti dát knížku do zdejšího katalogu dárků… za to bychom samozřejmě byli moc rádi! :-3$>
  Vzali bychom si minimálně pět kusů, děkujeme!

  Alík

  Povolání

  Jezdecká škola

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jestli v česku neexistuje nějaká jezdecká internátní škola. Rodiče říkají, že až budu větší tak půjdu na internát, ale já nechci chodit nikam do zaprášeného města. Chtěla bych být někde, pokud možno blízko přírody, kde se vyučuje zárověň i jezdectví na koni. Protože nejbližší vyučování jezdectví na koni (ne na internátu), je od nás daleko, tak mě to napadlo takhle. Já si strašně moc přeju jezdit na koni, ale asi to nepůjde uskutečnit, protože jsem to zkusila vyhledat na internetu a našlo mi to jen nějaké školy v cizině, kam nechci chodit, protože neumím anglicky a asi by to bylo i hodně daleko. Prosím,neznáte takové školy? Děkuji za odpověď:-3

  Anežka 12 let, 31. srpna

  Ahoj Anežko,

  líbí se mi, že máš svoje sny a snažíš se něco udělat pro to, aby se splnily. Pokud dobře rozumím, hledáš internátní školu, zřejmě střední, která se věnuje chovatelství koní a jezdectví a je umístěna někde mimo město.

  Když budeš hledat na internetu, najdeš školy tohoto typu i v České republice. Řada jich je opravdu ve městě, můžeš ale objevit i školy, které jsou na okraji měst, například v Kladrubech nad Labem. Zkus dále hledat sama, stačí zadat například "střední škola koně" nebo "střední škola jezdectví", narazíš i na další možnosti. Také se můžeš zeptat poradce pro volbu povolání u vás ve škole, nebo i na Úřadě práce - v poradenském středisku mají k dispozici seznam všech středních škol v celé republice.

  Zatím se můžeš koním věnovat sama - snažit se o nich dozvědět co nejvíce, najít si nějakou možnost v okolí, kde bys mohla být s koňmi v kontaktu - ať už pomáhat při péči o ně, nebo se třeba věnovat jezdectví.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Povolání

  Herectví a režie

  dobrý den poradno.
  Poslední dobou se hodně zajímám o mou budoucnost. A pozastavila jsem se na d povoláním. Zpěv a kytara jsou skvělá věc ale na živobytí to asi stačit nebude že?
  Teď jsem byla na divadelně filmovém táboře. Natáčely jsme filmy podle vlastního scénáře pod dozorem profesionální režisérky a herce.
  Hrály jsme krátké scénky a já si jak u scének tak u filmu vzala roli režisérky. Bylo to úplně úžasné!
  A chtěla bych to jednou v životě dělat jako práci.
  Proč? Odjakživa mě baví řídit lidi (rozdávat práci, říkat co mají dělat) a celkově jsem dobře organizačně zařízená. Také už umím střihat videa (film).

  Takže bych tuto profesi chtěla vystudovat. Akorát nevím jakou školu. Teď oůjdu na osmiletý gympl a po maturitě bych chtěla jít studovat.
  Zapátrala jsem a našla jsem univerzitu umění v Praze- AMU.
  Také jsem zjistila že se dělí na HAMU (hudba) DAMU (divadlo) a FAMU (film).
  Takže bych zvolila FAMU. Projela jsem jejich web a zjistila jsem že je tam přímo katedra REŽIE (KR).

  Chtěla bych na tuto školu jít ale mám nějaké otázky na které jsem nenašla odpověď. (jestli nebudete znát odpovědi tak se omlouvám).

  Od kolika let se smí podávat přihláška? Spíš od jaké třídy a jestli je tato škola jako vysoká nebo střední?

  Je nějaká možnost že se tam vůbec dostanu?

  Mají na přijetí vliv mé známky ve škole?

  Dále mám prý jak Herecké tak Režisérské nadání.
  Hrát mě baví. Byla jsem i na konkurzu ale do divadla mě nevzali.

  Myslíte že když se na podobné konkurzy budu hlásit dál, tak že mě někde vezmou?

  A když jsem projížděla jejich stránky nikde jsem nenašla herectví samotné. Jak ho tedy mohu vystudovat?

  A uživila bych se jako herečka či režisérka?

  Moc se omlouvám za tak dlouhý dotaz, který do této poradny asi ani nepatří. Ale dost mi to vrtá hlavou. Rodiče o tom zatím neví a myslím si že by mě nevzali vážně nebo tak. Tak se obracím na vás. Moc děkuji.

  holka, 11 let, 22. srpna

  Ahoj,

  chci ocenit, že se zajímáš o svou budoucnost. Je skvělé, že už ve věku 11 let víš, co bys jednou ráda dělala, co by Tě bavilo a snad i živilo. Máš pravdu v tom, že Tvůj dotaz není tak úplně na naši poradnu, odpovídat na tyto dotazy jsou vybaveni výchovní poradci a metodologové na všech typech škol. S takovým člověkem bys měla probrat postup. To, co sis našla, je ale v pořádku, jak DAMU, tak FAMU. Pokud si do vyhledávače zadáš FAMU obory, vyskočí Ti informace, které Tě zajímají i příslušné kontakty, takže své případné konkrétní dotazy můžeš směrovat již na konkrétní místo. Všechny typy škol také mívají své dny Otevřených dveří, kdy může kdokoliv do školy zavítat, seznámit se s jejím zázemím, uspořádáním, profesory, vyptat se na vše, co potřebuje vědět.
  Myslím si ale, že by ses o své sny a představy měla podělit se svými rodiči, jistě je zajímá Tvá budoucnost stejně jako Tebe, a tak budete moci sdílet, což vás nejen sblíží, ale rodiče Tě budou moci podpořit. Domnívám se také, že pokud se budeš hlásit na různé konkurzy, myslím, že budeš potřebovat souhlas rodičů. To vše se ale dozvíš na své škole od výchovného poradce.
  Na výsledcích ze základní a střední školy často záleží, ale každá škola to má nastaveno jinak, proto je potřeba odpovědi hledat přímo u zdroje. Na dotaz, zda by Tě herectví či režisérství uživilo, Ti odpovědět neumím a ani nemohu, co přinese budoucnost, nikdo neví. Důležité je, že by Tě taková práce bavila, z Tvého psaní je cítit elán a nadšení pro věc a máš-li vlohy a talent, jak Ti na táboře říkali, určitě stojí za to se za svým snem pustit.

  Přejeme Ti úspěchy a splnění Tvého snu.
  Modrá linka

  Povolání

  Chci být dabérkou

  Ahoj Alíku!
  Jelikož jdu příští rok už do devítky, začínám se už pomalu zajímat o školy (někdo si může myslet že je to brzo, ale nikdy není moc brzo na přemýšlení nad školou). No ale má takový problém, nevím na jakou školu mám jít, pokud chci být dabérkou! Mohl by jsi mi prosím pomoct?

  holka, 13 let, 8. srpna

  Ahoj,
  dabingu se většinou věnují herci, takže bych ti doporučil po konzervatoři (nebo střední škole) vystudovat třeba JAMU nebo FAMU.

  Jen bych se na tvém místě ještě zamyslel nad tím, jestli ti profesi dabérky nesežere v příštích letech automatizace. Nechci tě moc strašit, ale už dnes je možné vygenerovat si věrohodný projev amerického prezidenta a existují počítačové programy, které se z dvacetiminutové anglicky mluvené nahrávky dovedou naučit hlas řečníka tak dobře, že běžný posluchač pak skoro nepozná, že poslouchá počítačovou imitaci. Sice tato technologie přináší různé etické otazníky (bude snazší tvořit dezinformace), ale to ji nejspíš nezastaví. :-|

  Zejména herní studia budou vývoj popohánět, protože pokud chce mít počítačová hra namluvené dialogy, musí si předem připravit všechny nahrávky, což jí jednak komplikuje vývoj, jednak ji to kreativně omezuje (hláška nesmí obsahovat hráčem zadané jméno, protože ho při vývoji nikdo neznal), jednak je pracné/drahé vyrábět překlady do jiných řečí (spousta her není dostupná v češtině). Strojově generovaný hlas může tyto potíže odbourat a otevřít nové zajímavé možnosti. ;-)

  Jakmile bude technologie dostatečně vyspělá, schází už jen krůček k tomu, aby ji začali využívat i filmoví a televizní distributoři místo lidských dabérů. Překladatel připraví české texty a zbytek bude na počítači. Stroj na rozdíl od člověka nepotřebuje jíst, pít, spát, provoz stojí jen zlomek peněz, nikdy není nastydlý, nezakoktá se, nepřeřekne se, netrápí ho, že se k dílu musí vrátit po týdnu znovu kvůli nápravě omylu překladatele, kterého si dříve nikdo nevšiml… a koncového diváka bohužel většinou příliš nezajímá, kdo vlastně koho dabuje. Hlasové herectví je v tomto ohledu velice nevděčné. Navíc by i část filmových labužníků ocenila, kdyby hlas v českém znění zněl přesně stejně jako původní hlas zahraničního herce, který je zrovna dabován. Harryho Pottera v češtině by místo Vojtěcha Kotka mohl mluvit přímo strojově imitovaný hlas Daniela Radcliffea…

  Možná ti to zní zatím trošku jako směšné sci-fi. ;-D
  Ale kdo ví, jaká bude situace, až dostuduješ. :-|

  Abych ti situaci připodobnil: Představ si, že by ses narodila o dvacet let dříve a přemýšlela bys v roce 2001 o tom, že by ses jednou chtěla živit psaním encyklopedií. Encyklopedie přeci chce mít doma v knihovničce každý, ne? Kde jinde by lidé hledali vědomosti? Tak bys vystudovala gymnázium… pak vysokou… a v roce 2011 bys už potkávala lidi, kteří mají obsáhlou encyklopedii ve své malé knihovničce, kterou nosí všude v kapse – konkrétně Wikipedii v mobilním telefonu. Někdo mohl namítnout, že Wikipedie není ideální náhradou za skutečné encyklopedie a že se profesionálně vyrobeným knížkám nikdy nevyrovná, ale prakticky vzato je nahradila dostatečně. O dalších deset let později vnímáme existenci Wikipedie jako tak přirozenou a všední věc, že si skoro nikdo nevzpomene, že existovali lidé, kteří si vydělávali na živobytí psaním encyklopedií. Není nemyslitelné, že se totéž stane dabérům… :-(

  S vystudovanou hereckou školou naštěstí můžeš mít i jiné uplatnění než v oboru dabingu. Filmovým hercům sice také hrozí, že budou během pár desetiletí nahrazení speciálními efekty, ale pořád existují i divadla. ;-)

  Alík

  Povolání

  Střední škola pro modeling

  Ahoj Alíku, měla bych takový dotaz, za rok vycházím ze základky a chci pracovat v modelingu, jenže vůbec nevím, na jakou střední školu bych měla jít. Předem děkuji.

  Gigi, 14 let, 9. července

  Ahoj,
  na to, aby byl člověk chodící stojan na oblečení, žádné vzdělání nejspíš nepotřebuje. Střední školu si zvol podle toho, co bys chtěla dělat, až ti kariéra v modelingu nevyjde.

  I kdyby se ti poštěstilo, že bys za deset let vládla molům (myšleno těm, po kterých se chodí při předvádění oblečení, ne těm, kterým oblečení chutná :-)), tak za dvacet let se ti může stát, že tě nahradí mladší konkurence nebo počítač (už i dneska umí generovat/retušovat fotky lidí velmi dobře). Jen velmi málo modelek vydrží u této profese do důchodu, takže se určitě vyplatí umět i něco dalšího.

  Alík

  Povolání

  Budoucnost a povolání

  Dobrý den poradno, mám „dotaz“ ohledně mé budoucnosti a povolání.

  V květnu jsem úspěšně udělala přijímací zkoušky na osmileté gymnázium. Teď je mi 11 a takže tuhle školu skončím asi v 18. Až mi bude 15 chci si najít brigádu-práci. Mám už takovou představu, která může pro někoho být možná jen sci-fi ale mám velké sny a představy.
  Chtěla bych být učitelka spíš mladších dětí (1.stupeň) ale nechtěla bych učit na normální základní škole. To je „nuda„ v tom smyslu že máte přesné tabulky atd.

  Buď bych chtěla učit v alternativní škole (nevím jestli se to tak jmenuje) nebo bych chtěla školu vlastní (vlastně soukromou) a nebo učit (jako Mája- učitelka která nás doučovala na přijímačky).
  nejvíce se mi ale líbí 2. možnost (vlastní škola)...

  Učitelka v mateřské škole bych úplně být nechtěla ale chtěla bych hlídat malé (tak dvouleté) děti. Teď jsme byli na chalupě (celkem 6 rodin) a byli tam děti dvě 2leté, a pak 5 až 8leté děti. Já jsem tram byla nejstarší a děti jsem tam rodičům i hlídala. Strašně mě to bavilo. Hlavně ty malé. Hrála jsem si s nimi, dávala na ně pozor v bazénu, starala jsem se o ně. Bylo to jako v jiném světě-super.

  Myslíte že by jsem už v 15 mohla doučovat nebo hlídat malé děti jako brigádu?

  Jaké mám po gymnáziu další možnosti?

  A můžu po gymnáziu studovat další střední?

  Dál hraji na kytaru a spoustu dalších nástrojů, dobře zpívám, píši knihy, píšu dobré a chytlavé písničky už od 9 let.

  Chtěla bych kapelu nebo spíš sólovou hudební kariéru jak mám začít?

  holka, 11 let, 21. června

  Ahoj z Modré linky,

  blahopřejeme Ti k úspěšným přijímačkám. Je moc dobře, že se zajímáš o to, co jednou budeš dělat a dokonce už máš jasnou představu.

  Co se týká toho, co dál po škole, nejlépe Ti může poradit výchovná poradkyně (poradce) ve škole. Obecně Ti můžeme doporučit, jestliže chceš být učitelka, jít na pedagogickou fakultu. Jestliže se člověk rozhodne, že nechce jít na vysokou školu a uvědomí si, že se chce věnovat nějakému povolání, na které ho připraví nějaká střední škola, není nic špatného na tom, si ji vystudovat.

  Pokud jde o brigádu, domnívám se, že pokud se domluvíš třeba s nějakými sousedy, příbuznými nebo třeba známými rodičů, můžeš někomu hlídat děti, případně je doučovat i dříve.

  Jak začít hudební kariéru, s tím nemám žádné zkušenosti. Poradit se můžeš s paní učitelkou hudební výchovy, případně na nějaké umělecké škole. Také se můžeš inspirovat životopisy známých hudebníků. V dnešní době se také naskytují příležitosti prostřednictvím různých talentových soutěží.

  Přejeme Ti prima dny
  Modrá linka

  Povolání

  Chci se stát vojákem

  Dobrý den, chtěl bych zeptat na mé budoucí povolání, vždy jsem táhnul ke zbraním, tudíž jsem chtěl být policajt, protože mám prostě tendenci pomáhat lidem a být něco jako jejich ´´patron´´, no každopádně jsem se neučil dostatečně dobře na to abych se mohl stát policajtem (momentálně mám asi 3 nebo 4 čtyřky). Takže jsem myslel jaká profese by mě mohla bavit, no a vyzkoumal jsem vojáka, já vím je to rizikové povolání kdy mohu přijít i o život, ale mě se to povolání prostě líbí, a taky se mi líbí to že bych pomáhal státu a chránil ho. Každopádně když jsem to dnes pověděl mámě tak z toho nebyla moc nadšená, zakázala to... Tudíž jsem teď trošku v menším dilema, budu muset jít na učednický obor a nejlépe si udělat nástavbu na maturitu, momentálně chápu jakou chybu jsem udělal, že jsem přes koronavirus při online hodinách hrál hry nebo prostě dělal všechno možné jen ne poslouchal. Takže budu muset dost zabrat, vzdělání s výučním listem trvá 3 roky a nástavbové studium 2 roky, jak milé tedy dostuduji tak již budu plnoletý a budu moct rozhodovat sám za sebe (momentálně jsem v osmé třídě). Takže bych se tím vojákem nakonec stát mohl, ale opravdu si nedokáži představit jak by se na to máma tvářila... Každopádně já už jsem rozhodnutý a necítím žádný pocit, jak to jen říct, prostě mě nic nepřesvědčí o tom že bych se měl stát něčím jiným než vojákem.
  Děkuji, Jiří.

  Jiří, 14 let, 22. června

  Ahoj,
  je skvělé, že máš jasno o svém budoucím povolání a umíš zároveň i vysvětlit, proč bys ho chtěl dělat. Stejně tak je moc dobře, že si uvědomuješ chyby, které jsi při svém vzdělávání udělal a chceš je do budoucna napravit.
  Nejsem si však úplně jistá, na co přesně se ptáš. Pokud tě trápí to, jak máš mamince říct, že by si se za pět let chtěl stát vojákem, myslím, že není nezbytně nutné řešit to právě teď, když ještě žádné reálné kroky k dosažení svého cíle nepodnikáš. Pět let je dlouhá doba a jak správně píšeš, v devatenácti letech budeš už dospělý a budeš si moci o svém životě rozhodovat podle sebe. Navíc je klidně možné, že do té doby maminka na tvé rozhodnutí změní názor. Třeba když uvidí, že za svým cílem systematicky jdeš, poučil jsi se ze svých minulých chyb a opravdu ti na něm záleží, přestane jej brát jako rozmar a bude tě v něm podporovat. V současné době bych se proto, být tebou, soustředila především na to, abys při vzdělání neopakoval stejné chyby jako v minulosti a až se za pár let přiblíží doba, kdy bys měl mamince své rozhodnutí oznámit, možná už bude situace úplně jiná a nebudeš muset řešit její odmítnutí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Co studují politici

  Ahoj,

  1. Mám dotaz. Chodím do osmé třídy, brzy do deváté a ještě vůbec nevím, na kterou střední školu bych chtěl jít. Vůbec nevím, co chci v budoucnu dělat za práce. Myslím na takové větší povolání, například vlastnit nějaké své firmy, z kraje být třeba i trošičku menším politikem, abych taky mohl „kecat“ do té vlády O:-):-D atd. Jaká střední škola by pro mě byla nejvhodnější, podle toho, co jsem tu napsal? A ...
  2. Chci se zeptat, jen tak pro zvědavost, jestli třeba nějaký politik, nebo i premiér, nebo prezident může mít jen střední školu (nebo gymnázium), nebo musí mít povinně i vysokou školu? :->

  Díky za odpovědi předem...

  pankluk, 14 let, 25. května

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš, co dělat v životě a co k tomu studovat. A mám pro tebe dobrou zprávu: není žádná jedna škola nebo jeden obor, který je nutný nebo vyžadovaný pro kariéru v politice. Naopak, když se podíváš do poslanecké sněmovny nebo na místní a krajské úřady, najdeš tam zastupitele ze všech různých oborů a s různým vzděláním: právníci, lékaři, ekonomové nebo podnikatelé. A také herci, sportovci apod.
  Není žádná škola, kterou „musíš“ vystudovat na to, aby ses stal politikem. Takže skutečně může mít prezident jen střední školu, v podstatě klidně jen základní, když na to přijde.
  Praxe je ale taková, že politik usiluje o důvěru veřejnosti. A vysokoškolský titul je pro část veřejnosti zárukou, že má daný člověk (kterého osobně neznají) alespoň nějaké schopnosti. Takže titul není nutný, ale pomůže.
  Nezapomínejme na to, že vysoká škola není jen titul. Můžeš se na ní naučit důležité dovednosti, osvojit si práci s informacemi a najít úplně nové věci a učit se je od skutečných odborníků. Doporučoval bych tedy výběr školy spíše podle toho, co tě baví, než podle toho, že míříš do politiky.
  Je ale řada aktivit, do kterých se můžeš pustit už teď. Podívej se po nějaký debatních klubech nebo modelu Spojených národů, jsou to takové „hry na politiku“ a vyzkoušíš si, zda tě to baví. Můžeš také studovat politologii nebo veřejnou správu, ne že by ti to umožnilo vstup do politiky, ale mohlo by tě to zajímat.

  Povolání

  Vliv filmů a jejich natáčení

  Ahoj poradno mám pár otázek...

  1. Zajímá mě, jaký vliv mají pohádky na děti. Slyšela jsem že v jednom dětském seriálu zakázali scénu kde hlavní postavy kouřili, je pochopitelné že asi proto, aby děti nezačali kvůli tomu kouřit, ale... já si pamatuju že jsem se v dětství moc ráda koukala na seriál jen počkej zajíci, tam si ten vlk občas zapálil, ty scény jsem tam výdala často ale za celý život jsem neměla na cigaretu chuť, přitom jsem je měla blízko u sebe. Je zajímavé že v jedné pohádce pro děti tu scénu zakážou (přitom tam měla být jen jednou) ale zase jí v jiné pohádce nechájí přitom se tam oběví víckrát, jak to funguje?
  2. Můžu ve svém věku natočit film? Je mi konkrétně 15, ale tady mám 14 abych sem mohla psát dotazy, doufám že to nevadí, ale k věci. Chci být režisérka a už teď se mi v hlavě rodí desítky nápadů na filmy. Jeden bych už chtěla natočit.
  3. Mám ještě jeden dotaz k filmu. Kolik stojí to aby se můj film oběvil v kině a co musím udělat před tím než ho tam dám?

  Předem děkuji za odpovědi

  holka, 14 let, 30. května

  Ahoj, uvažuješ o tom, jak věci fungují, a kriticky se stavíš k neověřeným tvrzením. To je správný, vědecký přístup.

  Normy týkající se toho, co je v seriálech nebo filmech pro děti přípustné, se mění, stejně jako se mění vnímání společnosti (i co se týče nebezpečí cigaret). A tak zatímco ve starých filmech třeba ze 30. let jsou cigarety vnímány jako módní doplněk nebo zkrátka předmět denní potřeby, dnes je cigareta vnímána jako nezdravý zlozvyk, který způsobuje závislost. Od 50. let přibývá výzkumů, které nebezpečí cigaret potvrzují, dnes už nejsou vědci na pochybách o tom, že cigarety jsou nejen nezdravé pro plíce, ale i jinak nebezpečné.

  Kdo rozhoduje o tom, co může ve filmu být? V Americe je to asociace MPA, která na základě obsahu dává filmům hodnocení od „všem přístupno“ přes „s doprovodem rodičů“, „nevhodné pro děti do 13 let“ nebo „nevhodné pro děti do 18 let“ (a několik dalších). Ale i producenti filmu nebo seriálu se sami, dobrovolně, mohou rozhodnout, že některé scény nezařadí nebo vůbec nenatočí. Reagují na poptávku ve společnosti. Producenti chtějí na filmu vydělat, a pokud by hrozilo, že jejich film se v některých zemích kvůli nějaké scéně nedostane do kin, mají důvod tuto scénu vyškrtnout. Jiní naopak mohou provokativní scénu schválně zařadit, protože doufají, že to přiláká větší pozornost.

  Ptáš se také, zda můžeš natočit film. Ještě před patnácti lety bych ti napsal, že je to dost těžké a drahé. To už ale neplatí. Pokud máš telefon a počítač, můžeš sama nebo s kamarády natočit film na velmi dobré úrovni. Stačí k tomu chytrý telefon schopný natáčet videa, nějaký stativ na telefon (aby se ti to lépe drželo), scénář nebo nápad, počítač na sestříhání. Určitě začni něčím menším a postupně se naučíš stříhat videoklipy a můžeš postupovat ke složitějším úkolům.

  Přímo na YouTube najdeš velké množství návodů (i oficiálních). K editaci videa můžeš zkusit s nějakým programem, který už máš na počítači, třeba Windows Movie Maker, a časem přejít k něčemu pokročilejšímu (DaVinci Resolve Free Editor je zdarma, ale dost složitý, Adobe Premiere Elements stojí pár tisíc a umí opravdu dost věcí).

  Na YouTube (nebo jiném serveru) můžeš své dílo vystavit zdarma (prober to s rodiči nebo zákonnými zástupci, přeci jen jsou věci, které by děti neměly na internet dávat) a takto si dobře natrénuješ, jak se videa tvoří.

  Co se týče uvedení filmu do kin, vůbec bych se tím být tebou nezatěžoval. Do kin jdou filmy velkých producentů, náklady spojené s distribucí jsou obrovské, týká se to opravdu jen relativně velkých projektů. Dobrá zpráva ale je, že kino k distribuci vůbec nepotřebuješ. Svá videa můžeš šířit na webu, kde je ostatně větší publikum. Hodně štěstí a těším se, až od tebe uvidím nějaký film (samozřejmě nebudu vědět, že je to tvůj film, vždyť tvůj dotaz je anonymní, ale až za pět let budu číst o 19leté režisérce, která uvádí na webu svůj první celovečerní dokument, budu předpokládat, že jsi to ty).

  Povolání

  Chci být psycholožka

  Ahoj poradno,
  od března 2020 jsem přemýšlela, co by jsem chtěla dělat za povolání a napadlo mě, že bych chtěla být psycholožkou. Jenže strašně moc lidí mi řekne, že se to nehodím nebo že jsem blbá. Prostě mě tyto věci strašně štvou, protože si myslím, že jsem rozhodnutá o tom co chci dělat. A navíc si to přeji rok. Takže si myslím že to je celkem dlouhá doba. Taky si myslím, že si v situacích nějakých umím poradit. Nebo se bránit. Ano, dokážu o sobě někdy říci, že jsem arogantní, ale myslím, že jsme lidi a nemůžeme být dokonalí. Tyhle věci mě celkem iritující protože sestra mi řekne, že neumím psychologii. Přitom si myslím že v mém věku nemůže mít člověk znalosti jako psycholog, ale nějak mě tyto věci štvou. Samodrejmě nenechám se od toho odradit. Jinak problém ve mně je, že v nějakých situacích si neumím poradit. A někdy mi je trapné říct si o radu, protože si chci poradit sama, ale nejde to. A někdy se za to stydím, že si nedokážu s danou situací poradit sam a musím si říct o pomoc.

  holka, 12 let, 21. dubna

  Ahoj,

  píšeš o tom, že si už rok přeješ být psycholožkou. Někteří lidé Tě od toho odrazují, mluví o tom, že se na to nehodíš, nebo že "neumíš psychologii" a podobně.
  Líbí se mi, že víš, co chceš dělat - pokud si za svým snem půjdeš, můžeš k němu dojít. Taky chci ocenit, že se nechceš nechat odradit. V tom Tě chci opravdu povzbudit.
  Pokud se chceš stát psycholožkou, čekají Tě roky studií a docela dlouhá cesta - máš pravdu, že člověk nemůže být psychologem hned a "umět psychologii", když se ji ještě neučil. To všechno má svůj čas a vývoj.
  Být psychologem také neznamená jenom něco se naučit, ale taky si uvědomovat sama sebe a to, co se se mnou děje. Když si čtu to, co jsi napsala, říkám si, že Ti to docela jde už teď. Uvědomuješ si, jak se odborně říká, svoje silné i slabé stránky, a to je moc dobře.
  Ještě k tomu, co píšeš - člověk si vůbec nemusí poradit sám, vlastně to ani nejde. Je v pořádku si říct o pomoc, ale zároveň to není snadné. Když jsi se zeptala Alíka, zvládla jsi to, a to je moc dobře :)

  Přejeme co nejhezčí jaro.
  Modrá linka

  Povolání

  Kam dál - Pedagogická škola

  Ahoj, dost často teď přemýšlím nad výběrem střední, vím že mám ještě čas (jsem v 7. třídě), ale mé kamarádky už ví...
  Napadla mě pedagogická, ale problém je, že berou do blízké pedagogické školy jen 60 dětí a nevim jestli bych ty zkoušky zvládla. Taky nesnesu pohled na krev. Co když se nějakému dítěti něco stane? Vážně nevím, ale učitelka by mě asi bavila.
  Taky mě napadlo že bych chtěla být nějaká návrhářka bytů, nebo zahrad, ale neumím moc dobře malovat;-D
  Pomůžete mi prosím? Děkuji

  holka, 13 let, 16. dubna

  Ahoj,

  chápu, že přemýšlíš nad tím, kam se po základní škole dál vydat a čemu by ses chtěla jednou v práci věnovat. Souhlasím, že máš zatím ještě čas, ale je moc fajn, dopředu si zjišťovat víc informací o tom, jak to na školách, které zvažuješ, chodí. Až to zase bude možné, můžeš se jít podívat na den otevřených dveří, které většina středních škol pravidelně pořádá. Nedokážu říct, jaká je šance dostat se na pedagogickou školu, o které píšeš. Zároveň si říkám, že máš dost času si zjistit, co všechno zahrnují přijímací zkoušky, a připravit se na ně. Ohledně pohledu na krev - je pravda, že se může stát, že se některé z dětí nějak zraní. Nemyslím si ale, že by to mělo nějak zásadně vadit, když nesnášíš dobře pohled na krev. Setkat se s nějakým zraněním můžeš kdekoliv. Něco jiného by to samozřejmě bylo v případě, kdybys chtěla být zdravotní sestra anebo lékařka. Co se týče návrhářky bytů anebo zahrad - řekla bych, že v současné době se toho už hodně dělá v grafických programech na počítači a malování už není tolik potřeba. Lépe by Ti to ale dokázal popsat někdo, kdo se takovému povolání věnuje. Můžeš s pomocí rodičů zkusit někoho takového najít a zeptat se ho. U povolání, která mají něco společného s architekturou, je důležité dobře umět pracovat s prostorem, s tvary a vzdálenostmi. Ohledně střední školy se můžeš zajít poradit se školní psycholožkou, pokud ji na škole máte. Stejně tak se můžeš vydat do pedagogicko-psychologické poradny, kde jsou taky zvyklí pomáhat studentům při volbě povolání.

  Držíme palce, ať pro sebe najdeš to, co Tě bude bavit,

  Modrá linka

  Povolání

  Policejní škola

  Ahoj všem z Alíka, už od 6 let mě životem doprovází zbraně např. -(střelecké tábory apod.), myslím že jsem v tom hodně dobrá většinou trefím střed a i vyhraji nad nějakými kluky z tábora:-D, ráda bych v budoucnu studovala kriminalistiku ale nevím jestli bych se na tu školu odvážila jít protože my zase otevřené rány v těle. Moc ráda bych řešila vraždy a tak podobně ale opravdu nevím jestli by mě tam přijely z důvodu že jsem holka. Ptám se vás tedy jestli je možné že by se holka jako já mohla dostat na policejní školu. Předem děkuji za odpověď @)->- hlavně je to můj sen pracovat se zbraněmi 😅

  holka, 12 let, 23. března

  Ahoj,
  zdravíme Tě z Modré linky.
  Píšeš o tom, že bys ráda studovala kriminalistiku. Kriminalistické a policejní obory je možné studovat jak na střední, tak vyšší i vysoké škole, a to, že jsi holka by nemělo vadit. Pokud by Tě zajímaly střední školy, můžeš se podívat tady: https://www.katalog-skol.cz/dle-vykonu/stredni-policejni-skoly. Píšeš také něco otevřených ranách, úplně nevím, jak tomu rozumět - dobrý zdravotní stav bývá pro přijetí na tyto obory nezbytný.
  Blahopřeju k tomu, že jsi dobrá ve střelbě, můžeš se jí věnovat i dále jako sportu, a co se týká zájmu o zbraně, můžeš (mimo práce u policie) pracovat třeba na střelnici, v obchodě se zbraněmi, vést střelecké kroužky či tábory apod. I tak můžeš uplatnit svůj talent.

  Pěkné dny,
  Modrá linka

  Povolání

  Kriminální policie

  Dobrý den, já bych se Vás chtěla na něco zeptat. Už od mala chci být kriminální policie, ale nevím na jakou mám jít školu. Chtěla bych se Vás tedy zeptat jestli víte odpověď na tuto otázku případně do kolikati let se studuje? Předem děkuji za odpověď.8-D

  holka, 11 let, 21. února

  Ahoj,

  je prima, že máš představu, co bys jednou chtěla dělat – sen, za kterým si můžeš jít. Existuje docela hodně policejních škol, kde bys mohla vystudovat to, co si přeješ. Na výběr budeš mít jak střední policejní školy s různými obory, tak i vyšší odborné anebo přímo vysoké školy. Střední školy se obvykle končí v 19 až 20 letech, vysoké školy se poté studují další 3 anebo 5 let. Zatím máš na rozhodnutí dost času, můžeš si zatím zjišťovat, která ze škol by se Ti nejvíc líbila. Často se pořádají dny otevřených dveří, kam se zájemci o studium můžou přijít podívat a zeptat se studentů i učitelů na vše, co je zajímá.

  Ať se daří,

  Modrá linka

  Povolání

  Profesionální hráč videoher

  Ahojky poradno,
  mám dotaz do budoucna. Myslíte, že bych mohl být profesionálním hráčem video her? Podle mě mám potenciál, ale klasicky rodičům se to moc nelíbí. Ale podle mě, kdybych se fakt snažil a trénoval, tak bych mohl být klidně i top 100 nejlepších hráčů v ČR. Vím že nemůžete moc prozkoumat moje dovednosti, ale podle mě mi to fakt jde. Jenom potřebuji vědět, jestli se tím mám zabývat. Říká se, že když tě něco baví, tak v tom máš pokračovat nebo tak nějak to je.

  Předem díky za odpověď.

  kluk, 13 let, 13. ledna

  Zdravím tě,
  opravdu je skvělé, že přemýšlíš, čím se budeš živit v dospělosti. Hraní her je především zábava určená k odreagování. Asi se dá přivydělat i hraním her, ale že by tě tato činnost uživila po celý život, to si opravdu nemyslím.
  Na prvním místě měj vzdělání. Až budeš mít vystudovaný nějaký obor (učební obor, střední školu, vysokou školu), pak můžeš zkusit ty hry. Daleko výnosnější je vytváření her.
  Přeji ti hodně úspěchů při studiu.