Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Poradna

  Ahoj správci, zvířátka a zvěrolékaři,
  Odpovídá Alík vůbec ještě na dotazy v technické poradně? :-D

  Ahoj Hogo,
  občas odpovídám. Naposledy tuším v květnu. Když se tu řeší technické nebo správcovské věci, tak nechávám odpovědět povolanější kolegy. ;-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Ahoj,
  Mám dotaz a zároveň prosbu. Jdou nějakým způsobem smazat minulé dotazy? Všimla jsem si že jdou smazat z mého profilu, ale to pořádný nezmizí. Nejdou nějak smazat, nebo upravit jméno, aby určití lidé nepoznali, kdo dotaz psal?

  Ahoj,
  smazat dotaz jde, pokud je skutečně vážný důvod.

  Z tvého staršího dotazu v poradně Alík radí dětem jsem odmazal jména. Pravidelně prosím, ať všichni respektují pravidlo, že je poradna anonymní, ale je to marné. :-)

  Někteří považují za slušné se podepsat, někteří za projev dostatku odvahy, někteří moc nepřemýšlí nad tím, že dotaz bude zveřejněný… ale podpis je navíc. Pavlové nedostávají jiné rady než Jakubové, ani Magdaleny jiné rady než Marie. Odpovídajícím odborníkům je celkem jedno, jak se při dotázání jmenujete, ale vám to možná jednou jedno nebude. Myslete na to prosím. :-3

  Poradna

  Proč není u BáryV víc údajů?

  Zdravíčko. V poradně Alík radí dětem je v úvodním výčtu radících: Modrá linka, psycholožka, centrum Locika... Proč u psycholožky není žádný prokliknutelný odkaz nebo jméno?

  Ahoj,
  pokud vím, tak nemá žádný svůj web, žádné místo, které by ji nějak profesně reprezentovalo, proto odkazujeme na seznam jejích odpovědí.

  Odpovídá pod přezdívkou BáraV, proto tam je jako BáraV. Na stránce u pravidel poradny je seznam odpovídajících, kde jméno uvedené má i s odkazem na seznam knížek, které píše (ale ty nesouvisejí s psychologií).

  Krom toho musím zmínit, že výčet odpovídajících nad dotazy v poradně má drobný technický problém, že tam není dostatek místa. Zejména na mobilech je to takové dost stísněné, s každým přidáním nového odpovídajícího tam vymýšlíme triky, jak to udělat stručnější a kompaktnější. :-)

  Poradna

  Poradna mi píše, že jsem příliš stará

  Ahoj, chcu se zeptat, jak mám napsat dotaz do poradny Alík radí dětem? Vůbec nevím, sem mi to jde, ale do poradny Alík radí dětem to nejde.

  1. Číst, co ti to píše.
  2. Nelhat, jestli jsi mladší 15 let.
  3. Být mladší 15 let.
  Poradna

  Dobré ráno,
  chtěla jsem se zeptat, jestli se na mě nezapomnělo. Psala jsem sem do Technické poradny 20. 12. 2021 a nikdo mi do teď neodpověděl.:-( Nemohlo se na mne zapomenout?

  Děkuji za odpověď a KRÁSNÝ NOVÝ ROK!:-)

  Ahoj,
  jak už jsem ti psala nedávno v poště... ne, nezapomnělo. Na dotazy nejde zapomenout, protože dokud jsou nezodpovězené, tak prostě „straší“ v nezodpovězených.

  Některé dotazy jsou takové, že si u nich zvěrolékaři třeba řeknou, že je to zajímavý nápad, že by ho mohli zkusit realizovat, až budou mít čas. Nebo že je to chyba, kterou by měli opravit... Pokud ale odešlou tuto odpověď hned, tak to nikomu nic nedá, protože to ještě hotové není, a oni na to akorát můžou zapomenout. Proto takový dotaz raději nechají (klidně i několik měsíců) ležet v nezodpovězených, aby na to nezapomněli, a až to bude hotové, tak odpoví, že je to hotové.

  Upozorňuji ještě pro jistotu, že technická poradna na rozdíl od poradny Alík radí dětem ani negarantuje odpovědi na všechny dotazy, a už vůbec ne do sedmi pracovních dnů.

  Poradna

  Ahoj, prosím vás, potřebuju pomoct. Už asi 3–4 měsíce mě trápí, že se nemohu dostat na „dětskou“ poradnu. Nějak se moc v technice nevyznám a omylem (při zakládání účtu na Alíkovi) jsem dala „prohlašuji, že je mi více než 15 let“. Mně rozhodně není 15, je mi 13, a nevím, jak si to změnit, když sem si to změnila, vznikl mi „rodičovský podúčet“ a nevím, jak jako mám do té poradny psát. Ráda bych se tam svěřila, kvůli svým problémům. Pěkně prosím, pomůžete mi nějak, jak na to?

  Děkuju mnohokrát a ať se vám daří zbytek dne a hezký Vánoce!

  Ahoj,
  rodičovský podúčet je od slova rodič. Děti do 15 let nemají právo na rozhodování o svých údajích, a právě proto je ten rodičovský podúčet – na něm rodič může spravovat údaje dítěte. Řekni rodičům, ať ti účet v nastavení rozdělí, nastaví si tam vlastní rodičovské heslo a ty budeš mít své dětské heslo. Rozdělením vznikají dva podúčty – dětský + rodičovský.

  Rodičovský podúčet skutečně nemůže psát do poradny Alík radí dětem, protože ta poradna není pro rodiče. Tento podúčet je na spravování údajů, případně hlídání aktivity dítěte či objednávání dárku (kvůli zadávání adresy) atd. Do dětské poradny jde psát pouze z dětského podúčtu, ze kterého jde i všechno ostatní, jen ne pracovat s osobními údaji. A právě ten potřebuješ ty.;-)

  Poradna

  Ahoj Alíku, mám dotaz. Kdyby mi bylo patnáct (ještě není ;-D), mohla bych psát do technické poradny? Hrozně mě to zajímá:-D. Díky, Krokouš

  Ahoj,
  technická poradna nemá žádná věková omezení, může tam psát úplně kdokoli. Takže ano, mohla.;-)

  Poradna

  Poradny pro dospívající a dospělé

  Dobrý den,
  nedávno jsem se ptala, kde se ještě dají pokládat dotazy kromě alíka, a velice děkuji, že jste mi popsali modrou linku (vážně), jenomže vlastně... Jsem zapomněla zmínit, že modrou linku už taky moc dobře znám, protože plno lidí ví, jak úžasná je a tak, ale stále by mě strašně moc zajímalo, jestli existují ještě nějaké další poradny, protože šíleně prahnu po informacích!
  Asi je docela zbytečné se na to ptát, jakože.. na co mi to vůbec bude, ale snad nevadí.
  Předem děkuji za odpověď, pokud nějaká vůbec je. O:-)

  Ahoj,
  na internetu můžeš najít více typů poraden. Pro řešení mezilidských vztahů, psychických obtíží nebo problémů v sociální oblasti slouží linky důvěry. V ČR jich existuje vícero, některé se specializují, některé jsou dostupné komukoli, také se liší podle toho, zda je volání zpoplatněno či zdarma. Tyto linky, včetně Modré linky, jsou určeny pro anonymní řešení akutních problémů, které klient nedokáže řešit vlastními silami. Neslouží k získávání zajímavostí nebo přátelskému popovídání a pro tyto účely doporučuju jiné, třeba zájmové fóra či weby.
  Působí na mě velmi pozitivně, že přemýšlíš nad tím, jak se vzdělávat i mimoškolně - přijde mi to jako skvělý způsob, jak se může mladý člověk rozvíjet. Myslím, že je úplně v pořádku ptát se učitelů předmětů, které tě zajímají, zda znají zajímavé knihy, články nebo jiné online zdroje. Právě na internetu může člověk narazit na mnoho organizací, kde se můžeš také dozvědět spoustu zajímavostí z daného oboru. Pokud tě zajímá právě problematika týkající se poradenství v psychologii, napadá mě například tato poradna, kde se všechny své odpovědi na dotazy zveřejňují a lidé v nich mohou libovolně číst. Zajímavé příspěvky z oblasti duševního zdraví nabízí třeba weby Na rovinu, Nevypusť duši nebo Konsent, a také jejich profily na sociálních sítích.
  Přejeme Ti, ať tě hlad po informacích neopouští.
  Modrá linka

  Poradna

  Poradna pro lidi 15+

  Dobrý den všichni lidi z Alíka,
  právě jsem si vzpomněla, že už mám přes 15 let a nemůžu se dále ptát na dotazy tady, a že musím pomoc hledat jinde. A tak mě napadlo se zeptat - Kde, kromě linky bezpečí, se dají dávat dotazy ohledně osobních problémů? Vím, že linka bezpečí je hlavní, ale chtěla bych znát více míst, kde se takto dá hledat pomoc.
  A jako vždy, předem děkuji za odpověď. ok

  Ahoj,

  jsme rádi, že jsi s Poradnou Alíka spokojená, můžeš ji i nadále navštěvovat a prohlížet si dotazy a odpovědi na ně, i to může být někdy užitečné. Máš pravdu, že asi nejznámější linkou důvěry pro děti a studující mládež do 26 je Linka bezpečí.
  Jak sis asi všimla, pro Alíkovu poradnu některé dotazy odpovídá Modrá linka. Ta je k dispozici lidem všech věkových kategorií. Kromě telefonu a Skypu nabízí také odpovídání písemnou formou a to na chatu, odpovědí na e-mail nebo prostřednictvím anonymní Schránky internetového poradenství (SIP). Odpovědi jsou vypracovány stejným způsobem, jako to můžeš vidět na Alíkovi, jen s tím rozdílem, že jsou tazateli odeslány přímo a nejsou nikde zveřejňovány. Podrobné informace o službách Modré linky najdeš na www.modralinka.cz.

  Hezké dny přeje,

  Modrá linka

  Poradna

  Ahoj.
  Mám otázku, jestli se v té poradně (Alík radí dětem) dá kouknout na profily lidí, co tam dávají otázky, a jestli se jim dá napsat.
  Jestli ano, tak jak?
  Jestli ne, tak proč ?

  Ahoj,
  odpověď zní, že ne. Ta poradna je anonymní a zveřejňování profilů dětí, které se ptají, by anonymitu úplně zničilo.

  Je to kvůli tomu, že spousta problémů je taková, že tazatelé nechtějí, aby ostatní věděli, že je to zrovna jejich problém. Můžou tu být jejich kamarádi, přezdívku znát spolužáci, ... A když je dotaz anonymní, tak si ho sice můžou přečíst, ale nemůžou vědět, že ho napsal právě jejich kamarád a třeba se mu kvůli tomu smát atd.

  Poradna

  Ahoj,jde nějak smazat dotaz kdyby ho někdo odeslal ale rozmyslel si to hned po odeslání?

  Nejde smazat. Jde upravit.

  Poradna

  Zdravím,
  nová funkce zřeknutí dotazu tak nějak nefunguje? Když přepnu přepínač, tak se nic nestane a žádné změny nevidím. Není tam žádné tlačítko na uložení, tak předpokládám, že se to ukládá ihned po přepnutí…

  Pardon, opraveno. ;-)
  Díky za upozornění a vyjasnění v klubovně. ok

  Poradna

  Ahoj, mám asi takovou divnější otázku/prosbu:

  Když rozkliknu poradnu, jdou vidět moje předchozí dotazy. Vím, že můj účet na Alíkovi je chráněn heslem, ale pokud jde o moji rodinu (v tomto případě sourozence), není pro ně problém, se mi dostat do účtu (mluvím ze zkušeností). Pokud by se mi dostali do mojí poradny a přečetli by si moje předchozí dotazy, mohlo by to vyvolat konflikt a já bych mohla skončit v problému.

  Je nějaký způsob, kterým bych svoje předchozí otázky mohla smazat (v anonymní poradně klidně zůstat mohou), případně zařadit do nějaké více ukryté lišty? Pokud nic takového není, je možné něco takového vytvořit, prosím? Nebo máte nějaký nápad, kterým bych se vyhnula nabourání do účtu?

  Předem děkuji za odpověď.

  Anonymní uživatel, 27. srpna 2021

  Ahojky,
  díky za podnět ok, inspiroval mé vývojáře k tomu, aby konečně dokončili novou funkci na skrytí vlastních dotazů – zřeknutí dotazu. Dělá přesně to, co chceš a o co už si v průběhu posledních let psalo víc dětí. Původně jsme zamýšleli, že si budeš moct nějak zatrhnout, že chceš hromadně skrýt všechny dotazy, které jsi ohodnotila (palcem dolu či nahoru či třetím hodnocením), ale takhle je to nejspíš lepší. ;-)

  Jinak ti tedy doporučuji lépe si hlídat přístupové údaje, neříkat nikomu heslo, případně nepoužívat trvalé přihlášení, pokud mají ke tvému počítači/mobilu volný přístup jiní lidé. Sourozencům zkus vysvětlit, že není vůbec slušné somrovat v cizím účtu. Lépe řečeno je to dokonce i protizákonné. :-o

  Alík

  Poradna

  Co se stane lidem, kteří přetěžují poradnu?

  Dobrý den.
  Zajímalo by mě, co se stane s tím člověkem, který bude nějakým způsobem blokovat tu poradnu pro děti.

  Ahoj,
  to je složitá otázka. Bude mít černé svědomí? Asi jak kdo. :-(

  Na některé výtržníky můžu naštvaně vrčet, některé můžu i kousnout způsobem, který nečekali. V drtivé většině případů ale ani nevrčím, ani nekoušu, jen v tichosti mažu. Výtržník potom sedm pracovních dní chodí a kouká a čeká, kdy mu někdo na jeho vydařený vtípek odpoví… a nedočká se, protože dotaz už je vyřešený. :-P]:-)

  Pokud si nejsme jistí, že tazatel je vtipálek, ale máme vážné podezření, dáme mu stručnou neveřejnou odpověď… a jedeme dál.

  Četl jsem na tvé vizitce:

  Potom jedné noci jsem si založila svůj první účet zde pod záminkou, že i když nemám žádné psychické problémy, budu tu psát do poradny realistické příběhy. Ty příběhy jsem měla vážně dobře promyšlené, nebyli to takové ty zbytečné dotazy, které do Alíkovy poradny nepatří. Měly hlavu a patu. Nakonec jsem si ale uvědomila, že bych tam těmi příběhy, které jsem si vymyslela, blokovala poradnu a to by správné rozhodně nebylo.

  Chtěl bych ti touto cestou moc poděkovat, že jsi od svého plánu upustila. Nejde jen o blokování prostoru, ale i o to, že bys oklamala někoho, kdo by ti chtěl pomáhat – a to je samo o sobě ošklivé, ne?

  Kdybys měla skutečné potíže, klidně napiš. O:-)

  Alík

  Poradna

  Ahoj poradno, co by se stalo, kdyby tady měl účet někdo v 16, když je tato poradna do 15, a psal tady dotazy?

  Ahoj,
  účet klidně mít může, ale do poradny Alík radí dětem by psát neměl. :-|

  Pokud nelže v nastavení o tom, že už dosáhl patnácti let, tak mu poradna ani nepovolí položit dotaz.

  Pokud lže v nastavení a přizná svůj věk v otázce, riskuje, že mu nikdo neodpoví, protože pravidla poradny jasně říkají, že je jen do patnácti let. Občas uděláme výjimku, ale nespoléhal bych na to.

  Pokud lže úplně ve všem, tak … no, tak je to syčák! :-E

  Alík

  Poradna

  Ahoj, v září je mi 15 let a u druhé poradny (kde se řeší problémy apod. nemyslím technickou) je stanovenej věk do 15 let. Takže bych už v 15 letech dotazy pokládat neměla? Proč je to tak nastavené?

  Ahoj,
  je to tak nastavené, protože jinak by bylo otázek příliš mnoho. Viz starší odpověď od ředitele Alíka.

  Kapacity poradny Alík radí dětem jsou omezené. Jakmile je nezodpovězených dotazů příliš, poradna přestane přijímat další otázky. Čím více různých skupin lidí by mohlo pokládat dotazy, tím menší šanci na položení otázky by pak měla skupina, pro kterou je poradna určena – děti do patnácti let.

  Momentálně chodí dotazů v průměru méně než v lednu, protože se svět částečně vrací do normálu, ale už před pandemií se stávalo, že bývala poradna přetížená jen dětskými dotazy, pravidla tedy rozvolňovat nebudeme. Patnáctiletým doporučujeme hledat radu jinde. Můžeš třeba zavolat přímo Modré lince.

  Alík


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!