Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Sexuální orientace a máma Alík radí dětem

  Sexuální orientace

  Ahoj,
  mám docela vážný problém. Jsem lesba, jenže moje máma lesby a gaye nesnáší, a říká že jsou odpad lidstva. Jenže já se kvůli ní nechci trápit s nějakým klukem, kterého ani nemám ráda. Ale zároveň ji nechci zklamat. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 18. ledna 2021

  Ahoj,

  děkujeme za otázku, i otevřenost, se kterou píšeš o sobě a své mámě. Píšeš, že jsi lesbicky orientovaná, ale nechceš zklamat mámu, která homosexuály nesnáší. Rozumím, že Tě to trápí a je to pro Tebe moc důležité.

  Vnímám, že máš mámu ráda, a záleží Ti na tom, abyste měly pěkný vztah. Je dost možné, že by reagovala docela bouřlivě, kdybys jí řekla o tom, že jsi lesba. Možná, že by Ti ale řekla, že v jedenácti letech ještě úplně nemusíš znát svoji sexuální orientaci. Je to skutečně tak - sexualita se totiž vyvíjí v podstatě až do dospělosti. U někoho je to jasné hodně brzy, u jiného později - jak je to u Tebe, to se uvidí. Myslím, že ve Tvém věku Tě máma nebude nutit do vztahu, který bys nechtěla - a další ukáže čas.

  Pokud Tě tato otázka trápí opravdu hodně, můžeš si ve svém okolí najít někoho, ke komu máš důvěru a kdo by Tě podpořil, když budeš chtít s mámou promluvit. Mámě to můžeš i napsat. Jak jsem už psala, nemusíš ale vůbec spěchat, dopřej si dostatek času.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Jsem lesba, když se mi líbí kluci?

  Ahoj Alíku mám dotaz myslím si že jsem lesba ale líbí se mi kluci jakože vzhledově a tak ale nedokážu si s nimi představit vztah jakože si třeba řeknu jo ten je hezký a hodný atd ale pak si uvědomím že je to kluk a nic co to znamená? Je to normální?

  holka, 13 let, 4. června

  Ahoj,
  je prima, že se píšeš. Tvoje otázka je úplně logická. Chápu, že tě může znejisťovat, pokud očekáváš, že se ti budou líbit jen holky, ale občas tě zaujme i nějaký kluk.
  Ptáš se, jestli je to „normální“. Normální je komplikované slovo. Používá se ve dvou různých významech - 1) normální je to, co je běžné, obvyklé, týká se většiny lidí, 2) normální je to, co je správné, funkční, zdravé. Aby nedocházelo k nedorozuměním mezi tím, co máš na mysli ty, a jak tomu rozumí druzí, je lepší se slovu „normální“ vyhýbat.
  Zpět k tvé otázce. Tvoje pocity jsou běžné i zdravé. Jsi ve věku, kdy se v mladých lidech probouzí nové potřeby a pocity. Je důležité je sledovat, přemýšlet o nich, všímat si, zda se mění... Až po delší době si je člověk svými preferencemi úplně jistý. Není dobře to uspěchat a moc brzy se zavřít do nějaké škatulky.
  Píšeš, že jsi lesba. Líbí se ti holky. Občas tě ale zaujmě nějaký kluk. Když si ale uvědomíš, že se jedná o kluka, tvoje pocity se změní. Někdy je to tak, že se lidem líbí chlapci i dívky nebo prostě konkrétní osoba bez ohledu na to, jestli je to žena či muž. Takoví lidé se označují jako bisexuální, případně omnisexuální či pansexuální.
  Doporučuji ti, abys své pocity sledovala a všímala si, co mají lidé, kteří tě zaujmou společného a co se děje s tvými prožiky. Určitě si po nějaké době všimneš, zda v nich jsou nějaké pravidelnosti.
  Kdybys to chtěla s někým víc probrat, můžeš napsat konkrétnímu mentorovi či mentorce do poradny Sbarvouven.cz.
  Měj se dobře,
  Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Chtěla bych se seznámit s holkou

  Ahoj Alíku mám další dotaz je to ohledně toho že se mi líbí holky a ráda bych nějaký vztah ale je mi jen 13 a neznám žádnou jinou holku které by se holky líbili a nebyla úplně mimo na seznamku jsem ještě mladá a tak se chci zeptat kde hledat a lestli není nějak brzo na to hledat

  holka, 13 let, 4. června

  Ahoj z poradny Sbarouven.cz,

  Děkuji ti za dotaz. Rozumím tomu, že by si se chtěla s někým seznámit a najít někoho, s kým si budeš blízká. Je to naprosto přirozená potřeba. Co se týče seznámení, je potřeba si dát pozor na možná rizika, která se mohou zejména u internetových seznamek objevit. Vždy mysli na svoje bezpečí a na to, aby si se v jakékoli konverzaci cítila dobře. Obecně jsou seznamky nastavené pro osoby starší 15ti let, někde i starší. Z tohoto důvodu asi nemůžu seznamky internetové v tuto chvíli doporučit. Nejsem si jistý, zda existují například nějaké programy pro podobnou věkovou kategorii, jako si ty. Napadá mě, že se můžeš zkusit podívat například na stránky Prague Pride, zda nemá nějaké programy v rámci komunitního centra, kam by si měla chuť zajít. Jen upozorním, že je toto centrum v Praze. I v jiných částech republiky však probíhají různé setkání a akce jako je třeba Filip 20.
  Obecně tě chci podpořit v tom, že je jen na tobě, zda se chceš opravdu již nyní seznamovat. Je možné si dát dostatek času. Jak jsem psal, vždy mysli na svoje bezpečí. Můžeš zkusit poznávat nějaké dívky ve svém okolí prostřednictvím volnočasových aktivit nebo klubů. Záleží také na tom, odkud si. Jsou místa, kde to nemusí být tak jednoduché a je možné, že budeš muset ještě nějakou dobu počkat, než budeš mít možnost na nějakou akci jet nebo někoho potkat.
  Nemusí být cílem navázat nějaký partnerský vztah, ale potkat někoho, kdo pro tebe bude blízký a budeš se s ním cítit dobře. I kamarádství je důležité pro nás život.
  Kdyby si chtěla o tom, jak se v celé této situaci cítíš mluvit a třeba přijít na nějaké další možnosti, je možné se obrátit na některého s našich mentorů*rek v poradně. Jsme anonymní a zdarma.

  Držím moc palce, aby si měla kolem sebe dost fajn lidí, se kterými se budeš cítit dobře.

  Poradna Sbarouven.cz

  Sexuální orientace

  Co když se člověku líbí obě pohlaví, ale.jedno více.

  Ahoj Alíku a ostatní,

  měl bych jednu otázku.. Když například klukovi se líbí obě pohlaví, ale jedno více preferuje, např.: kluky, tak jaká je teda jeho sexuální orientace, když se mu líbí obě pohlaví, ale jedno více preferuje ?

  Docela by mě to zajímalo.. 8-o

  kluk, 14 let, 4. června

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkuji ti za dotaz. Sexualita může být proměnná věc a věříme tomu, že se nemusíme škatulkovat a jasně pojmenovat, jestli se mi líbí jen jedno pohlaví. Je tedy možné jen přijmout, že se člověku líbí obě pohlaví a v daném čase ho více přitahuje to jedno. Obecně lze říct, že pokud se člověku líbí jak kluci, tak holky, je bisexualní. Jak ale píšu, není třeba hledá nějakou jasnou škatulku. Důležité je se cítit svobodně a volně. Dovolit si přijmout, že se mi v dané chvíli někdo líbí a někdo mě přitahuje.
  Když to trochu přeženu, nikdo tě nemá nutit k tomu, aby si se musel rozhodnout mezi tím, jestli se ti líbí modrá nebo červená. Můžou se ti líbit obě barvy... nebo dnes víc červená a zítra víc modrá. Doufám, že je takové vysvětlení pro tebe srozumitelné. Jak jsem psal, hlavní je, aby člověk mohl být ve svém soukromém životě spokojený a navazovat vztahy pro sebe bezpečně, jak potřebuje.

  Zdravím tě z poradny Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj Sbarvou ven!
  Potřebuji pomoct ohledně mé sexuální orientace... S kamarádkou jsme si mysleli, že jsme oba bi, ale nakonec ona přešla na lesbu a ja si myslím, že to asi taky nebude úplně čistý bisexual. Líbí se mi obě pohlaví, ale problém je, že bisexualové mají nějaké preference nebo co (např. „Jsem bi ale více se mi líbí kluci“) třeba, jen že u mě je to tak, že prostě jsem přitahován obojím, jen že např. Když mám crush na kluka tak si umím představit vztah jen s tím jedním pohlavím, naopak když na holku, logicky se to děje naopak. Četl jsem si něco o nějakém Omnisexualovi nebo co. A vůbec nevím co to je, není možné že bych to byl? Nebo popř. Co bych mohl jiného být??

  kluk, 13 let, 31. května

  Ahoj,

  je prima, že píšeš. Z tvé zprávy vyplývá, že o svých pocitech přemýšlíš a i je probíráš s kamarádkou. To je určitě moc dobře. Je důležité, aby člověk znal sám sebe a rozuměl svým pocitům. Chápu, že i proto hledáš označení, které by tě vystihovalo. Seznamování se s různými typy identit ti může pomoci, abys získal lepší orientace ve vlastních pocitech.

  Na druhou stranu ale označení může být někdy zavádějící a může nám dokonce zabránit, abychom prozkoumávali své pocity, protože se spokojíme s tím, co jsme si "o sobě" přečetli. Věřím, že se budeš snažit do této pasti nespadnout.

  Píšeš, že jsi narazil na pojem omnisexualita. Označují se tak lidé, kteří mají romantické a sexuální preference vůči druhým osobám bez ohledu na jejich pohlaví a gender. Často se pansexualita zaměňuje s bisexualitou a pansexualitou. Hranice mezi nimi jsou tenké.

  Podle tvé zprávy se ti líbí holky i kluci a přitom se tvé pocity mění. To je docela běžné a přirozené. Může to souviset s tvojí sexuální orientací, ale také s tvojí životní fází. Jsi ve věku, kdy se probouzejí tvé sexuální potřeby a začínáš se zamilovávat. Vše je ale ještě čerstvé a může se měnit. Není dobře to uspěchávat. Citlivě a otevřeně sleduj, co cítíš, a po nějaké době uvidíš, které tvé pocity jsou stabilní.

  Měj se dobře,
  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Bojím se svěřit, že jsem bisexuálka

  Ahoj Alíku a spol.
  Už asi rok přemýšlím, jestli nejsem bisexuálka. Hrozně bych se chtěla někomu svěřit, ale bojím se, že bych byla zbytečně odsouzena protože si spousta lidí myslí, že jsem ještě moc malá na to abych tohle mohla vědět. Co mám dělat? Mám se někomu svěřit?

  holka, 11 let, 29. května

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  chci moc ocenit tvoji odvahu a to, že by si se chtěla někomu svěřit. Rozumím tomu, že máš strach z toho, že by tě mohl někdo odsoudit. Máš pravdu v tom, že se v pubertě naše sexualita vyvíjí. To však neznamená, že by si nemusela vědět v tuhle chvíli, kdo tě přitahuje nebo kdo si. Spíše věříme tomu, že si můžeš dát dostatek času pro sebe poznávat samu sebe a kdo se ti líbí. Nemusíš na sebe nikam spěchat. To, kdo se ti líbí a kdo ne je jen na tobě, a žádné jasné časové období, kdy by si to měla vědět neexistuje. Pokud píšeš o tom, že přemýšlíš, že si bisexuálka věřím ti, že to tak v tuhle chvíli cítíš a chci tě podpořit v tom, že nikdo nemá právo ti říkat, jak by si se měla cítit.
  Je jen na tobě, zda se rozhodneš někomu svěřit. Nemusí to být hned. Můžeš si dát čas na to, aby si našla člověka, ke komu budeš mít důvěru a blízký vztah, aby si neměla tak silné obavy z odsouzení. Obavy z toho, jak na to bude reagovat okolí jsou úplně normální a je možné, že nezmizí úplně. Můžeš to ale udělat takovým způsobem, který pro tebe bude co nejbezpečnější a dokážeš si ho sama představit.
  Pokud nevíš, komu se svěřit, nemusíš se k tomu nutit. Jak jsem psal je jen na tobě, komu, jak a kdy. Zkus popřemýšlet, koho máš ve svém okolí a komu důvěřuješ - jestli je to nějaký kamarád/kamarádka nebo někdo dospělý, komu si dokážeš představit, že by si takové tajemství řekla. Můžeš také tomu člověku zkusit říct něco jiného, co považuješ za tajemství a uvidíš, jak bude reagovat.
  Kdyby si chtěla o tom co píšeš víc mluvit, můžeš se zkusit poradit na lince bezpečí nebo klidně napsat k nám do poradny a mluvit o tom z některým z našich mentorů a mentorek. Nezapomeň na důležitou věc - nemusíš na to být sama a když bude potřeba, jsme tu pro tebe.

  Držím ti moc palce, aby si se cítila dobře

  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Sebepoškozování, zamilovanost do učitelky

  Ahoj všichni,
  píše se mi to strašně blbě, ale mám problém se sebepoškozováním, je to kvůli tomu že jsem lesba. Mamce jsem to řekla, že jsem na holky, ale ona odpověděla: „ Ale prosimtě!“, zajímavé je, že se mě pořád ptá na kluky, jestli se mi líbí atd. Taťka tyhle lidi nemá rád, takže jsem mu to, ani neříkala. A taky to je kvůli paní učitelce, protože jsem se do ní zamilovala a musím na ní pořád myslet. Nevím, co stím mám dělat. Jestli jí mám vyznat city, nebo něco jiného.
  Prosím poraďte mi.

  Sabča

  Sabina, 13 let, 29. května

  Ahoj z poradny Sbarvouven.cz,

  děkuju ti moc za důvěru, že si se rozhodla napsat a chci tě ocenit za to, že si se rozhodla k tak velkému kroku, jako je se svěřit mámě. Rozumím tomu, že je situace pro tebe hodně náročná a mrzí mě, že si nedostala od mámy podporu, kterou si čekala a určitě si ji zasloužíš. Rodiče někdy potřebují čas na to, aby situaci nějak zpracovali a mohou mít různé reakce. Jsem moc rád, že si se rozhodla někomu svěřit. To, že si lesba nijak nemění to, kdo si. Si pořád ta samá holka, kterou jen přitahuje jiné pohlaví a to nijak nemění tvoji osobnost.
  Každý z nás má právo být šťastný. Rozumím tomu, že se bojíš o tom, že si lesba říct tátovi a rozhodně tě k tomu nemůže nikdo nutit. Je jen na tobě komu a kdy to řekneš. Pokud se tě máma pořád ptá na kluky a je ti to nepříjemné, můžeš to zkusit mámě říct a poprosit jí, aby se tě na to neptala.
  Píšeš také, že se ti líbí paní učitelka a nevíš, co s tím dělat. Věřím, že to musí být náročné, pokud na ní pořád myslíš. Bohužel je asi velice málo pravděpodobné, že by paní učitelka tvoje city takzvaně opatovala. Jak z toho důvodu, že je dospělá, tak i z toho důvodu, že je učitel a mohla by tedy porušit zákon. I když to zní tvrdě, je dobré nedělat si falešné naděje a trápit se. Možná to bude ještě nějakou dobu náročné. Zkus se věnovat činnostem, které tě baví a které ti pomáhají, aby si se cítila lépe. Hledej v okolí lidi, kterým můžeš důvěřovat, aby si s nimi mohla mluvit o tom, co tě trápí.
  Je mi líto, že máš chuť si ubližovat. Někdy je toho na nás tolik, že nám ubližování pomáhá a trochu nám uleví. Není to ale způsob, který by pomáhal dlouhodobě. Rozhodně existují i jiné způsoby, jak situace řešit, které budou pro tebe bezpečnější. Ve chvíli, kdy si chceš něco udělat může pomoci se začít soustředit na nějakou jinou činnost, která ti pomůže a trochu od tlaku, který cítíš uleví. Každému pomáhá něco jiného (jít se ven projít, zapnout si muziku, dělat něco na počítači apod.).
  Chtěl bych tě moc podpořit, aby si na takovou situaci nebyla sama a rozhodně nemusíš. Pokud budeš mít chuť si ublížit, můžeš napsat na chat nebo zavolat na Linku bezpečí - 116 111. Pracují zde lidé, kteří ti mohou pomoci s tím tlakem trochu pomoci a pokusit se ti trochu v danou chvíli ulevit. Někdy může pomoci si pravidelně s někým o tom, co cítíš povídat. Mohla by si zkusit využít například školní psycholožku, pokud ji ve škole máte nebo se svěřit někomu dospělému ze svého okolí, komu důvěřuješ.
  Nezapomínej, že na to, co tě trápí nemusíš být sama.

  Držím ti moc palce, aby ti bylo lépe a lépe se i cítila.

  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Jak se sblížit s jednou holkou

  Ahojky, nedávno jsem sem psala kvůli jednomu problému s holkou(jsem bisexuálka). A dobře jste mi poradily že se s ní mám zkusit skamarádit. Myslím že to dává smysl ale absolutně nevím jak. V předchozím dotazu jsem psala že naše třída je rozdělena na kluky a holky a ona patří ke klukům. Nevím o čem se s ní bavit a ani jak aby si toho ostatní kluci nevšimly. Prosím poraďte jak se s ní mám skamarádit.

  holka, 11 let, 28. května

  ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkuji za tvůj dotaz a jsem moc rád, že ti minulá odpověď pomohla a dává ti smysl. Seznámení nemusí být jednoduché a je naprosto normální, že nemusíš vědět, jak na to. Píšeš, že třída je rozdělená na kluky a na holky a nevíš, jak se s ní seznámit. Přemýšlím o tom, že můžeš využít nějakých společných aktivit a hledat společné zájmy, které máte. Mohla by si zkusit najít nějaké činnosti, kdy jste společně ve vícero lidech a nadhodit nějaké neutrální téma a postupně se s ní začít bavit. Určitě si můžeš dát čas. Někdy je seznamování proces, který nějakou dobu trvá. Nemusíš to možná dělat v tajnosti - někdy naopak pomůže, když bude přítomno více lidí a bude tak Vaše společná komunikace nezávazná. Možná o té dívce víš něco, co jí zajímá, co jí baví a máte to společného. Nejlépe znáš Vaši třídu a možnosti, kdy by šlo komunikaci navázat ty. Věřím, že by tě mohlo něco napadnout.
  Pokud by si nechtěla, aby si toho, že se spolu bavíte někdo všimnul, může to být komplikovanější - přeci jen jste spolu v jedné třídě. Napadá mě, že by potom šlo zkusit ji oslovit někde o přestávce nebo cestou ze školy. Jak jsem psal, úplně tvoji situaci neznám, takže ti asi žádnou světovou radu nedokážu dát. Můžeš vše promyslet v klidu a nikam nespěchat. Někdy se situace vyvine přirozeně sama, když na ni netlačíme.
  Napadá mě možnost o tom s někým mluvit, jestli je někdo ve tvém okolí, komu by se dalo svěřit a zeptat se ho na jeho názor (například nějaká spolužačka nebo spolužák). Za chvíli budou letní prázdniny, takže je možné, že se někde potkáte. Pokud by si neměla nikoho, s kým o celé věci mluvit a chtěla by si, můžeš se zkusit poradit například na Lince bezpečí. Je možné také využít jejich chat.

  Držím moc palce, aby to vyšlo, jak si přeješ.

  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Líbí se mi holky a koukám na gay porno

  Ahoj, mam takovou otázku jsem normálně kluk a líbí se mi holky ale rád koukám na gay porno ale když se udělám tak se mi znechutí a hned ho vypnu a nevím co stín a gay nechci být… děkuji za odpověď a ahoj

  kluk, 14 let, 27. května

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkuji ti za dotaz. Rozumím tomu, že to může být matoucí. Píšeš, že se ti líbí holky, ale koukáš na gay porno. Sledování pornografie může odrážet naše sexuální preference, ale také to nemusí samo o sobě nic znamenat. Důležité je, jaké pohlaví tě sexuálně přitahuje. V období puberty se naše sexualita vyvíjí a je tedy možné s tím, co se ti líbí a nelíbí experimentovat. Nemusíš na sebe tlačit, aby si měl hned jasno. Rozumím tomu, že představa, že by si byl gay se ti nemusí líbit, ale bohužel ti nenabídnu jasnou odpověď. Věříme tomu, že by člověk měl být sám sebou a moct se cítit svobodně a v souladu s tím, jaký chce být. Zkus situaci nechat volně plynout a uvidíš, jak se bude vyvíjet. Pokud tě v tuhle chvíli přitahují dívky, ale v sexuální oblasti sleduješ rád kluky, nic to nemusí znamenat. Jak jsem psal, sexualita se v tomto věku vyvíjí. Rozhodně nemusíš mít žádné pocity viny. Nemusíš se cítit špatně ani mít pocity viny, co si udělal. Jednou z variant sexuální přitažlivosti je bisexualita. Bisexuály přitahují sexuálně jak dívky, tak chlapci. Věřím, že máš ještě čas na to, aby si mohl poznávat, které pohlaví tě přitahuje. Homosexualita a bisexualita je stejně normální jako heterosexualita. Nikdo by tě neměl soudit - je jen na tobě, aby si dělal věci ve kterých se cítíš dobře a pro sebe co nejbezpečněji.
  Pokud by si chtěl o tom, co zažíváš víc mluvit, můžeš se obrátit na linku bezpečí nebo na naši poradnu a víc si o tom promluvit. Určitě na to nemusíš být sám.

  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku, mám dotaz ohledně sexuální orientaci. Já jsem v páté třídě a holky ze třídy říkají že jsme lesba a smějí se mi . Alíku co s tím mám dělat?

  Díky za odpověď
  Pája

  Holka 11, 25. května

  Ahoj Pájo,
  děkuji za Tvůj dotaz. Ve věku teenagerů, tedy Tvém i Tvých spolužaček, se začínáte více zajímat o vlastní sexuální orientaci. Často je takové období doprovázeno nepatřičnými komentáři vůči ostatním, mohou pramenit z vlastních pochybností.
  Co popisuješ v dotaze, že se Ti holky ve třídě posmívají a říkají Ti, že jsi lesba, to není v pořádku. Nikdo nemá právo nikoho zesměšňovat a označovat Tě za lesbu, i kdyby to tak bylo. Sexuální orientace je osobní a intimní věc každého z nás. A jen na nás je, komu se s tím svěříme.
  Doporučila bych Ti se obrátit na třídní učitelku, požádat ji o pomoc, aby spolužačky zastavila v jejich nevhodném chování, aby nepřerostlo v šikanu. Škola má být klidné a bezpečné prostředí. Dovedu si představit, že oslovit učitelku nebo učitele, může být náročné. Je dobré si třeba říct o podporu kamarádce, která Tě může doprovodit za dospělým. Také se můžeš svěřit rodičům a požádat je o pomoc. Ve škole máte možná školního psychologa, se kterým můžeš situaci probrat a požádat řešení situace.
  Chci Tě podpořit v tom, abys vyhledala pomoc. Pokud ale váháš a máš stále obavy tento krok udělat, doporučím Ti zavolat si na Linku Bezpečí tel.: 116 111 , kde s Tebou v hovoru mohou probrat více jednotlivé možnosti, co a jak můžeš pro sebe udělat.
  Drž se.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj, celkem nedávno jsem zjistila že jsem bisexuál a to jen díky tomu že jsem se zamilovala do jedné holky. Problém je v tom že naše třída je tak nějak rozdělená na kluky a holky. Ona patří odjakživa ke klukům a i jeden z nich ji má rád. Ona je jinak strašně fajn, je vtipná, sportovně nadaná, chytrá a i celkem hezká. A já nevím co mám dělat. Jestli teda vůbec něco. Trochu se kvůli ní trápím protože ona neví co cítím a myslím si že i kdyby do mě byla zamilovaná nepřiznala by to kvůli klukům. Nevím co mám dělat.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  děkujeme, že na nás obracíš. Rozumím tomu, že máš obavy z toho spolužačce říct, že se Ti líbí. Vidina odmítnutí je nepříjemná.
  Nevím, jak moc se s ní kamarádíš, bylo by jistě fajn se s ní bavit víc, už jen proto, že, jak říkáš, je strašně fajn. Věřím, že se možnost, jak být s ní více v kontaktu, se dá vytvořit. Potom by mohlo být i snazší jí říct o svých pocitech. Mnohdy k tomu, abys zjistila její postoj k Tobě, stačí vědět, jestli se spolužačce vůbec holky líbí. Ale to by znamenalo konverzaci, ve které bys téma vztahů otevřela. Je fajn si připravit půdu pro to, abys ji mohla říct, že jsi bisexuálka, což také nemusí být vůbec snadné.
  Pokud by sis chtěla o své situaci více popovídat, můžeš se obrátit na některého z mentorů poradny Sbarvouven.cz.
  Přeji hodně štěstí.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj. Už jsem sem psala dva dotazy o tom ze se mi líbí kamaradka. Já pořad nevím jak ji to rict. Jednou jsme se o tom bavily jak me má rada a ona mi rekla ze jako kamarádku ale ze záleží. Já nevím co mám dělat.

  holka 13 let, 26. května

  Ahoj,
  děkujeme, že se na nás obracíš. Nevědět co dělat, takové pocity často prožíváme před zveřejněním svých citů.
  Pokud své kamarádce chceš říct osobně, že se Ti líbí, je vhodné najít chvilku, kdy budete samy. Můžeš čekat, jestli se taková situace nenaskytne sama, nebo ji můžeš vytvořit, pozvat ji někam a říct jí to při té příležitosti. Někdy funguje si napsat vše, co kamarádce chceš sdělit. Psaním si slova připravíme. Můžeš konverzaci nasměrovat a tím si připravit půdu, zeptat se jí třeba, jestli se jí někdo líbí, jestli by si dovedla představit, že by ji měla ráda jiná dívka a podobně. Už ve Tvé otázce se zmiňuješ, že jsi se již o hovor pokusila a kamarádka naznačila, že záleží ... Proč se nedoptat právě na to, na čem záleží. Přijde mi dobré kamarádku také ujistit, že pokud Tvé city neopětuje, moc ráda s ní zůstaneš kamarádka, protože jsi za vaše přátelství ráda. Pokud to tak je. Ono se může stát, že Tě odmítne. Ale samozřejmě záleží jen na Tobě, kdy a jak se kamarádce svěříš.
  Držím palce.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj alík a spol.
  Nevím, jestli jsem gay nebo na holky. Líbí se mi oboje, a (nevím proč ale) koukám se na nahé fotky obojího. Nevím jak zjistit co jsem. A ve třídě se mi líbí jedna holka (má kluka) a ten její kluk je ale taky hezký... A nevím co jsem. Prosím poraďte mi

  Ten badboy, 17. května

  Ahoj,
  díky za dotaz do naší poradny. Píšeš, že nevíš, jestli jsi gay nebo na holky, protože se Ti líbí oboje. To, jakou máš sexuální orientaci, za Tebe nikdo nerozhodne. Jediný Ty si můžeš dát odpověď. Chápu, že se Ti mohou líbit kluci i holky. Není to špatně.
  Jsi ve věku, kdy se obvykle mladí lidé poznávají a ujasňují si, jak to vlastně mají. Jedním z nejjistějších cest, jak na sobě poznáš, které pohlaví Tě přitahuje, jsou sexuální sny a představy při masturbaci (sebeuspokojování). Ono to může být i tak, že Tě budou nadále přitahovat kluci i holky. Bisexuální vztahy jsou také v pořádku. Je fajn si dát čas a netlačit na sebe. Přijde mi dobré, že nad tím přemýšlíš. Všímej si hodně svých emocí.
  Píšeš, že koukáš na nahé fotky. Musím Tě upozornit, že sledovat fotografie, videa a další materiály s tímto obsahem jsou do 18 let zakázané, ale to jistě víš.
  Někdy je také dobré si o svých myšlenkách, pocitech s někým promluvit. Můžeš vyhledat někoho ve svém okolí, komu důvěřuješ. Důvěra je důležitá. A svěřit se, sdílet. Často to bývá nejbližší kamarád/ka, někdo z rodiny nebo třeba školní psycholog. Doporučuji také volat na Linku Bezpečí ...
  Možná proto ses obrátil na Alíka. Za to jsme rádi. Pokud bys měl další otázky, obrať se na nás nebo můžeš také napsat některému z mentorů Sbarvouven.cz.
  Měj se fajn a drž se.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj, mám takový „problém“ jestli se to dá tak nazvat. Je mi 13 let takže vím že mám na tuhle věc asi hodně času, ale chci se na ní zeptat. Cítím se jako Bisexuál, prostě když vidím hezkou holku otočím se za ní, ale když vidím hezkého kluka tak se za ním vydržím dívat třeba 5 minut. Líbí se mi holky ale myslím že to mám spíš ke klukům. No s to je můj problém, nevím co mám dělat. Líbí se mi jeden kluk, chodí se mnou do třídy a vlastně se spolu i hodně bavíme. Podle mě je taky na kluky nebo to má stejně jako já že je Bi. Myslim si to protože mě hodně hladí na stehně😂 ne když spolu třeba sedíme tak mi vážně přejede po stehně ale to může být třeba jen z kamarádství. A taky mě hodně plácá po zadku, ano, vážne. Třeba se předkloním abych si zavázal boty a on mě hned plácne po zadku, někdy mu to oplatím ale on se hned začne smát tak nevím. Taky mě hodně nazývá láskou ale to může taky brát z kamarádství, protože jsem si všiml že to dělá víc lidí. No ale vždy když mě plácne po zadku úplně se zakoktám, a určitě vypadám jak jahoda😂 ale prostě se mi hodně líbí, hodně dělá i to že nastavuje pusu jako když se s někým chcete políbit, ja to udělám taky (samozřejmě ze srandy, i když čekám až mi jednou ti pusu fakt dá) ale on se hned odtáhne. Jednou mě vzal i k sobě domů a když jsme přišli k němu do pokoje strčil mě na postel, ale odešel do kuchyně. Viděl jsem ho jednou i nahého a úplně jsme určitě zčervenal, doufám že si toho nevšiml. Dokonce mě asi před třemi dny jsme konverzovali a on mi řekl jestli nechci zkusit být s ní ve vztahu, ale já řekl že ne, hlupák jsem. A tak jsem mu další den nabídl to samý a on řekl okamžitě že ne. Vím že jede po jedné holce ale nevím co si mám myslet, můžete mi poradit co dělat prosím? Děkuji předem!

  kluk, 13 let, 13. května

  Ahoj,
  prima, že jsi napsal.
  Chápu, že tě trápí, pokud si nejsi jistý, co cítíš a co cítí ostatní k tobě. Pokud se nám někdo líbí, je jasné, že si přejeme, aby byly naše pocity opětované. A pokud nejsou, jsme zklamaní. Ty dostáváš od spolužáka, který se ti líbí, nejednoznačné zprávy, což tě může pochopitelně znejišťovat.
  Ptáš se, zda ti můžeme v tvé situaci poradit. Rádi bychom, ale bohužel to není možné. Ty sám víš nejlépe, co cítíš, a stejně tak v pocitech tvého kamaráda se vyzná jen on sám. Jen na základě tvého popisu jeho chování nemůžeme my říct, co on prožívá.
  Pokud máš dojem, že potřebuješ vědět, na čem s kamarádem jsi, můžeš mu zkusit říct v klidu a vážně (nejen ve vtipu), co cítíš. Pro takovou situaci je důležité zvolit vhodný čas a místo.
  Z tvé zprávy je patrné, že o svých pocitech hodně přemýšlíš. To je moc dobře. Díky tomu, že člověk lépe rozumí sám sobě, může i lépe rozumět druhým a lépe s nimi komunikovat.
  Píšeš, že se cítíš jako bisexuál. Bisexuální orientace skutečně znamená, že člověk je přitahován ženami i muži. Je možné, že se tato orientace bude týkat i tebe. Jak ale sám správně píšeš, v tvém věku ještě nejsou pocity úplně stabilní. To, že se ti nyní líbí někteří chlapci i některé dívky, se ještě může vyvinout jinak. Ať bys ale byl bisexuální, nebo gay, nebo heterosexuální, všechny varinaty jsou v pořádku.
  Pokud bys to chtěl probrat podrobněji, bude nejlepší obrátit se přímo na poradnu Sbarvouven.cz. V anonymním psaní s mentorem, kterého si zvolíš, můžeš popsat všechny své zkušenosti a pocity do větších podrobností.
  Budeme se na tebe těšit v poradně Sbarvouven.cz.
  Měj se dobře,
  Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Posmívají se mi, že jsem teplouš

  Ahoj Alíku a spol.
  Kluci a holky se mi posmívají, že vypadám jako teplouš.
  Celkem mi to vadí, přitom oblečený chodím v podstatě ve stejném stylu jako moji kamarádi.
  Myslím si, že nějak zvláštně se nechovám.
  Můžeš mi prosím poradit, co mám dělat nebo co mám zlepšit?

  kluk, 12 let, 12. května

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  předně mě moc mrzí, že se ti kluci a holky posmívají. Určitě to není v pořádku a nikdo nemá právo se ti posmívat nebo používat nadávky typu teplouš a podobně. Stejně tak není v pořádku, pokud soudíme lidi podle toho, jaké mají projevy chování a věřím, že to může být náročná situace.
  Jednoduchá rada bohužel neexistuje - už z toho důvodu, že moc o tvé situaci nevím. Můžeš zkusit dát jasně najevo, že se ti posmívání nelíbí a nepřeješ si, aby ti takhle nadávali. Pokud by se to nezlepšilo, je možné o tom říct někomu dospělému a zkusit se s ním poradit, co by se dalo dělat. Pokud by se to dělo ve škole, tak třeba učiteli nebo výchovnému poradci. Žádný normální styl podle mého ani neexistuje. Každý se může oblékat podle toho, jak se cítí pohodlně. Každý má právo se cítit sám sebou. Z toho důvodu ani nevím, co by si měl změnit nebo jak píšeš zlepšit. Je totiž možné, že nic takového ani není.
  Doufám, že máš kolem sebe také kamarády, na které se můžeš spolehnout a třeba by se tě mohli zastat. Kdyby si chtěl o tom, co se ti děje mluvit nějak víc a přijít na další možnosti, napadá mě možnost obrátit se například na linku bezpečí. Je to linka, která je zdarma a anonymní. Rozhodně nemusíš být na takovou věc sám.

  Moc držím palce, aby posmívání přestalo.
  Poradna Sbarouven.cz

  Sexuální orientace

  Guter Tag, mám dotaz, akorát sa zbaviť homofobie. Aby som vám osvetlil moju situaciu. Ked spm chodil do 1. triedy tak som sa zamiloval dievčata z 3. triedy ( nebol som mentane nemocný, nebojtesa) no ale ked som jej vyznal lásku tak mi povídala že je lezba a tudíž na dievčata, neviete si prectaviť akú som cítil bolesť a potom v 5. Triede sa jednej peknej dievčine pálil jeden chápán (chlapec) ale o nem sa zjistilo že sa „pusinkoval“ s inym chalanom (hlapcom) a potom to dievča som musel ukludniť že je to dobré. Ale v srdci som si slíbil že budeme bojovť proti LGBT+, aby už nikdo nezažil takto bolest!

  Ahoj,
  ptáš se, jak se zbavit homofobie. Už to, že nad tím přemýšlíš, je dobře a krok k toleranci a respektu.

  Troufnu si napsat, že hodně mladých lidí zažilo podobnou situaci jako Ty. Zklamání a bolest patří k odmítnutí, obzvlášť když jsi byl zamilovaný. Chci Tě ujistit, že podobné nebo stejné emoce zažívají všichni, kteří přijdou o lásku. Ale chápu, že když ses setkal dvakrát s tím, že odmítnutí je proto, že protistrana se hlásí k LGBT+ komunitě, můžeš za to vinit neprávem všechny lidi LGBT+, ale nepřijde mi to fér.

  Od Tebe bylo velmi pozorné, že ses staral o kamarádku, která prožila podobné zklamání jako Ty. Vztahy jsou někdy velmi komplikované. Ale je dobré to nevzdávat a dát šanci někomu jinému, tomu pravému. Všichni mají právo na vztah a přijde mi upřímné, když někdo řekne, jak to má se svou orientací a netahá Tě za „nos“. I to chce odvahu. Přeji Ti, aby zklamání vystřídala radost a hezký vztah. Pak Ti třeba půjde to odpuštění a přijetí LGBT+ lidí samo.
  Měj hezké dny.
  Poradna Sbarvouven.cz