Z technické poradny
Jak přidat do článku více obrázků?
Alíkoviny
Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jak se můžou do Alíkovin vkládat obrázky mimo ten hlavní
(myslím ten náhledový té Alíkoviny). Zkoušela jsem všechno, ale nešlo mi to, přitom někteří to tam mají. Nevím fakt, jak bych to měla udělat.
Ahoj,
když si přes nastavení rozklikneš jakýkoli na Alíka nahraný obrázek, tak kousek pod názvem je AZJ kód a u toho závorka, ve které je slovo obrázek a sedmipísmenný kód. Celou tu závorku si zkopíruj a vlož do textu Alíkoviny na místo, kde chceš obrázek mít. Když to pak uložíš, bude z toho obrázek. Pokud by ti to stále nešlo, není problém napsat do rozpravy, který obrázek chceš a kam, my ti s tím pomůžeme.
Stejný způsob vkládání obrázků funguje i na jiných místech, třeba v poště nebo v nástěnkách.
Na otázky odpovídají
Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.
V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.
Alíkoviny
Dobrý den, zajímá mě, jestli můžu napsat článek o tom, jak se skládá Rubikova kostka... O tom totiž jeden článek už je, ale je tam jen video jak se to dělá, a já bych to tam napsala i slovně, a prostě bych toho tam víc napsala... Můžu? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Ahoj,
článků na toto téma už tady určitě je víc než jeden (stačí zadat v Alíkovinách do vyhledávače na stromě slovo „Rubikova“). A jak píšeme i tady v poradně, nevadí nám víc článků na stejné/podobné téma, jen je dobré, když přinášejí i něco nového, aby to nebylo jen „přežvejkání“ toho, co už tady máme.
Alíkoviny
Ahojky,
mohla bych napsat Alíkovinu o therianech, i když už existuje? Byla by napsaná jen mnou a byly by tam věci, které v té minulé nebyly. PS: pokusila bych se, aby byla i celkově obsáhlejší.
Ahoj,
můžeš, jen je vždycky fajn, aby článek přinesl i něco nového, takže pokud bude obsáhlejší, tak to bude určitě v pohodě.
Alíkoviny
Ahoj poradno, chtěl bych dát recenzi české hry Kingdom Come: Deliverance do Alíkovin, mám 2 otázky.
- Slyšel jsem, že na věku, od kolika je hra povolená, na nástěnce nezáleží. Platí to i u Alíkovin? A vadí, že je hra lehce morbidní?
- Má to jít do Alíkovin nebo na nástěnku a jaký v tom je rozdíl?
Ahoj,
zkusím na to odpovědět postupně...
- Na věku skutečně tak moc nezáleží. Máme tady spousty starších čtenářů. Stále ale je potřeba myslet i na děti. Článek by tedy neměl popisovat žádné brutality ani být tak morbidní, že by z toho dítě mohlo mít nějaké trauma. Piš tedy s citem a tak, aby když se ke článku náhodou dostane někdo mladší, tak aby tam nenašel vyloženě nevhodné věci. Totéž platí i pro obrázky.
- Pokud chceš psát pořádnou recenzi, která svou délkou vydá na článek, klidně nám ji dej do Alíkovin. Co se týče recenzí, tak bych je někam do nástěnky dávala v případě nějakých krátkých (ne)doporučení, která rozsah článku prostě nemají. Pokud délku článku dají a mají nějakou úroveň, tak nemáme problém je vydat přímo v Alíkovinách.
Alíkoviny
Ahoj,
když bylo vyhlášené téma moje školní reforma. Tak můžu to udělat i po tématu?
Ahoj,
rozhodně můžeš, jde psát kdykoli a o čemkoli (co se hodí na dětský web). Platnost vyhlášeného tématu jen určuje dobu, kdy je za články na dané téma zvýšená odměna.
Ahoj,
podnázev může obsahovat víc informací, které autorovi článku přijdou důležité, ale ne až tak moc, aby byly potřeba v samotném názvu.
Jedná se tedy o nějaké doplnění názvu – typicky u různých seriálů, kde stačí do názvu uvést název dílu a v podnázvu pak může být název série, případně i pořadí daného dílu. Stejně tak by se tam mohl objevit třeba alternativní název.
V každém případě ale platí, že by název samotný měl obsáhnout to nejdůležitější. Není žádoucí, aby vzniklo několik článků se stejným názvem, ale různými podnázvy. Název je to, co se má odlišovat. Stejný podnázev už není problém.
Rozhodně ale podnázev není povinný. I jeho kolonka už je v tuto chvíli trochu schovaná, aby bylo jasnější, že vážně není třeba se s ní zabývat, pokud nechcete.
Smím napsat článek o hororové knížce?
Alíkoviny
Ahoj,
mám otázku ohledně článku. Napadlo mě, že bych mohla udělat článek o knize, kterou už dočítám. Problém je v tom, že je to horror a není to moc vhodné pro malé děti. Mohla bych ho napsat, když bych se snažila to napsat co nejvhodněji, nebo se mám radši na to vykašlat?
Děkuji za odpověď.
Ahoj,
přepokládám, že bys psala recenzi. Recenze se tolik nezaměřuje na popis událostí v příběhu, protože bychom tím mohli vyzradit zápletku potenciálním čtenářům, tudiž je vcelku téměř jedno, o čem recenze je.
Občas se také lidé ptají, zda jim vydáme článek o horrové hře, naposledy o Five Nights at Freddy’s. Článek pak i vyšel, takže není se čeho bát.
Pokud by redakce měla obavy, že bude článek pro dětské čtenáře příliš morbidní nebo nevhodný, může ti pomoct ho nějak umravnit.
Mohu přebírat informace z Wikipedie?
Alíkoviny
Ahoj mám otázku,
když píšu článek a vezmu nějaký věci u Wikipedie, tak mi to dovolíte, když tam napíšu, odkud to mám nebo ne?
Ahoj,
obecně platí, že informace přebírat z internetu můžeš, ale musíš vždycky uvést zdroj, pokud to není nějaká všemi známá pravda. Napsaný text nicméně musí být vždycky tvůj a pokud není, měl by být odcitován. Potom ale zase platí, že citace nesmí přesáhnout čtvrtinu rozsahu článku.
Při hledání Alíkovin překáží staré nepropracované články
Alíkoviny
Ahoj,
pokud do vyhledávače v Alíkovinách zadáte například „kočka“, vyjedou vám články s roky vydání 2023, 2014, 2015, 2008, 2018, 2022,... Nešlo by, aby se články ukazovaly od nejnovějších, ne takhle přeházeně? Řekněme, že ty starší články nejsou tak kvalitní, a když si někdo hledá článek na určité téma, tak si raději přečte ty propracovanější, ale teď je musí hledat mezi x starými. (Z vlastní zkušenosti.)
Pěkný den.
Ahoj,
použitý vyhledávací postup se snaží nějak chytře operovat s tím, jak moc je článek relevantní k hledanému pojmu, a řadí výsledky podle relevance (neboli důležitosti/významnosti), nikoliv podle času vydání. Myslíme si, že vzdát se relevance by dopadlo špatně, protože pak by třeba stačilo, aby v úplně novém článku byl někde okrajově zmíněný „pes“ (třeba „moje kočka je lepší než kdejaký pes“ ) a článek by byl na hledání slova „pes“ na prvním místě. Což by pochopitelně byla urážka všech psů!
Do té vyhledávací knihovny (jmenuje se Lucene) jde nějakým mnou-neprobádaným způsobem vnutit váhy různých útržků dat, takže by jí mělo jít říct, aby o nějaký ždibec navíc upřednostňovala novější obsah před starším. Ale jednak nevím, jak se to přesně dělá, jednak nevím, jaké by ty váhy měly optimálně být, aby skutečně nehrozilo, že se nahoře ocitne něco nekvalitního. Proto jsem zatím řešení odkládal… až do teď.
Třeba Jednoduchá pomůcka: MĚ a MNĚ je sice z roku 2015, ale dole se neukazuje upozornění, že článek zveřejnilo bývalé vedení Alíka, protože jsme ho výrazně opravili.
Jelikož máme poměrně pohodlně poznačené články, které vyšly za nás, nebo které jsme od převzetí webu opravili, povedlo se mi nasadit docela jednoduchou úpravu – zařídil jsem, aby všechny výsledky ze současné éry byly před všemi ostatními. Nejsou tedy seřazené podle času, pořád hraje roli relevance, ale nejdůležitějším faktorem pro pořadí nyní je, zda článek vydal/opravil starší Alík, nebo my. Takže nejméně relevantní článek o křečkovi vydaný někdy od roku 2017 bude nad nejvíce relevantním článkem o křečkovi vydaným dříve…
Jménem všech, kdo se o Alíkoviny starají, ti děkuji za uznání, že nově vydávané články bývají lepší. Snažíme se.
Alíkoviny
Ahoj správci a zvířátka,
rozhodla jsem se napsat příběh do Alíkovin, kde mám takového „záporáka“, který je hodně nevyzpytatelný a často křičí. A to je ta věc: pokud potřebuji zvýraznit, že je někdo naštvaný, nebo prostě křičí, jak? Tučnost a kurzíva mi přijde trochu divná a když napíšu velká písmena, jsem křikloun. Mám to radši napsat tučným, velkými písmeny, nebo se na to vykašlat a napsat něco jiného?
Ahoj,
obecně platí, že tučné písmo se používá pro zvýraznění důležitého a kurzíva zase třeba pro slova, která nepoužíváme ve větě v tom pravém smyslu (někdy se k tomu používají uvozovky).
Velká písmena v běžné konverzaci nejsou žádaná, protože ji činí méně přehlednou. Nezávislý pozorovatel si s větší pravděpodobností přečte spíše příspěvky, které jsou takto zdůrazněné. Je to takové vybočení z normálu.
V článku a v přímé řeči by to ale snad tolik vadit nemělo. Samozřejmě se ale nemůžeme dostat do situace, kde celá dlouhá konverzace je vedena v křiku (to ostatně velká písmena symbolizují) a celý článek pak má víc velkých písmen než těch malých.
Vztek jde vyjádřit i různými uvozovacími větami. I z tohoto důvodu existují. Je to proto, aby si čtenář dokázal představit, jakým způsobem postava svůj projev pronáší.
Takže moje odpověď je, že velká písmena používat ve svém článku smíš, ale raději s tím šetřit. Kde by to nešlo, tak si pomoct uvozovacími větami.
Nadbytečný odkaz „celý článek“ v perexech v seznamu článků
Alíkoviny
Zdravíčko,
napadá mě jen, je nutné aby se u výpisu Alíkovin vedle perexu zobrazoval odkaz na celý článek, když už nadpis samotný je odkaz na článek?
Ahoj,
tuto zvyklost převzal kdysi Alík z výpisů článků na iDNESu. Je pravda, že už je trochu přežitá. Vyhodili jsme to. Díky za impuls ke změně…
Smím napsat článek o Five Nights at Freddy’s?
Alíkoviny
Ahoj, chci se zeptat. Chci do Alíkovin napsat článek o jedné hororové hře. Krev v ní není ani násilí ne, zároveň bych do článku nedal žádné strašidelné fotky. Ale tím, že je tento web pro děti tak nevím. Už jsem viděl několik recenzí strašidelných nebo násilných her, ale nevím jestli můžu. Chci udělat sérii článků o hře FNaF.
Ahoj,
hra Five Nights at Freddy’s má hodnocení PEGI 12, což znamená, že je na ni pohlíženo mnohem vlídněji než na jiné hry, které máme třeba i v katalogu dárků.
Článek tedy napsat smíš.
Alíkoviny
Ahoj, nedávno jsem se ptala, jestli bych mohla napsat článek v angličtině, odpověď zněla ne. Mě napadlo že bych k tomu anglickému textu přidala i český překlad, otázka tedy zní: Mohu napsat anglický článek s českým překladem? Předem děkuji za odpověď.
Ahoj, jak jsem už psala minule, Alíkoviny jsou určené na české nebo případně slovenské texty. Jiné jazyky v nich nechceme. Nebylo by v našich silách tomu zajistit takovou kvalitu, jakou chceme, a anglických webů je na netu hromada. Tohle je český web, a tak to zůstane.
Alíkoviny
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli bych mohla napsat článek v angličtině? Předem děkuji za odpověď.
Ahoj,
v angličtině určitě ne. Jsme na českém webu a všechny Alíkoviny jsou tady v češtině nebo ve slovenštině, tedy srozumitelné pro všechny. Angličtina sice je hodně rozšířená, ale stále platí, že ji neumí všichni, a i velká část lidí, která něco zvládne, není schopná rozumět jakémukoli anglickému textu. Kdo ano, jistě si najde na internetu spoustu možností, kde si anglické články číst, určitě by se ti podařilo najít i místa, kam můžeš svůj text vložit také ty.
Chceš-li angličtinu i tady, podívej se do nástěnek, jistě tam nějaké takové najdeš (třeba Tady pište jenom anglicky!), nebo si klidně můžeš založit anglický stolek v klubovně, ale jinak tady chceme být věrní češtině.
Co znamená pro článek stav „vydatelný“?
Alíkoviny
V jakém stádiu je můj článek, když se u něj píše, že je vydatelný?
Ahoj,
vydatelné články jsou obvykle již zpracované redakcí a připravené k vydání. Jediná věc, na kterou čekají, je zadání data vydání.
Jelikož v plánování vydávání musí být nějaký systém, redaktoři označují nejdříve zpracované články jako vydatelné a potom někdy později se v rámci nějaké domluvy dohodnou na datu vydání.
Pokud tedy článek je označen jako vydatelný, znamená to, že bude pravděpodobně vydán, jakmile to redakční plán dovolí. Je ale samozřejmě pořád možné takovýto článek vrátit autorovi k úpravám nebo k dokončení, pokud by to bylo potřebné nebo nutné.
Ukažte tlapky!
Alíkoviny
Ahojky,
už jsem svůj nápad psala do nástěnky na vylepšení Alíka, ale něco tam řešili programátoři a můj nápad zapadl 😭
Nešlo by, aby ten, co napsal Alíkovinu, mohl vidět počet tlapek, které jeho článek dostal?
Dík za odpověď ☺️
Tvůj dotaz tu zapadl.
Už měsíc se autorovi ukazují procenta.
předchozí | 123456 | další |