Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kouření

  Ahoj Alíku, omlouvám se, že tě furt spamuji, ale mám otázky, na které mi nikdo jiný nemůže odpovědět. Je moc velký problém, když jsou jednou za rok o víkendu hody, kde nedělám všechno podle zákona? Jakože například si dám pár cigaret, kouřím od rána do večera vapo a dám si tři loky rumu. Máma mi dovolila si jednou za čas potáhnout z vapa, ale to je všechno. Chápu že porušovat zákon by se nemělo, ale kouření na hodech je jiná dimenze. Je tam třeba dvacet lidí, nikdo nikoho k ničemu nenutí, kdo chce, dá si. Můj sen byl odjakživa kouřit, ale můj pud sebezáchovy mě drží na uzdě, takže si dám jen jednou do roka. Hrozně ráda bych věděla, jestli to něco udělá mému zdraví. Nechci aby si o mě někdo něco myslel, ale život je nevyzpytatelný a nikdy nevíš, kdy se něco stane a umřeš. Do té doby chci žít, jako bych měla umřít zítra.

  holka, 13 let, 16. února

  Ahoj,

  je skvělé, že si uvědomuješ, že je kouření špatné a snažíš se to nedělat. Na kouření je nejhorší, když se na něm člověk stane závislým a nemůže si pomoct a kouří pravidelně a dlouhodobě. Na druhou stranu každá jedna cigareta je pro tělo horší než žádná cigareta. A s alkoholem je to podobné. Ten den, kdy hodně kouříš a k tomu navíc piješ, dáváš svému tělu hodně zabrat a hrozně moc ho zatěžuješ. Může se stát, že ti pak bude i špatně. Né vždycky to tak je, ale i když se cítíš v pohodě, tvoje tělo po takové zátěži v pohodě úplně není a musí se hodně snažit, aby se všech těch škodlivých látek zbavilo. Za pár dnů bude asi zase v pořádku, ale přijde mi škoda ho takhle zatěžovat. Kdyby se ti povedlo najít nějaké zdravější způsoby, jak si užívat života, bylo by to skvělé. Já třeba na hodech nebo podobných sešlostech rádo hraju na kytaru a zpívám nebo hraju deskové hry nebo karty s kámošema.

  Zdraví tě
  Nekuřátko

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký nadšenec Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Kouření

  Ahoj,nedávno jsem zjistila že moje spolužačka kouří. Napsala jsem jí že jí je teprve 11 ale ona mi řekla že je to její život. Tak jsem napsala její kamarádce kterou bere vážně aby jí to řekla a ona jí prej odepsala že si dělala srandu. Srandu si bohužel nedělala protože jednou měla stream na jedný sociální síti a tam ukazovala cigarety. Řekla jsem si že se to uklidní,že se nad sebou zamyslí ale nic. Zjistila jsem že ty cigarety jí kupuje její kamarádka co už má 15 (takže logicky občanku). Vím že když nemá vlastní rozum tak nic dělat nemůžu ale ptám se aspoň tady jestli se nedá něco dělat....

  holka, 10-11 let, 1. března

  Ahoj,

  je super, že se zajímáš o svou spolužačku a její zdraví. A nejen o zdraví! Cigarety se smí prodávat jen lidem nad 18 let, takže by z toho mohl být pěkný průšvih pro tvou spolužačku, pro její 15letou kamarádku i pro prodejce cigaret.

  Obecně je hodně těžké někoho přesvědčit, že by neměl kouřit. Pokud s tím ta spolužačka nechce přestat, ty s tím toho moc nenaděláš. Můžeš jí ale třeba říct důvody, proč si myslíš, že by kouřit neměla. Když uvidí, že máš strach o její zdraví nebo o to, aby neměla problémy, možná se nad tím zamyslí.

  Děkujeme, že se zajímáš o lidi kolem sebe
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Kouření čaje

  Ahoj poradno,
  chtěl jsem se zeptat jestli je legální, když mi je 14 let a ubalím si čaj, a popřípadě jaké se mohou při spalování čaje uvolňovat látky? Je to „zdravější“ než klasická tabáková cigareta? A popřípadě jaké po tom můžu mít stavy?
  Díky.

  kluk, 14 let, 11. února

  Ahoj,

  technicky to sice nelegální není, ale rozhodně to není nic zdravého. Čaj není určený ke spalování a když se zapálí, uvolňuje spoustu škodlivých látek. Sice v něm není nikotin, takže na něm nevznikne závislost jako na cigaretách, ale stejně jako z tabákových cigaret se z něj do těla dostane spousta látek, které mohou způsobit zdravotní problémy. Co se týče stavů, které by mohly nastat, tak by ti po tom mohlo být leda blbě – třeba pálit plíce nebo zvedat žaludek a tak.

  Zdraví
  Nekuřátka

  Kouření

  Ahoj Alčo chtěla bych se zeptat na jednu věc . Když by jsem si udela cigaretu z uschle kopřivy mohlo by to mít nějaký účinek ? Né že bych to chtěla zkoušet ale chtěla bych to vědět . Asi je to blbost ale nevím koho bych se na to zeptala . Jsem si vědoma že jakékoliv kouření škodí . Přeju hezký den a mějte se krásně :-)

  holka, 12 let, 23. ledna

  Ahoj,
  je dobře, že si uvědomuješ, že kouření není zdravé. I cigareta z uschlé kopřivy nebude pro zdraví prospěšná, protože pořád bude docházet k hoření a tím pádem k uvolňování nebezpečných látek z papíru a určitě i samotné kopřivy. Tímhle způsobem nebude mít kopřiva žádné účinky, za mě je určitě lepší udělat si z kopřivy třeba čaj!
  Měj se hezky, zdraví Nekuřátka

  Kouření

  Vídat se s kamarády, kteří pijí a kouří?

  Čauky poradno,
  mám opět problém... od září jsem se přestala bavit s kamarády z prvního stupně. Trochu se s nimi bavím, ale mojí kamarádi se strašně změnili. Byli to slušní lidé kteří měli trochu rozumu v sobě, ale začali pít a kouřit. Je mi líto, že o ně přicházím, ale bojím se že by mě zatáhli do špatné party... Nelíbí se mi že v tomto věku dělají věci, které nejsou vhodné na jejich věk, avšak nevím co dělat, protože všichni se změnili. Vím, je to jejich zdraví, ale přeci jen co kdyby mě zkazili? Možná jsem slušná, ale nepotřebuji si hrát na člověka který bude strašně cool tím, že bude pít, kouřit atd. Proto se s nimi nechci bavit, ale zase přijdu o kamarády. Nevím co mám dělat. Alkohol, tabákové výrobky u dětí nepreferuji. Nesnáším když tohle někdo dělá. Samodrejmě nemám nějaké důkazy, ale to co dávají na sociální sítě dost vypovídá o tom co venku dělají. Spíš mi jde o to radu, jestli se s nimi bavit, nebo se jich stranit. :)
  Děkuji

  S pozdravem Natálie

  holka, 12 let, 4. ledna

  Ahoj Natálie,

  je dobře, že odmítáš cigarety a alkohol. A umím si představit, že pro Tebe není snadné se rozhodnout, jak se zachovat. Chceš vědět, zda se s kamarády bavit nebo ne. Na to Ti odpovědět nemůžeme, je potřeba, aby ses rozhodla Ty, jak to cítíš. Z toho, co píšeš, mi přijde, že si nejsi úplně jistá, zda skutečně požívají alkohol a kouří. Tak si říkám, že by sis to nejdříve mohla ověřit. I pokud by třeba venku kouřili či pili alkohol, neznamená to, že to musíš dělat také. Samozřejmě si však musíš zvážit, jestli dokážeš odolat. Také se můžeš rozhodnout se s nimi přestat vídat. Napadá mě, že si s nimi také můžeš promluvit a dát jasně najevo svůj postoj. Můžeš jim říct to, cos napsala nám - že o ně nechceš jako o kamarády přijít, zároveň však odmítáš alkohol a cigarety. A podle jejich reakce se můžeš rozhodnout. Chápu, že to pro Tebe není snadné, avšak i taková rozhodnutí musíme ve svém životě dělat.

  Přejeme Ti, abys udělala rozhodnutí, které Ti bude ku prospěchu
  Modrá linka

  Kouření

  Jaké zdravotní rizika/následky má když si někdy vezmu papír smotám ho z kapesníku udělám ,,filtr" pak to zapalim a kouřím? JE to škodlivé a vadí to?

  Kluk 14 let Kouření papíru, 18. prosince 2020

  Ahoj, ¨
  vdechování kouře ze zapáleného papíru je zdraví velmi škodlivé. Během hoření vzniká spousta nebezpečných látek, které „filtr“ z kapesníku rozhodně nezachytí. Takže ano, tohle je určitě zdraví škodlivé a bylo by nejlepšího toho co nejdříve nechat.
  S pozdravem Nekuřátka

  Kouření

  Ahoj poradno, mám dotaz.
  Když je mi 12, můžu kouřit cigarety anebo je to porušování zákonu?
  A kde bych si je měla v tomto věku koupit? Nevím, jestli mi je totiž někde vůbec prodají...
  Vím, že kouření škodí a je špatné, ale já to prostě chci alespoň zkusit. Mamka si vždy zapálí, když je ve stresu a já jsem pořád ve stresu (jakože v opravdovém stresu). Chci zjistit jestli mi to alespoň na chvilku pomůže.

  Předem děkuji za odpověď.

  Anonym, 12 let, 31. října 2020

  Ahoj,

  cigarety ani jiné nikotinové výrobky (třeba vapo nebo lyft) ti nikdo nesmí prodat ani dát, dokud ti nebude 18. Je to proto, že kouření je, jak píšeš, hodně škodlivé pro zdraví, a to zvlášť u lidí mladších 18 let, kdy se tělo nejvíc vyvíjí.

  Jinak s tím kouřením a stresem je to trochu mýtus. Ono to totiž na stres může pomáhat lidem, co už kouří dlouho a jsou na kouření závislí. Ale pokud někdo, kdo nikdy nekouřil, zkusí zahnat stres cigaretou, na stres to nijak nepomůže, naopak mu je pak navíc ještě špatně od žaludku a často má i průjem.

  Pokud jsi ve stresu, bude lepší zkusit vymyslet jiné cesty, jak se ho zbavit. Můžeš si zkusit třeba zacvičit, nadýchat se čerstvého vzduchu nebo si o tom promluvit s někým, s kým je ti dobře. Můžou to být rodiče, kamarádi nebo třeba někdo ve škole. I když je to teď trochu složitější, když se se spoustou lidí nemůžeme potkávat kvůli covidu, dá se to vymyslet i jinak - můžeš někomu třeba napsat nebo zavolat. Neboj se se ozvat. Je dobře, že jsi napsala sem do poradny. ok

  Držíme palce
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Zdravím, mám dotaz, od kdy se může kouřit vapo? Vím že se může prodat nad 18 let, ale zajímá mě od kdy se může kouřit vapo. Děkuji

  Ahoj,

  s vapem je to stejné, jako s normálními cigaretami. Správně jsi napsal, že je možné jej zakoupit až od 18 let, ale stejně je to i s jeho užíváním. Zákon povoluje jeho užití až lidem starším 18 let.

  Zdraví Nekuřátka

  Kouření

  Vapování

  Ahoj,
  Jsem 14 (skoro 15ti) letý kluk a začalo mě fascinovat Vapovaní.
  Chci se zeptat jestli je dobrý si koupit vape ale náplně používat bez nikotinu.
  Nevím jak moc mi to uškodí a jestli je rozumný si to koupit.
  Líbí se mi s tím dělat triky atd..
  Budu rád za odpověď Lukáš.

  kluk, 14 let, 18. září 2020

  Ahoj Lukáši,

  jak asi sám tušíš, rozhodně to není dobrý nápad. Určitě by Ti vapo nikdo neměl prodat ani jinak opatřit, protože tím porušuje zákon. Vapo je tabáková pomůcka, tedy si ji může koupit jen ten, komu už bylo 18 let.

  I kdyby v náplni nebyl nikotin, tak vapo stále dokáže zdraví uškodit. Náplně (liquidy) obsahují ještě další látky, například propylenglykol a různá dochucovadla, která při vdechování rozhodně nejsou pro lidské plíce neškodná.
  V aerosolu (kouři) z e-cigaret můžeme najít další škodlivé látky jako je diacetyl, který může způsobit zánětlivé onemocnění plic zvané “popcornové plíce”, a také formaldehyd, štiplavě páchnoucí látku, která může způsobit rakovinu.

  Další riziko tkví v tom, že ještě nejsou přesně prozkoumané všechny účinky těchto látek na lidské tělo. Pravděpodobně o některých látkách v aerosolu ještě ani nevíme, vapo je poměrně nový vynález. Současní „vapeři“ jsou tak trochu pokusní králíci...

  Chápeme, že vyfukovat kouř a dělat s ním triky může vypadat cool. Ale dají se najít i jiné cool věci, které člověk může dělat a neohrozit přitom zdraví svoje ani nikoho dalšího. :)

  Měj se pěkně,
  zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Ahoj
  jedna moje kamarádka kouří a já chci aby přestala.Ale bojím se jí to říct, aby se neurazila. Nevíte, co s tím mám dělat
  Předem děkuji za odpověd

  holka, 12 let, 19. července 2020

  Ahoj,

  mluvit s kamarády o jejich kouření není nikdy snadné nebo příjemné. Je tedy normální, že se bojíš, aby se kamarádka neurazila. Zkusíme Ti poradit, jak se taková věc dá říct.

  Když o něčem takovém mluvíme my Nekuřátka, snažíme se mluvit o našich pocitech a myšlenkách. Třeba: „Hele, kámo, mám tě fakt rád a vážně mi na našem kamarádství záleží. Asi i proto je pro mě těžké tohle říct, protože se bojím, že se třeba naštveš. Vadí mi, že kouříš, protože...“
  A za ty tři tečky už si každý může dosadit, co potřebuje. Možná Ti smrdí kouř a bojíš se o svoje zdraví, nebo se bojíš o zdraví kamarádky, nebo nechceš, aby měla průšvih, nebo aby nebyla závislá... To už víš jenom Ty sama. :-)
  Fajn je i nabídnout pomoc, když bude chtít kamarádka s kouřením přestat.
  Důležité je zdůraznit, že se nám nelíbí kouření, ale toho kamaráda máme pořád rádi. (Je ale pravda, že pro některé lidi je kouření tak nepříjemné, že už se s kamarádem bavit dál nechtějí...)

  Držíme palce, ať rozhovor proběhne dobře!

  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý den rád bych se zeptal jestli bych mohl mít elektrickou cigaretu.
  Ano jsem si vědom že cigarety,alkohol a ostatní věci jsou od 18ti let.
  Můj patnáctiletý kamarád ji má a umí s ní tricky někdy my taky dá čouda když jsme sami venku. Taky mi říká že to neškodí protože tam není nikotin. Mám také bratra který má e-cigaretu a někdy když je pryč tak si dám čouda.

  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 4. července 2020

  Ahoj,

  je to tak, jak sám dobře víš - alkohol a tabákové výrobky jsou jen pro dospělé. Není to proto, že by dospěláky bavilo dětem zakazovat věci, ale proto, že tím chrání dětské zdraví.

  I v e-cigaretě (vapce) jsou zdraví škodlivé a nebezpečné látky (např. diacetyl nebo formaldehyd). E-cigareta je také považována za tabákový výrobek - a to i v případě, že v ní není nikotin. Takže ji taky může mít jen člověk, kterému už bylo 18 let. Pokud kdokoli prodá, půjčí nebo daruje e-cigaretu dítěti, porušuje tím zákon.

  Je fajn, že se o takové věci zajímáš. V dnešní době je těžké najít mezi spoustou polopravd ty skutečně pravdivé informace - a o e-cigaretách těch polopravd koluje opravdu hodně. Původně byla totiž vynalezená jen pro kuřáky, kteří už jsou závislí a s kouřením přestat nechtějí, pouze hledají něco, co bude škodit o trochu méně než běžné cigarety, nebude to smrdět, nebude hrozit pasivní kouření... a proto byla vynalezená e-cigareta.

  Kdyby Tě ještě něco zajímalo, rádi odpovíme.
  Měj se fajn, zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Opět všechny zdravím.
  Tentokrát přicházím s problémem ohledně mé kuřácké závislosti. Kouřim už dva roky.(Možná dýl. Přesně nwm) Za den zvládnu vykouřit minimálně krabičku. Chci s tím přestat a i mám spoustu kamarádů kteří mi pomáhají. Často mě hlídají a když vidí že si jdu zapálit tak ke mě přijdou a klidně mi daj facku. Nechtěj abych kouřila a je jim líto že si ničím zdraví. Ale já nevím jak přestat, když si dlouho nezapálím tak mě začíná být špatně a cejtim se unavená a občas mě bolí i hlava. Rodiče o mé zavislosti nevědí a ani jim to říkat nechci.
  Jako obvikle... Nevím co dělat a prosím o pomoc. Návrhy. Cokoli
  Děkuji 😊

  Helejánvm, zkoro 14 let, 12. června 2020

  Ahoj,
  jsme rádi, že se snažíš s cigaretami přestat a že máš kolem sebe tolik kamarádů, kteří tě podporují. Závislost na cigaretách je problémem, který je třeba řešit, ale často na to člověk nestačí sám a potřebuje pomoc. Bohužel neexistuje nějaký snadný trik, jak s kouřením skončit. Zkus se obrátit na někoho dospělého, kterému se nemusíš bát svěřit. Může to být některý z učitelů ve škole nebo někdo z rodiny. Společně pak můžete hledat možnosti řešení. Kdyby ses nás chtěla ještě na něco zeptat, neváhej napsat.
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Mám dotaz, když najdu (třeba na ulici) cigeretu můžu ji legálně kouřit?

  kluk 12 let, 28. května 2020

  Ahoj,

  to je záludný dotaz. V první řadě doporučujeme rozhodně nestrkat do pusy nic, co najdeš někde na zemi. Stejně tak nedoporučujeme kouřit cigarety, které jsou hodně nezdravé a způsobují závislost, které je pak těžké se zbavit.

  V zákoně je to tak, že je trestné, aby ti cigaretu někdo dal nebo prodal - takového člověka by pak vyšetřovala policie. Ale ať k cigaretě přijdeš jakkoli, může to řešit „sociálka“ (orgán sociálně-právní ochrany dětí) s rodiči, respektive s lidmi zodpovídajícími za tvé zdraví.

  Měj se hezky
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Potřebuji pomoct. Píšu za svou sestru. Moje sestra (11) hrozně kouří a já to nechci říct rodičům, protože by mi nevěřili. Bojím se o ní co dělat? P.S. navedli ji do toho její kámošky.

  holka 16, 17. května 2020

  Ahoj,

  píšeš, že máš o sestru strach, protože kouří, i když jí je teprv 11 let.

  Nejlepší bývá nežalovat, ale řešit to přímo s tím člověkem. Můžeš za sestrou jít a na rovinu si s ní promluvit o tom, jak se cítíš - že o ni máš strach, protože ji máš ráda a záleží ti na tom, aby byla zdravá.
  Taky jí rovnou můžeš nabídnout svou pomoc a podporu.
  Můžete si společně popovídat o tom, proč kouří (co jí kouření přináší) a proč by měla přestat (co jí kouření bere).
  Můžete si přečíst web www.nekuratka.cz/ , kde o kouření píšeme spoustu užitečných informací.

  A ještě k tomu, jestli to říct rodičům...
  I když jsou rodiče zodpovědní za výchovu svých dětí, tak s kouřením je těžké něco provést, když dítě samo nechce. Přeci rodiče nemůžou dítě hlídat 24 hodin denně! Je proto mnohem lepší si s dítětem o kouření popovídat a vysvětlit, jaká rizika s sebou kouření nese - aby pak dítě s kouřením přestalo samo. Takže možná bys mohla rodiče poprosit, aby si o tom se sestrou promluvili (ani jim nemusíš říkat, že kouří, jen že máš strach, protože jí to nabízejí kamarádky).

  Snad jsme Ti trochu pomohli. :)

  Měj se hezky a držíme palce,
  Nekuřátka z Jules a Jim

  Kouření

  Dobrý deň! Mám problém s cigaretami, už fajčím 3 roky a za deň vyfajčím 10 cigariet. Rodičia ma podporujú aby som prestal no vždy jak sa snažím prestať tak dostanem po 1 dni strašnú chuť. Teraz som si dal ciel definitívne prestať kvôli peniazom lebo si chcem našetriť na elektrickú gitaru no bohužial nemám šancu našetriť nikdy pokial neprestanem (cca 40 euro mesačne ide do cigariet). Skúšal som už pozrieť niaké návody ako prestať ale žiadny nepomohol alebo to bolo až moc zaťažujúce. Ešte teraz k tomu prispel korona virus a už nemám možnosť ako ich získať tak sa cítim v nepohode.

  kluk, 14 let, 2. května 2020

  Ahoj,

  jsi skvělý, že ses rozhodl s kouřením přestat. Moc dobře víme, že je to pěkně těžké, ale neboj, jde to. Máš velkou výhodu v tom, že o tvém kouření rodiče ví a podporují tě. A navíc ta elektrická kytara je super motivace - za pár měsíců ji můžeš mít doma, když se ti povede seknout s kouřením. Zkus si ji vytisknout nebo nakreslit a dát si ji někam na oči, aby ses na ni mohl kouknout vždycky, když dostaneš chuť na cigaretu.

  U odvykání většinou doporučujeme obrátit se na Národní linku odvykání kouření (www.bezcigaret.cz), kam stačí zavolat (800 350 000) a oni ti poradí spoustu triků, jak s kouřením přestat. Linka je ale až pro lidi starší 15 let, takže bude nejlepší, když na ni zavolají tvoji rodiče a poradí se za tebe.

  Taky existují mobilní appky, které v odvykání pomáhají. Doporučujeme třeba QuitNow! nebo Adiquit, ale možná najdeš i další.

  Chápeme, že když teď kvůli koronaviru nemáš k cigaretám přístup, musí to být pro tebe hodně těžké. Možná je to ale ideální příležitost s kouřením opravdu přestat a nevracet se k nim, až se zase všechno otevře. Nejtěžších je prvních pár dnů, kdy můžeš mít fyzický absťák, protože tvé tělo požaduje svou denní dávku nikotinu. Ale tak po týdnu se to zklidní a už nebudeš mít takovou chuť.

  Držíme ti palce! Určitě to zvládneš.

  Měj se pěkně
  Nekuřátka z Jules a Jim