Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Něco víc než kamarádství Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj, píšu sem již podruhé, ale teď mám úplně jiný problém, přesto to trochu souvisí i s tím mým předešlým problémem. Takže, abych to nějak uvedla tak i přes moje psychické problémy jsem na rozhraní mezi jedním klukem a mnou. Vždy jsem byla na všechno sama (samozřejmě rodiče pomáhali a pomáhají, ale nejsem povídací typ, takže i tohle se s někým o to dělit je pro mne moc těžké) ale v poslední době skoro všichni kamarádi mají člověka kterého mají rádi a jsou si blízcí. Předtím jsem to brala jako zátěž, ale v poslední chvíli to mám jako na houpačce.

  Během celé koronakrize jsem se bavila se svým spolužákem a vždycky jsme byli dobří kámoši a jak se říká moc jsme to nehrotili. No a asi tak do května jsme si vždycky psali jen o úkolech a vůbec spíš o škole. Ale jakmile začala 9. třída tak to bylo úplně jiné, už jsme si povídali i o více soukromějších věcech a nějak jsme se navzájem poznávali. No a když přišel listopad tak jsme šli na letiště Václava Havla fotit letadla jelikož je má strašně rád. No a tam nějak začal probírat vztahy ale ne moje, ale prosil mě o pomoc jelikož ho stíhala ještě jedna holka. A jak jsme si povídali tak mi nějak bylo s ním velmi příjemně a celkově to byl takový zvláštní pocit. A od té doby jsem na něj furt myslela atd. Ale potom mi na procházce, kterou jsme měli před štědrým dnem, protože jsme si chtěli dát dárečky a popovídat, tak mi řekl, že by mu ten vztah nevadil, ale asi by mu vadil vztah ze školy. A to byla pro mě rána, kterou jsem ale nesnášela tak těžce protože jsem měla zrovna ne moc dobrý dny a nějak jsem to potom ani neřešila. Potom co jsem se nějak z těch svých problémů vzpamatovala tak jsem si řekla, že to nemá cenu a pokusila jsem se na něj o vánočních prázdninách zapomenout. Ale pak jak zase přišla škola tak jsem pochopila, že to s ním nemám zdaleka vyřešené a i když se přemáhám sebe víc někde hluboko k němu něco cítím, ale bojím se jeho reakce, nevím jak mu to mám říct, KDE hlavně a JAK ho tam pozvat. Strašně ráda bych s ním něco chtěla mít, ale on si myslí, že jsme jen kamarádi, jelikož jsem většinou já iniciátor toho kdo píše první a ptá se ho na něco atd. Nemohl bys mi pomoct ? Vůbec nevím co mám dělat díky :)

  holka, 14 let, 16. února

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ, i když to pro Tebe není jednoduché. Popisuješ vývoj Tvého kamarádství se spolužákem, které u Tebe přešlo ve větší cit. Ptáš se nás, co dělat dál.

  Chtěla bych moc ocenit, že jsi k sobě vnímavá a že když cítíš něco „hlouběji“, tak nad tím nemávneš rukou, ale zabýváš se tím. Byla bys ráda, kdyby Váš kamarádský vztah přešel v něco víc, ale nevíš, jak by to vzal on. Rozumím, že máš obavy, jak bude reagovat, pokud mu to řekneš. Z Tvého psaní mi zní, že bys to i zkusila, ale nevíš jak. Říkám si, že Vaše kamarádství je silnější, když se svěřujete i s osobnějšími věcmi. To, že s Tebou probíral i jiné vztahy mi přijde jako projev důvěry, že si váží Tvého pohledu na věc. Taková důvěra je moc cenná. Popisuješ, že jste chodívali a jen tak si povídali, že Ti bylo příjemně. Když je jednomu s druhým dobře, pravděpodobně je dobře i tomu druhému, potom přichází chuť se setkávat častěji a zkrátka být v kontaktu. Možná podobné pocity zažíval i kamarád.

  Rozumím, že Tě vykolejila informace, že by si neuměl představit vztah ze školy. Možná by bylo zajímavé zjistit, proč to tak vlastně má, co mu v tom přijde zvláštní. Možná máte nějaká oblíbená místa, kam jste se chodili procházet a šlo by to i teď. Možná by mu přišla vhod procházka, ve které se můžete bavit o všem možném novém, když jste se dlouho neviděli. Může se to zdát těžké, ale snad bude úlevné, když zmíníš i to, o čem jsi psala nám. Uvidíš podle nálady a situace. Ať už jeho reakce bude jakákoliv, nebudeš to už držet v sobě a celá věc by se mohla někam posunout. Můžeš tak zkusit zjistit, co se mu honí hlavou, jak nad Vaším vyvíjejícím se kamarádstvím přemýšlí.
  Napadá mě taky, že by ses mohla zkusit svěřit nějaké své opravdu dobré kamarádce. Možná zažila něco podobného a podpoří Tě, v čem budeš zrovna potřebovat. Nemusíš na to být sama. Jsme Ti k dispozici i na Modré lince pro podrobnější popovídání o celé věci.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký nadšenec Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Holky a láska

  Asi se líbím jednomu klukovi

  Ahoj Alíku, mám dotaz ohledně jednoho kluka. Mám pocit, že mě miluje, protože odpovídá na zprávy hlavně mě, když jsme si psali na třídní skupinu, co jsme měli na vysvědčení, tak napsal "super" pouze mně, která měla jednu dvojku z matiky a těm ostatním i když měli samé jedničky nenapsal nic (ani jeho kamarádům). Na distanční výuku naše škola používá platformu Teams a když jsem psala na tým čtenářského klubu jednu příhodu, tak mi na to dal jako jediný srdíčko. A ještě na Štědrý den jsme si psali co si přejeme a na můj seznam mi dal srdíčko. Taky se mi zdá, že se ke mně chová prostě jinak než k ostatním, nějak hodně líp. Jenže jak se ho mám zeptat, jestli mě miluje? Co když bych si jenom zavařila na trapas? U nás si holky s kluky moc nepíšou, takže si nejsem jistá, jetsli bych mu mohla napsat. Poradíte mi prosím? Předem moc děkuji

  holka, 12 let, 25. února

  Ahoj,
  podle toho, co popisuješ, by se dalo skutečně usuzovat, že k tobě tvůj spolužák cítí větší sympatie než k ostatním a nejspíš mu nejsi lhostejná. Ptáš se, jak se ho máš zeptat, jestli tě miluje - a na to si dovolím odpovědět, že nijak. Ani jako dospělý člověk si nedokáži představit situaci, kdy bych za někým přišla a zeptala se, jestli mě náhodou nemiluje. Takto se vztahy nebudují, ani neprobíhají. Podle mého názoru je nejlepší nechat věcem volný průběh a pokud jsou vaše sympatie oboustranné, vyplyne to postupně. Klidně si spolu můžete začít psát soukromě (zeptej se ho, jak se má, jak zvládá tuhle složitou dobu, čím se zabývá ve volném čase, co ho zajímá....), povídat si a uvidíš sama, jak se to časem vyvine. Možná ti časem sám o svých sympatiích k tobě řekne (nebo to sama poznáš) a odpadne ti tím dilema, jak se ho na to zeptat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Vyznala jsem mu lásku

  ahoj alíku. toto je trochu komplikované :-(
  asi před týdnem jsem napsala jednomu klukovi úplně jen tak úryvek textu jedné písničky (loving you is a losing game) takhle probíhal chat po 2 dnech

  KLUK-milovat tě?

  JÁ-???

  KLUK-to jsi psala ne?

  JÁ- jo ahaa ten text z písničky to neber vážně

  KLUK- jo já vím to není pravda to co mi píšeš :-P

  JÁ- NEE

  KLUK- jo ty radši Marka

  JÁ- ne marco je blbej :-Q

  KLUK-tak koho

  JÁ- já neviim asi... ne já fakt nevím

  KLUK- já víím sem to já

  JÁ-no asi jo

  a teď nevím jak na to bude reagovat a bojím se že ho to nějak raní, že se zhroutí nebo tak něco.

  pomoc teď fakt nevím co dělat asi jsem začala moc brzy.
  děkuji předem a ahoj

  PicNic, 24. února

  Ahoj,
  popravdě mi není úplně jasné, na co se ptáš a kde spatřuješ problém. Z tebou popsaného průběhu chatu jsem pochopila, že jsi kamarádovi napsala, že se ti líbí (respektive jsi mu tuto možnost potvrdila). Nevím, proč si myslíš, že by ho to mělo ranit, nebo proč by se z toho měl hroutit. Jednak předpokládám, že o téhle možnosti věděl a nejspíš tušil, že to tak je, když to sám zmínil. A i kdyby to tak nebylo, skutečnost, že někdo někomu řekne, že se mu líbí, pro toho druhého neznamená žádný závazek. Na případný vztah musí být vždy dva lidé a záleží vždy na tom druhém, jestli bude tvé vyznání akceptovat, jestli jsou sympatie oboustranné a jestli bude chtít, aby váš vztah přerostl hranice kamarádství. Uvidíš sama, jaký postoj tvůj kamarád zaujme a zda do budoucna zůstanete jen kamarády, nebo se postupem času váš vztah změní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ráda bych měla jeho fotku

  Ahoj Alíku, pamatuješ jak jsem ti psala o tom klukovi, co se mi líbí. Mám ho ráda. Smířila jsem se s tím že teď má jinou holku. Ale můj dotaz je, za půl roku půjdu na střední školu, a už se přestaneme tolik vídat. Uvidím ho jen každé léto, když pojedu na pár dní k jeho sestře. Teď se vídáme tak dvakrát do měsíce. Ale píšeme si každý den. Chtěla bych se s ním vyfotit a fotku si dát do album. Abych měla nějakou vzpomínku, až budu na SŠ. Žádnou naší společnou fotku nemám. Nevím, jak mu to říct, aby se se mnou vyfotil. My se normálně nefotíme, nikdy jsme se o tom ani nebavili, že by jsme měli spolu fotku. Bojím se jeho reakce, co by mi řekl, kdybych se s ním chtěla vyfotit. Taky by to možná vypadalo divně, kdyby jsme se spolu fotily. Mám sestru, vždycky jede se mnou za kamarádkou, a vždycky říká že se mi kamarádčin bratr líbí. Samozřejmě ne před tím klukem(kamarádky bratrem). Myslím, že by mu řekla, že se s ním chci fotit, protože se mi líbí. A to právě nechci. Mohlo by to zničit naše kamarádství. Jak to mám udělat, aby nikomu sestra neřekla, že se mi ten kluk líbí. Já jsem jí nikdy neřekla, že se mi ten kluk líbí, ale ona to ví. Zatím to nikde nerozkecala. My se spolu o vztazích moc nebavíme, je totiž o 3 roky mladší než já. Moc tomu stejně podle mě nerozumí.
  Jak získat naší(mojí a toho kluka) společnou fotku? Opravdu bych jí ráda měla v album.

  holka, 1? let, 24. února

  Ahoj,
  myslím, že společná fotka s kamarádem je úplně nevinný požadavek. Kamarádi se spolu fotí zcela běžně a není nic špatného na tom, že chceš mít na někoho vzpomínku. To, že se s někým vyfotíš, ještě neznamená, že se ti líbí, nebo že ho dokonce miluješ. Takže bych, být tebou, kamaráda jednoduše poprosila, jestli by se s tebou mohl vyfotit. Až se uvidíte, řekni mu, že bys ráda měla vzpomínku na střední škole. Klidně můžeš poprosit, aby se s vámi vyfotila i jeho sestra a tvoje sestra a budeš mít své kamarády pěkně pohromadě. Navíc se tak vyhneš „podezření“, že to děláš kvůli „postranním úmyslům.“ Na společné fotce opravdu nespatřuji nic špatného a myslím, že to ani sestře nemusíš vysvětlovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zamilovala jsem se

  Ahoj Alíku a spol.,
  píšu Ti poprvé, a nejdřív Tě trochu uvedu do situace.
  V září jsem nastoupila do nové školy (všichni jsme tam noví) a hned první den se mi líbil jeden kluk. No a od té doby už jsem se asi doopravdy zamilovala. Několikrát jsem kvůli tomu i brečela a celkové mně trápí, když se baví s jinýma holkama a tak. On je hodně extrovertní, takže to je celkem častý. Bavíme se spolu a píšeme si docela často. No ale když jsem se ho zeptala, jestli nechce ven, tak se z toho vždycky nějak vymluvil a já už se ho znova ptát nechci, protože je mi to trapné už. Co by za tím mohlo být? A taky jak si ho získat, jak zařídit aby se do mně zamiloval??
  Předem moc děkuju!

  holka, 14 let, 18. února

  Ahoj,
  v nové škole se Ti líbí jeden kluk, asi ses do něj zamilovala. Trápí Tě, že se zatím nepřijal Tvoje pozvání ven, přemýšlíš, jak si ho získat. Úplně chápu, že zamilování dokáže člověka i pěkně potrápit. Je normální, že když ho vidíš, jak se baví s jinýma holkama, vyvolává to žárlivé pocity a jsi z toho smutná. Onoho kluka neznám, proto nedokážu říct, co by mohlo být za tím, že se podle Tebe vždycky spíš vymluvil, když jsi ho pozvala ven - jestli skutečně zrovna nemohl anebo jestli o setkání nemá zájem. Bohužel, neexistuje zaručená rada, jak to zařídit, aby se do nás ten druhý zamiloval, i když bychom si to moc přáli. V tomhle nejde druhého přemluvit - stejně jako my sami u sebe těžko ovlivníme, kdo se nám líbí a koho bereme spíše jako kamaráda. Pokud k nám někdo necítí to stejné, co my k němu, neznamená to, že jsme nějak špatní, že je to naše vina. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela z toho, jak to sama cítíš. Připadá mi v pořádku, pokud se například rozhodneš říct mu o svých citech napřímo a zeptat se ho, jak to má on, abys věděla, na čem jsi.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Blízkost s mámou + co se nesmí do 15 let

  Ahoj Alíku a spol. Mám takovou otázku..
  S mámou nemám úplně dobrý vztah respektive je to lepší než dřív ale rozhodně ne, aby jsme si povídali např o sexu a menstruaci.
  Nedávno jsem řekla mámě, že mám kluka (nějakou dobu jsem jí to tajila). Poslední dobu jsem děsně unavená atd... A vypadá to jak kdyby jsi myslela že jsem těhotná... Řekla mi, že se jí zdálo, že těhotná jsem (jakože ve snu). Já jsi udělala srandu že jestli jsem těhotná tak jsem Marie od Ježíška, že by to bylo neposkvrněné početí. Ona, mě jen odpálkovala tím že to bych začala teda hodně brzo...+Můj kluk je takovej, že se rád líbá atd. Když jsme byli u něho tak jsme to na můj vkus celkem přehnali. Já jsi na něj sedla on mě vzal za zadek...a mě to nějak nastartovalo, takže jsem se neudržela a trochu vzdychla. Skončili jsme u toho, že já ležela pod ním a on šel proti mě trochu pánví.. Žádný pohlavní styk jsme neměli. Nechci zničit život ani sobě, jemu nebo i tomu dítěti kdyby se něco nepovedlo. +vím, že sex v našem věku je nelegální a já bych si bez řádně předepsané antikoncepce nic nezkusila..
  Můj dotaz je tedy...
  Jsou nějaké možnosti jak se z mámou trochu sblížit?(už si nevím rady(
  A druhý je... Co, se považuje za sexuální aktivitu? Respektive co se do 15 let zakazuje??
  Předem díky za odpověĎ.

  holka, 13 let, 18. února

  Ahoj,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Chci moc ocenit, že o sexu přemýšlíš zodpovědně, vnímáš, že je tam riziko otěhotnění a nechceš v tom spěchat. To mi přijde jako opravdu velmi dospělý přístup. Je také dobře, že se Tvůj vztah s mámou lepší, ačkoli vnímám, že ještě není zdaleka tam, kde bys chtěla.

  Ptáš se, jak se sblížit s mámou. Říkám si, podle toho, co píšeš, že bys možná ocenila více otevřenou, důvěrnou komunikaci s ní. Zatím se o těchto intimních tématech bavíte spíš v nadsázce. Nevím, jaký máte přesně spolu vztah, jak např. komunikujete o jiných tématech, ale napadá mě, že bys mohla mamce vyjádřit právě toto své přání - že bys o těchto věcech chtěla mluvit otevřeněji, že chceš větší blízkost. Můžeš také navrhnout, abyste spolu trávily nějaký čas jen vy dvě - třeba udělaly společný výlet, něco spolu vařily - možností je spousta. Ve Tvém věku je přirozené, že potřebuješ blízkost s mámou - to ona Tě má uvést do světa žen, teď, když do něj taky patříš. Vztah s mámou je jeden ze základních životních vztahů. Takže držím moc palce, ať to s mamkou jde dobře a ať se Vám daří být si blíž.

  Co se týká Tvé druhé otázky, tak zákon zakazuje veškerou sexuální aktivitu do 15 let věku. Do toho patří třeba i erotické doteky, dotýkání se intimních partií (tzv. petting), sexting, někdo by řekl, že i hluboké francouzské polibky. (Sledování pornografie či erotických časopisů je dokonce zakázáno až do 18 let.) Takže Tvá opatrnost je opravdu na místě. Myslím, že je důležité vnímat, že při sexuálním vzrušení často dochází k jakési ztrátě kontroly a hrozí, že člověk zajde dále, než zamýšlel. Chci Tě povzbudit v tom, abys byla nadále vnímavá k tomu, co je podle Tebe příliš daleko a stála si za tím. Vnímat a hlídat svoje vlastní hranice v této oblasti je podle mě klíčové. Možná bude dobré toto probrat i s Tvým klukem, aby on rozuměl, jak to vnímáš a že je to pro Tebe důležité.

  Kdyby sis o jakýmkoli z těchto témat chtěla promluvit více, tak nás můžeš kontaktovat přes telefon či chat, najdeš kontakty na www.modralinka.cz. Rádi to s Tebou probereme.

  Držíme Ti palce ve vztahu s mámou a přejeme spoustu příjemných chvil s klukem.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Pokračovat ve vztahu?

  Ahoj, mám dotaz. Potřebuju spíš radu, nevím co mám dělat. Skoro měsíc zpátky jsem se rozešla s klukem. Jenže to není ten problém, on mi chybí. Hrozně moc mi chybí a furt ho miluju. Jenže ono je už nejspíš pozdě. Vím, že jsem mu ublížila, hodně často jsem se hádala kvůli zbytečnostem. Jenže já si nemůžu pomoct, byla jsem smutná a brečela kvůli každýmu zobrazenu a když mi víc jak 5 hodin neodepisoval i když byl online. A nebo když už 3krát za sebou zrušil venek. Vůbec jsme se nevídali, byla jsem kvůli tomu smutná a byla na něj nepříjemná, protože jsem si připadala, že mu nestojím za to si udělat aspoň jednou do měsíce čas, i když ho měl a ani jsem nebydlela nějak daleko. Tak jsem napsala jeho ex, abych zjistila, co bych mohla napravit, protože ho znala dýl než já. Zjistila jsem, že se s nim rozešla měsíc před tím, než jsem s ním začala chodit já. Tak jsem si s ním o našem vztahu chtěla promluvit, ale on mi dal ignoraci zase na 2hodiny, tak jsem to ukončila. On mě nechal jít a ani o mě nebojoval, já jsem se rozejít nechtěla, myslela jsem, že to ještě napravíme a společně to zvládneme, ale ukončil to a ještě byl zlý. Jenže já ho chtěla fakt zase zpátky a prakticky furt jsem jen brečela a cítila se strašně sama, i když jsem kolem mě měla lidi. Myslím, že jsem se i pořezala, protože to co se mezi náma stalo mě fakt bolelo. Máma mi pak vyčetla, že jsem blbá, že jsem ho nechala jít a vzdala to strašně rychle. Dala jsem mu čas a za 4 dny jsem mu pak napsala, on říkal, že mu ten vztah chybí a že ty city ještě má a že jestli kdyby byla šance, tak jestli bych se nevrátila. Já jsem mu řekla, že ho mám furt ráda a že mi chybí, a pak jsem napsala, že si nechci být cizí. A tímhle pak naše konverzace skončila. Pak jsem mu ještě druhý den napsala a pak jsem zase nakonec skončila na zobrazenu. Týden jsem vynechala, ale on se mi neozval, tak jsem mu napsala a vypadalo to, že ho otravuju. Tak jsem t úplně vzdala, protože teď mě asi nenávidí. Ježe já blbá se přes něj nemůžu posunout dál. 4 dny zpátky mi psal jeho kámoš a ptal se na něj a ten den volali, nevím co to mělo znamenat a nebo jen jestli si ze mě nedělali jen srandu. Teď mu bude 15, je přesně o rok starší. Já jen nevím, jestli mám o něj ještě bojovat a nebo ho mám už nechat jít. A ještě se do toho zaplítá jeden kluk, který o mě má už dlouho zájem, jenže já k němu nic jinýho než kamarádství necítím, ale nemůžu mu to říct na rovinu, protože si myslím, že bych mu tím ublížila. Takže otázka zní, mám to vzdát a nebo bojovat dál? A co ten druhý? prosím, fakt je to pro mě důležitý

  holka, 14 let, 16. února

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou nám popisuješ průběh Tvého vztahu. Rozešli jste se s klukem, ale moc Ti chybí. Zároveň by ses chtěla posunout dál, ale nejde to. Ptáš se nás, jestli ještě bojovat za vztah, nebo to vzdát. Taky se ptáš na to, jestli říct druhému klukovi, který o Tebe má zájem, že jej bereš jako kamaráda.
  Mrzí mě, že teď zažíváš takové bouřlivé období. Představuji si, že mohlo být bolestivé, když Tě ignoroval a neodepisoval na Tvé zprávy. Aby vztah dobře fungoval, je potřeba zapojení a chuť od obou. Po rozchodu je přirozené přemýšlet, co všechno ovlivnilo to, že vztah skončil. Bývá časté i to, že si říkáš, co bys mohla udělat jinak, jak se jinak chovat. Říkám si, že je v tom všem dobré nezapomínat na to, že i ten druhý ovlivnil to, že vztah nepokračuje. Neber si vinu pouze na sebe. Chtěla bych Tě povzbudit v tom, že časem snad oceníš i tyto zkušenosti ze vztahu a později Ti budou k užitku. Často se těžkým obdobím nakonec můžeme posílit a lépe se poznat. Zároveň tím získáváš lepší představu o tom, jaký by měl Tvůj (budoucí) kluk být a co Ti obecně ve vztazích ne/vyhovuje.

  Na Tvou otázku, bohužel, neznám odpověď. Většinou tato rozhodnutí trvají delší dobu, protože si člověk promýšlí spoustu věcí a objevují se jiné pocity v čase. Stejně tak to vnímám u Tvé druhé otázky. Možná se Ti bude zdát vhodná doba pro to, říct to klukovi, který o Tebe má zájem, a dokážete si o tom citlivě popovídat. Možná to vyplyne z jiné situace, která se naskytne. Možná změníš Ty, anebo on postoj. Je spousta variant.

  Nemusíš na to v tuto dobu ale zůstávat sama. Říkám si, že si zasloužíš klidnější dny, ve kterých bys přišla i na jiné myšlenky. Možná pak Ti bude jasnější, jak se rozhodnout dál. Zkus věnovat víc času věcem, které máš ráda, u kterých se odreaguješ, odpočineš si. Stačí maličkosti, třeba jít na dlouhou procházku, pořádně si zacvičit, něco vytvořit, namalovat. Někdy pomáhá i nechat proudit myšlenky a psát si je na papír, mít takový svůj deník. Zasloužila by sis o tom všem popovídat i s někým blízkým, dobrou kamarádkou, anebo třeba znova mamkou, aby se dozvěděla více o pocitech, které při tom zažíváš. Jsem Ti k dispozici i na Modré lince, kde je prostor vše víc probrat.

  Měj se co nejlépe,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Najít si kluka, aby to nebylo jen kvůli sexu

  Čauky všichni.
  Mám dotaz, ale možná to je spíš vypsání svých myšlenek. Za dva měsíce mi bude 15, a chtěla bych si najít nějakého kluka už teď, protože v 15ti se kluci hledají těžko, všichni myslí jen na to jedno... Takže jsem si chtěla najít kluka ještě ve 14ti, aby se mnou nebyl jen kvůli sexu... Čím víc se snažím někoho najít, tím mít příležitostí mám. Obzvlášť v této době.

  holka, 14 let, 14. února

  Ahoj z Modré linky,

  sama předesíláš, že nemáš otázku, jen konstatování. Dobře, vyjádřím se tedy obecně. Asi si trošku dokážu představit, proč máš dojem, že by sis měla najít kluka do 15 let. Tak to ale nefunguje. Mladí lidé navazují vztahy v jakémkoli věku, a pokud někdo stojí jen o sex, bude Tě zkoušet k němu přemlouvat i dříve, než Ti bude 15, i přesto, že to není dovolené. Případně si počká, až Ti 15 let bude. Pokud potkáš kluka, který Tě bude mít rád, bude také časem stát i o různé něžnosti a intimní sblížení. Určitě by na Tebe ale neměl tlačit, nutit Tě k něčemu, co nechceš. Ale naopak spolu můžete mluvit o tom, co cítíte, co přejete, co se Vám líbí a co ne. Vždy by mělo jít o vzájemnou domluvu a rozhodně jsi to vždy jen Ty, kdo rozhoduje o svém těle a o tom, co si v intimní oblasti přeješ a co ne.

  Umím si představit, že když se moc snažíš si kluka najít, jde to hůř. To už tak bývá. Ono ten pravý vztah nejde moc hledat. Jde se dívat kolem sebe, všímat si kluků, jak se chovají, jestli se Ti líbí, otevřít se tomu, že můžeš potkat někoho, s kým Ti bude fajn. Nejde to ale udělat, to se prostě buď stane. Anebo taky nestane. A ano, v současné době je to náročnější. Přesto ale můžeš s kamarády komunikovat on-line – a všímat si, s kým se Ti povídá lépe, s kým se cítíš dobře i takto na dálku.

  Přejme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska k učitelce

  Ahoj poradno :-). Poslední dobou mě trápí pár věcí.

  1. Každý den výdám ty zprávy ve formě: oběvil se nový virus/nemoc., Česko podstoupí nová opatření., Koronaviru se zbavíme za 10 let atd... furt s toho mám deprese když myslím na to že 10 let nenavštíví restauraci, školu nebo obchody. Navíc chci být režisérka která už teď má spoustu nápadů na filmy které chci za celý svůj život stihnout natočit. Sice mi většina kvízů řekla že se můžu dožít až 106 let, ale kdo ví co se může stát.
  2. Miluju svou bývalou učitelku na fyziku. Je moc krásná a milá. Ale nechce mě, chovám se k ní opravdu mile, pomáhám jí se vším možným ale nemá o mě zájem kvůli věkovému rozdílu, kvůli tomu že jsem její žák a kvůli tomu že je vdaná. Jo já vím, zní to fakt šíleně ale lásce nikdo neporučí. Teď jsem si sní za dobu co jsou školy zavřené psala, ale od té doby co jsem jí napsala že jí miluju mi psát přestala. Bojím se o ní a bez ní se cítím na dně protože jsem od té doby začala dostávat špatné známky. Je mi bez ní strašně úzko a nevím jak ji přijmout zase si se mnou psát. Navíc zítra bude Valentýn a nechci se na ní vykašlat, jako ona na mě. Napadlo mě jí poslat milostnou zprávu přes mojí školní asistentku ale ta to zase za argumentuje jako vždy když přez ní chci něco vzkázat zmiňované učitelce. Vždy mi napíše ať ji nechám na pokoji, ale vždy to napíše tak že to vypadá že mi v něčem lže. A mámě to říkat nebudu, ta mi na to řekla že když o ní ještě uslyší tak se už nevrátí z práce. Nechci ranit mámu ani sebe. Já mám tu učitelku tak ráda že kdyby chytla koronavirus tak bych ji nejradši darovala své plíce aby mohla žít dál. Protože žiju jen pro ni.

  Doufám že si toto přečtete a že mi poradíte.

  holka, 14 let, 13. února

  Ahoj,

  píšeš nám o věcech, které Tě poslední dobou trápí. Jednak jde o současnou situaci kolem koronaviru, která nám neumožňuje spoustu činností, na které jsme byli zvyklí. Jednak jde o lásku k učitelce. Zvažovala jsi, jak si poradit s valentýnským dárkem. Naše odpověď k Tobě, bohužel, dorazí až ve chvíli, kdy bude po Valentýnu, napíšu Ti proto spíše své postřehy k tomu, co jsi napsala.

  K první části Tvé zprávy - úplně chápu, že z toho, co se poslední rok děje, míváš depresivní pocity, podobně to má spousta lidí. Je to náročná doba. Je důležité, abychom na sebe byli hodní a měli jsme pro sebe dostatek podpory, než se situace začne vracet alespoň trochu do normálního stavu. Chtěla bych Tě podpořit, abys to, co prožíváš, sdílela s někým blízkým, komu věříš. Nebýt na své trápení sám může přinést alespoň trochu úlevy. Může být taky fajn mít pro sebe i dlouhodobější podporu psychologa, se kterým můžeš více dopodrobna vše probrat.

  K Tvému zamilování do učitelky - chápu, že citům člověk může jen těžko poručit. Umím si představit, že je to pro Tebe těžké. Někdy to, bohužel, tak je, že se zamilujeme do někoho, kdo k nám necítí to stejné. Navíc, tato situace je o to složitější, protože jde o Tvoji učitelku, navíc o Tvůj věk, jak sama víš. Na lásku musí být vždycky dva a pokud nám ten druhý dá vícekrát najevo, že nemá zájem, navíc má jiného partnera a celkově vztah i z právního hlediska není možný, nezbývá nic jiného, než to respektovat. Není možné někoho "přemluvit", aby k nám cítil to stejné, co my cítíme k němu, i když bychom si to moc přáli. Chápu, že je to pro Tebe bolestivé a že ji máš opravdu hodně ráda. Zároveň bych Ti moc přála, abys hodně myslela i na sebe. Na to, co dalšího Ti v životě přináší radost a co by Ti mohlo pomoci se s nešťastnou láskou smířit. Vnímám, že máš v životě spoustu snů, i to může člověku pomoci odvést myšlenky.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska přes internet

  Ahoj Alíku,
  jsem zamilovaná do kluka, kterého znám přez internet.
  Pořád si píšeme takovéhle majlíky :-3O:-) a on mi píše, že je rád, že mě má a tak. Ale co když jen jako bff?
  Nevím jak mu říct, že ho mám ráda bojím se, aby se se mnou nepřestal bavit, protože bych to asi nevydržela se s ním nebavit.
  Trochu mi lhal, ale mě je to úplně fuk. Nevíte co mám dělat?
  Děkuji a omlouvám se pokud jsem to napsala nesrozumitelně nebo už je taková otázka v poradně. Děkuji za odpověď

  Ta holka, 10. února

  Ahoj,

  není třeba se omlouvat - je dobře, že na to nechceš být sama, když si s něčím nevíš rady. Zamilovala ses do kluka, kterého znáš přes internet. Nedokážu Ti takto na dálku říct, co k Tobě onen kluk cítí, jestli Tě má rád jako BFF anebo je do Tebe taky zamilovaný. Vlastně mě nenapadá jiný způsob, jak to zjistit, než se ho na to zeptat. Píšeš, že Ti trochu lhal. Nevím, o co přesně šlo, ale připadá mi důležité, aby sis dávala alespoň trošku pozor - aby Ti to nebylo úplně fuk. Moje obava souvisí s tím, že se znáte jen přes internet. Na sociálních sítích je velmi snadné například předstírat, že jsi někdo jiný než ve skutečnosti. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses v tomhle trochu chránila, například mu neposílala svoje fotky a ideálně se s tím, že si píšete, svěřila někomu, kdo je Ti blízký a komu věříš.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk, co se mi líbí, mi přestal odepisovat

  Ahoj poradno, mám menší problém. Týká se to jednoho kluka. S kamarádkou jsme byli na táboře a tam byli dva hezcí kluci. Celý týden jsme se nebavili ale potom mi nějaká kamarádka dala jejich tel. čísla. prvních pár dní jsme si psali a potom...... Už mi neodepisuje, mám ho moc ráda. Co mám dělat?;-(

  holka, 12 let, 1. února

  Ahoj,

  věřím, že Tě mrzí, že Ti ten kluk přestal odepisovat, ale dělat s tím moc nemůžeš. Máš na něj kontakt, tak se ho prostě můžeš zeptat, co to znamená, že se odmlčel, zda už se mu nechce psát nebo co se děje. Na vztah jsou potřeba dva lidi a měli by být oba podobně naladěni, jinak vztah nefunguje. Každý má právo se za sebe rozhodnout, jak bude pokračovat. Psát nebo se přestat ozývat.

  Na toto téma by ses mohla zkusit pobavit třeba s mámou, tetou či babičkou, jak ony to měly v Tvém věku, co by Ti ony poradily, přece jen Tě na rozdíl od nás dobře znají. Takové sdílení sbližuje a utužuje rodinné vztahy.

  Přejeme hodně přátel a kamarádů.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Dobrý den
  Zamilovala jsem se do našeho učitele. Už to budou 4 roky a stále k tomu učiteli cítím něco nepopsatelného a krásného. Bojím se že to pozná a nevím co bych pak dělala. Jak mám na něj přestat myslet?

  holka, 12 let, 30. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o citu k Tvému učiteli, který trvá čtyři roky. Máš obavy, že to zjistí, a chceš poradit, jak to udělat, abys na něj přestala myslet.
  Představuji si, že může být hezké mít učitele, který vás třeba dobře a smysluplně učí a zároveň ho máš ráda taky jako člověka. Popisuješ, že ta sympatie přešla do zamilovanosti, která Ti přináší nějaká trápení. Nechceš, aby to poznal, chceš na něj přestat myslet. Nepopisuješ, v čem přesně Ti je učitel sympatický. Možná to bude nějaké jeho chování, vystupování a vlastnosti, kterých si na něm ceníš. Může pro Tebe být taky možná vzorem a inspirací do budoucna. Na jednu stranu mi přijde hezké, že máš kolem sebe inspirativního člověka, kterého máš ráda, na druhou stranu chápu, že city, které k němu máš mohou být dlouhodobě těžké v každodenním zvládání. Je možné, že učitel tuší, že ho máš hodně ráda. Nemusíme tyto věci říkat napřímo, ale může se to poznat z našeho chování. Pokud váš vztah zůstává v roli učitele a žáka, říkám si, že na tom nemusí být nic špatného.

  Napadá mě, že by mohlo být užitečné si sepsat věci a vlastnosti, které se Ti na učiteli líbí. Mohlo by být zajímavé se víc dívat kolem sebe, na své kamarády a třeba i na méně známé a zkoušet hledat to, co je Ti na nich sympatické. Možná si všimneš něčeho, co Tě osloví, a budeš je chtít víc poznat, možná časem taky objevíš něco „krásného“. Můžeš se taky zkusit víc zaměřit na to, co je „jenom Tvoje“, co Tě baví a pohltí, když to děláš, můžeš se v tom zdokonalovat. Zkus pro to mít víc času, je jeden z moc dobrých způsobů, jak myslet na něco jiného.
  Možná máš nějakou dobrou kamarádku, které by ses mohla svěřit. Možná něco z toho zažívá podobně a můžete se pobavit o tom, jaké to je. Bývá úlevnější na to nezůstávat sama. Jsme ti k dispozici i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Pohádala jsem se se svým klukem

  Ahoj poradno.
  Pohádala jsem se, se svým klukem, protože jsem si myslela, že miluje mojí kamarádku. Pořád se s nim bavila a motala se okolo něj a mně to vadilo. Tak jsem mu jednou řekla, že mi to vadí a zeptala jsem se jestli mě pořád miluje. Neodpovídal, tak jsem mu řekla, ať na to něco řekne a on řekl ,,něco“. Já se naštvala a řekla jsem, ať mě nechá být. Pak mi to však ta daná kamarádka vysvětlila a já mu odpustila, ale on moje omluvy ignoruje. Poraďte mi prosím co mám dělat...
  Předem děkuji.

  holka, 12 let, 30. ledna

  Ahoj,
  to se bohužel stává, že se někdy ve vztahu dvou lidí (a zdaleka nejen partnerském) vyskytnou konflikty a nedorozumění. Některá se dají spravit omluvou, jiná bohužel naruší vztah navždy. Nedokáži na dálku posoudit, jestli se tvého kamaráda dotklo natolik tvé chování, nebo o vztah s tebou už zkrátka nemá zájem. Pokud si uvědomuješ, že jsi udělala chybu (a vynucování si vyznání lásky určitě chybou je) a omluvila jsi se za ní, obávám se, že víc nic udělat nemůžeš. Záleží jen na tvém kamarádovi, jak se k celé situaci postaví. Nemůžeš ho k ničemu nutit a musíš vyčkat, jak se váš vztah dál vyvine.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Mám napsat klukovi?

  Čusík Alčo/Modrá linko/Báro V. líbí semi jeden kluk ze školy . Jednou jsem i napsala ,,Ahoj“ ale neodpověděl mi . Pak jsem to vymazala a napsala asi za 2/ 3 měsíce (začínali letní prazdniny ) další zprávu . Myslíš že mu mám ještě napsat i přesto že mi neodepsal . Nebo se na to mám vykašlat. A je normální že se mi líbí někdo kdo je menší než já? Přeju ti hezký den a budu moct ráda když mi odpovíš.

  Nějaká tejpka 12 let, 20. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli znovu napsat klukovi, který Ti neodpověděl. Na tu otázku Ti nemůžeme odpovědět, protože to záleží na Tobě, jak to cítíš. Je moc fajn, žes napsala klukovi, který se Ti líbí. Jen mě napadá, že když někomu napíšeš jenom ahoj a nic jiného, možná ten druhý čeká, co ještě dalšího mu chceš sdělit. Nebo si také může myslet, že si z něj děláš srandu. Pokud se mu tedy rozhodneš napsat, bylo by asi fajn napsat mu něco více.

  Pokud jde o to, jestli se Ti může líbit kluk, který je menší, než Ty, proč ne. Výška nehraje při tom, kdo se nám líbí, roli. Obzvláště ve Vašem věku, neboť může být během krátké doby vyšší než Ty.

  Přejeme TI hezké zimní dny,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Všichni mě milují

  Ahoj Alíku, Báro, modrá linko a ostatní, v naší třídě mne milují všichni kluci

  předvádí se přede mnou, stále mi píšou, na koberci si povídají jestli mne milují a všichni říkají že jo, někteří mi dokonce sami říkají že mne milují.

  A také mne v šatně plácají po zadku, a to plácání po zadku mne právě trápí, jak sama vím je to obtěžování. S rodiči jsem o tom už mluvila, a řekli mi že to mám když tak říct učitelce, jenom že já se ji to stydím říct, nevíte jak tento problém vyřešit?

  Předem děkuji za odpověď

  Lucie, skoro 10 let, 14. ledna

  Ahoj Lucie,

  píšeš nám o chování kluků, které Tě trápí – v šatně Tě plácají po zadku. Je moc fajn, že jsi řekla rodičům o tom, co Ti vadí. Pokud bys o tom chtěla povědět i učitelce, i to by mohlo pomoci. Chápu, že se můžeš stydět o takovém tématu mluvit, napadá mě proto třeba možnost napsat to nejdříve učitelce emailem, podobně, jako jsi to popsala nám, nebo o tom např. nakreslit obrázek a ten jí předat. Máš právo dát přímo i klukům najevo, že se Ti jejich chování nelíbí, že Ti to není příjemné - můžeš v tom také požádat o zastání např. své kamarádky, spolužačky. Můžou se Tě také rodiče zastat přímo ve škole, probrat to s třídní učitelkou.

  Zdraví

  Modrá linka