Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Nechci se stydět za víru Alík radí dětem

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.
  Před rokem se mi stala taková věc a já na ni pořád nemůžu přestat myslet. Jde o to, že když jsme ještě chodili normálně do školy, tak jsem šla do školní jídelny na oběd. Moje nejlepší kamarádka zrovna nebyla ve škole, protože byla v tu dobu nemocná. No a já jsem nechtěla na oběd sedět sama, tak jsem si přisedla k ostatním holkám z naší třídy. Moc jsem se s nimi nebavila, jen jsem občas něco řekla. Potom se ale jedna z těch holek mě zeptala co budu dělat o víkendu a já jsem jí řekla, že v neděli půjdu do kostela a že tam máme nějakou akci. Odpověděla mi na to něco jako „Do kostela? Vždyť tam chodí jen lidé padlí na hlavu. Měla by jsi se jít léčit, protože ten tvůj Bůh neexistuje.“ (Takhle přesně to doopravdy asi neřekla, ale něco v tom smyslu. Moc si to už nepamatuju. Už je to rok.) Skoro všichni u stolu se začali smát. Nejhorší na tom bylo, že to řekla skoro na celou jídelnu. Jak se mám potom cítit? Já se nechci za svou víru stydět.

  holka, 13 let, 3. března

  Ahoj,
  myslím si, že podobné řeči bys neměla brát o moc vážněji, než je berou lidé, kteří je říkají. Myslíš, že si i ta holka po roce pamatuje, co ti řekla? Já bych si tipnul, že to možná vypustila z hlavy dřív, než strávila oběd. :-D

  Podobně na tom budou i ostatní v jídelně, pochybuji, že v nich tato zábavná příhoda zanechala nějaký hlubší zážitek. Jelikož zmiňuješ jen tento jeden incident, zřejmě to není něco, co by ti pravidelně předhazovali, takže to nejspíš nevzali moc vážně… :-|

  Co se týče samotného pocitu, že tě někdo má za blázna kvůli víře… s tím ti bohužel nezbyde, než se naučit žít. To rozhodně neříkám proto, že jsi křesťanka, ale proto, že lidská společnost obecně zkrátka takhle divně funguje. Nehledě na to, v co člověk (ne)věří, je kdesi na světě několik miliard lidí, kteří si více či méně viditelně ťukají na čelo, že se zbláznil. Absurdní, že? ;-D

  Miliony ateistů, miliony křesťanů, miliony muslimů, miliony hinduistů… ti všichni si většinou myslí, že znají skutečnou pravdu, takže ostatní početné skupiny se v něčem ohromně sekly. Takhle to zkrátka na světě chodí. Ať vznikl člověk jakkoliv, ocitl se na Zeměkouli bez neprůstřelně jasné příbalové informace, takže je odkázaný na to, co mu sdělí jeho okolí, nejčastěji rodiče nebo komunita. Jakýsi návod k životu se předává pokoutně z generace na generaci a různí lidé zkrátka znají různé návody… jsou součástí kulturního dědictví a tradic. Vůbec není, zač se stydět! Takhle to prostě je. I když to možná neplatilo ve vaší jídelně, v globálním pohledu je úplně každé přesvědčení menšinové (včetně ateismu, tedy bezvěrectví). O=

  Na světě tedy určitě existuje i spousta školních jídelen, kde by se ateistka mohla stydět, že si myslí, že žádný bůh neexistuje, protože všude kolem sebe má věřící spolužačky, které by jí říkaly „Ty nevíš, že Bůh existuje? Měla by ses léčit!“ – byla by to vlastně stejná situace, ne? Sice rozdílný obsah, ale stejné balení… není to vůbec otázka víry, ale spíš vzájemného respektu a pochopení. Chyba není na tvé straně.

  Bohužel ne každý, kdo ví, že má pravdu, projevuje dostatečnou toleranci a úctu k ostatním přesvědčením. Lidstvo se kvůli náboženským otázkám hádá a pere už desetitisíce let! Od té doby, co si pralidé našli v životě čas a chuť na kulturu a na přemýšlení o světě, uvažují o své roli ve vesmíru, spekulují o svém vzniku i o svém budoucím osudu… a některé spekulace jsou tak zajímavé a úžasné, že se kvůli nim později vedou ostré slovní spory a někdy i války. 8=

  Rozhodně není slušné netaktně upřímným výjevem zkazit oběd (a náladu). Ale ve srovnání s šarvátkami v historii to není zase tak strašné, spolužačka prostě jen něco plácla. Sice nahlas, ale jen v jídelně. Na žádné skutečné léčení světonázoru tě poslat nemůže. A jestli si myslí, že jo, tak je sama padlá na hlavu. ;-) (Ale to jí samozřejmě říkat nemusíš. O:-))

  Alík

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Závislost na PC hrách

  Ahoj Alíku a ostatní,
  Mám jeden již dlouho trvající problém. A to je závislost na PC hrách. Vždycky nad hraním strávím (či ztrávím, zapomněl jsem jak se to píše) tak tři hodiny. Na druhou stranu cítím, jak všechno kolem mě stárne, i já sám. A já, místo abych si užil posledních pár let dětství, sedím u PC. Hrůza. Ta moje závislost je mé temné já, které se mě snaží přesvědčit, abych se na vše vykašlal a šel hrát Minecraft. Bohužel, jen párkrát se mi podařilo ho podařilo odstrčit a věnovat se něčemu jinému. Nemohl by mi někdo poradit, jak své temné já přemoci a věnovat se něčemu jinému?

  Druhý problém je skoro stejný, akorát se týká spolužáků (konkrétně kluků, holky mají jakýsi dar, že si dokážou najít jinou zábavu) Ti jsou na tom podstatně hůř než já. Jde o to, že všechny přestávky (i některé hodiny) ve škole hrají na mobilu, místo toho aby si povídali, zlobili...prostě dělali něco „normálního“. Co všechno už jsem na ně vyzkoušel - snažil jsem se s nimi bavit o různých věcech - sice jakž takž odpovídali, ale stále čuměli do mobilu. Děs. Neporadili by jste mi nějaký způsob, jak je od toho mobilu nějak odtrhnout?

  Tento dotaz není potřeba zodpovědět hned - dejte radši přednost někomu, kdo to má hodně těžký a nezpůsobuje si to sám.

  Konec převelice dlouhého románu...:-)

  Předem děkuji za odpověď

  Tajemný duch

  kluk 12 let - tajemný duch, 14. června

  Ahoj z Modré linky,

  je moc fajn, že sis uvědomil, že přehnané hraní her pro Tebe není dobré. To je důležitý první krok. Ten další je Tvé pevné rozhodnutí, že to opravdu chceš změnit. A jak si v tom můžeš pomoct? Co nejvíce si zkomplikovat přístup k hrám. Můžeš si je z mobilu odinstalovat, abys k nim neměl tak snadný přístup. Můžeš se domluvit s rodiči, aby Tě občas zkontrolovali, jestli nehraješ. Také je možnost nastavit si na mobilu omezený čas, který na těch hrách strávíš. A to nejdůležitější je – nahradit hraní jinou aktivitou. To znamená plnit si své povinnosti, najít si jiné koníčky a činnosti, které Tě budou bavit a naplňovat.

  Co se týká spolužáků, to je těžší. Jestliže spolužáci sami nebudou chtít, donutit je nemůžeš. Můžeš s nimi mluvit o tom, jak to vnímáš Ty, sdílet s nimi, jak se snažíš ke hrám přistupovat Ty, ukázat jim, že jsou i jiné věci, které mohou dělat, prostě jít jim příkladem. Ve škole si můžeš místo hraní číst knížku, bavit se se spolužačkami, přinést třeba nějakou deskovou hru a tak podobně.

  Přejeme Ti dny plné jiné zábavy
  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj poradno. Dnes mi už asi 3krát zavolalo skryté číslo. Netuším kdo by to mohl být a nejde zavolat zpět. Navíc mám nastavené, že hovory od neznámého čísla se automaticky vypnou. Přemýšlím, že bych si to nastavení vypla a počkala jestli mi zavolá znovu. Bojím se to ale zvednout abych nemusela potom nic platit. Poradíte mi co mám dělat? Diky
  Jo a nechci to zatím říkat rodičům. Možná je to třeba jen někdo koho znám a kdybych jim to ukázala tak by mi začali prolézar celý mobil a to nechci.

  holka 13, 9. června

  Milá pisatelko,

  děkuji za napsání.

  Za skrytým číslem se může bohužel skrývat kdokoliv. Tato služba není placená. Stačí pouze použít předvolbu #33#. Může jít někdy i o vážnou věc. Skryté číslo často používá policie či úřady. Skryté číslo ti nemůže poslat SMS. Může pouze zavolat. Zároveň na skrytá čísla zavolat zpět nejde. To jsi už zjistila a píšeš o tom.

  Možná pro tvůj klid, by sis to nastavení mohla vypnout. Když daný hovor zvedneš, nebudeš nic platit. Za volání platí ten, kdo volá. Kdyby to bylo něco důležitého, věřím, že číslo by se opakovaně ozvalo. Jak ale píšeš sama, může to být opravdu i někdo, koho znáš. Jak jsem už uváděla na začátku dotazu, tak volat ze skrytého čísla může opravdu kdokoliv.

  Snad ti tato odpověď trochu pomohla.

  S přátelským pozdravem

  Poradce Týmu Locika

  Jiné téma

  Vzhled + desinfekce

  Ahoj, mám 3 dotazy..

  1. Je v pořádku, když se bavím skoro jen s klukama, chodím furt jen ve tmavém,mám strašně hluboký hlas oproti ostatním, poslouchám alternativní rock, a jsem neschopna si vzít na sebe šaty, sukně nebo něco růžového?
  2. Štve mě, že jsem tolik vysoká, a jsem většinnou vyšší i než třeba o 3 roky starší kluci..dá se s tím něco dělat? Už dál růst nechci.
  3. Proč dezinfekce ve škole tolik smrdí?
  holka, 11 let, 11. června

  Ahoj,

  je úplně v pořádku, že se bavíš spíš s klukama, preferuješ tmavé barvy a moc nemusíš šaty a sukně. To, že jsi holka, automaticky neznamená, že musíš mít ráda sukně a barevné oblečení. Stejně tak není nutnost, aby ses bavila víc s holkama. Každý jsme jiný a máme rádi jiné věci a jiné lidi. Chápu, že Tě to může znepokojovat, protože většina ostatních dívek to tak asi nemá. V životě se setkáš ještě se spoustou situací, kdy nebudeš mít vše tak, jak to má většina a není na tom nic špatného. Také je normální (a je to dokonce pravděpodobné), když se bude Tvůj vkus na oblečení a hudbu měnit.

  I Tvůj hlubší hlas a výška jsou v pořádku. Každý z nás se něčím liší od ostatních. Porovnáváš svou výšku s klukama, ale ti často dospívají a rostou pomaleji než holky, většinou vyrostou skokově. Zkus nad tím moc nepřemýšlet, protože je to něco, co nijak nemůžeš ovlivnit. Jednoho dne se Tvůj růst zastaví přesně tam, kde má. A věř, že i když Ty sama svou výšku nebo hlas nemáš tolik ráda, najde se někdo, komu se právě pro tyhle věci budeš líbit.

  Co se týče Tvého dotazu na zápach dezinfekce, obvykle dezinfekce mívají nepříjemný zápach, protože je v nich hodně alkoholu, aby zabíjely viry a bakterie. Jestli je Ti to hodně nepříjemné, můžeš si s sebou nosit třeba nějaký krém na ruce s hezkou vůní a po dezinfekci si ruce namazat.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Smutné pocity

  Asi jsem divnej, ale je to pravda...

  Většinou večer, už v posteli myslím na strašné věci. Jako třeba smrt mého psa, babičky, 2. babičky... Honí se mi i hlavou, jak budu smutnej, až zemřou rodiče. Toto stejný se mi děje u takových jakoby "smutných" písniček, pro někoho nejsou třeba smutné, ale pro mě jo. Poraďte prosím, jak se tohoto stresujícího a smutného pocitu zbavit? Děkuji...

  Smutnej kluk, 12 let, 13. června

  Ahoj,

  nemusíš si připadat divně za to, že u sebe sleduješ smutné pocity, které popisuješ. Do jisté míry je to normální – řekla bych, že podobné obavy zažívá hodně lidí, někdo více, někdo méně. Často se právě týkají strachu z toho, že by ztratili někoho blízkého, podobně, jako to popisuješ Ty. Člověk v takového chvíli přemýšlí, jaké by to bylo, kdyby rodiče, babičky anebo pejsek zemřeli. I to je přirozené, že nás to čas od času napadne. Co se týče písniček – i to je úplně normální, hudba může mít velký vliv na to, jak se cítíme, dokáže nás rozveselit anebo rozesmutnit. Úlevu může přinést například to, když se někomu blízkému svěříme s tím, že máme takové pocity. Někdy může taky pomoct položit sám sobě otázku, co Ti naopak v životě přináší radost, co Tě baví, na co se v dalším dni, týdnu anebo měsíci těšíš.

  Zdraví

  Modrá link

  Jiné téma

  Kde nakupovat oblečení?

  Dobrý den, moc se omlouvám ale tato otázka je taková spíš méně důležitá takže si klidně dejte načas a pomozte jiným, poslední dobou se mi vůbec nelíbí oblečení které nosím (takové to dětské oblečení) a chtěla bych se začít oblékat trochu hezky jenže vůbec nevím kde mám nakupovat (moje mamka tomuhle moc nerozumí protože už není nejmladší), mohli by jste mi prosím doporučit nějaký obchod kde je to levné a jsou tam trendy oblečení (líbí se mi všechno oblečení až na to kde jsou jednorožci atd) může být jak online tak i kamenný obchod. Předem děkuji že tu pro nás jste, velký respekt vám že to zvládáte ❤

  holka, 13 let, 12. června

  Ahoj,
  předně bych ti chtěla poděkovat za moc milá slova. Vážíme si jich a jsme s kolegy rádi, že můžeme pomáhat.
  Co se týká tvého dotazu ohledně nákupu oblečení, zcela rozumím tomu, že se postupem času vkus vyvíjí a to, co se nám líbilo v mladším věku, už nás neoslovuje. Je to tak normální a je to v pořádku. Trochu svízelné je radit s výběrem obchodu, protože právě neznám tvůj vkus. Nevím, co se ti líbí a co bys chtěla nosit. A také netuším, kde bydlíš a jaké obchody máš v dosahu. Řekla bych proto, že nejlepší by bylo, kdyby ses pozorně rozhlédla kolem sebe a podívala se, co nosí tvé spolužačky a kamarádky a co by se ti líbilo. Pak se jich zeptej, kde to které oblečení nakoupily, a třeba je můžeš i požádat, jestli byste nemohly jít na nákupy společně. Můžete si navzájem poradit s tím, co které z vás sluší.
  Pokud bych přece jen měla nějaké obchody doporučit, myslím, že velmi dobrý výběr napříč všemi značkami mají obchody About You, Zalando, nebo Zoot.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Chtěl bych přejít do jiného oddílu

  Ahoj,
  tento rok jsem se stal rádcem ve skautu a úplně jsem si nesedl s některými dalšími rádci (například nechápou, že mám i jiné zájmy a chtějí abych skautu věnoval 100 % svého času). Našel jsem pro sebe nějaké řešení. V našem městě je ještě jeden oddíl do kterého bych prostě přešel. Mám tam spoustu dobrých kamarádů a věřím tomu, že by to tam bylo lepší už jen proto, že to neberou tak vážně.

  Můj problém je ale v tom, že nevím jak říct klukům ze svého současného oddílů, že bych chtěl přejít. Vím, že to nepochopí a byli by na mě z nějakého nepochopitelného důvodu naštvání. S přechodem z pozice rádce do jiného oddílu by také mohl být menší problém, ale s tím už bych si poradil.

  Jsem z toho celý na nervy a ze stresu se mi špatně usíná. Byl bych rád za nějakou radu, protože nevím jak si počít.

  Díky 🥺

  kluk, 15 let, 8. června

  Ahoj,
  je mi líto, že prožíváš tak náročné období a zcela chápu, že jsi z celé situace vystresovaný a je to pro tebe těžké. Je to skutečně nepříjemná situace. Nicméně důležité je uvědomit si, že chození do oddílu není povinnost, ale mělo by to být něco, co tě obohacuje a dělá ti radost. Pokud ti tedy kolektiv ve tvém stávajícím oddílu nesedí a víš, že jinde by to bylo lepší (a navíc máš možnost přejít), nevidím důvod, proč by ses měl dál trápit.
  Chápu, že máš strach, že to tví kamarádi ze současného oddílu nepochopí a třeba na tebe budou i naštvaní. U některých z nich tomu tak určitě bude, ale každý člověk má právo na volbu a pokud jsou to skuteční kamarádi, měli by to respektovat. Vysvětli jim, že to nemá nic společného s vaším kamarádstvím, ale že máš zkrátka i jiné zájmy a chtěl bys skauta pojímat trochu jinak. Věřím, že ti, kteří jsou tví opravdoví kamarádi, to pochopí a vaše přátelství tím nijak neutrpí.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Fůra

  Ahoj, mám takový hloupý dotaz, když se řekne, že je někde fůra něčeho, tak kolik je fůra? Vím, že si říká tucet jako 12, kopa jako 60 nebo pár jako 2 a používá se to, i když to není přesně tolik. Zajímá mě jestli má nějaký určitý počet i fůra?

  kluk, 14 let, 12. června

  Zajímavá otázka, je neobyčejně obohacující podívat se občas pod kapotu slovům, které používáme. Zabývá se tím etymologie, která studuje, jak slova vznikají a jak se používají.
  Co se týče slova fůra, pomůže nám Příruční slovník jazyka českého. Fůra je zde definována jako „vůz s těžším nákladem“. Jde tedy o metaforu, v tomto případě se „nádoba“ (sklenice, vagon, náklaďák apod.) v přeneseném významu stane měřítkem množství.
  Zatímco dříve šlo o konkrétní množství („Přiveze dvě fůry pšenice.“), které si lidé dokázali představit a pracovat s ním, časem se z toho stalo expresivní vyjádření, které prostě znamená „velmi mnoho“ a používá se tak i u nepočitatelných věcí. A proto můžeme mít „fůru práce“, ale bylo by divné říci „dvě fůry práce“.
  Slovo pochází z němčiny, slovo Fuhrwagen znamená povoz tažený koňmi, z německého führen = táhnout.

  Jiné téma

  Co znamenají sny

  Ahoj všichni, dnes se to týká mých snů. Myslím snů v noci, ne životních cílů apod. Jak všichni víme, sny se nám zdají každou noc, ale ne vždy si je po probuzení pamatujeme. Já osobně si sny většinou pamatuji, nebo se mi třeba v průběhu dne připomene, třeba když se podívám/dělám nějakou činnost, třeba co jsem dělala v tom snu. Já jsem si sny dřív zapisovala. Teď si je zapisuji už jen opravdu výjimečně. Ne proto že bych si je nepamatovala, ale spíš pro to, protože jsem líná a nechce se mi je zapisovat.
  Ale abych se konečně zeptala na moji otázku.
  Mně se poslední dobou (z těch co si pamatuji) se mi zdají sny prakticky jen o škole. Konkrétně o učitelích. Můžou to být učitelé ve škole, nebo třeba z tancování. A já vlastně nevím proč. Vždy když si ten sen pamatuji, tak z 99% tam je aspoň jedna zmínka o učiteli. Já jsem si na stránce www.snar.cz tak jsem si tam zadala klíčové slovo "učitel" a vždy mi vyjede, že to znamená "napomenutí, výtka". A teď moje otázka. Co to znamená? Asi to má více významů, ale co to je ve významu společně s učitelem? Děkuji

  holka, 12 let, 12. června

  Ahoj, je přirozené a chvályhodné zajímat se o to, co se ti honí hlavou, a to přesně sny jsou. Věci, které máš v hlavě a které mozek „převaluje“ a „přeukládá“. Někdy si mozek ve snu „trénuje“ různé situace, aby se na ně připravil, kdyby náhodou nastaly. Jindy jde o zpracování těch věcí, které už se staly, o jejich kombinaci apod.

  Ty píšeš, že se ti zdá o učitelích a o škole. Je ti 12, takže ve škole trávíš podstatnou část dne, ostatně škola je pro hodně lidí tvého věku místo, kde zažívají velké radosti i stresy. Zároveň je to asi místo, kde se setkáváš s nejvíce lidmi. Přijde mi tedy úplně normální, že se to tvůj mozek snaží zpracovat.

  Zjišťování „významu“ snů přes snář je spíš taková legrácka, určitě bych snářům nepřikládal velký význam. Je pravda, že jsou některé typické sny, které se zdají mnoha lidem v podobných životních situacích (nebudu tady ty sny psát, protože nechci někomu způsobit noční můry, které se jim třeba zatím vyhýbaly). Nevím ale o tom, že by snář nabídl lidem informace, které by bez snáře zjistit nemohli. Je to trochu jako poezie: každý si ji interpretuje podle svých zážitků a zkušeností trochu jinak.

  Jiné téma

  Ahoj píšu protože se bojím. Psala jsem vám na Alíkovi jak mi není vůbec dobře no a teď mě všichni řeší. Začala jsem se bavit víc se školní psycholožkou protože to s mámou a s tátou není moc dobré a stejně jsou rozvedení. Je mi smutno pořád a ikdž jsem s psycholožkou ráda povídala tak najednou přišla s tím že má o mě starost a strach a taky to řekla mamce. Musela jsem začít chodit na psychiatrii :-( ;-( a najednou budu muset jít do nemocnice protože to za mě rozhodli doktorky a mamka s psycholožkou. Jsem kvůli tomu smutná a mám strach. Dá se to brát jako zrada od školní psycholožky?Měla jsem 32 kg a i to bylo málo a teď jsem zhubla na 26 kg a tak tam musím. Měřím 153 cm. Skoro jsem nejedla ale aspoň jsem nemusela zvracet. Je lepší nejíst nebo zvracet? Co mám dělat když mám strach? Nevíte jaké to může být v nemocnici na psychiatrii8=? Chtěla bych mít prázdniny jako ostatní a místo toho mě hodlají dorazit někde v nemocnici ;-( Chtěla jsem si o prázdniny konečně odpočinout. Myslela jsem žeby mě kamarádka vzala k nim na chatu a byly jsme tam samy dvě a dělat si co chceme a nikdo by nám něříkal co máme dělat. Jak mám být silná a odvážná? Nikdy jsem v nemocnici nebyla. Jak to tam přežiju? Jsem tak hrozně nešťastná. Asi jsem se nevyrovnala s rozvodem rodičů a jejich boji a ani se sebou jaká jsem. Moc si přeju aby bylo dobře. Děkuju za jakoukoli odpověď, co mi napíšete na Alíkovi. Ahoj

  holka, 13 let, 12. června

  Ahoj,
  píšeš, že jsi hodně zhubla a skoro jsi nejedla. Abych pravdu řekla, taky mám o tebe strach. Z jídla čerpáme energii potřebnou ke každodennímu fungování a říkám si, kde bys jí brala ty... Otázka tedy není jestli je lepší nejíst nebo zvracet, ale spíš jak jíst tak, abys měla dostatek živin a cítila se dobře. Školní psycholožka musela udělat docela těžké rozhodnutí, chápu, že její chování můžeš vnímat jako zradu. Zase na druhou stranu, co by se stalo, kdyby to neřekla rodičům a kdyby ti nedoporučili léčbu? Dál bys hubla? Kam až by to zašlo?
  V jedné psychiatrické nemocnici pracuju. Máme přímo oddělení, které se věnuje holkám a klukům, které mají podobné starosti jako ty. Psychologové a psychiatři ti tam pomůžou s porovnáním myšlenek. Bude fajn, když si s nimi popovídáš o věcech, které tě trápí. Můžeš s nimi probrat rozvod rodičů i svůj vztah sama k sobě. Ve volném čase tam budeš se slečnami, které možná zažívají něco dost podobného a můžete si být vzájemně oporou.
  Zkus využít pobyt v nemocnici k tomu, aby ses trošku popasovala s tím, co bylo v minulosti a naučila se řešit trápení jinak než nejezením. Pobyt v nemocnici uteče jako voda a můžeš jím hodně získat.
  Držím palce a budu na tebe myslet!
  Péťa

  Jiné téma

  Oblečení na spaní

  Spím jen v tričku a v kalhotkách, je to zdravé?

  Holka, 12 let, 8. června

  Ahoj,
  tričko a kalhotky nepokládám za vhodný noční oděv. Spát bychom měli v co nejvolnějším, nejvzdušnějším oděvu z přírodního materiálu, bavlny nebo lnu, nejlépe ve volné noční košili, volných šortkách či kalhotech.
  Podmínky pro zdravý spánek jsou důležité a je jich celý soubor. To, v čem spíš, je jenom jednou z mnoha podmínek dobrého spánku.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Filozofické otázky

  Ahoj,
  V poslednej dobe sa strašne zamýšlam nad filozofickými otázkami a nedáva mi to spať. Som potom v škole unavená. Čo by som mohla spravit aby som tak nerozmýšlaľa nad vecami na ktoré mi nikto nvie odpovedať?

  Lenka, holka, 11 let, 8. června

  Ahoj, díky za otázku. Vůbec si nemyslím, že je problém, zamýšlet se nad filozofickými otázkami. Naopak, možná je to užitečnější, než spoustu jiných věcí. Ale není to užitečnější, než spánek, v tom máš pravdu.
  Zkus se těm otázkám, které tě zajímají, věnovat cíleně a v konkrétní čas. Budeš vědět, že třeba v úterý od čtyř do pěti sis vyhradila čas na to, aby sis psala, co tě na to téma napadne. A ve čtvrtek od šesti do sedmi budeš číst knihy o filosofii nebo o tématu, které tě láká. Popros také rodiče, aby ti pomohli najít dobrou literaturu na témata, která tě fascinují. V neposlední řadě ti určitě pomůžou v knihovně. Zkus se podívat třeba na knížku „Strýček Albert a Teorie Relativity“ nebo „Sofiin svět“, na ty si pamatuji jako na dobré zdroje filosofických úvah ( i když ten Sofiin svět je spíš pro o pár let starší).

  Jiné téma

  Hůl a fantasy

  Ahoj.

  Pokouším se psát příběhy, povídky, knihy. No, a zrovna s tímhle bych ráda požádala o radu.

  (Ačkoli už jsem tady viděla mnohem víc quirky dotazy, cítím se, jako by sem tohle nepatřilo... Ale za pokus nic nedám. Tedy kromě té hodiny, co jsem smolila smysluplnou otázku. Těžký jest život pisálka.)

  Mám postavu, která neustále nosí hůl. Má ji, protože s ní dokáže dělat magii (fantasyyy), ale byla bych ráda, aby svou hůl měl i z jiného, praktičtějšího důvodu. Tím myslím, že by se bez ní neobešel. A proč mají lidi hůlky? Protože mají špatné nohy. (Wow.)

  Hodilo by se mi, kdyby měl právě něco s nohou. Je i možné, že ho někdo v minulosti střelil, mohl mu fakt hodně zpřetrhat svaly a šlachy a nikdy se mu to pořádně nezahojilo. Bylo by fajn, kdyby ani nebylo viditelné, že trochu kulhá. Prostě by se mu s holí chodilo líp a jeho handicap by se dal objevit maximálně, kdyby mu někdo třeba jeho milovanou hůl sebral a donutil ho ujít sto metrů. Chudák.

  No, a ráda bych se vyptala na tu střelu. Máte v týmu někoho, kdo se vyzná v puškách a lidské anatomii? (Pokud ne, tak sorry... I know, I know, ale google už jsem použila. Ale v češtině jsem nic nenašla a v angličtině mi dělá problém sesmolit otázku. Taky bych se na to mohla zeptat v nějakém armyshopu... Ale co už, alík poradna je na dotazy. A tohle dotaz je.) Čím ho mohli střelit? Nejlépe bych i věděla, jak silná by musela být ta zbraň. A kam by se musela střelit kulka, aby už po tom někdo navždy špatně došlapoval na jednu nohu??

  Pokud si někdo najde čas a trpělivě mi zodpoví na mé trápení se špatnými nohami, kulháním a tím pádem i hůlkami, budu nesmírně vděčná.

  Díky! <3

  holka, 13 let, 11. června

  Super dotaz, teda doufám, že je fakt pro povídku, a že neplánuješ nějakou rafinovanou pomstu :-)

  Já osobně mám rád, když se za důležitými věcmi v knize skrývá banalita. Protože banalit je život plný, a každý příběh, který se banalitám nevyhýbá, je hned o něco realističtější.

  Navrhuji tedy, aby postava o svém zranění dlouho nechtěla mluvit, takže se o tom začnou tvořit různé zvěsti a legendy. Přepral lva holýma rukama. Zranění z války s elfy. Kanibalové mu odkrojili kus svalů. Zastavil vlastním tělem střelu, aby ochránil královnu. A pak se – v nějaký nečekaný, nebo naopak klíčový, moment – ukáže, že je to nějaké úplně banální zranění, jako že o tělocviku špatně doskočil z žebřin, nebo spadl z postele na zapomenutý svícen, přetrhl si křížový vaz při šplhání na třešně...

  Jestli trváš na střelné zbrani, tak prakticky každá střelná zbraň může způsobit těžké zranění, záleží na dalších okolnostech, především jak daleko byl střelec od oběti, co na sobě oběť měla, na konkrétním místě apod. Lépe než v armyshopu by ti asi poradil ortoped nebo chirurg. Ti totiž vědí, co půjde vyléčit a co ne.

  Jiné téma

  Ahoj, poradno.
  Moc mě mrzí, že nemůžu hrát hry, co potřebují flash player. Jde to nějak spravit? Je mi po tom smutno. A chci to vrátit zpět ale nevím jak;-(. Děkuji za odpověd:-)

  holka, nechci říkat svůj věk, 10. června

  Ahoj,
  nejsem si jistý, že jsme na podobné otázky správná poradna. 8-o

  Na tomto webu je část her ve flashi a zdejším vývojářům se nějak povedlo zařídit, že většinou fungují i novějších prohlížečích, které flashový plugin nemají nainstalovaný. Takže ti doporučuji obrátit se na vývojáře webu, kde ti hry nefungují, a poprosit je, ať to zkusí opravit nějak podobně. ;-)

  Také by sis možná mohla nainstalovat nějaký starší prohlížeč, ve kterém flash ještě bude fungovat. Ale s tím nemám moc zkušenosti.

  Když to nepůjde, tak … to je škoda, no. Někdy se zkrátka stává, že rozsáhlé korporátní politiky založené na prosazování a/nebo potlačování určitých souborových formátů a vývojářských platforem, nevedou k zábavě. :-(

  Alík

  Jiné téma

  Problémy s telefonem

  Zdravím poradnu :)
  Omlouvám se že píšu s takovouhle blbovinou ale já nevím co mám dělat •_•
  Takže mám telefon (samsung) no a nějak tam nemám žádný místo.. ale vezmu to pěkně od začátku.
  Byl únor 2019 a táta mi koupil telefon na kterej jsem si šetřila sama. Stál 6000+ kč a byla jsem za něj STRAŠNĚ šťastná. Měl 16GB. Nejdřív se mi to zdálo hodně a taky že se mi tam toho dost vešlo. Ale pak po nějaký době mi to začalo v oznámení ukazovat že mám málo místa, to ale však bylo kvůli tomu že jsem tam měla hodně věcí který jsem nepotřebovala takže jsem si vžxycky něco odinstalovala (smazala). Ale pak mi to potom jen tak začalo ukazovat že nemám málo místa a to I když jsem si něco odinstalovala takže jsem to vyřešila tak, že jsem si odinstalovala a smazala všechny fotky, videa a hry/aplikace a nechala jsem si tam jenom 2 nejdůležitější nainstalované aplikace… no tak jsem si nic neinstalovala ani nedělala žádný fotky/videa a asi měsíc tomu nic nebylo. Ale pak mi to zase začalo ukazovat že nemám místo… a pak nevím co sem udělala ale třeba před měsícejedna moje aplikace (kterou hodně potřebuju) vyžadovala aktualizaci a nějak jsem tam měla prej “málo místa” a v nabídce to vždycky ukáže jaké věci si můžu odinstalovat aby jsem si mohla nainstalovat aktualizaci. Vybrala jsem všechny aplikace v nabídce ale stejně mi to nedovolilo že furt mám málo místa :(. A nenašla jsem žádný zpúsob jak si uvolnit místo. A tak jsem se asi 1 hodinu hrabala v nastavení atd, aby jsem mohla jakkoliv uvolnit místo. A pak jsem omylem nějak “smazala" data v googlu nebo co… nic mi to neudělalo jen mi to přenastavilo aplikace. Jakože tak že mi je přemístili jinám atd ale nesmazal mi to žádný fotky nebo něco takového ale uvolnilo se mi místo. Takže jsem si tu aktualizaci mohla konečně stáhnout. Pak po měsíci zase potřebovala aktualizaci (chci podotknout že to nejde používat bez aktualizace) a jo to se mi stalo teť asi před 14 dnama.. a pořád nemám místo na to abych to aktualizovala.. zkoušela jsem opravdu všechno a pořád to nejde kvůli nedostatku místa. Nechci si zase mazat ty data v googlu any se mi zase přeházeli ty aaplikace. Zkoušela jsem ale jinak odinstalovat opravdu všechno a stejně nic. Zkoušela jsem si taky smazat data/paměť u různých aplikací a to taky nepomohlo. Dál jsem zkusila I čistič.. Takže jsem si ten telefon s tím čištičem vyčistila a pak jsem jakože “jšla pryč" a stejně mi to psalo že mi ten čistič může uvolnit třeba 600MB tak jsem tam zase šla zpátky, zase vyčistila, šla zase “pryč” a furt mi to psalo že je k dispozici na uvolnění 600MB a takhle to můžu dělat do kola.. no každopádně bych si sice mohla nainstalovat nějakej jinej čistič ale to nemůžu protože zaprvé, furt nemám to místo a za druhé, mám rodičovský kontroly a můj táta je přísnej a (já jsem se ho na to ptala jestli bych si to nemohla nainstalovat) on mi to nedovolil. Snažia jsem jsem u to důkladně vysvětlit: k čemu to potřebuju, proč, jakto že nemůžu použít ten čistič co mám v telefonu atd. Stejně mi to nedovolil protože prej “Mohla by to být nějaká zamaskovaná hra která se přitvaruje jako čistič nebo ti to může dát nějaký virus do telefonu a taky nechápu, že ti nefunguje ten čistic co tam máš to je nějaká blbost!”.. No pak by byla ještě možnost koupit novej telefon, to už jsem zkoušela ptala jsem se mamky jestli by mi nemohla koupit telefon novej. A to sem jí to neřekla nějak že “Mami chci novej telefon, teť hned!” nebo něco takovýho to sem zase důkladně vysvětlila proč a k čemu když mám funkční telefon atd a ona mi to nedovolila že nemá prej peníze a taky mě seřvala že si nemám dovolovat že k ní mám chovat trochu respektu. Tak sem poprosila úplně stejně tátu a ten mi to taky nedovolil. Už si nepamatuju co řekl ale byl na mě ještě víc naštvanej než mamka. Mamka má v telefonu 64GB a to jí ke málo a pak když si všimla že já mám jenom 16GB tak mi dala tzv. SD kartu s 1GB navíc ale mě tam nějak nejdou přesunout věci nebo mi to nejde aktivovat nebo nevím co :/
  A o to větší průšvih je že jsem si omylem odinstalovala všechny chatovací aplikace (whatsapp a Viber) a teť mi to nejde nějak nainstalovat protože mám málo místa (což nechápu když jsem je tam před tím měla) já prostě nevím.. třeba když du do nastavení>úložiště tak mi to tam ukazuje že mám vypoužito 100% místa ale neukazuje mi to že tam mám něco co by jsem mohla odinstalovat.. A telefon kvůli tomu mám úplně zasekanej a prostě hrozný. Znova připomínám že v telefonu opravdu nic nemám.. poradíme mi prosím co mám dělat? Já si nevím rady. Děkuji ^^
  P.S: Teť mi mamka řekla že takovej šmejdskej telefon jsme nemohli koupit za 6000+ tisíc (můj táta je podvodník. Byl dokonce ve vězení na 1 rok :/) takže mi ty peníze neutratil za 6000tis. Že mi je prej asi ukradnul nebo něco tak nevím no protože si pamatuju že jsme měli 6000tis. A víc tak nevím no

  Předem díky za odpověď! ^^

  holka, 11 let, 2. června

  Bohužel nepíšeš, jaký telefon máš, což je jediná informace, která by nám mohla pomoci najít řešení. Jako nejjednodušší možnost mne napadá donést telefon na podporu u operátora (T-Mobile, Vodafone, O2, podle toho, u koho jsi) a poprosit je o pomoc na prodejně.
  Alternativně můžeš zkusit obnovit telefon do továrního nastavení (, pak bude jako nový (smaže úplně všechno). Tady je návod.
  Je docela možné, že 16 GB si systém zaplnil různými dočasnými soubory. Nebo tam máš nějakou aplikaci, která si vytváří nové soubory (třeba náhledy obrázků). Nebo tam klidně můžeš mít nějaký virus nebo „šmejdskou“ aplikaci, která se tam nainstalovala spolu s jiným programem. Věřím, že reset do továrního nastavení by to vyřešil. Musíš mít ale heslo do svého Google účtu, aby ses pak mohla zase přihlásit.

  Jiné téma

  Ahoj Alíku,
  10. května jsem sem psala, že mám pocit že mám OCD, a tak jste mi poradili abych to řekla mamce a abychom jsme se dohodly na návštěvě psychiatra. Pořád jsem nenašla odvahu jí to úplně říct, ale pomalu jí naznačuji co mě trápí, a že si myslím, že to není normální. Jenže problém je v tom, že ona se vždycky zasměje, udělá si ze mě srandu, a nebo mi řekne ať se s tím naučím žít. Já jsem ale schopná i brečet hodiny kvůli úplným blbostem a i když jí řeknu, že i brečím, tak se jen zasměje. Moc mě to trápí, protože nikdo jiný komu bych se mohla svěřit v okolí nebydlí, a zároveň nevím jestli je úplně dobré prostě říct, že chci k psychiatrovi, protože si myslím, že si bude myslet, že to dělám jen pro pozornost. Prostě potřebuju nějak sebrat odvahu, ale nevím jak.

  holka, 14 let, 7. června

  Ahoj,
  věřím, že není snadné se s něčím takovým doma svěřit a říkám si, že možná ani pro maminu není snadné něco takového slyšet. Možná by mohlo pomoci se na to připravit a vyzkoušet si rozhovor „nanečisto“ s nějakou kamarádkou nebo s odborníky na Lince bezpečí (číslo je 116 111) nebo třeba se školním psychologem.
  Nezapomeň se zaměstnávat činnostmi, které tě baví a které dovedou tvou pozornost od zvyků. Tím můžeš sama sobě ulevit od nutkavých myšlenek.
  Budu na tebe myslet!
  Péťa