Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Moje maminka nechce, abych měla rovnátka Alík radí dětem

  Rovnátka

  Ahoj,když jsem naposledy byla u zubařky tak řekla že mám jít na velký rentgen zubů ale mamka tam se mnou nešla protože nechce abych měla rovnátka jak nasazovací tak stálá. Je možné nějaké riziko??

  holka, 10-11 let, 3. března

  Ahoj,
  ujišťuji tě, že ani v případě rovnátek, ani v případě rentgenu žádné riziko nehrozí. A musím říct, že postoj tvé maminky mi nepřipadá adekvátní. Pokud ti zubařka doporučila rovnátka, nedělá to proto, že by ti chtěla jakkoli ublížit, nebo že by se tím snad bavila. Dělá to proto, že k tomu má dobrý důvod. Křivé zuby nejsou jen estetickým problémem, ale především mohou být zásadním zdravotním problémem, protože křivé zuby nejdou pořádně vyčistit, takže je větší pravděpodobnost, že se začnou kazit. Nejde na ně v pozdějším věku například nasadit můstek, kvůli křivému skusu můžeš mít problém s čelistmi a tak dále.
  Příliš nechápu, proč se tvoje maminka brání tomu, abys měla rovnátka a nechce tě vzít na rentgen. Možná by bylo řešením, kdybys situaci probrala s nějakým jiným dosplělým - třeba tatínkem, babičkou atd. Vysvětli jim, že ti zubařka rovnátka doporučila a ráda by ses jejím názorem řídila. Určitě tvé argumenty uznají a když maminka uslyší názor nějakého dospělého, kterému důvěřuje, snad změní svůj postoj.
  Držím ti palce!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Rovnátka

  Chtěla bych rovnátka

  Ahoj Alík a spol. :-D
  Ja už dlho presvedčujem rodičov na rovnátka ale oni nie a nie.. tak som sa chcela opýtať, že ako ich mám presvedčiť?
  Za odpoveď napred ďakujem>X<-

  holka, 13 let, 30. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s tím, že bys ráda nosila rovnátka, ale nedaří se Ti přesvědčit rodiče. Ptáš se nás, jak to s nimi probrat, aby souhlasili. Zní mi to tak, že se staráš o to, jak Ti je v Tvém těle a abys měla zuby v pořádku, a to je moc dobře. Rozumíš taky tomu, že probrat to s rodiči je důležitá součást celé věci. Může se stát, že rodiče nejsou vyloženě pro, anebo jsou i proti a Tobě to přirozeně může vadit. Nevím, jaké k tomu mají důvody, ale bylo by fajn to zkusit od nich zjistit přesněji, aby Ti stále neříkali jen „ne a ne“. Možná tam hrají roli peníze, které jsou při ortodontické péči potřeba. Možná jim přijdou Tvé zuby v pořádku a přišla by jim léčba zbytečná. Další možné důvody zjistíš jedině otázkami přímo na rodiče.

  Nošení rovnátek většinou doporučuje zubní lékař/ka a posílá pacienta na další konzultaci k odborníkovi. Nevím, jestli jste se o tom se zubařem/zubařkou už bavili, ale případně při další návštěvě o tom určitě můžeš říct. Napadá mě taky, že můžeš s některým z rodičů jít na nezávaznou konzultaci k ortodontistovi/ortodontistce (odborník zabývající se nápravou nepravidelností zubů), s výběrem ordinace vám může pomoct zubní, anebo kontakt snadno najdete na internetu. Můžete se v ordinaci doptat na všechny okolnosti, potřebu léčby, případný plán léčby a rodiče se mohou ujistit ve věcech, které jim nejsou jasné. Neboj se taky rodičům opakovat, jak to s nošením rovnátek máš a proč by jejich nošení pro Tebe bylo cenné. Možná je to pro Tebe opravdu důležitá věc, díky které se třeba budeš cítit lépe, Ty sama nejlépe víš důvody, které Tě k tomu vedou. Možná máš kamarádku/kamaráda, co rovnátka má, zkus se svěřit i jí/jemu, můžeš se inspirovat, jak dál. Uvidíš sama, kam se Tvá situace bude vyvíjet, každopádně rovnátka se dají nosit v každém věku, takže i kdyby to nebylo třeba hned teď, můžeš/můžete to zařídit i později. Moc bych Ti přála, aby Ti vyšlo vše tak, jak budeš chtít.

  Hezký adventní čas přeje
  Modrá linka

  Rovnátka

  Rovnátka

  ahoj, moc bych chtěla rovnátka mam křivé zuby a mezery mezi zubami, i zubaři mi řekli že bych rovnátka potřebovala ale moje mamka mi to nechce dovolit.. nejedná se o peníze ale o to že se bojí o zdraví mých zubů, nechce abych měla kvůli tomu zkažené zuby což nechápu..prostě mě to strašně štve a nevím co mam dělat mamka mi to prostě dovolit nechce a nevim jak jí mam přemluvit…

  holka, 14 let, 7. června

  Ahoj, to je těžké, rodiče za tebe mají zodpovědnost a snaží se, co můžou. To ale neznamená, že rozumí úplně všemu. Zkus se s rodiči dohodnout, že spolu zajdete na konzultaci k zubnímu lékaři. Ty sama za sebe je nejspíše nepřemluvíš, ale těžko si tvoji rodiče mohou myslet, že ví o zubech více, než specialista.

  Rovnátka

  Rodiče mi nechtějí dát rovnátka

  Dobrý den, mám křivé zuby a vůbec se mi to na mě nelíbí a dlouhou dobu jsem nebyla u zubaře a rodiče mi nechtějí dát rovnátka nevíte co s tím?

  holka, 12 let, 22. března

  Ahoj,
  nevím, co vede tvé rodiče k tomu, že ti nechtějí dát rovnátka, nebo že s tebou nechodí k zubaři, ale rozhodně to není v pořádku. Na preventivní prohlídku k zubaři bys měla chodit dvakrát ročně a nejedná se jen o nějakou formální záležitost. Preventivní prohlídky jsou nezbytné pro zdraví zubů a ty zase ovlivňují zdraví celého těla. Stejně tak nejsou rovnátka jen záležitosti estetickou, ale křivé zuby se mnohem víc kazí, častěji se kolem nich objevuje zánět dásní, mohou negativně ovlivňovat skus i zdraví čelistí. Promluv si s rodiči o tom, že chceš, aby tě objednali k zubaři a ten potom případně doporučí návštěvu ortodontisty. Skutečně netuším, proč s tebou rodiče nechtějí chodit k zubaři, ale kdyby se ti s nimi nepodařilo domluvit prohlídku u zubaře, požádej o pomoc jiného dospělého - například babičku, nebo nějakého příbuzného. Pravidelné zubní prohlídky jsou skutečně důležité a věřím, že to tví rodiče pochopí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Rovnátka a cola

  Ahoj někdo kdo mí odpoví . Může se pít s rovnátky cola ? Zajímalo by mě to protože je prý budu mít . A můžou se s rovnátky vůbec pít sladké limonády ? Možná je to zbytečný dotaz ale moc mě to zajímá. Přemýšlela jsem to tiž je si by ty rovnátka nezrezly nebo tak . Přeju vám všem hezký den :)

  Rumča xd 12 let(jsem holka), 8. února

  Ahoj,
  nejsem sice ortodontiska, ale k tvému dotazu jsem našla, že pití sladkých limonád s rovnátky je sice možné, vyžaduje však mnohem důkladnější dentální hygienu než bez nich. Riziko rozvoje zubního kazu je s rovnátky mnohem větší a je proto potřeba soustředit se mnohem více na důkladné vyčištění zubů. Navíc u barevných nápojů se přidává i riziko vzniku barevných skvn na zubech. Jestliže tedy bude mít rovnátka, počítej s tím, že se budeš muset na dentální hygienu skutečně soustředit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Dobrý den.
  Mam problém s tím, že se mi v dásní u stoliček udělala taková dira, je velká tak 3 mm, zkoušel sel do toho strčit paratko, šlo to, ani to nebolelo, ale zarazilo mě to, nosim rovnátka, možná se to stalo kvůli rovnatkum, nevím co s tim, jestli mam jit k zubařce, poraďte mi prosím.

  kluk, 14 let, 27. ledna

  Ahoj,
  vůbec nepochybuj o nutnosti navštívit s dírou v zubu odborníka. Určitě tě zubní lékař při aplikaci rovnátek poučil, že nesmíš sebemenší problém se zoubky zanedbat.

  Rovnátka

  Co je spojeno s rovnátky?

  Dobrý den, omlouvám se že otravuji, ale mám dotaz. V únoru mi budou nasazovat rovnátka, chci se Vás zeptat, co vše s tím souvisí?(Např, jak dlouho nasazování asi trvá, jídlo-co ano a ne, atd).. Předem moc děkuji

  holka, 13 let, 27. listopadu 2020

  Ahoj,
  záleží na tom, jestli se jedná o rovnátka stálá, nebo nasazovací. U nasazovacích je situace jednodušší, protože se udělají otisky, podle kterých se rovnátka vyrobí, pak si jen rovnátka přijdeš vyzkoušet, jestli dobře sedí a za několik minut odejdeš. Na jídlo se rovnátka sundávají a po vyčištění zubů se opět nasadí. U stálých rovnátek je situace složitější a vůbec si netroufám odhadnout, jak dlouho jejich nasazení trvá, protože to je velmi individuální. Co se týká jídla, údržby rovnátek a péče o ústní dutinu, určitě dostaneš podrobné pokyny od svého ortodontisty. Pokud je mi známo, existují i letáčky či jakési brožurky, kde jsou všechny zásady a pravidla popsány - alespoň děti mých známých je dostaly. Nicméně i kdybys žádný letáček nedostala, určitě ti ortodontista zodpoví na všechny otázky, které tě v souvislostí s rovnátky napadnou.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Nasazovací versus stálá rovnátka

  ahojte všetci
  moja zubárka povedala že budem nosiť pravdepodobne rovnátka. Lenže rodičia povedaliže len nasadzovacie . Ja by som bola teda radšej za normálne . Keby mám nasadzovacie rovnátka môžem s nimi chodiť do školy alebo tak ? alebo len na spanie ??

  holka, 13 let, 29. srpna 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem ortodontista, na tuto otázku shodou okolností odpovědět mohu, protože syn nosil nasazovací rovnátka dva roky. Musel je nosit i přes den a chodil s nimi tedy normálně do školy. Nosil si s sebou kartáček na zuby, na svačinu a oběd si rovnátka vždy sundal, vyčistil si zuby a zase si je nasadil. Takže určitě můžeš chodit do školy i s nasazovacími rovnátky a není s tím žádný problém.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Rovnátka

  Dobrý den, za nějakou dobu bych měl jít na rovnátka a zajímá mě jestli když nemám založenou pětku vlevo dole, jestli mi budou trhat i tu pětku na druhé straně vpravo dole?
  Díky

  kluk, 14 let, 29. července 2020

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog, ani ortodontista, proto na tvůj dotaz nedokážeme odpovědět. A upřímně si nejsem ani jistá, zda by to na dálku a online zvládl ortodontista. Řekla bych, že se taková situace posuzuje velmi individuálně a je potřeba vyšetření.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj! Nejspíš mi odpoví zase Barunka tak jí předem moc děkuji. A taky dekujuu za předchozí odpověď.

  Budu mít nejspíš v létě rovnátka, totiž 1.6. jdeme s maminkou na konzultaci a otisky. A můj dotaz zní : Nasadí mi rovnátka, když mi rostou všechny sedmičky v zadu?

  Předem díky za odpověď :)

  holka, 12 let, 21. května 2020

  Ahoj,
  i já ti velmi děkuji za milou zprávu a jsem ráda, že ti moje odpověď pomohla. Moc ráda bych ti pomohla i tentokrát, ale obávám se, že nyní tě budu muset zklamat. Bohužel nikdo z nás není stomatolog, ani ortodontista - a zrovna rovnátka jsou velmi individuální záležitostí. Ze své vlastní zkušenosti vím, že existují případy, kdy se rovnátka nasazují i v případě, že zuby stále rostou. Ale stejně tak znám i ortodontisty, kteří u některých případů čekají až na to, kdy bude vývoj chrupu dokončený. Bohužel netuším, jaký je právě tvůj případ, ale určitě se to na konzultaci u ortodontisty dozvíš a všechno ti tam vysvětlí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj Alíku a ostatní,
  Na rovnátka jdu až za dlouho ale když jsem tam byla naposled tak jsme tam byli protože mi rovnátka špatně seděla a doktorka mi je tam doslova narvala a trochu se bojím co se bude dít, až mi bude dávat ty napevno

  holka, 10 let, 21. března 2020

  Ahoj,
  vůbec netuším, co se stalo na tvé poslední návštěvě ortodontistky, kde byl problém a proč paní doktorka byla hrubá. Nicméně určitě můžeš o svých obavách promluvit s rodiči (nebo tím rodičem, kdo tě bude do ordinace doprovázet) a poprosit je, jestli by paní doktorce nedomluvili a nepožádali jí o větší ohleduplnost. Možná se vyskytl při poslední návštěvě nějaký problém, který vedl k tomu, že byla paní doktorka hrubější. Rodiče, nebo i ty sama, můžeš říci ortodontistce, že máš strach, že to bude zase bolet. Věřím, že se bude snažit, aby byla jemnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Dobrý den,
  V pondělí musím jít k zubaři na trhání tři zubů kvůli rovnátkům. Hrozně se bojím, že to bude bolet a také se mi dělá špatně z krve, z té chuti. Nejvíce mě děsí to, že když mi vytrhne jeden zub, už budu vědět jak je to hrozné, ale bude mi trhat ještě další dva. Fakt se hrozně bojím a nevím co od toho mám čekat. Kamarádka mi říkala, že když jí jednou trhali zub, tak jí dali tu injekci, ale nepočkali, až začne působit a hrozně jí to bolelo ??

  holka, 15 let, 23. ledna 2020

  Ahoj,
  velmi dobře rozumím tomu, že máš z trhání zubů strach a bojíš se bolesti i krve. Je to úplně normální a naprostá většina lidí by měla stejné pocity.
  V první řadě bych si ale dovolila zpochybnit tvrzení tvé kamarádky o tom, že lékař nepočkal, až zabere znecitlivující injekce. Nemyslím si, že tvoje kamarádka lže, ale lidé mají často tendenci přibarvovat si své zážitky a upravovat je podle toho, jaký z nich měli pocit. Nevěřím ale tomu, že nějaký zubař začal trhat zub, než začala účinkovat znecitlivující injekce (už proto, že znecitlivění se objeví v řádu desítek sekund). Spíš si myslím, že kamarádka byla hodně vystresovaná, proto vnímala celý zážitek jako nepříjemný, než aby byl problém v tom, že jí trhali neumrtvený zub.
  Co se týká tvého vlastního strachu, nebudu ti tvrdit, že trhání zubů je příjemný zákrok, ale někdy člověku v boji s vlastním strachem pomůže, pokud se například soustředí na něco příjemného, co má před sebou. To znamená, že si můžeš říci, že trhání bude trvat jen několik málo minut, ale rovné zuby a krásný úsměv ti vydrží na celý život. Zubaři jsou profesionálové a celý zákrok bude trvat jen chviličku. A z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že člověk často kvůli vlastnímu strachu skutečnost „nafoukne“, očekává mnohem horší věci a pak je ve výsledku překvapený, že to nakonec tak strašné nebylo. Věřím, že to bude i tvůj případ a přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj Alíku a spol
  Chtěla bych rovnátka, protože se mi líbí. Ale problémem je, že už od malička mám bílé rovné zuby. Jak je mít? Nebo existují rovnátka jako módní doplněk?

  Předem děkuju za odpověď. :)

  Ahoj,
  upřímně řečeno, s takovým dotazem a požadavkem jsem se ještě nikdy nesetkala. Snažila jsem se najít na internetu, jestli se nasazují rovnátka i na rovné zuby jen jako módní doplněk, a žádnou takovou službu jsem neobjevila. Laicky se domnívám, že žádný ortodontista by z takového nápadu nebyl příliš nadšený, protože se jedná o zákrok, který je zbytečný. Rovnátka kladou mnohem větší nároky na zubní hygienu, aby se předešlo zvýšené pravděpodobnosti, že se na zubech objeví kaz... a nesou s sebou spoustu dalších omezení a nároků. Domnívám se proto, že žádný ortodontista tvému požadavku nevyhoví a bude lepší, když si vymyslíš vhodnější módní doplněk.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj
  Vím že nejste ortodoncisti ale mám dotaz, 21.8.mi mají nasazovat rovnátka jenže mi ještě nedorostl špičák (je malý nešel by na něj nalepit zámeček)proto se chci zeptat zda jde že by mi ty rovnátka dali a na tom zubu by prostě ten zámeček nebyl a až by dorostl tak by ho dolepili. Moc děkuji za odpověď

  holka, 12, 5 roku, 9. srpna 2019

  Ahoj,
  obávám se, že sis na svou otázku už odpověděla sama. Moc rádi bychom ti pomohli, ale jak správně uvádíš, nikdo z nás není ortodontista a netroufám si proto odpovědět, protože k odpovědi nemám patřičnou kvalifikaci. Navíc si troufám říci, že situace a její řešení bude určitě velmi individuální a bude potřeba ji podle toho posuzovat. Za pár dní už budeš moci zeptat se přímo svého ortodontisty, který ti odpoví mnohem kvalifikovaněji a přesněji. Určitě se nestyď zeptat na cokoli, co tě ohledně tvých rovnátek zajímá, abys měla jistotu a byla klidnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj Alíku včera jsem si čistila rovnátka a praskla mi jedna gumička na zámečku. Kontrolu u zubaře budu mít až za měsíc. Vadí že nebudu mít měsíc jednu gumičkou na zadním zámečku?

  holka, 11 let, 31. května 2019

  Ahoj,
  nejsem sice ortodontista, ale pokoušela jsem se odpověď na tvůj dotaz najít v ortodontistických poradnách a stránkách. Prakticky všude jsem se dočetla, že většinou sice nejde o nic závažného, ale je potřeba situaci posuzovat případ od případu. Lékaři doporučují zavolat do ordinace, popsat svůj problém a ortodontista rozhodne, zda je potřeba předčasná návštěva v ordinaci, nebo to pár týdnů vydrží. Popros tedy maminku, jestli by nezavolala ortodontistovi a neporadila se s ním.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!