Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Trans - jak podpořit kamaráda Alík radí dětem

  Moje tělo

  Ahoj všichni, mám kamaráda (bylo mu 13), který je nejspíš trans
  (Holka--->kluk) Teď se teda vůbec nestýkáme, jen si píšeme. On mi někdy napíše o jeho problémech co se mu staly, třeba jak hrozně se cítil v plavkách pro holky, jak má depky kvůli poprsí nebo naopak jak byl šťastnej že ho někdo nazval mužským rodem, nejspíš se chce někomu vyzpovídat, ale já mám pocit že trochu čeká jak mu na to napíšu něco co mu pomůže, co ho povzbudí, já myslím že jeho pocitům rozumím, sama jsem mělq období kdy jsem se podobně zabývala např. Co nechci, chci nosit (jako víc pánský jsem chtěla) a podobně, teď to víc pominulo, už na to nemyslím, pokud to jde vyberu si třeba střední cestu, Uh ale to už odbočuju. Jak mu můžu pomoct? Co mu asi odepsat když se cítí zle kvůli svému genderu? Já nevím, ale nebylo by třeba nejlepší kdyby na to negativní se pokusil prostě nemyslet, tam se totiž rodí ono utrpení ne? Ale já vím že to jen tak nejde. Chci mu pomoct, ale nvm jak.
  Díky moc za odpověď, hezký denok

  holka 12 let, 5. března 2021

  Ahoj,

  máš starost o kamaráda, kterého trápí to, že se necítí dobře ve svém dívčím těle. Přemýšlíš, jak bys ho mohla nějak podpořit. Věřím, že to pro kamaráda asi teď není vůbec lehké. Dospívání bývá náročné samo o sobě, natož když navíc zjistíme, že nám nevyhovuje pohlaví, se kterým jsme se narodili. Píšeš, že se kamarád nejspíš potřebuje někomu svěřit - to je moc důležité, mít kolem sebe někoho, s kým můžeme sdílet to, co nás trápí. Vnímám, že se mu moc snažíš pomoci, to je prima. Správně píšeš, že někdy úplně nejde nemyslet na to negativní. Pokud v sobě ty nepříjemné pocity jen potlačíme, většinou se k nám nějakým způsobem vrátí jako bumerang. Můžeš kamaráda vyslechnout, dát mu najevo, že jsi tu pro něj, že se Ti může svěřit, že to, co ho trápí, bereš vážně a nezlehčuješ to. Není v Tvé moci jeho problém nějak přímo vyřešit. Můžeš s ním trávit čas, kamarádit s ním jako dřív a třeba ho i podpořit, aby si našel taky odbornou pomoc. Když bude chtít, může se nám třeba ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty i provozní dobu najdete na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Cviky na posílení břišního svalstva

  Ahoj aliku a spol.
  Moc se mi nelíbí moje postava ( i když mi všichni říkají jak jsem krásně štíhlá atd.) a chtěla bych začít posilovat abych mela krásně vytvarované břicho. Kdy mám začít????

  holka, 12 let, 26. března

  Ahoj holko,

  S cvičením můžeš začít kdykoliv, pokud právě neproděláváš nějaké onemocnění, které vyžaduje klid na lůžku a omezení fyzické námahy. Pokud uvažuješ o tom, že bys začala cvičit, ale nemůžeš se k tomu odhodlat, napiš si nějaký konkrétní termín (datum, denní dobu), kdy s cvičením začneš.
  Posílení břišního svalstva lze dosáhnout pomocí posilovacích cviků s vlastní vahou, konkrétně pomocí sedů-lehů. Při cvičení budeš alespoň zpočátku potřebovat nějakou oporu nohou. Buď někoho poprosíš, aby Ti během cvičení nohy podržel, nebo si je zapřeš pod boční prkno postele nebo využiješ nějaký jiný pevný nábytek. Jde o to, aby se při sedu-lehu nohy nezvedaly nad zem. Cvik prováděj plynulým tahem, nikoliv prudkým švihem. Pokud si nejsi jistá, že cvik provádíš správně, popros o radu učitelku tělocviku, případně si můžeš vyhledat nějaký podrobnější článek.
  Nyní pár slov o přípustné zátěži. Pro dospívajícího člověka, který přímo neprochází intenzivním tréninkem pod dohledem profesionálního trenéra a sportovního lékaře, představuje nejvyšší „bezpečnou“ zátěž provedení pěti sestav cviků denně po dvaceti (tedy 5 × 10 = 50 cviků za den). Zpočátku je ale vhodnější provádět v rámci jedné sestavy pouze deset cviků a začít například se dvěma až třemi sestavami denně (tedy 2 × 10 nebo 3 × 10 za den). Postupně můžeš zátěž zvyšovat, ale tak, aby počet cviků nepřekročil 100 za den. Před každým cvičením je vhodné se alespoň trochu protáhnout, k čemuž slouží různé protahovací cviky, které zřejmě znáš z rozcvičky na hodinách tělesné výchovy.
  Také je důležité, abys na svoji postavu nepohlížela příliš kriticky. Většina dospívajících je se svým vzhledem více či méně nespokojená, ačkoliv ve skutečnosti vypadají docela „normálně“. Jenže dospívající člověk má tendenci na sobě hledat spíš nedostatky než přednosti, a proto ani neustále ubezpečování okolí o tom, jak jsi štíhlá, Tě nejenže nemusí uspokojit, ale spíš Ti může „jít na nervy“. Důležité je však především to, abys Ty sama dovedla ke svému tělu zaujmout kladný postoj. Když hodnotíš svoji postavu a vůbec svůj celkový vzhled, neměla by ses soustředit jen na to, co se Ti nelíbí. Nejsi povinna vypadat jako herečka z amerického seriálu pro mládež. Pokud „krásně vytvarované břicho“ přispěje k Tvému kladnému sebehodnocení, stojí za to pravidelně cvičit. Nic by se však nemělo přehánět, protože vpadlé břicho s nápadně vyrýsovanými svaly nemusí svědčit ani tak o „zdravém životním stylu“, jako spíše o nedostatku potravy a těžké fyzické námaze.

  Moje tělo

  Holky a kluci

  Ahoj.

  Proč muži mají všechno lepší?

  Např… holky mají menstruaci a kluci ne. Holky rodí a kluci ne. První sex holku prý bolí ale kluky ne. A k tomu všemu holky dostávají o 15-20% menší plat.

  A potom se říká ze kluci toho vydrží víc. Je to nefér

  Co mají takhle špatného kluci ? A co si o tom myslíte vy ?

  holka 13 let, 2. března

  Ahoj, to je výborně formulovaný dotaz, a podle mého velmi důležité téma. Je nepopiratelné, že ženy a muži jsou biologicky odlišní. Navíc existují různá očekávání společnosti vůči mužům a vůči ženám.
  Jak píšeš, často jsou tato očekávání nebo stereotypy takového rázu, že na ženy dopadají negativně. Zmiňuješ třeba palčivé téma nižšího platu za stejnou práci. To je přesně věc, proti které bojuje feminismus (hnutí za rovné příležitosti a práva mužů a žen).
  Je důležité si uvědomit, že předsudky vůči ženám ve skutečnosti ubližují nejen ženám, ale i mužům. Třeba předsudek, že „žena má být s malým dítětem“ ubližuje ženám (omezuje jejich kariéru a je to i jednou z příčin nižší průměrné mzdy). Ale tento stereotyp ubližuje i mužům, protože jim brání být naplno rodičem svých dětí.

  Ptáš se, co mají takhle špatného kluci. Asi nejhorší věcí, která mne napadá, je tlak na úspěch (definice hodnoty muže skrze to, zda vydělává hodně peněz) a vnímaná nemožnost se emočně projevit (což vede k mnoha psychickým problémům).

  Cestou z těchto stereotypů je vnímat lidi individuálně, ne jako „zástupce mužů“ a „zástupce žen“. Je to běh na dlouhou trať, ale začít můžeme každý sami u sebe.

  Moje tělo

  Hubnutí a vývoj svalů

  Ahoj,
  Jak jsem psal nedávno jsem Hubnul. Z 73kg jsem zhubl až na 58kg(výška 178). Teď jsem přibral asi 5kg. Chci nabrat svaly(přestože jsem zhubl břicho je stále „kulatější".) Podle lidí co taky nevbirali svaly jsem zjistil že musím jít lehce přes kalorický příjem aby se svaly tvořili( a samozřejmě cvičit). A teď ten dotaz. Bojím se že když budu jíst přes přijem zase ztloustnu(pokud jsem ovšem zhubl dostatečně). Jak to tedy je? Jak mám budovat svaly?

  kluk, skoro 15 let, 26. února

  Ahoj kluku,

  Pokud chceš zůstat štíhlý, ale zároveň chceš mít silnější a „vypracované“ svaly, doporučuji především vykonávání posilovacích cviků s vlastní vahou (dřepy, kliky, sedy-lehy). Nejvyšší bezpečnou zátěž pro dospívajícího člověka však představuje 100 cviků za den, pokud možno rozdělených do pěti sestav po dvaceti provedeních. Z hlediska stravování doporučuji takové pokrmy, která tělu dodají potřebné látky, ale zároveň se po nich netloustne. Jedná se například o ovesnou kaši, tvaroh, luštěniny (hrách, fazole a podobně).
  Ať už však změníš své stravovací návyky jakýmkoliv způsobem, vždy je třeba počítat s tím, že výsledek nemusí přesně odpovídat Tvému původnímu očekávání. Každý člověk má trochu jinou tělesnou konstituci, která je do určité míry dána vrozenými předpoklady, z čehož vyplývá, že stejná dietní či režimová opatření nemusí u všech lidí vést k témuž výsledku.
  Dále je třeba brát na vědomí, že štíhlá postava s výraznými a pevnými svaly není ani tak projevem zdravého životního stylu, jak by se mohlo zdát, ale spíše je projevem nedostatku potravy ve spojení s těžkou fyzickou námahou. V období dospívání je navíc třeba počítat s tím, že tělo potřebuje zvýšený energetický příjem pro „pokrytí“ energeticky náročných změn, k nimž v dospívajícím organismu dochází. Namísto dalšího hubnutí bych tedy spíše doporučoval udržovat hmotnost na současné úrovni a zároveň vykonávat výše uvedené posilovací cviky s vlastní vahou.

  Moje tělo

  Jak zakrýt jizvy po sebepoškozování?

  Ahoj Alíku,
  Potřebovala bych pomoc jak zakrýt staré jizvy od sebepoškozování na stehnech, nějaké rady jak to zamaskovat / zbavit se toho??

  holka, 13 let, 21. února

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že bys chtěla zakrýt nebo se nějak zbavit starých jizev od sebepoškozování. Představuju si, že je to něco, co Ti může teď vadit, připomínat Ti náročné období, překážet esteticky. Říkám si, že záleží taky na tom, jak velké/hluboké jizvy jsou - některé se postupně uzdravují samy, často se zmenšují a mění se časem. Nejde to bohužel hned, trvá to, než se promění. Může pomoc o ně pečovat různými prostředky a krémy, poradí Ti v lékárně, Tvá praktická lékařka anebo Tě může mamka nebo někdo Tvůj jiný blízký objednat ke kožní lékařce, která odborným okem vyšetří, co by se dalo pro Tvou kůži udělat.
  Je fajn, že hledáš radu a způsob, jak to řešit. Nemusíš na to zůstávat sama, ale můžeš se poradit s lidmi v Tvém okolí, kterým věříš. Pro aktuální zakrytí můžeš zkusit z drogerie různé tónovací krémy, make-upy, které by mohly částečně pomoci.
  Říkám si taky, že pokud máš ještě nějaké věci, které bys kolem období, kdy ses sebepoškozovala, chtěla řešit, můžeš se obrátit na školní psycholožku anebo jiného externího psychologa, kterého Ti pomůžou najít rodiče. Mohl by s Tebou probrat i to, jak se lépe vyrovnat s jizvami, které na svém těle teď pozoruješ, i s dalšími záležitostmi.

  Ať můžeš být v této věci zase brzy spokojená přeje
  Modrá linka

  Moje tělo

  Růst obličeje

  Ahoj Alíku a ostatní.
  Zajímalo by mě, jak mi vyroste třeba obličej do 17 let? Nebo jak a v čem se změní, jako třeba změna tváří, čela a atd...
  Děkuju za odpověď

  holka, 13 let, 20. února

  Ahoj holko,

  Obličejová část lebky roste přibližně do věku 14 až 15 let. V tomto věku se však vzhled obličeje mění spíše u chlapců než u dívek. Konkrétně se u chlapců více či méně rozšiřuje brada, posilují se dolní čelisti a někdy jim obličej celkově „zhranatí“. U dívek tyto změny buď neprobíhají, nebo jsou jen velmi mírné.
  Vzhled obličeje dále závisí na síle či pevnosti svalových tkání a na množství podkožního tuku. Obličejová část lebky sice tvoří jakýsi základ, ale výsledný vzhled obličeje nakonec závisí na objemu a tvaru výše zmíněných měkkých tkání. Také zde však platí, že u dospívajících dívek jsou případné změny většinou méně výrazné, než je tomu u chlapců.
  V podstatě tedy platí, že zatímco u dospívajících chlapců obličej získává „mužnější“ rysy, u dospívajících dívek a mladých žen se mění jen nepatrně. K výraznějším změnám v obličeji pak dochází zpravidla až po období menopauzy neboli přechodu, kdy u žen výrazně poklesne hladina estrogenů (tj. ženských pohlavních hormonů) v krvi, v důsledku čehož se jejich obličej může stát poněkud „drsnějším“.

  Moje tělo

  Posilovací cvičení, zdroje proteinů

  Ahoj Alíku aspol,
  píšu sem znova s jiným problémem. Jak už jsem zmiňovala jsem asi v podváze, ale také nejsem moc silná. Chtěla bych začít cvičit, abych nabrala svalovou hmotu (myslím posilovací cviky), ale bojím se, že si tím cvičením uškodím, když jsem v té podváze. Prý k tomu nabírání svalů je také potřeba protejny, ale nevím přesně z jakých potravin je mám přijímat a na internetu jsem toho moc nenašla.
  Tak moje otázky zní.

  1. Neuškodí mi to cvičení?
  2. Z jakých potravin mám přijímat proteiny?

  Předem děkuji za odpoveď

  holka, 14 let, 18. února

  Ahoj holko,

  1) Cvičení by Ti nemělo neuškodit, pokud budeš cvičit jen s vlastní vahou a nebudeš si „nakládat“ nepřiměřenou zátěž. Pro dospívajícího jedince představuje nejvyšší přiměřenou zátěž provedení 100 posilovacích cviků denně. Rozumí se tím posilovací cviky s vlastní vahou, tedy například dřepy, kliky a sedy-lehy. Každodenní cvičení je vhodné rozdělit do několika sestav, nejlépe do pěti. Zpočátku bych doporučoval v každé sestavě vykonat pouze 10 cviků, což je 5×10 = 50 cviků denně. Později, až si Tvoje tělo zvykne na pravidelnou fyzickou zátěž, můžeš počet cviků v sestavě zvýšit až na 20, tedy 5×20 = 100 cviků denně. Větší zátěži, tedy nad 100 cviků za den, by se dospívající člověk měl vystavovat jedině tehdy, prochází-li intenzivním tréninkem pod dohledem profesionálního trenéra a sportovního lékaře.

  2) Z přirozených zdrojů proteinů lze doporučit mléčné výrobky všeho druhu, nejlépe však tvaroh. Pokud jde o rostlinné proteiny, ty jsou obsaženy především v luštěninách (hrách, čočka, fazole a podobně).

  Moje tělo

  Masturbace

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár věcí ohledně masturbace:

  1. Je nějaké místo, které je pro masturbaci nejlepší? Vyčetla jsem, že to dívky často dělají v posteli před spaním, je to ale opravdu nejideálnější?
  2. Vím, ze je hygiena před masturbací důležitá, je ale třeba se mýt i po masturbaci? Nezapáchám po tom?

  Předem děkuji za odpověď.

  Bezejmenná, 14 let, 6. února

  Ahoj Bezejmenná,

  1) Masturbaci lze vykonávat kdekoliv, kde má člověk dostatek soukromí. Výhodou je, když máš pokoj pro sebe. Pokud sdílíš pokoj s dalším členem rodiny, například se sourozencem, může být dostatek soukromí problémem (a to nejen ve vztahu k vykonávání masturbace, ale například i při převlékání a podobně). Nicméně masturbaci lze vykonávat i v jiných částech bytu, pokud tam člověk má soukromí, například v koupelně.
  Některé dívky opravdu masturbují večer před spaním, jak píšeš. Taková večerní masturbace může mít výhodu, že se po ní člověk uklidní a lépe se mu usíná. Nicméně vykonávání masturbace není omezeno žádnou denní dobou. Někteří dospívající rádi masturbují i ráno po probuzení (pokud na to mají čas a nikam nepospíchají), protože právě ráno po probuzení je lidské tělo nejcitlivější na dotek a navíc hladina pohlavních hormonů dosahuje svého celodenního maxima, neboť k produkci hormonů dochází z větší části v noci během spánku.
  Samozřejmě, že záleží výhradně na Tobě, kdy a kde budeš masturbaci vykonávat. Důležité je soukromí a s ním spojený pocit bezpečí.

  2) Umytí pohlavních orgánů po vykonání masturbace má význam spíše u chlapců, u nichž už dochází k výronu semene neboli k ejakulaci. Nicméně také u dívek se během stimulace pohlavních orgánů uvolňuje menší či větší množství různých tekutin (tvoří se v tzv. přídatných pohlavních žlázách, k nimž patří tzv. Bartholiniho žlázy a Skeneho žlázy), jejichž účelem je zajistit zvlhčení pohlavních orgánů. Pokud máš pocit, že po vykonávání masturbace máš pohlavní orgány vlhké, můžeš si je buď osušit papírovým kapesníkem, případně hygienickou vložkou (která má větší savost než kapesník), nebo jít opláchnout (pokud se Ti ještě bude chtít vstávat z postele).
  Pokud jde o případný pach, rozhodně se nemusíš obávat, že by někdo v Tvém okolí poznal „po čichu“, že jsi masturbovala. Někteří dospívající se při vykonávání masturbace více potí, protože tato činnost je přece jen spojena s určitou fyzickou námahou, avšak nepředpokládám, že by ses při vykonávání masturbace zpotila tak, že by ses musela jít umýt. Opět tedy záleží spíše na Tobě. Pokud máš pocit, že by ses potřebovala umýt, nic tím nepokazíš.

  Moje tělo

  Kruhy pod očima

  Ahoj Alíku a všichni!
  Mám dotaz..

  Všimla jsem si, že když vstávám s budíkem, tak nemám kruhy pod očima a nejsem unavená, ale když vstanu o víkendu třeba v 9 a nejsem vůbec unavená, tak mám šílený kruhy pod očima...
  Moje otázka zní : jak se vyspat a nemít kruhy pod očima? Předem děkuji za odpověď :))

  holka, 13 let, 4. února

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si všímáš, jak Tvoje tělo reaguje na spánek. Chápu, že se Ti nelíbí, když máš kruhy pod očima a ráda bys jim předešla. Vysledovala jsi, že když vstáváš podle budíku, kruhy nemáš a nejsi unavená, ale když spíš o víkendu déle, kruhy se objeví. Myslím, že každý to můžeme mít jinak a není na to žádná univerzální rada. Možná Tvému tělu vyhovuje vstávat pravidelně každý den v podobný čas. Nebo mě napadá, jestli třeba o víkendu, nechodíš také později spát. Můžeš s tím zkusit různě experiemtnovat a postupně přijít na to, co Ti bude nejlépe sedět. Kdyby se Ti to dlouhodobě nedařilo nastavit tak, aby ses cítila odpočinutá, můžeš to probrat s rodiči anebo i s dětským lékařem.

  Přejeme Ti hezké zimní dny,
  Modrá linka.

  Moje tělo

  Nadměrné pocení

  Ahoj Alíku, ahoj všichni.
  Strašně se trápím s potem. Vím že je to v mém věku běžná věc ale, doma se ani nepotím a ve škole jsem spocená už druhou hodinu. Často se mi smějí. Oni totiž nemají žádný kruhy pod pažema jako já. Dám si na sebe mikinu, aby to nešlo vidět, jenže já jsem člověk který je celkem otužilý. Vím že mi asi poradíte ať výhledám lékaře.Mám ale 3 dotazy.

  1. Můžu ve svém věku používat tuhý antiperspirant?
  2. Vadí nějak skořicový alkohol?
  3. Jak mám mamce říct, že bych chtěla jít k lékaři?

  Já se za to strašně stydím. Za to že se potím.:-(Snažím se nosit oblečení kde nejdou ty kruhy zas tak vidět. Prostě nevím :-(
  Předem děkuji za odpověď $> Vy jste úžasní lidé, co umí pomoct :-3

  Neznámá 12 let, 7. února

  Milá Neznámá,

  Než odpovím na Tvé tři otázky, rád bych napsal alespoň pár slov k problému nadměrného pocení. V Tvém věku totiž může být projevem hormonálních změn souvisejících s dospíváním. Dospívající člověk se zkrátka více potí, zejména v podpaží. Jestliže se Ti spolužáci smějí kvůli mokrým kruhům pod pažemi, tak je to od nich nejen zlomyslné, ale také hloupé, protože je vysoce pravděpodobné, že nejpozději za několik měsíců budou mít stejné mokré kruhy na tričku i oni.
  Samozřejmě nelze vyloučit, že nadměrné pocení je projevem poruchy zvané hyperhidróza. Ta může mít celou řadu různých příčin, počínaje nedostatkem vitaminu D a konče poruchou činnosti některé z endokrinních žláz. Vzhledem k Tvému věku je však pravděpodobnější, že zvýšené pocení podpaží opravdu souvisí s pohlavním dospíváním (navíc při hyperhidróze se zvýšeně potí i jiné části těla, ať už dlaně nebo další části těla). Určitou roli může hrát i stres a psychické napětí spojené s očekáváním posměchu. Jak sama píšeš, potíš se ve škole, ale doma ne. Také mikina může k pocení přispět, zejména pokud je ti v ní horko, a tudíž snaha o „zamaskování“ kruhů pod rukávy může mít právě opačný účinek.
  Pocení můžeš do určité míry omezit používáním antiperspirantu, který na rozdíl od deodorantu neslouží jen k „překrytí“ pachu, ale aktivně zabraňuje pocení. Tím už se konečně dostávám k odpovědím na Tvoje tři otázky.

  1. Ano, používání tuhého antiperspirantu není věkově omezené.
  2. Tzv. skořicový alkohol, který je obsažen v některých parfémech, by Ti neměl ublížit, pokud netrpíš alergií na tuto látku. Alergii bys poznala podle zarudnutí v místě nanesení. Pokud Ti pokožka po nanesení deodorantu se skořicovým alkoholem nezarudne, nepálí Tě ani nesvědí, můžeš jej používat. K omezení pocení bych ale doporučil spíše účinný antiperspirant.
  3. Pokud chceš navštívit lékaře, potřebuješ doprovod alespoň jednoho z rodičů. Možná by bylo dobré, kdyby ses dala s maminkou do řeči, zmínila se o svých zdravotních problémech a při té příležitosti ji poprosila o doprovod k lékaři. Pokud své obtíže podáš tak, že u maminky vyvolají obavy o Tvoje zdraví, jistě Ti doprovod k lékaři neodmítne (častým problémem u dospívajících totiž bývá, že rodiče jejich zdravotní problémy bagatelizují, tedy zlehčují). Není jisté, zda Tvé obtíže s nadměrným pocením v podpaží vyžadují lékařskou péči, nicméně uvedený postup lze použít i v jiných případech, kdy z nějakých důvodů potřebuješ navštívit lékaře.

  K používání antiperspirantu bych ještě dodal, že většina lidí si jej nanáší až ráno před odchodem do školy nebo do práce, ale při silnějším pocení by bylo dobré jej použít také večer před spaním, aby působil i v noci (sice píšeš, že se potíš až ve škole, jenže z principu fungování antiperspirantu je důležité, aby působil dlouhodobě, tedy nejen v okamžiku, kdy se zrovna potíš). I když je na antiperspirantu uvedeno, že působí třeba 24, 48 nebo dokonce 72 hodin, doporučoval bych jej aplikovat nejméně dvakrát denně, tedy večer před spaním a ráno před odchodem do školy. Účinnost 24/48/72 hodin totiž platí spíše v „laboratorních“ podmínkách, kdežto ve skutečném životě je třeba počítat s tím, že minimálně část antiperspirantu se vsákne do oblečení. Také proto je lepší namísto spreje používat tuhý antiperspirant (na který se ptáš v otázce číslo 1), protože tuhý gel se nevsakuje do oblečení tak rychle, jako tekutina ze spreje.
  Také by ses měla snažit ve škole nemyslet na to, že se potíš. Právě představa, že se Ti spolužáci budou smát kvůli zpocenému tričku, totiž může zvyšovat psychickou zátěž (stres), což se zpětně projeví mimo jiné i vyšším pocením.
  Místo mikiny by možná bylo lepší si pořídit tričko s vyšší gramáží (slabší trička mívají 100 gramů na metr čtvereční látky, kdežto silnější mají 140 – 170 gramů na metr čtvereční). Silnější tričko „vysaje“ více potu, a přitom se pot nerozpije do tak velkých kruhů, jako na tričku tenkém.
  Možná bys mohla také vyzkoušet trik se dvěma tričky. Jde o to, že si pořídíš dvě úplně stejná trička, jedno z nich si oblečeš na sebe a druhé si vezmeš s sebou do rezervy. Když si první tričko zpotíš, dojdeš si o přestávce na WC, kde si triko nenápadně vyměníš. Vzhledem k tomu, že obě trička jsou stejná, nemusí nikdo poznat, že ses převlékla, čímž se vyhneš nežádoucím otázkám a poznámkám ze strany spolužáků, kteří by jinak jistě komentovali, proč sis tričko převlékla. Samozřejmě si můžeš do školy brát i antiperspirant, který si v případě potřeby dojdeš aplikovat na WC.

  Moje tělo

  Nesouměrnost hrudníku

  Ahoj Alíku a spol.
  Poslední dobou (asi od začátku roku) jsem začal posilovat. Doposud nebyl jediný problém, ale poslední dobou se mi začínají vyrýsovávat břišní svaly u kterých jsem si všiml něčeho neobvyklého. Jeden břišní sval mám totiž o něco větší než druhý, prostě mi jeden sahá sotva po žebra a druhý je kousek nad prvním. Možná bude problém právě v žebrech, protože je mám dost vystouplá.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 2. února

  Ahoj kluku,

  Popisovaný rozdíl může být způsoben buď výraznějším vyklenutím žeber na jedné straně hrudníku, nebo nerovnoměrným posilováním příslušných svalů. V prvním případě by odlišná velikost jednoho ze svalů mohla souviset s „vystouplými“ žebry, nicméně by se nemuselo jednat přímo o nějaký projev vrozené deformity hrudníku. Problémem bývá spíše vpáčení žeber směrem dovnitř než jejich výraznější vyklenutí směrem ven. Navíc pokud by se jednalo o vrozenou deformitu hrudníku, nejspíš už by se u Tebe dávno projevily obtíže s dýcháním.
  Pravděpodobnější příčinou zmíněné nerovnoměrnosti tudíž bude ne zcela rovnoměrná zátěž při posilování, kdy během vykonávání jednotlivých cviků (ať už se jedná o sedy-lehy či jiné cviky na posilování svalstva trupu) se různé svaly zapojují s různou intenzitou, což může být dáno například

  1. nesprávným výchozím postojem při vykonávání cviku, kdy se tělo například naklání na jednu stranu (pokud se jedná o nerovnoměrnost v rovině horizontální, tedy mezi levou a pravou stranou trupu), nebo
  2. vadným držením těla, kdy například v důsledku skoliózy neboli vychýlení páteře do strany se svaly na jedné straně trupu více „namáhají“, a tudíž se cvičením i více posilují.

  Kvůli drobnějším asymetriím (nerovnoměrnostem) kdekoliv na lidském těle se není třeba znepokojovat, právě pokud nesouvisí s vadným držením těla. Pro začátek bych tedy doporučoval provádět nácvik správného držení těla, například před zrcadlem. Při správném držení se tělo nevychyluje do stran, což si při pohledu do zrcadla můžeš kontrolovat pomocí několika orientačních bodů. V horizontálním (vodorovném) směru by měly být „na stejné přímce“ klíční kosti, prsní bradavky a kolena, ve směru vertikálním (svislém) se lze orientovat podle středu spojnice mezi očima, hrudní kosti (pokud je dostatečně „vystouplá“), pupíku a prostoru mezi koleny (zmíněné „kontrolní přímky“ jsou vyznačeny na obrázku zde).

  Moje tělo

  Závislost na cukru

  Ahoj, mám nadváhu a jsem závislá na cukru(hlavně čokoláda). Potřebuju shodit aspoň 8 kilo na normální váhu.. Nevím jak na to... Pomůžete mi prosím? Závislosti se vůbec neumím zbavit..

  holka, 30. ledna

  Ahoj,

  oceňuji, že si všímáš, co potřebuje Tvé tělo a jaký je Tvůj vztah ke sladkostem. Je moc dobře, že si hledáš podporu. Chtěla bys, abychom Ti pomohli vypořádat se se závislostí na čokoládě. Nedokážeme Ti dát přesný návod, jak se závislosti zbavit, protože takové potíže bývají velmi individuální a u každého funguje něco trochu jiného. Chci také zdůraznit, že mnoha lidem se občas stává, že v obtížnějších chvílích hledají útěchu v jídle nebo sladkostech a nemusí se vždy jednat o závislost. Je však důležité, jak to vnímáš Ty a já vidím, že Tě to trápí. Zasloužíš si pomoc odborníka, který s Tebou hlouběji probere, co se vlastně děje.

  Podobné potíže řeší psycholog/psycholožka. Může Ti pomoci lépe porozumět Tvému vztahu k cukru, Tvému prožívání a můžete společně hledat cesty, jak mít vztah ke sladkostem více pod kontrolou. Pomoci může i nutriční terapeut/ka. Dokáže Ti na míru sestavit jídelníček tak, abys měla správný poměr živin a dostala se na svou optimální váhu. Někdy i úprava jídelníčku způsobí, že se chutě na sladké uklidní. Je důležité, abys na to nebyla sama. Proto Tě chci podpořit, aby ses svěřila rodičům nebo jiné blízké dospělé osobě a požádala je o pomoc při vyhledání odborníků. Potížemi s jídlem se zabývá také organizace Anabell: www.anabell.cz, která má i linku nebo e-mailovou poradnu. I my jsme Ti nadále otevřeni, lépe však přes telefon nebo chat, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Posměch spolužáků

  Ahoj Alíku a ostatní<3
  Je mi 12 ale mám 178cm a všichni ve třídě se mi posmívají protože mají 158(většinou) a mě to dost mrzí děkuji za radu a za to že jste si to přečetli.

  holka, 12 let, 26. ledna

  Ahoj,

  vůbec se nedivím, že Tě moc mrzí, když se Ti spolužáci ve třídě posmívají kvůli Tvé výšce. Nemělo by to tak být a není to správné, aby se Ti kdokoliv posmíval kvůli tomu, jak vypadáš. Za to, jak vypadáš, přece nemůžeš. Každý jsme jiný a každý jsme nějaký. Někdo je malý a hubený, jiný tlustý, další není spokojený/á se svým nosem, vlasy, atd. Tak to prostě je, málokdo z nás je spokojený se svým vzhledem a největší nespokojenost panuje většinou v období dospívání, v kterém jsi právě Ty a Tví spolužáci. V této době jsou mezi dětmi a dospívajícími největší rozdíly. Tvůj růst patrně brzy ustane, zatímco Tví spolužáci se začnou vytahovat a dohánět Tě. Holky navíc vyspívají mnohem dříve než kluci. Naši spolužáci byli v době tanečních o hlavu menší než my, dnes se na ně díváme nahoru, vytáhli se později.

  Teď co s Tvým trápením? Nevím, zda své myšlenky s někým sdílíš, sdílení velmi ulevuje. Je-li v Tvém okolí někdo, komu věříš, prober s takovou osobou své trápení, uvidíš, co Ti poradí ten, kdo Tě dobře zná. Např. rodiče, babička, oblíbená učitelka, trenérka, atd.

  Vůči spolužákům by ses měla pokusit vymezit, aby si uvědomili, že překračují osobní hranice a ubližují Ti. Určitě by nechtěli, aby sami měli podobné problémy, které Ty řešíš. Se svými blízkými se také můžeš pokusit vymyslet, jak spolužákům odpovídat tak, aby Ti už dali pokoj. Napadá mne příklad. No a co má být? Každý jsme nějaký.

  Pokud to nepomůže, nezbude, aby se do řešení této situace zapojila některá z dospělých osob, Tví rodiče, třídní učitelka, apod.

  Přejeme Ti, aby atmosféra ve třídě pro Tebe byla přijatelnější.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Obočí

  Ahoj všichni, zajímalo by mě, jestli když si odbarvím obočí, tak jestli naroste zase v té původní barvě, jako vlasy.. Je to možné?

  holka, 13 let, 18. ledna

  Ahoj, pokud vím, tak obarvení se obvykle týká té části obočí, která je vidět (ne té, která je pod kůží). Protože v kořínků našich vlasů a chlupů neustále vzniká nový vlas/chlup, tak dochází k vytlačování nabarvené části a ven se dostává i nová část, která pochopitelně není obarvená.

  Moje tělo

  Ahoj, obracím se sem s banálním problémem a dotazem podpořeným mou zvědavostí :-D

  Když zívám, začnou mi slzet oči a je to strašně nepříjemné. Nejhorší je, když zívnu třeba 5x za sebou a nejde to zívání zastavit :D
  Takže, můj dotaz zní - setkali jste se s tím též a nebo, je to běžné? :D

  Děkuji za odpověď na tento divný dotaz ;-DO:-)

  holka, 14 let, 19. ledna

  Ahoj, opravdu zajímavý dotaz. Chvíli jsme hledal a našel jsem několik možných důvodů (třeba zde nebo zde).
  Zívání vytváří tlak na tkáň kolem tvých očí, a tlačí tak i na slzné kanálky. Může jít také o projev vyschlých očí, které se tělo snaží zavlažit slzami, a zívání to urychluje.

  Moje tělo

  Mastné vlasy

  Dobrý den, mám problém který trvá několik měsíců.. Mám pořád mastné vlasy. Zkoušela jsem snad všechno, nebýt si vlasy 2 týdny, suché šampóny a atd.. Nic nepomáhá.. Musím si mít vlasy každý den, a strašně mi to vadí, nevíte co mám dělat? Děkuji

  holka, 13 let, 19. ledna

  Ahoj,

  trápí Tě mastné vlasy. Píšeš, že Ti nic nepomáhá, zkoušela jsi leccos. Věřím, že Ti to moc vadí a trápí Tě to. S největší pravděpodobností se jedná o hormonální problém v souvislosti s dospíváním. Zažil to a zažívá nejeden teenager. Oceňuji, že dále hledáš a ptáš se, ale nevím, s kým už ses radila, možná Ti nepovím nic nového.
  Zkus si mýt vlasy ob den, speciálními šampony, určenými pro mastné vlasy a mezi tím vysoušet suchým šamponem. Odborníky na tuto problematiku jsou kadeřnice a kožní lékaři, takže se můžeš poradit s těmito specialisty, pokud jsi to ještě nezkoušela. Na internetu můžeš pomocí vyhledavače najít a zkusit různé takzv. babské rady, mnohé asi znáš, možná však mezi nimi je taková, která Ti sedne. Také si můžeš ty chvíle, kdy Tě to začne trápit, zkusit přerušit nějakou činností, kterou máš ráda.

  Přeji, aby se to brzy zlepšilo.
  Modrá linka