Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Znovu k němu něco cítím Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj aliku, potrebovala bych pomoct protoze sem chodila s jednim klukem asi pres rok a neco pres internet ja pak k nemu nic necitila tak sem mu dala konec ne jenom kvuli tomu ale ze mu je 16 no a on mi napsal ze me nebude mozna milovat furt ale bude me mit rad a me to bylo hrozne lito a on si me blokl vsude meli jsme se videt ale vsechno se pokazilo ja kazdej den brecim a zacla sem kourit a potrebuju se toho vseho zbavit protoze sem zacla zase k nemu neco citit ale nevim jak mu to napsat kdzy si me vsude blokl tak sem napsala moji kamosce at mu napise a on si to precetl a neodepsal a problem je v tom ze je ze slovenska a ja ho zacinam cim dal vic milovat ale on mi to neodpusti takze bych potrebovala moc poradit a pomoct prosim, dekuji.

  holka, 12 let, 12. března 2021

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, jak to teď máš s klukem, se kterým si dříve chodila přes internet. Zjistila jsi, že k němu něco cítíš a chtěla bys s ním zase být. Snažila ses ho kontaktovat, ale zablokoval si Tě na sociálních sítích. Chápu, že Tě to celé trápí a přemýšlíš, co by se s tím dalo dělat. Bohužel, nedokážu říct, jak to teď onen kluk má s city k Tobě. Píšeš, že Ti to neodpustí. Dopředu nemůžeme úplně předpovědět, jak to bude. Nevím, jak je to dlouho od toho, co jste se rozešli - říkám si, že možná potřebuje trochu času na to, aby si vše promyslel. Pokud si Tě zablokoval na sociálních sítích, možná byl v tu chvíli hodně smutný anebo naštvaný, a někdy pak chvíli trvá, než se to změní. Rozumím, že je to teď pro Tebe velká nejistota, a bolí Tě to, když ho miluješ a on se Ti neozývá. Připadá mi důležitá, abys teď na sebe byla hodná a hledala si činnosti, které Ti přinesou aspoň trochu radosti a které na chvíli dovedou odvést myšlenky. Často taky pomůže, když se s tím, co nás trápí, někomu svěříme. Ať už kamarádkám nebo třeba někomu z rodiny.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Nevím, jestli se líbím jednomu klukovi

  Ahoj Alíku, moc děkuji za minulou odpověď!!! Dnes bych se chtěla zeptat, co si myslíte o tom co vám řeknu a případně napsali názor.
  Tenhle rok jsem byla na dvoutýdenním táboře, kde jsem se bavila s jedním klukem. Všechny holky z oddílu si mysleli, že se mu líbím, protože se choval divně. Jako například se mě ptal co by dělala jedna holka, které se líbil, kdyby zjistila, že se mu líbí někdo jiný. A celou dobu chodil okolo mě...Pak jsem se ho na diskotéce snažila přemluvit aby s tou holkou tancoval. A když jsem se ho zeptala, jestli s ní tancoval, řekl mi, že ne, ale že jí hledal abych nebyla smutná. Pak při druhé diskotéce za mnou pořád chodil... No a pak se mi začal líbit, jenže pozval na tancování jinou holku. A to mi bylo líto. Pak za mnou přišel a ptal se mě, jestli jsem a proč jsem naštvaná. No a já udělala strašnou blbost. Odešla jsem od něj...
  Po tomhle mi kamarádka řekla, že jsem ho zmátla, ale já fakt nevím....
  takže se ptám, co si myslíte o jeho chování. jestli jsem se mu líbila nebo nevím....
  děkuji moc a hezký den $>

  holka, 13 let, 6. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  váháš, jestli se líbíš jednomu klukovi. Choval se k Tobě „divně“, různě se Tě vyptával, ale pak na diskotéce tančil s jinou holkou a pak se přišel zeptat, jestli jsi naštvaná, Ty jsi odešla. Nevyznáš se v jeho chování, ráda bys znala náš názor.

  Říkám si, že to, že se nám někdo líbí, často nějak vycítíme, i bez velkého mluvení. Přijde mi, že by to mohlo tak být i v Tvém případě, protože sis všimla různých náznaků. Nemusíš se o tom bavit na přímo, abys tušila, co se tak nějak děje, že jsi mu asi sympatická a možná i on Tobě. Možná Ti napoví i Tvé tělo, pokud cítíš, že se Ti rozbuší víc srdce, jsi nervózní v kontaktu, máš zvláštní pocit v břiše – všechny tyto projevy jsou normální, znamenají, že Ti na druhém a vašem kontaktu záleží. To, jak to má ten kluk, můžeš jenom tušit/může Ti to pomoct odhadnout Tvé okolí, ale nejlépe Ti to řekne on. Možná dřív, možná později nebo vůbec, podle toho, jak se bude váš kontakt vyvíjet. Říkám si, že jestli na to máš chuť, můžeš se mu zkusit ozvat nebo se s ním rovnou potkat - říct mu něco, co jsi chtěla, nebo se jen poptat, jak se má. Zní to, že si vyčítáš, že jsi v ten moment na táboře odešla. Pokud chceš, můžeš se mu s tím taky svěřit a vrátit se k tomu. Můžeš se taky poradit s kamarádkami, které vás oba znají a uslyšíš na to zase jiný pohled, rozhodnutí co a jak dál uděláš je ale na Tobě.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se nebát fyzického kontaktu? Co dětská láska?

  Ahoj,
  Mám tu dotaz ohledně kluka. Minulý rok jsem byla na táboře (kam jezdí moji sourozenci už cca 10 let, já 5 let) a byl tam nový kluk. Na konci tábora se mi začal hodně líbit a požádal mě o číslo (protože jsme byli spolu v týmu, tak jsem si s ním mohla kdykoli povídat). Tak jsme si z tábora založili skupinu a psali si tam (i s dalšími kamarády). Letos byl tábor znovu a on tam jel také (v prosinci mu bude 14 let). Tak jsme si jako kamarádi začali jako vždy povídat a potom na celodenním výletu jsem se s ním zase zakecala. No a bylo z toho něco víc. Začali jsme spolu chodit, dali si pusu, no prostě takový ten "normální" vztah. Jednou vymyslel že se se mnou "jen jako" rozešel a že si našel jinou, ale já to vzala ze srandy a chodili jsme spolu dál. Akorát si toho potom všimli vedoucí (protože jsme najednou chodili vedle sebe, jednou za čas mi dal pusu na tvář), každého si odvedli zvlášť (jeho, mě a tu holku se kterou udělal tu srandu) a začli nám říkat že je ten druhý hrozný, že všechny pomlouvá za rohem (protože si mysleli, že to sranda nebyla) a že se s ním nemáme bavit, že ho máme pouze respektovat. To jsme pochopili a nechali jsme toho alespoň na táboře. Pak si ještě odvedli velké a střední (máme to takhle rozdělené: malí - do 12 let, střední - 12-14, velcí - 14+), což já jsem byla celou dobu malá, akorát se ze mě najednou stala střední, protože vypadám na 13 (řeklo mi to asi 6 lidí a víc) a týkalo se mě toto téma. Tak nám začli říkat, že máme přerušit veškerý fyzický kontakt, že se nesmíme objímat, držet za ruce atd. (že prý jsme děti a že je to dětský tábor, ale že je to jinak normální). Tak jsem se s ním nebavila, jen mu řekla ahoj a to bylo všechno. No včera tábor skončil a on mi začal psát, že mu chybím atd.. Akorát jak nám zakázali se objímat apod. tak už toho k němu tolik necítím, ale on ke mně docela dost, tak poraďte co mám dělat. Takže potřebuju poradit:

  • Jak se nebát fyzického kontaktu (jak nám to zakázali, tak se teď bojím kohokoli obejmout nebo tak :-()
  • Jak se vyrovnat s tím, že je to dětská láska a že to pravděpodobně nevydrží*

  •*Aby jste neříkali, že je to nesmysl mít v 11ti kluka, já měla kluka v 8. letech a vydržel mi dva roky (ale to byla opravdu dětská láska:->)

  •Ten tábor mám jinak moc ráda, vždy se na něj těším a je tam bohatý program, akorát letos jsme se s kamarádkami shodly, že je to letos celé nějaké divné a jiné než obvykle :-(

  Omlouvám se za moc dlouhý dotaz a doufám, že jste toho alespoň něco pochopili

  Hezký zbytek dne

  holka, 11 let, 7. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s více věcmi, odpovím postupně. Na táboře minulý rok ses poznala s kamarádem, se kterým jsi tento rok na táboře chodila. Vedoucí si toho všimli, mluvili o tom s vámi, řekli vám o sobě navzájem škaredé věci, protože celou situaci viděli jinak, a pak vám zakázali fyzický kontakt, protože jste byli na „dětském táboře“ (jinak vám ale řekli, že fyzický kontakt je v pořádku). To jste dodržovali. Po skončení tábora Ti psal, že mu chybíš, Ty to už tolik ale necítíš. Máš teď obavy kohokoliv obejmout. Taky uvažuješ nad tím, jaká bývá dětská láska.

  Je mi líto, že zkušenost z tábora Tě zasáhla a ovlivňuje Tvoje chování i teď doma, cítíš třeba obavu druhé obejmout. Zkouším si představit, že vedoucí k tomu, proč vám to říkají, měli své důvody, ale taky by bylo asi možné to udělat citlivěji. Možná i tahle zkušenost ovlivnila Tvůj pohled na tábor, který podle Tebe a Tvých kamarádek byl letos divný a jiný. Teď už ale nejste na táboře, proto si můžeš dovolit uvažovat o vztahu volněji a plně z Tvého pohledu. Těžko říct, co ovlivnilo to, že už k tomu klukovi tolik necítíš. Není třeba si to ale vyčítat, naopak je moc dobře, že to umíš takhle napsat. Nemusíš se nutit do pokračování vztahu, když nechceš, a taky si můžeš vzít čas na rozmyšlení a zorientování se v tom. Říkám si, že pokud budeš chtít, můžeš podobně jako jsi psala nám, popsat i tomu klukovi/ostatním kamarádkám, co tam byly, to, jak to teď vnímáš. Možná najdete lepší porozumění v tom, co se stalo, možná to někdo vnímá podobně a budete o tom moct ještě popovídat spolu. To, že to řekneš někomu dál, bývá už samo o sobě úlevné a věci pomáhá utřídit. Je jen na Tobě, jak a jestli se teď budeš chtít objímat – dej si na to čas a můžeš si mezitím třeba sepsat/popřemýšlet, proč se objímáš ráda a s kým se ráda a často objímáš. Je to něco přirozeného a lidského, něco, co Tě může potěšit i dobít Ti sílu. Možná ale najdeš i něco, co Ti na objímání vadí, možná Tě vystrašila špatná zkušenost z tábora, která může časem odeznít. Možná taky přijde za nějakou dobu přirozená chuť někoho obejmout – můžeš to u sebe pozorovat a nemusíš se tomu bránit, ať už to bude s dobrou kamarádkou, sourozenci, rodiči, prarodiči aj. K „dětské lásce“, kterou zmiňuješ, patří postupné učení se partnerským vztahům. Je normální, že nepřetrvávají, často se to děje a díky zkušenosti pak můžou trvat vztahy pozdější. Je moc cenné si v dospívání procházet různými vztahy – kamarádskými i partnerskými, protože tak můžeš zase více poznávat samu sebe i ostatní.

  Jsme Ti k dispozici k podrobnějšímu povídání i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) na telefonu nebo chatu, pokud budeš potřebovat. Můžeš se ozvat i na Linku bezpečí pro děti (https://www.linkabezpeci.cz/), a probrat cokoliv Tě trápí.

  Hezké prázdniny přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk z tábora

  Ahoj Alíku hlásím se tu z dotazem kazdy rok jezdim na tabor a minuly rok tam jel poprvé novy kluk Honza je o dva roky mladší no a ja na táboře slavím ob rok narozeniny protoze se střídá 1 a 2 turnus a minuly rok jsem je slavila a na nástupu mne polejvali vodou a potom kdyz jsme šli si vzit nejake piti protoze byla hra tak za mnou přišel ze mi preji všechno nejlepší no a kdyz jsem šla do svého stanu mela jsem tam susenku na posteli a kdyz byli hry atd furt za mnou chodil ale ja nechtěla byla i diskotéka a byli samozřejmě ploužáky a on se mne chtěl zeptat jestli nechci jít s nim tancovat ale ja utíkala schválně na kadibudky holčičí a proste potom jsem byla i smutna a naštvaná tak jsem řekla ať jde někam no a druhy den byla snídaně potom byla hra no a po táboře se nějaký rozkřiklo ze jsem ho poslala někam ja byla v 7 oddílu a on v 6 u A S a ja u H a L no a L a S jsou holky a mají spolu stan praktikanty kazdy rok no a on to asi řekl v tom svým oddíle A a nebo se ho ptali nebo nevim ja u toho nebyla A je kluk vedoucí a asi A říkal co ta holka Honzo 8-o;-) no a on mu to asi řekl a potom mi v dalších dnech za mnou chodil a ja jen utíkala proste jsem byla blba a psal mi i vzkazy v ruštině a nějak jsme si psali atd a ja jsem mu dala moje číslo a potom kdyz skoncil tabor tak jsme jeli domu akorat on jeste s jednou holkou vystupovali a nastupovali v praze a tabor znali jejich rodiče protoze vsechny dětí nastupovali v meste který je 150 km cca daleko a oni tam bydleli a jezdili na ten tabor no ale on bydli v praz e a ja v tom meste daleko tak jsme si psali a napsal mi ze se mu líbím po nějakém tom psaní a tenhle rok jsem na tabor nejela a před táborem jsem si s nim psala ze nejedu na tabor atd a ze proč zrovna ja ze tam byla jeste jedna holka která tancovala místo mne s nim a byla mu věkově blíž a on ze jsem hezčí a ze je lepší kdyz clovek nápravy svoje chybí a ten cely rok jsem se mu líbil a asi mne má asi rad ale ja mu napsala ze ho mam rada a proste mi je to lito předevčírem přijali z tábora kde byli 14 dni a nevim jestli je blbe abych chodila s klukem co je o 2 roky mladší máme oba rádi stejnou událost neboli vec jak to říct a je mi toho lito jak jsem se k nemu chovala a nevim jestli příští rok pojedu protoze se mamka pohádala s vedoucím celého tábora a nechce abych tam jela tenhle rok a příští nevim ja ji vysvětlovala ze nejde o vedoucího ale o dětí a kamarády pristí rok by jela se mnou nejlepší kamarádka co se mnou jezdí ale ted 2 roky nejela předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 2. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  sdílíš události z tábora, které se týkají jednoho kluka. Musím se přiznat, že se v Tvém popisu situace dost ztrácím, ale jestli jsem to dobře pochopila, tehdy jsi o něj nestála a teď ano. Nepokládáš žádnou otázku, budu tedy opět pouze odhadovat, na co z Tvého vyprávění bych asi měla reagovat. Nevíš, jestli není blbé chodit s klukem o dva roky mladším. Říkám si, kdo rozhoduje o tom, co je a není blbé. Domnívám se, že to důležité je, jestli je Vám spolu dobře, rozumíte si a chcete spolu chodit. Pokud to tak je, proč tedy ne? Na to, jak to říct, neexistuje žádný recept, Osvědčuje se prostě dát najevo to, co cítíš. Rozumím tomu, že Tě mrzí, žes ho odmítala, když to teď cítíš jinak, ale i to se v životě stává. I to mu můžeš dát najevo tak, jak to cítíš teď.

  To, jestli pojedeš příští rok, záleží na Tobě a Tvých rodičích. Chci Tě tedy podpořit v tom s nimi o tom mluvit, třeba i opakovaně. Sdělovat jim své pocity a přání. Pokud se mamka zdá, že tomu nechce rozumět, můžeš si zkusit najít ještě i jiného spojence v rodině, který Tě podpoří.

  Přejeme Ti, aby Ti to vyšlo.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk

  Ahoj, líbí se mi jeden kluk od října 2021 ale problém je, že se líbí i kamarádce, takže jí ho nechci nějak přebrat. Když jsme spolu venku ve skupině, sedne si vedle mě, nebo mi říká ať si sednu na něj, že mě unese,.. Prostě dělá takový věci. Jednou mi dal i ze srandy pusu na tvář. Problém je v tom, že mi bude v listopadu 13 a mamka mě nepouští ven s klukama, takže kdybych chtěla jít ven jen s ním, nemůžu. Celkem mě to trápí, tak spoléhám na vás..

  holka, 12 let, 3. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že kluk, který se Ti líbí, se chová tak, že se zdá, že by to mohlo být vzájemné. Pokud jde o to, že se líbí i kamarádce, vyplácí se si o tom spolu upřímně promluvit. Není to snadné, ale bylo by fajn, kdyby se Vám podařilo uzavřít spolu dohodu, že necháte všemu volný průběh. Pokud se líbí Vám oběma, rozhodnout to může právě on – jestli má o některou z Vás zájem nebo ne.

  Co se týká toho, jak se s ním vidět o samotě, vážíme si Tvé důvěry, my však nemůžeme nijak ovlivnit to, jestli Ti to mamka dovolí. Chceme Tě ale podpořit v tom, abys s mamkou upřímně mluvila o tom, co prožíváš a co by sis přála. A také jí naslouchala. Můžeš se jí zeptat na konkrétní důvody, proč Tě nechce pouště samotnou s klukama. Pokud by to bylo s jedním konkrétním klukem, za podmínky, že si s mamkou domluvíte, na jak dlouho ven půjdeš a kam (třeba, že bude vědět, že jdete do kina), mohla by třeba být klidnější, když bude vědět, co se s Tebou děje.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Bojím se, že se mu nebudu líbit

  Ahoj Alíku v sobotu jedu na tábor a tam je kluk co se mi líbí no a já mám strach z toho že se mu buď nebudu líbit protože , na svůj věk ( 12let ) měřím 141 cm
  a on si podle mě bude myslet když mu řeknu že mi je 12 tak si o mě bude myslet že lžu nebo se mu prostě nebudu líbit

  Holka 12 let, 4. srpna

  Ahoj,
  jestli tomu dobře rozumím, bojíš se, že se onomu klukovi nebudeš líbit kvůli tomu, že jsi na svůj věk malá? Pokud je tomu tak, mohu tě ujistit, že sympatie a případné vztahy vznikají na základě úplně jiných faktorů, než je výška člověka. Jestliže jsi mu sympatická, líbíš se mu, nebo vás například spojují podobné názory, postoje či zájmy, určitě mu bude zcela lhostejné, kolik centimetrů měříš. Navíc neexistuje nic jako ideální výška, podle které by se určovala atraktivita. Každý člověk má jiný vkus a zatímco někomu se líbí například vysoké ženy, jiný dává přednost drobnější postavě.
  Přeji ti hezké léto.
  Bára

  Holky a láska

  Jak se chovat jako starší?

  Ahoj,
  Je mi 14 let a jeden kluk se kterým jsem chodila se mi moc líbí mi napsal: „když se budeš oblíkat jako holky kterým je 15 a nebo 16 a starší, budeš se chovat jako starší budeš moje.“ Ten kluk se mi opravdu hodně líbí a i sama jsem se chtěla tak oblékat s chovat ale vlastně ani nevím jak. Nevím jak se mám chovat, jak se chovají starší holky a jak se oblékají. Opravdu moc mi na něm záleží a udělám všechno pro to. Moc děkuji

  holka, 14 let, 29. července

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že by sis přála, aby o Tebe měl zájem kluk, na kterém Ti záleží. Skutečné vztahy jsou však bez podmínek. Pokud Tě má mít rád, musí Tě mít rád takovou, jaká jsi, ne si dávat podmínky. Navíc neexistuje žádný návod, jak chovat starší, ani jak se oblékat. Je důležité najít si svůj vlastní styl, být sama sebou. Neposkytneme Ti tedy žádný návod, ale chceme Tě podpořit v tom, abys naslouchala sama sobě, aby sis všímala toho, co se Ti líbí, co Tě těší. To je mimochodem jeden ze znaků vyzrálé osobnosti – být sama sebou, vědět, co chceš, vytvářet si své vlastní názory, ne kopírovat kohokoli jiného.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Má mě rád?

  Ahoj poradno, už nějakou dobu se mi líbí mladší kluk ( o půl roku) já teď jdu do 8.třídy a on do 7.třídy. Můj první dotaz tedy je jestli nejsem divná a můj druhy spočívá v tom že si s tím klukem píšu a on mi řekl ze mě má rad a ja jeho taky a posila mi srdíčka a říká mi lasko a chce mě prý obejmout a to mi říkal ze to nenávidí (chodíme spolu do školy a do kroužku… vidíme se pravidelně)
  Je tedy možné že se mu libim? Mám ho rada a nevím jistě jak to má on. Jinak jsme dobrý kamarádi tak aspoň něco :-)

  holka, 13 let, 29. července

  Ahoj z Modré linky,

  nepřipadá mi nic divného na tom, když se Ti líbí trochu mladší kluk. Děje se to docela běžně. To důležité je, jak se dva lidé spolu cítí. Jestli se mu líbíš, na to Ti odpovědět nedokážeme, neznáme ho. Z toho, co píšeš, že Ti posílá srdíčka, říká Ti lásko, se zdá, že by to tak být mohlo. Co on cítí, to však ví pouze on, můžeš se ho třeba zkusit zeptat. Nebo můžeš zkusit navázat na to, co píše, třeba mu napsat, že budeš ráda, když Tě obejme a uvidíš, jak na to zareaguje.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se líbat?

  Dobry den poradno,
  Chtela bych se zeptat kdyz mam kluka a chtela bych se s nim líbat. Jak k tomuto jako dojde?
  Nebo jak to zaonačit, aby k tomu došlo?

  holka, 13 let, 2. srpna

  Ahoj,
  obávám se, že neexistuje žádné obecně platné pravidlo, při jehož dodržení se dva lidé políbí. Polibek vyplyne z momentální situace, armosféry a silných citů, kteří k sobě dva lidé cítí. Nemá smysl to nijak „postrkávat“ či uspěchávat. Až bude ta správná chvíle, oba to poznáte a políbíte se. Polibek by měl vždy vyplnout přirozeně. Pokud budeš kalkulovat s tím, kdy a jak k němu svého přítele „postrčit“, obávám se, že tím porušíš právě ono kouzlo spontánnosti, které by měl zamilovaný polibek mít. Proto doporučuji nechat tomu volný průběh.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Odepíše na vyznání lásky?

  Dobrý den, napsala jsem klukovi, o kterém jsem Vám minule psala, že se mi líbí. Napsala jsem mu včera, zprávu si jen zobrazil, ale neodpověděl. Jsem z toho nervózní. Přitom když jsem mu to psala, tak jsem byla pevně rozhodnutá. Přestože je o rok mladší než já, mám pocit že se o holky ještě tolik nezajímá. Myslíte že odepíše? Pokud neodepíše po delší době, tak co mu mám napsat aby odpověděl? Vím, že možná jsem nervózní zbytečně, ale tohle je moje první “vyznání“ lásky klukovi. Také se bojím, že to mezi námi tím vyznáním zhorším, že se mi začne ve škole vyhýbat atd.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 20. července

  Ahoj,
  napsala jsi klukovi, který se Ti líbí. Jsi ale nervózní z toho, že si zprávu jen zobrazil, ale neodpověděl.

  Chci ocenit odvahu, se kterou ses mu ozvala. Nevím ale, jestli odpoví, ani to, co to vlastně znamená, když neodpovídá, nebo neodpovídá hned. Když Ti nic nenapíše, můžeš to nechat být, nebo třeba poslat nějakého smajlíka, nebo otazník, a uvidíš. Nebo třeba můžeš napsat „prosím odpověz“. Pak už to bude jen na něm.

  Rozumím tomu, že první vyznání (a vlastně každé jiné) je krok do neznáma, krok, který nemá jistý výsledek. Kdyby takový krok lidé neměli odvahu udělat, tak by nemohly vznikat vztahy - proto stojí za to do toho jít.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kamarádi po rozchodu

  Ahoj Alíku,
  chtěla jsem se zeptat, co mám dělat, když se se mnou rozešel kluk, ale já bych se s ním zase chtěla kamarádit? (Nechci vrátit vztah ale přátelství). Jenže on půjde na jinou školu a já už ho asi neuvidím 😐 Prosím poradíte jak mám se s ním zase kamarádit? Děkuju ♥️

  Marťa, 14 let, 20. července

  Ahoj,
  rozumím tomu, že jsi po rozchodu smutná, záleží ti na tvém bývalém a chtěla by ses s ním „alespoň“ kamarádit (slovo alespoň dávám do uvozovek proto, že kamarádství vvůbec není málo a pokud je kvalitní, jde o jeden z nejcennějších mezilidských vztahů). Nevím sice, proč se s tebou onen kluk rozešel, ale myslím, že kamarádství určitě není vyloučené. Existuje spousta dvojic, kterým to, coby partnerům, nefugovalo, ale stali se z nich vynikající přátelé.
  Myslím, že nejlepším způsobem, jak zjistit, zda se můžete dál kamarádit, je upřímný rozhovor. Jednoduše mu řekni, že je pro tebe důležitý, máš ho ráda a vážíš si ho. Že přesto, že spolu nechodíte, nechtěla bys o něj přijít a ráda by ses s ním kamarádila. Finální rozhodnutí bude na něm, protože samozřejmě neexistuje způsob, jak by bylo možné někoho přinutit k citům nebo vztahu, o který nestojí. Ale věřím, že ocení tvou upřímnost a vaše kamarádství bude pokračovat.
  Držím ti palce!
  Bára

  Holky a láska

  Jak vzít zpět urážku?

  Ahoj mám dotaz, který docela spěchá ale pochopím když odpovíte na důležitější dotazy než ten můj. Mám, nebo spíš měla jsem ;-(
  Měla jsem ukrajinského kamaráda. Byli jsme kamarádi. On se do mě zamiloval ale já ho nedokázala milovat. Asi za měsíc se moje i jeho city změnili. Já se do něho zamilovala ale on se zamiloval do mojí sestry. Hrozně jsem kvůli tomu brečela. I jemu bylo líto že jsem smutná. Řekl že můžeme být kamarádi, ale včera když jsme byli venku, začal mě líbat. Potom mi napsal že to udělal jenom abych nebyla smutná že mi nikdy pusu nedal, a že už to znovu nemůžeme dělat. Že nechce podvádět mojí sestru (on jí bere jako svojí holku i když ona ho nechce, bere ho jako kamaráda, přece jen je o tři roky mladší než já) ten kluk je o rok a půl starší než ona a o rok a půl mladší než já. Můj děda ho nemá rád, protože je ukrajinec a hlavní důvod, že chce chodit s mojí mladší sestrou která je ještě malá na to,aby měla kluka. Bojí se že by mě a sestře mohl nějak ublížit. Ale on je hodný. Samozřejmě že bych byla ráda kdyby přestal mojí sestru milovat a chtěl se s ní jen kamarádit, ale to je jedno. Dneska jsem mu napsala pravdu, co si dědeček myslí. Kamarád, teda teď už asi jen bývalý kamarád;-( řekl že by jsme se měli přestat vídat, zapomenout na sebe a nebýt už kamarády. Snažila jsem se ho přemluvit aby jsme byli kamarádi ale on už nechtěl. Myslím že jsem udělala chybu když jsem mu řekla že děda se o nás bojí aby nám něco neudělal. Řekl mi ať mu už nepíšu, že to bude lepší. Teď jsem asi ztratila kamaráda kterého miluju. Mrzí mě to, můžu to nějak vrátit? Chtěla bych vrátit čas, napravit to, prosím, hodně mi na něm záleží ;-(;-(

  Smutná holka, 15. července

  Ahoj z Modré linky,
  děkujeme za otevřenost a důvěru, se kterou jsi napsala Alíkovi. Píšeš nám o vztahu s ukrajinským chlapcem, o tom, že ten vztah nejenom nevyšel, ale i o tom, že jsi mu napsala dědečkův názor na něj a tím jsi ho zřejmě ztratila i jako kamaráda. Mrzí Tě to, chtěla bys vrátit čas a napravit to.
  Příběh, který s námi sdílíš, že hodně spletitý, ale to se ve vztazích děje. Teď se zdá, že se toho chlapce dotklo, co si o něm dědeček myslí. Je to docela možné. Hodně záleží na tom, co jsi mu vlastně řekla, a jak si to on pro sebe vzal.
  Můžeš se mu zkusit znovu ozvat, říct znovu, že Tě to mrzí, vyjádřit svůj postoj k němu (klidně zmínit, že ho máš jiný než dědeček), ocenit to, co se Ti na něm líbí. Nemusíš to dělat hned, je dost možné, že potřebuje nějaký čas na to, aby vše zpracoval. Bude pak už jen na něm, jak to nakonec bude dál. I pokud by se s Tebou nyní bavit nechtěl, stále je možné, že k sobě někdy časem ještě najdete cestu - někdy lidi vychladnou, promyslí si to a svůj postoj ještě změní.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  ahoj Aliku a spol,
  poslední dobou mám pocit, že se téměř všechno v mém životě hroutí. můj minulý dotaz byl o tom, jak se mám začít bavit s mým sousedem, opět se to týká jeho, jenže já to všechno pokazila. říká se, nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali tobě. to na mě dokonale sedí, jenže já to prostě pokazila. já mám v povaze to, ze když se mi třeba někdo líbí, tak o něm musím vědět naprosto všechno. projedu všechny jeho sociální sítě a tak. no a já toho (treba Martin) Martina sledovala na Instagramu, on měl soukromý profil a žádost mi povolil jeho mladší bratr. a já jsem s mojí kamarádkou zkusila, že jsem ho přestala sledovat a za jak dlouho mi to povolí (vunec nevím co mě to tu v chvili napadlo) a od té doby mi to nepřijmul. ale já vím že aktivní je, jen mi to nechce přijmout. to jsem si jista. a taky si o mně myslí, že jsem vlezla, což mě docela mrzí. ona to je asi pravda (opět to přísloví), protože já ho s tou mojí kamarádkou nejednou „sledovala" (dá se říct stalkovala, ale nebyl (doufám) to takovej ten „trestnej" stalking, jen jsme ho sledovaly kam jde a tak, teď samozřejmě platí to přísloví) a jak jsem se jednou vyptávala jeho bratra na otázky ohledně Martina a tak, tak se mu nedivím. (a ještě k tomu „stalkingu" a všemu okolo. já toho vždy hrozně moc lituju, jsem schopná několikrát hrozně moc brečet, že to všechno chci vzít zpátky, ale pak to udelam stejně znovu. jsem neponaucitelna. ale opravdu mě to upřímně mrzí).pak ho jednou můj spolužák potkal (Martina) na koupališti a ten spolužák si z něj dělal jakože srandu (že před ním říkal moje jméno a jeho příjmení a naopak) a on mu Martin na to řekl, že na něj čumím jak na.... (a to si ten spolužák nepamatuje, ale asi to nebylo nic pěkného). Martin si mě zablokoval na snapu, protože jsem prý moc „vlezlá". a dneska jsem zjistila, že má holku. nebylo to pro mě moc pěkné zjištění, nebýt mé kamarádky to nevím (on jí poslal snap) ale stejně se mě to dotklo. dneska za ní aji byl. to mě dost zamrzelo a popravdě žárlím. a s kamarádkou jsme už hledaly na instagramu a snapchatu která by to mohla být a já se bojím, že to je taky hrozně vlezlý. (že jsem vlezlá jsem se dozvěděla od jeho bráchy, že mu to prej Martin říkal)
  a moje otázka zní, nevíte jak se s ním i přes tohle všechno bavit? já vím že na něco podobného jsem se ptala minulé, ale to bylo ještě všechno v pohodě. teď jsem to celý pokazila, myslí si o mně, že jsem vlezlá a otravná, nemá mě rád a doslova mě jednou malém zabil pohledem. (když jsem byla u nich na zahradě s jeho bratrem). ale jeho brácha říká, že na mě není nastvanej. je to devatak, vím na jakou půjde střední, ale já jsem sedmák a půjdu do osmý. a ta jeho holka je asi o čtyři měsíce starší nez Martin. (ale nechci aby to vyznělo tak, že mu tu holku chci „přebrat“. samozřejmě že ne, taková trouba nejsem (doufám), ale mrzí mě to no...) já jsem si s Martinem dvakrát psala, jednou jsem se ho ptala jestli bude hrát na jednom zápase turnaj a podruhý jsem ho chválila jak dobře hrál. ráda bych mu něco napsala, ale už mi dal jednou zobrazeno. a nevím jestli se mu mám omluvit, protože už mi to přijde pozdě a párkrát na mě pár lidí vystartovalo, že se pořád omlouvám a jsem s tím otravná. (neuvědomuji si to) a jeho táta s přítelkyní mě znají, protože jsem byla párkrát s jeho bráchou u nich na zahradě a občas o mně jeho brácha mluví. já vím že tady ted píšu páté přes deváté, ale vůbec nevím jak to mám napsat, abych tady snad nic nevynechala.

  nevíte jestli se dá (popřípadě jak) urovnat nás vztah? nikdy jsme se nebavili, ale s jeho bráchou se bavím. předem moc moc děkuju a omlouvám se, že to píšu takhle zmatečně.

  holka, 13 let, 11. července

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že se ti líbí jeden kluk a hledáš způsob, jak se s ním začít bavit. Jde o souseda, a tak máš díky tomu i docela přehlede o tom, co a kdy dělá. Máš možnost ho sledovat na sociálních sítích. Vzbuzuje to v tobě nutkavou potřebu se o něm dozvědět co nejvíce, sledovat ho, kontaktovat ho, osobně či skrze své kamarády. On si tvého zájmu povšiml ale vnímá ho jako „vlezlý“ a otevřeně tvůj zájem odmítá. Je možné, že ho vnímá jako velký tlak, který je mu nepříjemný. Ty by ses i přesto, co ti dal najevo, chtěla s ním začít bavit a navázat s ním vztah. Upřímně řečeno, přemýšlím, co tě na něm tolik přitahuje, že se necháš otevřeně odmítat a přesto máš stále chuť se s ním začít bavit či dokonce navázat vztah. Necháš se tím vlastně ponižovat, překračovat i svou hranici osobní důstojnosti. Zkus se na to podívat i takto. Doporučila bych ti se z toho kontaktu teď naopak úplně stáhnout. Nevšímat si ho, nevyhledávat ho a ani o něm nemluvit se svými kamarády. Vytvoř tzv. prostor proto to, aby případně mohl přijít on. Pokud bude mít o kontakt zájem, tak ho naváže. Ale pokud tu je stálý tlak na kontakt, tak před ním bude spíš dál utíkat. Možná tě právě to jeho odmítání natolik psychicky zranilo, že teď vlastně hledáš útěchu v tom, že tě právě on přijme a začne se s tebou bavit. A bude to pro tebe taková psychická náplast. Hodně se to děje ve vztazích, kde jeden po vztahu touží a druhý ho odmítá. Zkus to proto nyní raději vydržet, ani se neomlouvej - i to je forma nátlaku na druhé. A přestaň s kontaktem vůči němu i sledováním na sítích. Zkus ho sama pro sebe vymazat z mysli a uvědom si, že i ty se můžeš chovat odmítavě a mít svou hrdost. Co je na něm pro tebe tak cenného, přitažlivého, že se kvůli tomu necháš ponižovat a urážet. Zkus si odpovědět na tuto otázku. Zaměř se na jiné osoby, se kterými máš dobrý kontakt a přátelství. A netrap se touto osobou tolik. Její přitažlivost pro tebe možná spočívá právě v tom, že tě odmítá a tak máš touhu to překonat. Ale jsou tu i jiné osoby, které o tebe budou stát a půjde to samo od sebe. Tak ti v tom moc držím palce. Poradce Centra Locika.

  Holky a láska

  Ahoj Alíku,
  poslední dobou se bavím se skupinkou kluků, je jich pět. Budeme jim říkat takto: traktor, kovář, autodrom, špalek a kafíčko (nevím jak je pojmenovat).
  Postupem času jsem zjistila, že se autrodromovi, špalkovi a kovářovi docela dost líbím. Jde to vidět jak na jejich chování, tak i z vyprávění ostatních lidi kolem mě.
  Mají dokonce svoji skupinu o mně na instagramu - kde si přeposílají mé fotky (z Instagramu), píšou si o mě a dokonce je tam i nějaká hádka. Vím o ní díky traktorovi, který mi pár screenshotů poslal, protože někdo z nich mu to řekl a screenshoty se k němu dostaly.
  Venku mi kupují jídlo, pití atd.
  Jelikož jsem po operaci nohy a ještě pořádně chodit neumím (navíc ujdu max kilometr), neustále se nabízejí, abych jim vlezla na záda. ]:-)
  Právě hledám kluka. Mám to štestí, že mám na výběr. Ale nevím, koho si vybrat. Všichni jsou stejně hodní a laskaví, taky i hezký (o to mi zas tolik nejde)
  Jak si mám vybrat z nich? Lze nějak zpozorovat jejich chování podrobně, abych se rozhodla?
  Děkuji za odpověd’, velice se v tom ztrácím.

  holka, 14 let, 1. července

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že by sis ráda našla kluka a že se ti opravdu nabízí výběr z několika poměrně sympatických a pohledných kluků. A ti o tebe stojí. Je moc dobře, že se nad tím takto zamýšlíš a ptáš se. Prožíváš dilema koho si vybrat a jak je poznat lépe. Doporučila bych ti s každým tím klukem, kteří přichází v úvahu strávit nějaký čas čistě individuálně. A uvidíš, jak se s tím klukem budeš cítit, když u toho nebude celá parta. Nemusí to být zrovna hned rande. Zkus vymyslet nějakou neutrální příležitost, abys měla možnost si s ním popovídat, blíž ho poznat, vnímat ho. Je potřeba ty kluky poznat samostatně, když nejsou obklopení tou vaší partou. A pak poznáš jak je jejich zájem upřímný a hluboký. Bude dobře, když se ti podaří to udělat tak, aby to nevypadalo jako „konkurz“. Jejich zájem může hodně povzbuzovat i to, že tak trochu soutěží o tebe v rámci party ale je teď potřeba poznat zda-li to je či není skutečný zájem. A je možné, že si nakonec najdeš kluka, který bude úplně nový a odjinud. A jeho zájem o tebe bude vypadat jinak, budeš se mu líbit jiným způsobem než těm klukům v partě. Tak ti v tom moc držím palce, ať si najdeš toho správného. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  První pusa

  Ahoj Alíku spol.,
  omlouvám se že jsem další člověk, který tady otravuje se svým osobním důležitým životem.
  Každopádně mám dotaz. (Zkoušela jsem zde najít odpověď, nic jsem nenašla) třeba mi odpovíte....
  Tak první objasním okolnosti. Jsem ani ne měsíc ve vztahu s jedním klukem, kterýmu budu říkat třeba M. Už dlouho předtím jsme byli dobří kamarádi, takže si rozumíme.
  Ale je tu problém. Pro oba je to takový první „vztah“. No a jelikož jsme měli jak to říct.. několik takových „upřímných“ rozhovorů, tak jsme se oba shodli na tom, že bychom si chtěli dát pusu (zní to teda hrozně trapně) ale nevíme, jak😅 prostě se chci vyhnout nějaký blbý situaci atd.. proto jsem se obrátila na tuto stránku, s tím, že byste mohli pomoct...

  Předem děkuji za odpověď,
  A teď se jdu zakopat💀

  holka, 13 let, 8. července

  Ahoj z Modré linky,

  první sbližování je hezké a křehké. Chápu, že se můžete cítit trochu nejistí. Chci Vás ale podpořit, že na poznávání neznámého není nic trapného. Zvlášť, pokud si o tom, co cítíte a o svých pochybách dokážete otevřeně promluvit. Nejdřív si klidně můžete dát úplně obyčejnou pusu, jakou znáte od rodičů – a potom prostě můžete zkoušet to, co Vám bude příjemné. Neexistují žádné návody na to, jak má intimita mezi dvěma lidmi vypadat Je důležité, aby se mezi dvěma lidmi dělo pouze to, co je pro oba dva příjemné. Můžete se spolu tedy domluvit na tom, co si chcete vyzkoušet a potom to prostě zkusit. Také klidně můžete zkusit mluvit s lidmi, kterým důvěřujete a je to pro Vás v pořádku o takových věcech s nimi mluvit, o tom, jak své první zkušenosti prožívají oni.

  Přejme Vám spoustu prima společných chvil.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak promluvit s klukem, který se mi líbí?

  Ahoj poradno
  Chtěla bych se zeptat jak mám s crushem promluvit jako první.
  On se k tomu nějak nežene. Problém je ten že já se bojím s cizími lidmi promluvit natož se svým crushem , bojím se abych to nějak nepokazila. Někdy se podle mě najde možnost s ním začít mluvit ale nevím co mám dělat teď. Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 7. července

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys oslovila svého „crushe“, kluka, do kterého jsi zakoukaná. Máš ale strach, abys to nějak nepokazila. Nevíš, co teď dělat.

  Představuji si, že Tě to možná štve i mrzí, možná cítíš nedočkavost a chuť to udělat, ale zároveň obavu, jak na to. Ráda bys, aby se to někam pohnulo. Chtěla bych Tě podpořit, ať si nevyčítáš, že jsi ještě neudělala první krok – zní to, že to je pro Tebe hodně citlivé a potřebuješ asi víc času a klidu. Stejně tak první krok nemusí přijít z Tvé strany, ale třeba Tě překvapí on. Jak píšeš, přijde asi příležitost, kdy bude vhodná chvíle a Ty se v ní budeš cítit uvolněněji, než to máš teď. Je taky možné, že to vlastně nebude úplně podle Tvých představ, ale bude to nějaký krok, ze kterého se bude pokračovat alespoň dál. Pokud o Tebe má upřímný zájem, myslím si, že ho neodradí, i kdybys byla třeba nějak nesvá a nervózní v kontaktu na začátku.

  Přála bych Ti, abys ses postupně naučila snížit nepohodu/stres, který Ti teď představa komunikace s ním navozuje. Je to vlastně dost normální, že když nám na něčem hodně záleží, tak to chceme udělat co nejlépe a máme z toho třeba obavy. Strach se objevuje taky často u toho, co je neznámé – že jste se spolu vlastně ještě nebavili, že nevíš, co od něj čekat, neznáš ho tolik. Podruhé a potřetí a dál by sis na komunikaci s ním mohla víc zvyknout a už to nemusí být taková výzva. Možná si s ním můžeš první psát na nějaké sociální síti, možná se potkáte někde na společné akci, možná se potkáte náhodně a bude fajn možnost toho využít.

  Do té doby nezapomínej dělat to, co Tě baví a přináší radost, u čeho si odpočineš a přijdeš na jiné myšlenky, ať už je to nějaká kreativní činnost, sporty, procházky, hudba nebo filmy. Úlevné bývá si o tom všem popovídat, probrat to s někým Tobě blízkým, kamarádkou, která Ti třeba pomůže rozptýlit obavy a dá Ti na to jiný pohled.

  Prázdniny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka