Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Lékařská prohlídka + odcizení + stres ze školy Alík radí dětem

  Jiné téma

  Ahoj,
  za pár týdnů mám 13ti letou prohlídku a docela se bojím protože je mi nepříjemné když se mě někdo dotýká. Je mi to nepříjemné od rodičů, kamarádů a natož od doktorů. Příjde mi že jsem se v poslední době s rodiči a se sestrou odcizil taky jsem se začal méně stýkat se svými kamarády a skoro každý den má stres ze školy. no zkrátka nevím co mám dělat.

  kluk, 12 let, 24. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s více starostmi, se kterými si nevíš rady. První se týká třináctileté prohlídky - dotyky jsou Ti nepříjemné i od blízkých lidí. Umím si představit, že lékařská prohlídka není něco, na co by se člověk těšil, ale netrvá příliš dlouho a dá se zvládnout. Zkus před ní i při ní klidně, spíše zhluboka dýchat, odvést pozornost - počítat si nějaký příklad, zpívat v duchu písničku pod. - uvidíš, že za chvíli bude po všem. Můžeš se i dopředu zeptat, jak prohlídka probíhá, abys věděl, na co se připravit a nebyl překvapený.

  Píšeš i o tom, že ses odcizil s rodiči a sestrou. Může to být přirozené vzhledem k tomu, že rodiny nyní tráví spolu většinu času a jsou přesyceny vzájemnými kontakty; může to být ale i něčím jiným, třeba i tím, že dospíváš. Záleží na tom, jestli to chceš měnit, nebo Ti to tak vyhovuje. Pokud potřebuješ čas a prostor pro sebe, klidně si ho užij (pokud je to možné), pokud chceš být blíže rodičům a sestře, klidně s nimi o tom mluv a můžete se domluvit, co se dá dělat (třeba jet na výlet, hrát deskovky, společně něco tvořit apod.)

  To stejné platí i pro to, že se méně stýkáš s kamarády. Nevím, jestli se s nimi chceš stýkat víc, nebo Ti to tak vyhovuje. Na čas se stáhnout z kontaktů může být úplně v pořádku. Pokud Tě to mrzí, chceš to jinak, prober to s kamarády, nebo i blízkými a zkuste vymyslet, co se dá dělat. Se všemi těžkostmi, o kterých píšeš, může pomoci školní psycholožka.

  Vůbec se nedivím, když píšeš o tom, že máš stres ve škole. Je to opravdu náročné. To, co by mohlo pomoci, je snažit se udržet nějaký režim, mít pravidelný pohyb (i když jsou možnosti omezené, jde to), dostatek spánku a taky mít každý den něco, co Ti udělá radost. V učení je dobré si dělat přestávky, přípravu do školy si rozložit, a pokud to jde, tak se třeba učit s někým dalším a udělat tak učení příjemnější. I s tímto se můžeš obrátit na školní psycholožku, v této době funguje online a měla by být k dispozici.

  Věřím, že to teď není vůbec jednoduché, přeju, abys to dobře zvládal.

  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Co znamenají sny

  Ahoj všichni, dnes se to týká mých snů. Myslím snů v noci, ne životních cílů apod. Jak všichni víme, sny se nám zdají každou noc, ale ne vždy si je po probuzení pamatujeme. Já osobně si sny většinou pamatuji, nebo se mi třeba v průběhu dne připomene, třeba když se podívám/dělám nějakou činnost, třeba co jsem dělala v tom snu. Já jsem si sny dřív zapisovala. Teď si je zapisuji už jen opravdu výjimečně. Ne proto že bych si je nepamatovala, ale spíš pro to, protože jsem líná a nechce se mi je zapisovat.
  Ale abych se konečně zeptala na moji otázku.
  Mně se poslední dobou (z těch co si pamatuji) se mi zdají sny prakticky jen o škole. Konkrétně o učitelích. Můžou to být učitelé ve škole, nebo třeba z tancování. A já vlastně nevím proč. Vždy když si ten sen pamatuji, tak z 99% tam je aspoň jedna zmínka o učiteli. Já jsem si na stránce www.snar.cz tak jsem si tam zadala klíčové slovo "učitel" a vždy mi vyjede, že to znamená "napomenutí, výtka". A teď moje otázka. Co to znamená? Asi to má více významů, ale co to je ve významu společně s učitelem? Děkuji

  holka, 12 let, 12. června

  Ahoj, je přirozené a chvályhodné zajímat se o to, co se ti honí hlavou, a to přesně sny jsou. Věci, které máš v hlavě a které mozek „převaluje“ a „přeukládá“. Někdy si mozek ve snu „trénuje“ různé situace, aby se na ně připravil, kdyby náhodou nastaly. Jindy jde o zpracování těch věcí, které už se staly, o jejich kombinaci apod.

  Ty píšeš, že se ti zdá o učitelích a o škole. Je ti 12, takže ve škole trávíš podstatnou část dne, ostatně škola je pro hodně lidí tvého věku místo, kde zažívají velké radosti i stresy. Zároveň je to asi místo, kde se setkáváš s nejvíce lidmi. Přijde mi tedy úplně normální, že se to tvůj mozek snaží zpracovat.

  Zjišťování „významu“ snů přes snář je spíš taková legrácka, určitě bych snářům nepřikládal velký význam. Je pravda, že jsou některé typické sny, které se zdají mnoha lidem v podobných životních situacích (nebudu tady ty sny psát, protože nechci někomu způsobit noční můry, které se jim třeba zatím vyhýbaly). Nevím ale o tom, že by snář nabídl lidem informace, které by bez snáře zjistit nemohli. Je to trochu jako poezie: každý si ji interpretuje podle svých zážitků a zkušeností trochu jinak.

  Jiné téma

  Ahoj píšu protože se bojím. Psala jsem vám na Alíkovi jak mi není vůbec dobře no a teď mě všichni řeší. Začala jsem se bavit víc se školní psycholožkou protože to s mámou a s tátou není moc dobré a stejně jsou rozvedení. Je mi smutno pořád a ikdž jsem s psycholožkou ráda povídala tak najednou přišla s tím že má o mě starost a strach a taky to řekla mamce. Musela jsem začít chodit na psychiatrii :-( ;-( a najednou budu muset jít do nemocnice protože to za mě rozhodli doktorky a mamka s psycholožkou. Jsem kvůli tomu smutná a mám strach. Dá se to brát jako zrada od školní psycholožky?Měla jsem 32 kg a i to bylo málo a teď jsem zhubla na 26 kg a tak tam musím. Měřím 153 cm. Skoro jsem nejedla ale aspoň jsem nemusela zvracet. Je lepší nejíst nebo zvracet? Co mám dělat když mám strach? Nevíte jaké to může být v nemocnici na psychiatrii8=? Chtěla bych mít prázdniny jako ostatní a místo toho mě hodlají dorazit někde v nemocnici ;-( Chtěla jsem si o prázdniny konečně odpočinout. Myslela jsem žeby mě kamarádka vzala k nim na chatu a byly jsme tam samy dvě a dělat si co chceme a nikdo by nám něříkal co máme dělat. Jak mám být silná a odvážná? Nikdy jsem v nemocnici nebyla. Jak to tam přežiju? Jsem tak hrozně nešťastná. Asi jsem se nevyrovnala s rozvodem rodičů a jejich boji a ani se sebou jaká jsem. Moc si přeju aby bylo dobře. Děkuju za jakoukoli odpověď, co mi napíšete na Alíkovi. Ahoj

  holka, 13 let, 12. června

  Ahoj,
  píšeš, že jsi hodně zhubla a skoro jsi nejedla. Abych pravdu řekla, taky mám o tebe strach. Z jídla čerpáme energii potřebnou ke každodennímu fungování a říkám si, kde bys jí brala ty... Otázka tedy není jestli je lepší nejíst nebo zvracet, ale spíš jak jíst tak, abys měla dostatek živin a cítila se dobře. Školní psycholožka musela udělat docela těžké rozhodnutí, chápu, že její chování můžeš vnímat jako zradu. Zase na druhou stranu, co by se stalo, kdyby to neřekla rodičům a kdyby ti nedoporučili léčbu? Dál bys hubla? Kam až by to zašlo?
  V jedné psychiatrické nemocnici pracuju. Máme přímo oddělení, které se věnuje holkám a klukům, které mají podobné starosti jako ty. Psychologové a psychiatři ti tam pomůžou s porovnáním myšlenek. Bude fajn, když si s nimi popovídáš o věcech, které tě trápí. Můžeš s nimi probrat rozvod rodičů i svůj vztah sama k sobě. Ve volném čase tam budeš se slečnami, které možná zažívají něco dost podobného a můžete si být vzájemně oporou.
  Zkus využít pobyt v nemocnici k tomu, aby ses trošku popasovala s tím, co bylo v minulosti a naučila se řešit trápení jinak než nejezením. Pobyt v nemocnici uteče jako voda a můžeš jím hodně získat.
  Držím palce a budu na tebe myslet!
  Péťa

  Jiné téma

  Oblečení na spaní

  Spím jen v tričku a v kalhotkách, je to zdravé?

  Holka, 12 let, 8. června

  Ahoj,
  tričko a kalhotky nepokládám za vhodný noční oděv. Spát bychom měli v co nejvolnějším, nejvzdušnějším oděvu z přírodního materiálu, bavlny nebo lnu, nejlépe ve volné noční košili, volných šortkách či kalhotech.
  Podmínky pro zdravý spánek jsou důležité a je jich celý soubor. To, v čem spíš, je jenom jednou z mnoha podmínek dobrého spánku.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Filozofické otázky

  Ahoj,
  V poslednej dobe sa strašne zamýšlam nad filozofickými otázkami a nedáva mi to spať. Som potom v škole unavená. Čo by som mohla spravit aby som tak nerozmýšlaľa nad vecami na ktoré mi nikto nvie odpovedať?

  Lenka, holka, 11 let, 8. června

  Ahoj, díky za otázku. Vůbec si nemyslím, že je problém, zamýšlet se nad filozofickými otázkami. Naopak, možná je to užitečnější, než spoustu jiných věcí. Ale není to užitečnější, než spánek, v tom máš pravdu.
  Zkus se těm otázkám, které tě zajímají, věnovat cíleně a v konkrétní čas. Budeš vědět, že třeba v úterý od čtyř do pěti sis vyhradila čas na to, aby sis psala, co tě na to téma napadne. A ve čtvrtek od šesti do sedmi budeš číst knihy o filosofii nebo o tématu, které tě láká. Popros také rodiče, aby ti pomohli najít dobrou literaturu na témata, která tě fascinují. V neposlední řadě ti určitě pomůžou v knihovně. Zkus se podívat třeba na knížku „Strýček Albert a Teorie Relativity“ nebo „Sofiin svět“, na ty si pamatuji jako na dobré zdroje filosofických úvah ( i když ten Sofiin svět je spíš pro o pár let starší).

  Jiné téma

  Hůl a fantasy

  Ahoj.

  Pokouším se psát příběhy, povídky, knihy. No, a zrovna s tímhle bych ráda požádala o radu.

  (Ačkoli už jsem tady viděla mnohem víc quirky dotazy, cítím se, jako by sem tohle nepatřilo... Ale za pokus nic nedám. Tedy kromě té hodiny, co jsem smolila smysluplnou otázku. Těžký jest život pisálka.)

  Mám postavu, která neustále nosí hůl. Má ji, protože s ní dokáže dělat magii (fantasyyy), ale byla bych ráda, aby svou hůl měl i z jiného, praktičtějšího důvodu. Tím myslím, že by se bez ní neobešel. A proč mají lidi hůlky? Protože mají špatné nohy. (Wow.)

  Hodilo by se mi, kdyby měl právě něco s nohou. Je i možné, že ho někdo v minulosti střelil, mohl mu fakt hodně zpřetrhat svaly a šlachy a nikdy se mu to pořádně nezahojilo. Bylo by fajn, kdyby ani nebylo viditelné, že trochu kulhá. Prostě by se mu s holí chodilo líp a jeho handicap by se dal objevit maximálně, kdyby mu někdo třeba jeho milovanou hůl sebral a donutil ho ujít sto metrů. Chudák.

  No, a ráda bych se vyptala na tu střelu. Máte v týmu někoho, kdo se vyzná v puškách a lidské anatomii? (Pokud ne, tak sorry... I know, I know, ale google už jsem použila. Ale v češtině jsem nic nenašla a v angličtině mi dělá problém sesmolit otázku. Taky bych se na to mohla zeptat v nějakém armyshopu... Ale co už, alík poradna je na dotazy. A tohle dotaz je.) Čím ho mohli střelit? Nejlépe bych i věděla, jak silná by musela být ta zbraň. A kam by se musela střelit kulka, aby už po tom někdo navždy špatně došlapoval na jednu nohu??

  Pokud si někdo najde čas a trpělivě mi zodpoví na mé trápení se špatnými nohami, kulháním a tím pádem i hůlkami, budu nesmírně vděčná.

  Díky! <3

  holka, 13 let, 11. června

  Super dotaz, teda doufám, že je fakt pro povídku, a že neplánuješ nějakou rafinovanou pomstu :-)

  Já osobně mám rád, když se za důležitými věcmi v knize skrývá banalita. Protože banalit je život plný, a každý příběh, který se banalitám nevyhýbá, je hned o něco realističtější.

  Navrhuji tedy, aby postava o svém zranění dlouho nechtěla mluvit, takže se o tom začnou tvořit různé zvěsti a legendy. Přepral lva holýma rukama. Zranění z války s elfy. Kanibalové mu odkrojili kus svalů. Zastavil vlastním tělem střelu, aby ochránil královnu. A pak se – v nějaký nečekaný, nebo naopak klíčový, moment – ukáže, že je to nějaké úplně banální zranění, jako že o tělocviku špatně doskočil z žebřin, nebo spadl z postele na zapomenutý svícen, přetrhl si křížový vaz při šplhání na třešně...

  Jestli trváš na střelné zbrani, tak prakticky každá střelná zbraň může způsobit těžké zranění, záleží na dalších okolnostech, především jak daleko byl střelec od oběti, co na sobě oběť měla, na konkrétním místě apod. Lépe než v armyshopu by ti asi poradil ortoped nebo chirurg. Ti totiž vědí, co půjde vyléčit a co ne.

  Jiné téma

  Ahoj, poradno.
  Moc mě mrzí, že nemůžu hrát hry, co potřebují flash player. Jde to nějak spravit? Je mi po tom smutno. A chci to vrátit zpět ale nevím jak;-(. Děkuji za odpověd:-)

  holka, nechci říkat svůj věk, 10. června

  Ahoj,
  nejsem si jistý, že jsme na podobné otázky správná poradna. 8-o

  Na tomto webu je část her ve flashi a zdejším vývojářům se nějak povedlo zařídit, že většinou fungují i novějších prohlížečích, které flashový plugin nemají nainstalovaný. Takže ti doporučuji obrátit se na vývojáře webu, kde ti hry nefungují, a poprosit je, ať to zkusí opravit nějak podobně. ;-)

  Také by sis možná mohla nainstalovat nějaký starší prohlížeč, ve kterém flash ještě bude fungovat. Ale s tím nemám moc zkušenosti.

  Když to nepůjde, tak … to je škoda, no. Někdy se zkrátka stává, že rozsáhlé korporátní politiky založené na prosazování a/nebo potlačování určitých souborových formátů a vývojářských platforem, nevedou k zábavě. :-(

  Alík

  Jiné téma

  Problémy s telefonem

  Zdravím poradnu :)
  Omlouvám se že píšu s takovouhle blbovinou ale já nevím co mám dělat •_•
  Takže mám telefon (samsung) no a nějak tam nemám žádný místo.. ale vezmu to pěkně od začátku.
  Byl únor 2019 a táta mi koupil telefon na kterej jsem si šetřila sama. Stál 6000+ kč a byla jsem za něj STRAŠNĚ šťastná. Měl 16GB. Nejdřív se mi to zdálo hodně a taky že se mi tam toho dost vešlo. Ale pak po nějaký době mi to začalo v oznámení ukazovat že mám málo místa, to ale však bylo kvůli tomu že jsem tam měla hodně věcí který jsem nepotřebovala takže jsem si vžxycky něco odinstalovala (smazala). Ale pak mi to potom jen tak začalo ukazovat že nemám málo místa a to I když jsem si něco odinstalovala takže jsem to vyřešila tak, že jsem si odinstalovala a smazala všechny fotky, videa a hry/aplikace a nechala jsem si tam jenom 2 nejdůležitější nainstalované aplikace… no tak jsem si nic neinstalovala ani nedělala žádný fotky/videa a asi měsíc tomu nic nebylo. Ale pak mi to zase začalo ukazovat že nemám místo… a pak nevím co sem udělala ale třeba před měsícejedna moje aplikace (kterou hodně potřebuju) vyžadovala aktualizaci a nějak jsem tam měla prej “málo místa” a v nabídce to vždycky ukáže jaké věci si můžu odinstalovat aby jsem si mohla nainstalovat aktualizaci. Vybrala jsem všechny aplikace v nabídce ale stejně mi to nedovolilo že furt mám málo místa :(. A nenašla jsem žádný zpúsob jak si uvolnit místo. A tak jsem se asi 1 hodinu hrabala v nastavení atd, aby jsem mohla jakkoliv uvolnit místo. A pak jsem omylem nějak “smazala" data v googlu nebo co… nic mi to neudělalo jen mi to přenastavilo aplikace. Jakože tak že mi je přemístili jinám atd ale nesmazal mi to žádný fotky nebo něco takového ale uvolnilo se mi místo. Takže jsem si tu aktualizaci mohla konečně stáhnout. Pak po měsíci zase potřebovala aktualizaci (chci podotknout že to nejde používat bez aktualizace) a jo to se mi stalo teť asi před 14 dnama.. a pořád nemám místo na to abych to aktualizovala.. zkoušela jsem opravdu všechno a pořád to nejde kvůli nedostatku místa. Nechci si zase mazat ty data v googlu any se mi zase přeházeli ty aaplikace. Zkoušela jsem ale jinak odinstalovat opravdu všechno a stejně nic. Zkoušela jsem si taky smazat data/paměť u různých aplikací a to taky nepomohlo. Dál jsem zkusila I čistič.. Takže jsem si ten telefon s tím čištičem vyčistila a pak jsem jakože “jšla pryč" a stejně mi to psalo že mi ten čistič může uvolnit třeba 600MB tak jsem tam zase šla zpátky, zase vyčistila, šla zase “pryč” a furt mi to psalo že je k dispozici na uvolnění 600MB a takhle to můžu dělat do kola.. no každopádně bych si sice mohla nainstalovat nějakej jinej čistič ale to nemůžu protože zaprvé, furt nemám to místo a za druhé, mám rodičovský kontroly a můj táta je přísnej a (já jsem se ho na to ptala jestli bych si to nemohla nainstalovat) on mi to nedovolil. Snažia jsem jsem u to důkladně vysvětlit: k čemu to potřebuju, proč, jakto že nemůžu použít ten čistič co mám v telefonu atd. Stejně mi to nedovolil protože prej “Mohla by to být nějaká zamaskovaná hra která se přitvaruje jako čistič nebo ti to může dát nějaký virus do telefonu a taky nechápu, že ti nefunguje ten čistic co tam máš to je nějaká blbost!”.. No pak by byla ještě možnost koupit novej telefon, to už jsem zkoušela ptala jsem se mamky jestli by mi nemohla koupit telefon novej. A to sem jí to neřekla nějak že “Mami chci novej telefon, teť hned!” nebo něco takovýho to sem zase důkladně vysvětlila proč a k čemu když mám funkční telefon atd a ona mi to nedovolila že nemá prej peníze a taky mě seřvala že si nemám dovolovat že k ní mám chovat trochu respektu. Tak sem poprosila úplně stejně tátu a ten mi to taky nedovolil. Už si nepamatuju co řekl ale byl na mě ještě víc naštvanej než mamka. Mamka má v telefonu 64GB a to jí ke málo a pak když si všimla že já mám jenom 16GB tak mi dala tzv. SD kartu s 1GB navíc ale mě tam nějak nejdou přesunout věci nebo mi to nejde aktivovat nebo nevím co :/
  A o to větší průšvih je že jsem si omylem odinstalovala všechny chatovací aplikace (whatsapp a Viber) a teť mi to nejde nějak nainstalovat protože mám málo místa (což nechápu když jsem je tam před tím měla) já prostě nevím.. třeba když du do nastavení>úložiště tak mi to tam ukazuje že mám vypoužito 100% místa ale neukazuje mi to že tam mám něco co by jsem mohla odinstalovat.. A telefon kvůli tomu mám úplně zasekanej a prostě hrozný. Znova připomínám že v telefonu opravdu nic nemám.. poradíme mi prosím co mám dělat? Já si nevím rady. Děkuji ^^
  P.S: Teť mi mamka řekla že takovej šmejdskej telefon jsme nemohli koupit za 6000+ tisíc (můj táta je podvodník. Byl dokonce ve vězení na 1 rok :/) takže mi ty peníze neutratil za 6000tis. Že mi je prej asi ukradnul nebo něco tak nevím no protože si pamatuju že jsme měli 6000tis. A víc tak nevím no

  Předem díky za odpověď! ^^

  holka, 11 let, 2. června

  Bohužel nepíšeš, jaký telefon máš, což je jediná informace, která by nám mohla pomoci najít řešení. Jako nejjednodušší možnost mne napadá donést telefon na podporu u operátora (T-Mobile, Vodafone, O2, podle toho, u koho jsi) a poprosit je o pomoc na prodejně.
  Alternativně můžeš zkusit obnovit telefon do továrního nastavení (, pak bude jako nový (smaže úplně všechno). Tady je návod.
  Je docela možné, že 16 GB si systém zaplnil různými dočasnými soubory. Nebo tam máš nějakou aplikaci, která si vytváří nové soubory (třeba náhledy obrázků). Nebo tam klidně můžeš mít nějaký virus nebo „šmejdskou“ aplikaci, která se tam nainstalovala spolu s jiným programem. Věřím, že reset do továrního nastavení by to vyřešil. Musíš mít ale heslo do svého Google účtu, aby ses pak mohla zase přihlásit.

  Jiné téma

  Ahoj Alíku,
  10. května jsem sem psala, že mám pocit že mám OCD, a tak jste mi poradili abych to řekla mamce a abychom jsme se dohodly na návštěvě psychiatra. Pořád jsem nenašla odvahu jí to úplně říct, ale pomalu jí naznačuji co mě trápí, a že si myslím, že to není normální. Jenže problém je v tom, že ona se vždycky zasměje, udělá si ze mě srandu, a nebo mi řekne ať se s tím naučím žít. Já jsem ale schopná i brečet hodiny kvůli úplným blbostem a i když jí řeknu, že i brečím, tak se jen zasměje. Moc mě to trápí, protože nikdo jiný komu bych se mohla svěřit v okolí nebydlí, a zároveň nevím jestli je úplně dobré prostě říct, že chci k psychiatrovi, protože si myslím, že si bude myslet, že to dělám jen pro pozornost. Prostě potřebuju nějak sebrat odvahu, ale nevím jak.

  holka, 14 let, 7. června

  Ahoj,
  věřím, že není snadné se s něčím takovým doma svěřit a říkám si, že možná ani pro maminu není snadné něco takového slyšet. Možná by mohlo pomoci se na to připravit a vyzkoušet si rozhovor „nanečisto“ s nějakou kamarádkou nebo s odborníky na Lince bezpečí (číslo je 116 111) nebo třeba se školním psychologem.
  Nezapomeň se zaměstnávat činnostmi, které tě baví a které dovedou tvou pozornost od zvyků. Tím můžeš sama sobě ulevit od nutkavých myšlenek.
  Budu na tebe myslet!
  Péťa

  Jiné téma

  Chceme roznášet letáčky na podporu feminismu

  Ahoj poradno, s mamkou jsme vymyslely, že se spolužačkama budeme dělat do školy takové letáčky a založila jsme si i ig @muz.eme , má to být na podporu feminismu a bylo by to anonymní že by nikdo nevěděl kdo to píše a chtěla bych se zeptat jestli je to dobrý nápad nebo ne? Chceme to dávat na záchody různě po škole, holkám se ten nápad docela líbí, ale stejně z toho mám trochu obavy...

  +???????, 6. června

  Ahoj,
  to je úžasný nápad a je skvělé, že se chcete takovému důležitému tématu věnovat. Co se týká roznášení letáčků po škole, určitě je potřeba, abyste měli svolení vedení školy, ale jsem si jistá, že když zajdete za vaší paní ředitelkou/panem ředitelem a vysvětlíte jí/mu svůj záměr a požádáte o svolení, nebude s tím problém. Můžete se společně domluvit, jaké místo by bylo pro umístění letáčků nejlepší a třeba společně přijdete i na nějaké další způsoby propagace - třeba budete moci i některý z letáčků umístit například na vývěsní tabuli, nebo jinam do společných prostorů školy. Přeji vám hodně štěstí a věřím, že si váš projekt najde své čtenáře a odběratele.
  Držím vám palce!
  Bára

  Jiné téma

  Je za víc přečinů větší trest?

  Ahoj, moc Vám děkuji za odpovědi na mé minulé dotazy :-):-)
  Chtěl bych se ještě zeptat, vím, že je nelegální vyspat se s osobou pod 15 let... Ale zajímalo by mě, jestli je výše tresu vyšší, když se s ní vyspíte vícekrát než jednou?? Např. Když se s ní vyspíte jednou, dostanete podmínku, když dvakrát, jdete na rok do vězení, když třikrát, jdete na dva atd.
  Nebo je to tak, že se to bere jako jeden přestupek, ať už jste s ní spali jednou, nebo stokrát??

  kluk, 14 let, 2. června

  Ahoj,
  nejsem právník, ale pokud je mi známo, v českém právním řádu se tresty nesčítají – neprobíhá tedy žádný výpočet podobný tomu, co zmiňuješ v dotazu.

  Některé skutky ale můžou být klasifikované jako různé trestné činy s různou sazbou – třeba pokud někdo něco jednou ukradne, je na to jiný paragraf, než když něco krade systematicky dlouhodobě, nebo když je součástí organizované skupiny. Krom toho tresty bývají v zákonech stanovené jako rozsah, ze kterého si soud může podle celkové závažnosti veškeré činnosti vybrat vyšší nebo nižší trestní sazbu. Je to i jeden z důvodů, proč rozhodují studovaní lidští soudci a ne úředník s kalkulačkou.

  U trestné činnosti je také hodně důležité, co se všechno podaří domnělému pachateli prokázat, protože platí presumpce neviny. U intimních záležitostí je mnohdy nějaké detailnější prokazování činností a počtů těžké, protože chybí nezúčastnění svědci, každá strana může tvrdit něco jiného a lékařské vyšetření dovede mnohdy popsat jen základní obrysy toho, co se stalo.

  Ještě bych mohl zmínit, že kromě podmínky a vězení má soudce také možnost nařídit povinnou sexuologickou léčbu. Občas to asi není očividné, ale moderní justiční systémy se snaží pachatele napravovat, nejde tedy jen o spravedlivé potrestání a o zastrašování lidí, kteří o páchání trestné činnosti uvažují.

  Alík

  Jiné téma

  Jak se skloňuje kakao?

  Ahoj, poradno. Dnes mi vrtala v hlavě jedna věc ohledně slova kakao. Potřebuji vědět, jak se slovo kakao řekne v 2. pádě množného čísla, ale nevím, podle jakého vzoru se slovo kakao skloňuje.

  Jedná se o to kakao, takže střední rod. Nejblíže mi k tomu sedí město – kakao bez kakaa jako město bez města – ale v množném čísle 2. pádu je město bez měst. Kakao v množném čísle 2. pádu... nemám tušení. A takhle jsem se v tom motal pořád dokola.

  kluk, 13 let, 3. června

  Ahoj,
  čeština je někdy trošku komplikovaná, tohle je zrovna jeden takový příklad. Druhý pád množného čísla od slova kakao je bez kakaí, a to podle vzoru moře (jako bez moří). Zní to zvláštně, ale je to tak. Všechny ostatní pády i jednotné číslo se, jak už jsi správně psal, skloňují podle vzoru město.

  Jiné téma

  Spánková paralýza

  Ahoj alíku mám dotaz o mém spánku- mám dost často spánkovou paralýzu ale trošku jinou paralýzu,takovou více erotičtější-no a tak se chci zeptat jestli se to dá něak ovlivnit nebo uplně zastavit-dost mně to tam děsí- popisovat jak to probíhá raději nebudu-děkuju za odpověď

  kluk, 13 let, 30. května

  Ahoj,

  dělá Ti starosti spánková paralýza, která je eroticky laděná. Chápu, že je to pro Tebe asi něco nového, neznámého, s čím si nevíš rady. Neznám podrobnosti, ale obecně jsou erotické sny anebo právě stav mezi spánkem a bděním (jak se popisuje spánková paralýza), který zahrnuje sexuální představy, u lidí úplně normální. U dospívajících kluků, ke kterým patříš, je to velmi časté, patří to k tomu, jak se u Tebe postupně vyvíjí sexualita. Je dost možné, že se to bude postupem času samo od sebe trošku měnit. Není třeba snažit se to nějak zastavit nebo se za to stydět. Je fajn mít pro takové situace soukromí. Pokud Tě takové stavy děsí a chtěl bys to probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz

  Pěkný den,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Váha + dva kluci + modeling

  Ahojky, mám pár dotazů.

  1. měřím 160 cm a vážím 47 kg. Je moje váha v pořádku?
  2. miluju dva kluky. Jeden je můj věrný kamarád, který mě údajně miluje. Druhý je kluk se kterým jsem už chodila. Rozešli jsme se ale nedávno mi řekl že mě miluje. Co mám dělat?
  3. chtěla bych být modelka. Ale nevím jak začít. Poradíte mi prosím?

  Předem děkuji

  holka, 13 let, 30. května

  Ahoj,

  ptáš se, jestli je Tvoje váha v pořádku. Přesněji by Ti na to dokázal odpovědět lékař - nicméně, podle kalkulačky BMI (Body Mass Index) jsem si spočítala, že s ohledem na Tvoji výšku se Tvoje váha pohybuje někde na hranici normální zdravé hmotnosti a podváhy. Není proto vůbec třeba hubnout.

  Ohledně kluků - máš pocit, že teď miluješ zároveň svého bývalého kluka i dobrého kamaráda, nevíš co s tím. Chápu, že z toho musíš být zmatená, někdy se to tak stane, že se nám líbí dva kluci zároveň. Doporučuji na sebe nespěchat a vycházet hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Můžeš ještě nějakou dobu sledovat, se kterým z kluků si líp rozumíš a víc Tě to k němu táhne.

  Začít s modelingem se dá různými způsoby. Můžeš se nechat vyfotit a svoje fotky poslat do nějaké modelingové soutěže. Stejně tak můžeš oslovit někoho, kdo v modelingu už pracuje, a zeptat se ho na to, co Tě zajímá. Být modelkou si přeje spousta mladých dívek - má to svoje výhody, ale také nevýhody. Je důležité být hodně opatrná a například neposílat svoje fotky nikam a nikomu, pokud se nejedná o nějakou organizovanou soutěž anebo modelingovou agenturu.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Teta

  Mám úplně příšernou tetu. Zajímá mě jaký je hanlivý výraz pro tetu? :-D:-D

  kluk, 12 let, 24. května

  Zvláštní dotaz, ale i zvláštní dotazy jsou příležitost naučit se něco nového, že? :-)

  Slovník spisovného jazyka českého u hesla „teta“ uvádí zdrobněliny „tetička“ a „tetinka“. Jako hanlivé pak uvádí slovo „tetka“. Žádé další „oficiální“ varianty jsem nenašel. V češtině ale můžeme tvořit slova pomocí kořene a přípon celkem libovolně. Takže třeba „tetice“ sice není české slovo (respektive je to jméno obce), ale myslím, že by fungovat mohlo.

  Jiné téma

  Život, dinosauři, telefon, elektřina

  Ahoj,
  Moc by mě zajímalo, jak na zemi vznikl život? Jak vznikli dinosauři? Prostě celý život na zemi?
  Jak funguje telefon a veškerá elektřina? Co způsobuje tu bolest když se dotkneme elektrického ohradníku?

  Děkuji ❤️

  holka, 10 let, 25. května

  Ahoj, je super, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Ve své otázce jsi se zeptala na velké věci: původ života, fungování elektřiny a elektroniky. Jsou to tak velká témata, že ti je určitě nevysvětlím v této odpovědi, to by ani nebylo fér. Připravil bych tě o radost z objevování. Místo toho ti zkusím doporučit nějaké zdroje informací, ve kterých najdeš to, na co se ptáš, a ještě mnohem více.

  Původ života zkoumá evoluční biologie. Evoluce je dlouhý proces, během kterého buňky a organismy lépe uzpůsobené množení v daném prostředí postupně převažují nad ostatními, a díky drobným rozdílům a „experimentům přírody“ se postupně z malých jednobuněčných organismů vyvine třeba právě dinosaurus.

  Já si vždycky vzpomenu na Byl jednou jeden život. Přestože je to starý seriál (1986), některé věci mi utkvěly, jak dobře jej vysvětlili. Nenech se zmást obstaróžními animacemi, tohle je skvělý naučný pořad:

  Co tam máme dál. Elektřina a telefon. Elektřina je je proud elektricky nabitých částic. Jako v řece teče voda shora dolů, tak v drátech „teče“ elektřina. Je dost těžké si to představovat, ale mně pomohl tenhle obrázek. Vše se skládá z atomů. Atomy v některých materiálech jsou tak blízko, že si spolu za určitých okolností mohou vyměnit elektrony. Na obrázku vidíš, jak elektrony (to je vnější obal každého atomu) skáčou. A protože mají elektrony záporný náboj, tak se elektrický proud „pohybuje“ opačným směrem. Svým způsobem je to ale pouze znázornění, které neodpovídá tomu, co pozorujeme, protože proud putuje tak rychle, že žádné takové přeskakování nevidíme.

  Doufám, že se neurazíš, když i zde odkážu na svůj oblíbený seriál z dětství...