Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  S holkou v posteli - oblečený Alík radí dětem

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku(nebo zdravím prostě toho kdo mi odpoví),
  rád bych se zeptal, nedávno jsem měl sen že jsem spal s holkou v posteli ale byl jsem oblečený. Ne že bych to chtěl teď někdy dělat ale jenom by mě zajímalo jestli je to legální nebo illegální.
  Předem děkuji za odpověď.;-)

  Ahoj,

  je dobře, že se snažíš opatřovat si informace, které Tě zajímají. Neuvádíš svůj věk. Podle našeho zákona jsou dětem do 15 let zakázány veškeré sexuální aktivity. Ovšem spát oblečený v posteli s nějakou kamarádkou, aniž byste prováděli tyto nezákonné aktivity, na tom nic špatného není. Současně mě napadá, že to však někdy v takovém případě může třeba i svádět k tomu, aby člověk nějaké hranice překročil. Může být prima zamyslet se nad tím, co takový sen pro Tebe znamená, někdy může vyjadřovat touhu po blízkosti nebo náklonnosti nějaké dívky, která je přirozená.

  Přejeme Ti pohodové jaro.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Co se se mnou děje?

  Mám problém je mi 11 a myslím že už mi začíná puberta ale byl jsem na začátku prázdnin na táboře asi v půlce tábora se mi začala líbit jedna holka ale asi za 3-4 dny se mi zase přestala líbit a pak jsem poslední asi 3 dny tábora jsem byl hodně smutný a brečel jsem že nikoho nemám nevím vůbec co se tam stalo a proč se mi najednou přestala líbit celkově jsem až do teď smutný že nikoho nemám přitom když jsme ještě chodili do školy tak jsem měl jednu holku ale asi protože jdu na gymnázium tak začala chodit s někým jiným ale ani mi nic nenapsala prostě nevím co se se mnou děje

  kluk, 11 let, 6. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, co jsi zažil ve vztahu ke slečnám, ke kterým jsi měl blíž. Jsi z toho zmatený, protože nevíš, co se s Tebou děje, samotného Tě překvapila Tvá reakce a celé to nedopadlo podle Tvých představ. Na táboře se Ti líbila jedna holka, ale pak se Ti líbit přestala, hodně jsi pak plakal a cítil ses sám. Vlastně i teď jsi smutný z toho, že nikoho nemáš. Nedopadl ani vztah ve škole, slečna Ti ani nedala vědět, že už s Tebou nebude.

  Mrzí mě, co teď zažíváš a je moc dobře, že na to nechceš zůstat sám – nemusíš. Je dobře, že se umíš ozvat a celé to, co se Ti děje, sepsat. Přála bych Ti, aby to mohl být Tvůj první krok k úlevě. Představuji si, že to pro Tebe bylo jako na „houpačce“, emoce přicházely a pak zase odešly a Ty jsi třeba ani nevěděl proč. S těmito intenzivními pocity to tak bývá, není to něco neobvyklého. Taky nálady se střídají přirozeně – důležité ale je, aby nezůstávaly dlouho v extrému, nebo by Ti Tvoje nálada (třeba hodně a dlouho smutná) zabraňovala v běžném fungování, jak jsi zvyklý – v rodině, ve škole aj. To by byla potřeba zpozornit. Na druhou stranu se nedivím, že Tě tyto událost „vzaly“. Říkám si, že dobře usuzuješ a tyto výkyvy mohou být taky ovlivněny Tvým dospíváním, pubertou. Proměňuje se v určitém smyslu nejen Tvé tělo, ale i mozek a různé hormony, a to vše ovlivňuje i emoce, které prožíváš a můžou pro Tebe být nové. Puberta je taky období prvních partnerských vztahů, ve kterých se poprvé zkoušíš zorientovat a učíš se je žít i udržovat, ale taky opouštět – i když to může bolet, je normální, že to nemusí vycházet podle Tvých představ, je to totiž taky věc k „naučení“ a má svůj čas.

  Říkám si, že když pojmenujeme to, co se uvnitř nás děje, bývá snazší to zapletené a nesrozumitelné často rozjasnit. Zasloužil by sis o tom s někým moct popovídat, když budeš potřebovat. Možná máš staršího sourozence, dobrého kamaráda, rodiče, kteří by Tě vyslechli nebo někoho jiného z rodiny anebo ze školy – ať už učitele, ke kterému máš důvěru nebo možná máte na škole školního psychologa, který by Tě měl podpořit. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) na telefonu nebo chatu, pokud budeš potřebovat. Existuje i Linka bezpečí pro děti (https://www.linkabezpeci.cz/), neboj se ozvat a probrat cokoliv, na co nechceš být sám.

  Držíme palce a hezké prázdniny přeje
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak říct, že jsem gay?

  Zdravím Alíka a spol.
  Mám takový ne úplně problém ale spíš se chci poradit tento dotaz nespěchá takže nejdříve odpovězte kolegům, kteří to potřebují. Mám už nějaký 1 rok pocit že jsem na kluky. Řekl jsem to jen mé nejlepší kamarádce a sestřenicím, kterým důvěřuji. Nemám žádný problém si třeba představit objímání s klukem nebo i líbání s klukem. Ale představit si to s holkou mi buď nejde, nebo se mi to hnusí. Nevím jak to říct rodičům. Mám totiž takový dojem, že můj táta je homofob. Od malička jsem se bavil spíše s holkama, hrál jsem si s panenkama a baví mě uklízet, prát, vařit atd. To by ale zatím nic neznamenalo. To je tak nějak nějaké info k tomu, teď k věci. Na konci školního roku jsem se ptal mého nejlepšího kamaráda se kterým se stýkám každý den, už se ani nedomlouváme jestli půjdeme někam. Prostě vždycky v 15:00 sraz na lavičce před mojim domem. No a já se ho na konci školního roku ptal co by dělal když by mu někdo řekl že ten někdo je gay. On my řekl že by ho poslal do...... to slovo se sem nehodí a zkopal by ho. Jenže já už to nevydržím a musím mu to říct, spadne mi kámen ze srdce. Nevím jak mu to nějak opatrně podstrčit. Poradíte mi nějak prosím?
  Děkuji moc a zdravím celý tým Alíka

  kluk, 11 let, 25. července

  Ahoj,
  děkujeme za důvěru, s kterou se na nás obracíš. Naprosto rozumím tomu, že se cítíš zmatený, nejistý, rád bys své pocity ventiloval, ale bojíš se reakcí okolí. Je také bohužel pravdou, že postoje společnosti k odlišných sexuálním orientacím se mění jen velmi pomalu a například homosexuálové musí stále čelit celé řadě předsudků. Na druhou stranu, až si budeš svou orientací skutečně jistý a rozhodneš se ji případně oznámit, určitě budeš také pozitivně překvapen, kolik lidí, od kterých bys to nečekal, ti poskytne podporu. Věřím, že mezi nimi budou i tví rodiče.
  Nicméně dle mého názoru ve tvém věku ještě není nutné oznamovat okolí, že se cítíš být gayem. Vůbec nezpochybňuji tvé pocity, ale dospívání je charakteristické prudkými emocemi, jejich rychlým střídáním, tápáním, hledáním a zmatením. Je klidně možné, že pocity, které máš ohledně své sexuální orientace, už se nezmění a jsi skutečně gay. Stejně tak je ale možné, že za nějaký čas to budeš cítit jinak. Dej sám sobě ještě čas. V jedenácti letech je ještě brzo na to uvažovat o partnerském vztahu a máš ještě několik let na to, abys nechal své tělo i psychiku vyzrát, sám sebe pozoroval a zjistil, jestli tvá preference stejného pohlaví přetrvává.
  Pokud tomu tak bude, není to nic, za co by ses měl stydět, nebo kvůli čemu by tě měl kdokoli šikanovat. Je to součást tvé osobnosti, která je jedinečná, a naprosto jistě kolem sebe máš spousty lidí, kteří tě právě kvůli ní mají rádi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Těžké období

  Zdravím Alíku.
  Píší, Vám protože už je toho na mě moci. A nevím co mám dělat dále.
  Vše začalo nejdříve, tím hezkým. Začal jsem chodit v únoru s jednou dívkou. Ale v březnu mi zemřel děda. Od té doby každou chvilku jsem v nemocnici. Strašně moc mě to mrzí.
  Od té doby si myslím že za všechno mohu a ubližují všem.
  Do toho má dívka, je teď z určitých důvodu v klokánků. Do toho se se mnou ještě rozešla a to mě strašně bolí.
  Chce abych za ní jezdil ale je každá návštěva pro mě těžká. Když mi zavolá je to strašně těžké.

  Neměli byste prosím radu jak se přes toto období přenést?
  Předem děkuji.

  Ahoj z Modré linky,

  z toho, co píšeš, se zdá, že je toho na Tebe opravdu hodně. Neexistuje jednoduchá rada, jak zvládnout obtížné období. Obecně je důležité nebýt na své pocity sám, moci si o všem, co prožíváš, s někým popovídat. Také je důležité žít dále svůj život, i když to pro Tebe teď těžké, tedy plnit si své povinnosti, dělat to, co Tě opravdu těší, a to i přesto, že teď možná nedokážeš prožívat radost tak, jako dříve. Konkrétně mě napadá, že potřebuješ jednat tak, jak je dobré pro Tebe, ne podle toho, co chce někdo jiný. Tedy, jestli se s Tebou Tvá holka rozešla a pro Tebe je teď těžké být s ní v kontaktu, chci Tě podpořit v tom, abys s ní kontakty přerušil. Věřím, že to bolí.
  Pokud by ses nezačal postupně cítit lépe, bylo by dobré, aby se Ti dostalo odborné pomoci, tedy pomoci psychologa / psycholožky.
  Potom neváhejte s rodiči takovou odbornou podporu vyhledat. Můžeš zkusit i školní psycholožku (psychologa), pokud na škole máte. Také nám můžeš napsat, zavolat nebo přijít na chat Modré linky.

  Přejeme Ti, aby bylo brzy lépe
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jsem introvert

  Dobrý den, mám meší dotaz.
  Zamiloval jsem se do jedné dívky, která do mě asi také (například si začala sedat blízko mě), jenže jsem introvert a strašně stydlivý, takže si nedokážu s ostatními lidmi ani normálně popovídat. K tomu ještě jdu na gymnázium a ani jednou jsem si s ní nepovídal a ani nepsal. Nevím co dělat, jestli má ještě vůbec cenu jí třeba napsat, což je v tuto chvíli asi jediný způsob kontaktu. Předem ďekuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 13. července

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že pro Tebe není vždy snadné bavit se s ostatními, když jsi stydlivý. Chci Tě však podpořit, že stojí za to zkoušet komunikaci trénovat. Nejprve třeba s kamarády, s lidmi se kterými už se znáš a je to pro Tebe snazší. Nebude z Tebe extrovert, který si bude užívat, když bude středem pozornosti, ale můžeš se naučit hovořit o tématech, díky kterým dokážeš udržet hovor. A to se Ti může v životě hodit, nejen pokud jde o dívku, o které píšeš. Na otázku, jestli má smysl jí napsat nebo ne, to si musíš rozhodnout Ty podle toho, jak to cítíš. Jen si říkám, že asi nemáš co ztratit, ale možná můžeš získat kamarádku nebo dokonce holku, se kterou budeš. A pokud by to nevyšlo, může to pro Tebe být alespoň trénink komunikace. Není ostuda dát upřímně najevo, že bys s ní chtěl být v kontaktu, ale jsi stydlivý, a proto to pro Tebe není snadné. Pokud by jí to vadilo, asi by se mezi vámi žádný vztah nerozvinul. Jsou ale i dívky, kterým se stydliví kluci líbí.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Co s holkama

  Ahoj poradno. Toto je moje první otázka. Prosím dejte to do kluci a láska. Mám takový problém ve škole se 3 holkama. Asi ve druhé třídě se mi začala líbit jedna holka. Počkal jsem pár let co budu dělat. Už jsem to nemohl vydržet a tak jsem ji napsal (4 třída). No neodepsala. Tak jsem čekal až odepíše. A ona odepsala další rok. Napsala mi že to nějak ještě neřeší a že mě bere jako kamaráda. Potom k nám nastoupila další holka a ta se mi taky začala líbit. Jenže na tu nemám kontakt. A dozvěděl jsem se od kámoše že se líbím jedny z naší třídy. Jenže já ji moc nemusím. Pár let jsme se ve škole hádali atd. Co mám dělat? Předem děkuji za odpověď. Děkuji

  Tonda, 8. července

  Ahoj Tondo,

  umím si představit, že Tě vtahy s holkama uvádějí do rozpaků. To důležité je, naslouchat sám sobě. S blízkými lidmi kolem sebe můžeš mluvit o tom, co prožíváš, rozhodovat se ale potřebuješ podle toho, jak to cítíš Ty, protože je to Tvůj život.
  Proto Ti ani my žádnou konkrétní radu nedáme. Jen Ti mohu napsat, že se domnívám, že asi není důvod, proč chodit s holkou, o kterou nemáš zájem jen proto, že ona by s Tebou chodit chtěla. To se Ti možná ještě v životě párkrát stane, že se budeš líbit nějaké holce, která Tebe nezaujme a naopak se Tobě bude líbit holka, která zájem mít nebude. To k životu patří. A zda čekat na tu první holku, jestli se rozmyslí, nebo oslovit tu novou, až se Ti naskytne příležitost, to už si právě potřebuješ zvážit Ty sám, podle toho, jak to cítíš. Nikdo nikdy neví dopředu, co se stane. Můžeme se jen otevírat svým pocitům, naslouchat jim a někdy i trochu riskovat, nic jiného nelze.

  Přejme Ti, ať Ti to vyjde, tak, jak to vyjít má.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Složité zamilování

  Ahoj, jsem ve složité situaci. Před asi měsícem jsem byl s naší třídou a ještě pár dalšími na škole v přírodě. Tam mě dali do týmu s holkou cca. mého věku z jiné třídy. Trochu jsme se bavili, a po dobu ŠVP se mi líbila. Ale potom jsem přijel domů a zjistil, že ji miluju. Ale bezhlavě. Někdy jsem šťastný, někdy mám deprese. Aby jste mě chápali, můj BMI index je těsně pod nadváhou, a podle toho i vypadám, takže si nevěřím, že mě asi bere stejně jako já ji. Už mám způsob, jak ji kontaktovat, dokonce ji čas od času něco napíšu, třeba pochválím příspěvek na soc. sítích a tak. Je strašně fajn, vždy mi poděkuje. A je tu ještě jeden problém, nejspíš má ráda jen holky (lesba). Což není problém, můžeme být kamarádi, ale to mě dává do dalších depresí, protože se mnou jednoduše nebude chodit. Jakoby nevadí mi to, ale vadí. Nevím jak to vysvětlit, a omlouvám se. Dokážete mi poradit alespoň třeba trochu s těmi depresemi? Nevím co mám dělat. A jestli je tu někde možnost, kontaktovat někoho z poradny soukromě, taky by to pomohlo.

  13 let, 3. července

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že ses zamiloval do jedné holky z jiné třídy. Někdy jste v kontaktu, napíšeš jí, a přijde Ti moc fajn. Znejišťují Tě dvě věci – že je asi na holky a Tvá váha. Máš pravdu, že to, jak se cítíme ve svém těle, často ovlivňuje naše sebevědomí. Ale není to hlavní ukazatel toho, jestli jsme celkově spokojení anebo toho, jak působíme na druhé a jak nás berou. Proto bych Tě chtěla podpořit, ať se nenecháš zbytečně ovlivnit něčím, co třeba ona vidí jinak. Nejlépe to časem zjistíš, jestli se budete postupně poznávat – lépe pak uvidíte, jak by mohl váš vztah pokračovat dál.

  Je moc dobře, že ses ozval a chceš něco zkusit dělat se smutkem, který na Tebe někdy přijde. Dlouhodobě to může být vyčerpávající. K zamilování patří i to, že se cítíme jako na houpačce – někdy šťastně, někdy utrápeně. Zamilování ovlivňuje naše tělo nejen psychicky, ale taky fyzicky na hormonální úrovni, proto můžeš zažívat období, kdy se třeba nepoznáváš a zažíváš něco, co jsi dosud neznal. Jestli na to budeš mít chuť, můžeš zkoušet se slečnou navázat větší kontakt (víc jí psát, pozvat ji někam, pobavit se s ní o tom, co jste zažili na ŠVP apod.) Podle její reakce můžeš zjistit, jak vnímá váš kontakt ona a budeš mít třeba jasněji v tom, s čím si teď lámeš hlavu. Zasloužil by sis o tom popovídat podrobněji, pokud budeš potřebovat. Můžeš se nám ozvat do chatu nebo na telefon, kde je víc prostoru vše probrat a doptat se. Modrá linka má taky osobní poradnu v Brně, víc informací zjistíš na našich webovkách. Možná máte ve škole školního psychologa (psycholožku), kterému by ses mohl svěřit a ten by Ti pomohl najít způsob, jak zvládat situace, ve kterých si nevíš rady. Neboj se svěřit i rodičům anebo dobrému kamarádovi, bývá to úlevné a uslyšíš zase jiný úhel pohledu. Přála bych Ti, aby sis uměl dopřát dostatek aktivit, které Ti dělají radost.

  Držíme palce a ať se situace vyvíjí podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak jí mám napsat, že se mi líbí?

  Dobrý den
  Jak mám holce že třídy se kterou si píšu na ig napsat že se mi líbí?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 24. června

  Ahoj,
  osobně si myslím, že není nutně potřeba psát přímo vyznání, ale skutečnost, že je ti někdo sympatický, můžeš vyjádřit i jinak. Když si se spolužačkou píšeš, určitě máte spoustu společných témat a rozumíte si. Projevuj zájem, ptej se jí na to, co jí zajímá a třeba se jí můžeš zeptat, jestli by s tebou nechtěla jít po škole ven, zasportovat si, do kina, nebo kamkoli jinam. Určitě z tvých náznaků pochopí, že je ti sympatická a líbí se ti bez toho, abys jí to musel psát přímo.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak rozvinout vztah s holkou

  Zdravím,
  potřeboval bych poradit. Jsem zabouchnutý do holky z mojí třídy (chodím do osmé), řekl bych že jsme docela dobří kamarádi, občas si povídáme a občas hrajeme video hry, ale problém je, že jsem introvert a nedokážu prostě s lidmi moc komunikovat, natož s někým, kdo se mi líbí. Hrozně rád bych za ní třeba o přestávku přišel a začal si povídat nebo alespoň s ní chatovat, což nedokážu a i kdyby, nevím ani pořádně nevím o čem. O těch klasických věcech jako zájmy apod. jsme si už povídali mockrát a už nevím o čem teď. Možná bych ji i rád někam pozval, ale je tu problém, který už jsem popsal a taky ten, že já po škole nikdy nemůžu (nebydlím ve stejném městě). Tak přemýšlím jestli mi někdo dokáže poradit nebo jestli mám s něčím takovým počkat třeba na střední nebo vysokou, kdy budu starší a budu možná moci zůstat po škole. (ještě doplněk - nechci, aby věděli rodiče o tom, že se mi někdo líbí nebo případně potom, že s někým chodím) Předem děkuji za odpověď. :(

  kluk, 14 let, 15. června

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš nám o tom, že jsi zabouchnutý do holky ze Tvé třídy, ale je pro Tebe z více důvodů obtížné s tou holkou rozvíjet kontakt - jsi introvert a taky moc nevíš, o čem si s ní povídat, a ani pozvat ji nikam nemůžeš.
  Nejdřív Ti chci poblahopřát, že máš dobrou kamarádku. I to je vlastně moc fajn. Myslím, že to i tak může zůstat, ale kdybys chtěl něco víc, nějaké možnosti tu určitě jsou. Úplně to první je, že to, co jsi napsal nám, napíšeš nebo řekneš té holce. Klidně to, že bys moc rád s ní více komunikoval, ale že pro to pro Tvoje introvertní zaměření moc nejde - a že bys byl rád, kdyby Ti v tom pomohla. Nevím, jak ta holka zareaguje, ale stojí za to to zkusit. Po škole ji nemusíš ani nikam zvát, pokud to nejde, ale třeba s ní jít kousek ze školy a probrat, co bylo ve vyučování, co se vám podařilo, z čeho máte radost a co vám dělá starosti, nebo spolu něco poslouchat, pozorovat apod.
  Ke společným tématům mě napadá třeba už zmíněná hudba - společný poslech a písniček, hledání informací o skupinách nebo zpěvácích, překládání textů apod., nebo třeba poslouchání podcastů, čtení knížek, a povídání si o nich atd.
  Určitě je i možnost vztah rozvíjet později, až budeš mít více možnost a možná také, až se trochu více osmělíš. Je to jen na Tobě.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak jí dát najevo, že se mi líbí?

  Zdravím Alíku a spol,
  je mi 14 let. Rozhodl jsem se Vám napsat, protože mám potřebu se někomu svěřit a říct, co mám na srdci.
  Na začátku tohoto školního roku se mi začala velmi líbit jedna slečna a myslím, že jsem do ní zamilovaný. Za měsíc opouštím základní školu a půjdu na střední školu. Velmi se obávám toho, že červen je úplně posledním měsícem, kdy tuhle holku uvidím. Bavil jsem se s ní pouze jednou, a to když jsem od ní potřeboval zjistit úkol pro bratra, když byl nemocný. Problém je však v tom, že mám velký strach jí to říct z těchto důvodů:

  1. Chodím již do deváté třídy a ona je teprve v šesté. Nevím, jak moc velikou roli hraje v tomto věku věkový rozdíl dvou let. A zda se jí kluci už líbí, nebo jestli to zatím neřeší. Také kvůli tomuto věkovému rozdílu má plno lidí z nějakého důvodu zapotřebí mě nazývat „pedofilem“, což si myslím, že opravdu nejsem. Nemůžu za to, že se mi líbí holka, které je 12 let. Taky si myslím, že 14 a 12 let není až zas takový drastický rozdíl.

  2. Mám velký strach z odmítnutí. Hezké a příjemné pocity lásky s převahou drtí smutné pocity a taková bolest u srdce. Každý den je mi velmi smutno a je to vidět na i venek. Proto když už mi je takhle smutno jen z toho, že se můj vztah s ní vůbec nikam nepohybuje, tak nevím, jak by mi bylo kdyby odmítla například se mnou někam jít.

  Snažím se, aby poznala, že se mi moc líbí, ale úplně nevím, jak na to. Když jde do školní jídelny, tak jí otevřu dveře a na chodbách se na ní vždy usměju. Co ale opravdu nechápu, je to, že jsou dny, kdy se naše oči střetnou a také jsou dny, kdy se na mě nepodívá vůbec. Už se taky stalo, že se na mě usmála, ale to byla vzácná výjimka. Nevím, jak mám poznat, jestli se jí také alespoň trochu líbím a nebo si vůbec nevšimla toho, že o ní mám velký zájem.

  Nemohli byste mi nějak poradit, jak jí více ukázat, že se mi moc líbí? Nějak se s ní seznámit, nebo dokonce i skamarádit?
  Je mi jasné, že s ní chodit asi nebudu, ale chtěl bych s ní alespoň kamarádit, protože mi hrozně chybí její přítomnost. Nemyslím si, že přijít za ní a říct, že se mi moc líbí je dobrý nápad, protože se ani jeden trochu neznáme. Jak jsem již uvedl bavili jsme se spolu pouze asi pět minut.

  Moc děkuji za Váš čas a předem děkuji za odpověď.

  Přeji hezký zbytek dne.

  kluk, 14 let, 6. června

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je Ti líto, že nebudeš vídat holku, do které jsi zamilovaný.

  K Tvé první otázce, dvouletý věkový rozdíl skutečně není velký, je ale možné, že zatím jste opravdu v jiné vývojové fázi. Jak sám píšeš, nevíš, jestli se o kluky vůbec zajímá. Zkusit se s ní blíže seznámit však určitě můžeš. A jak to udělat? Neexistuje žádný jasný návod. Z toho, co píšeš, se domnívám, že jí svou náklonnost najevo dáváš. Někdy však tyto jemné náznaky nemusejí být dostatečné. Možná si myslí, že jsi prostě milý kluk. A třeba si Tvých gest všimla a teď přemýšlí, jak si je vlastně vyložit. Pokud oba zůstanete u gest a úsměvů, vztah se nemusí rozvinout. Tato gesta jsou prvním krokem k seznamování. Pokud na ně reaguje přívětivě, potom je možná čas udělat krok další. Můžeš jí třeba zkusit říct, že se Ti líbí nebo že má hezký úsměv. Také se na ni můžeš více vyptat bratra, nebo oslovit ji, že bys rád věděl, jak to bratrovi jde ve škole či něco podobného. Také můžeš zkusit zorganizovat pro začátek nějakou společnou akci, kam pozveš více lidí, mezi nimi i ji, abyste se více poznali. Třeba se domluvit s více spolužáky i bratrem a jít společně na zmrzlinu, do kina a tak podobně. A pokud sebereš odvahu, můžeš pozvat jen ji samotnou.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak to mám chápat?

  Ahoj alíku miluju jednu holku ze třídy jen problém je že má kluka který bydlí 700 km od ní na Slovensku ale i tak se ve škole objímáme a v chatu si posíláme srdíčka atd a já nevím jak to mám chápat

  kluk, 13 let, 4. června

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys rád věděl, jak jste na tom s holkou, kterou miluješ. A že pro Tebe může být její dost přátelské chování matoucí, když má kluka. Jak to máš chápat, Ti však říct nemůžeme, to ví jen ona. Jsou lidé, kteří se chovají přátelsky a skutečně to přátelsky myslí. Může to být i tak, že svůj vztah s tím klukem nevnímá jako smysluplný. Na to Ti však může odpovědět jen ona. Můžeš se jí zeptat buď přímo nebo můžeš zkusit zjišťovat v komunikaci s ní, jaký je pro ni vztah takto na dálku a podobně.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Zamilovaný do kamarádky

  Zdravím Alíku
  nejspíš mám menší problém.
  Vypadá to že se mi povedlo zamilovat se do své nejlepší kamarádky. Chodíme spolu na tréninky do stejného oddílu a například pokaždé když spadnu ze stěny a sehne se ke mě mám neskutečné nutkání jí políbit a pořád na ni myslím.
  Ovšem nastává tu problém, je o dva roky mladší a ani nevím jaké sexuality případně je. Drásá mi to nervy a bojím se jí s tím že se mi líbí nějakým způsobem svěřit.
  Předem děkuji za případnou odpověď.

  osoba, 14 let, 24. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že ses zamiloval do své kamarádky. Dělá Ti ale starost, že je o dva roky mladší a nevíš, jaké je sexuality. Bojíš se jí s tím svěřit.

  Vážíme si důvěry, se kterou nám píšeš. Tvoje téma zní, že je čerstvé, a nedivím se proto, že může být křehké a že přitom zažíváš spoustu pocitů, které jsi předtím neměl. Představuji si, že Tě to mohlo vlastně překvapit a že teď váháš, jak k tomu přistoupit, chceš být opatrný. Do koho se zamilujeme si nevybíráme ani si to neporučíme. Nějak se to stane, třeba jako Tobě. Mohly k tomu přispět různé důvody – že se vlastně dobře znáte, rozumíte si, máte společná témata a zájmy, líbí se Ti její vzhled aj. Velkým dílem mohlo zapůsobit i adolescentní období, ve kterém se Tvoje tělo (s dozráváním hormonů) i psychika částečně mění a můžeš vidět jinýma očima třeba tuhle slečnu, která Tě teď přitahuje. Je to přirozený a často hezký proces u každého člověka a není třeba se za něj stydět nebo mu bránit.

  Rozumím, že se jí s tím obáváš svěřit. Zároveň si říkám, že na otázky, které pokládáš, dostaneš pravdivé odpovědi nejlépe od ní. Záleží ale na Tobě, jestli to téma otevřeš, můžeš si to rozmyslet, jak budeš potřebovat. Možná nastane dobrá příležitost a Ty ji s tím upřímně oslovíš, možná o tom začne mluvit ona, možností je hodně. Pokud jste dobří kamarádi, věřím, že bys mohl být dobře vyslyšen, možná si už i sama něčeho všimla. Nejde jen o to, o čem se bavíte, ale i o to, jak se k sobě chováte, jestli máte nějaká společná oblíbená místa, jestli se na sebe můžete spolehnout, jestli spolu rádi trávíte čas aj. Každý vztah to má jinak a taky se různě vyvíjí. Přeji Ti, aby se ten váš ubíral podle Tvých představ. Neboj se o tom popovídat s někým dalším, ke komu máš blízko, s kamarádem, někým z rodiny, ukáže Ti zase jiný pohled, třeba zažili něco podobného.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Miluju holku

  Ahoj Alíku a spol.chtěl bych se tě zeptat na pár pro mě důležitých otázek.
  Miluji 1holku z naší třídy,ale nevím jestli ona mě taky.Jak to zjistím?Je to 50|50% dnes jsme spolu hráli hry při informatice (učitel nám to dovolil)
  Ona je taková že se to dá těžko poznat.Kdyžtak ji napíšu na messenger,ale nevím co .Já jsem takový že bych jí napsal>Ahoj,jak se máš?
  Ale bude jí to asi divné,ale ve škole ji to nechci říkat stydím se .
  Předem děkuji za odpověď 😸

  kluk, 11 let, 23. května

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že miluješ holku ze své třídy. Jak je na tom ona, můžeš buď odhadovat z jejího chování nebo se jí na to zeptat.
  Chápu, že když se stydíš, může pro Tebe být obtížnější s ní mluvit. Je však dobré to zkoušet a učit se to. Překonávat stud je v životě hodně důležité. Začít můžeš třeba právě tak, že si s ní budeš nejprve psát. Pokud by jí to bylo divné, klidně jí můžeš dát najevo, že nejsi moc upovídaný, že se Ti lépe píše.

  Užívej si lásky.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak říct holce, že se mi líbí?

  Ahoj, poslední dobou se mi líbí jedna holka a někdo mi říkal že i já jí ale moc mu nevěřím a chci se zeptat jak bych ji mohl říct že se mi líbí? A taky se hodně bojím že to nějak pokazim a že mi třeba řekne ať ji nechám napokoji

  kluk, 12 let, 20. května

  Ahoj,
  rozumím tomu, že oslovit holku, která se Ti líbí, může být těžké, a jsi z toho možná i trochu nervózní. Je dobré, aby ses jí svěřil ve vhodnou chvíli a na vhodném místě. Zkus ji třeba pozvat ven na procházku anebo si buď jistý, že Vás nikdo nevyruší. Nejlepší je říct upřímně to, co cítíš. Zkus si to třeba i říct pro sebe předem doma, aby sis potom byl jistý. Řekni jí, že se Ti líbí, a můžeš být i konkrétní a říct, co přesně se Ti na ní libí nejvíc, anebo jak se cítíš, když jsi v její přítomnosti. Zeptej se jí, jak to má ona a podle její odpovědi uvidíš, kam to bude směřovat dál. Pokud budeš upřímný, nemyslím, že můžeš něco pokazit. V nejhorším případě nebude opětovat Tvé pocity, ale na tom není nic špatného, můžete být i tak dál kamarádi.

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak poznám, co ke mně cítí?

  Dobrý den, líbí se mi jedna holka, ale nejsem si jistý jestli se jí taky líbím. Rozumíme si a občas to vypadá že ano, ale jindy to zase vypadá že se jí líbí jeden její kámoš. No a nevím jak zjistit, jestli má ráda mě, jeho, nebo snad ani jednoho z nás? Nemyslím si, že by mohla mít ráda nás oba. Nemáte nějakou radu? :-)

  kluk, 14 let, 19. května

  Ahoj z Modré linky,
  Svěřuješ se nám, že se Ti líbí jedna holka, ale nevíš, jak to vnímá ona. Proto se nás ptáš na radu, jak to zjistit.
  Zamilovanost může být krásné období, ale představuji si, že pokud nevíš, jak to vnímá druhá strana, tato nejistota může být i velmi náročná a zatěžující. Proto úplně rozumím tomu, že si přeješ vědět, co vůči Tobě cítí dívka, která se Ti líbí.
  Tuto otázku Ti dokáže zodpovědět jedině ona sama. Proto mě napadá, že jí můžeš dávat najevo svým chováním, že o ní máš zájem např. svými pohledy, úsměvy, přízní, můžete spolu trávit více času jen vy dva, apod.. Můžeš pozorovat její reakce na tvé chování. Ty Ti mohou napovědět, jak se situace asi má, ale nejjasnější odpověď samozřejmě získáš tak, pokud se jí přímo zeptáš. Představuji si, že to nemusí být vůbec snadné a může to chtít pořádný kus odvahy, ale je to nejúčinnější způsob, jak zjistit, jak to dívka Tvého srdce má. Zkus najít vhodnou chvíli, když budete spolu sami, abys měl klid a prostor tuto otázku kamarádce položit, nebo zvolit jiný způsob komunikace, který vám vyhovuje např. přes Instagram, SMS či jiným preferovaným způsobem. Při osobní komunikaci může být reakce autentičtější, na druhou stranu jí může Tvá otázka zaskočit a nemusí hned vědět, jak zareagovat. Na sociálních sítích si může vzít více času na odpověď, nebo se jí může odpovídat snáz, ale i tento způsob s sebou nese jistá rizika. Proto Tě chci podpořit, aby ses rozhodl pro způsob, který je Ti bližší, a který se Ti víc zamlouvá.
  Samozřejmě nedovedu odhadnout, jak Tvá kamarádka zareaguje, vše může dobře dopadnout, ale její odpověď může být i zamítavá. Je třeba se připravit na obě možnosti, ale ať to dopadne jakkoliv, budeš vědět, na čem jsi, můžeš se podle toho zařídit, a i kdyby o Tebe kamarádka neměla zájem způsobem, jaký o ni máš Ty, třeba i nadále můžete zůstat přáteli.

  Přejeme Ti pohodové jaro s kamarády.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Říct mu, že jsem do něj zamilovanej?

  Ahoj alíku, jsem gay a nejspíš jsem se zamiloval do mého nejlepšího kámoše ze školy. Neustále na něj myslím a dokonce se mi o něm zdají i sny. Vždycky když se mi podívá do očí mám strašnou touho ho obejmout,políbit, nebo prostě být s ním ve fyzickém kontaktu. Problém je že pořád říká( nevim jestli je to pravda) že je homofob. Spousta lidí z naší třídy to ví ( že jsem gay) a jsou s tím v pohodě . Někteří lidé z naší třídy si myslí že je ten kámoš ve skutečnosti gay a že se jen boji to přiznat a proto předstírá že ne homofob. Já osobně nevim co si o tom mám myslet. Ale už to psychicky přestávám dávat. Ve skole se chovám " jakože nic" ale moc mě to trápí. Opravdu nevím co s tím dělat a tak jsem se obrátil na vás. Mám mu teda říct že jsem gay? A když už jo mám mu říct že jsem do něj zamilovanej? Dík za odpověď.kluk,12 let

  kluk, 12 let, 16. května

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se s tím, že jsi zamilovaný do kamaráda, a chceš od nás vědět, jestli mu říct, že jsi gay, a že jsi do něj zamilovaný. Pohráváš si i s myšlenkou, že by kamarád mohl být také gay. Z chování druhého je možné usuzovat, co si druhý, myslí, cítí. Ale vždy je to pouze domněnka. Jak to ten druhý opravdu má, to ví jen on sám. Proto je ve vztazích tak důležitá komunikace. Jestli tedy chceš vědět víc, jak je to s kámošovou homofobií, můžeš si o tom s ním popovídat. Můžeš se ho klidně zeptat, co přesně mu na homosexualitě vadí. Také můžeš sondovat, jak by reagoval, kdyby zjistil, že je homosexuální někdo v jeho okolí. Podle jeho reakcí se můžeš rozhodnout, jestli mu to říct chceš nebo ne. I s tím můžeš začít postupně, pokud se rozhodneš, že chceš, aby to kámoš věděl. Říkám si, že pokud jste nejlepší kámoši, asi by bylo fajn, abys mohl být sám sebou a nic před ním nepředstírat. Vždycky je tu riziko, že by to kámoš nemusel zvládnout, a vaše přátelství by mohlo skončit. Na druhou stranu, pokud by to pro něj byla překážka, je otázka, jak opravdové jeho přátelství je.

  Co se týká případné neopětované lásky, je to vždy bolestivé, ale není jiná možnost, než si takovou lásku odtruchlit, věnovat se dál svým koníčkům i povinnostem a dívat se kolem sebe, jestli v blízkosti přece jen není ještě někdo další, kdo by mohl být fajn.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka