Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Kolik je možné podat přihlášek na SŠ? Alík radí dětem

  Škola

  Ahoj Aliku,tohle bude můj poslední dotaz a napisu až někdy za půl roku :) ale příští rok jdu na střední a jak se musí vybírat 2 školy,muzu to udělat tak ze se budu hlásit na 2 zdravky? Jakoze žádnou jinou školu si vybírat nebudu jenom se budu hlásit na zdravku třeba v Olomouci a na druhou zdravku třeba v Liberci? Je to možné?

  holka, 14 let, 6. dubna

  Ahoj,
  pokud máš problém, klidně můžeš položit dotaz, kdykoli potřebuješ a nemusíš čekat až za půl roku :-)
  Co se týká tvého dotazu, našla jsem na internetu, že v první kole přijímacích zkoušek je možné podat dvě přihlášky, v dalším kolem potom počet přihlášek už není omezen. Nevidím tedy problém v tom, aby ses přihlásila na dvě zdravotní školy.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký nadšenec Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola

  Výběr střední školy

  Ahoj, mám jednu otázku,
  jsem v 8. třídě, tudíž příští rok posílání přihlášek na střední školy.
  Nedoporučili byste mi prosím nějakou školu, na které se hodně cestuje? Například pořádají výměnné pobyty, stáže do zahraničí, zájezdy nebo něco s tím spojeného? Jazyky mi nevadí (jak jinak, když chci cestovat:-D). Prostě nějakou školu, která je na cestování. Vím, že je třeba obor cestovní ruch, ale nevím, jestli tam mají to cestování jakože fyzické. Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 13. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás na doporučení střední školy, na které se hodně cestuje do zahraničí. Příští rok budeš řešit přihlášky a ráda bys školu, která pořádá výměnné pobyty atp.
  Přijde mi moc dobře, že se zajímáš už takhle dřív o to, jaké možnosti máš před sebou. Snažíš se zjistit věci ohledně střední školy předem, abys věděla, která nejlépe vyhoví Tvým představám. Neumím Ti poradit konkrétní školu, ale spíš postup v hledání, který bys mohla zkusit.

  Nejvíc záleží na dané oblasti, ve které žiješ, příp. na městech, kam bys mohla dojíždět, pak se Ti výběr zúží na dostupné školy. Ať už to budou střední školy, kde je obor cestovní ruch, gymnázia, anebo školy s rozšířenou výukou jazyků. Záleží opravdu na konkrétní střední škole v Tvém okolí. Často některé mívají spřátelenou školu v zahraničí, pořádají výměnné pobyty, anebo vysílají své žáky na pár týdnů např. do anglicky mluvící rodiny bez toto, aby zahraniční žák jel do ČR. Existuje taky spousta soutěží pořádaných školou anebo neziskovými organizacemi, ve kterých můžeš takový pobyt získat. Existují mezinárodní organizace, které sdružují mládež a pořádají dobrovolnické pobyty v zahraničí, tam je taky možnost vyjet na pár týdnů, vstupní podmínky nebývají náročné. Možností je opravdu spousta nejen na středních, ale pak i na vysokých školách. Ten základní přehled Ti poskytnou webové stránky škol, o kterých uvažuješ. Dalším poradcem Ti může být na Tvé základní škole výchovný poradce anebo školní psycholog, kteří radí s výběrem škol. Každý rok bývají na středních školách dny otevřených dveří, pokud situace dovolí, můžeš se na školy v Tvém zájmu zajít podívat a poptat se přímo tam, je to cenný zdroj informací.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj všichni
  Ve škole se se mnou nikdo nebaví. Jsem tam celý den sama a jen se smutně koukám jak se ostatní baví. Učitelé na to nereagují a mamka říkala že mě na jinou školu nedá a ať změním své chování.Ale já nic špatného neudělala jen jsem se tam bavila s jednou holkou a ta umřela a od té doby jsem už sama. Když jsme byly distančně bylo to fajn ale teď když jsme týden doma a ve škole tak jsem teď ve škole a právě vycházím ze školy. Co mám dělat? Nechci být pořád sama a na mobilech být nemůžeme a číst mě nebaví. Prosím poraďte mi

  holka, 10 let, 13. dubna

  Milá pisatelko,
  Čtu, že píšeš o tom, že se změnilo chování tvých spolužáků k tobě a ty nerozumíš tomu proč. Ptáš se, co jim může vadit, co jsi „udělala špatného“. Dáváš to nejspíš do souvislosti s tím, že sis byla blízká s holkou, která pak umřela. Kdybychom měly možnost spolu mluvit osobně, také bych se snažila otázkami na tebe zjistit, zda-li tu může být nějaká souvislost. Napadá mě, že když zemře někdo se spolužáků, vrstevníků, tak je to pro celé jeho okolí dost šok. A oni pak neví jak o tom mluvit, jak se chovat. A tato nejistota se teď může přenášet i vůči tobě, protože jsi byla někdo, kdo se s tou holkou bavil. Mohlo se i v tobě díky této události něco změnit, můžeš působit víc uzavřená nebo smutná. A nevíš úplně o tom. A druzí na to reagují a chtějí tě třeba raději nechat v klidu. Zkus se nad tím víc zamyslet, co se v tobě vlastně děje, co prožíváš ohledně té smrti kamarádky. Zkus teď i ty sama popřemýšlet jestli se náhodou nemohlo nějak změnit tvé chování mezi druhými. Třeba jsi nyní víc v napětí a sama se chceš spíš uzavírat a stranit se druhých. Bylo by to hodně pochopitelné a normální v této situaci. A pak to chce především čas, aby se to i v tobě zklidnilo a ty jsi byla opět ten, koho ostatní před tím znali. Můžeš si třeba o tom s někým popovídat, jak to prožíváš, to ti pomůže si vše lépe uvědomit. Třeba na to přijdeš sama. Navrhuju, aby to byla nějaká dospělá osoba, které důvěřuješ. Můžeš zkusit se o tom také pobavit s mámou. Zeptej se jí na její názor, co tedy máš podle ní ve svém chování změnit? Jak to vidí ona a ať ti s tím pomůže. Vyjádři klidně to, že tě to trápí, že se cítíš ve třídě sama. Je dobré o tom mluvit. Pomůže ti to si co nejlépe uvědomit, co by jsi nyní nejvíc potřebovala, co by ti osobně pomohlo. Můžeš si říci o pomoc. A pokud budeš potřebovat o tom všem víc psát, tak se můžeš obrátit třeba na nějaký chat pro děti v těžkých situacích. Jeden zřizuje třeba naše Centrum Locika, najdeš odkaz na www.detstvbeznasili.cz. Nebo Dětské krizové centrum, www.dkc.cz. Tak to zatím takto za mě. Je dobře, že ses svěřila, to je první důležitý krok k úlevě. Tak ti přeju abys tu svou cestu k lepšímu brzy našla.
  Poradce Centra Locika

  Škola

  Na kterou školu?

  Ahoj ve spolek! Mám dotaz. Jelikož mě čekají přijímačky, tak uvažuji, kam jít na střední školu. Chtěla bych být zdravotní sestřička. Teď přemýšlím jestli mám jít na zdrávku a nebo na gympl. Počítám s tím , že budu muset na vysokou. S tím nemám problém, jelikož se učím dobře( prospívám s významenáním). Mohli by jste mi pomoci rozhodnout se, jestli jít na gympl nebo zdrávku?
  Děkuji mockrát 😊✨

  holka, 14 brzo 15 let, 29. března

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že přemýšlíš o tom, kam jít dál na školu. My Ti ale takto po internetu, zvláště když Tě vůbec neznáme, nemůžeme poradit, na kterou školu bys měla jít. Rozhodovat se můžeš podle toho, co Tě baví, jestli chceš pokračovat ve studiu i po střední škole. Gymnázium je všeobecnější, avšak pokud bys nešla na vysokou školu, nabízí menší rozsah možného uplatnění, zdravka naopak směřuje více konkrétním směrem, i když i z ní je možné jít na vysokou školu, zároveň nabízí větší možnost uplatnění i bez dalšího studia. Můžeš o svých plánech a otázkách mluvit třeba se svými rodiči či dalšími blízkými nebo se můžeš obrátit na výchovnou poradkyni (poradce) ve své škole.

  Přejeme Ti, aby ses rozhodla tak, abys byla spokojená.
  Modrá linka

  Škola

  Hezký den všem, chtěla bych se na něco zeptat, ale nevím, jestli tento dotaz sem patří. Každopádně byla bych moc ráda, kdybyste mi odpověděli. Jdu k věci, zajímalo by mě, do které třídy na osmiletém gymnáziu se učí fyzika. Hledala jsem na internetu, ale nic důvěryhodného jsem nenašla. Já jsem teď v 7. třídě na osmiletém gymnáziu, takže mám fyziku už druhým rokem, a zajímá mě tedy, jak dlouho ji ještě budu mít.
  Budu moc ráda za odpověď a předem děkuji!

  holka, 13 let, 25. března

  Ahoj,
  pár let ještě ano. Na všeobecných gymnáziích se fyzika povinně učí všechny ročníky kromě maturitního. V případě osmiletých gymnázií je to tedy celkem 7 let. Poslední rok už je to pak pouze volitelný předmět.

  Škola

  Stres z přijímaček

  Ahojky. Měla bych dotaz. Příští rok mě čekají přijímačky. Mám z nich celkem strach. Budu se hlásit na obchodní akademii kde se hlásí kolem 144 lidí a většinou berou 60. Pak jako druhou školu jsem zvolila zdrávku tam se hlásí taky kolem 100 lidí a berou přibližně 45-50. Bojím se, že to nezvládnu. Teď jsem v osmé třídě a zatím celou dobu, co jsem na ZŠ prospívám s významenáním. Nevím, jak se zbavit stresu. Přijde mi, že na dané školy, kde se hlásím berou strašně málo lidí. Sice je pravda, že se říká, že na zdrávku se hlásí lidi s trojkami a čtyřkami, takže si myslím, že bych mohla mít i větší šanci. Mohli by jste mi prosím zkusit pomoct? Děkuji za ochotu 😊

  holka, 14 let, 22. března

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš z přijímaček obavy. To je docela pochopitelné, když nám na něčem záleží. Při stresu pomáhá mluvit o tom, co prožíváme, co si přejeme a čeho se bojíme se svými blízkými. Když se jedná o nějaké zkoušky, je nápomocné věnovat se přípravě, pomáhá vědomí, že jsme udělali, co bylo potřeba, že jsme věnovali čas a energii tomu, abychom mohli být úspěšní. Při stresu také zabírá sport a různá relaxační cvičení. Mnohé relaxace je možné najít na internetu, můžeš se je učit třeba i s rodiči či kamarádkami, případně se můžeš obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud ji ve škole máte. S ní se můžeš zvládání stresu věnovat naprosto konkrétně, tak, jak Ty osobně potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny
  Modrá linka

  Škola

  Těžkosti s učitelkou

  Ahoj, potřebuju poradit. Už jak jsem nedávno v jednom z mých dotazů zmiňovala, tak nesnáším fyziku a to nejen kvůli tomu, že je těžká, ale hlavně kvůli naší paní učitelce. Protože máme tu příšerně blbou distanční výuku, tak je to ještě horší ;-( .
  Jsem z té výuky úplně psychicky na dně. Všechno děláme rychle a já tomu poslední dobu vůbec nerozumím. Navíc se bojím zeptat, protože mě většinou tato učitelka zesměšní před celou třídou. Zrovna dneska mě zesměšnila taky a to tím způsobem, že řekla ať ukážu sešit na kameru, přitom ví, že mi to je nepříjemný a, že píšu pomalu :-c . Přemýšlela jsem jestli jí nemám napsat Email s tím, že jí prosím abych nemusela ukazovat sešit před celou třídou.
  A ještě jsem se chtěla zeptat jestli by tady na Alíkovi nebyl někdo kdo by mě mohl doučovat .

  Děkuji předem za odpověd $>

  holka, 11 let, 9. března

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou ses nám svěřila. Je dobře, že nezůstáváš na něco těžkého sama a obrátila ses pro podporu. Píšeš nám o svých těžkostech ve škole, konkrétně s fyzikou a s paní učitelkou z fyziky. Probíráte učivo rychle a ztrácíš se v něm, bojíš se zeptat, protože nemáš dobrou zkušenost s tím, že by Ti učitelka vyšla vstříc. Přemýšlela jsi, jestli jí nenapsat mail, ptáš se nás taky, jestli by nebyla možnost doučování.

  Moc mě mrzí, že se cítíš kvůli výuce tak špatně. Zasloužíš si, aby tu pro Tebe učitel byl právě tehdy, když něco nevíš a nechápeš. Rozhodně by Tě žádný učitel neměl zesměšňovat před třídou. Zní mi to, že máš i přesto všechno chuť s tím něco udělat, to je moc dobře. Píšeš o variantě mailu, kde bys přímo učitelce řekla, co Ti vadí a třeba bys popsala, jak by její chování vůči Tobě bylo podle Tebe v pořádku. Říkám si, že je možnost to sdílet i dál, pokud bys v komunikaci s ní chtěla podporu. Je možné oslovit třídního učitele, anebo školního psychologa, pokud jej na škole máte. Měli by Ti problém pomoct řešit, aby ses v hodinách cítila dobře. Máš plné právo na to, aby hodiny probíhaly lépe a bez zesměšňování, pak se i lépe chápe látka, kterou probíráte.

  Doučování se mi zdá jako moc fajn nápad. Bohužel, na Alíkovi nevím o nikom, kdo by mohl doučovat. Zvlášť teď během zavřených škol existuje více míst, kam je možné se obrátit. Říkám si, že by Ti měli v hledání doučování pomoct Tví rodiče, zkus je poprosit, jestli byste se na to spolu nepodívali. Můžete se ve vyhledávání zaměřit na neziskové/volnočasové organizace ve vašem městě, taky například organizace Člověk v tísni poskytuje doučování. Stejně tak jako v předchozím případě i ze školy Ti může přijít pomoc. Třídní učitel, školní psycholog anebo výchovný poradce by se měli orientovat, jestli a od koho poskytuje škola doučování. Stojí za to se zeptat.

  Chci Tě povzbudit, aby ses v obou věcech nebála svěřit rodičům anebo někomu blízkému. Může být úlevné se někomu vypovídat a taky je možná napadnou další možnosti, jak Tvou věc řešit. Nebuď na to sama.

  Hezčí dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Škola

  Na jakou školu?

  Ahoj poradno.
  Už mi zbývají jen 2 roky na ZŠ a nevím kam na střední nebo co budu dělat po 9.třídě. Chtěla bych na nějakou školu kde by se probíralo umění(malování obrazů, keramika,..), zpěv, tanec, hraní na nástroje. Existuje nějaká škola ve které by se toto probíralo?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  holka, 13 let, 4. března

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o to, co budeš dělat po základní škole. Nejsme výchovní ani kariéroví poradci, obecně to bude pravděpodobně nějaká umělecky založená škola, možná konzervatoř. Můžeš se poradit s rodiči a můžete se poohlédnout na internetu. Také se můžeš obrátit na výchovnou poradkyni (poradce) ve škole.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo najít školu, na které se Ti bude líbit
  Modrá linka

  Škola

  Přestup na jinou školu

  Ahoj
  Budu dělat přijímačky na gymnázium
  Chtěla bych se tam mooc dostat ne, protože bych byla zázračně chytrá, ale proto že mám na stávající škole špatné vztahy se spolužáky a přestoupit na jinou školu nemůžu. Co mám dělat kdybych se nedostala?:)

  holka, 1? let, 26. února

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svých plánech dostat se na jinou školu, na gymnázium. Přála by sis to, protože Ti nevyhovuje současná třída a vztahy v ní. Ptáš se nás, co dělat, kdyby ses na gymnázium nedostala.

  Mrzí mě, že ve třídě možná zažíváš nespokojenost a nepohodu. Nepíšeš k tomu nic víc, tak se konkrétně těžko hledá příčina a taky i to, co by to mohlo zlepšit. Zkusím proto odpovědět obecněji. Pokud se ve školní třídě někdo necítí dobře a nemá uspokojující vztahy se spolužáky, tak se může obrátit o pomoc. Ve škole je hned několik dospělých, kteří by mohli být oporou. Může to být třídní učitel, metodik prevence, jiný oblíbený učitel, často to bývá školní psycholog, pokud je na škole. Všem je možné se svěřit, měli by být nápomocní a vymyslet další účinné kroky, jak by se situace dala zlepšit, nejčastěji to je úkol školního psychologa (třídnické programy, konzultace s žáky, kterých se to týká apod.) Pokud je situace stále vyhrocená a všechny jiné způsoby pro urovnání situace se neosvědčily, tak se zvažuje třeba i přestoupení některého žáka.

  Chtěla bych Tě povzbudit v tom, že pokud se ve třídě necítíš dobře, tak nemusíš čekat do doby, než se dostaneš na jinou školu. Můžeš o tom všem někomu povědět, ulevit si v tom. Zasloužíš si v tom nebýt sama a cítit se ve třídě dobře. Napadá mě, jestli o tom všem ví Tví rodiče. Mohli by Tě vyslechnout a vymyslet spolu s Tebou, co dál. Neváhej se obrátit i na školního psychologa, pokud jej na škole máte. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), kde je víc prostoru podrobně probrat, co potřebuješ.

  Hezčí dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Škola

  Praxe na zdravotnické škole

  Dobrý den, chtěl bych jít na střední školu na zdrávku do Znojma, ale předem se chci, od jakého ročníku jsou praxe v nemocnici? Hledal jsem snad všude a nic jsem nenašel. Snad budete vědět. ☺

  14 let, 28. února

  Ahoj,
  hledala jsem také všude možně a vypadá to, že se to liší podle oboru, který se rozhodneš studovat. Například součástí oboru zdravotnický asistent je souvislá měsíční praxe v nemocnici ve třetím ročníku. Pokud si chceš být ale skutečně jistý, jak to probíhá konkrétně na tvé vybrané škole, nejjistější bude napsat dotaz přímo tam.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj, promiňte že sem píšu moc dotazů, ale mám jich opravdu hodně. Tenhle dotaz zní: dělám lezení, ráda si jdu zaběhat, baví mě jízda na kole a taky se doma učím základní cviky gymnastiky. Jenže je trochu problém s hvězdou, už dva roky se ji učím, ale umím ji tak na polovinu. Navíc mě občas, když trénuji dlouho, strašně začne bolet ruka a mám v ní strašnou křeč. Naštěstí teď máme učitelku na tělocvik, která je strašně fajn a znají se s mojí mamkou a tykají si, takže to by nebyl problém, ale já bych se hvězdu ráda naučila. Nevíte nějaký tutoriál, který je rychlý, ale bezpečný při kterém bych se hvězdu naučila? Cítím se trochu trapně, protože i kamarádka, co jí tělák nejde, umí hvězdu, ostatní ji umí perfektně, jenom já ji neumím. ;-(

  holka, 12 let, 1. března

  Ahoj,
  rozumím ti, jak se cítíš. Nikdy jsem hvězdu neuměla. Až v osmé třídě mi nová učitelka tělocviku řekla, že dělám hnězdu špatně. Nikdy mi nikdo neřekl, že musím na zem položit celou dlaň. Já dělala tu chybu, že jsem se snažila hvězdu dělat jen přes prsty. Možná je to i tvůj případ. Zkus se nad tím zamyslet.

  Co se křečí týče, o tom se určitě poraď doma a bylo by fajn se poradit i s dětským lékařem. Zase budu psát z vlastní zkušenosti. Trpívám na křeče v lýtkových svalech. Pomáhá mi, když polykám tabletky hořčíku. Ten si ale můžeš doplňovat i pitím minerálek s hořčíkem a chroupáním oříšků. :-)

  Jak překonat strach a naučit se přemet stranou - hvězdu? Našla jsem ti videa:

  Škola

  Nemám ve škole kamarády

  Ahoj Alíku,
  mám takový problém. Nemám žádné kamarády a třídní si toho všimla a ted volá rodičům, že nemám kamarády. Poraď mi prosím co mám dělat. Mám ted veliké problémy. Jsem v nějaké skupině pro postižené děti a nevím co mám dělat. Prosím odpověz.
  Přeji krásné odpoledne

  holka, 11 let, 17. února

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme, že jsi napsala Alíkovi a svěřila ses s tím, co Tě trápí. Píšeš, že jsi ve skupině pro postižené děti, máš teď velké problémy, že nemáš kamarády a učitelka to volá Tvým rodičům. Věřím, že je to nepříjemná situace. Zkouším z Tvých řádků uhádnout, s čím z toho všeho vlastně potřebuješ pomoc - mám pocit, že Tě trápí nejvíce situace s rodiči.

  Možná to bude znít hodně obyčejně, ale nejlepší cesta je zkusit si s rodiči promluvit o tom, co se děje. O problémech, o tom, že nemáš kamarády, o skupině, ve které jsi. Možná se Ti o tom bude špatně povídat, můžeš to rodičům i napsat. Pokud bys nechtěla mluvit s rodiči, můžeš si zkusit promluvit s třídní učitelkou - je vidět, že o Tebe má zájem a že jí záleží na tom, abys byla v pohodě (i když chápu, že Ti to nemusí být příjemné).

  Pokud by sis chtěla psát víc, můžeš přijít třeba na chat Modré linky www.modralinka.cz.

  Držíme palce, ať všechno zvládneš,

  Modrá linka

  Škola

  Proč mě spolužáci bezdůvodně nesnáší

  Ahoj Alíku,

  je to už nějaký ten pátek, ale psala jsem tady do poradny, že mě nadával spolužák venku a díky mojí spolužačce jsem přišla o kamaráda. Od té doby se nic nezměnilo. Včera ten spolužák (který mi nadával venku) dělal stream na sociální síti. Já jsem se tam připojila. On jakmile viděl že jsem se připojila tak mi začal nadávat. Řekl "hej vypadni Natko". Samodrejmě že jsem neodešla. On tam začal říkat před polovinou mojí třídy, že jsem kráva. Připojila se tam i moje kamarádka, které taky nadával. Strašně mě zamrzelo, že se tak chová. Nic jsem mu neudělala a on mě bez důvodu nadává na streamu. Potom mě z jeho streamu vyhodil. Spolužacka (ta kvůli které jsem přišla o kamaráda) taky udělala stream. Opět mě z něho vyhodila. Když jsem to řekla mamce, řekla ať si z toho nic nedělám, že oni mají akorát problém v sobě, ale proč ta nenávist začala? Chovaji se ke mně jako k odpadu.
  Ale proč mě oni tak nesnáší? Oni jsou nejlepší kamarádi spolu. Ale proč je mně mají takovou nenávist, když jsem jim nic neudělala. Je mi jich celkem i líto, protože když tohle dělají nemůžou mít snad ani čistý svědomí. Ani nevím co mám v této situaci dělat :( Přijde mi jakoby mi záviděli něco. Protože oni dva jsou ze špatných rodin. Asi budou mít nějaký problém v sobě.

  holka, 14 let, 15. února

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s podobným tématem jako minule, protože se situace nepohnula k lepšímu. Spolužák Tobě a Tvé kamarádce dokonce začal bezdůvodně nadávat na streamu. Pak Tě ze streamů i vyhodili. Píšeš, že vlastně nevíš, co bys v této situaci mohla dělat.

  Nezasloužíš si, aby Ti někdo bezdůvodně nadával a byl na Tebe hrubý. Na to Tví spolužáci určitě nemají právo. Mrzí mě, že to zažíváš. Uvažuješ, čím by to mohlo být, že mají takovou nenávist, i když jsi jim nic neudělala. To jsou těžké otázky a odpovědi na ně jsou většinou složené ze spousty věcí, které přispěly k celé situaci. Může tam hrát roli třeba to, že se jim nedaří dobře doma, jak píšeš, anebo že vidí kolem sebe něco, co by sami chtěli a nemají, a pak i spousta dalších vlivů. Je to opravdu těžké říct a možná ani oni sami nevědí, co všechno je k tomu vede. Zároveň je může podporovat v tom, co dělají, i to, že jsou teď dobří kamarádi a drží při sobě.
  Píšeš, že Tvé kamarádky se to taky dotklo, když ji vyhodili ze streamu. Říkám si, že by stálo za to si s ní o tom popovídat, zeptat se jí, jak to vnímá. Možná spolu vymyslíte něco, co by vám ulehčilo tu urážlivou komunikaci. Ve dvou se lépe čelí něčemu, co je nepříjemné. Přemýšlím, jestli je v každé situaci nutné reagovat, anebo naopak jestli by se dalo někdy vyhranit a oponovat tomu, co říkají.

  Vzhledem k tomu, že to jsou Tví spolužáci, kteří se k Tobě chovají špatně, mohl by pomoct i školní psycholog (online), pokud jej na škole máte. Nezasloužíš si, abys během školy (i online) měla obavy z toho, že se k Tobě budou zle chovat, anebo že Ti budou nadávat. Právě podobné spory pomůže řešit právě psycholog, anebo se můžeš obrátit i na výchovného poradce, anebo nějakého jiného učitele, kterému důvěřuješ. Je dobře, že máš v mamce oporu, neboj se jí svěřovat i dál, jak se situace vyvíjí a jaké z toho máš pocity.

  Hezčí dny přeje
  Modrá linka

  Škola

  Jak včas vstávat?

  Ahoj všem, bude to znít asi divně, ale nechce se mi vstávat a bohužel chodím pozdě na online hodiny. Posledně mi paní učitelka řekla, že pokud budu chodit pozdě na online hodiny, tak budu dostávat tresty. Nejde mi o to, že budu dostávat tresty, ale spíš o to, že bych tu online hodinu chtěla stíhat celou.

  holka, 17. února

  Ahoj,
  nezní to vůbec divně, ale má to snadné řešení. Říká se mu budík. :-D

  Pokud obyčejný budík nestačí, protože víš, že ho snadno zamáčkneš, musíš si na sebe najít nějaký důmyslnější trik. Jinými slovy: tvé bdělé zodpovědné já musí v době, kdy ví, že chce další den hodinu stihnout včas, nalíčit dostatečně chytrou past na tvé budoucí lenošivé já. ;-)

  Jak by taková past na sebe mohla vypadat?

  1. Budík nemusíš mít hned u postele, ale může ležet třeba na druhém konci místnosti, abys musela vstát a ujít pár kroků, než jej zamáčkneš.
  2. Budík můžeš zamaskovat do nějaké konstrukce z hraček, z knížek nebo ze stavebnice, aby nebylo snadné dostat se k jeho vypínači.
  3. Pro mobilní telefony existují chytřejší budíkové aplikace, které nutí uživatele třeba spočítat matematický příklad, než přestanou houkat.
  4. Můžeš si nastavit budíků několik, každý třeba po minutě. Budou tě sice strašně štvát, ale myslíš, že je v rozespalém stavu dokážeš všechny vypnout? :-D
  5. Pro obzvláště otrlé spáče: popros rodiče nebo sourozence, ať tě brzy ráno vzbudí a ať si na tom probuzení dají obzvláště záležet! :-c

  To, že si za bdělého stavu uvědomuješ svůj problém a že jej chceš řešit, je rozhodně dobrý první krok. Někdy i ta samotná obava, že člověk zaspí, může napomáhat účinnějšímu probuzení.

  Také by sis mohla vsugerovat pocit, že se před hodinou ještě potřebuješ podívat, co jste brali minule, aby ses myšlenkově lépe naladila na učivo. Jestli hodina začíná v 08:00, představuj si, že pro tebe začne výuka už v 07:50… a když pak náhodou budeš mít pětiminutové zpoždění vůči svému rozvrhu a začneš své samostudium v 07:55, tak to není taková tragédie, jako když přijdeš na online hodinu v 08:05.

  Alík

  Škola

  Zoufalá ze školy, myšlenky na zabití se

  Ahoj poradno, mám dost velký problém se školou a pochybuju že se z toho problému dokážu dostat a zlepšit se. Uvažuji že bych se zabila protože už to nemůžu vydržet a vidím to jako jediné řešení. Napřed jsem váhala jestli to sem napsat ale potřebuji se světit

  holka, 13 let, 17. února

  Ahoj z Modré linky,
  pozorně si čtu Tvou velmi stručnou zprávu a říkám, si, co všechno znamená dost velký problém se školou. Píšeš, že pochybuješ, že se z toho problému dokážeš dostat a zlepšit se. Dokonce zmiňuješ úvahy o zabití se, a to mi přijde velmi vážné.
  Musím ocenit, že ses rozhodla nakonec se svěřit a nezůstávat na trápení sama. Myslím, že to je ten správný krok k tomu najít cestu z Tvého problému.
  Pokud se problém týká školy, napadá mě, že jde nejspíš o nezvládání učiva. Jestli ano, je to tedy něco, co vznikalo postupně a také se to postupně dá napravovat. A vzhledem k tomu, že je teprve třetí týden v novém pololetí, říkám si, že je dobře, že ses svěřila včas.
  To jsou však jen mé domněnky z Tvé krátké zprávy, možná, že Tvé trápení je ještě v něčem jiném. Ale v každém případě je fajn, že ses svěřila, a proto by bylo dobré hledat nyní kdo a co by Ti mohlo pomoci.
  Přemýšlím, jestli by ses mohla obrátit na někoho z Tvých blízkých nebo na někoho ze školy, např. na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Samozřejmě k dispozici jsme Ti i my na Modré lince, nejlépe na telefonu 608 902 410 a 731 197 477, Skypu či chatu, kde můžeme spolu hledat možnosti, jak vše zvládnout (např. ve čtvrtek máme chat hned dopoledne, všechny kontakty najdeš na www.modralinka.cz). Pokud bys potřebovala se více svěřit ještě dnes, Linka bezpečí 116 111 funguje nonstop a zdarma.

  Přejeme Ti, abys nalezla tu správnou cestu z Tvého problému
  Modrá linka