Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alík radí dětem

    Vyhledat odbornou pomoc

    Ahoj,
    Mám tady nějakej takovej divný problém.
    Poslední dobou u sebe pozoruju že jsem jen tak z ničeho nic smutná. Ale docela dost a úplně bez důvodně, ani nevím jak bych to vysvětlila je to jako kdybych ztratila něco drahocenného ale zapoměla co to je nebo jako kdyby jsem v životě ztratila nějakýho důležitého člověka ale nikdy ho nepoznala. Prostě nevím jak to vysvětlit..
    Je to normální? Docela dost mě to trápí a rodiče se mě vždycky ptají " Seš v pořádku?" a já jim vždycky musím říct že jsem v pohodě protože vím, že kdyby jsem jim řekla že jsem smutná tak by se mě ptali proč jsem smutná a ten problém je že ani vlastně nevím. I když mě tam někde uvnitř něco strašně trápí ale nevím co to je.. I teť jsem smutná. Děje se to každý den...
    Můžete mi prosím poradit co s tím? Popřípadě jestli je to normální?
    Děkuji předem.. :)

    holka, méně než 13 let., 13. dubna 2021

    Milá pisatelko,
    Když si čtu tvůj dotaz, tak mě napadá, že rozhodně to normální není a bylo by potřeba tomu pozornost věnovat. Napíšu ti, co mě k tomu napadá. Nemůže to ale být vyčerpávající odpověď, protože k tomu bych potřebovala znát mnoho dalších podrobností a vidět tě osobně. Jsi na prahu puberty, a v tomto věku může docházet k velké citové bouři. Mohou se opravdu otevřít nějaké dávné vzpomínky z věku, kdy jsi byla hodně malá a nemusíš si na ně vědomě pamatovat. Proto ten pocit, který popisuješ, že tomu smutku nerozumíš odkud je. Většinou to souvisí s našimi vztahy, které kolem nás byly a jsou. Může jít o pocity, kdy ti někdo chyběl, kdo se ti třeba nevěnoval tak naplno, jak bys potřebovala, kdo tě nechával samotnou a tak. Mohla se v tobě uložit úzkost, která se zavřela do „šuplíku“ uvnitř mysli. A teď, když přichází toto bouřlivější období, tak se zase z toho „šuplíku“ vynořila a ty jí vnímáš jako ten divný smutek. Může to třeba odrážet i něco, co v té době prožívala tvá rodina, rodiče ale ty jsi tomu nerozuměla, pouze cítila ty emoce, které kolem toho byly. A opět teď se ti ty uložené emoce otevírají a ty je prožíváš jako smutek a ztrátu. Také jsi v období, kdy končí doba takového toho čistého dětství, kdy je vše prožíváno jako pěkné. A najednou ta puberta dělá uvnitř víc neklid, a to může být prožíváno jako nějaká ztráta. Přichází období, které přináší mnohem víc nejistoty, hledání co a jak, hledání místa ve světě a vztahu k sobě. Končí období, kdy vše bylo takové víc jasné, bezproblémové. A i s tím se vlastně nějak vnitřně loučíš. To bývá v prožívání dětí ve tvém věku poměrně Také v tobě končí doba takového toho čistého dětství, kdy je vše prožíváno jako pěkné. A najednou ta puberta dělá uvnitř víc neklid, a to může být prožíváno jako nějaká ztráta. Přichází období, které přináší mnohem víc nejistoty, hledání co a jak, hledání místa ve světě a vztahu k sobě. Končí období, kdy vše bylo takové víc jasné, bezproblémové. A i s tím se vlastně nějak vnitřně loučíš. To bývá v prožívání dětí ve tvém věku poměrně časté.
    A pak je tu samozřejmě i otázka nad tím, jestli se u tebe třeba nerozvíjí dětská deprese. A tady bych ti doporučila se o tom poradit s někým, kdo tě může vidět osobně a popovídat si s tebou. Třeba tvůj dětský lékař. A zkus se domluvit s mámou, jestli by s tebou navštívila dětskou poradnu. Bylo by dobře, aby tvůj psychický stav viděl někdo, kdo to umí porovnat a posoudit. I to se v tvém věku může stát a je to poměrně časté. Má to mnoho možných řešení a pomoc v tom existuje dobrá. A je vždy dobře, když se to zachytí co nejdříve. Moje doporučení proto je, požádej mámu o pomoc s tím a vyhledejte dětského psychologa. Nejspíš tě úplně uklidní a nebude to nic vážného ale je dobré se v tom vyznat. A až budeš vědět víc, můžeš třeba zase napsat nám a pobavíme se o tom dál.
    Tak je moc dobře, že ses ozvala a napsala do poradny.
    Budu ti držet palce ať najdeš brzy cestu k úlevě.
    Poradce Centra Locika

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Vyhledat odbornou pomoc

    Deprese?

    Dobrý den jenom bych se chtěl zeptat co mám dělat když mám že svých rodičů asi deprese já to nepoznám jestli mám deprese asi proto že už je mám dlouho a nevím co stín mám dělat

    Ahoj Vaso,

    je dobře, že si pro sebe hledáš pomoc. Z Tvé zprávy však víme příliš málo, abychom Ti mohli napsat něco konkrétního. Jestliže Tě trápí něco, co se týká rodičů a bylo by možné s nimi o tom, mluvit, chci Tě podpořit, abys s nimi pomluvil. Jestliže máš dojem, že s rodiči mluvit nemůžeš, zkus se obrátit na někoho jiného z rodiny, komu věříš. Nebo se můžeš obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud ve škole máte, či nějakou oblíbenou paní učitelku (učitele). Také můžeš kontaktovat Modrou linku, buď prostřednictvím chatu, Skype, či telefonu. Pokud skutečně trpíš depresemi, je důležité, aby se Ti dostalo podpory, kterou potřebuješ.

    Klidné dny Ti přeje Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Nevím, co se životem

    Ahoj Alíku.
    Potřebuji pomoct. Posledních pár měsíců se cítím jakože sem nepatřím. Nic mě nebaví a kdyby už jo rodiče mi to nedovolí. Nemám žádné kamarády, nemám se s kým poradit, nikdo mě nemá rád a taky mi to všichni říkají.

    Pro rodiče nejsem dost dobrá, prý jsem, zklamání, spratek, kráva a že nic jiného nejsem, taky mi často brácha s mámou říkají že jsem zbytečná, že jsem chyba a že ze mě nikdy nic nebude.
    Něco jsem si z toho vzala a ve škole mám samé 1.

    Posledních pár dní usínám až v jednu nebo ve tři ráno. Furt brečím a nevím co se životem. Nevím co mám dělat až půjdu na střední, nebo na vejšku. Nevím co mi jde a nejde, ani co mě baví nebo ne. V dnešní době to po mně každej chce vědět, ale já nikdy nevím co říct..

    Občas když hodně brečím, začnu si rýt nehty do kůže, nebo se hodně těžce škrábat až zůstanou jen škrábance a strupy jako od kočky. Občas to udělám i do krve.

    Když jsem se s mámou hodně pohádala chtěla jsem umřít, vadilo by to vůbec někomu? Vždycky mi všichni říkají že jsem zbytečná, a život mi taky přijde zbytečný, tak proč se ho prostě nevzdát..

    Jediná moje útěcha je, že si přeju někoho kdo by mi rozuměl, naslouchal a chtěl mi pomoct, měl by mě rád atd. prostě bych chtěla kamarádku. Ve škole se mi všichni smějí že nosím jen jedno oblečení protože mi máma jiné nechce koupit a říká že dokud není děravé tak mi stačí. Přitom nejsme chudí.

    Poslední dobou hodně přemýšlím, a chtěla jsem se už někomu svěřit. Chtěla jsem k psycholožce ale když jsem našla Alíka hned mi to přišlo jako lepší nápad. Hlavně o psycholožce bych musela říct rodičům kteří by se vyptávali a beztak by jim bylo otravný mě tam vůbec zavést.

    Kamarádku mám jen jedinou, jestli jí tak vůbec můžu říkat. Furt mě pomlouvá a lže mi za zády. A když jen něco špatně řeknu hned se na mě dívá jak na exota. Nebo nedej bože si vzít jinou barvu než černou, to se mnou nemluví.

    Taky mě dost trápí můj vzhled, mám podváhu měřím 163cm a vážím 42kg. Jsem strašně hubená. Všichni mi to říkají a mě to trápí. Sama sobě se nelíbím ani v obličeji. Vždycky jsem na sebe naštvaná když se dívám do zrcadla. Je mi ze mě špatně, a to mému problému vůbec nepomáhá.

    Taky tomu nepomáhá jeden spolužák se kterým bych taky potřebovala poradit. Celý den je otočený a sedí tak aby na mě furt viděl. Když zrovna v hodině neděláme něco důležitého je na mě otočený a doslova civí. když se na něj podívám jen mi z něj zle, doufám že se otočí ale nikdy to neudělá. Vždycky jen civí dál. Furt za mnou dolízá a chce se se mnou strašně bavit. Takhle to je už čtyři roky, už v té třetí třídě jsem se dozvěděla že se mu líbím a já mu furt říkám ať už mě nechá že mi to je nepříjemné, a ať už mě nechá. Jeden den si dá pokoj a pak je to tu zas. To je mnou tak posedlý. Do toho jeho nejlepší kamarád mi začal dělat to stejné. A já už jsem zoufalá. A když jsem to řekla mé (kamarádce) tak mi řekla že mám být ráda. Jenže je to nepříjemné když třeba jím a oni na mě civí. Prosím pomoc co mám dělat.

    Nevím co je se mnou.. Možná jen deprese co přejde?

    Dopředu děkuji už dlouho jsem to chtěla někomu říct.

    holka, 13 let, 13. března

    Ahoj z Modré linky,

    píšeš nám o mnoha obtížných věcech, které se Ti nyní v životě dějí. Doma často slýcháváš dost necitelné poznámky o tom, jak z Tebe nikdy nic nebude. Ve škole se Ti smějí kvůli oblečení, také Tě trápí, jakým způsobem na Tebe civí spolužák. Píšeš také, že se nelíbíš sama sobě, připadáš si strašně hubená. Špatně se Ti usíná, někdy si ryješ nehty do kůže, už Tě i napadlo, jaké by tu bylo nebýt, zda by si vlastně někomu chyběla. Přemýšlela jsi o tom svěřit se psycholožce, nakonec ses ale rozhodla zvolit jako prvního Alíka.

    V prvé řadě chci zmínit, že si vážím důvěry, kterou jsi do své zprávy vložila. Vnímám, že v poslední době prožíváš řadu těžkostí, a je moc dobře, že ses to rozhodla někomu říct. Zároveň se domnívám, že naše odpověď samotná nebude v tak náročné situaci, kdy sama sobě ubližuješ a napadají Tě i sebevražedné myšlenky, úplně stačit. Jsem moc rád že píšeš, a chtěl bych Tě podpořit v tom, abys zkusila vyhledat i zmíněnou pomoc psycholožky, moc bych Ti totiž přál nemuset na to všechny být úplně sama. Může jít o soukromou psycholožku, kterou by Ti, jak správně píšeš, museli zprostředkovat rodiče, nebo o školní - k té bys, pokud ji na škole máte, mohla zajít i bez rodičů. Některé školy dávají rodičům podepsat na začátku školu souhlas, že jejich dítě může pomoc psychologa využívat. Možná to tak máte taky a povolení je už podepsané. Každopádně zajít za školním psychologem či psycholožkou se dá i bez toho.
    Píšeš nám, že nemáš sama sebe ráda. Říkám si, že to musí být hrozně těžké mít se ráda, když doma běžně slýcháváš, jak si zbytečná si a že s Tebe nic nebude. Myslím si, že dospět ke spokojenosti se svým vzhledem je složitá cesta pro každého z nás, o to těžší pak, když nám ji naše okolí nijak neusnadňuje. Přál bych Ti být k sobě v tomto ohledu vlídnější a věřím tomu, že časem se Ti podaří docenit věci, které se Ti na sobě naopak líbí.

    Co se týče Tvého spolužáka, představuju si, že to může být dost nepříjemné, když na Tebe často civí a chodí za Tebou, přestože si to nepřeješ. Jestliže se kvůli tomu cítíš ve třídě zle, mělo by se Ti dostat zastání. Myslím, že v takové situaci by měl zasáhnout nějaký učitel, a může být fajn zkusit to říct nějakému, kterému věříš.

    Když je člověku dlouho takto špatně, je bohužel přirozené, že jej napadají i myšlenky na sebevraždu, a je moc dobře, že Ty o tom dokážeš takhle statečně mluvit. Zmiňuješ toho ještě víc, až si říkám, že jsi velmi statečná, že to takto zvládáš. Pokud jsi od této odpovědi nezískala to, co jsi od ní potřebovala, nebo by sis přála kterékoliv z těch témat probrat do větší hloubky, neváhej se na nás obrátit - fungujeme nonstop telefonicky (608902410) nebo ve vybraných časech na chatu (modralinka.cz). Můžeme spolu také probrat, na koho dalšího by ses mohla obrátit, pokud by Ti výše navržené možnosti nesedly. Jak jsem zmínil výše, je důležité nebýt na takto těžké věci úplně sama.

    Držíme palce,
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Stálý stres

    Ahoj poradno,
    Mám problém. Snad tento dotaz bude dávat nějaký smysl.

    Zjistil jsem, že jsem pořád v psychickém napětí(i ve stresu),ale vůbec nevím proč. Kvůli tomu nejspíš nemám vůbec žádnou chuť k jídlu a proto mám podváhu. Navíc je mi z toho smutno, protože mě to omezuje(nemůžu usnout,...).Chtěl jsem můj problém někomu říct, jenže jsem zjistil, že nemám žádného člověka komu bych věřil.

    Čím dál víc nad touto situací přemýšlím, tak vůbec nevím co mám dělat. Kvůli jednomu problémů mám další a tak dále. Jak vyřešit všechny ty problémy?

    Předem děkuji za odpověď

    Kluk, 9. března

    Ahoj,

    Moc hezky jsi popsal svoje trápení, mám pocit, že jsi hezky vystihl, jak funguje stres. Úplně stejně jako se nabaluje sníh na kutálející se sněhovohou kouli, až se z ní stane lavina, nabaluje se i u Tebe jeden problém na druhý a brání Ti v tom, se alespoň trochu uvolnit. Neustálý stres Ti brání normálně fungovat, přiměřeně se stravovat, spát. Mrzí mne, že máš takové trápení a je mně líto, že nemáš ve svém okolí nikoho, komu bys věřil natolik, abys s takovou osobou mohl své starosti sdílet. Obávám se, že bez sdílení se řešení Tvého trápení neobejde. Nepíšeš, jak dlouho zmíněný stres trvá. Působením dlouhodobého stresu je možné i onemocnět, proto bys měl svůj stav zkonzultovat s Tvou praktickou lékařkou/lékařem, která/ý by Ti poradil/a, jak dál. Nejrozumnějším řešením je proto svěřit se rodičům a spolu s nimi se obrátit na odborníky, např. už výše zmíněného praktického lékaře, psychologa či výživového poradce. Je důležité vyšetření neodkládat, jinak by mohlo dojít k prohloubení Tvých potíží. Kontaktovat můžeš jak nás www.modralinka.cz, tak také centrum Anabell, kde by s Tebou probrali vše v souvislosti se stravováním.

    Přejeme Ti, ať se Ti daří.
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Vnitřní zmatek

    No... Ahoj všichni.
    Já jen že.. se necítím jako kdybych do tohohle světa nepatřila, jsem víc vzteklá třeba že učitelka mně neskutečně naštvala, protože jsem si četla knížku o hodině kdy jsem čekala než tam nastaví prezentaci a mezi tím ona ke mně přišla a zeptala se jestli si dělám prd*l. Já jako jí knížku odevzdala a na konci hodiny jsem si ji chtěla vzít zpět, no a v tom začala říkat že kdyby nebyla z knihovny, tak si ji nechá u sebe do konce školního roku a ještě mi řekla że jestli ještě jednou uslyší že si čtu o hodině, tak dostanu výchovné opatření, plus říkala něco o školním řádě. Dost pravděpodobné je že to je kvůli tomu že kníżka má v názvu zmíněn satanismus :_). Ale já pak na ní byla naštvaná celý den. Chtěla bych si nejradši udělat voodoo panenku a něco jí tak udělat. Nevím jestli by mně ta kníżka dokázala nějak ovládat moji mysl ale vůbec se necítím že bych to byla já kdo tu teď sebe ovládá. Ovládá mně někdo více vzteklý a já o tom plně vím, jen se takhle nikdy nechovám, bylo to poprvé. Možná to je z nedostatku spánku, ale spím denně aspoň 6hodin myslím. Tak nevím v čem by byl problém. Jestli se nějak měním já fakt nevím asi mám v hlavě zmatek, nejsem si jistá jestli jsem normální, asi bych potřebovala psycholožku nebo něco takovýho (víte co myslím ne?). Nebo jestli se z toho dostanu sama nevím. Fakt nevím mám pocit že moje myšlenky nejsou uspořádané tak jak by měly. Necítím se ani doma jako doma (aspoň teď teda ne). Jako kdyby mně tu neměli rádi nebo já nevím. Možná to je fakt jen že asi málo spím. Obvzlášť tenhle den jsem šla spát později než obvykle. Ale hlavně já, taková optimistická a najednou tohle. Vůbec to nechápu. Nerozumím sama sobě. Je to nějaký přechod který si zažívá každý?

    Uzlíček neštěstí co neví co se vztekem, 8. března

    Ahoj z Modré linky,

    děkujeme za dotaz, který jsi poslala Alíkovi. Píšeš toho více - o učitelce, knížce, kterou čteš a která má v názvu zmíněn satanismus, ale hlavně o vzteku, který Tě ovládá, o tom, že máš pocit neuspořádaných myšlenek a také pocit, jako bys nepatřila do tohohle světa. Ptáš se, jestli je to přechod, který zažívá každý.

    Oceňuju, že dokážeš upřímně a otevřeně popsat, co se s Tebou děje. V období dospívání se opravdu stává, že mladý člověk prožívá vnitřní zmatek i pocity naštvání a vzteku, tedy určitý přechod. Pokud to ale přesahuje určitou míru, pocity jsou hodně silné, nebo trvají hodně dlouho, tak by opravdu bylo pomocí vyhledat psychologickou pomoc. Začít můžeš u školního psychologa, kterému povíš, co se s Tebou děje a jaké máš pocity, a budete hledat cesty k tomu, abys více rozuměla sama sobě a bylo Ti lépe.
    Z toho, co píšeš, není poznat, jakou knížku čteš, ale to, co k nám přichází (co čteme, na co se díváme, co zažíváme…) na nás má určitě vliv. Možná by pomohlo i to, kdyby sis pro četbu vybrala knížku, která spíše uklidňuje a přináší pozitivní pocity, než tu, která má v názvu satanismus.
    Pokud bys potřebovala, můžeš se obrátit i přímo na Modrou linku, ať už telefonicky, nebo prostřednictvím chatu. Všechny kontakty najdeš na www.modralinka.cz.

    Přejeme klidnější dny,

    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Deprese a kamarádi

    Ahoj
    Už několik měsíců mám depresi. Nemám odvahu se svěřit nikomu z rodiny a kamarádi mi nemají jak pomoct. A ta moje deprese vypadá nějak takhle:

    • neustále si vyčítám všechny své chyby
    • myslím si o sobě že vypadám hrozně
    • jen výjimečně mám dobrou náladu
    • často se najednou rozbrečím
    • čas od času myslím na sebevraždu, ale vždy si to rozmluvím

    A začalo to tím že se moji rodiče rozešl. Tehdy jsem ještě neměl depresi, ale ten smutek mi stále zhoršoval náladu a teď mám již dle testu střední depresi.
    Jediná osoba která mi dokáže aspoň na pár minut zlepšit náladu je má kamarádka, která se mi zároveň i líbí. Chodí do vyšího ročníku. Snažím se s ní co nejčastěji komunikovat, ale nemám často šanci. A moc se mi s ní nechce psát, jelikož nebývá často online a navíc nepoznám jestli jsem nenapsal něco špatného.

    • Jak se mám zbavit deprese?
    • Jak mám více komunikovat s mou kamarádkou?

    Děkuji.

    kluk, 3. března

    Ahoj z Modré linky,

    vážím si toho, že takhle otevřeně píšeš o tom, co teď prožíváš. Z Tvého psaní vnímám, že už několik měsíců prožíváš velmi těžké období. Nejdříve se ptáš, jak se zbavit deprese. Říkám si, že je nejdůležitější nebýt na to sám. Píšeš, že nemáš odvahu se svěřit nikomu z rodiny a chápu, že je někdy těžké o takových věcech mluvit s těmi nejbližšími. Na druhou stranu právě rodiče (nebo někdo jiný dospělý z rodiny) Ti mohou nejlépe pomoci, protože Tě nejvíce znají a také Ti mohou zařídit odbornou pomoc, kterou by sis zasloužil. Mohli byste najít nějakého psychiatra/psychologa, který by s Tebou probral, co Tě trápí a společně byste mohli přijít na to, co by Ti teď pomohlo. Případně by Ti mohl dát nějaké léky, které by mohly dočasně ulevit. Je úplně v pořádku takovou podporu využít. Více dětí/dospívajících okolo rozchodu rodičů prožívá náročné období a je velmi dobré, když je tím provede nějaký odborník. Přemýšlím nad tím, co by Ti pomohlo, aby pro Tebe bylo snazší se rodičům svěřit. Napadá mě, že jim můžeš ukázat svůj vzkaz nám a naši odpověď nebo to probrat s kamarádem/kou a „natrénovat si“, jak jim to říct. Další možností je třeba vyhledat školního psychologa, pokud na vaší škole máte, a poradit se o tom s ním, nebo, jak jsem již zmínila, s kýmkoli jiným z rodiny, komu věříš.
    Také jsou věci, které teď pro sebe můžeš udělat sám. Například snažit se dělat věci, které máš rád, které máš aspoň trošku chuť dělat. Můžeš trávit čas se svými kamarády, podívat se na oblíbený film, seriál, dát si k jídlu něco, co máš rád. Když se Ti chce brečet, je dobré si to dovolit a vypustit to, co se v Tobě nastřádalo. Zmiňuješ i to, že čas od času myslíš na sebevraždu, ale vždy si to rozmluvíš. To bych chtěla moc ocenit. Chápu, že člověka někdy napadne, že by to bylo možná nejjednodušší řešení, když je toho všeho kolem nějak moc. Ale kdyby to opravdu udělal, už se to nedá zvrátit. Když si člověk dá čas a hledá cesty z těžkého období ven, zjistí, že tam jsou. Někdy blíž, než by čekal. Tak bych Tě chtěla moc povzbudit k tomu, abys to nevzdával, mluvil o tom jak se cítíš se svými blízkými a věřil, že svou cestu z toho najdeš.

    Druhou Tvojí otázkou je, jak více komunikovat se svojí kamarádkou. Je moc fajn, že máš někoho, kdo Ti dokáže zlepšit náladu. Nevím, jak přesně vaše kamarádství vypadá a jak ho vnímá ona, ale Ty bys s ní rád byl v kontaktu víc. Zároveň jí nechceš moc psát, tak mě napadá, že se jí můžeš zeptat, jestli by s Tebou nechtěla jít třeba ven, někam do kavárny nebo vymyslet jiný způsob, jak vytvořit prostor, kdy byste si mohli povídat a strávit spolu nějaký čas.
    Kdybys chtěl to, co prožíváš, ještě více probrat s námi, určitě jsme Ti otevření. Lepší je nám zavolat nebo naspat na chat, kde se můžeme vzájemně doptávat (více na www.modralinka.cz).

    Přejeme Ti hodně odvahy.
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Nebaví mě žít

    ahoj, potřebuju poradit...už od malička jsem introvertní a nemám ráda přitomnost hodně lidí, ale poslední dobou je mi v okolí plno lidí zle, začne se mi motat hlava a všechno začíná být úplné nereálné.. Taky poslední dobou se cítím divně a nemám důvod být šťastná a nic mě nebaví, někdy si říkám že nechci žít že mě to prostě nebaví a prostě nemám žádné emoce a jak někdo vůbec může mít emoce prostě já nechápu život a prostě sem ani nepatřím... jak se tohoto mám zbavit..

    holka, 14 let, 4. března

    Ahoj z Modré linky,

    píšeš, že potřebuješ poradit. Od malička jsi introvertní, nemáš ráda přítomnost více lidí a poslední dobou se do takových situacích bohužel dostáváš. Je Ti v nich zle, motá se ti hlava a vše začíná být nereálné. Do toho se poslední dobou cítíš divně, nemáš důvod být šťastná, nebaví Tě žít a nemáš emoce. Někdy si říkáš, že nechceš žít a nebaví Tě to. Chtěla by ses toho zbavit.
    Jsem rád, že jsi v takhle těžké situaci byla schopná sebrat sílu a odvahu a napsat o pomoc. To, co popisuješ, vůbec nezní lehce a mrzí mě, že se takto cítíš. Lidé se občas dostanou do situací, kdy je jim velmi těžko a třeba ani v danou chvíli nevidí jak z toho ven. Věřím ale, že takové stavy nemusejí trvat věčně, a že je možné znovu cítit radost do života, když člověk najde sílu říci si o pomoc. K tomu bych chtěl moc podpořit i Tebe.
    Ty jsi už dokonce první krok udělala - napsala na Alíka. Přemýšlím, jestli je v tvém okolí někdo další, ideálně dospělý komu věříš, komu by si o tom mohla říct? Možná jeden z rodičů, babička, děda, teta, nebo třeba oblíbená učitelka ve škole? Jednak by si s nimi mohla sdílet jak se cítíš, a také byste spolu mohli hledat odborníka, který by ti s tvým trápením mohl pomoci. Možná máte třeba ve škole psychologa, ke kterému bys mohla zajít. Mluvit se o tom dá také třeba s praktickou doktorkou. Obrátit se můžeš také na nás nebo kteroukoliv jinou linku důvěry, ať už chatem nebo telefonem. Všechny možnosti jak nás kontaktovat najdeš na stránkách www.modralinka.cz
    Zároveň bych Tě chtěl podpořit v tom zkoušet dělat aktivity, které máš ráda, a nebo si je dělala ráda dříve. Je důležité takové činnosti v životě mít a nacházet i v nepříjemných období malé ostrůvky radosti, úlevy nebo odpočinku.
    Doufám, že si v odpovědi alespoň trochu nalezla to, co jsi potřebovala.

    S přáním lepších dní,
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Jak přestat se sebepoškozováním?

    Ahoj poradno.
    Chtěla bych se svěřit protože nikomu to říct nemůžu ví to jen jedna kamarádka. Občas se sebepoškozuji a chtěla bych se zeptat jak bych s tím mohla přestat děkuji moc :)

    holka, 13 let, 26. února

    Ahoj,

    oceňuji Tvou upřímnost a odvahu, se kterou jsi napsala. Je moc dobře, že hledáš způsoby, jak přestat se sebepoškozováním. Tvůj dotaz je velmi stručný, neuvádíš skoro žádné informace. Proto má odpověď bude spíše obecná nabídka možností, snad pro Tebe bude něco z toho užitečné.

    Hned na úvod Ti chci říct, že neexistuje jeden univerzální a spolehlivě účinný postup, jak se sebepoškozováním přestat. Každý člověk je individuální, každého k sebepoškozování vede jiná situace, každý prožívá něco jiného a tak i cesta ven může být různá. Kdybychom spolu mluvily, zajímalo by mě, jak dlouho se sebepoškozuješ, jestli jsi třeba už i sama zkoušela nějaké postupy, jak přestat, jestli něco někdy fungovalo, i kdyby jen jednou. To jsou otázky, nad kterými se můžeš sama zamyslet.
    Často lidé v sebepoškozování nacházejí úlevu od některých pocitů. Může to být strategie, která určitou dobu dobře funguje, avšak časem většině lidí začne vadit a chtějí se jí zbavit. Zdá se, že to je teď i Tvůj případ. Mohlo by pro Tebe být užitečné přemýšlet o tom, jaké pocity a potřeby u sebe vnímáš ve chvíli, kdy máš chuť si ublížit. Pokud by se Ti to podařilo zjistit, můžeš pracovat s tím, jak jinak bys mohla v danou chvíli své potřeby zajistit. Některým lidem pomáhá věnovat se činnosti, u které dokáží na nepříjemné nutkání zapomenout. Je nějaká taková činnost, která Tě „pohltí“? Může to být cokoliv - poslech hudby, malování, tanec, jít si zaběhat. Kdyby bylo nutkání velmi silné, můžeš zkusit přejíždění kostkou ledu po místě, kde by sis chtěla ublížit, nebo dát na zápěstí gumičku, silou natáhnout a na zápěstí ji pustit. Někomu pomáhá i fixou kreslit náznaky říznutí anebo se štípat.

    Chci také zdůraznit, že je dobré na sebe netlačit a nedávat si příliš velké cíle. Obvykle není možné přestat ze dne na den. Každé ublížení, které se Ti podaří zvrátit je úspěch, ale i kdyby sis někdy znovu ublížila, neznamená to selhání, děje se to tak skoro všem. Je také vhodné, abys na to nebyla sama a měla někoho, s kým můžeš sdílet, čím procházíš. Třeba rodiče, prarodiče, jiného příbuzného anebo i oblíbenou učitelku. Některé školy mají školní psycholožku/psychologa, i to je vhodný člověk, se kterým o tom mluvit. První návštěva obvykle může být bez vědomí rodičů. Pokud takového odborníka ve škole nemáte, rodiče Ti mohou psychologa/psycholožku zajistit i mimo školu. Pokud bys cítila, že sama přestat nedokážeš, neboj se psychologa/psycholožku vyhledat, zasloužíš si pomoc. Pokud by v Tvém okolí nebyl nikdo, s kým bys o tom mohla mluvit, můžeš se ozvat znovu i nám, lépe ale na telefonu nebo na chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

    Držíme Ti palce,
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Jak se přestat řezat?

    Zdravím, mám další problém.

    Víte, již před rokem jsem byla v hrozném psychickém stavu, ze kterého jsem nevěděla, jak ven. A před tím rokem jsem se začla řezat, bohužel nejsem schopná přestat i když chci. Něco mě vždy donutí to udělat znovu. Přijdu si nenáviděná vším co existuje. Přijde mi řezání jako jediná věc co mi opravdu dokáže pomoct. Prosím, jak mám zvládat své emoce aniž bych se pořezala? Prosím jak se mám přestat řezat?

    Předem děkuji za odpověď
    Jackie

    holka, 14 let, 21. února

    Ahoj z Modré linky,

    píšeš nám s tím, že je pro Tebe těžké přestat se řezat. Vážím si toho, že ses dokázala svěřit a našla jsi odvahu v tom nebýt sama. Zasloužíš si v takových chvílích podporu a pomoc. Představuji si, že je možná více věcí, které Tě tíží, ze kterých nevíš aktuálně „jak ven“. Píšeš, že řezání je pro Tebe v tuto chvíli jediná věc, co dokáže pomoct. Moc bych chtěla ocenit, že s tím chceš přestat, a přemýšlíš nad tím.
    Ráda bych Tě povzbudila k hledání a zkoušení jiných způsobů, které Ti dokáží ulevit a neublíží Ti. Existují. Bývá to náročné, ale je to určitě možné a mnohým se to dobře daří. Říkám si, že na začátek je moc fajn, že si to uvědomuješ a že to chceš změnit. Přijde mi výhodné mít plán, co zkusit dělat, když přijdou myšlenky na to si ublížit, můžeš si ho zkusit sepsat a pak jen dle něj jednat. Zařadit si tam můžeš to, co Ti je blízké a neublíží Ti. Možná v tu chvíli budeš mít chuť dát si sprchu (teplou nebo naopak studenou), možná se budeš potřebovat víc hýbat, skákat, bouchat do polštáře, vykřičet se, nahlas zpívat, mačkat měkký balónek, vyběhnout ven do parku, čmárat, možná budeš chtít někomu blízkému zavolat, možná se budeš chtít zhluboka prodýchat a mnoho dalšího. Další tipy, nácvik dýchání a seznam pomoci najdeš v aplikaci Nepanikař, stojí za to si ji stáhnout a vyzkoušet. V náročných situacích, kdy se snažíš nutkání přečkat (bývá to pár desítek minut) a pak i dlouhodoběji, by sis zasloužila nebýt v tom sama.

    Možná to zní teď náročně, ale chtěla bych Ti dodat odvahu, aby ses svěřila někomu, komu důvěřuješ – možná to jsou Tví rodiče, někdo jiný z rodiny, učitelka ve škole, školní psycholožka, starší kamarádi. Když o tom budou vědět, mohou být lépe připraveni Ti pomoct a společně s Tebou hledat dlouhodobější úlevu. A to si moc zasloužíš. Jsme tu pro Tebe anonymně i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) anebo se můžeš ozvat na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

    Držíme palce, ať si brzy najdeš účinnou pomoc,
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Zajídání smutku a sebepoškozování

    Ahoj Alíku a spol
    Myslím že mám dost velký problém nebo to si myslí spíše moji kamarádi. Nejsem na tom psychicky asi úplně nejlíp jelikož už jsem asi tak v háji že nedokážu brečet už mi to nejde. Mám i problém se vztekem jelikož když se nastvu tam jsem pak smutná a začnu ten smutek zajidat ne úplně zdravím jídlem. Krom toho kdyz mám nějakou slabou chvilku a už nepomáhá jídlo tak se řezu(sebepoškozuju). A na to sebepoškozovani přišli moji rodiče mám strach že to někomu řeknou nebo mě pošlou na psychiatrii. Mám pocit že ty problémi plynou z toho co se mi děje ve škole(nadávaj mi tam ostatní děti učitelky me nemaj rady hlavně jedna mě nesnáší), a když jsem sama nebo se cítím osamělá tak to taky nedopada dobře.
    Už nevím co mám dělat moji kamarádi taky ne...
    Děkuju za odpověď
    Preji hezky den >X<-

    holka, 14 let Vixy, 19. února

    Ahoj Vixy,

    píšeš nám, protože Ty i Tví kamarádi si všímáte, že na tom nejsi psychicky nejlépe. Zajídáš emoce a když to nepomůže, někdy se i řežeš. Moc oceňuji, že ses rozhodla nám napsat a hledáš si pro sebe pomoc. Vidím, že Ti Tvá situace není lhostejná.
    Je mi líto, že teď tohle v životě prožíváš. Představuji si, že je to moc náročné. Jsem ráda, že máš kolem sebe kamarády, kteří o Tebe mají starost, asi se jim i můžeš svěřit. Je také dobře, že jsi napsala nám, když si nevíš rady. Velmi oceňuji, jak nad svou situací přemýšlíš a že Tě i napadá, že by Tvé potíže s jídlem a řezáním mohly pramenit z toho, co se Ti děje ve škole. Opravdu to tak může být, i když s jistotou Ti to říci nedokážu. Představuji si, že může být zraňující denně se potkávat s tím, že Ti spolužáci nadávají a učitelky Tě nemají rády. Takové chování si nezasloužíš a není to v pořádku. Píšeš, že už nevíš, co máš dělat. Připadá mi důležité, abys na to nebyla sama a abys pro sebe měla odbornou pomoc.

    Tví rodiče ví o řezání. Přemýšlím o tom, jak na to asi reagovali, zda jste spolu mluvili o tom, jak se cítíš a co se Ti děje ve škole. Tvoji rodiče by měli vědět, co ve škole prožíváš, protože by mohli podniknout nějaké kroky, například promluvit s paní učitelkou. Škola by měla zajistit, aby se k Tobě spolužáci chovali s respektem a nenadávali Ti. Současně Ti rodiče mohou zajistit psychologickou pomoc. Díky takové pomoci bys mohla lépe porozumět svým pocitům a naučit se s nimi postupně zacházet tak, abys nemusela sahat po jídle nebo řezání. Možná máte ve škole i školní psycholožku/psychologa? Tam bys mohla jít na první návštěvu i bez vědomí rodičů. Svěřit se můžeš také jakémukoliv dospělému, ke kterému máš důvěru, může to být i jiný příbuzný anebo třeba i vedoucí kroužku. Pokud by nikdo takový nebyl, i my jsme Ti nadále otevřeni, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

    Držíme Ti palce, abys pro sebe našla pomoc, kterou potřebuješ.
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Problém se nadechovat

    Ahojky, chtěla bych se zeptat jestli existuje něco jako psychická ataka. Vím, že existuje panicka ataka, a u ní má člověk hrozný strach. Mě zajímá,co to je, když jsem měla něco takové jakože mi bylo moc smutno a měla jsem problém se nadechovat. Myslíte, že to byla jen depka, nebo co to může být? A co musím udělat aby to nebylo znovu? Je něco, čím to můžu vyléčit? Ještě se omlouvám jestli vás otravuju, ale nevím koho se zeptat a na internetu všude píší něco jiného a rodičům to fakt říct nedokážu a ani nechci.

    holka, 14. února

    Ahoj z Modré linky,

    děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o tom, že Ti nebylo dobře po těle, měla jsi problém se nadechovat. Ráda by ses tomu do budoucna vyhnula. To, o čem nám píšeš, mi zní vážně. Rozumím tomu, že to nechceš zažít znova a chceš udělat něco pro to, aby to mohlo odeznít úplně. Zní to, že jsi v té chvíli zažívala velký nával emocí – smutek, úzkost, možná bezmoc a další. Říkám si, že spouštěčů, proč se to stalo, mohlo být více. Možná už toho všeho bylo na Tebe prostě moc, možná jsi nevěděla, co dál, dlouhodobě Tě něco tížilo a tělo už si nevědělo rady a zažilo takovou velkou úzkost, která se projevila i v Tvém dýchání. Tělo potřebuje odpočinek a oddech od situací, kdy bylo v napětí a zažívala jsi něco příliš stresujícího.
    Zkus se teď opravdu nepřetěžovat. Můžeš si dovolit dát sebe na první místo a mít celkově víc prostoru pro relaxaci, odpočinek, zaměření se na své potřeby a na to, co máš a děláš ráda ve volném čase. Možná ráda tvoříš, chodíš ven, tančíš, zpíváš, kreslíš, můžeš se vypsat do deníku z Tvých myšlenek a pocitů. Můžeš se učit víc pracovat s dechem a vědomě jej ovládat. V aplikaci Nepanikař najdeš užitečné tipy. Neboj se říct o podporu z okolí. Říkám si, že by i rodiče rádi věděli, co se Ti stalo, co prožíváš, i když třeba nejste zvyklí o tom mluvit, zkus se jim svěřit, dát tomu šanci, můžou Ti taky pomoct najít odbornou pomoc. Komu jinému by sis uměla představit se svěřit? Může to být někdo jiný blízký z rodiny, někdo ze školy – učitel/ka, možná máte na školní psycholožku, která je zvyklá řešit podobné situace. Může s Tebou nacvičit, co v takových situacích dělat, naučí Tě pracovat s dechem. Nemusíš na to být sama.
    Pokud by se u Tebe tento nepříjemný stav opakoval, tak se určitě obrať pro pomoc znova. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince na telefonu nebo chatu (https://www.modralinka.cz/) pro podrobnější popovídání.

    Držíme palce, ať si brzy najdeš podporu a účinnou úlevu. Co nejhezčí dny přeje
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Rychlé změny nálad

    Ahojky, hodně rychle se mi mění nálada třeba jsem si psala s kamarádkou a byla jsem celkem smutná. asiza 10 minut jsem se s ní zase psala a byla jsem úplně v pohodě posílala šťastné smajlíky..nevíte proč se mi tak rychle mění nálada?děkuju

    holka 13, 12. února

    Ahoj,

    ráda bys věděla, proč se Ti rychle mění nálada. Tvůj dotaz je velmi stručný a neuvádíš mnoho podrobností. Například jak dlouho to u sebe pozoruješ nebo v jakých situacích se Ti to stává. Nedokážu Ti říct, čím to je, potřebovala bych znát více informací o Tobě a o tom co prožíváš. Je ale možné, že ani tak by se na to nedalo jednoznačně odpovědět. Mohu Ti pouze obecně říct, že každý z nás je jiný, každý prožíváme emoce po svém, někdo je dává více najevo, někdo naopak skoro vůbec. Je to tak v pořádku. Jsi navíc ve věku, kdy Tvé tělo i psychika prochází mnoha změnami a výkyvy nálad se mohou objevovat. Přemýšlím o tom, jak se ohledně toho cítíš, jestli Tě to třeba nějak omezuje doma nebo ve škole. Pak by stálo za to věnovat tomu pozornost. Pokud Ti to dělá starosti a ráda bys o tom více mluvila, ozvi se nám spíše na telefonu nebo na chatu, kde můžeme jít více do hloubky a vzájemně se doptávat. Rádi o tom s Tebou budeme mluvit.

    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Mám ADHD?

    Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli existují nějaké ověřené online stránky s testy na poruchy ADD/ADHD. Už skoro dva roky se domnívám, že tuhle poruchu mám, ale když jsem to řekla mámě, tak mi řekla, že to není možné. Byla jsem kvůli něčemu jinému v pedagogickopsychologické poradně a ona si myslí, že by tam na to přišli. Když jsem si dělala testy online, bez jejího vědomí, na všech stránkách mi to vyšlo pozitivně, ale nejsem si tím pořád jistá, nechci věřit nějaké náhodné webovce.

    holka, 13 let, 9. února

    Ahoj z Modré linky,

    myslím, že je moc dobře, že o sobě přemýšlíš a snažíš se najít vysvětlení pro věci, které zažíváš. Zároveň je fajn, že výsledek z internetových testů bereš trochu s odstupem. Diagnostika jakékoliv duševní poruchy je komplexní věc, je třeba se dívat na to, jak konkrétně je tvůj život ovlivněn, vyloučit jiná vysvětlení, a podobně. Věrohodný posudek tak může dodat pouze odborník, a všechny internetové testy je třeba vnímat jen orientačně.
    Máš-li obtíže, které Ti komplikují život a jinak si je nedokážeš vysvětlit, rád bych Tě podpořil v tom se s výsledky testů obrátit na mámu a požádat ji o zprostředkování vyšetření. ADHD se u dívek většinou projevuje jinak, než u chlapců, i proto je možné, že to v pedagogicko-psychologické poradně mohli přehlédnout, obzvláště, pokud se vyšetření týkalo něčeho jiného. Plnohodnotné vyšetření může provést pouze dětský psychiatr, prvním krokem ale může být i obrátit se s mámou na Tvého dětského lékaře. Ten Tě zná, může tak vyloučit jiné příčiny, a následně vás někam nasměrovat, bude-li to třeba. Užitečné informace, na koho se obrátit, se můžeš dočíst například zde: adhd-galen.cz/adhd_uk_11.php .

    Přejeme Ti, ať najdeš odpovědi na své otázky,
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Jak překonat chuť se říznout?

    Ahoj Alíku
    Vaše rady mi hodně pomáhají a tak bych se na něco taky ráda zeptala. Poslední dobou mě všichni opouštějí a moc mi chybí, nemůžu na to přestat myslet a občas se z toho viním, že za to mužů já a jak jsem to všechno zničila a prostě už na to nemůžu přestat myslet, když na to myslím tak se občas chci i poškodit. Říznout se. Každý den je to horší a horší už jsem to jednou málem udělala, ale já to dělat nechci nechci, ale nejde to. No a chtěla bych se zeptat co bych měla dělat abych na to zapomněla a cítila se zase lépe.. děkuji
    Esterka

    Estus, 14 let, 11. února

    Zdravíme z Modré linky,
    píšeš nám o tom, jak Tě v poslední době lidé opouštějí, Ty na to nemůžeš přestat myslet a občas si to i dáváš za vinu. Pozoruješ, že u Tebe postupně, roste chuť říznout se, jednou už jsi to i skoro udělala. Ptáš se nás, jak zapomenout a znovu se cítit lépe.

    Moc si vážím toho, Esterko, že ses nám rozhodla svěřit se s takto niternými pocity. Je moc dobře, že pokušení říznout se stále odoláváš a že ses místo toho rozhodla nám napsat. Mrzí mě, že jsi poslední dobou opakovaně zažila opuštění - vnímám, že to pro Tebe musely být cenné vztahy a přijde mi přirozené cítit v takové situaci smutek, možná chvílemi i vinu. Co se týče Tvé otázky, já si myslím, že zapomenout na takové věci není vůbec snadné. Věřím ale, že postupně se mohou stávat méně bolestnými, naopak v nich možná budeš schopna časem najít něco, co ses díky nim naučila, v čem ses stala silnější. Někdy pomáhá mít s kým o takových pocitech mluvit - mít něčí podporu a porozumění může v takovou chvíli přinést potřebnou úlevu. Přemýšlím, jestli máš někoho ve svém okolí, komu by ses mohla svěřit, ať už dobré kamarádce, rodinnému příslušníkovi nebo třeba školnímu psychologovi.

    Nevím, jestli jsi v této odpovědi dostala, co jsi potřebovala, Esterko. Každopádně se můžeš obrátit i přímo na nás, na Modrou linku, ať už nonstop telefonicky či přes Skype, nebo ve vybraných časech pomocí chatu - veškeré kontakty najdeš na webu modralinka.cz. Rádi si vyslechneme Tvoje trápení a třeba společně vymyslíme, jak to udělat, aby Ti bylo lépe. Přestože to nebylo Tvojí otázkou, rád bych Ti ještě přiložil fajn článek o tom, co zkusit místo sebepoškozování - abys to i nadále zvládala i bez něj, jako to statečně zvládáš doposud: linkabezpeci.cz/-/nutkani-ublizit-si. Užitečné pro lidi také bývají tipy a funkce aplikace Nepanikař.

    Držíme Ti palce.
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Jak přestat se sebepoškozováním?

    Dobrý den, promiňte že zas otravuji, ale nevíte jak přestat se sebepoškozováním? Bojím se že to někdo (nejhůř dospělý) uvidí ale nevím jak přestat když mě to abych se přiznala celkem uklidňuje. Předem díky za odpověď :)

    holka, 13 let, 6. února

    Ahoj z Modré linky,

    díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Napsat to tady a jít s tím ven nemuselo být jednoduché. Chtěla bych moc ocenit Tvou snahu přestat se sebepoškozováním. Je to určitě možné a moc bych Ti přála, aby se Ti to postupně dařilo. Sebepoškozování může přinášet krátkodobou úlevu, jak píšeš, ale dlouhodobě je to neúčinná a nezdravá strategie, jak se vypořádat s bolestí, kterou můžeš zažívat uvnitř. Z tohoto kruhu nutkání k sebepoškození a ublížení si se ale dá „vystoupit“ a najít si zdravé zdroje úlevy. Podle toho, jak se v tu chvíli, kdy máš chuť se sebepoškodit, cítíš, můžeš zkusit různé způsoby jiného chování (tipy Linky bezpečí tady: https://www.linkabezpeci.cz/-/nutkani-ublizit-si) – možná budeš potřebovat se víc tělesně vybít, vykřičet se, dát si sprchu, spojit se s někým blízkým apod. Možností je spousta a je na Tobě, které Ti budou vyhovovat a fungovat. Můžeš taky prozkoumat aplikaci Nepanikař, které pomáhá překlenout těžké chvíle. Dej si čas, možná potrvá, než najdeš, co Ti opravdu ulevuje, nepřestávej zkoušet. V tom všem si zasloužíš mít oporu někoho blízkého – i když to může být těžko představitelné, hodně pomáhá svěřit se s tím někomu dalšímu, ať už to bude rodič, někdo jiný z rodiny, Tvá dobrá kamarádka. Nezasloužíš si v tom být sama, spolu můžete promyslet další postup a můžou tu být pro Tebe naživo anebo na telefonu. K dispozici by Ti měl být taky školní psycholog, pokud jej na škole máte, je odborník a pomůže Ti v tom všem se vyznat. Anebo můžeš říct učiteli/učitelce, kterým věříš. Může Ti pomoct celou situaci řešit. Ozvat se můžeš pro detailnější popovídání i k nám na Modrou linku na telefon nebo na chat, jsme tu pro Tebe (https://www.modralinka.cz/).

    Moc držíme palce a přejeme, ať si co nejdříve najdeš účinnou pomoc.
    Modrá linka

    Vyhledat odbornou pomoc

    Dobrý den,
    Chtěla bych Vás poprosit o radu. Ve škole mám jednu kamarádku, se kterou často sedím. Je docela tichá, spíše zamlklá. Znám ji docela dobře, bavíme se spolu o hodně věcech. Jednou při hodině jsem si však všimla, že má na ruce pod rukávem jizvy, a že jich nebylo málo. Zkusila jsem se jí na to opatrně zeptat, řekla mi, že poslední dobou má mnoho psychických problémů. Samozřejmě jsem o ní měla opravdu strach, ale nechtěla jsem na ni s tím moc tlačit, musí to pro ni být velmi těžké o tom s někým mluvit. Jednou se mi jí však podařilo přesvědčit, aby to řekla třeba mamce a ona dokonce začala chodit i ke školnímu psychologovi a bylo to nějakou dobu dobré. Snažila jsem se jí hodně podporovat. Byla jsem ráda že je to lepší, sama jednou něco podobného zažívala, ale včera jsem si po delší době opět všimla, že má na ruce nové. Co mám dělat? Mohu pro ní udělat ještě něco?

    Děkuju za odpověď, moc si vážím Vašeho času.

    Ani, 4. února

    Milá dívko,

    děkujeme za důvěru. Je to od tebe moc pěkné, že máš starost o svou kamarádku a všímáš si toho, že nejspíš prožívá něco těžkého. Píšeš také o tom, že již jednou jsi jí motivovala k tomu, aby o svých problémech s někým promluvila. Ona to skutečně udělala a ukázalo se to jako dobrý krok. Nyní do svých potíží nejspíš spadla znovu a ty hledáš cestu, jak jí pomoci teď. Opět můžeš s ní opatrně mluvit o tom, čeho si všímáš a vyjádřit jí svůj zájem i starost. To je vždy pro druhé podpůrné, když mohou vnímat, že má o ně někdo druhý zájem. Nemusíš dávat žádné rady přímo ty ale tvoje pozornost vůči ní je sama o sobě nápomocná a ona pak bude lépe motivovaná vyhledat pro sebe pomoc znovu. Můžeš se jí třeba i zeptat na to, jestli jí ta pomoc, kterou vyhledala vyhovovala. Nebo jaký je důvod, že jí už nevyužívá a jestli by třeba nechtěla vyhledat pomoc jinou. Také ti doporučuji, že jí můžeš navést na nějaký specializovaný chat pro děti, které prožívají něco těžkého. Chat je anonymní a může zde mluvit o všem, co potřebuje. Bude si psát s odborníkem, který ví, jak v takových situacích s dětmi mluvit. Najde zde podporu. A třeba společně najdou kroky, které by mohly v její situaci pomoci. Pro mnoho dětí je právě tato možnost cesta, jak o tom, co je trápí otevřeně mluvit a někomu se s tím svěřit. A tím nastartovat další kroky k potřebné pomoci. Chat najde na www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený každý všední den, od 13ti do 17ti.
    Tak vám oběma držím palce. Poradce Centra Locika.


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!