Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Dotazy ohledně menstruace Alík radí dětem

  Menstruace a výtok

  Ahoj, dnes ráno jsem zjistila, že mám hnědý výtok (cca rok mám normální).Nijak jsem to neřešila. Ale pak mi začla první menstruace. Byla jsem na tréningu a v pohodě. Žádné bolesti, jen přecitlivělost.

  1.Tampón mi sympatický vůbec není a odmítám si ho do sebe strkat. Vložka je doslova jako plína. Zůstávám u toaletního papíru omotaný kolem kalhotek. a)protože ho mohu pak normálně spláchnout b) protože není tak předražený jako vložky a tampony. Nevadí to ničemu??

  2.S mamkou úplně nejlepší vztah nemám-a nechci jí to říkat. Nevadí to? U 13ti leté prohlídky to klidně řeknu, ale jen tak mamce fakt ne. Už jsem si o ní vše přečetla-vše vím. Je nutné jí to říci? Podle mě je to moje věc..

  3.Je hned od začátku menstruace pravidelná? Jestli se 2.menstruace dostaví podobně nebo klidně až za půl roku?

  Děkuji.

  holka, 11 let, 23. dubna 2021

  Ahoj,
  pokusím se odpovědět na tvé otázky postupně.

  1. Kalhotky omotané toaletním papírem určitě nejsou ideálním řešením při menstruaci především kvůli hygieně. Toaletní papír se při silnějším krvácení okamžitě promočí, neabsorbuje pachy a dovolila bych si tipnout, že i z hlediska potenciálního množení bakterií to nebude ta nejlepší možnost. Možná byla tvá první menstruace méně intenzivní, ale postupem času určitě zjistíš, že používání toaletního papíru je skutečně nevhodné. Na trhu existuje obrovské množství hygienických pomůcek a stoprocentně si mezi nimi vybereš takové, které ti budou vyhovovat. Jen vložek existuje nepřeberné množství druhů a typů, takže ti opravdu doporučuji hledat hygienické pomůcky, které jsou pro menstruaci určené.
  2. Tím se vlastně dostáváme i k druhému dotazu. Samozřejmě neexistuje žádný zákon nebo pravidlo, které by dívkám přikazovalo svěřit se s menstruací svým matkám. Nicméně myslím, že právě kvůli praktickým věcem, jako je nákup hygienických pomůcek, jejich likvidace po použití a podobně, není vůbec špatné probrat to s maminkou.
  3. Co se týká tvého třetího dotazu; jedná se o velmi individuální záležitost. Existují dívky, které mají menstruaci pravidelnou už od začátku a stejně tak existuje velké množství dívek, které zpočátku menstruují nepravidelně a trvá nějakou dobu, než se menstruace zpravidelní.

  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Obtíže se zaváděním tamponu

  Ahoj.

  Omlouvám se ze píšu tak často ale tahle stránka mi moc pomáhá.

  Mám asi po třetí menstruaci a do teď jsem používala vložky. Chtěla jsem zkusit i tampóny protože me to třeba po 1 h. teče kolem. Rekla jsem to mamce a ta mi koupila nějaký hubený. Tak jsem si ho tam zkusila dat a strašně moc me bolelo když jsem si to tam dávala. Nakonec se mi ho tam podařilo dat ale strašně moc me to tlačilo když jsem se pohla. Asi po 2 minutách jsem ho vyndala ale to vydávání taky bolelo tak jsem se rozbrečela a vyhodila ho.

  Jak ho tam mužů dat aby to nebolela a netlacilo?

  A co když půjdu na malou nebo na velkou co pak s tou snurkou kterou se to vyndava? To se musí zaspinili ne?

  Omlouvam se ze je to tak dlouhé.

  Předem děkuji za odpověď. Opravdu potřebuji pomoc protože je mi trapné to říkat mamce.

  Ahoj 😐

  holka 13 let, 23. ledna

  Ahoj holko,

  Obtíže se zaváděním tamponu a bolesti po jeho zavedení se často vyskytují proto, že u dospívajících dívek může být prostředí pochvy méně vlhké, než u dospělých žen. Tampon je tvrdý, a teprve po zavedení do těla po několika minutách do sebe „nasákne“ tělesné tekutiny, díky čemuž se jeho objem sice zvětší, ale jeho povrch je pak měkčí. U dospívajících dívek se však někdy stává, že tampon „nemá čím“ nasáknout, zůstává i uvnitř těla tvrdý, a právě proto jsi při každém pohybu cítila, že Tě tlačí. Také vyjmutí tamponu může být velmi nepříjemné až bolestivé, pokud i uvnitř těla zůstal tvrdý, nenasákl a nezměkl.
  Podle popisu v Tvém dotazu však nastaly obtíže už při zavádění tamponu. Zde platí, že jakmile cítíš bolest, znamená to, že něco není v pořádku. Bolest bys rozhodně neměla „překonávat“. Aby zavádění tamponu nebylo bolestivé, můžeš příště vyzkoušet několik rad a doporučení.

  • Zavádění tamponu můžeš trénovat vždy jen pár dní před očekávaným termínem menstruace. Naproti tomu v období mezi dvěma menstruacemi může být jeho zavádění nesnadné, ne-li přímo nemožné. Pohlavní orgány dívky totiž během menstruačního cyklu procházejí různými změnami. V době mezi dvěma menstruacemi je pochva užší, než během několika dní před další menstruací. Také zvlhčení pochvy je v době před menstruací vyšší, než v době uprostřed cyklu.
  • K úspěšnému zavedení tamponu pomůže uvolnění svalstva pánve, čehož lze dosáhnout například koupáním v teplé vodě.
  • Tělesná poloha, v níž si tampon zavádíš, by měla být taková, aby pohlavní orgány byly co nejpřístupnější.
  • Kromě toho je důležité, aby sis našla či „vyhmátla“ ten správný úhel, pod nímž budeš tampon zavádět. Pochva je v těle uložena pod úhlem přibližně 45°, avšak u některých dívek může být tento úhel trochu větší, u jiných menší. Obecně platí, že sklon zaváděného tamponu by se měl přizpůsobit sklonu pochvy, a ne naopak.
  • Nedoporučuji používat tampony s tzv. aplikátorem, což je tvrdá plastová trubička s koncem nastřiženým do tvaru křížku. Při roztahování konce aplikátoru uvnitř těla může dojít k poranění ostrými hranami.

  Určitě by sis neměla vyčítat, že sis tampon zaváděla „špatně“. Nikdo Ti nemůže mít za zlé, že se Ti hned napoprvé nepovede něco, co jsi nikdy předtím nedělala. Svoji dosavadní zkušenost neber jako chybu nebo „selhání“, ale spíše jako informaci o tom, co bys příště mohla nebo měla udělat jinak.
  Kdyby ses přesto rozhodla, že už tampony raději používat nebudeš, doporučuji častěji vyměňovat vložky, případně si opatřit vložky s větší absorpční schopností (tedy s více kapkami 💧 na obalu).
  Pokud jde o šňůrku, ta by měla vždy vycházet na povrch těla, jinak by nastaly komplikace při vyjímání tamponu z těla. Obavy z jejího potřísnění při močení apod. jsou pochopitelné, ale moč lze ze šňůrky nechat vsáknout např. do toaletního papíru. Ze všech možných komplikací při využívání tamponu je tato asi nejmenší.
  Závěrem bych chtěl ještě připomenout, aby ses do případného nácviku zavádění tamponu nepouštěla hned, ale nechala si jej na výše zmíněných pár dní před očekávaným termínem další menstruace.

  Menstruace a výtok

  Výtok a menstruace

  Ahoj vsichni,
  Mam 3 otazky.
  Za prvy, kdyz mam vytok tak tam nekdy mam takove divne zelene kulicky. Co to znamena? Vadi to nejak?
  za druhe Jeste sice nemam menstruaci, ale tak nejak vim ze bych az ji dostanu a az si na to trosku zvyknu tak bych chyela zacit nosit menstruacni kalhotky, protoze vlozky jsou celkem dost neekologicke a predstava kalisku se mi nelibi. Muzou se tedy nosit uz od tak nizkeho veku(sice nevim kdy to dostanu ale chapeme se) a prodavaji je vubec v takove velikosti?
  A za treti. Jak uz jsem psala, tak menstruaci jeste nemam, ale prijde mi zvlastni ze se na ni nejakym zpusobem tesim. Vsichni sice rikaji jake mam stesti ze to jeste nemam ale me to prave celkem stve a tesim se na to. Je to normalni? Asi je to sice jen proto ze nevim jake to je ale stejne. Nejvic se bojim zmen nalad a unavy;-(
  Moc dekuju za odpoved a preju vsem hezky den:-)

  holka, 12 let, 21. ledna

  Ahoj holko,

  1) „Divné zelené kuličky“ ve výtoku jsou zpravidla projevem bakteriálního onemocnění vnitřních pohlavních orgánů. Výtok slouží mimo jiné i k tomu, aby došlo k „vyčištění“ pochvy. Pokud je výtok čirý (bezbarvý) nebo zbarvený doběla, znamená to, že je vše v pořádku. Nažloutlé až nazelenalé zbarvení je projevem infekčního onemocnění. Samotné „kuličky“ jsou tvořeny odumřelými bílými krvinkami a odumřelými buňkami z tkáně, která pokrývá vnitřní stěny pochvy.
  Při infekčním onemocnění doporučuji především dodržovat klid a vyhýbat se fyzicky namáhavým činnostem a zajistit si dostatek tekutin (dodržovat pitný režim). Dále je třeba věnovat více pozornosti hygieně vnějších pohlavních orgánů, aby na nich neulpívaly žádné „zbytky“ výtoku. Samozřejmostí by měla být častější výměna spodního prádla. Pokud je výtok provázen zvýšenými teplotami a dalšími příznaky (únava, ochablost, svědění, pálení), doporučuji navštívit lékaře.

  2) V podstatě záleží na Tobě, jakému druhu hygienických potřeb dáš přednost. Menstruační kalhotky mají jistě řadu výhod, mimo jiné i tu, že jejich používáním nedochází k tvorbě odpadu. Pokud jde o velikost, dívce Tvého věku by mohla vyhovovat například „dospělá“ velikost XS, která je určena pro obvod boků 74 až 80 cm. Průměrný obvod boků u dívek ve věku 12 let činí 82 cm (měří se v místech nejširšího vyklenutí pánve do stran).
  Menstruační kalhotky se mají vyměňovat po osmi až dvanácti hodinách, nicméně to platí pro dospělé ženy. U dospívajících dívek bych doporučoval interval výměny zkrátit na 6 – 8 hodin (podobně i u „klasických“ vložek, které se mají vyměňovat nejpozději po 3 – 4 hodinách, ale u dospívajících se doporučuje výměna až 7× denně, tj. přibližně po 2 – 2,5 hodinách).

  3) Na jednu stranu je normální, že některé dívky se nástupu menstruace obávají, protože když už se setkávají s informacemi na toto téma, většinou se jedná o popis různých nepříjemných projevů, jako je právě zmíněná únava, změny nálad a podobně. Stejně tak je však normální, když se dívka na první menstruaci (menarché) těší, a to hned z několika důvodů. Především jde o to, že většina dívek očekává menarché delší dobu a s tím, jak se tato doba prodlužuje, může narůstat určité psychické napětí či pochyby o tom, zda vůbec se první menstruace dostaví. Když ten očekávaný den přijde, může to pro dívku znamenat velkou úlevu, která je spojena s pocitem radosti, že „to“ už konečně přišlo. Dalším důvodem je, že s nástupem menarché si dívka připadá větší a dospělejší, což může přispět k posílení jejího sebevědomí a kladného sebepojetí.
  V každém případě platí, že menarché představuje pro naprostou většinu dívek výrazný předěl na cestě z dětství do dospělosti. Dosažení tohoto významného okamžiku či jakéhosi „bodu zlomu“ je pro dívku důležité, bez ohledu na to, že jí – alespoň zpočátku – přináší i určité obavy či starosti.

  Menstruace a výtok

  Menstruační cyklus ve vrstevnické skupině

  Ahoj, dnes v autobuse jsem přemýšlela nad tím jak je možné, že máme s holkama ve třídě menstruaci cca ve stejnou dobu. Co se těch se kterými se nejvíce bavím tak Verče začíná většinou dva dny přede mnou, Monče cca 2 po mně, Jáje taky cca tak a Hanka jí má asi tak čtyři dny po začátku mé a ostatní holky ze třídy to mají také dost podobně (soudě dle necvičících na těláku. A můj dotaz je jak je tohle možné? (Spolu jsme ve třídě skoro čtyři roky a když jsme se potkaly tak to snad ani jedna z nás neměla)
  Díky za odpověď

  Mája, 14 let, 19. ledna

  Ahoj Májo,

  Jeden menstruační cyklus trvá přibližně 3 až 5 týdnů, tj. 21 až 28 dní, přičemž tzv. deskvamační fáze, při níž dochází k odtoku krve, může trvat 1 až 7 dní. Vzhledem k uvedeným skutečnostem je tudíž docela dobře možné, že se u určité skupiny dívek dostavuje menstruace třeba jen v rozmezí několika dnů. Stejně tak dobře by bylo možné, kdyby se u každé z vás dostavovala v jiné části kalendářního měsíce. Existuje nesmírně velké množství různých kombinací či spíše variací, a proto bych odhadoval, že v Tvém případě a v případě Tvých spolužaček se jedná spíše jen o jakousi shodu okolností, která sice může působit poněkud „zvláštně“, přesto však není nemožná.
  Někteří lidé sice tvrdí, že existuje cosi jako „synchronizovaná menstruace“ (což má údajně znamenat, že když spolu dvě nebo více žen tráví hodně času, tak se jejich cyklus „vyladí“ do jednoho společného termínu), avšak neexistuje ani jediná seriózní vědecká studie, která by něco takového potvrzovala.

  Menstruace a výtok

  Četnost výtoku

  Ahojky poradno, tahle otázka je pro mě celkem tabu. Mnoho dívek sem do poradny píše, že mají výtok týden a pak chvíli né. Ale já mám od 10 let výtok každý den, někdy je ho málo někdy hodně, ale nikdy mi nepřestal. Je to v pořádku? Děkuji za odpověď a přeji krásné dny $>

  holka, 12 let, 11. ledna

  Ahoj holko,

  Četnost neboli frekvence výtoku může být různá. Obvykle se dostavuje po několika týdnech, může to však být častěji. Pro posouzení, zda je výtok normální, záleží především na jeho zbarvení. Normální (fyziologický) výtok je buď čirý (bezbarvý), nebo bíle zbarvený. Naproti tomu projevem bakteriálního či jiného onemocnění je výtok zbarvený žlutě, někdy až dozelena.
  Jak uvádíš, objev výtoku je někdy větší, jindy menší. Je možné, že při menším množství se nejedná přímo o výtok, ale o zvýšenou produkci tekutin, které se uvolňují z tzv. přídatných žláz nacházejících se v okolí poševního vchodu. Účelem těchto tekutin je zajistit zvlhčování tkáně vnějších pohlavních orgánů (zjednodušeně řečeno všeho toho, co se nachází v okolí poševního vchodu).
  Častější a objemnější výtok nemusí být nutně projevem onemocnění nebo poruchy, pokud je jeho zbarvení čiré nebo bělavé. Výtok je součástí „samočisticího“ mechanismu vnitřních pohlavních orgánů, přičemž jeho produkce je dána celou řadou individuálně podmíněných faktorů. Obecně pak platí, že výtok představuje problém až tehdy, když je jeho uvolňování provázeno bolestmi, svěděním či pálením. V takovém případě by bylo namístě navštívit příslušné lékařské pracoviště (konkrétně dětskou gynekologii).
  V době výtoku (ať už se dostavuje každý den, nebo jen občas) doporučuji používat vhodné hygienické potřeby (slabší vložky „mini“ nebo intimky) a důkladně provádět hygienu pohlavních orgánů. Pokud se výtok dostavuje denně nebo téměř denně, bylo by možná vhodnější nahradit mýdlo tzv. intimním mycím gelem, který je určen přímo pro tento druh hygieny (obyčejné mýdlo může při častém používání vést k vysušování pokožky a sliznice). Samozřejmostí je důkladné opláchnutí proudem vody ze sprchy.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj, chtěla bych se zeptat ohledně věci trochu intimní, a to o tom, že mám v kalhotkách nějakou bílou věc a nevím co to je a bojím se. Vím že to není menstruace, ale je to divně slizké, bojím se! Předem děkuji za odpověď

  holka, 10 let, 10. ledna

  Ahoj holko,

  Tekutina, o které píšeš, je výtok. U dívek se první výtok dostavuje většinou půl roku až dva roky před první menstruací. Pokud je výtok buď čirý (bezbarvý), nebo má bílou barvu, je všechno v pořádku. Výtok může trvat jeden den, ale i více dní po sobě. Dostavuje se různě často – u některých dívek jednou za několik týdnů, u jiných i častěji.

  Důležité je, aby ses v době výtoku udržovala v suchu. To znamená častěji si měnit kalhotky, třeba i víc než jednou za den. také bys měla požádat někoho z rodičů, aby Ti koupil tzv. intimky, což jsou velmi tenké vložky, které slouží k zachycení výtoku. Samozřejmostí je, že v době výtoku bys měla věnovat více pozornosti hygieně, tedy důkladnému mytí pohlavních orgánů včetně různých záhybů tvořících jejich součást.

  Menstruace a výtok

  Menarché

  Ahoj, odpovězte prosím co nejdřív, moc se omlouvám za naléhavost ale nejspíš jsem dnes ráno dostala svoji 1. menstuaci. Obávám se však, jelikož jsem všude četla, že nejdříve je slabá. Já už jsem si však dnes musela měnit 2× kalhotky, z toho jednou to proteklo i teplaky a mam na nich flek. Je to normální? Proč se to děje?

  holka, 14 let, 8. ledna

  Ahoj holko,

  Objem krve uvolněné při menarché (neboli při první menstruaci) může být různě velký. Záleží mimo jiné i na tom, jak rychle celý proces probíhá – pokud je krve delší dobu (třeba i několik dní) zadržována v těle, odchází postupně a v malém množství. Její hustota pak bývá vyšší a zbarvení tmavší. U Tebe však podle toho, co popisuješ, dochází k plynulému odtoku krve, což je také v pořádku.
  Za normální množství krve uvolněné při menstruaci se považuje 1 mililitr na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Například u dívky o tělesné hmotnosti 50 kg by to vycházelo na 50 ml, což je zhruba třetina kelímku od jogurtu (ten má většinou 150 ml). Jenže problém může být s odhadem množství krve. Když se totiž jakákoliv tekutina rozlije, působí optickým dojmem většího množství (pro příklad: jinak vypadá 5 litrů vody v malém kbelíku a jinak totéž množství rozlité na podlaze; nebo jiný příklad: 100 ml malinové šťávy v rukou méně šikovného dítěte spolehlivě stačí k totálnímu polití celé přední části trička).
  Jinak je správné, že si měníš kalhotky, lepší by však bylo použít hygienické vložky a pokud je z nějakých důvodů nemáš nebo nemůžeš získat, tak alespoň čistou vatu. Podle odhadů dětských gynekologů by dospívající dívka během jednoho dne menstruace měla „spotřebovat“ 6 až 7 vložek. Fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení (nazývá se též fáze deskvamační) trvá nejčastěji 3 až 4 dny, za normální se považuje rozmezí 1 až 7 dnů.
  Aby Tě příště menstruace nezaskočila, bylo by dobré si obstarat příslušné hygienické potřeby. Prodávají se například v drogerii a ve většině supermarketů. Měla bys mít v rezervě alespoň dvě balení po deseti. Pokud je u Tebe krvácení silnější, tak klidně i více.
  Na druhou stranu se může stát, že až budeš po uplynutí tří až pěti týdnů očekávat další menstruaci, nedostaví se. U dospívajících dívek během prvních dvou let od menarché (tj. během prvních dvou let od první menstruace) je totiž až 50% cyklů nepravidelných (tj. menstruace se v očekávaném termínu nedostaví).
  Také by bylo dobré, kdyby sis začala vést tzv. menstruační kalendář. Nezáleží na tom, jak bude vypadat (jestli to bude například ozdobný notýsek nebo jen dvakrát přeložený list obyčejného papíru), podstatné je, aby sis do něj zapisovala datum počátku krvácení a jeho délku (například: 8. 1. 2023 – 3 dny). Případně si můžeš také vytvořit nějaké značky, kterými bys vyjádřila, jak moc byla menstruace silná (k příslušnému datu si nakreslíš třeba jednu kapku 💧, dvě kapky 💧💧, tři kapky 💧💧💧 a podobně). Tyto Tvoje záznamy mohou v budoucnu dobře posloužit Tvému lékaři (konkrétně gynekologovi, nebo spíše gynekoložce), pokud by se u Tebe kdykoliv v budoucnu objevila nějaká porucha cyklu.

  Menstruace a výtok

  Četnost výtoku, hygienické potřeby

  Ahoj mám 3 dotazy
  1. Mám opravdu výtok když je toho hodně asi 1krát týdně nebo 1krát za dva týdny a pak občas ještě občas něco
  jestli opravdu mám výtok tak jak to mám říct mamce a jak ji požádat o intimky
  (S mamkou mám sice dobrý vztah ale nevím jak na to zareaguje )

  Holka, 11 let, 4. ledna

  Ahoj holko,

  Obdržel jsem pouze jeden dotaz, a sice ten, který se týká výtoku. Ten se nemusí dostavovat jen jednou za čtyři týdny (tedy stejně často, jako později menstruace), jak některé dívky očekávají, ale i častěji, třeba jednou za čtrnáct dní, nebo i za týden. Navíc k uvolňování výtoku zpravidla nedochází jen jediný den, ale mnohem častěji trvá několik dní po sobě jdoucích, i když ne ve stejném objemu (jak sis už sama všimla, „občas ještě něco“ vyteče).
  Výtok je naprosto normální, pokud není provázen svěděním či pálením. Normální výtok je buď čirý (tedy bezbarvý), nebo je zbarvený doběla. Jeho objem může být různý – u některých dívek se uvolňuje jen několik kapek, u jiných třeba i několik desítek mililitrů za den.
  Během výtoku je třeba dodržovat hygienu pohlavních orgánů. Podle toho, jak velký je objem tekutiny, která se uvolňuje, lze používat buď intimky, nebo (je-li objem výtoku větší) i tenké menstruační vložky (typu „ultra slim“ nebo „mini“). Na jednu stranu je pochopitelné, že si nejsi jistá, jak máš požádat o jejich koupení. Jestliže však mamince důvěřuješ a máš s ní dobrý vztah, tak uděláš nejlépe, když všechno řekneš zkrátka a dobře tak, jak to je. Možná, že bude překvapená (dokonce i rodiče, kteří svým dětem dobře rozumí, mohou být překvapeni, když se dostaví určité známky tělesného dospívání), ale jako rozumná žena by měla poměrně rychle pochopit, o co jde. Pokud bys nedokázala překonat rozpaky a z nějakých důvodů maminku o zakoupení hygienických potřeb nepožádala, tak si prozatím alespoň připrav několik „rezervních“ čistých kalhotek na převlékání, aby sis během výtoku mohla udržovat pohlavní orgány v suchu.

  Menstruace a výtok

  Sportovní aktivity a menstruace

  Ahoj, omlouvám se za blbou otázku, vím že tady obdobná byla ale nejsem si jistá s tímto.

  Dělám gymnastiku, posilujeme, děláme cviky, jsme na koberci, kladine, preskoku, a hrazde nebo bradlech. Až budu mít menstruaci tak můžu furt dělat tento sport, nebo ho nějak omezit?

  Omlouvám se za pravopisné chyby.
  Gym holka

  holka, 10, 2. ledna

  Ahoj holko,

  Samotná menstruace nemusí být důvodem k omezování sportovních aktivit. Záleží spíše na tom, jak se při menstruaci budeš cítit. Během menstruačního cyklu dochází v těle dívky ke změnám hladiny estrogenů (pohlavních hormonů) v krvi, což může být provázeno například zvýšenou únavou, nevolností a v některých případech bolestmi. Avšak zmíněné projevy se u jednotlivých dívek objevují ve větší nebo v menší intenzitě, případně se nemusí objevovat vůbec. Vždy tedy bude záležet na tom, jak se v určité fázi menstruačního cyklu budeš cítit. Kdybys cítila zvýšenou únavu či nevolnost, můžeš buď vynechat trénink, nebo alespoň některé cviky. Trenér nebo trenérka jistě pochopí, že dospívající dívka se čas od času potřebuje šetřit.

  Menstruace a výtok

  Menstruační cyklus, hygienické potřeby

  Ahoj Alíku mám více dotazů na různé věci a nechtělo se mi to psát zvlášť tak to píšu takhle.

  1. Tak takhle otázka mi vrtá hlavou už dlouho. Před nedávnem jsem to totiž dostala a tak bych o tom chtěla vědět víc informací. Když žena která je už dospělá a má pravidelný menstruační cyklus je nemocná a má třeba angínu tak jestli se jí kvůli té nemoci může menstruace o pár dní posunout.

  2. Jak se dělalo dřív když ženy měli menstruaci a nebyly vložky? Ani mamka to neví tak se ptám tady.

  To by bylo vše a předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 29. prosince 2022

  Ahoj holko,

  1) Během prvních dvou let od menarché (tj. od první menstruace) je až 50% cyklů nepravidelných. Ale ani v dospělosti nemusí být časový interval mezi dvěma menstruacemi stále stejný. Za normální se považuje rozsah 3 až 5 týdnů, tj. 21 až 35 dnů. „Nepravidelnost“ nespočívá v tom, že jeden cyklus je o pár dní kratší nebo delší než předchozí, ale v tom, že se menstruace nedostaví vůbec (přesněji řečeno, že menstruační cyklus sice probíhá, ale jaksi „naprázdno“, neboť se jedná o tzv. anovulační cyklus, tj. takový, během něhož nedojde k uvolnění zralého vajíčka). Délka cyklu může být ovlivněna i zdravotním stavem, ale i jinými faktory. Rozhodující je úroveň hladiny ženských pohlavních hormonů (estrogenů) v krvi. Jen v „ideálním“ či modelovém příkladu trvá jeden plný cyklus přesně 28 dní. Nicméně odchylka ± 7 dní je i v dospělosti stále ještě považována za normální. Jen v případě, že se menstruace dostaví déle než po uplynutí 35 dnů od předchozí, se jedná o poruchu cyklu zvanou oligomenorea. Opačný případ, tedy menstruace za dobu kratší než 21 dnů, se nazývá polymenorea.

  2) V minulosti se sice nevyráběly jednorázové menstruační vložky, nicméně existovaly vložky látkové s bavlněnou náplní (tvořily ji chomáčky bavlny), přičemž bavlna se po použití vyhazovala, zatímco látkový „povlak“ se pral. Později byla bavlna nahrazena vatou (vyrábí se smícháním bavlněného odpadu, viskózy a celulózy). Naproti tomu v ještě starších dobách se používaly různě poskládané kusy savé látky.
  O tom, jak ženy a dívky řešily podobný „problém“ v dávných dobách, se můžeme poučit také u severoamerických indiánských kultur. Stejně jako i v jiných „přírodních kulturách“, také indiánské ženy spoléhaly především na to, že díky svým civilizací nenarušeným instinktům dovedly mnohem lépe odhadnout, kdy přesně se menstruace dostaví. V indiánských táborech byly za tímto účelem stavěny speciální „menstruační stany“, kam se žena či starší dívka na příslušný počet dní v měsíci dočasně přestěhovala, a kam byl mužům přístup zapovězen. Ve volných chvílích se zde mohla věnovat různým ručním pracím (šití, vyšívání a podobně). Někdy se ve stanu sešlo i více žen a dívek najednou, což mělo určitý význam pro předávání zkušeností z generace na generaci (starší mohly poučit mladší, jak pečovat o hygienu a podobně). Ve stanu bylo vždy připraveno velké množství čisté vody na omývání. Naproti tomu u některých „přírodních národů“ Afriky je žena v době menstruace považována za „nečistou“, přičemž je nucena na příslušný počet dní zcela opustit vesnici (z etnografického či kulturně-antropologického hlediska je zajímavé, že čím odmítavější má daná kultura vztah k sexuálním aktivitám, tím více se snaží ženy během menstruace izolovat).
  Samozřejmě, že i pro moderní dobu je třeba přihlédnout i ke konkrétnímu prostředí. Zejména na venkově se ještě i v pokročilém dvacátém století používaly „starší“ metody (vzpomínám si, že jsem kdysi v jednom starém lékařském časopisu z doby mezi dvěma světovými válkami četl článek od lékaře-gynekologa, který si naříkal, že některé jeho pacientky místo vložek používají stočené noviny, což považoval za krajně nehygienické).
  Naštěstí, v současné době je na trhu k dispozici široká škála jednorázových hygienických pomůcek, ať už se jedná o tampóny nebo vložky, a to v takřka nepřeberném množství druhů a velikostí. Problém dnešní doby nespočívá v dostupnosti těchto pomůcek (ještě za časů našich babiček se běžně stávalo, že čas od času vložky v obchodech prostě „nebyly“, protože se jich v určitém období vyrobilo málo), ale spíše v tom, že – stejně jako jiné jednorázové výrobky – představují velkou zátěž pro životní prostředí.

  Menstruace a výtok

  Kam patří tampony?

  Je mi to hrozně trapné, ale musím se zeptat na jednu věc: Koupila jsem si tampóny, protože vložky mi nevyhovují a chci to zkusit. Ale jsem asi divná, ale prostě nemůžu najít to místo kam by se měl dát, prostě nemůžu, je to hrozně divné já vím ale už nevím co mám dělat a je mi ještě trapnější to říkat mamce 😣

  Ahoj,
  nemusíš se cítit trapně. Myslím, že s podobným problémem bojovala řada dívek, která s tampony teprve začínala. Tampony se zavádí do pochvy, což je, polopaticky řečeno, otvor, ze kterého mentruuješ (tedy odkud vytéká menstruační krev). Kdyby sis ani poté nebyla úplně jistá, lze to říct také tak, že pro aplikaci tamponů připadají v úvahu pouze dva tělesné otvory. Jedním z nich je konečník a tím druhým pochva. Ještě bych pro úplnost dodala, že správně zavedený tampon při pohybu necítíš. Je tedy potřeba zavést ho až „dozadu“ a zpočátku to vyžaduje trochu cviku, takže buď trpělivá a určitě se to podaří.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menarché

  Cauky zdravim vsechny lidi z poradny,
  uz je mi 14 a porad jsem nedostala menstruaci a trochu me to desi. Vetsina holek okolo uz to ma a ja porad ne.Mame podobne telesne proporce (nejsem oproti nim o 10cm mensi a 10kg lehci) a proto me to znepokojuje, protoze mi prijde, ze bychom to mely dostat tak nejak na stejno. Vazim cca 44kg a merim presne 160cm. myslite ze je v poradku ze to jako jdina nemam?
  Dekuju moc za Vasi trpelivost a snahu

  holka, 14 let, 10. prosince 2022

  Ahoj holko,

  První menstruace (neboli menarché) se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by se menarché nedostavila ani po dovršení patnáctého roku věku.

  Pravdou je, že aby u dívky nastoupila menstruace, je třeba dosáhnout určitého „kritického poměru“ mezi tělesnou výškou, hmotností a podílem tukové tkáně na tělesné hmotnosti (ten lze nepřímo odvodit z hodnoty indexu tělesné hmotnosti). Není to sice jediná podmínka, nicméně u naprosté většiny dívek se menarché dostavuje právě po dosažení „kritické“ hranice. Samozřejmě, že záleží i na dalších okolnostech, k nimž patří vrozené dispozice (genetická výbava), úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi a další.

  Podle údajů, které uvádíš v dotazu, je Tvoje výška normální (průměrná výška dívek ve věku 14 let činí 164 cm, za normální se považuje výška v rozmezí 152 až 176 cm). Rovněž tělesnou hmotnost máš sice mírně podprůměrnou, ale normální (průměr pro dívky ve věku 14 let činí 52 kg, normální hodnoty pak přibližně 40 až 70 kg). Podstatný je však poměr mezi tělesnou výškou a hmotností, který se vyjadřuje tzv. indexem tělesné hmotnosti. Jeho hodnota u Tebe činí přibližně 17,18. To je mírná podváha, a navíc „kritická“ hodnota pro nástup menarché u dívek ve věku 14 let se pohybuje okolo 17,75 (to znamená, že více než 90% dívek ve věku 14 let má menstruaci pouze v případě, že hodnota indexu tělesné hmotnosti u nich dosahuje alespoň 17,75 nebo více).

  Na základě výše uvedeného tudíž můžeme předpokládat, že první menstruace u Tebe dosud nenastala z důvodu nízké tělesné hmotnosti. Menstruace totiž představuje poměrně náročný proces, na který musí být dívčino tělo připraveno. Pokud by totiž menstruace nastala u dívky, která je příliš štíhlá (nemá dostatečnou „tukovou rezervu“), představovala by pro její tělo příliš vysokou zátěž.
  Pokud chceš trochu „přibrat“, doporučuji konzumaci plnotučných mléčných výrobků (ideální je např. tvaroh, do kterého si pro lepší chuť můžeš zamíchat lžičku cukru), pečiva, těstovin, ořechů, sušeného ovoce všeho druhu a podobně.
  Neslibuji, že menarché se dostaví ihned, jakmile dosáhneš určité hmotnosti, zejména pokud mezitím také porosteš do výšky (při změně výšky by bylo třeba přepočítat i hmotnost!). Nicméně aby Tvé tělo bylo na menarché připraveno, potřebuje alespoň o něco málo vyšší „zásobu“ tuku, než jakou máš zřejmě v současné době.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelný cyklus

  Zdravím všechny,
  můj dotaz je vcelku krátký, tudíž:
  Už skoro dva roky mám menstruaci. V pořádku, 7 dní, řekla bych, podle normálu. Dokonce bych řekla, že jsem na tom dobře, bolesti břicha mám asi jen 2 dny z toho období a kromě občasného slabého motání hlavy jsem úplně v pohodě.
  Ale nemám jí stále pravidelnou. Znamená, že po uplynulých 7 dnech čekám třeba dva a půl měsíce, pak tři, pak jeden, a prostě se to střídá úplně náhodně a není v tom systém. Za jak dlouho by se to mělo ustálit?
  Děkuju, je to super, že je kam psát dotazy a potíže ;-)

  holka, 14 let, 10. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Dle současných poznatků lékařské vědy je během prvních dvou let od menarché (neboli od první menstruace) až 50% cyklů nepravidelných. Jak uvádíš na začátku dotazu, menstruaci už máš téměř dva roky. Nepravidelnost cyklu je tudíž normální. K postupnému ustálení by mělo dojít v nejbližších měsících, možná letech.
  Přesnějšího odhadu nejsem schopen, protože vývoj cyklu závisí na řadě individuálních předpokladů. Ustálení cyklu na obvyklé délce 3 až 5 týdnů (tj. 21 až 35 dnů) nastává u některých dívek dříve, u jiných později. Nejčastěji je to mezi druhým a třetím rokem „menstruačního věku“ (ten se počítá od menarché), avšak přesahy oběma směry nejsou vyloučeny.

  Pro úplnost připomínám zásadu „třikrát příliš“, která nám říká, že důvod ke znepokojení v souvislosti s menstruačním cyklem nastává pouze tehdy, je-li menstruace:

  1. příliš častá – tj. dostavuje-li se častěji než po třech týdnech (21 dnech)
  2. příliš dlouhá – tj. krvácení trvá déle než 7 dní po sobě následujících
  3. příliš silná – objem krvácení činí více než 1 mililitr krve na 1 kg tělesné hmotnosti

  U třetího „příliš“ je těžké udělat si přesný odhad, a proto jako „pomocné“ kritérium pro dospívající dívky slouží použití více než sedmi vložek za jeden den, i když je jasné, že spotřeba těchto hygienických pomůcek může být individuální.

  Menstruace a výtok

  Menstruace a obtíže s ní spojené

  Ahoj mám dotaz před půl rokem cca v květnu jsem měla hnědý výtok s kouskami asi sliznice myslela jsem že jsou to první měsíčky a mamka to věděla ale za tři dny to bylo pryč v létě jsem to měla zas úplně stejně akorát na 5 dní začátkem srpna a v říjnu jsem spala u babičky a strašně mě bolelo břicho nemohla jsem se pohnout tak jsme jeli do nemocnice a tam si mě nechali na tří dny a vzali mi krev atd a z krve jsem měla malé zánětlivé náznaky že buď do budoucna můžu mít slepák nebo budu mít měsíčky no a měla jsem v nemocnici 3 den zase ten výtok jenom na dva dny a potom už nic a teď koncem listopadu mě bolelo trochu v podbřišku takový píchání a dnes jsem dostala zase hnědý výtok hodně a i mně pálí při čůrání dost a ještě furt nemám menstruaci mamka se dost diví a říkala že půjdeme kdyzpak k doktorce ale já ji řekla že ji můžu mít až do 15 let dostat mamka jí ale dostala když jí bylo 12 a půl bojím se abych neměla nějakou vadu nebo nemoc že nemůžu mít děti jinak děkuju za odpověď :)

  holka, 13 let, 2. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Nástup menstruace nemusí být vždy náhlý a jednorázový. Někdy je postupný, jako v Tvém případě. Podle popisu jsi již měla několik menstruačních cyklů. Hnědé zbarvení krve při výtoku společně s částečkami sliznice vypovídá o tom, že cyklus již proběhl.
  U některých mladých dívek totiž dochází k zadržování krve uvnitř těla po několik dnů, přičemž takto zadržená krev mění barvu z červené na červenohnědou, případně zcela hnědou. Důvodem je, že již během poměrně krátké doby dochází k rozkladu červeného krevního barviva. Ostatně je to podobné, jako se změnou barvy krve na vnitřní straně náplasti – ta také není červená, nýbrž zahnědlá, jak sis možná někdy všimla, a totéž platí například i pro skvrny od krve na oblečení a podobně.

  K menstruaci u Tebe tudíž zcela zřejmě již dochází, pouze trvá delší dobu, než se krev a částečky sliznice z těla uvolní. To ale není porucha. U některých dívek k takovému „zadržení“ krve v těle zkrátka dochází, ale postupem času se menstruační cyklus u většiny z nich „vyladí“ tak, že tělo opouští „čerstvá“ krev červeného zbarvení.
  Také je třeba počítat s tím, že během prvních let od menarché (tj. od první menstruace) je až 50% cyklů nepravidelných. Proto je normální, že se menstruace dostavila nejprve v květnu, pak až v srpnu, a další třeba až v září. Vzhledem k Tvému věku (mám na mysli tzv. menstruační věk, tj. dobu uplynulou od menarché) se nejedná o poruchu.

  Pokud jde o bolesti v podbřišku, pocity píchání a podobně, ty mohou provázet menstruaci až v 80% případů, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy. Menstruační cyklus je poměrně složitý, hormonálně řízený proces, při němž dochází uvnitř těla k řadě náročných „výkonů“. Navíc v jeho průběhu dochází k více či méně prudkým výkyvům hladiny hormonů v krvi. Proto není divu, že tento složitý proces může dívku poněkud vyčerpávat, zejména projevuje-li se bolestmi, změnami nálad a podobně. Čím budeš větší, tím lépe budeš cyklus „snášet“, i když u některých žen přetrvávají naznačené menstruační obtíže až do dospělosti. Kdyby Ti však menstruace působila opravdu silné bolesti, bylo by vhodné navštívit gynekologickou ambulanci třeba i o něco dříve než v „předepsaných“ patnácti letech, neboť existují způsoby, jimiž lze tyto nepříjemné doprovodné projevy menstruace tlumit. Prozatím můžeš v „kritických“ dnech menstruačního cyklu užívat běžné, volně prodejné léky proti bolesti (tzv. analgetika), při jejichž výběru Ti poradí v každé lékárně.

  Pokud jde o pálení při močení, to s obtížemi při menstruačním cyklu může a nemusí souviset. Je pravdou, že během určité fáze cyklu dochází k výraznějšímu prokrvení pohlavních orgánů, a to i vnějších. Tyto jsou pak citlivější na podráždění, způsobené například i protékající močí, která, jak známo, obsahuje různé soli a jiné dráždivé látky. Druhou možností je infekční onemocnění vývodných cest močových, které se shodou okolností dostavilo právě v příslušné fázi menstruačního cyklu. Pokud se nepříjemné pocity při močení dostavují při každé menstruaci, přikláněl bych se spíše k první možnosti. V takovém případě doporučuji především zajistit si dostatečný příjem tekutin, aby moč byla nebyla příliš hustá (jde o to, abys nedělala chybu, kterou dívky v podobných situacích často dělají – když je jim močení nepříjemné, tak méně pijí, aby musely méně močit, jenže tím své problémy ještě zvětšují). Dále je třeba věnovat zvýšenou pozornost hygieně vnějších pohlavních orgánů. Ta je sice důležitou součástí osobní hygieny tak jako tak, nicméně během menstruace je třeba ji provádět ještě důkladněji, i když zároveň pokud možno šetrně. Je to trochu časově náročnější, ale péče, kterou věnuješ svému tělu, se Ti vždy vyplatí.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj,je mi 14 a menstruaci jsem zatím nedostala, ale před 1 týdnem se mi na kalhokach objevilo něco bílého. Co to je a co mam dělat ?

  holka 14 let, 30. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  „Něco bílého“ na kalhotkách by mohl být výtok. Jedná se o tekutinu, která se uvolňuje z pochvy a je buď čirá, nebo zbarvená doběla (to závisí na vzájemném poměru mezi vodou, bílkovinami a dalšími látkami ve výtoku obsaženými).
  První výtok se u dívek dostavuje nejčastěji půl roku až dva roky před menarché, tj. před první menstruací. Nicméně doba mezi prvním výtokem a menarché může být i kratší, nebo naopak delší. Pokud jde o samotnou první menstruaci, ta se může dostavit kdykoliv mezi jedenáctým a patnáctým rokem věku, nejčastěji ve věku 12 až 14 let.
  Jestliže je výtok buď čirý, nebo zbarvený doběla, nejedná se o projev žádného onemocnění ani poruchy, nýbrž o zcela normální projev pohlavního dospívání. Na začátku puberty, která však může nastoupit v různém věku, dochází ke změně prostředí pochvy z alkalického na mírně kyselé (tj. pH v prostředí pochvy klesá pod 4,5). Tehdy se zpravidla také značně dostavovat výtok.
  Při čirém nebo bělavě zbarveném výtoku nemusíš dělat nic zvláštního, snad jen ve dnech, kdy se dostavuje, je vhodné mít připraveno několik kusů „rezervního“ spodního prádla. Při silnějším výtoku (zatímco u některých dívek se uvolňuje jen několik kapek tekutiny, u jiných to může být třeba i 100 ml nebo i více) by už bylo namístě používat tenčí vložky (intimky). Rovněž je třeba věnovat zvýšenou pečlivost umývání vnějších pohlavních orgánů včetně všech jejich záhybů.

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj, včera mi začal hodně téct výtok, je průhledný a je ho hrozně hodně, používám na to vložky protože to je jako kdybych dostala měsíčky, a měsíčky jsem dostala asi před 2mi týdny a trvalo to 5/6 dní.. Prostě to proběhlo v pohodě, žádné křeče a ani bolesti, ten výtok teď bolí. Nevíte co s tím mám dělat nebo co to je? Děkuji

  holka, 12 let, 27. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  Výtok, k němuž dochází více či méně uprostřed menstruačního cyklu (tj. mezi dvěma menstruacemi), může být

  1. buď normální součástí „samočisticího“ mechanismu, nebo
  2. projevem infekčního onemocnění pohlavních orgánů.

  Zbarvení výtoku, který je u Tebe čirý neboli průhledný, by nasvědčovalo první možnosti, protože při infekčním onemocnění je výtok zpravidla silně zažloutlý. Naproti tomu bolesti by nasvědčovaly druhé možnosti, protože „normální“ neboli fyziologický výtok nebývá provázen bolestí.
  Záleží také na tom, kde přesně cítíš při výtoku bolesti, i když někdy to není snadné rozlišit, protože dívka má zkrátka pocit, že bolest cítí „tam někde dole“. Jestliže však bolest cítíš spíše „uvnitř těla“, v oblasti podbřišku či spodní části břicha, mohlo by se jednat o onemocnění vnitřních pohlavních orgánů. Naopak cítíš-li bolest na vnějších pohlavních orgánech (tj. kdekoliv mezi stydkými pysky), pak je možné, že tekutina, která z těla vychází, způsobuje podráždění této části pohlavního ústrojí.
  Je správné, že při silnějším výtoku používáš vložky, protože je nesmírně důležité, aby sis udržovala vnější pohlavní orgány „v suchu“. Rovněž doporučuji provádět jejich častější hygienu. Mýt by ses měla sice důkladně, zároveň však pokud možno šetrným způsobem.
  Bez případného laboratorního vyšetření výtoku nelze tvrdit více, než bylo již řečeno. Avšak podle všeho, co popisuješ, je jen málo pravděpodobné, že by se jednalo o projev infekčního onemocnění. To by se projevovalo nejen bolestí, ale také zvýšenou teplotou a zejména pak výše naznačeným zbarvením výtoku. Silnější výtok může být například projevem náhlého dočasného zvýšení hladiny pohlavních hormonů v krvi, což v období dospívání není neobvyklé. Snad jen v případě, že by obtíže přetrvávaly déle než týden, by bylo namístě se svěřit nejprve praktickému lékaři, který doporučí nebo nedoporučí vyšetření na gynekologii.