Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Rodiče

  Dobrý den, mám jeden dotaz. Máma nechápe, že už nejsem malá a už se začínám měnit. Furt mi říká, že se chovám moc dospěle a kdesi cosi. Nevím, jak jí to vysvětlit... Budu ráda za odpověď. K tomu mám druhý dotaz. Mám poruchu sociálního cítění (nechci ji uvádět), tím pádem se moc nebavím s lidmi, mám porušené emoce, špatně se seznamuji... Ale ty emoce se mi zhoršují a zhoršují. Někdy opravdu vybouchnu, za chviličku jsem zase šťastná. Nevím, co se to se mnou děje, jestli ta karanténa, dospívání... Budu ráda za odpověď. Jinak chci všem poděkovat za odpovědi a za pomoc všem dětem, které to potřebují:-3.

  Milá pisatelko,
  Předpokládám, že to pro tebe nebylo snadné napsat do poradny a proto moc oceňuju, že jsi napsala. To víš, že k tomu abych ti mohla co nejlépe odpovědět, by mě teď zajímaly další informace o tobě. Ale zkusím vycházet z toho, co tu píšeš. Jsi nejspíš ve věku, kdy začíná dospívání, puberta. A ty začátky jsou vždy plné změn, na které si musí zvyknout jak rodiče, tak samotný „puberťák“. A to tvé „nevím, co se to se mnou děje“, je pro toto vývojové období velice typické. Prožívá to tak mnoho mladých lidí, v podobném věku jako ty. Nejspíš budeš mít celkově i obtíže se svěřovat, otevřeně o sobě mluvit. Právě to by ti ale nyní hodně prospělo. Bylo by moc dobře, kdybys mohla s mámou víc mluvit o tom, co prožíváš, jak ti je, že cítíš u sebe změny. To by jí mohlo pomoci v tom, aby si uvědomila, že se opravdu měníš. Takto má pořád nějaké své představy o tobě, jako malé holce. To je nyní asi to nejvíc, co proto můžeš ty sama udělat. A jestli ti to nejde svěřovat se mámě, zkus se zamyslet nad tím, zda-li by nebyl někdo takový ve tvém blízkém okolí. Ke komu máš důvěru a s kým by jsi mohla otevřeně mluvit o tom, co se v tobě děje. Ten někdo by pak zpětně mohl promluvit i s mámou. Ale i to, že budeš s někým o sobě víc hovořit, ti pomůže v tom, co se ptáš jako druhé, lépe se vyznat v sobě. Rozhovorem si lépe ujasníš své pocity, myšlenky, budeš lépe vnímat to, co se v tobě děje. Ta komunikace s druhými je v tom hodně nápomocná. Lépe si i ty sama ujasníš kdo jsi, jak vnímáš sama sebe, co chceš, co nechceš. Vím, píšeš o své sociální poruše, chápu, že to pro tebe není jednoduché. Přesto zkus v tom dělat malé kroky. Zamysli se nad tím, kdo by tu nyní pro tebe mohl být. A pak bych ti určitě i poradila vyhledat odbornou pomoc. Se svou poruchou tvá puberta opravdu nemusí být jednoduchá a bylo by dobře, abys měla oporu v někom, kdo tomu rozumí. Školní psycholog, nebo psycholog v dětské poradně, a tak. Pokud by jsi chtěla pokračovat raději v písemné formě komunikace, třeba ti lépe vyhovuje, tak pak ti doporučuju využít nějakou linku chatu pro děti v náročných situacích. Třeba náš, od Centra Locika, najdeš odkaz na www.detstvibeznasili.cz nebo chat od Dětského krizového centra: www.dkc.cz.
  Tak ti moc držím palce, ať najdeš brzy cestu z toho co tě trápí a uleví se ti.
  Poradce Centra Locika

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Rodiče

  Kapesné

  Ahoj, mohla bych se zeptat kolik je průměrné kapesné? Já zadne nedostávám ale chtěla bych. Jak říct mamce že bych ho chtěla? Všichni ostatní ho mají

  holka, 10 let, 14. března

  Podle průzkumu z roku 2022 je kapesné na základní škole asi 200 Kč za měsíc.
  Co se týče dohody s rodiči, nevím, jestli je argument „všichni ostatní mají kapesné“ ten nejlepší, jak diskuzi začít. Úkolem rodičů není dělat to, co dělají ostatní rodiče, ale dělat to, co věří, že je pro jejich děti správné.
  Můžeš ale rodičům ukázat, co všechno si musíš nebo chceš platit. Mohla bys také nabídnout, co bys třeba doma mohla dělat nad rámec běžné výpomoci, aby bylo to kapesné „zasloužené“. A také se můžeš rodičů zeptat, jaké jsou případně další způsoby, kterými by sis mohla vydělávat peníze.
  Zvaž také, co ti rodiče kupují a platí. Možná nedostáváš kapesné, ale platí ti telefon nebo kupují svačiny. To jsou věci, které si někteří tví spolužáci možná platí z kapesného.

  Rodiče

  Strach, že babička zemřela

  Ahoj poradno, chci se zeptat, proč nejedeme k babičce. Rodiče furt povídají, jak k ní pojedeme, ale nikdy k ní nejedeme. Trochu se bojím, že umřela protože, prý se u ní máme stavit 26. března a je pravda, že babička je stará, je jí 86. Poslední dobou mne rodiče furt berou na nákupy s oblečením, ale vždy to jsou košile a saka. Opravdu se bojím, že jedeme na pohřeb. Je možné, že tento dotaz nemá moc smysl, ale jsem prostě zmatená a bojím se. Budu ráda za odpověď.

  holka, 11 let, 17. března

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že pro sebe hledáš podporu ve chvíli, kdy máš strach a nevíš, co se děje. Popisuješ chování rodičů, které je pro Tebe matoucí, říkají, že pojedete k babičce, ale nikdy tam nejedete. Znejišťují Tě i nákupy oblečení, které jindy nekupujete. Úplně chápu, že jsi z toho zmatená. Bohužel Ti nedokážu odpovědět na to, proč k babičce nejedete, ani co se přesně děje, to ví nejlépe Tví rodiče. Ale přemýšlím o tom, jestli je možné, abys s rodiči mluvila o tom, jak se cítíš a zeptala se jich, co se děje. Klidně jim to můžeš říct podobně jako jsi to napsala nám. Říkám si, že může být hodně důvodů, proč je to teď doma takové zvláštní. Třeba mají rodiče nějaké starosti a neuvědomili si, jak Ti je a že by Ti měli říct více, anebo Tě chtějí ušetřit starostí - někdy takhle dospělí chtějí své děti chránit.

  Pokud bys o tom s rodiči z nějakého důvodu mluvit nemohla, možná je ještě někdo další, komu věříš a s kým to můžeš sdílet? Třeba starší sourozenec, někdo jiný dospělý příbuzný anebo třeba i oblíbená paní učitelka? Věřím, že se brzy dozvíš, co se děje. Kdyby Tě to i dále trápilo anebo by ses dozvěděla něco, co Tě rozruší, můžeš se znovu obrátit i na nás, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Rodiče

  ahojky, mamka se s tatkou porad hadaji skoro uz tyden tatka si nas s bratrem chce nechat a nechat se rozvest nam to nevadi s bratrem ale oni se hadaji kvuli tomu ze tatka si nechal udelat tetovani i kdyz se to mamce nelibilo a nehctela aby ho mel nebo ze uz skoro pred 2 rokama tatka jel s kamosema na cundr do chorvatska ale nam nabizel ze muzeme jet take ale mamka proste ze ne a zacala nadavat na nej atd no a my s bratrem jsme nic neudelali ale ona rve i na me a to jsem ji nic neudelala. mamku moc nemusime.
  predem dekuji za odpoved

  holka, 12 let, 3. března

  Milá dívko,

  děkujeme za tvůj dotaz. Svěřuješ se poradně s tím, že rodiče se hodně hádají a uvažují o tom, že se rozvedou. Píšeš, že táta by si vás nejspíš po rozvodu vzal k sobě, což by vám s bratrem nevadilo. A dále píšeš o tom, že máma křičí i na vás, přestože jste jí nic neudělali. Rozumím tomu, že musí jít o moc nepříjemnou situaci a že stálé a velké hádky rodičů nejsou v pořádku pro děti. Ráda bys našla klid a nejspíš raději žila s otcem a bratrem, mimo kontakt s mámou , která na vás hodně křičí. Abych ti k tomu mohla napsat nějakou odpověď, potřebovala bych vědět, jaký je tvůj dotaz. Situace, která je doma není v žádném případě ani vina ani zodpovědnost dětí. A rodiče si to musí vyřešit nejdříve mezi sebou. Není dobré, pokud svůj spor přenáší na vás a třeba se vás dokonce ptají „ s kým chcete být“. Vytváří to zbytečně velký tlak, se kterým si děti neumí poradit. Pokud situace doma skutečně spěje k rozvodu rodičů, máte právo na to, vědět, co se mezi rodiči děje a rodiče by vám o tom měli říci. Můžete se zeptat a požádat je o to, aby vám k tomu, co se děje něco řekli, vysvětlili, proč se tolik hádají a zda-li opravdu směřují k rozvodu, když se o něm doma mluví. To jsou ale informace, které potřebujete vědět, aby jste se v tom, co se doma děje trochu víc vyznali. Rodiče ale nemohou chtít aby jste se postavili na jednu či druhou stranu, řešili s nimi kdo jaký je a kdo se jak vůči tomu druhému chová. V tom je můžete požádat, ať vás do svého sporu nezatahují. Potřebujete vědět, co a jak bude dál. Děti potřebují v rodině pocit bezpečí a klidu. A rodiče by na to měli brát ohled, přestože mohou mít mezi sebou partnerské spory. Spory mezi dospělými mohou být a často vznikají. Důležité ale je aby i tak se vůči vám dětem chovali dobře a měli jste spolu i přesto pěkné vztahy. Pokud by sis o té situaci doma potřebovala s někým promluvit víc a podrobně, můžeš se klidně obrátit na náš chat, ten je anonymní a mohou se na něj obracet děti s čímkoliv, co potřebují. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Je to chat Centra Locika. Tak se neboj když tak ozvat. Určitě tu s tebou o tom někdo rád promluví.
  Držím ti palce. Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Mamčina nevěra

  Pred asi rokem, na podzim, se moje mama celkem dost bavila s danem (ne jeho realne jmeno). Byl takovy celkem obezni, trochu bohaty a silenej curak (sorry za vulgaritu ale jinak popsat nejde). Moji oba rodice jsou reziseri, a muj tata zrovna byl na kanarskych ostrovech asi 2 mesice rezirovat nejaky serial pro myslim novu nebo tak (ne neco co by rad delal ale celkem jsme potrebovali penize). Celkem casto u nas byl. Jednou jsem sel vzbudit mamu aby vzbudila a pripravila moji sestru do skoly (o dva roky mladsi nez ja) a kdyz jsem vesel a snazil se ji vzbudit tak neodpovidala (celkem normalni u ni). Tak jsem rozsvitil a videl jsem dva nahy lidi vedle sebe (hned mi bylo jasne co se stalo). Hned jsem zhasl a vysel z pokoje a asi pul hodiny plakal. Pak jsem asi o dva dny pozdeji prisel a jeste jsem slysel jak tam meli sex. Jeste ten den jsem tam prisel a bylo tam nekolik fleku. Absolutne jsem nevedel co delat a jeste jsem to nerekl nikomu az na par mych kamosu nekdy na konci minuleho skolniho roku (zrovna jsme se skolou byli na vylete v zoo. Silene me to trapi ale nevim co udelat, jestli to proste rict tatovi, ale to by se potom stalo ja nevim co.
  ja nevim co delat, prosim, pomozte mi.

  kluk, 12 let, 13. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že to pro Tebe muselo být těžké, když jsi zjistil, že byla máma s Danem. Rozumím i tomu, že nevíš, jestli to říct tátovi. Je dobře, že ses svěřil alespoň kámošům, protože je důležité nebýt na své pocity sám. Chci Tě povzbudit, aby ses svěřil i někomu dospělému, třeba babičce, dědovi, tetě, strejdovi nebo školní psycholožce (psychologovi), pokud ve škole máte nebo klidně nějaké paní učitelce (učiteli), které věříš. Nést si v sobě tajemství, o kterém nevíš, jestli je prozradit nebo ne, je tíživé, proto na ně nebuď sám. Obrátit se můžeš i na Modrou linku, ať už prostřednictvím chatu či telefonu. I pokud by ses rozhodl vše říct tátovi, cokoli, co by se potom dělo, by nebyla Tvoje zodpovědnost, to bylo jen mezi Tvými rodiči. Vztahy mezi dospělými jsou někdy složité a děti by se jimi neměly trápit.

  Přejeme Ti, abys na vše nemusel být sám a dostalo se Ti podpory, kterou si zasloužíš.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahojky poradno, já bych se vás chtěla na něco zeptat nebo aby jste k tomu řekli váš názor. Moje mamka je taková že mi prostě nadává, že jsem kráva, píča atd. a pak dělá jak moc mě má ráda nevím co si mám o tom myslet, ale já ji nemám nějako ráda už několik let a taťka ji taky nemá moc rád, ale pořád s ní je. Když se mě a mého o rok mladšího bratra zeptal s kým by jsme byli kdyby se rozvedli tak oba jme řekli, že s ním a on na to, že by nás ani nedal. Taťka neví o tom jak mi nadává a bojím se mu to říct, protože by to s ní asi chtěl probrat, ale já nechci, protože by to vyvracela atd. Za rok budu dělat přijímačky na střední (chci jít na zdrávku) ale od domu máme blízko tu střední na kterou chci jít ale já chci na intr taťka by to pochopil ale mamka ne já chci jít o město dál abych mohla být na tom intru ale nevím jakou najít výmluvu abych mohla jít o to město dál. Napadlo mě třeba že tam nemají ten obor, ale myslím, že ho tam mají a nebo, protože mi nejde fyzika a tam v tom městě blíž mají 2x fyziku týdně a v tom dalším mají jenom 1x fyziku týdně.
  Předem děkuji za odpověď $>

  holka, 14 let, 26. února

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Popisuješ, že bys chtěla jít příští rok na zdravotní školu a zároveň odejít na internát. Z důvodu, že si nerozumíš s mámou a není ti příjemné, jak se k tobě chová. Rozumím tomu, že ti doma nejspíš není dobře a chceš to řešit tím, že se za rok z rodiny vzdálíš. Máš obavu, že máma nebude souhlasit s tím, abys šla na vzdálenější školu, protože máš tutéž školu blízko svého bydliště. Napadá mě, že bys mohla své přání podat přihlášku na tuto školu odůvodnit tím, že chceš mít jistotu, že půjdeš na zdravotní školu. A proto chceš dát přihlášku na víc než jednu školu. A tím si připravit půdu proto abys mohla dělat na tuto školu přijímací zkoušky. Také bych ti doporučila se na tom s tátou normálně domluvit. Píšeš, že tě podporuje a rozumí tomu, že ti není vedle mámy dobře. Zkus mu to takto otevřeně vysvětlit. Doba puberty je složitý věk, jak pro děti, tak pro rodiče a je to poměrně časté, že pro obě strany je lepší, když toto období překlenou tak, že dítě je na internátě a jezdí domů pouze na víkendy. I to může být tvůj argument. Doporučila bych ti proto začít rozhovorem s tátou, co by pro tebe navrhoval, a jak by ti doporučil tu situaci doma co nejlépe zvládnout. Můžeš se také o tom poradit s výchovným poradcem u vás ve škole. Třeba by tě i ten mohl podpořit v rozhodnutí jít na tu druhou školu. A pomůže ti přesvědčit o tom i rodiče, že je to pro tebe lepší volba. Zkus se s tím proto obrátit i na něj. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Nelíbí se mi chování táty

  Ahojky poradno... Jak začít?! Tátu mám moc ráda, ale někdy se mi jeho chování nelíbí.... Tvrdí, jak lidé jsou strašně toxic, ale v reklamě se objeví černoch, a táta začne říkat věty stylu: proč všude musí cpát černochy a ostatní rasy?! Aby jim to snad neublížilo? Má rasistické urážky... A mě to šte... Já nevím jak mu mám říct aby to neříkal...
  Můj meniskus je po operaci, a já se začínám přibližovat atletice.... To ale táta začne tvrdit: tu atletiku už v životě nebudeš moct dělat.... Nebo po telefonu... Já:co mám dělat? Jà se chci nějak vyblbnout... Táta: nakresli obrázek.... Já nakreslím dost realistické oko a jsem na sebe pyšná, jak se mi to povedlo... Táta zas:(ani neřekne že se mi to povedlo)takhle se to nekreslí! Mudíš to udělat takhle! Nebo momentálně ráda dělám Cosplay a makeup, to je momentálně jediná věc, co mě drží nad vodou, což táta ví, ale stejně mi neustále tvrdí:brzdí! Je ti 12! Přestaň na sebe čmárat! Je to hrozný! Taky že mě dělá někoho jiného než jsem... Vidí mě jako profesorku v růžových šatičkách, s tytuly, s vystudovaným gymplem, 3 vejškama... Ale já ve skutečnosti jsem laboratorní krysa v černých kalhotách s řetězem(které bych chtěla nosit, ale on mi černou nedovolí), s YouTube kanálem kde postuje svoje makeupy.... Tak se vidím já;-(... Já chci aby mě viděl takovou jaká jsem, ale nevidí.... Má mě za svojí malou princeznu, ale já jsem pouze slepice které přistřihl křídla...

  Děkuju za vyslyšení, děkuju za odpověď.... Hezký zbytek dne$>

  holka,.let, 2. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém vztahu s tátou, kterého máš sice moc ráda, ale některé jeho chování se Ti nelíbí. Vadí Ti jeho rasistické urážky, to, jak Tě demotivuje od návratu k atletice, jak Tě nepochválí za obrázek, na který jsi Ty sama pyšná. Máš pocit, že o má o Tobě a Tvé budoucnosti svoji představu, ale nevidí, jaká skutečně jsi, a přála by sis to změnit.
  Z Tvého textu vnímám, že Ti na vztahu s tátou záleží a mrzí mě, že se k Tobě někdy chová necitlivě a nemá pro Tebe pochopení, jaké bys od něj potřebovala. Říkám si, že připadat si jako slepice s přistřiženými křídly, které někdo cizí brání v rozletu, může být dost nepříjemný pocit, a je fajn, že ses nám s ním rozhodla svěřit.
  Zmiňuješ, že nevíš, jak tátovi své postoje sdělovat. Nevím, zda jsi to už nějak zkoušela, každopádně bych Tě chtěl podpořit v tom, ať to ještě zkusíš. Je v pořádku dát jinému člověku najevo, že nám nějaké jeho chování vadí, nebo nás mrzí, a to i když jde o vlastního rodiče. Píšeš, že nevíš, jak na to. Já si říkám že bys to vlastně mohla podat podobně, jako ve své zprávě pro nás - že ho máš moc ráda, jsou některé situace, ze kterých se cítíš smutná, nepochopená. Může být fajn s tím přijít v nějakou chvíli, kdy na to budete mít oba čas a klidný prostor, aby pro Tebe ta situace byla co nejkomfortnější. Taky přemýšlím nad tím, zda žijete i s mámou, nebo třeba starším sourozencem. Někdo takový by Ti mohl být spojencem a v rozhovoru s tátou Tě podpořit, obzvláště, pokud by to viděl podobně.
  Na závěr bych Tě rád podpořil, abys dělala dál věci, které Tě baví, dávají Ti smysl a děláš je ráda, je totiž hrozně důležité takové činnosti v životě mít - ať už jde o atletiku, make-up nebo cosplay.

  Přejeme vše dobré nejen ve vztahu k tátovi,
  Modrá linka

  Rodiče

  Táta podvádí mámu

  Co mám dělat když jsem zjistil že můj táta podvádí mojí mámu, přijde mi to vůči mámě nefér, měl bych jí to říct. Ale když jí to řeknu bojím se že by to neunesla

  kluk, 14 let, 2. března

  Ahoj z Modré linky.

  Je mi líto, že ses dozvěděl takovou informaci. Umím si představit, že se teď můžeš cítit všelijak. Možná i pod tlakem, že bys o tom měl mámě říct. Chápu Tvůj pocit, že to není fér a i Tvou obavu o to, jak by to máma unesla. Je hezké, jak na mámu myslíš, vypadá to, že jsi empatický kluk. Chci, abys věděl, že by takové břímě nemělo být na Tobě a neměl bys to být Ty, kdo tohle bude s mámou řešit. Představuji si, kdybys o tom mámě řekl, mohlo by to tátu zaskočit a celá situace by se mohla vyhrotit. Třeba má táta nějaký vlastní plán, jak by to rád řešil.
  Napadá mě, že o tom můžeš mluvit přímo s tátou. Říct mu, co ses dozvěděl a jak se z toho cítíš. Otázka je, jak zareaguje. Kdyby se Tě snažil odbýt, můžeš mu vysvětlit, že se toho cítíš součástí, když ses to dozvěděl a zdůraznit mu, co od něj potřebuješ. Pokud by to táta řešit nechtěl, nemůžeš ho bohužel nutit. S Tvými pocity by Ti mohlo pomoci mít o tom s kým mluvit, mít podporu. Tu Ti může dát například školní psycholog/psycholožka, jestli ve škole máte. Anebo se můžeš obrátit znovu i na nás, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Rodiče

  Rodiče se doma hádají 😞😓

  holka, 14 let, 10. února

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně, že se rodiče doma hádají a nejspíš ti z toho vůbec není dobře. Jestli potřebuješ, můžeme si o tom, co se doma vlastně děje a jak ti z toho je, co prožíváš, víc popovídat. Můžeš o tom napsat víc, třeba opět do poradny, nebo můžeš využít chat pro děti, které prožívají něco těžkého. Chat je anonymní a můžeš zde mluvit o čemkoliv, o čem potřebuješ. Zde si s tebou nějaký z poradců popovídá a třeba ti pomůže tomu lépe porozumět, co se děje. A pomůže ti také najít nějaké kroky, které je možné udělat proto, aby se situace pro tebe mohla zlepšit. Určitě za to, že se rodiče doma hádají nemůžeš ty, není to tvá vina. To si rodiče musí vyřešit sami, mezi sebou. Ale ty potřebuješ najít něco, co tě v této situaci podpoří, co ti pomůže v tom, aby ti z toho nebylo těžko. Tak pokud budeš chtít, můžeš se ozvat na chat, třeba na www.detstvibeznasili.cz. To je chat Centra Locika.
  Držím ti palce. Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Sebepoškozování a stres - jak to říct rodičům?

  Ahoj Alíku,

  Chtěla bych se zeptat jak mám rodičům říct o mém sebepoškozování, stresu ze školy a z lidí. Předem ďekuji.

  holka, 13 let, 16. února

  Ahoj,

  píšeš že máš stres ze školy a lidí, a možná právě to Tě vede k sebepoškozování, které zmiňuješ. Přemýšlíš, jak to říct rodičům. Myslím, že je moc dobře, že jsi navštívila se svým dotazem poradnu. Tím jsi udělala první potřebný krok, na který mohou navázat další kroky-rozhovor s rodiči. Je moc fajn, že ses rozhodla své starosti sdílet s rodiči. Znají Tě od narození a tak budou nejlépe vědět, jak Ti pomoci. Rodiče jsou zodpovědní za Tvé zdraví, ale nemohou vědět, co se děje v Tobě, ve Tvé hlavě, proto je dobře, že jim to chceš říct. Sdílení trápení může přinést zklidnění, úlevu i snížení stresu.

  Jak se rodičům svěřit? Možností je více. Můžeš jim dát přečíst svůj dotaz Alíkovi i s naší odpovědí a tak už nebudeš muset nic moc říkat. Můžeš jim ukázat následky sebepoškozování, jizvy, drápance, škrábání. K takovému sdílení je vhodné využít nějakou volnou chvíli, kdy je doma klidná atmosféra, je ale možné také naplánovat s rodiči návštěvu čajovny, kavárny, cukrárny, restaurace. Výhodou takových veřejných zařízení je to, že lidé více kontrolují své emoce, jsou klidnější, mají více času a klidu na zpracování sdílené informace. Také jim to můžeš napsat. Lze se také svěřit někomu, komu věříš a na koho dají i rodiče a probrat to společně. Např. někdo z prarodičů, jiný příbuzný, oblíbená učitelka... Věřím, že dokážeš najít vhodný okamžik, kdy s rodiči mluvit a že z jejich strany dostaneš pomoc a podporu, kterou si zasloužíš.

  Přejeme Ti, ať se sdílení s rodiči vydaří.

  Modrá linka

  Rodiče

  Mluvit s mamkou o masturbaci?

  Ahoj Alíku, nevím, koho se zeptat, tak se zeptám tebe. Stalo se mi, že mě při masturbaci viděla mamka. Přišla se mně na něco zeptat trovna v době, kdy jsem vrcholil. Hned odešla a nic nerešila, ale já na to pořád musím myslet, jestli mám s ní o tom mluvit nebo ne? Děkuji

  kluk, 13 let, 7. února

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že mamka Tě vyrušila při masturbaci. Nevíš, jestli o tom s ní ještě mluvit, hodně na to myslíš. Představuji si, že jsi v tom momentu byl hodně překvapený, mohl se pak cítit trapně, příliš odhaleně, že se to nemělo stát. Mrzí mě, že mamka nechtěně vešla zrovna v takový intimní moment. Bohužel už se stalo a možná mamka zažívala hodně podobné pocity jako Ty. Zároveň je fajn si připomenout, že je to součást života a v dospívání je úplně normální masturbaci objevovat. Je na Tobě, jestli to s mamkou budeš ještě řešit, možná přijde vhodná chvíle a Ty to s ní budeš chtít „uzavřít“. Stejně tak je možné, že už Tě to později nebude v myšlenkách tak obtěžovat, protože to už nebude tak čerstvé. Napadá mě, že můžeš promyslet na příště nějaká opatření, třeba se v pokoji zamkneš, abys věděl, že Tě nikdo nebude rušit. Mamka si už dá asi taky větší pozor a nechá Ti prostor, když budeš potřebovat.

  Ať máš hezké dny přeje
  Modrá linka

  Rodiče

  Bojím se táty

  Dobrý den mám velký problém můj táta na mě pořád řve a bije mě a kvůli tomu ho vůbec nemám ráda spíš se ho bojím děkuji za odpověď

  holka, 10 let, 28. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém tátovi, který na Tebe řve a bije Tě. Kvůli tomu ho nemáš ráda a dokonce se ho bojíš. Jsem ráda, že si se svým trápením nezůstala sama, ale dokázala ses nám svěřit, za tu důvěru moc děkuji.

  To, že na Tebe táta stále jen řve a bije Tě, není v pořádku. Nedivím se pak, že se táty bojíš. Násilí by nikdy nemělo být používáno k výchově dětí. Proto pokud se Ti tohle děje, je v pořádku říci si o pomoc.

  Nevím, jestli žiješ pouze s tátou nebo bydlíš i s dalšími členy rodiny. Napadá mě, že by ses mohla svěřit nějakému dospělému, kterému věříš o tom, co se Ti doma děje i jaký strach máš. Takový dospělý může být např. další člen rodiny babička, teta nebo oblíbený učitel/ka či školní psycholog/žka. Spolu byste se mohli pokusit vymyslet plán, jak to udělat, aby Ti doma s tátou bylo lépe. Napadá mě, že by si tento dospělý mohl s tátou promluvit. Možná, že si táta ani neuvědomuje, že díky tomu, co dělá, Ti ubližuje a nahání Ti strach. Kdyby s tátou nebyla řeč, můžeš se obrátit také na OSPOD. OSPOD je úřad, který má za úkol chránit děti, aby jim nebylo ubližováno, i tady Ti mohou pomoci, aby se situace doma zlepšila. Důležité hlavně je na své trápení nezůstat sama.

  Bohužel toho příliš z Tvého psaní o Tobě a Tvé situaci nevím, proto netuším, jestli si v mé odpovědi nalezla vše, co jsi potřebovala. Pokud bys toto Tvé trápení chtěla probrat podrobněji, budeme Ti k dispozici. Všechny kontakty nalezneš na https://www.modralinka.cz/.

  Přeji Ti, aby se Tvá situace zlepšila.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj poradno
  Moji rodiče jsou rozvedení a můj táta si vzal Ukrajinku.
  Bylo to asi před třemi lety a to byla naše jakoby mamka. Teď si na mě a mojí sestru pořád stěžuje a s tátou se hádají.
  Mohli byste mi poradit, aby se k nám chovala zase hezky???
  Děkuji mockrát!!!!

  P. S. Kdybyste mi nemohli poradit, nebude mi to vadit :)

  holka, 12 let, 14. ledna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že tvůj táta má novou ženu, se kterou jste ze začátku vycházely dobře ale nyní se k vám začala chovat hůř. A také jejich vztah s tátou ti nyní přijde horší. Je možné, že to obojí spolu souvisí. Mají horší vztah s tátou, a tak se to přenáší do jejího vztahu k vám se sestrou. Doporučila bych ti si o tom nejdříve popovídat s vašim tátou. Máte na to se se sestrou právo, porozumět té situaci. A je moc dobře, když o tom, jak se teď u táty cítíš, budeš mluvit. Je potřeba o tom otevřeně komunikovat a zkusit to jako první krok. Táta by měl vědět, že se u něj děje něco, kvůli čemu se tam.necítíte dobře. Případně se na tom, co dělat, aby se váš vztah s jeho ženou a tím i s ním, opět zlepšil, můžete dohodnout spolu. Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika.

  Rodiče

  Mamka se chová jinak

  Ahoj Alíku a spol.,
  dnes se sem jdu spíše vypovídat..
  Poslední dobou je to u nás doma dost, jak to říct.. jiný..Mamka často chodí, jak říká „k Jiřince“. Je to skoro každý večer.Jiřinka je paní, která k nám domů chodila uklízet (ale teď už nechodí) a mamka se s ní „skamarádila“. Ale přijde mi zvláštní že tam chodí skoro každý večer. Mám pocit, že nám lže. Je dost možný, že jsem asi paranoidní nebo už asi blouzním, ale mám pocit že prostě chodí někam jinam. Jednou jsem ji poprosila, aby mi poslala fotku, jak se Jiřinka má. Mamka mi ní opravdu poslala, ale mohla to být klidně nějaká starší..Buď je to celý velký omyl a nebo smutná pravda. Mám pocit, že mamka taťku podvádí..Prostě mamka poslední dobou se s námi tolik „nemazlí", nepřijde se mě třeba zeptat jak bylo ve škole, absolutně se o mě nezajímá.. Když něco potřebuju, vždycky řekne že má práci a má to udělat taťka. Ale nikdy dřív to tak nebylo.. Taťka doma dělá skoro všechnu práci, snaží se, dělá se mnou a mojí starší sestrou (15 let) úkoly, zeptá se mě, jak bylo, jestli něco nepotřebuju, jestli mě něco netrápí, pomazlí se se mnou..A mamka často volá, je někde pryč u svých kamarádek. Skoro vůbec si nás nevšímá. Rodiče se spolu jen málokdy baví, třeba že by si zašli na večeři, do kina, pustili film, prostě si spolu udělali hezký večer..v žádném případě..Mamka je poslední dobou „výbušná“ - často se naštve skoro kvůli ničemu a vždycky vymýšlí problémy, které nejsou. Křičí kvůli nesmyslům.. Taťka se vždycky snaží mluvit v klidu, ale mamka ho vždycky překřičí a pořád se zlobí kvůli ničemu. Dřív jsem spolu Jako rodina jezdili třeba na výlety, ale teď je mamka pořád pryč a i když někam jedeme a ona řekne, že tam chce jet, dojedeme tam o vždycky si něco najde - „stejně jsem sem vůbec nechtěla a zase jste mě donutili" nebo „proč sem musíme, je to tady k ničemu“.. Prostě se to u nás celý rozpadá.. Například Jsme byli v restaurací (vymyslela to sama mamka a vybrala i restauraci a my se přizpůsobili) a když jsme platili,.zjistili jsme, že nemáme platební kartu. Mamka myslela že ji vzal taťka, ten zase že mamka, zkrátka si jenom neporozuměli. A mamka začala úplně vyvádět, že se na taťku nedá vůbec spolehnout..Jen kvůli kartě byla naprostá úplná scéna..
  Já mám prostě pocit, že celý to u nás doma jde.. někam..
  Tak děkuju že jsem se mohla vypovídat, protože nikoho jiného komu bych to mohla říct, nemám.. opravdu se mi ulevilo - sdílená starost-poloviční starost..

  holka, 12 let, 17. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš, že doma je to teď hodně jiné, než jsi byla zvyklá. Mamka se chová odlišně, netráví s vámi tolik času, nezajímá se o vás tolik, míň vám pomáhá, máš pocit, že vám lže, možná že i taťku podvádí. Tráví taky čas často mimo domov a už dlouho jste nepodnikli nějaký společný rodinný výlet. Táta se chová pořád stejně, je tam pro vás.

  Moc mě mrzí, že teď zažíváš Ty i celá Tvoje rodina takové náročné období. Dojem, že se to „celé rozpadá“ může být hodně tíživý, můžeš z toho být smutná, naštvaná, bezradná. Je dobře, že jsi napsala a nezůstáváš na své trápení sama. Zní to, že jsi velmi všímavá, co se týče Tvé rodiny a poznáš, když je něco jinak. Jak ale sama píšeš – nevíš, jak to doopravdy je. Může trvat delší dobu, než se to vyjasní a někam dál vyvine. Zasloužíš si cítit se s mamkou zase fajn a trávit s ní tolik času, kolik budeš potřebovat. Z nějakých důvodů to teď ale není možné. Říkám si, že některé věci ale umí vyřešit rodiče pouze mezi sebou. Ty jako dítě máš ale právo se cítit doma uvolněně a spokojeně.
  Napadá mě, jestli mamka ví, že toto všechno, co se teď děje, vnímáš, zažíváš a že Ti to vadí, že Ti chybí. Můžeš zkusit najít chvíli, kdy budete samy (anebo i s tátou) a budeš mít dost času se jí svěřit. Chce to dost odvahy s tím přijít, ale mohlo by to vyjasnit spoustu věcí a třeba je nastavit znovu tak, aby Ti to vyhovovalo. Svěřit se můžeš i někomu dalšímu blízkému – prarodičům, tetě apod. Anonymně jsme tu pro Tebe i na chatu nebo telefonu Modré linky (https://www.modralinka.cz/). Přála bych Ti, aby časem napětí polevilo, zmizely nejasnosti a trávila jsi s mamkou dostatek času.

  Hezké a klidnější dny přeje
  Modrá linka

  Rodiče

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jak mohu pomoci mamce. Táta na ní pořád křičí, uráží jí a snaží se vyvolávat hádky (což se mu daří), naschvál rozbíjí nádobí a hází na ní svojí vinu (třeba když nemůže něco najít, tak tvrdí, že mu to „máma“ schovala). Když mamka není doma, tak křičí na mne (když je mamka doma, tak jen občas), vadí mu všechno (prý špatně otevírám dveře; příliš pomalu mu nosím pivo; mám moc špatné známky-přitom jsem na osmiletém gymnáziu a vychází mi vyznamenání; vadí mu prakticky všechno, co udělám a sprostě mi nadává). A přede všemi se tváří, že se chová hezky. Mamka se s ním přesto nechce rozvést, i když ví, jak se táta chová (i ke mne). Prý bychom musely s osmiletou sestrou do střídavé péče, nemáme kam jít (přitom máme). Nejhorší je, když vidím, jak se to na psychické stránce sestry s mamky podepisuje. Jak jim mám tedy pomoct? Má smysl mamku přemlouvat, aby se s ním rozvedla? Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 7. ledna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že tě trápí jak se chová táta ke tvé mámě i k tobě. Píšeš, že na vás stále křičí, za vše vás kritizuje, vše mu vadí a vyvolává hádky. Chtěla bys mámě nějak pomoci ale nevíš jak. Máma v současné době odmítá rozvod s tátou a raději zůstává s ním z důvodu strachu, jak by vás zajistila, kde by jste žili a že by jste musely se sestrou být střídavě u ní a u táty. Rozumím tomu, co na té situaci trápí tebe. Věřím ti, že se to vše odráží i na psychické stránce tvé mámy i sestry, nejspíš i tvé. Je patrné, že tvoje máma se toho osamostatnění od táty bojí, musela by vše zajistit sama. Má také obavu o to, že by jste se sestrou musely trávit čas pouze s otcem, kdy by ona neviděla, jak se k vám chová. Je to poměrně pochopitelné v její situaci, že má tento strach. Opravdu to není jednoduché a může to znamenat velkou zátěž, které se nyní tvoje máma bojí. Na druhou stranu s tebou souhlasím i v tom, že není dobře zůstávat v prostředí, kdy se k nám někdo chová dlouhodobě způsobem, jakým popisuješ. Zbytečné hádky, ponižování, křik nebo stálé kritizování není dobré chování a otec se vůči vám takto chovat nesmí. Je možné, že jeho chování je psychické domácí násilí. Určitě by bylo dobře se vůči tomu postavit a dát mu najevo, že je to nepřijatelné chování. A ten, kdo by to měl udělat, by měla být tvoje máma. Z mnoha důvodů, které jsou pochopitelné, se toho bojí. Můžete si o tom s mámou popovídat. Můžeš za ní přijít a zeptat se jí na to, jak ona tu situaci vnímá a jestli by viděla způsob jak jí řešit. Můžeš jí motivovat k tomu aby se obrátila na nějakou organizaci, která pomáhá ženám v těžkých situacích, může se obrátit na naší poradnu: poradna@centrumlocika.cz, bližší informace najde na našich stránkách Centra Locika, www.centrumlocika.cz. Může také zavolat na naší poradenskou linku: 601500196, funguje pondělí-čtvrtek, vždy od 9-12ti. A zde se poradit o své situaci a jak jí nejlépe řešit.
  Ty sama se můžeš obrátit na chat, určený pro děti, a zde si o tom, co se ti doma děje podrobně promluvit. I zde je pak možné společně přijít na nějaké, možné další kroky, které by ve vaší situaci pomohly. Chat najdeš na stránkách www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený každý všední den, vždy od 13ti do 17ti.
  Tak ti držím palce, poradce Centra Locika

  Rodiče

  Hádky s rodiči, zbitá naběračkou

  Ahoj aliku a všichni táta me teď neprávem zmaltil tak ze me hodil na zem a střískal me naberackou prej kvůli tomu ze mám moc kecu považuje teď me za rozmazlenyho haranta při tom by měl dostat bratr on je rozmazlenéj me asi nikdo nemá rad nikoho nezajimam všichni na de mnou mavli rukou dokonce i bestie ta se baví s moji nepritelkini ;-(já už nechci být na tomhle světě já se chci propadnout do zemského jádra a tam zůstat navždy ;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-( a kluk kterého jsem milovala se teď baví s krysou ;-( neřekla jsem ze ho mam rada jen jsme se v létě hodně bavili a teď me jednoducho vymeni
  😐😐😐😐😐😐😐😐😐🙃🙃🙃🙃🙃😐😐☹️🙃🙃🙄🙄😵😵😵😵😵😵😣☹️🤦‍♂️🤦‍♂️☹️☹️😣🙃🙃😗😗😗😗😗😗
  Bratr me vydiral abych si sním šla kreslit jeci když du k němu do pokoje a šel k mim papouskum přitom on má zelvu ale otravuje me papoušky a to me dost sere. Ani na me neberou ohled jako na dosspivajicio jedince v pubertě ale jako na Mali děcko ;-(já nemám už ani rada svoje tělo mám velký nos, moje mamka když byla v tomto veku, tak měla hezkej obličej ale já jsem hnusna ropucha co má na hlavě místo vlasů slamu a není hezká a má nos jak šrek:-$;-(;-(;-( porad me to děcko provokuje hlavneze porad hraje na mobilu s dalším kretenem kterej si spolu s nim ze me utahuji s a delaj srandu;-(;-( děkuji za odpoved omlouvám se za časté dotazi ale me uz asi nejde život podle ideálu mého taty, kdyby viděli ty rodiče jak se snažím ve skole dostala jsem pochvalu ředitele skolí blablabla vyhrála prirodopisnou olympiadu a do toho jen tri dvojky na vyzo. To můj táta nosil domu čtverky a moje mama trojky tak jako co ještě chtej snažím se hezky chovat a zatímco je můj bratr s tím idiotem na počítači a hrajou fortnite(dikibohu ze jsem neviristla v té době kdy ze hrál fortnite) prve ze me mají rádi za jsem poklad a pak totp,.. a to se deje skoro furt . Já nemám nikoho bližšího než miho papouška to je můj nejbližší mám ho moc rada proto si ho chráním před bratrem a tím tyranem číslo dva. Zas e se omlouvám za rozepsání slohoky a prehazovani dějů ale toto me uz fakt přestává bavit tye scény a prej za to mužů já ale není to pravda já přiznávám nechám se vyprovokovat tím garantem ale ignorovat to nejde :/ děkuji za odpoved 🧡🫣

  holka, 13 let skoro 14 let, 14. ledna

  Ahoj,

  píšeš o tom, jak to máš nejenom doma náročné. Štve Tě tvůj bratr, který Tě provokuje a ty se necháš, vydírá Tě. Táta tě zbil, za to, že jsi měla moc řečí, myslíš si, že Tě nemá nikdo rád, nechápe Tě a rodiče chtějí, aby ses chovala slušně. Dřív Ti rodiče říkali, že jsi poklad a že Tě mají rádi, ale jejich chování tomu neodpovídá. Snažíš se ve škole, dostala jsi pochvalu, vyhrála olympiádu, máš dobrý prospěch, možná bys za to čekala od rodičů pochvalu, ocenění, zvlášť, když oni sami takové dobré výkony ve škole neměli. Zklamala Tě kamarádka a také kluk, který se Ti líbil. Do toho všeho nejsi spokojená se svým tělem. Sama sobě se nelíbíš. Nechceš na tomto světě být.
  Je mi líto, že se Ti doma děje to, co píšeš. Věřím, že to pro Tebe není vůbec lehké. Rodiče by neměli na svoje děti křičet a v žádném případě je bít. Někdy můžou být situace náročné a rodiče např. ve stresu, či unavení, ale ani to je neopravňuje chovat se tak, jak píšeš. Je moc dobře, že to řešíš a dokázala jsi nám napsat.
  Za to, jak se děti doma mají, jsou zodpovědní rodiče. Přemýšlím, že ve své zprávě jsi psala zejména o tátovi a bratrovi, říkám si, jestli by bylo možné promluvit si s mámou a požádat ji o pomoc. Možná by dokázala s tátou promluvit, ale i s bratrem. Ta by mohla udělat kroky k tomu, aby na Tebe táta nekřičel. Kromě mámy se můžeš obrátit na někoho dalšího blízkého, byť jsi psala, že nikdo takový není, pouze papoušek. Někdy pomáhá svěřit se někomu úplně cizímu, jako např. učitel/ka nebo školní psycholog/žka, pokud někdo takový na Vaší škole je. Napadá mne, že můžeš dát mámě, nebo např. školnímu psychologovi/psycholožce přečíst svůj dotaz Alíkovi, třeba i s naší odpovědí. Pokud bys měla odvahu, bylo by fajn probrat všechno i s tátou.
  Umím si představit, že je to se sourozenci často těžké a je v pořádku, dát najevo, že se Ti nelíbí, jak se k Tobě brácha chová. Možná by pomohlo, doma si společně stanovit nějaká pravidla, které vzájemně budete dodržovat, např. že si vzájemně nebudete chodit do pokojíčků apod.
  Je přirozené, že Tě trápí, jak vypadáš, zvlášť v dospívajícím věku je toto téma velmi časté. Každý z nás je jiný. Máme různá těla, jsme různě vysocí, každý máme jinou barvu vlasů a očí. Současně Ti chci říct, že skoro každý člověk si v sobě řeší, co by na sobě chtěl změnit, ať už na vzhledu nebo povaze. Dokonce i Ti, u kterých bys to vůbec nečekala. Někdy jde to, co se nám na sobě nelíbí změnit, ale daleko efektivnější je podle mne naučit se postupně přijímat sebe takové, jací jsme i s tím, co se nám tolik nelíbí. Všechno chce ale čas. I tohle může být téma, které by šlo probrat se školním psychologem/psycholožkou či s někým jiným dospělým.
  Pokud je to možné a můžeš to ovlivnit, zkus dělat to, co Tě baví, co máš ráda. Může to být četba knih, poslech hudby, ale i cokoliv jiného.
  Ještě jednou Tě tedy chci povzbudit k tomu, abys nezůstávala na své pocity sama. První krok jsi už udělala, napsala jsi nám. Udělej tedy i další, obrať se na mamku, nebo jiného dospělého, kterému věříš.
  Pokud bys chtěla, můžeš se nám ozvat i na Modrou linku buď na telefon, Skype nebo do chatu, kde se můžeme více doptávat a Tvou situaci více probrat. Veškeré kontakty najdeš na www.modralinka.cz.

  Držíme palce, aby se Ti dostalo podpory, kterou si zasloužíš.

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!