Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Návrat do školy Alík radí dětem

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Omlouvám se, že zas už píšu, nemůžu si pomoct.
  Chodím do 8.třídy zš. A za týden mám jít do školy na prezenční výuku po týdnu. Ale mě vyhovuje, když máme výuku online přes počítač.
  Hned jak se vrátíme do školy, budeme psát hodně testů a tak.
  A já nechci mít pětky, teď když píšem při oine hodině používám sešit. Ve škole to dělat Nemůžem. Strašně taky nechápu matiku. Mám to za týden říct učitelce?
  Prosím poraďte mi, co mám udělat, aby jsem se kvůli tomu tolik nestresovala.

  2.) Druhá otázka zní, za rok dělám přijímačky na střední. Kdy se na ně mám začít učit?

  3.) Za třetí se chci zeptat, můžou jsem dávat dotazy uživatelé starší 15 let?

  holka, 14.let, 4. května

  Ahoj,
  obáváš se návratu do školy, počítáš s tím, že budete psát nějaké testy. Samozřejmě o svých obavách můžeš říct paní učitelce, ona sama nejspíš ví, že návrat do školy z distanční výuky doma nebude “bezbolestný”. S paní učitelkou bys měla mluvit o všem, pokud to jde, nejen o svých obavách z návratu do školy a testů, ale zejména o tom, kterému učivu (matika), moc nerozumíš. Pokud potřebuješ s něčím pomoct, neboj se zeptat. Svěřit by ses ale se svými obavami měla i rodičům a oni by Ti měli podle svých sil se vším pomáhat. Dlouhá doba distanční výuky samozřejmě na mnoha dětech zanechá následky, nejsi sama, kdo se trápí tím, jaké výsledky bude ve škole mít. Jsou to veliké a stresující změny, držím pěsti!

  2. Na přijímačky se pokud možno připravuj soustavně, pořád. Čím dříve začneš, tím lépe pro Tebe, nebudeš toho mít na poslední dobu před samotnými přijímačkami tolik a budeš moci jen opakovat to, co již budeš znát a přisvojíš si. Soustavná příprava je to nejlepší, co pro sebe a přijímačky můžeš udělat. Probrat to můžeš nejen s rodiči, spolužáky či oblíbenou učitelkou, ale i výchovnou poradkyní, je to v náplni její práce.

  3. Alík je určen dětem do 15 let. Na Modrou linku mohou lidé v krizi psát či volat nehledě na věk - kontakty na nás najdeš na www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti, abys dosahovala ve škole úspěchů, které si zasloužíš.
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.

  1. chci moct poděkovat za to co pro nás děláte$>
  2. Mám takový dotaz vždycky když máme psát písemku, nebo máme ústní zkoušení tak se na to naučím a rodiče mě vyzkouším a umím to, ale ve škole těsně před začátkem té hodiny, kde máme psát test se mi začnou třást ruce ( třeba i když jsme se testovali na covid na táboře) ‚, a mám pocit najednou že nic neumím a jsem strašně nervozní a z toho pak dělám úplně primitivní chyby.

  Nevíte co by mi pomohlo na snížení stresu a na ten třesk?

  holka, 13 let, 7. září

  Ahoj,
  děkujeme za vyjádření díků! :)
  Podobné stavy jako ty zažívá ve stresu poměrně dost lidí. Ruce se začnou třást, protože je tělo až příliš aktivizováno a energie není kde vybít. Je proto třeba své tělo zase zklidnit. Nejsnazší cesta k tomu je skrze dech. Zaměř se před písemkou na dýchání, dělej hluboké výdechy, mysli na klidný dech. S dechem se pak zklidnit i celé tvé tělo. Může ti pomoci také jít se projít po chodbě (pokud stres cítíš už o přestávce) nebo si pořídit nějaký talisman, který můžeš mačkat pro štěstí. Další techniky ti může poradit školní psycholog, využij jeho pomoc, pokud ho na škole máte.
  Měj se krásně a držím palce na všechny budoucí testy!
  Péťa

  Škola - učení

  Kdy se začít učit na přijímačky

  Ahojte v září jdu do 9.třídy a budu psát přijímačky. Mám se začít učit už teď? Měla jsem teď na vysvědčení pět trojek. Průměr 1,9 což je špatný, ale tak alespoň nemám žádné čtyřky. (ani v pololetí) Kdy se začít učit a je lepší si koupit pracovní sešity na přijímačky a učit se z toho?

  holka, 14 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že se zajímáš o svou budoucnost a o přijímačky. Pokládáš nám však otázky, na které Ti nedokážeme odpovědět, protože Tě neznáme. Nevíme, kolik času budeš na učení potřebovat. Asi nic nezkazíš tím, když se začneš učit co nejdříve. Na druhou stranu možná stojí za to si od učení také odpočinout a užít si pořádně prázdniny. Také je možné probrat s někým blízkým, jak si přípravu co nejlépe rozplánovat a co by Ti mohlo nejvíce pomoci, ať už o prázdninách či ve školním roce.

  Přejeme Ti tedy, aby sis prázdniny užila, ať už se budeš učit nebo ne.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Učit se švédsky + život ve Švédsku

  :-|Ahoj píšu zde svůj první dotaz. Ve škole se učím jazyky dva a to angličtinu a němčinu. Chci se začít učit sama další jazyk a to Švédštinu, protože bych chtěla jednou bydlet ve Švédsku. Je vhodné se učit takhle další jazyk? A je reálné se odstěhovat např. ve 20 letech do Švédska?

  holka, 14 let, 18. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že máš zájem učit se jazyky a máš své představy, co bys v budoucnu chtěla. Pokládáš nám otázky, na které Ti úplně neumíme odpovědět, neboť odpovědi záleží hlavně na Tobě a my Tě vůbec neznáme. Neexistuje jednoznačná odpověď, jestli se učit další jazyk. Můžeš to zkusit a uvidíš, jak Ti to půjde. Pokud bys měla díky učení se dalšímu jazyku mít problémy v jazycích, které se musíš učit ve škole, bude dobré studium švédštiny odložit. Probrat to můžeš třeba i s rodiči či nějakou paní učitelkou jazyků nebo jinou, které věříš, a která Tě zná.

  Co se týká možnosti žít ve Švédsku, záleží to opravdu na Tobě. Pokud se rozhodneš studovat, můžeš studovat klidně třeba právě ve Švédsku. Anebo se tam můžeš odstěhovat později, až vystuduješ tady. Je hezké mít sny, užívej si je tedy a uvidíš, co Ti život přinese.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se učit?

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problémi s učením a nevím co dál. Uz jsem skoušel všechny metody a nic. Jediný co mi pomáha, je učit se s rodiči, ale kvuli tomu, ze pujdu na gympl bych se mel učit uz sám.
  Predem dekuji za odpovedi.

  kluk, 12 let, 24. června

  Ahoj,
  schopnost učit se se musí člověk naučit podobně jako třeba jízdu na kole, nebo hru na hudební nástroj. Bohužel není vrozená - ačkoli někdo pro ni má větší talent než ostatní. A stejně jako u ostatních dovedností, které se člověk naučí, každému vyhovuje něco jiného a není možné formulovat univerzálně platný recept, jak na to.
  To, co ti však mohu s jistotou říci je, že neexistuje na světě člověk, který by nedokázal učit se. Řekla bych, že ve tvém případě bude možná problém v tom, že ses naučil příliš spoléhat na pomoc rodičů a přestal jsi věřit sám sobě, že se dokážeš učit sám. Začni proto znovu od začátku a vyzkoušej znovu různé metody učení. Můžeš si zkusit látku předčítat nahlas, vypisovat si poznámky a různé lístečky, představovat si probíranou látku a tak dále. Každé z těchto metod dej čas na to, aby sis ji mohl osvojit a naučit se ji. Když ji budeš zkoušet jen pár dní a pak ji opustíš s tím, že nefunguje, ničeho nedosáhneš. Musíš být vytrvalý a důsledný, což je ostatně další pravidlo, které ti při učení pomůže. Tvůj mozek se musí naučit učit se a to půjde mnohem lépe a rychleji, pokud to bude dělat pravidelně. Na kole se také nenaučíš jezdit tím, že na něj sedneš jednou za měsíc. Můžeš svůj mozek trénovat například tím, že si dáš předsevzetí, že se každý den naučíš patnáct, dvacet nových slovíček z cizího jazyka a podobně. Časem zjistíš, že ti to jde mnohem lépe a rychleji.
  Jsem si jistá, že když budeš opravdu chtít, vynaložíš energii a naučíš se spoléhat sám na sebe, určitě zvládneš naučit se učit i bez pomoci rodičů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola - učení

  Jak se stát hackerem

  Zdravím všechny, v polední době mě začalo bavit IT a také příkazový řádek (CMD). Díky tomuto koníčku jsem se dostal k elitnímu hackerství a zajímalo by mě jak se dá naučit. Zda je nějaká střední škola či kurzy pro neplnoleté.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13-14 let, 31. května

  Ahoj, díky za důvěru a za dotaz. Slovo „hacker“ má hodně významů, a ty se navíc různě prolínají. Zatímco veřejnost si pod „hackerem“ obvykle představí nějakého „piráta internetu“, který se pomocí zuřivého ťukání do klávesnice naboural do banky nebo Pentagonu... ve skutečnosti to tak klidně může být. Nebo je také hacker označení někoho, kdo rád řeší problémy a umí si poradit, ví, jak pracovat s různými počítačovými nástroji a službami, umí programovat a zkrátka se vyzná v informatice a baví ho zkoušet nové věci. O tom druhém významu budu mluvit já, do Pentagonu se nabourat neumím (respektive i kdybych uměl, nebudu to o sobě říkat na tomhle komunikačním kanále, že...)
  Pokud se chceš ponořit do informatiky, máš ohromné množství skvělých možností. Začít můžeš buď nějakou knihou o základech programování, hodně výborných kurzů je pak na internetu. Doporučuji se co nejvíce učit anglicky, protože jak dobré kurzy a knihy, tak veškerá dokumentace bývá právě v angličtině. A být hackerem, to je z velké části studování dokumentace.
  Další věc, kterou musím zdůraznit: neustále dělej praktické věci. Číst nestačí, vždycky si hned ty věci zkoušej, napiš vlastní programy, udělej vlastní webovou stránku, když narazíš na problém, hledej, jak ten problém vyřešili ostatní. Experimentuj, opravuj, debuguj, publikuj, kompiluj, tvoř, boř a užívej si to!

  Škola - učení

  Špatná známka

  Ahoj
  Dostanu asi špatnou známku a možná i na vysvědčení jak to mám říct rodičům?
  Prosím co nejrychleji

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem, jak říct rodičům o špatné známce, kterou možná dostaneš. Nepíšeš konkrétnější věci, třeba jaké míváš známky, jaká známka je tato špatná a z čeho, ale to nevadí, zkusím Ti odpovědět obecněji. Chtěla bych Tě povzbudit, že je normální dostat občas horší/špatnou známku. Důvody můžou být různé, třeba jsi neměla dost času na přípravu, něco jsi zapomněla, bylo to moc náročné, nebo jsi třeba jen neměla dobrý den. Ne vždycky se nám ve všem daří a stejně je to i ve škole. Může Tě to štvát, můžeš mít vztek, může Tě to mrzet, můžeš cítit lítost… Přijde mi od Tebe správné, že o tom chceš říct rodičům a nečekat, až se to dozví časem. Přála bych Ti, aby Tví rodiče měli pochopení a vyslechli Tě, něco podobného taky třeba zažívali. Jestli si myslíš, že povědět to rodičům pro Tebe bude těžké, tak se na to můžeš trochu připravit a tím si to usnadnit. Zkus si rozmyslet/sepsat, co jim všechno chceš říct ohledně známky, toho předmětu, učitele, Tvého učení aj. Pokud to půjde, můžeš to zkusit rodičům říct někde na klidném místě, kdy na sebe budete mít dost času. Někomu taky pomáhá svěřit se někomu jinému blízkému, třeba dobré kamarádce, anebo někomu dalšímu z rodiny. Uvidíš, jak to budeš chtít Ty, něco takového se stává, není to ostuda.

  Držíme palce a hezké dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku,
  měla bych jeden dotaz ohledně zpěvu. Chodím do dětského pěveckého sboru, ve kterém teď zpíváme vícehlas. Paní učitelka mě přiřadila do hlasu soprán dva,který zpívá hlavní melodii písně, která je na mě občas moc vysoko. Poradili by jste mi jak se naučit zpívat vyšší tóny?
  Předem Děkuji :-)

  holka, 13 let, 8. června

  Ahoj,
  Alík nemá odborníka na učení zpěvu, kromě toho by to stejně nebylo moc platné, protože by tě musel osobně poslechnout a posoudit, než by ti poradil.

  Bude lepší, když se svěříš té učitelce. Ona učí zpěv, takže ví nejlíp, jak tě naučit zpívat potřebné tóny, případně poznat, že to nepůjde, a přeřadit tě do jiné hlasové skupiny, kterou zvládneš.

  Škola - učení

  Gympl

  Dobrý den mám dotaz ohledně mé budoucnosti
  Je mi 9 o prázdninách 10 chodím do 4.tridy. Už dlouho uvažuji o mé budoucnosti. Ve škole jsem docela dobrá mám jen pár dvojek z matematiky jinak mám samé jedničky, z prirodovedy mám jednu trojku jinak jedničky, ze všech předmětů kromě těchto mám jen jedničky. Četla jsem jsem tady na Alíkovi že spousta dětí šla na Gympl promiňte jestli to píšu špatně. Tak jsem uvažovala dostala bych se na konci páté třídy na gympl?Také bych chtěla vysvětlit na co je dobrý a jestli je potřebný. Případně jak to říct mamce. Bydlíme v malé vesničce a nikde v okolí žádný gympl není rodiče se před půl rokem rozvedli a pokud to vyjde přestěhujeme se za rodinou do Prahy tam už asi nějaký bude. Pokud by to nějak šlo myslíte že by mi se pomohlo rozhodnout kdybych napsala někomu z Alíkovi kdo tam je?
  Dekuji za odpovědi$>

  holka, skoro 10 let, 21. května

  Ahoj,

  přemýšlíš nad tím, jakou cestou se dál vydat - jestli zkusit jít na gympl. Známky, které ve škole máš, vypadají moc dobře - ty by Ti určitě neměly bránit v tom se na gymnázium dostat. Nezáleží to ale jen na známkách, ale hlavně na tom, jestli se člověku povedou přijímací zkoušky. Na ty bys měla ještě dost času se připravit. Gymnázium Ti přinese všeobecné vzdělání a většinou si ho zvolí žáci, kteří potom chtějí pokračovat ve studiu na vysoké škole. Doporučila bych Ti, se na možnosti gymplu podrobněji zeptat třeba svého třídního učitele a ještě se poradit se školním psychologem, pokud ho na škole máte. Mohla bys s ním probrat, jaká možnost by v Tvém případě byla nejlepší. Určitě by Ti také mohlo pomoci se rozhodnout, pokud se zeptáš někoho, kdo už na gymplu je. Pokud by sis nebyla jistá, jak to udělat přímo na Alíkovi, můžeš se na to zeptat v Technické poradně přímo správců. Píšeš, že si nejsi jistá, jak o tom, že bys možná chtěla na gymnázium, povědět mamce. Tvoji mamku neznám, proto, bohužel, nedokážu předem říct, jak na to bude reagovat. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys vycházela hlavně z toho, jak mamku znáš, jaký máte vztah a jak to Ty sama cítíš. Kdybys chtěla víc dopodrobna probrat něco z toho, co Tě trápí, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Škola - učení

  Návrat do školy

  ahoj, omlouvám se, že sem furt něco píšu, ale mám další dotaz. Od příštího týdne mám jít do školy, jenomže prostě nechci tam. Už jsem si prostě zvykla doma, navíc máme naplánované různé testy a tak, prostě nejsem vůbec zvyklá na prezenčku, teď když si jen uvědomím že budu muset do školy, tak mám stresy jak sviň. Prostě chce se mi brečet a tak. Navíc moje kamarádka se pořád chlubí tím, že do školy nepůjde, protože její máma nesouhlasí s testováním a navíc ví, že by to pro ni byly nepředstavitelné stresy. Mámu jsem už přemlouvala, aby dospěla ke stejnému závěru. Nedaří se mi. Ne, nechci od vás slyšet, že do školy musím. Popravdě bych radši skočila z mostu než se tam tenhle rok vrátila. Prostě PROSÍM jak mám rodiče přemluvit, ať můžu zůstat doma? Myslíte, že je dobrý nápad jít za školu? Napadlo mě ještě způsobit si angínu, vím jak totiž. Prosím, odpovězte rychle, zachvíli se zhroutím.

  holka jménem kájuška, 13 let, 11. května

  Ahoj Kájuško,

  píšeš nám o svých obavách z návratu do školy, jaký Ti to působí stres. To mi přijde úplně pochopitelné, je to zase po dlouhé době velká změna. Zároveň chápu, že máš obavy z testů a ze snahy učitelů vše dohnat. Nejsi v tom sama, hodně tvých vrstevníků zažívá v těchto chvílích podobné pocity a jsou jich spousty v celé republice (a na mnoha místech po světě). Taky věřím, že se Ti zdá nefér, že spolužačka může zůstat doma a Ty ne. Zároveň si ale říkám, jestli je to opravdu výhoda. Jednou ten okamžik, kdy bude muset i ona jít do školy, stejně nastane. Možná to potom bude mít o to těžší, že právě všichni ostatní už budou na školu zvyklí a zaběhlí a učitelé budou mít pro případné těžkosti méně pochopení.

  Přemýšlíš o různých cestách, jak se škole vyhnout a ptáš se nás, jak rodiče přemluvit. Rozumím, že by ses tomu nepříjemnému, co očekáváš, nejraději vyhnula. Bojím se však, že způsobit si angínu nebo jít za školu by stejně nefungovalo dlouhodobě a mohlo by pro Tebe znamenat v konečném důsledku ještě více nepříjemností (ať už zdravotních, nebo ve škole a s rodiči). Píšeš i o skoku z mostu - je mi líto, že je pro Tebe návrat do školy až takovou zátěží, že uvažuješ i o takto krajní variantě, která by Ti vzala i všechno hezké, co máš na světě ráda.

  I když bych Ti rád pomohl, přesvědčit rodiče, abys nemusela do školy, neumím. Můžeme však zkusit vymyslet nějaký způsob, jak to udělat, aby to pro Tebe nebylo tak náročné. Napadá mě, že je možné rodičům říct, jaké máš z návratu do školy obavy, a že pokud tam musíš jít, že bys potřebovala, aby Tě podpořili a pomohli Ti s tím. Můžeš jim zkusit ukázat i tuto naši komunikaci, nebo požádat někoho jiného dospělého, kdo je Ti blízký. Říkám si také, že se můžete zkusit pobavit i se spolužáky a kamarády, jak to prožívají oni, z čeho mají obavy a na co se třeba naopak těší. Pokud máš nějakou oblíbenou paní učitelku nebo učitele, kterým věříš, možná bys jim mohla za sebe (nebo i společně se spolužáky) o svých obavách také napsat nebo říct, aby Vás mohli třeba v prvních dnech školy podpořit.

  Pokud by nic z toho nezabralo, můžeš se obrátit i na kontakty, které jsme Ti už v minulých zprávách posílali. Například na školního psychologa, který by Ti mohl nabídnout hlubší a dlouhodobější podporu, než jsme Ti schopni nabídnout tady na Alíkovi. Pokud bys chtěla pomoci např. s vyhledáním dalších kontaktů nebo to více probrat, jsme k dispozici také na telefonické lince, Skype nebo chatu (www.modralinka.cz).

  Přejeme Ti, ať nakonec vše zvládneš lépe, než si teď představuješ.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se zbavit stresu?

  Dobrý den, posledních pár let mám strašné problémy se stresem, furt se stresuji a z toho stresování mi je i zle a opravdu nevím jak se toho zbavit, žádné antistresové hračky mi nepomáhají, největší a nejčastější stres mám hlavně ze školy a to jak z online tak z prezenční. Prosím o radu jak se toho zbavit. Předem děkuji moc za odpověď a tento web mám strašně ráda, byl to skvělí nápad ho vymyslet, protože aspoň tady máme někoho komu se můžeme svěřit aniž by nás znal a aniž by se to někdo dozvěděl a opravdu vás obdivuji jak takové složité dotazy zvládáte a pomáháte nám. $>

  holka, 12 let, 26. dubna

  Ahoj,

  díky za důvěru, se kterou se na nás v Alíkovi obracíš. Je moc dobře, že přemýšlíš o tom, jak se zbavit stresu. Píšeš, že je ti ze stresu (zejména ze školy) až zle, což není v pořádku. Někdy může trocha stresu člověku pomoci k lepším výkonům, avšak stres, který popisuješ ty, je již pro zdraví škodlivý.

  Ve tvém dotazu čtu, že ti antistresové hračky nepomáhají…přemýšlím, zda jsi vyzkoušela též nějaké relaxace? Právě relaxace a dechová cvičení mohou uklidňovat tělo a zbavovat napětí. Můžeš mrknout např. na cvičení stránek nevypustdusi.cz. A na stránkách detstvibeznasili.cz úplně dole jsou také různé plakáty pro děti s nápady, jak si ulevit od napětí. Každému pomáhá něco jiného, vyber si, co by mohlo zafungovat u tebe a neváhej vyzkoušet 😉

  Zároveň píšeš, že se stresem bojuješ již několik let. Na tak dlouhodobý zápas, který popisuješ, by nikdo neměl zůstávat sám. Zmiňuješ, jak je pro tebe důležitá anonymita alíka, ale možná nastala ta pravá chvíle poradit se s někým osobně.

  Stres je často posilován myšlenkami, které kolem obávané situace máme – právě s tím a s výběrem i nácvikem těch správných technik by ti mohl pomoci psycholog. Ten zároveň zachovává důvěrnost setkání. Máte u vás školního psychologa? Pokud ano, zkus se na něj obrátit podobně jako na nás sem. Také si říkám, jestli tví rodiče vědí o tom, jak se stresuješ? Třeba byste mohli psychologa vyhledat společně.

  Držíme ti palce.
  Tým z Centra LOCIKA

  Škola - učení

  Gympl + králíček

  Ahoj poradno,
  sice jsem doufala že všechno bude ok ale můj osud si řekl že ne. Moje kamarádka Adel na gympl nejde takže každou noc brečím, jsem smutná. Žádná jiná holka se kterou se kamarádím na gympl nejde. Tolik mi slibovala jak pojedeme na adapťák, jak se spolu budeme učit... A nic z toho se nestane! Brečím, nevím co dál jsem opět v těch stavech co dřív... Mám sice psycholožku ale s tou jsem se viděla jen dvakrát. Jednou naživo a jednou na skype. Když jsme měli mít schůzku přes skype tak se omluvila že musí akutně na lékařskou prohlídku. Už je to měsíc a stále se neozvala. Shodou náhod se jedná o psycholožku která působí na tom gymplu na který se hlásím. Dostala jsem králíčka jak jsem si přála. Původně jsem ho měla dostat až po příjmačkách ale protože se špatně shání tak ho mám teď. Jenže to že mám králíčka znamená to že se musím učit tak dvě hodiny denně na gympl. Ne že mi to přijde zbytečné ale pro mě je to strašný tlak. bojím se že zklamu... Nikomu jsem neřekla že Adel nejde na gympl ale vím že to přijde. Na gymplu nebudu mít nikoho z holek-kamarádek. Štěpánka a Adel jsou bff a já jsem spíš ta druhá nebo se tak alespoň cítím. Obě spolu zůstanou na základce a já? Nejspíš s nimi ztratím kontakt a bude to jako ve třetí třídě... zase sama. Začne tohle komando s depresema a sebevražednými sklony atd. Já už doopravdy nevím co dál, jsem smutná. Dneska u nás byli známí, jedna rodiy s dvěma malími dětmi a já si s nimi hrála, pak zase jiná rodina s dospělím synem. Zkrátka v naší rodině nemám nikoho podobně starýho, jenom Adel ale s tou už se nebudu vídat. Vím že bych to měla říct rodičům ale jak? Je mi do breku jen pomyslím na gympl...
  Díky moc za to všechno co jste pro mě zatím udělali a uděláte!

  holka v depresi, 10 let, 24. dubna

  Ahoj,

  chápu, že Tě mrzí, když věci ještě nejsou úplně ok tak, jak jsi doufala - a že Tě trápí, že Adel nejde na gympl. Vnímám, že je pro Tebe vaše přátelství moc důležité. Píšeš taky o tom, že se bojíš, že zklameš - souvisí to s tím, že jsi dostala králíčka ještě před přijímačkami. Pokud jsem to pochopila správně, obáváš se, jestli zkoušky anebo celkově gympl dobře zvládneš. Máš strach, jak to celé bude, až budeš na gymplu, přemýšlíš, jestli se Ti nevrátí deprese a myšlenky na sebevraždu. Věřím, že přechod na jinou školu je pro Tebe teď velké téma. Chápu taky, že každodenní učení je velký tlak. Chtěla bych Tě podpořit, abys na to nebyla sama, zasloužíš si teď mít pro sebe co nejvíc podpory. Píšeš, že nevíš, jak to říct rodičům. Říkám si, že pokud se Ti o tom nechce mluvit přímo, mohla bys jim to třeba napsat nebo třeba dát přímo přečíst zprávu, kterou jsi nám napsala. Například, pokud na gympl jít Ty sama nechceš, máš plné právo to dát najevo a rodičům o tom říct. Případně se nejdříve zkusit svěřit někomu dalšímu z rodiny, třeba tetě anebo babičce. Co se týče psycholožky, pokud se Ti delší dobu neozývá anebo se v kontaktu s ní necítíš dobře, můžete se s rodiči obrátit na někoho jiného. Mohla by ses třeba ozvat i školnímu psychologovi, pokud ho na škole máte. Je moc důležité, abys všechny ty nepříjemné myšlenky a pocity mohla s někým sdílet. Pokud chceš, můžeme to celé víc probrat na Modré lince, na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Škola - učení

  Nespokojenost ve škole

  Ahoj, potřebovala bych pomoc s výběrem školy.
  Učení mě nebaví a přijde mi, že se ani neumím učit, dostávám špatné známky a mnoho učitelů si na mě zasedlo, to je mi ovšem jedno. Jsem na víceletém gymnáziu a to je ten problém, na této škole mám přátelé a celkově se mi tu líbí, jenže mi opravdu vůbec nejde učení a už vůbec mi nejde vstřebat miliony informací z tolika předmětů co zde máme, většinou to funguje tak, že se naučím na test a pak ty informace zapomenu, abych je mohla nahradit dalšími informacemi. Proto jsem si říkala, jestli nebude trošku lehčí jít na střední, problém je v tom, že mě nebaví pořád přecházet ze školy na školu (celkem už jsem vystřídala 4 školy) a další problém je v tom, že tím bych si nejspíš uzavřela spoustu cest a to já nechci a třetí a poslední problém je, že obor, který se mi líbí neexistuje jako střední a taky tu hraje velkou roli čas, protože už mám jen rok se rozhodnout kam jít (pokud vůbec). Taky střední nesmí být někde poblíž a proto tady moc středních škol není. Nevím co dělat, docela dost se tady na gymnáziu trápím.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 20. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svých těžkostech ve škole. Přijde Ti, že na gymnáziu, kde jsi, se spíš trápíš. Máš tam sice přátele a celkově se Ti tam líbí, ale máš obtíže s učením. Zdá se Ti, že se neumíš dobře učit a pak dostáváš špatné známky, někteří učitelé si na Tebe dokonce zasedli. Přemýšlíš nad jinou školou, ale zároveň si myslíš, že by se Ti tím krokem mohly uzavřít nějaké další cesty. Je dobře, že ses nám svěřila a nezůstáváš na to sama.

  Je mi líto, že se ve škole trápíš a rozumím, že váháš, co s celou situací udělat. Představuju si, že měnit čtyřikrát školu a kolektiv spolužáků nebylo vůbec jednoduché, proto chápu, že se Ti do toho nechce znovu. Chtěla bych ocenit, že se o to staráš už takhle dopředu, i když máš ještě rok. Je moc dobře, že k tomu aktivně přistupuješ. Máte za sebou už rok distanční výuky, která je opravdu náročná a může ovlivňovat spoustu, třeba i to, že máš horší známky. Říkám si, že nemusíš mít s množstvím učiva problém jen ty, ale i Tví spolužáci. V některých předmětech, bohužel, může být učiva zbytečně hodně a pak se stává, že se toho člověk sice hodně naučí, ale jen na chvíli, než to zapomene. Říkám si, jestli se o tom s přáteli ve škole bavíte. Bylo by možná fajn se zeptat, co jim v učení pomáhá, jak to zvládají oni, na co se zaměřují. Možná Ti řeknou nápad, který taky pak zkusíš, možná Ti vyhovuje se učit s někým aj. Třeba potřebuješ zkrátka více prostoru na to zjistit, jak se Ti nejlépe učí. Chtěla bych Tě podpořit v tom, ať si zkusíš hledat podporu ve škole. Možná máte na škole školního psychologa, který by Ti pomohl zjistit, jak by ses mohla efektivně učit. Mohl by Ti poradit taky s tím, co s učiteli, kteří si na Tebe zasedli. To by se nemělo dít, máš právo se ozvat. Někdo dospělý v Tvém okolí, kdo Tě dobře zná, by Ti taky mohl pomoct v tom, co dál. Jsme Ti k dispozici i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), nonstop je pak Linka bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Neboj se ozvat. Zasloužíš se cítit ve škole příjemně nejen s kamarády, ale i v průběhu výuky.

  Hezčí jarní dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Nejde mi matematika

  Ahoj. Nejde mi to v matematice a jsem z toho zoufalá co nám dělat? Já jsem začala chodit na doučování často se na to ptám rodičů ale stejně mi to nejde. A už nevím co mám dělat. Děkuji.

  holka 12 let, 16. dubna

  Ahoj z modré linky,

  je dobře, že se snažíš své problémy s matematikou řešit. Jestliže chodíš na doučování a nepomáhá to, stálo by za to se s rodiči poradit a spolu s tím, kdo Tě doučuje, se zamyslet a probrat podrobně, v čem je problém. Možná máš mezery ještě v nějakých základnějších věcech. Možná Ti to vysvětlují pro Tebe složitě a potřebuješ jiný způsob. Případně Tě také rodiče mohu objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde vám mohou poradit z odborného hlediska. Nevím, co znamená, že Ti to nejde, jestli v matematice propadáš, nebo je to spíš o tom, že bys chtěla, aby to pro Tebe bylo snazší. Věřím, že nejdůležitější je snaha, kterou máš, což vůbec není snadné a samozřejmé v ní vytrvat. Zároveň každý máme něco, co nám nejde úplně tak, jak bychom si představovali. Neboj se o tom promluvit třeba i se spolužáky, jak to mají oni, co je pro ně snazší a v čem jim to tak úplně nejde.

  Bezstarostné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den, poradno mám menší dotaz. Chodím do deváté třídy a nedávno mě přijali na střední školu. Je možné, že bych mohl propadnout v deváté, když už jsem přijat na střední školu? Děkuji za zpětnou vazbu :) Daniel

  kluk, 15 let, 13. dubna

  Milý Danieli,
  propadnout můžeš v každém ročníku. Přijetí na střední školu je vždy podmíněno tím, že budeš mít na konci devátého ročníku na vysvědčení za II. pololetí školního roku napsáno „Prospěl“. Proto dělej vše, ať máš na vysvědčení nejhůře hodnocení dostatečné.

  P.S. Poradna je určena dětem do patnácti let. Tobě již patnáct let bylo. Je ti tedy více než patnáct.