Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak si udržet pevnou vůli na hubnutí? Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Dobrý den milá poradno, chtěla bych se zeptat na moji váhu (jesti ji mám v pořádku) měřím:153,5 cm vážím:47 kg let:12. Kdyby byla v pořádku byla bych moc ráda, ale trápí mě moje větší bříško,stehna a trochu i ruky. Vím že musím cvičit a jist zdravě a mít pohyb, ale já se neudržím a po 2 týdnech už necvičím a jím co se mi chce. Mohly byste mi dát nějaké rady abych si to udržela. děkuji

  holka, 12 let, 7. května 2021

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si dělat žádné starosti, ani nemusíš přemýšlet nad tím, jak hubnout.
  Současně se ptáš, jak si udržet motivaci ke zdravému životnímu stylu. Jeho dodržování je samozřejmě žádoucí, i když má člověk zdravou váhu - v tomto případě skutečně nejde o hubnutí, ale o životní styl, který tělo nezatěžuje a pomáhá mu udržovat se ve formě. To je ale zároveň jedna z nejsložitějších otázek a věcí, které lidé řeší, protože pokud to má skutečně dlouhodobě fungovat a nemá jít jen o krátkodobou dietou, po které následuje jojo efekt, je nutné změnit celé myšlení. Člověk se musí naučit přemýšlet o zdravém životním stylu nikoli jako o krátkodobém omezení, na konci kterého se zase přejí a svalí se k televizi, ale jako o „programu“ na celý život, který mu za to stojí, protože si svého těla váží a ví, že mu tak prospívá.
  A to nikdy nebude fungovat, pokud nenajdeš motivaci sama v sobě. Zamysli se nad tím, proč chceš jíst zdravě a pravidelně se hýbat. Je jasné, že všichni chceme vypadat dobře, takže vzhled bude nejspíš jednou z věcí, která tě bude motivovat. Ve tvém věku to ještě nejspíš nebude zdraví (tato motivace většinou nastupuje až později), ale mohla by tě motivovat například kondice a dobrý pocit sama ze sebe. Jakmile si to „srovnáš v hlavě“ a najdeš svou vnitřní motivaci, bude to mnohem jednodušší, než když se musíš neustále přemáhat a nutit se do něčeho. Každý člověk má svou vlastní cestu, kterou si musí najít, ale mě osobně například pomáhá, když si před běháním představím ten pocit a dobrou náladu, kterou budu mít, až doběhnu. Zkrátka hledej motivaci sama v sobě a jsem si jistá, že když své předsevzetí budeš myslet vážně, určitě se ti ho podaří dodržet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Připadám si tlustá

  Ahoj, mám problém se svojí váhou. Je mi 13 let a vážím něco okolo 41.5 kg. Podle bmi kalkulačky pro děti to je normalní váha, ale já si připadám tlustá. Fun fact je že když se najím je mi dole vidět jakoby zakulacené břicho nebo jak to říct, ale přitom mi jsou vidět žebra. Když se nenajím tak jsem úplně plochá. Pravidelně sportuju a cvičím, ale nic se nemění, vždy když se najím tak se jakoby nafouknu. (A teď nemyslím plynnatost.) Kvůly tomu jsem přestala jíst a jím jenom večeři. Z oběda si vždycky dám kousek ...je mi líto ho vyhodit když ho moje mamka platí. Třeba když je něco s bramborovým knedlikem, tak jeden sním. Někdy mám strasný hlad, ale i tak se nenajím, protože se bojím že budu vypadat tlustě. Když jsem nad tím tak přemýšlela, napadlo mě že to asi není normální. Když už jsem u toho, všechny ostatní moje kamarádky nosí crop-topy se stašné velkými vystřihy, já je nemůžu nosit kvůly velikosti mích prsou. (A ani bych je nenosila do školy, protože mi přijdou moc odvážné). Teď to bude znít blbě... Prostě řekněme že ony už jakoby mají prsa jako normální ženy. Já se docela dost stydím, jednou jsem si vzala přiléhavější tričko a bylo vidět že moje prsa jsou malá (ani se nedotýkají jako jim) a jedna holka se mi začala posmívat a pak i další až nakonec skoro vsechny. Od te doby nosím všechno větší. Já si ale myslím že jsem hold opožděnější ve vývoji. Taky se ale bojím, aby to nebylo z nedostatku jídla. To je stejný jako to že jsem v lednu dostala svoje první měsíčky, pak jsem je měla v únoru a pak už nic. Chtěla bych vědět jestli je normální takhle jíst a zároveň nemít narozdíl od ostatních holek v mém věku žádná prsa. No a nemohla se moje menstruace nějak oddálit tím nejezenín?
  Děkuji

  holka, 13 let, 23. dubna

  Ahoj,
  to, co ve svém dotazu popisuješ, je velmi závažné a určitě není dobré brát to na lehkou váhu. Předně bych chtěla zdůraznit, že 41 kilogramů je dolní hranicí průměrné výšky třináctiletých dívek, takže rozhodně nejsi tlustá, ale spíše spadáš do váhového podprůměru.
  To, co se mi však jeví jako velmi vážné, je tvůj vztah k jídlu a k tvému tělu. Píšeš, že nejíš, protože se po jídle „nafoukneš“ a zakulatí se ti břicho. To je ale úplně normální. Pokud do svého těla dopravíš nějaké jídlo, musíš mu dát čas na to, aby potravu strávilo. Nemůžeš čekat, že ve stejném okamžiku, kdy jídlo sníš, se najednou rozplyne. Takže to, co vidíš, jako zakulacení je logický důsledek toho, že jsi se najedla. Je to úplně normální, mají to tak všichni lidé na světě a bez toho by naše tělo nemohlo fungovat.
  I když se na nás ze všech stran hrnou vyretušované fotky influencerek a modelek, které se nás snaží přesvědčit, že ideálem krásy je absolutně a neustále ploché břicho, je to nesmysl. Nikdo na světě nemá neustále ploché břicho - a už vůbec ne zdravý člověk.
  Z toho, co ve svém dotazu popisuješ, mám obavy, že tvůj vztah k vlastnímu tělu je poškozený a je možné, že už se dokonce jedná i o poruchu příjmu potravy. Když se trápíš hladem z obavy, abys nepřibrala, tvoje tělo nemůže správně fungovat. S tím ostatně souvisí i tvůj dotaz na malá prsa a nepravidelnou menstruaci. Je skutečně klidně možné, že obojí je důsledkem hladovky, kterou ses rozhodla držet.
  Bohužel málokterý člověk, který se dostane do spirály poruchy příjmu potravy, si dokáže pomoci sám a většinou je potřeba rady odborníka. To bych určitě doporučovala i ve tvém případě. Nevím, nakolik máte otevřený vztah s rodiči a jestli by ses jim například dokázala svěřit a poprosit je, aby tě objednali na psychologickou konzultaci. Další možností je popovídat si o svých problémech například se školním psychologem nebo zavolat na linku důvěry, kde spolu s odborníkem můžete tvé problémy probrat.
  Moc ti držím palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jsem tlustá?

  Ahoj Alíku a spol.,
  příjde mi, že jsem tlustá. ;-( Mám hodně velká stehna, ale pas je podle mě v pohodě. Je moje váha v pořádku? Vážím něco kolem 45kg a měřím zhruba 158cm.
  S pozdravem
  Kremrole.
  PS: Omlouvám se za pravopisné chyby.

  holka, 12 let, 24. května

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz, ve kterém řešíš svoji váhu. Je přirozené, že se tímto tématem zabýváš, otázky tělesného vzhledu (a s tím související otázky zdravé tělesné váhy) začínají být v Tvém věku důležité.

  Podle toho, co jsi uvedla, nevypadá, že by Tvoje váha nebyla v pořádku. Velmi orientačně Ti napoví takzvaný BMI index, který si můžeš spočítat například zde: https://www.childrenbmi.com/cs/; celkově ale záleží na tělesné konstituci, na poměru tuku, vody a svalů v těle. Zcela přesně by Ti mohl poradit specializovaný výživový poradce, nebo třeba i Tvoje praktická lékařka, která může vzít v úvahu více faktorů.

  Co se týká velikosti stehen, bývá to většinou dáno geneticky, tedy sklon k silným stehnům se dá „podědit“. Jejich tvar se dá ale do určité míry ovlivnit cvičením, stejně tak jako další části těla. Vhodná cvičení si můžeš najít na kvalitních webech, nebo třeba u trenérů fitness apod.

  Přejeme hezký začátek léta.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Přijde mi, že mám velké břicho

  Ahoj,
  chtěla bych se na něco zeptat ohledně mé váhy. Naposledy jsem se vážila před pár měsíci, bylo mi čerstvě čtrnáct. Vážila jsem 46 kg. Je tato váha v pořádku?
  Přijde mi totiž, že mám hrozně velké břicho. Ale jakože to není tuk, řekla bych, že je spíš takové nafouklé. Třeba ráno, nebo těsně před obědem, když jsem nic dlouho nejedla, jsem ho měla jakž takž normální, ale vždycky po jídle ho mám prostě velké. Ne nijak extrémně, ale docela mi to vadí. Jinak nejsem tlustá. Snažím se každý den cvičit, myslím, že pohybu mám dostatek.
  Nevíte, čím by to mohlo být?
  Moc děkuju za radu.
  $>

  holka, 14 let, 2. května

  Ahoj z Modré linky,

  nejsi spokojená se svým břichem, zdá se Ti velké. Tvá popisovaná váha mi přijde naprosto v pořádku, samozřejmě záleží i na Tvé výšce. Posoudit to bude umět lépe někdo, kdo Tě denně vidí, nějaký dospělý v Tvém okolí, neboj se ho zeptat. Taky se můžeš ujistit na preventivní prohlídce u lékaře. Nejdůležitější mi přijde to, aby ses Ty sama cítila ve svém těle dobře. Píšeš, že pohybu máš dostatek, to je moc dobře. Říkám si, že když se najíme, je přirozené, že se nám břicho zvětší, žaludek tak nějak může nafouknout a při procesu trávení se břicho různě formuje. Je to normální. Pokud máš ale nepříjemné pocity v břiše, nafouklost Tě trápí a máš třeba i nějaké bolesti, je důležité, abys o tom řekla rodičům a společně jste zkusili přijít na příčinu a případně další odbornou pomoc.

  Ať můžeš mít hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Tělesná hmotnost a výška

  Ahoj, je mi 13, vážím 61 kg a měřím 169 cm. Je to v pořáku?

  holka, 13 let, 16. dubna

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná výška je sice nadprůměrná, ale stále ještě normální (u dívek ve věku 13 let se „normální“ hodnoty výšky pohybují v rozmezí 147 až 173 cm, střední hodnota činí 160 cm). V podstatě totéž platí i pro Tvoji tělesnou hmotnost – máš ji sice vyšší, než většina dívek Tvého věku, avšak nejedná se o nadváhu, a už vůbec ne o obezitu.
  Důležitý je poměr mezi tělesnou výškou a hmotností, protože čím je člověk vyšší, tím větší hmotnost „si může dovolit“, aniž by se jednalo o nadváhu. Tak například dívka, která by měřila 160 cm a vážila 61 kg, by už mírnou nadváhu měla. Pokud ale při stejné hmotnosti 61 kg měříš 169 cm, tak už se o žádnou nadváhu nejedná. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi tělesnou hmotností a výškou, u Tebe činí 21,4. Přitom za optimální se u dívek ve věku 13 let považuje rozmezí indexu tělesné hmotnosti od 16 do 22,5.
  Tudíž vše je v naprostém pořádku. Kdybys přesto měla pocit, že na některých částech Tvého těla se ukládá více tuku, než by mělo (i když o tom výslovně nepíšeš, některé dívky podobné obavy mají), zřejmě by to bylo způsobeno určitými nerovnoměrnostmi vývoje postavy v období dospívání, které souvisejí se změnami hormonální hladiny v těle. Naznačené potíže však zpravidla bývají pouze dočasné, neboť postava se v období dospívání může poměrně rychle měnit a k jejímu trvalejšímu zformování zpravidla dochází až s dokončením tělesného růstu a vývoje pohlavních znaků (u chlapců široká ramena, u dívek ňadra a boky).

  Moje tělo - váha

  Porucha příjmu potravy

  Dobrý den,potřebovala bych pomoc..Už zase padám do kruhu PPP a nevím co dělat.Už od 10 jsem začala a je to opravdu nepřijemné a už mně to ničí..

  holka, 13 let, 6. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš další, docela závažný dotaz do Alíkovy poradny. Je dobře, že si hledáš podporu. Je důležité, abys na vše, co Tě trápí, nezůstávala sama. Navíc poruchy přijmu potravy mohou mít závažné následky, proto Tě chci znovu podpořit ve vyhledání odborné pomoci, jak jsme Ti již psali v našich předchozích odpovědích. S PPP Ti mohou pomoci například v Anabell nebo případně psychoterapeut (psychoterapeutka). Moci sdílet na Alíkovi a přečíst si odpověď je fajn. Domnívám se však, že potřebuješ odbornou pomoc. Chtěla bych Tě moc podpořit v tom, abys se svěřila někomu blízkému ve svém okolí (rodič, babička, sourozenec...), abys dostala pomoc, kterou si zaloužíš.

  Přejeme Ti, abys našla odvahu k řešení své situace,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Podváha

  Ahoj Alíku, děkuji rovnou za minulou odpověď
  mám podváhu a už 2 roky vážím 28 kilo a všechny holky v naší třídě váží nad 34 kilo jsem z toho smutná všechny holky chtějí být hubenější a chtějí mít stejně kilo jako já ale já to beru jako mínus. Jde nějak udělat abych byla při váze kterou mám mít (jinak měřím 143 cm)
  doufám že jste to pochopili předem děkuji za odpověď $>

  lentilka, 10 let, 8. dubna

  Ahoj Lentilko,

  Podle údajů o tělesné výšce a hmotnosti máš vysokou a štíhlou postavu. Průměrná hmotnost desetileté dívky činí 33 kg a průměrná výška 142 cm – to jsou ale jen průměrné údaje, které neznamenají, že cokoliv jiného je „špatně“. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u Tebe těsně nad hranicí podváhy.

  Nevím, jestli jste se v matematice už učili desetinná čísla, ale index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi výškou a hmotností, u Tebe činí 13,69. V ideálním případě by se u desetileté dívky měl index tělesné hmotnosti pohybovat v rozmezí od 15 do 18. Aby to bylo srozumitelnější, vrátíme se od desetinných čísel zpátky k centimetrům a kilogramům – Tvoje „normální“ hmotnost ve věku 10 let a s výškou 143 cm by měla být alespoň 31 kg. Naproti tomu bys neměla vážit více než 37 kg, protože to už by byla pro změnu nadváha.

  Nejprve si řekněme, že podváha může mít různé příčiny. Nemusí to být jenom nedostatek potravy. Kdyby totiž šlo jen o to, že „málo jíš“, stačilo by zvýšit příjem potravy. Jenže někteří lidé jsou stále „hubení“, i když jedí „normálně“. V takovém případě nemá smysl řešit problém s váhou přejídáním. A ani to nelze doporučit, protože přejídání by Ti způsobilo leda zažívací potíže, ale očekávaný přírůstek hmotnosti by se nedostavil.

  Když tedy vyloučíme, že Tvoje „hubenost“ je způsobena nedostatkem jídla, je třeba hledat její příčiny jinde, a to v oblasti metabolismu. Metabolismus je přeměna látek v těle. Zjednodušeně řečeno jde o to, že tělo si z přijaté potravy „vyrábí“ energii. Aby tělo mohlo potravu využít, musí z ní nejprve „získat“ základní látky – cukry, tuky a bílkoviny (neboli cizím slovem sacharidy, lipidy a proteiny). A zde může začínat problém, protože někdy se stává, že tělo dovede z potravy „zpracovat“ jen nepatrnou část potřebných látek.

  O lidech, kteří jsou stále štíhlí, i když mají normální příjem potravy, se někdy říká, že mají „rychlé spalování“. Správný název je ale „porucha metabolismu“. Člověk ji většinou má „od narození“, protože poruchy metabolismu mají dědičný základ.
  Bez vyšetření na specializovaném lékařském pracovišti (konkrétně v metabolické poradně) samozřejmě nemohu tvrdit, že poruchou metabolismu trpíš. Nicméně pokud nemůžeš připrat, i když jíš „normálně“, nelze takovou poruchu vyloučit.

  Pravdou je, že pro řadu „hubených“ lidí může být přibrání několika kilogramů mnohem větším problémem, než jakým je pro lidi s nadváhou zhubnutí. Jak už jsem naznačil, neměla by ses přejídat, ale spíše si najít takové potraviny, které Tvoje tělo dovede lépe zpracovat. V tom by Ti pomohla návštěva metabolické poradny, kde by Ti sestavili speciální dietu.
  Prozatím mohu doporučit vysoce výživné potraviny, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky, světlé pečivo, těstoviny, sušené ovoce všeho druhu, ořechy (včetně kokosu) a mandle. Nicméně pokud by se Ti nedařilo „přibrat na váze“ ani s pomocí těchto či podobných potravin s vysokou výživovou hodnotou, bylo by přece jen vhodné se obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost, který pro Tebe může vystavit poukaz na vyšetření v metabolické poradně.

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Dobrý den. Přijde mi, že bych měla zhubnout, a celkově nejsem spokojená se svojí postavou. Mám 150cm a 55kg. Jim docela malo, a nevím jak zhubnout.

  holka, 11 let, 7. dubna

  Ahoj holko,

  Tělesná hmotnost 55 kg je u dívek Tvého věku sice nadprůměrná, ale stále ještě normální. Výška 150 cm je mírně nadprůměrná (průměrná tělesná výška jedenáctileté dívky je 148 cm). Důležitý je poměr mezi tělesnou výškou a hmotností, který je vyjádřen tzv. indexem tělesné hmotnosti. Hodnota tohoto indexu u Tebe činí 24,4. Jedná se o nadváhu, která u dívek ve věku jedenácti let začíná na hodnotě 23,25. Abys dosáhla normální váhy, měla by Tvoje tělesná hmotnost při Tvém věku (11 let), pohlaví (dívka) a tělesné výšce (150 cm) činit nejvýše 52,3 kg. Vzhledem k tomu, že vážíš 55 kg, by Ti v současné době k dosažení normální váhy stačilo zhubnout 2,7 kg (tedy necelé 3 kilogramy). To může vypadat jako snadný úkol, ale hubnutí by nemělo být příliš rychlé a prudké, jinak hrozí tzv. „jojo efekt“, kdy se rychle „shozená“ kila stejně tak rychle vracejí zpět.

  V dotazu píšeš, že jíš „docela málo“. Záleží však především na tom, co jíš. Rozhodně bys neměla hladovět nebo snižovat denní příjem potravy. Jíst bys měla pokud možno pravidelně, což znamená, že celkové množství potravy, kterou denně sníš, by měla být rozdělena alespoň do pěti jídel (snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře). Naopak nejhorší kombinací je celodenní hladovění + večerní přejídání. Z konkrétních potravin by ses měla vyhýbat zejména „bílému“ pečivu, tedy světlému pečivu z pšeničné mouky (bílé housky, rohlíky, veka, světlý toastový chléb). To lze nahradit pečivem tmavým (z žitné mouky – dalamánky, tmavý chléb a podobně). Pokrmy by neměly být příliš tučné, což hrozí zejména u jídel smažených. Pokud máš hlad, dobře Tě zasytí zelenina (některé druhy obsahují až 90% vody), případně méně sladké druhy ovoce. Dodržuj pitný režim. Při hmotnosti 55 kg bys měla vypít nejméně 2 200 mililitrů (= 2,2 litru) tekutin denně, raději o něco více.

  Úpravu jídelníčku je vhodné kombinovat s přiměřeným tělesným pohybem. Nejlepší jsou tzv. komplexní pohybové aktivity, při nichž se do pohybu zapojuje „celé tělo“. Jedná se především o plavání, jízdu na kole, a většinu zimních sportů. Pokud bys chtěla běhat, měla by sis zajistit vhodnou běžeckou obuv (nikoliv obyčejné „plátěnky“ nebo „tenisky“) a neměla bys běhat na příliš tvrdém povrchu (beton, dlažba a podobně). Jinak budou Tvé klouby vystaveny nadměrným otřesům, což může vést k jejich poškození. naproti tomu při plavání nejsou klouby vystavovány žádným otřesům, a to při srovnatelném energetickém výdeji (samozřejmě záleží i na tempu plavání a na zvoleném plaveckém stylu).

  Stává se, že dospívající lidé nejsou spokojeni se svojí postavou či celkovým vzhledem, i když ve skutečnosti mohou být docela hezcí. Důležité je, abys na sebe nepohlížela přehnaně kriticky. Je dobře, že si uvědomuješ, že nadváha je problém. Jinak bys ale na sobě neměla jen hledat nedostatky. Nikdo není povinen vypadat „naprosto dokonale“, třeba jako nějaký populární filmový herec nebo herečka, nebo jako vrcholový sportovec či sportovkyně.
  Navíc v období dospívání, jímž právě procházíš, může docházet k dočasnému ukládání většího množství tuku, který si tělo šetří jako energetickou zásobu, protože proces tělesného dospívání je energeticky velmi náročný. Kromě toho je třeba počítat s tím, že během puberty dochází a ještě bude docházet k formování „ženského“ typu postavy, je tedy třeba počítat se zvýšeným ukládáním tuku na určitých částech těla, jako jsou například boky, hýždě nebo hrudník. Důležité je, abys dovedla svoji postavu přijímat v jejích proměnách.

  Také je dobré přemýšlet o důvodech, proč vlastně chceš zhubnout. Dobrou motivací je Tvoje zdraví, protože jak asi víš, nadváha či obezita jsou spojeny se zdravotními riziky (například u lidí s nadváhou je vyšší riziko výskytu onemocnění srdce a cév). Na druhou stranu bys ale neměla usilovat o „štíhlou“, nebo přímo „vyhublou“ postavu jen proto, aby ses někomu zalíbila, nebo abys vypadala jako herečka z amerického seriálu pro mládež. Při hubnutí bys měla myslet raději na svoje zdraví, než na „diktát módy“.

  Moje tělo - váha

  Postava a jídlo

  Ahoj Alíku a spol… celkem dost mne poslední dobu trápí moje postava , přitom podle rodičů a kamarádů vypadám normálně , ale já si tak do slova nepřijdu , snažím se taky poslední dobou vymazat jídlo z mého života , protože si myslím že mi to pomůže dát nějaký ty kila dolů . Děkuji za odpověď <3 .

  KyleTheFurry, 1. dubna

  Ahoj KyleTheFurry,

  Dospívající lidé, ať už dívky nebo chlapci, bývají se svojí postavou nespokojeni, i když „vypadají normálně“, jak Ti říkají rodiče a kamarádi. Důvodem je, že dospívající člověk na sebe často pohlíží příliš kriticky a stále se srovnává s různými ideálními vzory. Důležité je, abys na sobě nehledal samé nedostatky. Nejsi povinen vypadat jako postava z amerického seriálu pro mládež.
  Možná máš pocit, že bys potřeboval „dát nějaká ta kila dolů“, což nemohu posoudit, neznám-li Tvoji tělesnou výšku a hmotnost. Nicméně pokud trpíš nadváhou, neměl bys tento problém řešit tím, že „vymažeš jídlo“ z Tvého života. Hladovění Tě může spíše poškodit, navíc o to rychlejší by byl následný přírůstek hmotnosti, kdy v rámci tzv. „jojo efektu“ dochází střídavě k prudkému poklesu hmotnosti v důsledku hladovění a následnému nárůstu hmotnosti po obnovení normálního příjmu potravy.
  Za bezpečné tempo hubnutí lze u dospívajícího člověka považovat 1 až 3 kg týdně, raději však pouze 1 až 2 kg. Místo hladovění bys však měl pečlivěji vybírat potraviny, které budeš jíst. Vyhýbat by ses měl především tzv. bílému pečivu, tedy světlému pečivu z pšeničné mouky. Světlé pečivo lze nahradit tmavým. Zasytit se můžeš zeleninou, po které neztloustneš, protože některé druhy obsahují až 90% vody. Jez častěji a v menších porcích. Denní příjem potravy by měl být rozdělen nejméně do pěti jídel. Dodržuj pitný režim a vypij raději více než méně tekutin, ale vyhýbej se slazeným limonádám.
  Pokud možno si zajisti také dostatek pohybu. Ideální jsou komplexní pohybové aktivity, jako plavání nebo jízda na kole. Pokud chceš běhat, měl bys mít vhodnou běžeckou obuv, která tlumí nárazy. Nedoporučuji běhat na tvrdém povrchu (beton, dlažba), protože by docházelo k otřesům, které by poškozovaly Tvoje klouby. Povrch by měl být středně tvrdý (štěrk, antuka, trávník, polyuretanová běžecká dráha na hřišti).
  V každém případě bys to s hubnutím neměl přehánět, protože vyhublá postava nesvědčí ani tak o zdravém životním stylu, jako spíš o nedostatku potravy a nadměrné fyzické námaze.

  Moje tělo - váha

  Tělesná výška a hmotnost, přibírání, zdravá strava

  Ahoj Alíku
  Poslední době hodně přibírám a hrozně mě to trápí 😔. Za tři dny jsem přibrala 3,5 kg. Měřím cca 156 cm a vážím 46 kg🫣. Ve třídě se mi smějí, že jsem tlustá. Cvičila jsem nějaké cviky na tvarování postavy a mám víc centimetrů i kil. Snažím se jíst zdravě, ale to prostě nejde!! Po školním obědě si vždy něco dám i když jsem si přidala a všechno snědla. Prosím poraďte

  holka, 12 let, 30. března

  Ahoj holko,

  Podle údajů v dotazu je Tvoje tělesná výška průměrná, hmotnost je jen mírně nadprůměrná, ale v rámci normy. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi výškou a hmotností, u Tebe činí přibližně 18,9. Rozhodně se tedy nejedná o nadváhu, a už vůbec ne o obezitu. Optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 17 až 20. Hodnota 18,9 se nachází „někde uprostřed“, a tudíž je v podstatě ideální.

  Nárůst hmotnosti o 3,5 kg za tři dny jistě není zcela běžný, ale vzhledem k tomu, že během dospívání v těle dochází k prudkým výkyvům hladiny hormonů v krvi, může i k takovému jednorázovému „skoku“ někdy dojít. Navíc pocit, že jsi ztloustla, může být dán například i zvětšováním tukové vrstvy na některých částech těla, což je proces, k němuž dochází v rámci pohlavního dospívání. Názorem spolužáků či spolužaček by ses neměla nechávat ovlivnit, protože podle hodnoty indexu tělesné hmotnosti (18,9) tlustá nejsi, a tudíž je pravděpodobné, že se Tě někteří zlomyslníci pouze snaží provokovat.

  Pokud chceš přece jen zhubnout, nemělo by to být více než o několik kilogramů (řekněme nanejvýše 3 nebo 4), protože pokles hodnot indexu tělesné hmotnosti pod určitou úroveň by mohl komplikovat průběh pohlavního dospívání (například je prokázáno, že pokles poměru mezi věkem, hladinou pohlavních hormonů v krvi, tělesnou výškou a tělesnou hmotností pod určitou kritickou hranici může vést k poruchám menstruačního cyklu). Jestliže pociťuješ hlad, neměla bys problém „udržení postavy“ řešit hladověním, nýbrž výběrem vhodných potravin.
  Píšeš, že po obědě si vždycky „něco dáš“. Ale to samo o sobě ještě nemusí být špatné. Samozřejmě, že je určitý rozdíl, jestliže „tím něčím“ jsou například chipsy, nebo jablko. Existují určité potraviny, kterým je lépe se vyhýbat. Na prvním místě je to tzv. bílé pečivo, tedy pečivo ze světlé pšeničné mouky, a dále příliš tučné pokrmy (včetně jídel smažených na velkém množství tuku).

  Moje tělo - váha

  Co dělat s nadváhou?

  Dobrý den Alík a spol mám pro vás takový dotaz po střední škole chci jít na vojnu (aby jsem mohl být voják) ale mám trošku nadváhu a proto se vás chci zeptat jak by jsem to měl řešit a co by jsem s tím měl dělat vím že to může být trošku matoucí, předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 26. března

  Ahoj z Modré linky,

  Je prima, že máš svůj cíl. Pokud skutečně máš nadváhu, obecně je potřeba začít dodržovat zdravý životní styl – tedy jíst zdravě, dostatečně spát, cvičit. Zvláště pokud chceš být vojákem, je potřeba, abys byl v dobré fyzické kondici. Je dobré se poradit se svými blízkými, jestli je potřeba na Tvém životním stylu něco měnit, zda opravdu potřebuješ zhubnout nebo třeba jen pokračovat ve cvičení. Protože pokud již vše, co jsem psala výše, dodržuješ, potom je potřeba vytrvat. I vytrvalost je pro vojáka důležité, můžeš ji už teď trénovat.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Přejídání?

  ahoj aliku, mam problem. posledni dobou se dost prejidam. i kdyz mam treba plny brisko, jdu, a neco snim, protoze mam porad chut na neco. pro predstavu, mivala jsem kolem 59 kil, ted jsem pribrala na 62,5 kg. mam porad chute(a vim, ze to neni ovlivneno cyklem, uz se to deje kolem 3 tydnu). nechci dal pribirat, pravidelne chodim na treninky a nedavno jsem byla na kole, ale skocila mi do toho ryma. mam vycitky, protoze jsem nebyla cvicit a vzdy snim spoustu jidla. nikdy jsem nebyla nejak moc oplacana, nohy mam tak nejak jako normalni zena meho veku, ale zvetsuje se mi brisko. nevim, co mam delat, jak tyhle ukrutne chute zastavit, mam pocit, jak kdybych jedla jen z nudy, ale nechci byt tlusta. nepocitam si uplne kalorie, ale treba dneska jsem mela k obedu langose, a za cely den jsem snedla 4. kdyz nejsem doma, tak tolik chuti nemam ani. moc nechodim ven, nemam skoro zadne kamarady, tak jsem proste doma a jim. nemate nejake tipy, co by se s timhle dalo delat?

  holka, 14 let, 25. března

  Ahoj holko,

  Problém s přejídáním může být způsoben například tím, že dospívající organismus má zvýšenou potřebu energetického příjmu, neboť procesy, k nimž během tělesného dospívání dochází, jsou energeticky vysoce náročné. Stává se, že dospívající člověk je schopen sníst „na posezení“ takřka neuvěřitelné množství jídla.
  Nedovedu posoudit, zda trpíš nadváhou, protože tělesná hmotnost 59 až 62,5 kg může být za určitých okolností normální. Přesněji řečeno, u dívek ve věku 14 let se normální hodnoty tělesné hmotnosti pohybují přibližně v rozmezí 40 až 70 kg, avšak důležitý je poměr mezi tělesnou výškou a hmotností. Pokud jde o například o hmotnost 62,5 kg, ta by u čtrnáctileté dívky byla normální při tělesné výšce od 158 cm výše. Jestliže tedy měříš méně než 158 cm, jednalo by se o podváhu, pokud je Tvoje výška alespoň 158 cm nebo více, jedná se o normální váhu.
  Pokud si připadáš „tlustá“, může to být způsobeno zvýšeným ukládáním tuku na určitých částech těla, k němuž dochází v důsledku hormonálních změn či výkyvů v období dospívání. U některých dívek se více tuku ukládá na břiše, u jiných třeba na bocích nebo na hýždích. Vývoj postavy v období dospívání může být provázen různými dočasnými disproporcemi (nerovnoměrnostmi).
  Je dobře, že máš dostatek pohybu. Pokud jde o stravování, sice by ses neměla přejídat, ale ani hladovět (střídání přejídání a hladovění je ta vůbec nejhorší možná varianta). Jestliže máš často hlad, dávej přednost potravinám či pokrmům, které dobře zasytí, a přitom se po nich „netloustne“. Patří k nim například tmavé pečivo, zelenina, ovesná kaše, ořechy, vejce, ryby a drůbež. Naproti tomu vyhýbat by ses měla konzumaci jakéhokoliv bílého pečiva, tedy pečiva ze světlé, pšeničné mouky. „Ukrutné chutě“ lze uspokojit různě upravenými potravinami a pokrmy, přičemž zdaleka neplatí, že jídlo, které je „zdravé“, nemůže být zároveň i dobré.
  Především je však důležité, aby sis stanovila nějaký cíl, o jehož dosažení budeš usilovat. Takovým cílem může být třeba zhubnutí o 3,5 kg (tedy návrat z 62,5 na předchozích 59 kg) za 3 týdny. Připravíš si plán, jak tohoto výsledku dosáhnout. Plán může obsahovat například seznam jídel, která budeš jíst (se zařazením výše doporučených potravin a s vyloučením bílého pečiva, těstovin, smažených pokrmů a podobně) a seznam pohybových aktivit, jimž se budeš věnovat. Už písemné sestavení takového plánu, i když třeba jen v jednoduchých bodech, může mít vysokou motivační hodnotu. A pokud se nepodaří plán splnit, nepovažuj to za neúspěch, nýbrž za informaci o tom, co můžeš příště udělat lépe.
  Ještě dodávám, že u dospívajícího člověka by úbytek tělesné hmotnosti při hubnutí neměl být větší, než 1 až 2 kg týdně. Rychlejší hubnutí by již mohlo ohrozit zdraví.

  Moje tělo - váha

  Nelíbí se mi můj vzhled - nechci jíst

  Dobrý den a ahoj, tento dotaz píšu, protože potřebuji pomoc a nemám s kým bych si o tom mohl promluvit.
  No, ten problém je že se mi poslední dobou vůbec nechce jíst, často vynechávám jídlo a vymlouvám se. Často se mi potom motá hlava, svírá žaludek, je mi na omdlení apod.
  Důvod proč to dělám je že se snažím držet dietu abych shodil. Víte, já závidím ostatním “holkám“ (Jsem nevyoutovaný kluk, alespoň myslím hehe) že jsou štíhlé a ať sní cokoliv jsou stále hubené a já ne a ne zhubnout.
  Lidé v mém okolí často zmiňují mou váhu např. kamarádky, spolužáci a dokonce i sám učitel. Mě to potom moc mrzí ale moje máma říká že to říkají kvůli tomu že jsem o hlavu vyšší než oni samy.
  Pokaždé když něco sním abych nevzbudil podezření u mé mamky tak zpytuji své svědomí a bouchám se kvůli tomu silně do hlavy a k tomu vždy když něco sním tak se mi udělá špatně od žaludku, jako by se mi zmenšil žaludek nebo prostě už nejím tolik co předtím. Já nevím jak přesvědčit své tělo aby jedlo normálně a začalo se míti rádo. Děkuju předem a omlouvám se za gramatiku.
  Charlie

  Charlie, 13 let, 20. března

  Ahoj Charlie,

  je moc dobře, že si pro sebe hledáš podporu, protože jak sám asi tušíš, problémy s jídlem mohou být dosti závažné. Rozumím tomu, že se srovnáváš s ostatními holkami, i když se cítíš jako kluk. V období dospívání se často porovnáváme, klademe důraz na náš vzhled, hledáme sami sebe a učíme se sami se sebou srovnávat. Vzhled však není to jediné, čím je člověk definován - prostě jsme mnohem víc, než to, jak vypadáme.
  Každý z nás na sobě vždy najde něco, s čím není spokojený. Ale na každém z nás je také mnoho toho, co je fajn, čím můžeme být na tomto světě užiteční a díky čemu, můžeme prožívat také spoustu hezkého. K tomu je však potřeba být co nejvíce v pořádku. Je proto důležité, aby ses svěřil někomu dospělému, kdo Ti může pomoci vyrovnat se sám se sebou, se svými pocity, s tím, aby pro Tebe mohlo být jídlo v pořádku. Chci Tě tedy povzbudit v tom, aby ses obrátil na někoho ve svém okolí komu můžeš věřit, obzvláště jestli máš nepříjemné zkušenosti s tím, že někteří lidé kolem Tebe mají nehezké řeči o Tvé váze. Nezůstávej tedy na to, co prožíváš, sám. Zní to tak, že mamka by Tě třeba mohla podpořit. Obrátit se můžeš i na školní psycholožku (psychologa), pokud na škole máte, nebo nějakého jiného pana učitele či oblíbenou paní učitelku. Otevřeni jsme Ti i my na Modré lince, kontakty najdeš na www.modralinka.cz. První krok jsi už udělal tím, žes napsal, udělej tedy i ten další.

  Přejeme Ti, aby se Ti dostalo pomoci, kterou si zasloužíš,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Přibírám

  Ahoj Alíku a spol,
  Chtěla bych se zeptat. Jakto že i když jím docela zdravě a hodně se pohybuji tak přibírám ještě víc něž předtím. Měřím 165 cm, vážím tak 73 kilo a je mi 13 let. Za poslední tři měsíce jsem přibrala asi dvě kila a při tom mám pocit že hubnu . Kamarádky mi říkají že jsem hubenější, v pase a mě příjde že jsem taky trochu hubenější. A to že mám 73 kilo na mě není pořádně vidět. Nevím co stím mám dělat, docela mě to trápí.

  Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 20. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že se zajímáš o svou váhu, v období dospívání je to téma mnoha mladých lidí. Jestliže jíš zdravě a hýbeš se, chci Tě podpořit v tom, že přibývání na váze nemusí být vůbec špatně. Jednak možná pořád ještě rostěš, a také je možné, že tím, že cvičíš, Ti přibývají svaly. A ty jsou těžší než tuk. Umím si tedy představit, že klidně můžeš skutečně vlastně hubnout, i přesto, že na váze přibýváš, váha je pouze orientační údaj.

  Přejeme Ti prima dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Motivace k hubnutí

  Ahoj mám problém s obezitou 3. stupně je mi 14 a mám 169cm a vážím 133kg
  nemám žádnou motivaci na hubnutí a nevím co s tím jsem hrozně línej a nemám pevnou vůli. I když by jsem hrozně chtěl zhubnout tak mi to nejde protože nic nedělám a nechce se mi dělat. vždycky když chci cvičit tak si řeknu že to udělám někdy jindy a když chci držet dietu tak prostě neodolám brambůrkům atd. máte pro mě nějakou radu prosím ? ;-(

  kluk, 14 let, 13. března

  Ahoj kluku,

  Pro začátek je dobré už to, že si svůj problém uvědomuješ. Tím problémem mám na mysli nejen obezitu, ale i nedostatek motivace. K tomu, aby člověk vůbec začal něco dělat, totiž potřebuje nějakou pohnutku (cizím slovem „motiv“), přesněji nějaké pohnutky („motivy“). A právě tím můžeš začít. Aby sis ujasnil, proč potřebuješ zhubnout, vezmi si list papíru a napiš si všechny důvody, které Tě napadnou. Důvody to mohou být různé a můžeš je formulovat negativně (například: „Nechci, aby se mi lidé smáli“ nebo „Nechci mít ve třiceti letech infarkt“), ale raději pozitivně (například „Chci být dlouho zdravý“ nebo „Chci vypadat hezky“). Když si svoje důvody k zahájení hubnutí napíšeš, můžeš o nich lépe uvažovat a také se k nim můžeš kdykoliv vracet a znova o nich přemýšlet.
  Když už si ujasníš, proč bys chtěl nebo měl zhubnout, následuje druhý krok, a tím je stanovení cílů. Samozřejmě by se mělo jednat o takové cíle, které se dají splnit. Určitě by nemělo být Tvým cílem, abys během několika týdnů zhubl o 70 kilogramů. Takové tempo hubnutí, pokud už bys jej dosáhl, by ohrožovalo Tvoje zdraví, neřku-li přímo život. Dospívající člověk může bezpečně zhubnout nejvýše 1 až 3 kg týdně, což znamená, že optimální či alespoň „přijatelné“ tělesné hmotnosti můžeš dosáhnout po několika měsících. Jedná se tudíž o dlouhodobější proces, který klade určité nároky na Tvoji trpělivost. Proto by sis měl průběžně stanovovat jakési dílčí cíle, které budeš plnit postupně. Ideální by bylo, kdybys měl doma k dispozici osobní váhu, na které si můžeš tělesnou hmotnost průběžně kontrolovat.
  Konečně zbývá stanovit konkrétní kroky či opatření k tomu, abys začal hubnout a poté si nižší hmotnost také udržel. Důležité je, aby se jednalo o opatření systematická. K jejich pravidelnému vykonávání či dodržování Ti opět může pomoci jejich písemné zaznamenání. Co je psáno, to je dáno a když si někam napíšeš, co máš v určitý den udělat, tak bude mnohem těžší to neudělat, i když „se Ti nechce“.
  Jinak konkrétní kroky ke zhubnutí lze rozdělit do dvou skupin. Jedná se o úpravu stravovacích návyků (v širším pojetí o úpravu životního stylu) a zajištění přiměřeného pohybu.
  Úprava stravovacích návyků spočívá v tom, že jíš pravidelně (kdy denní příjem potravy je rozdělen nejméně do pěti jídel), dodržuješ pitný režim (a tekutin vypiješ raději více než méně) a vyhýbáš se určitým potravinám (zejména příliš tučným pokrmům a bílému pečivu, které lze nahradit pečivem tmavým). Jíst bys měl především takové potraviny či pokrmy, které Tě zasytí, a přitom se po nich netloustne (kromě ovoce a zeleniny mě napadá například tmavé pečivo a ovesná kaše). Není nutné, abys hladověl, důležitá je pravidelnost jídla a skladba pokrmů. Také by sis měl zajistit dostatek spánku. Někteří dospívající chodí spát až pozdě v noci, přičemž se snaží nedostatek spánku kompenzovat tím, že více jedí. Takový způsob života, tedy ponocování a následné přejídání, je však obzvláště nezdravý.
  Pokud jde o pohyb, mělo by se jednat pokud možno o komplexní pohybové aktivity, které nevedou k přetěžování určitých částí těla (zejména kloubů). Ideální je například jízda na kole, plavání a podobně. Pokud chceš běhat, měl by sis pořídit kvalitní běžeckou obuv, protože obyčejné „plátěnky“ nebo „tenisky“ nejsou uzpůsobeny k tomu, aby absorbovaly nárazy, k nimž při běhu dochází. Povrch, na němž bys běhal, by neměl být příliš tvrdý (beton, dlažba), ale středně tvrdý (štěrk, antuka, polyuretanová běžecká dráha na hřišti). Ze všech komplexních aktivit považuji za nejvhodnější plavání, protože je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, zapojují se při něm všechny části pohybového aparátu a navíc (na rozdíl od běhu nebo posilovacích cviků) nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, zejména pro jejich měkké části.
  Velmi důležité je, abys žádné z výše naznačených opatření nepovažoval za nějaké „násilí“, kterého se na sobě dopouštíš. Aby sis udržel pozitivní přístup, měl by sis čas od času připomínat důvody, které Tě k hubnutí vedou. A také by ses měl dokázat pochválit za každý úspěch, kterého ve svém úsilí dosáhneš.

  Moje tělo - váha

  Jak do léta zhubnout?

  Zdravím mám tu další dotaz ohledně váhy atd. Jelikož bude zase léto tak se chci zeptat co je nejlepší na zhubnutí co třeba neni náročné aby to nebyla posilka atd. Jestli třeba je dobré ježdění na kole sekání trávy a co třeba další věci. Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 12. března

  Ahoj z Modré linky,

  s blížícím se létem Tě zajímá, jak bys mohl zhubnout, v minulosti ses ptal na přejídání a nadváhu. Je dobře, že si všímáš toho, jak se cítíš ve svém těle, a pokud vnímáš, že máš nadváhu, hledáš způsoby, jak bys mohl váhu snížit. Ptáš se nás, co je nejlepší na zhubnutí, co se týče pohybu, aby to nebylo náročné jako třeba posilka.

  Vidím, že jsi o tom už přemýšlel, napadá Tě ježdění na kole, sekání trávy a jiný přirozený pohyb. Jakýkoliv pohyb navíc k tomu běžnému, na který jsi zvyklý, je výdej energie a tedy může přispívat k hubnutí. Je jen na Tobě, jakou formu pohybu zvolíš. Je výhodou, když Tě to bude bavit, nebudeš se do toho muset nutit a nebude to pro Tebe příliš náročné, aby Tě to hned na začátku neodradilo. V naší minulé odpovědi jsme zmiňovali třeba delší procházku, plavání, cvičení doma anebo nějaký sport ve skupině. Každého láká něco trochu jiného. Pokud cítíš, že jízda na kole a sekání trávy by pro Tebe bylo fajn, zkus to a sám uvidíš, jaké to bude mít výsledky.

  Chci také zdůraznit, že je dobré na sebe netlačit, nedávat si příliš velké cíle a snažit se pohyb si i užívat. Sám o sobě je pohyb prospěšný pro Tvé tělo a jeho primárním cílem nemusí být snížení váhy. U každého pohybu můžeš myslet na to, že teď pro sebe děláš něco dobrého a že Tvé tělo bude zdravé. Někdy přílišná fixace na snižování váhy může ubírat radost z pohybu.

  Pokud bys měl pocit, že s hubnutím potřebuješ pomoc, můžeš o tom říct rodičům a poprosit je, zda by Tě mohli vzít k nutričnímu terapeutovi, což je specialista na výživu, který dokáže dle rozložení svalů a tuků v Tvém těle posoudit, jaký jídelníček a pohyb by pro Tebe byl nejvhodnější.

  Držíme Ti palce, ať jsi ve svém těle spokojen.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!