Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Sousedé se nevěnují fence Alík radí dětem

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku, mám problém. Netýká se zdraví nebo něčeho podobného, tak doufám že moc neruším. Týká se to psa. Máme v Lysé nad Labem chatu a sousedi mají psa. Jelikož nám to jeho majitelé dovolili můžeme mu dávat zbytky od jídla. Ale já si myslím že té fence (jmenuje se Sára) něco je. Není to tím že by jí nebylo dobře, ale spíš tím že si jí moc nevšímají. Mají totiž dvě malé děti a zvou si návštěvy. Někdy když jí nesu jídlo tak jí pohladím ale myslím že to nestačí potřebovala by spíš aby si jí všímali její majitelé než já. Nevím jak byste mi sice mohli poradit ale doufám že něco vymyslíte. Předem vám děkuji:-)

  holka, 10 let, 11. května

  Ahoj z Modré linky,
  chci moc ocenit, že Ti záleží na tom, aby se pes vašich sousedů měl dobře - je moc pěkné, že nezůstáváš lhostejná a snažíš se pomoci.
  Píšeš, že by sis přála, aby si sousedé psa více všímali. Pojďme dát dohromady, co bys pro to mohla udělat. Napadá mě, že to může být to, že Tvoji rodiče mohou zkusit promluvit s majiteli psa, upozornit na jeho potřeby (aby se mu více věnovali). Nevím, jestli to pomůže, ale moc dalších možností není. Samozřejmě, pokud by třeba pejska týrali, mohly by zasáhnout organizace za práva zvířat, ale podle toho, co píšeš, to tak nevypadá.
  Ty můžeš situaci pomoct tím, že třeba pejskovi pořídíš nějakou hračku (třeba „vysloužilého“ plyšáka), občas se pejskovi sama (pokud je to bezpečné) pověnuješ. Pokud by Tvoji rodiče i majitelé psa souhlasili, můžete Sáru vzít ven, nebo si s ní můžeš hrát. Tím pejskovi zpříjemníš život.
  Někteří majitelé psů dávají svým mazlíčkům všechno, co potřebují, nejenom fyzickou péči, ale také se ho snaží rozvíjet a uspokojovat jeho další potřeby. Jiní na to moc nedbají. Psi se dokážou přizpůsobit a být vděční i za maličkosti. Dáváš-li Sáře trochu pozornosti a citu, děláš pro ni hodně, může to její život obohatit.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Zvířata - pes

  Pes líná

  Ahoj Alíku a spol. :-)
  Mám takový dotaz ohledně máho psa. Protože jsi taky pes, měl by jsi vědět o čem mluvím. Mému psovi vypadávají hodně chlupy a já se bojím že má rakovinu ;-(.
  Předem děkuji za odpověď

  Týnka, 9 let, 1. června

  Ahoj Týnko,

  je vidět, že máš svého psa ráda a záleží Ti na něm, což psovi Alíkovi jistě dělá radost. Alík ale není veterinář, takže Ti nemůže říct, co Tvému psovi je. Určitě by bylo dobré ho vyhledat a nechat psa vyšetřit. Možná Tě uklidní, že je to třeba jen přirozeným línáním, které se na jaře děje, nebo nějakým kožním parazitem, nebo dobře léčitelným onemocněním - to uvidíš. Určitě by to měli řešit i Tvoji rodiče, kteří by ošetření měli zajistit.

  Držíme palce, aby byl Tvůj pes v pořádku.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Můžu chovat kočku?

  Zdravím všechny, měla bych otázku.
  Zajímalo by mne, zda se může kočička (kotě) chovat v bytě. Na internetu jsem hledala, ale byly tam dost odlišné názory. Popřípadě odkaz na nějakou stránku, kde bych se o kočičkách dočetla co nejvíce.
  Děkuji a přeji hezký zbytek dne

  holka, 12 let, 26. dubna

  Ahoj,
  určitě existuje celá řada plemen koček, která jsou k chovu k bytě vhodná. Některá jsou dokonce přímo k tomu určená. Záleží ale především na to, jaké máš požadavky a podmínky, které můžeš kočce nabídnout. Co se týká internetových zdrojů, stačí zadat do vyhledávače heslo „chov koček v bytě“ a vyjede ti 180 000 stránek, pro heslo „chov koček“ je jich dokonce téměř milion a půl a hned první odkazy míří na stánky zaměřené přímo na kočky. Věřím, že si vybereš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Chtěla bych mít psa

  Dobrý den, nebudu mít dnes žádnou slohovku.
  Spíše jen tohle:
  Chtěla bych psa. Všichni říkají, že máme velkou zahradu, aby se tam vešel pes. Jenže rodiče tomu nevěří. Psa mít nechtějí, protože bych se o něj nestarala! Popíšu všechno. Mamka psa měla. I taťka. Psa nechtějí proto, protože bych se o něj nestarala. Prý by mě to bavilo jenom jeden měsíc. Že bych se o něj nestarala! Jsem hrozně zoufalá! Nevím co udělat, aby mi uvěřili! A ještě, že nemáme oplocenou zahradu. Já bych udělala všechno abych je přesvědčila.Poraďte mi co mám dělat! Prosím! Doufám že vaše rady pomohou! Taťka je: Trochu přísný, milý, má smysl pro humor, často si ze mě dělá legraci. Mamka je: Milá, taky trochu přísná, menší smysl pro humor, starostlivá, legraci si ze mě dělá pořád. Trvají na tom, abych byla pracovitá, a hodná. Nevím už co na ně zkusit! Prosím poraďte mi! Kdyby bylo informací málo, můžu ještě nějaké napsat přímo tomu kdo mi odepíše do pošty. Děkuji předem, Alík je hodně super, a poradna je nejlepší!$>
  Zatím ahoj!>X<-@)->-

  holka 11 let, 15. února

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že už jsi se na psa ptala v červnu. Z toho soudím, že tvé přání je dlouhodobé a psa si přeješ skutečně hodně. Chápu, že mají tví rodiče strach, že tě pes omrzí a přestaneš se o něj starat - a tudíž starost zůstane na nich. To je ostatně obava většiny rodičů, jejichž děti touží po domácím zvířeti.
  Ptáš se nás, co bys měla udělat, aby ti uvěřili, že se o psa dokážeš starat a že tě neomrzí. K tomu mě napadá, že by ses měla zeptat především tvých rodičů. Řekni jim, že po psovi toužíš už velmi dlouho a že nevíš, jak je máš přesvědčit, by ti uvěřili, že tvůj zájem je trvalý a že se na tebe mohou spolehnout. Zeptej se jich, jaký by měli návrh. Možná, že třeba společně přijdete na nějaký úkol (třeba nějakou domácí práci), kterou bys mohla plnit a dokázat jim tak, že tvůj zájem je trvalý a že jsi schopná každodenní povinnost plnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata - pes

  Jak odnaučit psa tahat na vodítku

  Dobrý deň. Mám otázku. Mám psa a má aj vodítko aj obojok ale nemôžem ho venčiť, dôvod je v tom že on na vodítku hrozne ťahá. Ako ho to odnaučiť? A mam ešte par ďalších otázok. Chcel by sme aj druhého psa (také ako financie, atď.by neboli problém) ale môj pes nenávidí iné zvieratá a bojím sa žeby sa pobili. Ako to mám vyriešiť? A ešte ak by som ten problém predtým vyriešila, skade by ste mi odporučili zobrať si šteniatko? Nechcem podporovať množitelov.
  Prosím vás pomôžte mi a dopredu ďakujem za odpoveď.
  A kedy som mala nijaké ďalšie otázky mohla by som vás kontaktovať?

  Nikola, holka, 11 let, 31. října 2020

  Ahoj,
  musím se přiznat, že zvířecí dotazy jsou pro mě poněkud problematické, protože se nepovažuji za žádného odborníka v této oblasti. Mohu proto odpovědět pouze jako laik. Nicméně podobný problém se psem řešila moje kamarádka a pomohlo jí, když začala se psem chodit na cvičiště, kde jí ho pomohli vycvičit a zbavit ho nežádoucích návyků. Myslím, že by to byla dobrá cesta i pro tebe. Až se ti podaří tvého psa vycvičit, určitě tě ti lidé, které tam potkáš, poradí i s tím, jaké štěňátko by k němu bylo vhodné a kde ho konkrétně sehnat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Chci psa

  Ahoj, mám dotaz. Už od 3 chci pejska, ale do letošního roku to bylo jakoby "chci osa na mazlení a toť vše" jenže teď je to "chci pejska jako nejlepšího kamaráda nejen na mazlení, ale chci si ho vychovat starat se o něj atd." Mám 2 kočky, taťka původně kočku nechtěl, ale je to jeho miláček a pak si chtěl pořídit i druhou. Jako malá (6 let) jsem měla 2 křečky, ale ještě jsem nebyla schopná se o ně starat. Taťka se o ně staral a teď, když chci pejska tak říká, že on se o nej starat nebude. Jenže já s tím počítám, on se bojí, že když si pořídím psa tak, že mě to zachvíli přejde a já ho chápu. Jenom bych chtěla radu jak mu dokázat, že to tak nebude. Mamka mi řekla, že pokud přemluvím taťku tak že ona se psovi bránit nebude. Mimochodem taťka miluje psy, akorát ho nechce doma kvůli důvodu, který jsem již zmiňovala. A ještě bydlíme ve větším bytu, ale máme 50m u bytu obrovskou zahradu, ale pes by jednoznačně žil doma. A mám vše vymyšlené do detailu i čas vstávání přes školu, procházky prostě vše. Peníze nejsou problémem, poplatek státu, veterina atd. To by opravdu nebyl problém. Jen se ti rodiče prostě bojí, že to zůstane na nich.
  Předem děkuji, Tereza.

  holka, 12 let, 15. července 2020

  Ahoj Terezko,

  děkujeme Ti za pěkný dopis, líbí se mně, že si už teď ve svém věku uvědomuješ zodpovědnost, která se váže k tomu, když si rodina opatří psa. Pes sice přináší obrovskou spoustu radostí a péči rodině umí svým jednáním vrátit, na druhou stranu je to obrovský závazek na dvacet let života, a to je opravdu dlouho. Nedivím se tátovi, že si není jistý, zda by péče o psa nakonec nezůstala na něm. Většinou je to tak, že hlavní péči má jeden člen rodiny, to bys byla Ty, ti ostatní zaskočí, když nemůžeš (nemoci, výlety, tábory, kam nelze psa vzít, atd.).
  Se psem (na rozdíl od koček) je nutné denně chodit na procházky, déšť nedéšť, vychovávat ho, věnovat se mu, opatřit mu žrádlo, veterinární péči, jednoduché to opravdu není.

  Nemám možnost přesvědčit Tvého tátu, aby Ti psa koupil, v podstatě je to na Tobě. Jde o to, abys tátovi dokázala, že zvládáš své školní i domácí povinnosti, to, že se na Tebe ve všem může spolehnout. Budeš-li doma hodně aktivní a pomáhat s domácností, možná táta časem povolí. Můžeš se ale také rozhlédnout po okolí a nabídnout výpomoc s venčením cizího psa, dokud nebudeš mít vlastního, aspoň by rodiče viděli, že to se psem myslíš opravdu vážně. Můžeš také v širší rodině a mezi přáteli rodiny hledat někoho, kdo by Tě u táty podpořil.

  Přejeme Ti pohodové léto v kruhu rodiny.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Pes má strach, když na něj mířím zbraní

  Moje fenka jorkshír má strach když na ni namířím zbraní a uteče nebo se schová.
  zbraně nemyslím pravé ale zbraně jako nerfku, hračky popř. meč

  ROHLÍKŮ PÁN, 12. července 2020

  Ahoj,
  popravdě moc nevím, co bych ti měla odpovědět a spíš bych měla spoustu otázek na tebe. Proč na svého pejska míříš zbraní, nebo na něj napřahuješ meč (je úplně jedno, že se jedná pouze o hračky)? Předpokládám, že ho máš rád, nechceš ho nijak stresovat, nebo trápit... a přesto to evidentně děláš, i když vidíš, že je mu to nepříjemné a bojí se? Položil sis sám otázku, jak by bylo tobě, kdyby nad tebou někdo máchal zbraní, u které bys neměl šanci poznat, zda je pravá, či nikoli? Máš pocit, že kdyby na tebe někdo namířil například pistoli, také by ses neutíkal schovat? A pak je samozřejmě otázka, zda tvému psovi někdo někdy neublížil a nemá už špatnou zkušenost, nebo jde „pouze“ o přirozené instinkty... Upřímně si myslím, že zamýšlet by ses neměl nad chováním svého pejska, ale spíše nad svým vlastním.
  Bára

  Zvířata - pes

  Jak přemluvit mámu na pejska?

  Ahoj Alíku a spol, hrozně bych chtěla pejska na ven ale máma nechce nejde jí přesvědčit mi s tátou ho hrozně chceme ale u nás doma velí máma. Prosím nevíte jak jí mám přesvědčit? Ona říká že se jich bojí ale přitom jako malá měla několik psů. Děkuji za odpoveď a ahoj.

  holka, 11 let, 11. července 2020

  Ahoj,
  netuším, jaký je ve skutečnosti důvod, proč se tvoje maminka psovi tak brání. Možná je argument, že se jich bojí, skutečně jen zástěrkou a opravdový důvod je jiný. Stejně tak je ale možné, že se jich opravdu bojí - to, že jako malá měla několik psů, v tomto případě nic neznamená, protože strach může vzniknout kdykoli. Asi by nebylo špatné, kdyby si s ní o jejích skutečných důvodech promluvil tvůj tatínek a zjistil, jak to ve skutečnosti je. Třeba se jen bojí, že by péče o psa nakonec zůstala na ní a že by šlo o moc velký závazek. Potom byste ji samozřejmě mohli snáze přesvědčit o opaku. Pokud se ale psů skutečně bojí (a poznat se to dá i z toho, jak reaguje na ostatní, cizí psy), obávám se, že tuto skutečnost budete muset respektovat. Nelze někoho přemluvit, nebo mu přikázat, aby se přestal bát a začal mít něco nebo někoho rád. A protože fungování rodiny je vždy o kompromisech a toleranci, je možné, že si budeš muset na svého prvního pejska počkat až do doby, kdy budeš mít svou vlastní domácnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Chtěla bych mít psa

  Dobrý den,
  mám dotaz. Hrozně bych chtěla pejska. Bydlíme v domě se zahradou, o víkendech jsme na chatě s obrovskou zahradou, nikdo z rodiny nemá alergii, rodiče mají rádi psy a vedle domu máme park. Otázka Je jak přemluvit rodiče. Já vím že je to závazek na 15 let a že to není jen procházky a pak nic. Finance nás tolik neomezují, ale vím že to není jenom poplatek státu, veterina, granule.........Vím že jsou i třeba cvičák, vybavení, pamlsky..............Všechno bych mu platila sama a za chvíli už budu chodit na brigádu. Mám sestru která by mi pomohla. Našla jsem v našem okolí veterinu i cvičák. Mamka tvrdí že by pes nebyl problém ale jednou za rok jedeme na dovolenou a neví se kam by jsme ho dali (nemá ráda psí hotely). Já navrhla k tetě, ale mamka svou sestru nemá zrovna v lásce. Pak mě napadla babička ale ta má jiného psa (bišonek havanský) a on se s každým přatelsky pere a je stará špatně chodí a tak taky ne a druhá babička nemá ráda psy. Ta teta by byla řešením a má psy ráda. Měla už dva. Jenže máma nechce. Chodím do školy od osmi do dvou a nebo od desíti do čtyř, máma tvrdí že by pes tak dlouho nevydržel bez čůráni .
  Předem děkuji za odpověď a doufám že to bylo srozumitelné

  holka, 13 let, 10. července 2020

  Ahoj,
  předem musím říct, že už dlouho nám do poradny nepřišel dotaz ohledně pejska, kdy by měl tazatel do takových detailů promyšlené všechno, co péče o psa obnáší. Velmi to oceňuji a je vidět, že nad tím hodně přemýšlíš. Často děti o domácím mazlíčkovi uvažují jako o „něčem“ na hraní a neuvědomují si, kolik starostí a povinností je s ním spojeno. Takové uvědomění je prvním a základním krokem k tomu, aby si člověk mohl domácí zvířátko pořídit.
  Otázkou je, proč tví rodiče psa nechtějí. Pokud je problémem skutečně jen to, kam psa umístit o dovolené, troufám si říci, že psí hotely vůbec nejsou špatným řešením. Z vlastní zkušenosti vím, že mezi psími hotely jsou veliké rozdíly a existují i takové, kde jsou psi spíše na prázdninách a vůbec se jim nechce domů :-).
  Promluv si s rodiči o tom, proč mají s pořízením psa takový problém. Jestli třeba nemají strach o to, že se o něj nebudeš starat, nebo se skutečně bojí jen toho, že pro něj nenajdou hlídání o dovolené. Myslím, že když uvidí tvůj seriózní zájem a budou chtít najít řešení, určitě se to podaří. Samozřejmě pokud skutečně nebudou chtít ani přes všechny tvé argumenty, obávám se, že jejich rozhodnutí budeš muset respektovat, ale věřím, že když uvidí, jak máš všechno promyšlené a že je ti jasné, co všechno péče o psa obnáší, splní ti tvé velké přání.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Přeji si psa

  ahoj všichni! já bych moc chtěla pejska! s mojí kamarádkou, už plánujeme kde by mohl být kde by měl plot atd. rodiče už psa měli, takže by mi mohli poradit. moje kamarádka❤️ mi ale pořád radí nějaké malé! což u malých nemám problém ALE! malí psi se nehodí ven do kotce! p.s. já bych toho psa nechávala jen když někam jedem v kotci aby nedělal bordel. a ještě ! jak by jste vy přsvědčili rodiče na psa??? já tady mám několik tipů, ale nevím jestli to na rodiče zabůsobí.

  1. usmívej se celí den, aby s tebe měli všichni radost
  2. nijak nezlob!
  3. vstávej brzo a s úsměvem.p.s. úsměv ti dá sílu do nového dne
  4. snaž se by ti zbyla 1,2 hod, času.aby jsi měla volno na psa
  5. pomáhej se vším.
  6. udělej si přesně rozvrh kdy pes bude, jestli máte plot a taky aby si pes zvykl např.

  5:00 procházka
  6:00 snídaně
  15:00 hraní
  16:00 volný proběh venku
  17:00 procházka
  20:00 večeře
  ( to byl jenom příklad!)
  děkuji všem, kteří odpoví!❤️

  Ahoj,
  je moc hezké, že se snažíš přemýšlet o tom, jak si pořídit pejska, který by byl pro Tebe nejlepší a jak také přesvědčit rodiče, abys ho mohla mít. Je vidět, že všechno promýšlíš do detailu a nechceš nic nechat náhodě, to musím ocenit. I když Ti kamarádka radí, že si máš pořídit malé plemeno, je opravdu jen na Tobě, jaký druh psa si koupíš, mít kotec jako možnost, kde pes může být, když nejsi doma je určitě výhodou.
  Tvůj plán, který chceš předložit rodičům se mi moc líbí, nic bych neměnila, možná až na dobu vstávání, to mi připadá moc brzy a pes se dá naučit i na pozdější ranní procházku. Můžeš si taky přečíst nějakou knížku o výchově psů, mohlo by to rodičům ukázat, že to myslíš opravdu vážně a zodpovědně a že bys pejska i dobře vychovávala, aby nebyl na obtíž.
  Doufám, že se Ti podaří rodiče přesvědčit a že pejska už brzy budeš mít.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj chtěla bych se zeptat co mám dělat...
  Bydlím v jednom nejmenovaném městě a často tu vidím potulujícího psa, vždycky když ho vidím láme mi to srdíčko.. chtěla bych si ho vzít, jenže nemám kam. Bydlím v panelovém domě, a doma už psy máme a rodiče by další neztrpěli ?????+?. Jediné co mě napadlo dat si psa k babičce a dědovi jenže ti mají spoustu koček a bylo by mi to blbý ho jim tam nechat. Prosím o radu ??

  holka, 14 let, 28. října 2019

  Ahoj z Modré linky,

  chtěla bych moc ocenit, že máš soucit se psem, který je nejspíš bez domova, že mu chceš pomoci a přemýšlíš, jak to udělat.

  Vzít si psa z ulice domů není vůbec jednoduché, když neznáme jeho historii, zdravotní stav, ani to, jestli někomu nepatří (a ten se o něj moc dobře nestará). Pokud toho psa zase potkáš, je nejlepší zavolat na číslo místní policie (156), ta může vše zjistit a případně ho převézt do nejbližšího útulku, kde se o něj postarají a budou mu hledat nový domov.

  Můžeš si taky najít kontakt na útulek pro psy ve vašem okolí a zavolat nebo zajít tam - mohou Ti předat zkušenosti, co jak to u vás ve městě s toulavými psy chodí.

  Přejeme pěkné podzimní dny.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  dobrý den, máme doma fenku australského ovčáka. Je to venkovní pejsek ale je jí venku samotný smutně, chtěla bych aby mohla chodit i domů a aby byla šťastná. Rodiče mi to ale nedovolí a já nevím jak je mám přemluvit. Potřebovala bych nějaké rady jak je přemluvit aby mohla být doma.

  holka, 12 let, 5. září 2019

  Ahoj,
  rozumím tomu, že bys chtěla mít svého psího kamaráda u sebe co nejčastěji a oceňuji, že se snažíš, aby byla tvá fenka šťastná a spokojená. Nejsem sice žádný znalec psů, ale z toho, co jsem se dočetla na internetu, jde o venkovní plemeno, které potřebuje spoustu pohybu a aktivity. Tvoji rodiče mají pravdu, že jí je venku lépe než uvnitř (a možná se třeba také bojí, že vám poničí vnitřní vybavení domu, což je potřeba respektovat). Místo přemlouvání bych ti proto navrhla, abys zaujala opačný postup. Nepřemlouvej rodiče, aby ti povolili mít pejska uvnitř domu, ale raději zvyš množství času, které s ní strávíš venku. Jsem si jistá, že to tvoje fenka ocení víc, než kdyby vedle tebe měla ležet na pohovce. Užijete si spolu spoustu legrace, strávíte spolu čas, tvé psí kamarádce nebude smutno a zároveň bude tato aktivita respektovat její přirozený naturel.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku. 10.8.2019 se mi ztratil můj pejsek Timmy. Strýc který je veterinář nám říkal ať počkáme do půlky Září. Pak se máme porozhlédnout po štěněti. Můj dotaz zní jestli nevíte o nějakém útulku či záchranné stanici v Plzeňském kraji Jihočeském kraji či Středočeském nebo i Praze kde by měli štěňata které měli špatný osud a čekají na nového majitele. Díky

  holka, 11 let, 1. září 2019

  Ahoj,
  je mi moc líto, že jsi přišla o svého psího kamaráda a velmi oceňuji, že chceš dát nový domov nějakému pejskovi, který neměl šťastný osud. Psích útulků je obrovská spousta a kdybych je tu měla všechny vyjmenovat, obávám se, že by mi formát poradny nestačil. Stačí, když do Googlu (nebo jiného vyhledávače) zadáš heslo psí útulek Praha (případně Plzeňský, Jihočeský, nebo Středočeský kraj) a budeš si sama moci vybrat ze spousty možností. Přeji ti, abys brzo našla nového psího kamaráda (nebo se našel tvůj Timmy) a všechno dobře dopadlo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Dobrý den začala jsem se poslední dobou zajímat o mnozirny útulky jak to ty zvířata mají těžký atd...
  Moc bych chtěla psa z útulku a dát mu druhou šanci na nový a lepší život. Dnes jsem se o tom bavila s mamkou a řekla mi že v žádném případě problém je v tom že doma už dva psy máme ( čivavy) je jim 8 let a prý by se o tom dalo uvažovat až zemřou... Taky je problém v tom že bydlíme v paneláku (ani nemám vlastní pokoj jak je to tu malé) a tak mě napadlo že bych mohla bydlet u babičky a dědy, bydlí ve stejném městě a mají velký řekla bych až nevyužitý dům co se týče prostoru tak že bych tam třeba mohla bydlet a mít tam i toho psa je tam velká zahrada a tak psovi bych se mohla skvěle věnovat a tak. Akorát nevím jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet a jak to říct rodičům že s nima nechci bydlet jak to vezmou ja si osobně myslím že to ani nedovolí. Mohla bych to svedst na to že mi je 14 a jsem nekolik let v jedné místnosti s mamou a bratrem a nemám vůbec žádné soukromí klid na učení a tak... Moje otázka tedy zní jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet připadá mi to trošku trapné se jich ptát a bojím se odmítnutí a pak jak to říct rodičům?
  A k tomu ale ještě musím vodit každé ráno bratra do školky tak zase nemůžu bydlet jinde.. pak jsem se i ptala na morčátko prý ne... Tak mě napadlo prostě si ho koupit bez dovolení ale to by se tu asi nemělo dobře bratr a velmi řve dupe atd.. prosím o radu moc chci nějaké zvířátko
  Děkuju předem za odpověď už si fakt nevím rady, těším se na vaši odpověď

  P.S u nás o finance nejde psa bych finančně zabezpečila sama

  holka, 14 let, 3. srpna 2019

  Ahoj,
  je od Tebe pěkné, že se zajímáš o pomoc psům z útulku a množíren. Je ale fakt, že pes musí mít vhodné podmínky pro život a maminka má zřejmě pravdu, že do malého bytu v paneláku se další pes nehodí.

  Bydlet u babičky a dědy je vážné rodinné rozhodnutí, a i když chápu, že by tam pro psa bylo dobré bydlení, obávám se, že by s tím maminka nemusela souhlasit. V každém případě doporučuji se zeptat nejdříve jí, aby neměla pocit, že ji obcházíš. Sama uvidíš, jak se k tomu postaví. Doporučuji být co nejvíce otevřená a můžeš mluvit o tom, že je to náročné bydlet v tak malém bytě i o svém přání pomoci nějakému pejskovi. Vyber si chvilku, kdy mamka bude mít dobrou náladu, abyste vše mohly probrat v klidu. Stejně tak můžeš mluvit s babičkou a dědou, i pro ně by to bylo určitě vážné a zavazující rozhodnutí.

  Napadlo mne také, že bys možná mohla mít psa u dědy a babičky, i kdybys bydlela stále doma. Mohla bys každý den zajít ho vyvenčit a být tam třeba každý víkend, pokud by všichni souhlasili. Pokud mají babička a děda velkou zahradu, nebude pro ně zbývající péče o psa náročná. Můžeš si to přát třeba jako dárek k narozeninám nebo k jiné události. Třeba by to mohlo zabrat.

  I kdyby se Ti nakonec nic z toho nepodařilo, je možné pomáhat psům i jinak. Dá se chodit do útulku a nějakého psa venčit, přispět jim na žrádlo apod.

  Přejeme Ti klidný zbytek léta.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  Máme fenu Daysi (Šeltie 6 let) a rádi bychom aby měla štěňátka ale třeba až v pozdějším věku bylo by to ještě možné ?? A co všechno by zahrnoval chov štěňat ?? Děkujeme moc za pomoc

  holka, 13 let, 3. srpna 2019

  Zkus se zeptat některého veterináře. Naši zvěrolékaři léčí jen Alíka, pokud má nějaké blešky v síti atd.
  Starost o skutečného pejska není jednoduchá a péče o štěňátka je náročná.