Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, tento web je opravdu skvělý a zdál se bezchybný, ale mojí ségře se tam nejde přihlásit, je jí to docela lito, prosím poraďte mi, jak ji tam mám přihlásit.

  Ahoj,
  a víš, proč se jí nejde přihlásit? Zapomněla heslo? Zapomněla přezdívku? Hlásí jí to nějakou chybu? Jakou chybu? Jakou má přezdívku?

  Pokud skutečně otázka zní „Jak se má přihlásit?“… no, přijít na přihlašovací formulář, zadat jméno a heslo a stisknout tlačítko. ;-)

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj Alíku a spol.
  Napadlo mě čistě teoreticky, mohlo by jít, aby byl uživatel Alíka přihlášen zároveň na PC a mobilu?

  Předem děkuji za odpověď ;-)

  To bývá celkem běžné.

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, mám dotaz, už jsem dovršil 15 let, tudíž už si můžu upravovat profil jak si... jenže je v tom háček. Bohužel tento účet mám furt jako dítě a bohužel si nepamatuju a ani rodiče neví heslo na rodičovský účet :/ bohužel mě nenapadá nic, jak bych si to mohl deaktivovat a mohl mít účet bez pod rodičovském. Mohli byste se kdyžtak na to kouknout? Budu moc vděčný.

  Ahoj,
  pokud má tvůj rodič přístup k registračnímu e-mailu, může si přes běžný formulář na zapomenuté heslo nastavit nové rodičovské heslo.

  Asi by dávalo smysl, že spojit rozdělený účet do dospěláckého může i dítě, pokud už víme, že dosáhlo věku patnáct let. Ale u tebe to stejně systémově nevíme, protože nemáš vyplněný rok narození, takže by ti taková úprava stejně nepomohla.

  Přihlášení/Registrace

  Mám rozdělený účet a u soutěže Dětský čin roku to chce, ať se přihlásím. Když se přihlásím, nic se nestane a žádný formulář se nezobrazí, nevíte co s tím?

  Nemáš rozdělený účet.
  Chvíli jsi měla, ale pod dětským účtem ses nikdy nepřihlásila, vidím jen rodičovské přihlášení. Rodičovský účet se žádné soutěže účastnit nemůže, zejména ne té, kde se smí účastnit pouze děti.

  Vylepšil jsem tam před týdnem chybovou hlášku, aby byla jednoznačnější (aby nevyzývala přihlášeného rodiče k přihlášení). Díky za upozornění. ok

  Vyplňuj prosím nastavení účtu pravdivě. Pokud ti je méně jak patnáct let, měla bys mít rozdělený účet a přihlašovat se běžně dětským heslem. Není nutné sdělovat nám osobní údaje, respektujeme tvé soukromí, nemusíš zadávat datum narození, ale to, jestli jsi mladší či starší než 15 let, je z hlediska českých zákonů důležité.

  Přihlášení/Registrace

  Smím používat rodičovský účet se souhlasem rodiče?

  Musím odpovědět, že ne.

  Rodičovský účet slouží jen ke správě osobních údajů. Pokud osobní údaje vyplní dítě mladší 15 let, tak to oficiálně neplatí. Je to v podstatě stejné, jako kdyby nám dospělý člověk udeřil do tabule a řekl: „Jmenuji se … Igor Hnízdo … ale nesmíte si to zapamatovat.“ :-)

  Věříme tedy, že rodičovský účet používají pouze zákonní zástupci dětí.

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, tento dotaz píšu jen tak že zvědavosti, takže nemusí být hned zodpovězený. Otázka tedy zní: Je tu nějaký účet, který tu je už od 1. června roku 2000, neboli od založení Alíka?

  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak.

  Ahoj,
  takový účet je jen jeden. ;-)

  Alík B-)

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj,
  Já mám malý dotaz na tento článek. Já bych se chtěl přihlásit ke své třídě, ale stránku, kde bych to udělal, nemohu najít. Mohu se zeptat, co se stalo?

  Ahoj,
  proč by ses chtěl přihlásit? 8-o
  Co si od toho slibuješ? Soutěž, kvůli které to tady kdysi existovalo, už dávno skončila. Když jsme vyráběli Alíka v dubnu 2017 od základu znovu, nepovažovali jsme tuto funkčnost za důležitou.

  Momentálně nemáme pro podobné informace žádné využití, takže je nesbíráme. Doporučoval bych obezřetněji zvažovat, které údaje chceš o sobě sdělovat. Vždyť teď vyloženě přiznáváš, že nám chceš sdělit nějaký údaj o sobě jen proto, že tu na něj kdysi existovala kolonka… 8-o:->

  Bylo by možná zajímavé vymyslet nějakou novou soutěž pro třídy. Ale zatím nic podobného neplánujeme. Jestli má někdo nějaký nápad, může ho popsat do nástěnky. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj všem, dá se zjistit kolik je zaregistrovaných uživatelů na Alíkovi včetně zatoulaných?

  Ahoj,
  je mi líto, ale počty nesdělujeme. Nejsou nízké, moc rádi bychom se chlubili rostoucími nárůsty, ale dřívější zveřejňovaná čísla bývala všelijak nadsazená tehdejšími pravidly a též trošku obchodnicky zkreslená a zaokrouhlená. Dokonce i chvilku před převzetím Alíka od Mafry jsme si mysleli, že tu je šestkrát víc aktivních účtů, než byla skutečnost, protože neaktivní účty se tehdy samy vypínaly, ale spousta alíkovských účtů pocházela z Hravého učení a ty měly výjimku, že se nevypínají. Docela nemilé překvapení. :-|

  Než slavnostně zveřejňovat číslo, které bude sice upřímné, ale ošklivě menší než dříve zveřejňovaná čísla, je výhodnější mlčet. :-D

  Krom toho si nechceme vytvářet do budoucna motivaci k tomu, abychom zbytečné účty neuklízeli. Účty, na které se po zřízení nikdo nikdy nepřihlásil, bychom chtěli mazat, ne se z nich radovat, že nám zlepšují statistiky.

  Celková aktuální návštěvnost webu je na stránce o možnostech spolupráce. Pokud je mi známo, tak ta je nyní vyšší než kdykoliv před tím. B-)

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj Alíku a spol. Jakto, že mi nejde psát do poradny? Píše to něco do smyslu: že mi je víc než patnáct, i když mi účet zakládal taťka. Jak je to možný?

  Předem děkuju za odpověď, mikakos

  Ahoj,
  to proto, že ho taťka zakládal jako že je dospělák, kterému bylo už 15 let, což mu sice je, ale dal tam, že chce účet pro sebe, nikoli že chce založit účet dítěti. Tvůj účet je tedy pro Alíka účet dospěláka, který skutečně do dětské poradny nemůže.

  Jděte do nastavení (vpravo nahoře) a po levé straně dejte Změnit nastavení. Formulář bude chtít heslo, aby si byl Alík jistý, že je na účtu skutečně ten, koho ten účet je. Pak je hned pod tou kolonkou na heslo přepínač, který říká „Prohlašuji/Popírám, že jsem dosáhla věku 15 let a že jsem oprávněná sama rozhodovat o ochraně svých osobních údajů.“

  Tobě 15 let není, tedy ten souhlas musíš zrušit. Alík pak bude chtít zadat rodičovské heslo, pro kontrolu dvakrát. Řekni rodičům, ať si tam nějaké zvolí. Pak je potřeba dát dole Rozdělit.

  Způsobí to, že se tvůj účet rozdělí na dva podúčty, jeden rodičovský, který bude moct zadávat/mazat osobní údaje a určovat, co tady ty můžeš a nemůžeš dělat, a druhý dětský, který ti právě povolí i psaní do vedlejší poradny.

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj,
  občas bývám přihlášena na Alíkovi na mobilu, ale na počítači ne. Vidí ostatní uživatelé, že jsem online nebo offline, když jsem online i offline zároveň?

  Ahoj,
  když jsi přihlášená z alespoň jednoho zařízení, tak jsi vidět jako online. Je úplně jedno, z jakého zařízení to je, na tom nezáleží. Nikdo se přeci nemůže přihlásit najednou ze všech zařízení, která existují.;-)

  Jen tak mimochodem, když si otevřeš svoji vizitku, tak tam i sama vidíš, zda svítíš a jsi online, nebo nikoli.

  Přihlášení/Registrace

  Jak funguje přihlašování?

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak funguje script při přihlašování.
  Děkuji za odpověď

  Ahoj,
  jak se pracuje s hesly, to jsem již kdysi popsal v Alíkovině.

  V databázi je uložená tabulka s uživateli, interně se jim stále říká čtenáři (protože takto to měl nazvané iDNES, jeho uživatelé většinou jen čtou). Každý čtenář má své pořadové číslo, různé další údaje a samozřejmě má přezdívku a hash hesla, v případě účtu rozděleného na rodič/dítě jsou hashe dva…

  Když se přihlašuješ, pošlou se zadaná přezdívka a zadané heslo na server, z hesla se spočítá hash a ten se porovná s tím, který je u tvé přezdívky v databázi. Pokud se hashe shodují, jsi to ty. Pokud se neshodují, tak to nejsi ty a za rappera454 se jen marně zkoušíš vydávat, přihlášení ti nevyjde, lumpe! :-P

  Přihlášení/Registrace

  Mám takový návrh, nevím, jestli je úplně chytrý, ale i tak bych se o něj ráda podělila...

  Jde zkrátka o to, že si myslím, že by nemuselo být špatné, kdyby i dítě mohlo upravovat nastavení osobních údajů u svého účtu. Nemyslím tím povolovat něco, co rodič zakázal, ale zakázat něco, co rodič povolil. Vrátit zpět by to šlo jen z rodičovského podúčtu, nebo pokud by se ta změna ještě neuložila. Nevím, jestli by to bylo úplně praktické a proveditelné, ale někdo se třeba stydí za své jméno a rodič to nechce pochopit a nastavil mu ho tam, a to dítě by si ho tedy mohlo dát pryč, tedy vypnout zveřejnění svého jména, respektive vypnout to, že Alík bude jeho jméno znát.

  Co si o mém návrhu myslíte?

  Ahoj,
  pár měsíců jsem o tomto návrhu přemýšlel… přijde mi to jako dobrý nápad. Ale našel jsem si pár důvodů, proč takovou funkci nevyrábět:

  • Někde by musela být hranice, co všechno jde zrušit. Jméno a místo jsou asi jasné, rok narození a den+měsíc narození možná, pohlaví asi také, vypnout poštu, sbírání kaček…? Nevím. Přijde mi to takové nahodilé.
  • V tuto chvíli nese za údaje stoprocentní odpovědnost rodič. Což je asi o ždibec správnější, než když to jsou údaje, které rodič nastavil a dítě nesmazalo.
  • Nepřijde mi vhodné přidávat místa, kde jde vynechat rodiče. Když je potom rodič výjimečně k něčemu potřeba (typicky k objednání dárku, doručení výhry ze soutěže apod.), tak si nepamatuje heslo, neví, jak to tu funguje, nenajde si na to čas apod. – asi je tedy lepší ho nevynechávat, aby moc nezlenivěl. :-D
  • Pokud se k přihlášenému dětskému účtu dostane nějaký útočník – třeba spolužák, který během přestávky ukořistil mobil – nemůže v tuto chvíli páchat nevratné škody. Může vložit příspěvky, které jdou smazat, zadat objednávky dárků, které jde zrušit, rozeslat ošklivé dopisy, které jde nějak vysvětlit, může způsobit blokaci, kterou jde ukončit, ale nemůže nenávratně zasáhnout do osobních údajů. Nemůže nejspíš způsobit nic, co by mohl opravovat jen rodič, a to je dobře.
  • Nechce se mi do upravování osobních údajů rýpat. ;-) (Funguje teď víceméně bezchybně, určitě bych něco rozbil a ještě by mi to navíc ani nikdo neřekl. :-D)

  Určitě sympatizuji s myšlenkou, že je lepší, když má člověk své osobní údaje pod kontrolou, ale zákon dětem tuto kontrolu nedává.

  Je zajímavé, že stát nedělá vlastně nic, čím by děti naučil, jaká jsou možná rizika spojená s osobními údaji. Asi očekává, že vám to ve věku patnácti let docvakne samo… :-)

  Přihlášení/Registrace

  Nejde se přihlásit na mobilu

  Ahoj,

  nejde mi se přihlásit na Alíka na telefonu( jde mi jen na počítači). I když zadávám správné heslo a vše dobře, ale stejně. díky za odpovědi a přeji hezký den...

  Už by to mohlo být snad opravené. ;-)
  Tedy, pokud jsem odhadnul správně příčinu všech podobných stížností (nebyl jsi jediný).

  Je to jedna z těch závad, které by logicky neměly existovat, výrobce prohlížeče o ní ví už mnoho let… a neřeší ji. Projevuje se jen někdy a jen někomu, aby život webových vývojářů byl o chlup zajímavější. :-D

  Přihlášení/Registrace

  ahojky
  Moje kamarádka nechce na Alíka jak jí mám přinutit aby se tam přihlásila

  Má tvoje kamarádka rádá pudink?

  • Jestli ano, řekni jí, že jí dáš pudink, když se přihlásí.
  • Jestli ne, řekni jí, že jí dáš pudink, když se nepřihlásí.

  Ale vlastně když bude jíst pudink, tak si nebude moct povídat na Alíkovi, protože s plnou pusou se nemluví, to by si popatlala klávesnici. :-|
  Je to těžké, no.

  Musíš respektovat její svobodnou vůli … a hlavně nezapomenout na ten pudink. Kamarádka ti nikam neuteče a pudink je pudink. 8-P

  Přihlášení/Registrace

  Milá technická poradno,
  mám dotaz:

  Jak velký by byl postih, v případě zamlčení pravdivé informace o věku (tedy že by si například devítiletý kluk hrál na šesnáctiletého borce a sám si vyplnil osobní údaje, i když je ještě nesmí sám zveřejňovat)?

  Ahoj,
  díky za zajímavou otázku.

  V příkladu popisuješ stav, kdy by se dítě (mladší 15 let) vydávalo za tzv. dospěláka (osobu starší 15 let), patrně proto, aby nemělo svůj účet rozdělený na dětský a rodičovský. Pokud bychom si byli jistí, že se toto stalo, měli bychom takový účet zapomenout – tedy provést důkladnou likvidaci (o kterou si osoba starší 15 let může i sama zažádat), protože nemáme žádný platný souhlas se zpracováním osobních údajů.

  Pokud je věk nepravdivý opačným směrem, je to z hlediska správy osobních údajů asi v pořádku, ale zdejší pravidla zakazují předstírat výrazně nižší věk – tedy aby si dospělý člověk hrál před ostatními na dítě (důvody nejspíš nemusím rozebírat).

  Jinak ale připomínám, že zadávat na Alíkovi věk není povinné. Takže zamlčet pravdivou informaci o věku jde i naprosto beztrestně – neříkat žádný věk.