Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Vyhledat odbornou pomoc

  Ahoj Alíku a spol, chtěla bych se zeptat na mou kamarádku. Píše si asi ze 31 letým mužem. Dřív hráli jen spolu hru, ale teď už jí oslovuje kočičko..... Mám o ní strach. Může se stát že se jí zeptá, kam chodí do školy, nebo kde bydlí. Děkuji ok

  holka, 11 let, 18. května 2021

  Milá pisatelko,
  Je moc dobře, že jsi napsala. Tvůj strach o kamarádku je naprosto oprávněný. A tím, že jsi napsala, pro ní děláš moc velkou dobrou věc. Ten muž s největší pravděpodobností začne chtít víc a víc a může to směřovat až třeba k nahým fotografiím a dalšímu psaní, které bude třeba mít sexuální tematiku. A je i dost možné, že bude chtít bližší informace o tom, kam chodí do školy, kde bydlí. Bude chtít se s ní třeba potkat. Hrozí tu riziko zneužívání. Tvoje kamarádka to nebezpečí teď nevnímá, protože jí ta pozornost může těšit a bavit. Ale je to opravdu moc nebezpečná situace a kamarádka by to měla rozhodně vědět. Psaní s tím mužem musí zastavit a přestat. Ten muž v tom bude pokračovat a chtít víc a víc. Děje se to na internetu bohužel hodně často. Najdi v sobě odvahu a upozorni na to někoho z dospělých ve vašem okolí. Třeba paní učitelku, nebo své či její rodiče. Raději teď třeba udělat trochu poplach. Možná se ukáže, že zbytečný ale také je možné, že kamarádku zachráníš od moc velkých problémů. Jsi úžasná, že sis toho všimla a napadlo tě napsat sem. Můžeš jí o tom klidně i povědět, že jsi psala. A dát jí přečíst tuto odpověď. Věř tomu, že máme tady v poradně s tím velkou zkušenost. Raději ať se na tebe trochu zlobí, že o ní někde píšeš.
  A pokud budeš pak chtít napsat víc o tom, jak to dopadlo nebo k tomu potřebuješ teď něco dalšího vědět, tak prosím neváhej se zase ozvat.
  Ještě mě k tvému dotazu napadlo, že ty i kamarádka by jste měly vědět, že můžete anonymně kontaktovat náš chat pro děti. Kde vám moc rádi pomůžeme. Najdete odkaz na www.detstvibeznasili.cz nebo chat Dětského krizového centra, www.dkc.cz.

  Tak vám oběma držím moc palce, ať to dobře zvládnete,
  Poradce Centra Locika

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Vyhledat odbornou pomoc

  Ahoj, já jsem Valentýna. Doufám že nevadí že vám budu tykat. Už jsem píši podruhé. Psala jsem tady před pár dny o problému s maminkou. V té zprávě šlo o to že se hádáme a máme často spory. No jo...ale abych přešla k tomu hlavnímu:-(:-(:-(:-(. Než jsem to stihla s maminkou řešit (jako ty naše spory) tak se stal další....a to byla opravdu velká hádka;-(:-c. Zase jsem křičela a byla hnusná;-(;-(;-(;-(;-(;-(. Ale to hlavní oč tu jde...je...no...že..vzhledem k tomu že mám poslední dobou psychické problémy a trpím nemocí adhd tak se mě maminka zeptala jestli nechci psychologa. Že prý ne psychiatra ale psychologa. Vím že vy jako poradna jste něco podobného, ale akorát přes internet, ale já se bojím jít k psychologovy. S poradnou mi si psát nevadí. Ale vidět psychologa naživo?!!?;-( To nechci..děsí mě to;-(;-(;-(:-c:-c;-(;-(. Jenže zase si taky myslím že by mi mohl pomoci. Prosím pomůžete mi? Nevím co takhle naživo od něj očekávat;-(. A co když mi nebude sympatický;-(;-(. A hlavně tak jak to mám mámě říct že bych tam šla????;-(;-(;-(;-(;-(;-( Myslíte že bych tam měla jít??? Myslíte že mi může pomoct a vyřešit můj stav??? PROSÍM POMOC!!!;-(;-(;-(;-(;-(

  A ještě vám Z CELÉHO SVÉHO SRDCE DĚKUJI že jste mi odpověděli když jsem psala ohledně sporů s maminkou❤$>$>$>$>$>$>$>$>$>

  holka, 14 let, 9. května

  Milá dívko,

  obracíš se na poradnu se svými dotazy ohledně návštěvy psychologa. Ano, máš pravdu naše poradna je také taková určitá psychologická pomoc dětem. A náš chat pro děti také. Ale rozumím tomu, že vidět psychologa na živo může být pro tebe děsivé a bojíš se, protože nevíš co očekávat. Tvoje pocity v této situaci jsou normální a dětský psycholog by měl umět ti s tím pomoci. Myslím si, že by ti pomoc mohl. A moc bych ti doporučila to zkusit. Pokud ti nebude sympatický, tak můžeš své návštěvy u něj zrušit. Nikdo tě nemůže do návštěv u psychologa nutit. Psycholog by tu měl být pro tebe, snažit se pochopit právě to, co prožíváš a vnímat, co tě trápí a co potřebuješ. Měl by ti pomoci tobě samé se lépe vyznat v tom, co se s tebou děje a najít společně s tebou možnosti, jak si s tím lépe poradit. Možná bude chtít mluvit i s tvou mámou. U dětí ve tvém věku je pořád důležitý i váš vztah a pokud se něco řeší u dítěte, tak by se do toho měl zapojit i jeho rodič. A jak to mámě říci? Máma ti to již sama navrhla a uvědomuje si, že bys nejspíš pomoc potřebovala. A tak bych ti doporučila pouze jí to odsouhlasit, že bys do toho šla. Nemusíš nic víc vysvětlovat a rozvádět. Rozumím tomu, že to může vzbuzovat mnoho různých pocitů, můžeš mít strach, co se objeví, jak s tebou bude psycholog jednat a podobně. Dětský psycholog by ale měl umět právě s tímto u dětí zacházet. Moc ti přeju abys našla pomoc, ke které budeš mít důvěru. Poradce Centra Locika

  Vyhledat odbornou pomoc

  Sebepoškozování a druhé já

  Zdravím, všiml jsem si že mám problém se sebe požkozováním. Když jsem byl malý a neměl žádné kamarády tak jsem si povídal sám se sebou, to dělám i dnes, akorát moje „druhé já“ mi teď když něco provedu, nebose nezachrání správně tak mé svědomí mi říká „drápní se, bouchni se,...“ ale neříkato tak aby to znělo že mě prosí ale řve po mně.

  Ps: jak se toho zbavit?🤔

  kluk, 11 let, 12. května

  Ahoj z Modré linky,

  je mi líto, že Tě trápí sebepoškozování a je moc dobře, že hledáš způsob, jak s tím přestat. Hned na úvod mé odpovědi Ti chci říct, že neexistuje jeden zaručený návod, jak toho nechat, protože každý jsme jiný a každému vyhovuje a funguje něco trochu jiného. Alíkova poradna má svá omezení a také o Tobě vím jen málo, takže moje odpověď bude spíš obecným doporučením a věřím, že Tě něco z toho zaujme.

  Píšeš o druhém já, které na Tebe křičí, aby ses drápnul nebo bouchnul. To musí být dost nepříjemné a nedivím se, že se toho chceš zbavit. Kdybych s Tebou mluvila, zajímalo by mě, jak dlouho se sebepoškozuješ, jestli se Ti třeba někdy podařilo neudělat to, neposlechnout to druhé já. Pokud ano, co bylo v té situaci jinak anebo co Ti pomohlo, že jsi ten hlas neposlechl? Dalo by se to využít, až Ti ten hlas bude zase přikazovat ublížit si? Přemýšlím také o tom, jak si sám vysvětluješ, že se teď ten hlas takhle proměnil. Píšeš, že ho znáš od malička, když jsi neměl žádné kamarády, ale až teď na Tebe takhle křičí. Možná Tě napadá, s čím by to mohlo souviset? To pro Tebe mohou být cenné informace, které Ti pomohou více tomu rozumět. Myslím, že by Ti mohlo pomoci promluvit si o tom všem s někým dalším, nebýt na to sám. Je možné o tom mluvit třeba s rodiči nebo s někým dospělým, komu věříš? A pokud ne, máte třeba ve škole školního psychologa? K tomu obvykle na první návštěvu můžeš jít i bez vědomí rodičů.

  Existují také konkrétní techniky, které můžeš zkusit, když máš chuť si ublížit. Nevím, jak přesně se sebepoškozuješ, píšeš o škrábnutí, bouchnutí... Pokud se škrábeš, můžeš si zkusit místo škrábanců fixou nakreslit čáry na místa, kam by ses škrábl. Někdo zkouší i přejíždět po tom místě kostkou ledu, ten chlad může trošku bolet, ale není to tak poškozující jako škrábance. Pomoci může také odreagování činností, kterou máš rád a ve které snadno ztratíš pojem o čase. Někdo třeba maluje, jde si zaběhat, nebo se podívá na nějaký film, pustí písničky, nevím, co by sedělo Tobě.
  Pokud by Tě to i dál trápilo a neměl by ses komu svěřit, můžeš se nám znovu ozvat. Rádi tady pro Tebe budeme na telefonu anebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky a lépe tak reagovat na to, co potřebuješ (www.modralinka.cz)

  Přejeme Ti hodně sil.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Kamarád se sebepoškozuje

  Dobrý den.
  Mám kamaráda co se sebepoškozuje, snažím se mu pomáhat ale ne vždy to moc pomohlo. Chtěl bych aby přestal hrozně mi na něm záleží protože když mně bylo nejhůř tak mi pomohl proto se mu to snažím oplatit, posledních pár měsíců mi moc pomáhal a nechci aby si takhle ubližoval. Snažil jsem mu nabídnout pomoc psychologa ale to bohužel odmítl. Budu rád za jakoukoliv pomoc, radu atd díky.

  kluk, 12 let, 9. května

  Ahoj z Modré linky,

  Tvůj kamarád se sebepoškozuje a Ty bys pro něj chtěl být oporou, protože Ti hodně pomohl dřív. Psychologa zatím odmítá.
  Na kamarádovi Ti hodně záleží a je od Tebe moc hezké, že hledáš způsoby, jak mu zkusit pomoct. Sebepoškozování je bohužel vážná věc, ze které se jeden těžko dostává sám, zaslouží si odbornou pomoc. Často je potřeba dlouhodobé podpory, nejde to bohužel hned. Pokud je pro kamaráda zatím těžko představitelná přímá pomoc psychologa, tak si můžete zatím společně stáhnout aplikaci Nepanikař a prozkoumat ji, je tam spousta užitečných technik, které můžou pomoc překonat nutkání si ublížit. Existují taky online anonymní poradny, kde se kamarád i Ty můžete ozvat: https://www.modralinka.cz/, https://www.linkabezpeci.cz/ Bývá tam víc prostoru se vypovídat, doptat a společně s odborníkem na druhé straně vymyslet, co a jak dál.
  Možná máte na škole školního psychologa anebo učitele, kterému důvěřuješ, a kterému se můžeš svěřit, že máš o kamaráda strach. Nemusíš na pomoc pro něj být sám. Přijde mi důležité, aby byli zapojeni i rodiče kamaráda, aby mu mohli být oporou doma. Oni za něj mají zodpovědnost a měli by tuto věc vědět. Můžeš popřemýšlet, jak kamaráda povzbudit, aby se s tím svěřil někomu dospělému ve svém okolí, můžeš mu nabídnout i doprovod, kdyby se mu o tom nechtělo mluvit. Ty sám mu můžeš být k dispozici, pokud budeš mít sílu a chuť, ptát se ho, co teď prožívá, co ho trápí, co mu dělá radost. Možná najdete společnou aktivitu, kterou můžete spolu podnikat. Zároveň Ti chci připomenout, že i když moc chceme, ne všechno umíme ovlivnit. Kamarád musí sám alespoň trochu chtít a sebrat odvahu „jít s tím ven“, už toto bývá často úlevné.

  Ať můžeš mít Ty i Tvůj kamarád zase brzy hezčí dny přeje
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Potřebuju psychologa

  ahoj, mohli by jste mi prosim nekdo pomoct? posledni dobou se mam spatne, a asi uz rok mam podezreni, ze je neco spatne a celkove se mam spatne. zbavovala jsem se mentalni bolesti fyzickou bolesti a prijde mi, ze nemam nikoho, komu bych se sverila. chtela bych zacit chodit k psycholozce, ale bojim se, ze rodice na to budou mit negtivni reakci a nevim, jak jim to rict.

  cassidy, 13 let, 10. května

  Ahoj Cassidy,

  děkujeme za důvěru a otevřenost, se kterou ses na nás obrátila. Již delší dobu máš pocit, že je něco špatně a necítíš se vůbec dobře. Psychické bolesti ses zbavovala fyzickou bolestí. Chtěla bys začít chodit k psycholožce, ale máš strach z reakce rodičů.

  Je moc dobře, že svoje těžkosti řešíš a hledáš pomoc. Pro začátek bys mohla vyhledat školního psychologa, na poprvé k němu můžeš jít sama, teprve pak se psycholog domlouvá s rodiči.
  Ruzmím tomu, že máš nějaké obavy ohledně svěření se rodičům. Dovedu si představit, že to nemusí být vůbec lehké svěřit se jim s tím, že Ti poslední dobou není moc dobře, a že bys uvítala odbornou pomoc. Na druhou stranu si říkám, že jsou to právě oni, kdo Ti v tomto mohou pomoci nejvíce. Jsou dospělí a mají více možností, právě oni Ti mohou pomoci vyhledat psychologa/psycholožku a domluvit spolupráci s ním/ní.

  K Tvému dotazu, jak to rodičům říct, mě napadá, že tak, jak jsi to napsala nám, je to srozumitelné - přesně tak to můžeš sdělit rodičům. Můžeš jim také dát přečíst to, co jsi napsala Alíkovi, i to, co jsme Ti odpověděli.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Jak pomoct kamarádce se záchvaty?

  Ahojky Alíku a spol,

  Mám takový problém, moje kamarádka má teď občas (celkem často) takové stavy při kterých ve škole začne z ničeho nic brečet..
  Mám podezření na úzkost ale o to teď nejde, já bych se jen chtěla zeptat co mám při takovém záchvatu dělat ? (většinou jdeme někam na klidné místo a povídáme si, ale teď už to nepomáhá)
  Bojí se to někomu říct a vím to jen já tak píšu sem..
  Budu moc ráda za odpověď a zatím ahoj. :>

  holka, 12 let, 25. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o radu, co dělat, když má kamarádka ve škole stavy, při kterých brečí a je rozrušená. Chtěla bych moc ocenit, že jsi kamarádce nablízku, když jí není dobře a že pro ni hledáš cesty, jak by se jí mohlo ulevit. Zní to, že Ti na ní hodně záleží, je dobře, že Tě má. Nevíme, z čeho tyto stavy vznikají, pravděpodobně to bude více tíživých věcí, co jí teď trápí, anebo možná i pro ni to je těžko uchopitelné, proč se to děje. Rozumím, že se bojí to někomu říct, zároveň je pak problematické najít účinnou pomoc. Můžeš jí povzbudit k tomu, ať se s tím svěří. Není to ostuda, že se jí to děje, může to do života přijít každému a v tu chvíli je důležité, aby se nebála říct si o pomoc, aby mohlo přijít zlepšení, které si zaslouží. Možná máte na škole školní psycholožku, která je podobné situace zvyklá řešit, může jí být dlouhodobou oporou. Můžeš jí to zkusit navrhnout a doprovodit jí tam. Pokud nikoho takového na škole nemáte, může se kamarádka ozvat na chat nebo telefon na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/) anebo na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), kde ji anonymně vyslechnou. Rodiče jí taky můžou pomoct vyhledat odborníka a řešit problém od příčiny. Zní fajn, že zkoušíš kamarádku odvést do klidu a mluvíš na ni. Pouhá přítomnost a třeba objetí může ulevit. Existuje taky aplikace Nepanikař, kterou si můžete obě stáhnout, jsou tam fajn cvičení, třeba s dechem, a další techniky, jak zklidnit tělo i mysl.

  Držíme palce, abyste kamarádka i Ty mohly mít zase hezčí dny.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Deprese?, Nevyhraněná identita

  Ahoj Alíku a všichni ostatní.

  Poslední dobou (cca půl) roku mám problémy. V noci vůbec nemůžu spát a i když se vyspím dobře, cítím strašnou únavu. Chodím na gympl a např. minulý rok se na mém vysvědčení objevila jen jedna dvojka, ale teď mám se školou velké problémy. Na učení nemůžu najít žádnou motivaci, známky se mi taky zhoršily a rodiče z toho radost nemají. Poslední dobou nemohu najít motivaci vůbec k ničemu. Přestaly mě bavit sporty a kreslení a spoustu dalších věcí, které mě předtím taky moc bavily. Zato mě začalo bavit čtení, sledování seriálů nebo filmů a obecně jakýkoliv únik z pro mě strašné reality. Pořád mám špatnou náladu a neodolatelné nutkání se stranit lidí. Začala mi lidská společnost dost vadit. Mívám hrozně rychlé střídání nálad od štěstí po čím dál častější přemítání o smyslu života. Přijde mi že vlastně nic nemá smysl, když ráno člověk který den vstává do školy/práce, kde ho to vůbec nebaví a když se konečně vrátí domů nemá co dělat. Někdy mě přepadne divný pocit, jako když se něčeho bojím, nevím čeho a nejde to zastavit. Občas mám problémy i se sebepoškozováním a sebevražednými myšlenkami.Taky mám strašný zmatek ohledně své identity (necítím se úplně jako holka, ale jako kluk taky asi ne), ale bojím se to komukoliv říct jako tohle všechno, myslím, že by mi na to kdokoliv odpověděl že to příliš dramatizuju a že je to jen krátké období a za chvíli to přejde. A třeba ano, třeba tenhle pocit bude za chvíli pryč, ale myslím, že to nemění nic na tom, jak se cítím. Vlastně se ani na nic neptám, jen to asi nemám komu říct. Nevím co tohle všechno znamená, jestli mám " deprese“, jestli by to mohla být nějaká porucha, nebo jen mám špatnou náladu.

  Děkuji všem za odpověď a trpělivost. Omlouvám se za dlouhou zprávu.

  holka (nebo ne?), 13 let, 17. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že si pro sebe hledáš pomoc, když se necítíš dobře. Nedokážu takto po internetu určit, jestli trpíš depresemi. Únava, pocity smutku, ztráta radosti a chuti do života jsou jistě nepříjemné pocity. A sebepoškozování, sebevražedné myšlenky mohou mít i závažnější následky, je proto důležité, abys na své pocity nezůstávala sama. Tvé pocity mohou být prohloubeny i obdobím dospívání, v každém případě si zasloužíš podporu, mít možnost s někým sdílet vše, co prožíváš. Už takové sdílení, kdy člověk své pocity nedrží v sobě, může být úlevné. Bylo by však dobré, aby se Ti dostalo i pomoci odborné, kdy s psycholožkou (psychologem) můžete hledat, jak bys mohla se svými pocity zacházet, vyrovnávat se s nimi. Mohla bys s ní probrat i své otázky ohledně své identity.

  Jestliže ve škole máte školní psycholožku (psychologa), můžeš se zkusit obrátit rovnou na ni. Je ale dobré, aby ses svěřila i svým blízkým nebo alespoň někomu z nich. Pokud bys měla strach, že Tě nebudou brát vážně, že si budou myslet, že to nic není a brzy to přejde, můžeš jim ukázat i naši odpověď, aby pochopili, že si opravdu zasloužíš pomoc. Každý si zaslouží podporu, nebýt na svá trápení sám, bez ohledu na to, za jak závažné je jeho okolí považuje. Ale jak jsem psala, já se domnívám, že by se Ti mělo dostat i pomoci odborné, abyste právě společně mohli posoudit „co tohle všechno znamená“ a jestli je to něco závažnějšího, nebo třeba „jen“ špatná nálada, jak píšeš, a třeba i na té spolu pracovat.

  První krok už jsi udělala, napsalas do Alíkovi poradny. Přejeme Ti odvahu, abys udělala i další kroky k zasloužené pomoci a svěřila se někomu ve svém okolí, komu věříš.

  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Závislost na sebepoškozování

  Ahoj Alíku,
  už nějakou tu dobu se potýkám se sebepoškozováním a bojuji s tím.
  Moje závislost už se vymyká kontrole a já už to celkem nezvládám. K sebepoškozování se přidaly i myšlenky na zabití, atd. Rodiče by mě za to „zabili“, školním psycholožkám a učitelům nevěřím, kamarádky a rodina by mi nějak nepomohli a na linku bezpečí se bojím zavolat. Proto se ptám tady, děkuji :)

  holka, 13 let, 16. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že když se sebepoškozování začalo vymykat kontrole a přidaly se i myšlenky na zabití, hledáš pro sebe podporu. Přemýšlím, jestli už máš nějakou zkušenost se svěřením se rodičům a kamarádkám, když píšeš, že by Ti to nijak nepomohlo. Říkám si totiž, že někdy může pomoct i jen sdílení s člověkem, který nás zná, a tak nás může dobře podpořit. Také přemýšlím nad Tvými obavami ohledně zavolání na Linku bezpečí, z čeho vlastně pramení. Jen Tě chci podpořit v tom, že Linka bezpečí, stejně jako třeba Modrá linka, fungují anonymně, takže by nikdo nevěděl, že jsi to Ty, kdo volá. Také tam pracuji lidé, kteří jsou připraveni probrat s Tebou, co prožíváš a hledat s Tebou další cesty, co by Ti mohlo pomoct. Velká výhoda telefonické linky důvěry je, že můžeš přímo vyjádřit, co Tě nejvíc trápí, případně se doptat, když něčemu neporozumíš, nebo dovysvětlit, když Ti neporozumí člověk na druhé straně.

  Pokud už Tě už Tvá závislost na sebepoškozování trápí nějakou dobu, potřebovala bys dlouhodobější pomoc a podporu. Říkám si, že by pro Tebe mohlo být fajn mít v tomhle období nějakého odborného průvodce, se kterým bys mohla probrat, co okolo toho cítíš, co Ti to přináší, bere, a jak třeba nakládat s myšlenkami na zabití. Někým takovým by pro Tebe mohl být psychoterapeut. Kdybys tuhle možnost chtěla zkusit, říkám si, jestli by pro Tebe bylo možné svěřit se s tím rodičům. Nemusela bys jim hned říkat všechno, pokud by ses v tom necítila dobře. Ale bylo by snazší, kdyby Tě v hledání psychoterapie podpořili oni (jak finančně, tak prakticky - někteří terapeuti neposkytují své služby osobám mladším 18 let bez souhlasu rodičů).

  Jak jsem již psala, kdybys chtěla cokoli k té situaci doprobrat, můžeš se na nás obrátit (www.modralinka.cz).

  Přejeme klidnější dny.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Pomoc druhým

  Ahoj poradno, asi před měsícem( možná i déle) se mi moje kamarádka ( z mé bývalé třídy) svěřila s tím, že má většinou večer úzkosti, že má trauma z dětství kvůli její sestře která měla anorexii, a že se pořád cítí osaměle. Chci jí hrozne pomoct ale nevím jak, neumim moc utěšovat, ale proste ji chci hrozne pomoct se vším co se jí teď v životě děje, přece jenom jí je 12 a nechci aby se trápila. Potom jsem si u jedné z mých kamarádek všimla, že se asi taky nemá úplně nejlépe, jednou mi tak „divným spůsobem) řekla že jí umřela sestra, ale pak se o tom hned přestala bavit, má docela přísné rodiče které jí furt něco zakazují a má ještě jednu sestru, která je furt lepší než ona, a furt je její rodiče poměřují. Obecně jsem teď v takovém prostředí,kde si myslím že každý člověk by potřeboval pomoct, ale nevim jak, bojim se ze si budou rikat, ze to nemuzu pochopit, ale fakt chci všem pomoct, mam je hrozne rada.

  holka, 11 let, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou ses na nás obrátila. Ráda bys pomáhala lidem kolem sebe, například kamarádce, která mívá úzkosti, nebo kamarádce, které umřela sestra a která to nemá doma lehké.

  Moc si cením Tvého vstřícného nastavení k lidem, kteří prožívají něco těžkého. Lidem v takových situacích pomáhá, když mají podporu někoho blízkého, koho mohou oslovit, když jim není dobře, kdo je vyslechne, neodsoudí, přijímá je takové, jací jsou. Tohle je to, co můžeš nabídnout, pokud budeš chtít. Je ale důležité myslet taky na sebe, pečovat o sebe a svoje potřeby, nebát se říct si o pomoc, když bys ji potřebovala i Ty. Celkově se dá říci, že je důležité žít naplno svůj život, i když člověk pomáhá druhým.

  Kamarádky, o kterých píšeš, ale kromě přirozené podpory blízkých zřejmě potřebují i odbornou pomoc. To jim také můžeš říci, pomoci jim například vyhledat školního psychologa apod. Někdy je potřeba předepsat i léky, které například tlumí úzkosti apod. To ale může zvážit jen odborník v přímém kontaktu.

  Přejeme klidné dny,

  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  OCD - Obsedantně-kompulzivní porucha

  Ahoj, tak zase pisu. Uz cca rok a pul mam asi OCD (potvrzeny to nemam, ale vsechno nasvedcuje tomu, ze to mam). A neskutecne mi to nici zivot.
  Mam problem hlavne s cislama (3 a 6, ale obzvlast odporny kombinace jsou 23 a 43), levou stranou, neustalym pocitanim vseho moznyho a celkove vtirajicima se neprijemnyma vecma. A jakoby uz mam pomalu strach vylezt z bytu. Ze strachu, ze na nejaky treba hrbol slapnu levou nohou, uvidim na hodinach trojku a tak. Zpusobuje mi to neskutecnou uzkost a vzdycky musim pak na ten hrbol slapnout i pravou nohou a u trojky na hodinach cekat, nez se to prepne na ctyrku a pak tomu cislu venovat maximum pozornosti. Prava strana a cisla 4 a 7 jsou u me ty spravny. Proste ten mir, klid. A trojka a leva strana je pro me proste neco hroznyho. A kdyz slapnu treba i na misto s vyraznejsim stinem/svetlem levou nohou, beru to jako neskutecny selhani... A kdyz je treba 23. v nejakym mesici a jsem ve skole, ani nepisu do sesitu datum. Proste nechci tam mit to odporny cislo, nechci aby mi tam davalo zlo (zni to strasne divne a vim, ze je to uplna blbost, ale tak to citim). No a takhle ani nemuzu jit v klidu po chodniku, protoze kdyz je treba po my levici nejaky sloup (coz samozrejme skoro vzdycky), musim otocit hlavu pravou stranou k tomu sloupu, jinak me rozboli hlava na levy strane, coz by mi zpusobilo neskutecnou uzkost. Nemuzu to dovolit. A jakoze... Citim se fakt jako v „mentalnim vezeni". Nemuzu delat nic, OCD me strasne ovlada... Nemam zadnou svobodu, protoze me omezuje hlava... Dokonce i cisteni zubu mam perfektne do detailu rozvrzeny, kolik zubu muzu cistit naraz, jak dlouho, do kolika musim napocitat,... A nemluvim ani o vsech situacich, je toho vic. A ja uz nevim jak z ty priserny nesvobody ven... Kdyz ja nemuzu v textu smazat tri pismena, vzdycky musim ctyri. Nesmim levou nohou slapnout do skviry. Mam strach se vubec kouknout na cas. Tohleto mentalni vezeni me fakt nici. Chci uz z toho ven... Je to strasne omezujici.

  13 let, 8. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že si pro sebe hledáš pomoc a já Tě v tom chci podpořit. Zdá se, že by se opravdu mohlo jednat o OCD, je proto potřeba zajít k lékaři a vše s ním probrat. Možná by Ti mohl předepsat léky, hlavně by ale Tobě a Tvým rodičům mohl odborně poradit, jak projevy, které popisuješ zvládat, doporučit psychoterapii. Svěř se rodičům a obraťte se společně přinejmenším na Tvého obvodního lékaře, lépe na psychiatra, který se na různé psychické obtíže specializuje.

  Prvním krokem v hledání si pomoci bylo napsat si do poradny. Chci Tě povzbudit i v tom dalším. Mluv o tom všem s rodiči, klidně jim můžeš dát přečíst tento svůj dotaz a naši odpověď, aby pochopili, že je opravdu důležité, aby se Ti dostalo potřebné pomoci.

  I my Ti přejeme dostatek podpory a pomoci
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Cítím se jako zvíře

  Dobrý den, celý život se necítím jako člověk. Prosté se cítím jako zvíře. Není to nějaká porucha nebo tak? Můžu s tím něco dělat?

  holka, 1. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že hledáš odpovědi na to, co Tě trápí.

  Píšeš nám o tom, že se cítíš jako zvíře, ne jako člověk. Umím si představit, že Tě takové pocity možná znepokojují a rozumím tomu, že nad tím přemýšlíš, napadá Tě, jestli to není nějaká porucha. Alíkova poradna není zdravotní poradna a není možné, abychom posuzovali poruchy nebo dávali diagnózy. Připadá mi však důležité, že se ptáš, jestli s tím můžeš něco dělat. Jestli to správně chápu, asi je to něco, co Ti nevyhovuje, nechceš to takhle mít. V minulosti jsi psala i o tom, že se někdy cítíš jako děvče a někdy jako kluk, zmiňovala jsi i potíže s agresí. Je moc dobře, že si takových pocitů a myšlenek všímáš a myslím si, že si zasloužíš podporu někoho ve svém okolí. Domnívám se, že by Ti mohlo pomoci vyhledat konzultaci s odborníkem. Některé školy mají svého psychologa/psycholožku, případně můžeš poprosit rodiče, aby Tě k psychologovi objednali. Neznamená to, že je s Tebou něco špatně. Z Tvých dotazů je patrné, že procházíš obdobím, kdy se hledáš, napadá Tě spousta otázek o sobě. Takové období je ve Tvém věku přirozené. Přála bych Ti, abys měla vedle sebe někoho, kdo Ti pomůže zorientovat se ve svých pocitech.

  Pokud by pro Tebe bylo obtížné psychologickou pomoc vyhledat, můžeš se znovu obrátit i na nás. Abychom mohli lépe reagovat na to, co potřebuješ, zkus využít možnosti telefonu anebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz)

  Přejeme Ti hezké jarní dny.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Všechno se na mě sype

  Ahojky poradno, jsem zas bezradná.... Všechno se na mě sype... Někdo se mi svěřil, že chce spáchat sebevraždu a já na to pořád myslím.. Spolužáci jsou naštvaní, že přijdu do školy... Vyčítám si smrt kocoura... Ostatním pomàhám, ale nikdo nepomáhá mě, protože si myslí, že to nepotřebuju... Já se ale nedokážu soustředit, protože mám úzkosti a už se chci probudit z tý strašný noční můry, která trvá 3 měsíce... Skoro nikdo mi nevěří, že psychicky klesám ke dnu... Všichni tvrdí, jak lidi co mají úzkosti, vypadají jinak... Ale oni nic neví o mých pocitech.. A já nemám sílu povzbuzovat, ale musím, protože se nemůžu na ty lidi vykašlat, ani jim nemůžu vysvětlit, co mi je... Jsem po dlouhé době ve škole, a všichni mají strašné nároky a řeči... Nechápou, že já neztihnu 70 stran za 1 hodinu... Někdo si že mě dělá srandu, ale nechápe, že mi to ubližuje... Řeknou mi, že si musím umět udělat srandu sama že sebe.. takže se smějou že budu tlusťoučká až přestanu mít ortézu, kvůli které se nemůžu hýbat... Je to pravda, to ne že ne, ale bolí to u srdce... Jsem bezradná.. děkuju za odpověď

  holka, 12 let, 28. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o několika věcech, které Tě teď trápí. Je pro mě pochopitelné, že je toho na Tebe hodně (zvlášť když to trvá už 3 měsíce), a je moc dobře, že si píšeš o podporu. Přijde mi velmi důležité, jak říkáš, že se nedokážeš soustředit a máš úzkosti. Ty se u každého projevují jinak, a tak je mi líto, že se Ti nedostává takového pochopení, jaké bys potřebovala. Chápu, že pokud jsi teď po delší době ve škole, je to pro Tebe možná ještě náročnější. Přemýšlím, jestli jsi o svých pocitech mluvila třeba s rodiči nebo školním psychologem. Mohli byste společně vymyslet další kroky, aby se Ti ulevilo. Někdy může být těžké o tom začít mluvit, zvlášť pokud máš zkušenost s tím, že „všichni tvrdí, že úzkosti přece vypadají jinak“. Ale chtěla bych Tě povzbudit, abys našla někoho, komu věříš a zkusila se mu svěřit. Případně můžeš ukázat i to, cos psala nám a naši odpověď.

  Někdy se stává, že lidi, kteří mají úzkosti, se snaží o to víc pomáhat ostatním. A pak bývá těžké pro okolí poznat, co přesně se v tom dotyčném děje. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby ses nebála si o podporu říct Ty a dávala ji sobě i sama. Někdy je v pořádku ostatní chvíli nepovzbuzovat a zaměřit se na to, jak je Tobě, co Ty teď potřebuješ, co by teď Tobě udělalo radost a zlepšilo den.

  Zároveň píšeš, že se Ti někdo svěřil, že chce spáchat sebevraždu. To je hodně vážná věc a chápu, že to jen tak nedostaneš z hlavy. Říkám si, že mu/jí můžeš dát kontakt na Modrou linku, aby pro sebe i on/a mohl/a najít podporu.

  Také píšeš o tom, že si z Tebe někdo dělá srandu a nechápe, že Ti to ubližuje. Je důležité se umět zasmát sám sobě, ale jsou citlivá místa, která bolí, a těm se smát někdy nejde. Je v pořádku říct, že si ze sebe ráda srandu v něčem uděláš, ale tohle je oblast, kde si ji dělat nechceš a je Ti to nepříjemné. Případně to je věc, se kterou se můžeš také svěřit psychologovi ve škole nebo rodičům a můžete spolu vymyslet, jak se v takových situacích bránit.

  Můžeš se obrátit i na nás, třeba přes telefon nebo chat, jsme Ti otevřeni (více na www.modralinka.cz).

  Přejeme klidnější dny.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Kamarádka se řeže

  Zdravím,
  Dnes jsem zjistila že se moje kamarádka řeže. Jsem z toho dost na dně. Myslela jsem, že ji znám. Nicméně, jde ji nějak pomoci? Trvá to asi 4 měsíce a sama řekla že se řezat nechce, ale nemůže si pomoci. Dává ji to dobrý pocit. Mě prostě děsí to, že se prý nedokáže ovládat, jako kdyby převzal vedení někdo jiný. Řekla, že to nikomu říkat nebude. Její rodiče by ji jen poslali k psychiatrovi a ten ji stejně nepomůže. S čímž celkem souhlasím, jen by dostala prášky a co s tím co jí to způsobuje? Nemá lehký život a už teď musí chodit k psychologovi. Chci ji pomocí, ale nějak nenápadně, aby se to ještě nezhoršilo.
  Děkuji moc 😊❤️

  holka, 12 let, 23. března

  Ahoj,

  je moc fajn, že myslíš na kamarádku a chceš jí pomoci. Chápu, že Tě představa řezání děsí. Píšeš, že kamarádka navštěvuje psychologa. Psycholog jí může se sebepoškozováním také pomoci. Zkus kamarádku podpořit, aby se otevřela svému psychologovi a sebepoškozování s ním probrala. Málokdo se totiž dokáže zbavit řezání sám, bez pomoci odborníka. Může se také svěřit někomu dalšímu dospělému ve svém okolí, komu důvěřuje, stejně tak i Ty. Třeba oblíbené učitelce, školní psycholožce, tetě, vedoucí kroužku, atd. Obě můžete zavolat k nám na linku.

  Přejeme vám, ať jste v „boji“ se řezáním úspěšné.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Cítím se prázdný

  Nevim proc, ale uz tak pul roku se citim jakoby prazdnej nebo co. Treba pred asi mesicem jsem dostal z velkyho testu z chemie 1 (driv jsem mel celkem spatne znamky z chemie) a nebyl jsem nejak stastny jako bych byl treba v prime. I po hodine kdyz ja sel do jine tridy a ucitelka odchazela do kabinetu a zeptala se jestli jsem stastnej protoze ji asi prislo sivne ze jsem na to nemel skoro zadnou reakci. Nebo pred tak tydnem jsem dostal 1 z francouzstiny a ucitelka asi cekala ze budu nejak nadsenej.
  Taky se mi posledni dobou celkem deje ze cas ubiha hrozne rychle ale zaroven hrozne pomalu. Pomalu jako by byla nejaka hodina neceho nudneho (jako napriklad dejepis) a rychle ze treba pred chvilkou bylo pondeli a najednou je nedele. Nebo treba u neceho u ceho jsem byl silene stasty drive (jako treba vanoce) proste neni tak dobre. Minule vanoce se mi ani nezdaly jako vanoce ale jako normalni den kdy jsem dostal darky. Proste vsechno je takove horsi a casto si preju abych byl zpatky v prime na seznamovaku, to bylo mnohem lepsi nez cokoliv ted

  kluk, 12 let, 20. března

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se svými pocity prázdnoty, s tím, že neprožíváš radost jako dřív. Je dobře, že s těmito svými pocity nezůstáváš sám a hledáš si pro sebe podporu. V období dospívání se naše pocity často mění a mohou nás zaskočit. V životě je důležité učit se svým pocitům naslouchat, učit se jim porozumět a zacházet s nimi. Chci Tě tedy podpořit v tom, aby ses svěřil ještě někomu dalšímu, možná lépe dospělému, ve svém okolí, komu věříš. Už sdílení toho, co prožíváme, může být úlevné. Také se tímto sdílením učíme lépe svým pocitům porozumět, uvědomujeme si, jak svět prožívají jiní lidé, i to, jak je možné se svými pocity vyrovnávat. Někdy se může stát, že jsou naše pocity natolik silné či nepříjemné, že potřebujeme na nějakou dobu i podporu oborníka. První krok jsi už udělal tím, žes napsal. Chci Tě povzbudit v tom, abys udělal i ten další a obrátil se na někoho ve svém okolí. Třeba rodiče, školní psycholožku (psychologa), pokud na škole máte, nebo nějakou oblíbenou paní učitelku (učitele).

  Veselejší dny Ti přeje
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Deprese?

  Dobrý den jenom bych se chtěl zeptat co mám dělat když mám že svých rodičů asi deprese já to nepoznám jestli mám deprese asi proto že už je mám dlouho a nevím co stín mám dělat

  Ahoj Vaso,

  je dobře, že si pro sebe hledáš pomoc. Z Tvé zprávy však víme příliš málo, abychom Ti mohli napsat něco konkrétního. Jestliže Tě trápí něco, co se týká rodičů a bylo by možné s nimi o tom, mluvit, chci Tě podpořit, abys s nimi pomluvil. Jestliže máš dojem, že s rodiči mluvit nemůžeš, zkus se obrátit na někoho jiného z rodiny, komu věříš. Nebo se můžeš obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud ve škole máte, či nějakou oblíbenou paní učitelku (učitele). Také můžeš kontaktovat Modrou linku, buď prostřednictvím chatu, Skype, či telefonu. Pokud skutečně trpíš depresemi, je důležité, aby se Ti dostalo podpory, kterou potřebuješ.

  Klidné dny Ti přeje Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Nevím, co se životem

  Ahoj Alíku.
  Potřebuji pomoct. Posledních pár měsíců se cítím jakože sem nepatřím. Nic mě nebaví a kdyby už jo rodiče mi to nedovolí. Nemám žádné kamarády, nemám se s kým poradit, nikdo mě nemá rád a taky mi to všichni říkají.

  Pro rodiče nejsem dost dobrá, prý jsem, zklamání, spratek, kráva a že nic jiného nejsem, taky mi často brácha s mámou říkají že jsem zbytečná, že jsem chyba a že ze mě nikdy nic nebude.
  Něco jsem si z toho vzala a ve škole mám samé 1.

  Posledních pár dní usínám až v jednu nebo ve tři ráno. Furt brečím a nevím co se životem. Nevím co mám dělat až půjdu na střední, nebo na vejšku. Nevím co mi jde a nejde, ani co mě baví nebo ne. V dnešní době to po mně každej chce vědět, ale já nikdy nevím co říct..

  Občas když hodně brečím, začnu si rýt nehty do kůže, nebo se hodně těžce škrábat až zůstanou jen škrábance a strupy jako od kočky. Občas to udělám i do krve.

  Když jsem se s mámou hodně pohádala chtěla jsem umřít, vadilo by to vůbec někomu? Vždycky mi všichni říkají že jsem zbytečná, a život mi taky přijde zbytečný, tak proč se ho prostě nevzdát..

  Jediná moje útěcha je, že si přeju někoho kdo by mi rozuměl, naslouchal a chtěl mi pomoct, měl by mě rád atd. prostě bych chtěla kamarádku. Ve škole se mi všichni smějí že nosím jen jedno oblečení protože mi máma jiné nechce koupit a říká že dokud není děravé tak mi stačí. Přitom nejsme chudí.

  Poslední dobou hodně přemýšlím, a chtěla jsem se už někomu svěřit. Chtěla jsem k psycholožce ale když jsem našla Alíka hned mi to přišlo jako lepší nápad. Hlavně o psycholožce bych musela říct rodičům kteří by se vyptávali a beztak by jim bylo otravný mě tam vůbec zavést.

  Kamarádku mám jen jedinou, jestli jí tak vůbec můžu říkat. Furt mě pomlouvá a lže mi za zády. A když jen něco špatně řeknu hned se na mě dívá jak na exota. Nebo nedej bože si vzít jinou barvu než černou, to se mnou nemluví.

  Taky mě dost trápí můj vzhled, mám podváhu měřím 163cm a vážím 42kg. Jsem strašně hubená. Všichni mi to říkají a mě to trápí. Sama sobě se nelíbím ani v obličeji. Vždycky jsem na sebe naštvaná když se dívám do zrcadla. Je mi ze mě špatně, a to mému problému vůbec nepomáhá.

  Taky tomu nepomáhá jeden spolužák se kterým bych taky potřebovala poradit. Celý den je otočený a sedí tak aby na mě furt viděl. Když zrovna v hodině neděláme něco důležitého je na mě otočený a doslova civí. když se na něj podívám jen mi z něj zle, doufám že se otočí ale nikdy to neudělá. Vždycky jen civí dál. Furt za mnou dolízá a chce se se mnou strašně bavit. Takhle to je už čtyři roky, už v té třetí třídě jsem se dozvěděla že se mu líbím a já mu furt říkám ať už mě nechá že mi to je nepříjemné, a ať už mě nechá. Jeden den si dá pokoj a pak je to tu zas. To je mnou tak posedlý. Do toho jeho nejlepší kamarád mi začal dělat to stejné. A já už jsem zoufalá. A když jsem to řekla mé (kamarádce) tak mi řekla že mám být ráda. Jenže je to nepříjemné když třeba jím a oni na mě civí. Prosím pomoc co mám dělat.

  Nevím co je se mnou.. Možná jen deprese co přejde?

  Dopředu děkuji už dlouho jsem to chtěla někomu říct.

  holka, 13 let, 13. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o mnoha obtížných věcech, které se Ti nyní v životě dějí. Doma často slýcháváš dost necitelné poznámky o tom, jak z Tebe nikdy nic nebude. Ve škole se Ti smějí kvůli oblečení, také Tě trápí, jakým způsobem na Tebe civí spolužák. Píšeš také, že se nelíbíš sama sobě, připadáš si strašně hubená. Špatně se Ti usíná, někdy si ryješ nehty do kůže, už Tě i napadlo, jaké by tu bylo nebýt, zda by si vlastně někomu chyběla. Přemýšlela jsi o tom svěřit se psycholožce, nakonec ses ale rozhodla zvolit jako prvního Alíka.

  V prvé řadě chci zmínit, že si vážím důvěry, kterou jsi do své zprávy vložila. Vnímám, že v poslední době prožíváš řadu těžkostí, a je moc dobře, že ses to rozhodla někomu říct. Zároveň se domnívám, že naše odpověď samotná nebude v tak náročné situaci, kdy sama sobě ubližuješ a napadají Tě i sebevražedné myšlenky, úplně stačit. Jsem moc rád že píšeš, a chtěl bych Tě podpořit v tom, abys zkusila vyhledat i zmíněnou pomoc psycholožky, moc bych Ti totiž přál nemuset na to všechny být úplně sama. Může jít o soukromou psycholožku, kterou by Ti, jak správně píšeš, museli zprostředkovat rodiče, nebo o školní - k té bys, pokud ji na škole máte, mohla zajít i bez rodičů. Některé školy dávají rodičům podepsat na začátku školu souhlas, že jejich dítě může pomoc psychologa využívat. Možná to tak máte taky a povolení je už podepsané. Každopádně zajít za školním psychologem či psycholožkou se dá i bez toho.
  Píšeš nám, že nemáš sama sebe ráda. Říkám si, že to musí být hrozně těžké mít se ráda, když doma běžně slýcháváš, jak si zbytečná si a že s Tebe nic nebude. Myslím si, že dospět ke spokojenosti se svým vzhledem je složitá cesta pro každého z nás, o to těžší pak, když nám ji naše okolí nijak neusnadňuje. Přál bych Ti být k sobě v tomto ohledu vlídnější a věřím tomu, že časem se Ti podaří docenit věci, které se Ti na sobě naopak líbí.

  Co se týče Tvého spolužáka, představuju si, že to může být dost nepříjemné, když na Tebe často civí a chodí za Tebou, přestože si to nepřeješ. Jestliže se kvůli tomu cítíš ve třídě zle, mělo by se Ti dostat zastání. Myslím, že v takové situaci by měl zasáhnout nějaký učitel, a může být fajn zkusit to říct nějakému, kterému věříš.

  Když je člověku dlouho takto špatně, je bohužel přirozené, že jej napadají i myšlenky na sebevraždu, a je moc dobře, že Ty o tom dokážeš takhle statečně mluvit. Zmiňuješ toho ještě víc, až si říkám, že jsi velmi statečná, že to takto zvládáš. Pokud jsi od této odpovědi nezískala to, co jsi od ní potřebovala, nebo by sis přála kterékoliv z těch témat probrat do větší hloubky, neváhej se na nás obrátit - fungujeme nonstop telefonicky (608902410) nebo ve vybraných časech na chatu (modralinka.cz). Můžeme spolu také probrat, na koho dalšího by ses mohla obrátit, pokud by Ti výše navržené možnosti nesedly. Jak jsem zmínil výše, je důležité nebýt na takto těžké věci úplně sama.

  Držíme palce,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!