Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Mám mít v 11 letech kluka? Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj,předem se omlouvám že tohle je můj několikátý dotaz ale mamky se ptát nechci,sestry mě nemají moc rády a asi chápete že na tohle se táty fakt přát nechci...Takže,je mi 11 jak píšu ale trochu mě zaskočilo když mi moje devíti letá kámoška řekla že má kluka a už u sebe i přespávali atd.(nelhala furt ji s ním potkávám venku)i pár desetiletých holek co znám mají kluka. Já kluka nemám a chci vědět jestli už bych ho mít měla. Vím komu se líbím ale zatím jsem se mu nějak nevěnovala,měla bych?

  Schnutí otázek

  1. Měla bych v mém věku mít kluka?
  2. Mám to tomu klukovi kterému se líbím opětovat?(zatím se spolu prostě bavíme)

  Ještě se omlouvám že píšu tohle asi to není tak důležitá otázka.:-|:-(

  holka, 11 let, 18. května 2021

  Ahoj z Modré linky,

  kladeš nám dvě otázky, jestli bys měla ve věku jedenácti let mít kluka a jestli opětovat zájem kluka, kterému se líbíš. Je v pořádku, že píšeš, věřím, že pro Tebe to důležitá otázka je a to je to nejpodstatnější.

  Na první otázku je dopověď docela jednoduchá: nemít kluka ve Tvém věku je úplně normální, dokonce i v pozdějším věku. Předpokládám, že kámoška i ostatní holky, o kterých píšeš, mají ty kluky spíše jako kamarády, že nejde o opravdové "chození" (i když se tomu říká "mít kluka" nebo "mít holku"). To skutečné chození nastává většinou později, až jsou oba partneři o něco starší. Někdo nemá partnera třeba i v 15 letech, nebo i později, a je to také v pořádku, protože každý je jiný a žije jiný život a to, co dělá jeden (nebo většina) nemusí být to pravé pro druhého.

  Pokud tedy nechceš, nemusíš opětovat zájem kluka, kterému se líbíš. Je to jen na Tobě, jak to cítíš a co chceš. Pokud se navazování vztahu zatím věnovat nechceš, vůbec nemusíš, můžeš se zatím rozkoukávat a užívat si to, že se někomu líbíš. Až se Tobě bude chtít (a nebudeš mít pocit povinnosti), můžeš začít podnikat bližší kroky směrem ke vztahu.

  Měj se pěkně,

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Jak mu říct, co cítím?

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  mám menší problém. Ve třídě je jeden spolužák, který se mi strašně moc líbí. Má zářivě zelené oči, překrásně voní, a má nádherně dlouhé kudrnaté hnědé vlásky a je prostě BOŽÍ! (Je mu 13 let).
  Já, a on si moc dobře rozumíme, jsme velicí kamarádi. Bavíme se spolu už od 2. třídy. Vždycky společně chodíme ven, v létě na zmrzku atd.. no.. a ten problém je v tom, že se mi líbí už třeba dva roky, ale pořád nemám kuráž mu říct, že ho mám ráda, víc než kamaráda, vlastně, ani ráda nemám, ale já ho miluji.. skoro každá holka ve třídě na něho kouká zamilovaným pohledem, a já se bojím, že už někoho má, a nebo že má rád někoho jiného.. prostě.. potřebuji poradit jak se mu víc zalíbit, a jak mu říct že ho.. miluji. A ano, společné zájmy máme. Rádi spolu chodíme ven, jezdíme na kole, hrajeme hry, a taky semnou chodí do kroužku. Ale přijde mi, že už mě přestává mít rád.. vždycky jsme spolu dělali i víc věcí, např. chodili jsme do kina ale v tento moment to nějak přestává. Doufám, že nemá žádný problém doma,.. prostě si myslím, že to nemá už cenu, mu říct, že ho mám radši než jen kamaráda.. asi mu to chci říct ale nejsem si jistá. Někdy to vypadá, jako kdyby jedna spolužačka ho tak moc milovala a že spolu už chodí.. zkusím si to zjistit jestli spolu nechodí, ale když jsme se bavili o tom, jestli někoho máme tak jsme oba dva řekli že ne.
  Nemůžu si pomoci, on je prostě tak dokonalý a chci mu to říci, ale.. prostě se bojím. Prosím, poraďte mi co s tím mám dělat.. už to nezvládám v sobě udržet. Předem děkuji za odpověď. $>
  PS.: Omlouvám se za chyby, pokud se nějaká vyskytne.

  holka, 19. března

  Ahoj z Modré linky,

  už dva roky jsi zamilovaná do svého kamaráda a nevíš, jak mu to říct. Chtěla bys od nás radu, jak se mu zalíbit a jak mu říct, že ho miluješ. Pozorně jsem si Tvé psaní přečetla a vnímám, jak silná je Tvá láska k němu, jak naléhavě bys mu o tom chtěla říct, současně máš pochybnosti, jestli nemá někoho jiného, protože se líbí i dalším holkám. Chápu Tvé obavy, které Tě brzdí od toho říct mu, co k němu cítíš. Oceňuji také, že si píšeš o radu, když nevíš, co dál.

  Píšeš, že už to v sobě nedokážeš udržet. To mi připadá moc důležité a myslím, že právě tento pocit by mohl být ten signál, kterého se držet. Říkám si dva roky v sobě mít tak silné pocity, vídat se s ním a nic neříct, to musí být náročné. I to že nám teď píšeš možná znamená, že už bys to chtěla nějak „rozseknout“, vědět na čem jsi. Možná už se to v takové nejistotě opravdu nedá vydržet. Píšeš, že už spolu neděláte tolik věcí, jako dřív, napadá Tě, že Tě už možná nemá rád, možná už nemá smysl mu o tom říkat. Změna v jeho chování může mít hodně důvodů, může být zaneprázdněný, nebo řešit něco, o čem nevíš, nemusí se to týkat Tebe. Jak by ses cítila, kdybys to teď vzdala a nic mu neřekla? Říkám si, že ten pocit, že se to už nedá vydržet, by asi nezmizel.

  Proto bych Tě chtěla moc podpořit v tom, abys mu řekla o svých pocitech co nejupřímněji. Ptáš se nás jak. Není na to jasný návod, je důležité, abys byla sama sebou. To je i odpověď na to, jak se mu více zalíbit. Myslím, že není dobré snažit se vypadat lepší nebo se nějak přetvařovat. Říkám si, ten kamarád Tě už asi velmi dobře zná, trávíte spolu hodně času. Zasloužíš si kluka, který Tě bude mít rád pro to, jaká jsi přirozeně. Můžeš mu to zkusit říct podobě, jako jsi to napsala nám. Záleží na Tobě, jestli mu to chceš říct osobně nebo spíše napsat, obojí má svá pro a proti, každému vyhovuje něco jiného. Je dobré mluvit o tom, co cítíš Ty, jak Ti třeba je, když s ním jsi, co se Ti na něm líbí. Uvidíš, jak zareaguje a věřím, že podle toho poznáš, jak to má. Společně pak můžete mluvit o tom, co dál s Vaším vztahem. Kdybys dál nevěděla, jak na to, může pomoci i promluvit si s někým dalším, kdo třeba něco podobného už řešil - kamarádka, sourozenec, rodiče nebo kdokoliv, komu věříš.

  Držíme Ti palce a přejeme hezké jarní dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Je to přátelství nebo něco víc?

  Ahoj Alíku, mám na tebe dotaz. Mám nejlepšího kamaráda, se kterým se už dlouho bavím. Říkáme si snad úplně všechno. Poslední dobou si však všímám, že se mě často a nenápadně dotýká. Vždy mi projede příjemný mráz po zádech. Někdy se chová zvláštně, obzvlášť když jsem se ho ptala, jestli se mu někdo líbí, tak lehce zrudnul a hned začal říkat, že ne a že si teď nikoho fakt nehledá. Jenomže jedna věc je, co říká a druhá, co dělá.. Když s ním mluvím má tak rozzářené oči a je mi tak blízko...Sice si nechci připustit skutečnost, že by se mi líbil, ale asi to tak bude. Poměrně často mi říká nějaké komplimenty a je mi velkou oporou. Chtěla jsem mu říct nebo spíše neznačit, že se mi líbí, ale bojím se, že kdyby to tak neměl taky, zničilo by to naše přátelství. Nechci náš přátelský vztah zničit, ale když já ho mám tak ráda...
  Myslíš si, že je to pouze přátelství nebo by z toho mohlo být snad něco víc?

  holka, 13 let, 19. března

  Ahoj z Modré linky,

  všímáš si u svého nejlepšího kamaráda různých změn v chování k Tobě a vnímáš, že se možná Tvé city k němu mění. Je pochopitelné, že si kladeš otázku, jestli je mezi Vámi pouze přátelství anebo by to mohlo být i něco víc. Nedokážu posoudit, jak to má Tvůj kamarád, to ví pouze on sám. Z toho, co píšeš to skutečně zní, že i Ty jemu by ses mohla líbit. Psala jsi, že se Tě více dotýká, zčervená při otázce, jestli se mu někdo líbí. Připadá mi důležité, jak to Ty sama cítíš. Něco Ti říká, že už mezi Vámi není jen přátelství. Jak sama píšeš, jedna věc je, co kamarád říká a jak se chová. Řeč těla skutečně někdy napoví mnohem víc, než slova. Říkám si, že je možné, že to cítí nějak podobně jako Ty. Možná má také obavu, aby nepokazil Vaše přátelství, tak své city skrývá. To nejde zjistit nijak jinak, než že s ním o tom budeš mluvit.

  Oceňuji, že už jsi přemýšlela o tom, říct mu, nebo naznačit, že se Ti líbí. Chápu, že máš obavu, nechceš zničit Vaše přátelství. Myslím, že s takovým strachem se potká skoro každý, kdo se zamiluje do kamaráda/kamarádky. Přemýšlím o tom, jestli kdyby ses mu svěřila a on to takhle necítil, by to skutečně znamenalo zničené přátelství? Ne vždy to musí být tak, že nemůžete být dál kamarádi. Můžeš zkusit popřemýšlet o tom, co by Ti pomohlo získat odvahu svěřit se mu. Někdy pomůže i říct si, jak dlouho vlastně je pro Tebe ještě možné v takové nejistotě být a vídat se s ním. Je možné, že dříve nebo později to jeden z Vás nevydrží a zeptá se na to. Věřím, že tu změnu ve vztahu cítíte oba. Pokud se kamarádovi svěříš, budete na ten rozhovor dva, on bude nějak reagovat a společně můžete vymyslet, co s tím dál. Také by Ti pomohlo pomoci svěřit se někomu a nebýt na to sama. Kamarádce, rodičům, sourozenci nebo komukoliv, komu věříš.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná

  Ahoj poradno, omlouvám se že je to možná zbytečný dotaz ale já nevím co mám dělat. Týká se to jednoho kluka (třeba J). J je jeden kluk z mojí třídy. Někdy začátkem listopadu ho moje třídní přesadila ke mě. A pak to všechno začalo. Začali jsme se hodně bavit a stali se z nás dobří kamarádi. Jenže moje city k němu jsou poslední dobou jiné. A může za to jeden rozhovor. Asi týden jsem chyběla, a jelikož mi docela jde čeština, moje třídní chtěla abych si napsala olympiádu, na kterou jsem chyběla. Chyběl i jeden další kluk, kterého moc nemusím. Paní učitelka nás zavřela do svého kabinetu, aby jsme měli klid. Sotva zavřela dveře zeptal se mě proč nechodím z J, že J po mě jede. Jsem z toho úplně na měkko. Ještě před rokem bych sem něco takového nenapsala. Mám pocit že je to láska udělala bych pro něj všechno. On se na mě usmívá, povídáme si, chodíme ven, říká o mě že jsem hubená a fajn. Strašně se bojím to někomu říct je mi to trapné. Moje BFF si myslí že se mi líbí ale já jí to vyvracím. Strašně se za to stydím. Byla bych ráda za radu. Co mám dělat? Strašně se bojím to někomu říct 😭.

  holka, 12, 16. března

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru a sdílení. Žádný dotaz není zbytečný, pokud jde o něco, s čím si sama nevíš rady. Vypadá to, že prožíváš první zamilování. Máš pocit, že bys bys pro toho kluka udělala všechno, a zdá se, že i on stojí o Tvou blízkost a společnost. Nyní spolu sedíte, povídáte si, chodíte spolu ven, je vám spolu dobře. Co máš dělat? Užívej si ten krásný společný čas.
  Píšeš, že se stydíš o svých citech mluvit. To tak někdy bývá. Záleží ale jen a jen na Tobě a Tvé volbě, zda se s tím, co prožíváš, někomu svěříš. Z Tvých řádků mám dojem, že bys ráda své pocity sdílela, ale zároveň se cítíš trapně, stydíš se a zároveň se bojíš. Napadá mne, že by možná pomohlo, kdybys začala na to téma mluvit obecně, nebo se své BFF nebo kohokoli jiného, komu důvěřuješ, zeptat, co prožívali, když se jim někdo líbil, nebo jaké bylo jejich první zamilování. Jejich reakce a slova Ti mohou pomoci v dalším rozhodování.
  Uvidíš, jak se vše bude vyvíjet dále.

  Přejeme Ti další pohodové chvíle s J.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Udělala jsem správné rozhodnutí?

  Zdravím, mám menší problém. Pokusím se stručně a od začátku, takže v sedmé třídě jsem se začala bavit s mojí tehdy jakoby nejlepší kamarádkou a jejím nejlepším kamarádem. (oba jsou moji spolužáci) Bavili jsme se všichni tři docela dost a mi se začal líbit ten kluk (nikdo to nevěděl), ale mu se líbila v té době ta moje kamarádka a začali spolu chodit. No a jak jsme se pořád bavili, chodili ven a stali se z nás nejlepší kamarádi tak jsem se do něho asi zamilovala ale řekla jsem si že to tak určitě nemá když chodí s mojí kamarádkou a prostě jsem na ty city nějak zapomněla ale... za půl roku od toho se s ním moje kamarádka rozešla. Já jsem mezitím chodila s jedním klukem (to je jedno) no ale já jsem to řekla tomu kamarádovi a on nebyl moc nadšený (před tím jsem si toho nevšimla) no ale s tím klukem to nedopadlo a ten kamarád mi z ničeho nic řekl že se mu líbím už 2 roky a že mě asi trochu miluje. Já která ho asi taky měla ráda ale nebyla jsem si jistá tak jsem mu řekla že jsme na vztah mladí a že bych chtěla aby to zůstalo tak jak to je, kamarád to pochopil a nechal to být ale za 4 měsíce kdy jsem na to tak trošku zapomněla tak mi řekl že se mu fakt líbím že mě má rád a že by to chtěl se mnou zkusit a já jsem ten typ člověka který si řekne “žijeme jenom jednou“ a prostě jde do všeho tak jsem na to kývla jakože jo zkusit to můžeme.(přece je to první a jediný kluk pro kterého budu mít vždy slabost) Po pár dnech jsem ho začínala mít radši a radši ale poslední dobou jsem se nějak sekla a moc se s ním nebavím a nevím jestli jsem udělala dobře. Má otázka zní: Co si o tom myslíte? Udělala jsem správné rozhodnutí?
  Moc děkuji jen za to že jsem to tady mohla napsat a budu vděčná za odpověď.
  :-)

  holka, 14 let, 14. března

  Ahoj z Modré linky,

  popisuješ vývoj kamarádství s jedním Tvým kamarádem, se kterým jste si teď blíž. Díky Tvé zprávě si můžu lépe představit, jaký to mělo vývoj a jaké to pro Tebe teď asi je - je cenné, že to umíš takto popsat. Kamarád se Ti líbil dlouho a i on sám Ti postupem času řekl, že se líbíš Ty jemu. Stojí o to váš vztah rozvíjet. V jednom období se taky tak dělo, ale teď Ti přijde, že ses „sekla“ a váháš, jestli jsi udělala správné rozhodnutí, že jsi do vztahu šla. Říkám si, že máte za sebou dlouhou cestu – první kamarádství, pak postupné zjišťování a přibližování se k sobě, ukazování zájmu o druhého, postupné poznávání. Chápu a je úplně normální, že přišlo i období, kdy váháš, kdy Ti v tom není pořád dobře. Toto všechno patří k tomu, když někoho poznáváme, když se otevíráme novému vztahu. Je možné, že to je jen období a Tvůj zájem o něj zase naroste, je taky ale možné, že se budeš chtít od něj vzdálit. Toto všechno nejde bohužel poznat a rozhodnout hned. Trvá to, než zjistíš, jak bys to chtěla dál. Neboj se na to si dát čas a mluvit o tom třeba s blízkou kamarádkou. Ani jedno ani druhé není špatně. Je to na Tobě a Tvé chuti do vztahu jít či ne. Nemusíš na sebe spěchat.

  Držíme palce ať máš hezké dny a dáš si tolik času, kolik budeš potřebovat,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak oslovit kluka, který se mi líbí?

  Ahoj Alíku:-), líbí se mi jeden kluk z 9.třídy kdykoliv když se potkáme máme spolu oční kontakt asi už tak od minulého roku:-3. Když se zeptám kamarádek jak se s ním začít bavit tak mi řeknou nech mu zkusím napsat jenže já jsem hodně stydlivá a přijde mi to trapné :-| hlavně se bojím že neodepíše:-( a začít s ním mluvit ve škole mi přijde ještě horší než mu napsat. Takže jsem se chtěla zeptat jak se s ním začít bavit a jak poznat jestli se mu taky líbím.>X<-

  holka, let, 13. března

  Ahoj z Modré linky,

  líbí se Ti jeden kluk, ale nevíš, jak jej oslovit. Když se potkáte, podíváte se na sebe. Ráda bys ses s ním začala bavit, ale bojíš se, že to nebude opětovat. Zkouším si představit, že bys moc ráda zjistila, jestli se mu taky líbíš. Je fajn, že jsi to sdílela i s kamarádkami. Říkám si, že těch cest, jak začít, opravdu není tak moc – buď se spolu můžete začít bavit naživo ve škole, anebo skrze psaní anebo možná skrze nějaký společný projekt ve škole, ve volném čase, možná máte podobnou cestu do školy a můžete být chvíli víc o samotě, než ve škole se všemi spolužáky. Chtěla bych Ti dodat odvahu, že pokud máš chuť to zkusit, tak ať už to bude jakkoliv, bude to něco, od čeho se váš kontakt dál může odvinout. Je to ale krok do nejistoty. Říkám si, že když o sobě tak dlouho víte a všímáte si sebe navzájem, nezní to jen jako jednostranná věc. Jak to ale doopravdy má, zjistíš jen od něj, postupem času, z vašeho dalšího setkávání může teprve postupně něco víc vznikat, pokud budete oba chtít.

  Držíme palce, ať to pokračuje dál podle Tvých představ,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Dělají si ze mě legraci

  Ahoj poradno,
  nejsem tu s žádným závažným dotazem. Jen bych potřebovala radu. Ve škole si ze mě dělají srandu, že chodím s jedním klukem i když spolu nejsme. Jak mám reagovat? Nejradši bych je nějakou vtipnou hláškou odbila, jenže nevím jakou.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 10. března

  Ahoj,
  chápu, že je nepříjemné, když se ti někdo posmívá, ale upřímně mi není zcela jasné, co přesně je předmětem posměchu tvého okolí. Příliš nerozumím větě, že „chodíš s jedním klukem, i když spolu nejste.“ V obecné rovině se dá například doporučit, ať spolužákům řekneš, že je ti jejich chování nepříjemné a požádáš je, aby s tím přestali. Ale bohužel děti na toto obvykle nereagují a lze předpokládat, že tě budou pošťuchovat dál jen proto, aby viděli tvou reakci. Proto je často mnohem lepší jejich poznámky ignorovat a tvářit se, že je vůbec neslyšíš. Posměváčky to obvykle přestane po nějakém čase bavit, když nevidí tak bouřlivou reakci, jak by si představovali, a najdou si jinou oběť.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak zjistit, jestli se mu líbím?

  Ahojky... asi někdy v září k nám do třídy přišel Ukrajinec. Choval se strašně (zmlátil nám skoro celou třídu apod.) a já ho nenáviděla. On se ovšem asi v lednu začal chovat normálně... A mě se začal strašně líbit a miluju ho doteď. Byly tam nějaké náznaky že on mě taky. Včera mi poslal papírek kde bylo XOXOXO ale netuším co tím chtěl říct (význam znám, ale jak to myslel on...). Nějaká rada jak se ho nějak zeptat nebo tak? Děkuju za to že jste si tento dotaz jen přečetli a budu vděčná za odpověď.
  Krásné jaro!
  Holka :)

  holka, 12 let, 7. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o novém spolužákovi z Ukrajiny, který se na začátku choval ve vaší třídě problematicky, teď se to všechno ale změnilo a Tobě se začal hodně líbit. Popisuješ, že i on asi cítí sympatie vůči Tobě, poslal Ti i vzkaz. Ptáš se nás, jak zjistit, co tím myslí. Představuji si, že Ti asi hodně záleží na tom, jak to vnímá on a nedivím se, že bys ráda zjistila, jestli se mu taky líbíš. Možná můžeš cítit takové zvláštní napětí mezi vámi, zvědavost, zamilovanost. Říkám si, jestli si během školního dne třeba povídáte někdy o přestávkách, jestli už rozumí dobře češtině anebo to máte v komunikaci složitější. Je více způsobů, jak se jej zeptat a asi Tě už některé napadly – můžeš mu třeba poslat vzkaz nazpět, kde mimo jiné bude i otázka na to, jak jeho poslední vzkaz máš chápat. Možná si začnete více psát, být víc v kontaktu a budete mít větší prostor se poznat. Často i beze slov, v nějakém běžnějším kontaktu, v povídání si o něčem jiném, v úsměvech, pozornosti k druhému, společné činnosti ve škole, poznáš, jestli mezi vámi „něco vzniká“. Můžeš to zkusit pozorovat a pak až přijde vhodný moment a Tobě se bude chtít, můžeš se na to zkusit zeptat. Je taky možné, že to samo vyplyne tím, jak se váš kontakt bude zvětšovat. Záleží na Tvé chuti a odvaze, kolik tomu chceš věnovat. A taky samozřejmě na jeho reakci, kterou teď ale nejde předvídat. Časem to bude jasnější, tyto věci nejde uspěchat a mít hned mezi sebou vyjasněné, potřebují prostor, aby se utvořily. Napadá mě, že jiný pohled a názor Ti řekne nějaká Tvá blízká spolužačka a kamarádka, která zná jak Tebe, tak jeho. Neboj se to s ní probrat, svěřit se jí s tím, o čem teď přemýšlíš. Držíme palce.

  Ať to jde podle Tvých představ a přání přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se skamarádit?

  Ahojky:-). Ráda bych se vám svěřila s mým teď aktuálním problémem.
  Nechci se tu nějak rozpisovat takže vám se to budu snažit popsat zkráceně. Řekla bych že už víc , jak rok se mi líbí jeden kluk z naší školy. Momentálně je on v deváté třídě ( já jsem teda v osmé třídě) takže logicky vlastne za 4 měsíce už naší školu definitivě opustí . Po mně ta představa, že v září se vrátím do školy a on už tam nikde nebude je děsná. Ale tak snažím si ještě užívat dokud můžu ten pocit, že když ho potkám a zrovna s ním navážu oční kontakt tak okamžitě mam 🦋 v břiše. No a asi tak před 2 měsíci mě kámoška donutila ke komunikaci s ním. . Já měla teda strach z toho duvodu, abych to cele nepokazila. Ale nakonec to nedopadlo tak hrozně , jak jsem si myslela. Byl komunikativní, snažil se i tu konverzaci nějak rozvíjet. Ale já to pak po půl hodině radší ukončila, aby si nemyslel o mě to, co fakt nejsem. Takže můj cíl je se s nim aspoň s kamarádit, abychom o sobě veděli. I I když se spolu už nebudem každej školní den potkávat. Protože i když se budu snažit na něj úplně zapomenout a brát to jako za ukončenou další životní kapitolu. Tak se mi to stejně jen tak nepodaří. Ale vše má přeci svoje začátky a zároveň i konce…..

  holka, 13 let, 5. března

  Ahoj z Modré linky,

  Přečetla jsem si Tvoje psaní a pochopila jsem, že se Ti líbí kluk, který příští rok opustí Vaši školu. Ráda by ses s ním více skamarádila. Nepokládáš nám konkrétní dotaz, nejsem si jistá, co přesně od nás v odpovědi potřebuješ. Říkám si, že možná radu, jak se s ním blíže skamarádit?

  Není na to jeden zaručený návod, je dobré jít takovou cestou, která je Ti přirozená, být prostě svá a nenutit se do ničeho. Píšeš, že ses s ním už bavila, šlo to celkem dobře, i on rozhovor dál rozvíjel, nakonec jsi to byla Ty, kdo rozhovor ukončil. Říkám si, jestli se na to dá navázat. Malinko se už znáte, mluvili jste spolu, můžeš ho znovu oslovit? Ať už osobně anebo mu třeba napsat? Kamarádství často mohou vznikat na společných zájmech anebo díky společným kamarádům. Můžeš zkusit hledat, co máte společné, můžeš o něj projevit zájem, ptát se, co má rád, co rád dělá. Kdyby se Ti to zdálo správné, můžeš mu i říct, že by ses s ním ráda více kamarádila. Můžeš se zkusit řídit svým vlastním pocitem, jak dál v hovoru pokračovat, prostě to nechat plynout. Myslím, že i z jeho reakce a odpovědí poznáš, jak to má on a jestli to cítí podobně.

  Nevím, jestli jsi v mé odpovědi našla to, co jsi potřebovala. Pokud bys to potřebovala probrat více, můžeš se na nás znovu obrátit, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (wwww.modralinka.cz). Přemýšlím i o tom, zda máš ve svém okolí někoho, s kým můžeš mluvit o tom, co prožíváš, abys na to nebyla sama. Možná nějaká Tvá kamarádka zažila něco podobného a její pohled by Ti mohl pomoci.

  Přejeme Ti hezké březnové dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak si najít kluka?

  Ahoj Alíku a poradno.
  Nevím jak si najít kluka .Podle mě všechny odrazují mým vzhledem aniž by mě poznali jaká jsem ve skutečnosti.
  Děkuji za odpověď .>X<-:-)

  holka, 14 let, 3. března

  Ahoj z Modré linky,

  umím si přestavit, že by sis ráda našla kluka, nejsou však žádné zaručené návody. Chci Tě podpořit v trpělivosti, někdy, než člověk potká správného partnera, to chvíli trvá. Obecně pomáhá chovat se přátelsky, chodit do společnosti, mít koníčky, které člověka baví. Velmi nápomocné je (a ne vždy snadné), když se člověk naučí být spokojený sám se sebou. Svou spokojenost totiž potom vyzařuje a ta je pro ostatní přitažlivá. Pokud jde o vnější krásu, neexistují žádná objektivní měřítka, každý má jiný vkus. Souhlasím s Tebou, že na to, aby Tě ostatní více poznali, je potřeba nějaký čas. Snadněji se proto lidé seznamují při společných akcích, lépe se poznají třeba spolužáci, členové nějakých kroužků, během táborů a tak podobně.

  Přejeme Ti, abys svou spřízněnou duši brzy potkala.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Vztah po rozchodu

  ahoj, zase pisu o klukovi predtim jsem psala ze jsme se rozesli a jsme kamaradi. Od rozchodu uplnynulo 3 tydny a neco a dneska jsme volali a ja se ho zeptala co by ho udelalo stastnejsim jelikoz byl takovy sklesly a on ze aby se dostal na skolu a kdyby jsme se k sobe vratili. No tak jsem si to nechala v hlave a asi po 45 minut jsem se ho zeptala co kdybych mu to prani splnila no atd takze jsem spolu ale nesmi to ted vedet nasi kamaradi. No a duvod proc jsme se rozesli bylo ze on nikdy nemel holku tak nevedel co delat a proste si neuvedomoval co dela a rika a tim mi ublizoval. Tak slibil ze to bude jine. No a ja se chci zeptat jak ho k nejakym vecem navest nebo poposunout navest ho. Snad chapete

  holka, 14 let, 19. února

  Ahoj,
  popravdě rozumím jen části tvého dotazu a není mi například zcela jasné, proč o vašem obnoveném vztahu nesmí vědět vaši kamarádi. Není nic zvláštního na tom, že se dva lidé rozejdou a nějaký čas po rozchodu se dají zase dohromady. A vztah, který je hned od počátku postaven na tajemstvích a zapírání, nemá úplně zdravé základy.
  Co se týká toho, jak bys měla svého přítele „navést k určitým věcem“, mohu poradit ten nejspolehlivější způsob - a tím je komunikace. Nevím sice, o jaký věcech je konkrétně řeč, nicméně pokud má kdokoli (a to se netýká jen partnerských vztahů) od druhého člověka jakákoli očekávání, je potřeba o nich mluvit. Nikdo na světě neumí číst myšlenky ostatních lidí a pokud se ti tedy něco nelíbí, anebo naopak líbí, je potřeba to tomu druhému říct. Jen tak zjistí, co od něj očekáváš a bude se tomu moci přizpůsobit (nebo samozřejmě také může zjistit, že je to pro něj neakceptovatelné a zařídit se podle toho). Žádné kličky, vytáčky a fígle nikdy nemohou dlouhodobě fungovat a pokud má mít vztah naději, je potřeba jednat na rovinu. Naučte se tedy s přítelem mluvit o tom, co vám vyhovuje a co se vám naopak nelíbí, a dejte si vzájemně šanci, abyste podle toho mohli jednat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zamilovaná

  Ahoj Alíku, líbí se mi jeden kluk ze školy, ale je mu 12 a já jsem v 9.třídě, takže se bojím, že to bude divné a někdo by se nám smál. On mě ještě nezná, ale já už o něm vím skoro vše a chtěla bych s ním opravdu moc chodit. Prostě když zjistím, že není ve škole, tak se mi tam ani nechce chodit. Prosím poraď mi, nevím, co mám dělat. Předem děkuji za odpověď. :-($>

  Alenka, 14 let, 22. února

  Ahoj Alenko,

  zamilovala ses do mladšího kluka, zatím o něm hledáš informace. To je dobře, že toho o něm hodně víš, poznat jeho povahu a zájmy je pro seznámení a sblížení moc důležité. Na chození, i kamarádství, je ale potřeba dva a Ty vlastně nevíš, jaká bude reakce toho kluka, pokud se ho rozhodneš oslovit. Když i on bude mít zájem o přátelství s Tebou, jděte do toho. Je možná trošku nezvyklé, aby 14letá holka chodila s 12tiletým klukem, ale pokud vám spolu bude fajn, pak snad i případné negativní reakce okolí a některých spolužáků spolu zvládnete.

  Přejeme Ti, ať se Ti, Alenko, daří.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak ho odmítnout?

  Ahoj alíku, co mám dělat když se líbím jednomu klukovi, ale on se mi nelíbí jakože vůbec, ale já mu to takhle nechci říct aby nebyl smutný, a ještě mi přijde divné, že nejdříve to zkoušel na mojí kamarádku a pak na mě, no ta moje kamarádka ho také odmítla, tak aby ho to nezabolelo, on je super kamarád, ale né kluk! 😬🤐to je prostě strašně divné. Navíc je o dost starší...

  holka, 12 let, 20. února

  Ahoj z Modré linky,

  je od Tebe hezké, že přemýšlíš, jak šetrně odmítnout kluka, který se Ti nelíbí. I to se v životě stává, že sympatie nemusejí být vzájemné. Vyplácí se ale nelhat, nic nepředstírat. Zároveň mu nemusíš říkat, že se Ti nelíbí vůbec. Můžeš mu na rovinu říct, že je fajn kluk, že o něj stojíš jako o kamaráda, ale o chození prostě nestojíš. Samozřejmě mu to asi bude líto, ale více bys mu nejspíš ublížila, kdybys předstírala něco, co není pravda. Píšeš také, že je to všechno takové divné a nejsem si teď jistá, zda jsem úplně pochopila, jak to myslíš. Jestliže bys ale chtěla o všem mluvit více podrobně, můžeš nám také zavolat, telefon nabízí možnost věci si vzájemně vyjasňovat.

  Prima dny Ti přeje

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se zalíbit?

  ahojte taky by me zajimalo jakse mam zalibit nejakemu klukovi

  holka, v březnu 9 let, 16. února

  Ahoj,
  obávám se, že na takto obecný dotaz se nedá dost dobře odpovědět. Nepíšeš, o jakého kluka se jedná; jestli už se spolu například kamarádíte, nebo jestli jde o neznámého kluka, se kterým se třeba jen potkáváš. Obecně lze říci, že osvědčeným způsobem je začít se s ním nejprve bavit a projevovat o něj zájem. Ptát se ho na to, co ho zajímá, čím tráví volný čas, na jeho názory - zkrátka projevovat mu své sympatie. Uvidíš sama, jak zareaguje a zda ti bude tvůj zájem oplácet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak mu dát najevo své city?

  Ahoj Alíku a spol.;-)
  Od začátku školního roku se mi líbí jeden kluk ( třeba Jirka ). Normálně se spolu bavíme. Sedíme kousek od sebe tak si povídáme i při hodinách ( učitelům to nevadí v škole jsem poměrně pilna). Jednou jsme měli práci a mohly jsme být ve dvojicích a já se rozhodl dělat sama protože to byla fakt lehke. Jenže pak učitelka říkala že musíme být ve dvojicích. Všichni byly už nějak ve dvojicích byly až na mě a Jirku. Paní učitelka se ptala jestli mu nevadí že bude pracovat s holkou a on že vůbec ne. A mě to potěšilo ( protože nejsem jediná které se líbí. Jedná holka s ním chtěla být alenon ji odmítl a šel ke mě) :-3
  Moc me to zahřálo u srdíčka $>. Možná si říkat kde je problém : takže často se baví s jinou holkou. Ptala jsem se jí ale ona řekla že jsou kamarádi. Jenže on ji podle mě miluje... ;-( a já se bojím mu říct že ho mám ráda. Resila jsem to s kamoskama ale řekly mi ať mu to řeknu rovnou.
  Prosím dáte mi nějakou radu jak mu to co nejméně napadne říct ( protože ve třídě je pár bl*** a věděla by to celá škola)
  Moc vás prosím a děkuji. $>O:-):->

  Holka, 12. února

  Ahoj,

  ráda bys od nás dostala radu, jak spolužákovi říct o svých citech tak, aby o tom hned nevěděla celá škola. Chápu, že se toho obáváš, podobné drby jsou nepříjemné, máš právo na své soukromí. Je moc dobře, že máš podporu kamarádek. Radí Ti, abys mu o svých citech řekla a i Ty bys to ráda udělala. Takové vyznání vždy obnáší obavy a nejistotu, ať už z toho, co řekne ten druhý anebo právě z reakce okolí. Z toho, jak jsi Váš vztah popsala, mi připadá, že i on k Tobě chová sympatie. Chápu, že jeho druhá kamarádka Tě znejišťuje, ale opravdu mohou být jen kamarádi. Když si se spolužákem otevřeně promluvíte, je to nejspolehlivější způsob, jak to zjistit. Jak se vyhnout šíření informace ve škole, na to není zaručená rada. Možná pomůže, když mu zdůrazníš, jak je pro Tebe důležité, aby o tom moc lidí nevědělo. Pokud bude rozumět tomu, z čeho máš strach, je šance, že to nebude nikomu dál říkat a bude respektovat Tvé přání.

  Zároveň si říkám, že některé věci nemáme pod kontrolou a nedokážeme je ovlivnit. Můžeš dát najevo kamarádkám a spolužákovi, aby to dál neříkali, ale jak to nakonec dopadne, to už nevíme. I přesto ale může stát za to tyto strachy překonávat. Možná Ti pomůže zeptat se sama sebe, co by to znamenalo, kdyby se o tom dozvěděla celá škola? Jak by to vypadalo? Možná by to spolužáci pár dní řešili, ale potom by přišla zase nová informace a hned by se na to zapomnělo. Anebo si i pro sebe srovnat, v čem Ti je lépe - držet v sobě své city anebo zkusit posunout vztah se spolužákem někam dál i když se to třeba ve škole dozví?

  Držíme Ti palce, abys našla řešení, se kterým budeš spokojená.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Je normální, jak se ke mně chová trenér?

  Ahoj poradno mam dotaz chodim na sport a mame trenery a jeden trener je docela mlady nad 20 nechci uvadet presne informace no ale prijde mi ze ke mne je vic takovej jako bracha nez k ostatnim detem a kdyz jsme na zavodech tak se ke mne chova jako rodina proste mame k sobe dobrej vztah vzdycky nez startuju tak za mnou prijde a potom me treba obejme a pogratuluje nevim jak to brat jestli to je normlani nebo ne nijak me to neobtezuje rada chodim na treninky . Predem dekuji za odpoved.

  holka, 13, 3/4 let, 6. února

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že trenér na sportovním kroužku se k Tobě chová s větší náklonností než k ostatním dětem - podobně jako třeba brácha, obejmete se apod. Nijak Tě to neobtěžuje. Ptáš se nás, jestli je to normální.

  Říkám si, že věkový rozdíl mezi vámi není zas tak velký a proto k sobě možná máte blíž a dovoluje vám to se k sobě chovat více kamarádsky. Může být příjemné, když Tě někdo takto povzbuzuje, motivuje dál, ocení, když se Ti něco povede. To by vlastně mělo být součástí trenérské práce. Zároveň on je dospělý a ty mladistvá, neplnoletá a máte jasně vymezený vztah – on je trenér a Ty sportovkyně. Určitě by se nemělo dít něco, co je pro Tebe už za hranou, co Tě obtěžuje, moc vyvolává pozornost, která Ti nemusí být příjemná. Ty sama tam možná vnímáš něco zvláštního, nemusíš se v tom úplně dobře vyznat. Proto si cením, že ses na nás obrátila a jsi citlivá k tomu, co se děje. Můžeš si položit otázku: Jaké by to bylo a jak by to vypadalo, kdyby se ke mně choval jako k ostatním dětem? Je mi ta představa příjemnější, než jak to máme nastavené teď? Jestli v tom budeš chtít udělat nějakou změnu, tak máš plné právo si o tom s ním popovídat. Třeba najdete chvíli času před/po tréninku. Může být výzva začít o tom mluvit, ale mnohé si můžete vyjasnit a nastavit si jasné hranice, co je pro Tebe ještě v pořádku a co už ne. On pravděpodobně taky dobře vnímá, že to máte mezi sebou jinak, jste si blíž, proto to pro něj asi nebude překvapivé téma. Možná máš ve sportovním kroužku nějakou kamarádku, které věříš a dalo by se jí s tím vším svěřit. Zná Tebe i trenéra a může Ti k tomu povědět svůj pohled, může to být úlevné.

  Držíme palce, ať Ti sport přináší i dál radost a cítíš se v kolektivu sportovců i trenérů dobře.
  Modrá linka