Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Bolesti lýtek Alík radí dětem

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den, mám v posledních cca 2 týdnech potíže s lýtky. Celkem mě bolí, je to snesitelná bolest, ale je to cítit. Zajímalo by mě, co to může být, jestli třeba rostou nebo je to tím, jak jsem se teď dlouho pořádně nehýbal. Děkuji moc za odpověď

  kluk, 14 let, 24. května

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka a i kdybych byla, stejně bych ti na dálku a online nedokázala určit diagnózu. Bolesti lýtek mohou mít spoustu příčin. Je možné, že se skutečně jedná o takzvané růstové bolesti, nebo jsi třeba změnil něco ve svém životním stylu (zařadil jsi do něj jiný druh pohybu, vyměnil jsi boty atd.), co bolesti způsobuje. V první řadě bych ti tedy doporučila soustředit se pár dní na důkladné protahování lýtek. Adekvátní cviky najdeš na internetu - stačí zadat heslo „cviky na protahování lýtek.“ Pokud ani poté, co budeš lýtka pravidelně protahovat, nedojde ke zlepšení stavu, určitě by nebylo od věci navštívit s tvým problémem lékaře, který odhalí jeho příčinu a navrhne řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Gynekomastie

  Ahoj,
  Dnes se mi zvětšilo levé prso a je větší než to druhé. Celkem to bolí. Nevíte co by to mohlo být?

  kluk, 13 let, 5. září

  Ahoj kluku,

  Chorobné zvětšení prsou u chlapců se nazývá gynekomastie. Dochází k ní v důsledku hormonální nerovnováhy v pubertě. Rozlišujeme pravou a nepravou gynekomastii. Při nepravé gynekomastii se zvětšuje pouze objem tukové tkáně na hrudníku, při pravé gynekomastii dochází i ke zvětšení prsní bradavky, případně i prsního dvorce (což je tmavší kroužek kolem bradavky).
  V méně závažných případech se zvětšená prsa vracejí do normálního stavu během několika měsíců. Pokud je však zvětšení nápadné, nebo pokud je provázeno bolestí, doporučuji navštívit praktického lékaře a požádat o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Léčba spočívá v podávání léků ze skupiny antiestrogenů.

  Moje tělo - kluci

  Nadvarle

  Ahoj, včera jsem si nahmatal bulku na levém varleti. Dnes se mi už nepodařilo ji nahmatat. Zpětně mě napadlo, že by se mohlo jednat o nadvarle, ale pořád si nejsem jistý (bulka se nachází v místě nadvarlete). Díky za odpověď

  kluk, 13 let, 30. srpna

  Jestliže se zmíněný útvar nachází na horní straně varlete, jedná se s největší pravděpodobností o nadvarle. Naproti tomu nádory se objevují převážně v doní části varlete, případně po straně. Kdyby se jednalo o nádorové onemocnění, byla by bulka malá (přibližně o velikosti poloviny hrášku) a tvrdá.

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Ahoj mohu se zeptat, mohu už, jsem se tady ptal, děkuji moc za odpověd, mohu se ještě zeptat, mohu používat sudocrem na penis, aby mě zase fungovala předkožka děkuji.

  kluk, 12 let, 25. srpna

  Ahoj kluku,

  Mast či krém se nanáší na prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, avšak vzhledem k rozměrům penisu v období dospívání nebude vadit, když si předkožku potřeš celou, přesněji řečeno tu její část, kterou ještě vidíš. Mast či krém se nanáší dvakrát až třikrát denně po dobu 3 až 4 týdny.

  Moje tělo - kluci

  Holení ochlupení

  Ahoj Alíku a spol. Už nějakou dobu mám chlupy "tam dole" ale nevím jak si je mám oholit tak abych si něják neublížil nebo nepoškodil pokožku, tak se vás ptám jak se mám oholit "tam dole"?

  kluk, 12 let, 25. srpna

  Ahoj kluku,

  Jestliže ti chlupy z nějakých důvodů vadí nebo překáží, můžeš při jejich holení postupovat podobným způsobem, jako při holení vousů. Na výběr máš buď suché holení elektrickým strojkem, nebo mokré holení ručním holicím strojkem. Ve druhém případě budeš potřebovat ještě pěnu na holení.
  Před prvním holením je třeba zkrátit chlupy nůžkami na 0,5 – 1 cm, protože delší chlupy by ucpaly hlavici strojku, ať už elektrického nebo ručního.
  Po oholení dochází k zarůstání dorůstajících chlupů po spodní vrstvu pokožky, což se projevuje tvorbou červených pupínků, které představují lokální zánětlivou reakci v místě zarůstání chlupů. Těmto obtížím lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pomocí hydratačního pleťového krému nebo panthenolové masti. Krém nebo mast se nanáší nejprve hodinu po oholení a poté dvakrát denně po dobu 2 – 3 dny od oholení.
  Záleží na tobě, zda si chceš chlupy holit, nebo zda je necháš volně růst. Měl bys však přihlédnout k tomu, že holení chlupů představuje pro pokožku určitou zátěž (vysušování, podráždění), a proto by bylo dobré, kdyby sis ještě jednou promyslel, zda ti chlupy opravdu vadí. Méně razantní způsob úpravy ochlupení představuje jeho zkracování nůžkami, které pro tělo představuje menší zátěž, než holení.

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Ahoj poradno chci se zeptat na penisu mě nejde přetahovat předkožka, bolí mě to nevím, jestli se to ještě někdy napraví přetahovat předkožka moc se bojím, děkuji poradno.

  kluk, 12 let, 24. srpna

  Ahoj kluku,

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců ji lze přetahovat již v dětství před pubertou, u jiných dochází k jejímu uvolnění až v průběhu dospívání.
  Proces uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím každodenním zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti), avšak je třeba se vyhýbat pokusům o její násilné přetažení, při němž by mohlo dojít k poranění a následnému zjizvení.
  Podrobnější informace o přetahování předkožky najdeš v publikaci Moje knížka o předkožce, která je zdarma dostupná zde.

  Moje tělo - kluci

  Bolest penisu při erekci

  Ahoj. Při erekci mě bolí dolní část penisu. Čím to je? Nemůže to mít spojitost s masturbací?

  kluk,, 24. srpna

  Ahoj kluku,
  Bolest penisu při erekci může být způsobena například svalovým napětím nebo nízkou pružností vazivových tkání penisu. Někteří chlapci mohou vnímat erekci jako nepříjemnou až bolestivou v případě, že přetrvává delší dobu. Avšak v období dospívání je přetrvávající erekce normální. Úlevu může přinést změna tělesné polohy. Souvislost s masturbací je velmi nepravděpodobná.

  Moje tělo - kluci

  Vymáčknutý pupínek

  Ahoj, na noze se mi vyskytl takový pupinek, vypadá jako jebák, měl bílou hlavičku tak jsem to vymáčkl a nevím co se teď bude dít, poradí mi někdo?

  kluk, 12 let, 19. srpna

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že jsi dotaz položil před čtyřmi dny a dřív na něj nepřišla řada, předpokládám, že už se ti nejspíš vymáčknutý pupínek zahojil. Pokud sis samozřejmě do ranky nezanesl infekci. Právě kvůli možné infekci se vymačkávání příliš nedoporučuje - a když už se k němu odhodláš, je nutné důsledné dodržování hygieny. To znamená důkladně si umýt ruce i okolí pupínku. Nicméně v tvém případě už k vymáčknutí pupínku došlo, takže s tímto rizikem už nic neuděláš. Jestliže všechno proběhlo bez komplikací, ranka po pupínku se obvykle během pár dnů vyhojí, případně se udělá malý strup, který se posléze odloupne.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Neobvyklý útvar na penisu

  Ahoj, mám na žaludu takový puchýř, alespoň to puchýř připomíná. Co to je? Z čeho by to mohlo být? Díky za odpověď.

  kluk,, 15. srpna

  Ahoj kluku,

  Zmíněný neobvyklý útvar by mohl být puchýřem v případě, že by došlo k popálení příslušné části těla, případně k jejímu silnému tření o nějaký drsný povrch. Dále by se mohlo jednat o projev některého z kožních onemocnění (impetigo, opar a podobně). Podobné příznaky mohou v některých případech postupně vymizet i bez léčby, avšak pokud by se zmíněný neobvyklý útvar zvětšoval, doporučoval bych navštívit kožního lékaře, který předepíše vhodnou mast či krém na ošetření postižených míst.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, bolest varlat

  Ahoj chtěl bych se zeptat jestli je normální když celé dopoledne masturbuji a potom mě bolení koule. Proč mě z toho potom bolí koule? Předem díky za odpověď.

  kluk, 14 let, 19. srpna

  Ahoj kluku,

  U dospívajícího jedince je naprosto normální, když vykonává masturbaci každý den, ba i více než jednou denně. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi.
  Bolest varlat, o níž se zmiňuješ, s vykonáváním masturbace nijak nesouvisí. Existují různé příčiny bolesti varlat, z nichž nejčastější je narušení odtoku odkysličené krve z varlat. Příčinou těchto obtíží však není masturbace, nýbrž rozšíření některé ze žil procházejících semennými provazci.
  Pokud se bolesti dostavují pravidelně, bylo by vhodné navštívit lékaře, který může předepsat léky ze skupiny venofarmak. Doplňkově lze užívat vitamin E ve formě kapslí, který lze koupit v lékárně ve volném prodeji.

  Moje tělo - kluci

  Obtíže při přetahování předkožky

  Ahoj Alíku, už mi tak rok a půl nejde stáhnout predkozka a tak jsem se chtěl zeptat jestli to nejde nějak udělat aby mi šel zase stáhnout bez toho abych to říkal rodičům a šel k doktorovi,protoze se bojím, že se mi může něco stát když si ho nebudu mít, doma mám Locoid Lipocream, měl bych si ho začít mazat tímto krémem? Pomůže mi to? Jestli jo tak jak často, děkuji.

  kluk, 14 let, 19. srpna

  Ahoj kluku,

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Především by ses měl vyvarovat násilných pokusů o její přetažení, které by mohly vést k poranění. Předkožku si vždy stahuj pouze tak daleko, abys necítil bolest.
  Při léčbě kortikoidní mastí (například tou, o níž se zmiňuješ v dotazu), se mast nanáší na prstenec předkožky dvakrát až třikrát denně po dobu 3 až 4 týdnů. Po nanesení masti se předkožka jemně posunuje směrem k tělu, ale vždy jen tak, aby její stahování nebylo bolestivé. Pokud by léčba kortikoidní mastí nevedla ke zlepšení stavu, lze ji opakovat po půl roce.
  Kromě toho lze využít i nekortikoidní mast (například panthenol), u níž není doba užívání nijak časově omezena.

  Moje tělo - kluci

  Krátká uzdička

  Ahoj, myslím že mám zkrácenou uzdičku na penisu. Jak bych to měl řešit a jaké to přinásí budoucí komplikace. díky za odpověď

  kluk,, 10. srpna

  Ahoj kluku,

  V dětství a dospívání se krátká uzdička vyskytuje poměrně často. Projevuje se tím, že po přetažení předkožky je žalud penisu výrazně sklopen směrem dolů.
  S tím, jak penis roste a vyvíjí se, dochází i ke změnám tkáně uzdičky a jejího okolí. Krátkou uzdičku tedy alespoň prozatím nemusíš řešit nijak. Ani žádné budoucí komplikace té nemusí nijak znepokojovat, neboť je pravděpodobné, že k uvolnění krátké uzdičky dojde dříve, než začneš vykonávat párové sexuální aktivity, při nichž by ti krátká uzdička mohla (i když nemusela) způsobovat nějaké obtíže.

  Moje tělo - kluci

  Poruchy erekce

  Ahoj, co způsobuje erektilní dysfunkci a jak se léčí? (jen mě to zajímá)

  kluk, 5. srpna

  Ahoj kluku,

  Příčiny poruch erekce mohou být různé. Nejčastěji se jedná o onemocnění oběhové soustavy, například vysoký krevní tlak (hypertenzi), nebo naopak nízký krevní tlak (hypotenzi). Erektilní dysfunkce může nastat také v důsledku úrazu v oblasti malé pánve.

  V období dospívání jsou poruchy erekce velmi vzácné. Naopak, erekce se v tom to věku zpravidla dostavuje poměrně často, bývá poměrně silná a přetrvává poměrně dlouhou dobu (někdy až v řádu hodin). Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů. S tím, jak ve vyšším věku dochází k poklesu hladiny pohlavních hormonů v krvi, se erekce dostavuje již méně často a přetrvává po kratší dobu.

  Moje tělo - kluci

  Zarůstání dorůstajících chloupků

  Ahoj,
  mám takový malý dotaz ohledně holení.
  Je mi již 14 (skoro 15), mám již nějaké to ochlupení. V poslední době mě dost začalo vadit tolik chlupů v oblasti přirození (moc vedro, taky to trochu svědělo). Rozhodl jsem se tedy oholit.
  Žiletku, pěnu a podobně jsem si koupil. Než přišlo na věc, hledal jsem jak holit. Našel jsem, že se holí buď po směru nebo proti směru růstu chlupů. Proti růstu je prý účinnější, ale mohou chlupy zarůstat a budou tam pupínky. Po směru růstu je to prý naopak. Tak jsem řekl že nebudu riskovat a oholím se po směru.

  Teď mě ale začaly oholené chlupy svědět a kousat, protože jsem je neholil proti směru a nebylo to tedy tak účinné. (jak se kus stehna a pod dotýká nebo tak tak to fakt kouše :D)

  Chci se tedy oholit proti směru, aby to bylo účinnější a pohodlné, ale nechci aby mi pak chloupky zarůstaly, měl jsem tam rudé pupínky a aby to bolelo. Máte tedy nějakou radu, prosím?

  Adam, 14 let, 3. srpna

  Ahoj Adame,

  Pro zarůstání dorůstajících chloupků po holení není podstatné ani tak to, zda se holíš po směru jejich růstu či proti směru, nýbrž to, že pokožka je po oholení vysušená. Tvorbě zánětlivých reakcí v podobě červených pupínků, které se tvoří v místech zarůstání dorůstajících chloupků, lze zabránit pouze zvlhčováním pokožky po oholení. K tomu lze použít buď hydratační pleťový krém, nebo panthenolovou mast. Pokožku si ošetři nejprve hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu 2 až 3 dny.

  Moje tělo - kluci

  Častá masturbace

  Ahoj, nemůže příliš častá masturbace způsobit problémy v budoucnu (jako erektilní dysfunkce, předčasná ejakulace, závislost na masturbaci atd.) ? Masturbuji 1-2x denně.

  Ahoj kluku,

  Je prokázáno, že masturbace není nijak škodlivá, bez ohledu na to, jak často se vykonává (zdravotním problémem může být spíše její delší vynechávání). Naopak, masturbace je zdraví prospěšná činnost. Rozhodně se nemusíš obávat, že by masturbace způsobila např. poruchu erekce nebo předčasnou ejakulaci.

  „Příliš častá“ masturbace v podstatě ani neexistuje, protože každý tuto činnost vykonává tak často, jak potřebuje. Jestliže v období dospívání masturbuješ každý den, někdy i více než jednou za den, je to naprosto normální.

  Moje tělo - kluci

  Ochlupení

  Dory den ještě jsem se chtel zeptat když se vyholim žiletkou úplně, že ty chlupy nebudou vidět, tak jestli už neporostou nebo ano? (ano je to nebezpečné ale zastřihávání nůžkama zabere hodně práce a stejně se nevyholim do čistá a depilační kremy nechci)
  Dekuji

  kluk, 14 let, 27. července

  Ahoj kluku,

  I po oholení dohladka bude růst chloupků pokračovat. Chlupy dorůstají tempem okolo 1 cm za měsíc, přičemž každý chlup roste přibližně 6 měsíců, a tudíž dorůstá do délky okolo 6 cm.
  Po oholení ochlupení doporučuji ošetřovat oholená místa pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. Jinak hrozí zarůstání dorůstajících chloupků a následná zánětlivá reakce v podobě červených pupínků.