Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Kamarádi

  Ahoj Alíku. V nedávné době jsem zjistila, že mě moje nejlepší kamarádka pomlouvá. Co bych měla dělat, nebo jak se chovat? Je mi to docela líto.

  holka, 12 let, 27. května 2021

  Milá pisatelko,
  Svěřuješ se poradně, že tě pomlouvá tvá nejlepší kamarádka. Je dobře, že ses rozhodla napsat. Děkujeme za projevenou důvěru. Moc tomu rozumím, že ti taková věc může být hodně líto. Píšeš, že jde o tvou nejlepší kamarádku. Od nejlepších přátel by jsme takové chování rozhodně nečekali. Zvláště pokud ty sama bys něco takového neudělala a ani tě to nenapadlo. I od toho je přátelství, aby lidé byli upřímní a pravdivý k sobě a pak nemuseli říkat o tom druhém něco jiného, když u toho není. Skoro si tu kladu otázku, jak opravdu nejlepší kamarádka to skutečně je, když je schopná takového chování. A tak teď asi můžeš být smutná i z toho zklamání v té holce jako tvé kamarádce.
  Doporučila bych ti o tom, co jsi zjistila, před tou tvou kamarádkou nemlčet. Zkus s ní o tom otevřeně promluvit. Řekni jí, co jsi zjistila a že tě to hodně mrzí. Můžeš si s ní popovídat o tom, v čem tě pomlouvá a z jakého důvodu to tak vidí. Je to taková zkouška vašeho přátelství. Třeba se ti nakonec omluví a vás dvě to ještě víc spojí a budete kamarádky o to víc. Nebo to popře, či jinak zareaguje negativně a pak ti to dá další obraz o tom, jaká kamarádka to je. Asi ti z toho bude smutno a bude tě to ještě víc mrzet ale zase budeš vědět jaká ta kamarádka je. Na čem jsi, jak moc můžeš důvěřovat a svěřovat se jí s osobními věcmi. A třeba je tu i něco, co ti potřebuje říci ta kamarádka. Něco, co se jí nelíbí a tak to ventiluje u ostatních osob. Ale bylo by lepší aby to řekla přímo tobě a vy dvě jste se mohly dohodnout, jestli to jde změnit a jak. Třeba se i pohádáte ale to vše je lepší než to pomlouvání za tvými zády. Prostě to, co bych ti nyní doporučila je otevřená, upřímná komunikace. Pokud je to tzv. nejlepší kamarádka, tak upřímnost k takovému vztahu patří. Možná je to tvá první zkušenost s otevřenou komunikací, kdy se mluví i o tom, co se ti nelíbí. To víš, že potřebuješ i trochu odvahy a sebejistoty to udělat. Ale je to schopnost, kterou budeš v životě ještě moc potřebovat a bude ti otevírat dveře do opravdových vztahů. A to za to stojí se naučit.
  Určitě jí neoplácej stejným. I když chápu, že by si to třeba i zasloužila. Pokud se potřebuješ s tím trápením svěřit, tak raději mezi čtyřma očima s někým, kdo to tak bude vnímat, že je to tvé trápení a nechá si to pro sebe. Ale neroznášej teď ty, naopak, negativní informace o této kamarádce před jinými. Myslím si, že ti v tom tak bude lépe a že by ti to skutečnou úlevu nepřineslo. Uchovej si tvář i sama před sebou. Tím tak dáš podporu sama sobě.
  Pokud budeš potřebovat napsat víc nebo mluvit ještě o něčem dalším, co ohledně té situace prožíváš, tak se neboj zase svěřit poradně.
  Přeju ti, aby se ta situace brzy a dobře vyřešila,
  Srdečně zdraví,
  Poradce Centra Locika

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kamarádi

  Mám strach kamarádce říct o tom, co k ní cítím

  Ahoj poradno mám problém, mám velmi blízkou kamarádku a přitahuje mě i tím jiným způsobem. Jenže jí se libí jeden kluk a radí se se mnou o tom jak ho zbalit. Bojím se jí říct, co k ní cítím a mám strach, že se naštve. Co mám dělat?

  Adéla 13 let, 19. března

  Ahoj z poradny Sbarouven,

  děkuju ti za tvoji odvahu napsat a svěřit se s tím, co tě trápí. Říkám si, že to musí být docela těžké, když tě kamarádka přitahuje i jiným způsobem a zároveň s tebou řeší, že se jí líbí jeden kluk. Rozumím tomu, že přemýšlíš, co dělat a máš strach z toho, že se naštve. Myslím, že je tvoje obava zcela přirozená a já bych měl také takovou obavu. Opravdu ti totiž nikdo nezaručí, jaká opravdová reakce bude. Čtu ale, že jste kamarádky a asi to znamená, že spolu máte blízký vztah. To může být dobrým základem k tomu, aby si v povídání s ní třeba zjistila, jaký má vztah ona k tobě. Neznamená to, že se hned musíš přímo zeptat, zda se jí líbíš. Můžeš zkusit nějakou oklikou nebo obecnými tématy zaměřenými na to, když se někomu líbí stejné pohlaví. Vlastně se tím snažím říct, trochu si zmapovat terén a zjistit, jaké názory vůbec kamarádka má.
  I když to může být těžké, je třeba také počítat s variantou, že se kamarádce líbí kluci a znamená to, že nikdy tvoji přitažlivost nemusí opětovat. To neznamená, že byste nemohli zůstat kamarádky. Stane se totiž a je to zcela normální, že se nám může líbit i někdo blízký. Je potom na nás se rozhodnout, jestli je pro nás tak důležitý, že dokážeme zkousnout, že s ním budeme mít kamarádský vztah. I kamarádský vztah je totiž blízký. Bylo by ode mě nefér ti napsat, jak to určitě dobře dopadne, i když bych ti to moc přál. Také si říkám, jestli se chceš s kamarádkou vůbec o tom, jak sbalit kluka bavit. Pokud by ti to bylo nepříjemné, máš určitě právo to odmítnout a nebavit se o tom. Pokud by si chtěla o tom, co se mezi tebou a kamarádkou děje, můžeš využít třeba Linku bezpečí nebo její chat - www-linkabezpeci.cz. Linka je anonymní a zdarma. Pracují tu lidé, kteří s tebou budou rádi mluvit o tom, co se děje a pokusí se ti pomoct vymyslet nějaké další kroky.

  Držím moc palce
  Poradna Sbarvouven.cz

  Kamarádi

  Ahoj aliku
  Pisu protoze uz sem na uplnym dne. Nedavno, me velmi zklamala kamarádka které jsem věřila. Znaly jsme se již od dvou let a zažily jsme spolu tolik, jako s nikým jiným. Říkaly jsme si všechno. Ale najednou v patek mi řekla že sem úplná píča a začala mi nadávat. Po asi hodině řekla že se omlouvá že jen měla hrozne špatnou náladu. Tak sem jí řekla že v pohodě atd. Už sem myslela že sme zase kamarádky (té bývalé kamarádce budeme říkat treba Z), (té druhé holce B). Pak mi poslala polovinu srdce a řekla ať ji pošlu tu druhou polovinu. Já jsem jí to poslala, už sem se radovala a říkala si jó super sme kamarádky to jsem moc ráda. Ale potom mi poslala fotku dvou prostředníčků. Já jsem řekla proč a ona mi zase začala nadávat a když sem se zeptala kdo je ten druhý tak řekla že B. Vyfotily se mi zpolu a začali mi nadávat. Když to srchnu nakonec je Z kamarádka s B. Já jsem se Z ptala proč není se mnou kamarádka a ona včera řekla že mi to řekne. Dnes sem se jí zeptala dnes tak řekla že je to jedno. Já jsem jí říkala že mi to není jedno atd. Ale ona mě ignoruje. Kamarády sice mám ale mrzí mě to. Když sem byla ve škole (ten den po té hádce) tak se mě učitelka ptala několikrát jestli jsem v pohodě. Já jsem musela lhát že ano. Mám jít k psychiatrovi. Nechci ale nic říkat. Vím že budete říkat že mi může pomoct ale já nechci a sem už rozhodnuta. Taky dělám sport. Dříve jsem byla tak spokojená ale teď už mě nic ale ne jen ten sport ale úplně všechny aktivity co mě bavily tak už nebaví. Cítím se poslední dobou strašně moc unavená. Myslím na sebevraždu. Moc bych chtěla zkusit vapo jelikož mi to kamarádka jednou dala ochutnat když sem zrovna byla ve stresu a moc mi to pomohlo. Vím že nejsou zde žádné otázky ale já jsem to chtěla někomu říct. PS: Nikomu ani mamce prostě někomu to říkat nechci.

  holka, 11 let, 10. března

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že tě moc mrzí ztráta přátelství s jednou holkou. To, co popisuješ je opravdu moc zvláštní způsob, jak se k tobě zachovala. A její chování k tobě není dobré. Je pochopitelné, že tě to moc mrzí, pokud jste byly tak dlouho kamarádky. Myslím si, že kdyby ti to alespoň vysvětlila, co jí najednou vadí, že se takto změnila, že by se ti určitě v tom ulevilo. Nejspíš je toho víc, co tě nyní trápí a s čím potřebuješ pomoci. Proto tě objednali k tomu psychiatrovi. Bylo by moc dobře, abys o tom, co se děje, co prožíváš, jak se cítíš s někým mluvila. Chápu ale, že nemusíš cítit důvěru v tomto k lékaři, kterého neznáš a tak se ti nechce o sobě mluvit. Pokud bys chtěla můžeš využít jako první krok anonymní chat, který je určený pro děti, které prožívají něco těžkého. Zde najdeš dětské poradce, kteří o tom s tebou podrobně pohovoří a třeba ti i poradí nějaké praktické kroky co dělat, abys našla úlevu. Je dobré na to nebýt sama. Můžeš využít třeba i ten náš, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Mohou se na nás obracet děti s jakýmikoliv problémy. Nemusíš sdělovat nikomu své jméno nebo školu, kam chodíš. Tak se neboj říci si o podporu a nebuď na to vše sama.
  Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Ahojky alíku, co mám říct spolužákovi, který má pořád potřebu všem říkat, jak je lepší než ostatní a má potřebu všechny ponižovat. Třeba mě řekl že jsem blbá a pak se strašně vytahoval s jeho sportem a spolužačce řekl, že se ani netrefí do míče a že on je tisíckrát lepší než ta moje spolužačka. Řešit s učitelkou to nechci, jsou to jenom malé spory ale stejně ho nemůžu vystát, kdyby alespoň měl pravdu, ale ta spolužačka je doopravdy tisíckrát chytřejší než je on, ona má už mnoho let samé jedničky ve škole, má talent na zpěv, kreslení, tanec i herectví také se zajímá o koně a umí plynule 3 jazyky (:
  Taky jsou na něj všichni hodní, pomůžou když on potřebuje a takhle se jim odmění?

  holka, 12 let, 2. března

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že ti vadí chování spolužáka. Ten má potřebu vás všechny ponižovat a nepřiměřeně vytahovat své schopnosti, které doopravdy nemá. Rozumím tomu, že ti takové chování vadí a nemůžeš ho už ani vystát, jak píšeš. Ptáš se na to, co mu máš na to jeho chování říci. Nejlepší způsob jak na to reagovat je nereagovat vůbec. Zkus dělat, že sis toho nevšimla, ignorovat ho neodpovídat. A vůbec ne s ním soutěžit „jeho způsobem“, tedy dokazovat kdo skutečně lepší je a kdo není, nebo kdo co umí. Právě o to mu jde, o ten spor a to aby vzbuzoval vaše reakce. Můžeš si sama pro sebe říci, že na jeho hodnocení ti nezáleží, protože ty sama nejlépe víš, jak to je a kdo v čem skutečně dobrý je a není. A prostě mu nedávat svou pozornost, pokud se chová tímto způsobem. Samozřejmě můžeš mu to pak někde v soukromí říci, že se chová nepřiměřeně a že tím svým chováním všechny kolem naštve. Ale je možné, že on to nepřijme a neuzná. Zkus se nad to povznést a nenechat se jeho chováním ovlivňovat. Uvidíš, že i on, když neucítí, že dostává „odměnu“ ve formě vaší pozornosti, sporu, provokace atd., tak nebude mít motivaci ve svém chování pokračovat.
  Držím vám palce, Poradce Centra Locika.

  Kamarádi

  Cítím se sám

  minulej tyden jsem se skoro kazdy den ptal kamose jestli by nesel na kebab, on vzdycky odmitl, a dneska sel jeste s tak 3 dalsima z moji tridy na kebab a zeptal jsem se jestli muzu jit taky a nikdo me tam nechtel. Ja se citim silene sam, co s tim mam delat?

  kluk, 12 let, 13. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že se cítíš sám, když kámoš jde ven s jinými kluky a Tebe s sebou nechtějí. Můžeš se kámoše na rovinu zeptat, proč s Tebou na kebab jít nechtěl. Možná to úplně kámoš není, a pak stojí za to zkusit se poohlédnout po jiném kamarádovi. S kamarádstvím to někdy není tak snadné. Obecně je dobré dát najevo zájem o přátelství příjemným chováním, nabídkou na nějakou společnou aktivitu. Jestliže jsou ale tyto nabídky odmítány, je pravděpodobné, že ten druhý o kamarádství nestojí.
  Snáze se přátelství navazují v rámci nějakých volnočasových aktivit. Zkus si o tom, jak získat kamarády, povídat s lidmi kolem sebe, třeba s rodiči, či jinými příbuznými, nějakými prima spolužáky, se školní psycholožkou (psychologem), pokud na škole máte, nebo nějakými oblíbenými učiteli.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádky mě zradily

  Ahoj všichni
  Mám takový problém. Aby jste to potom pochopili tak se musím vrátit trošku do minulosti
  Ve školce jsem byla nejlepší kamarádka s dvěma holkama který se ke mně vůbec nechovali hezky. Nadávali mi, odstrkovali mě, smáli se mi atd. bavila jsem se s nimi až do třetí třídy.S jednou holkou jsem zůstala nejka( třeba Verča) Ve 3.tř jsem se tedy hodně začala bavit s holkou (budeme ji říkat Matilda) Matilda byla hodná, vtipná pokaždé se mně zastala. Byli jsme opravdové nejlepší kamarádky☀️ A tak to šlo až v prosinci v páté třídě se k nám nějak přidala Verča. Byla jsem strašně šťastná. Byla jsem v partě kterou jsem si přála mít. Všude jsme chodili spolu, říkali si všechno. Až do léta. V létě začali chodit spolu ven jen oni 2. 3x v tom létě jsem jim řekla že chodit ven můžu tak ať mi řeknou ale oni spolu chodili ven jen oni dvě. Prostě moje plány na léto byli úplně zničený když mě začali ignorovat. Většinu léta jsem prakticky byla sama. Na začátku školního roku se ke mně Matilda začala chovat hnusně. Pomlouvala mě, smála se mi, ponižovala mě aby byla oblíbená u kluků. A všude chodila jen s Verčou. Verča se se mnou pořád bavila. Myslím že to bylo v prosinci když jsem byla nemocná tak mě Matilda zrovna pomlouvala s Verčou :( a řekla že to beze mně bylo lepší a další věci. Na silvestra jsem jí napsala slohovku že všechno vím, že mě už nebaví její chování že jsem se jí snažila být kamarádka. Ona zapírala. Zapojila do toho Verču a ta řekla že mi nikdy neřekla ty věci co o mně Matilda říkala a přidala se na její stranu. No v lednu jsem si našla novou kamarádku. Verče jsem odpustila. Ona byla vždycky taková že se bála prosadit svůj názor.Matilda se mi taky omluvila. Ale nedokážu jí odpustit. Po všech těch věcech co o mně řekla, jak se mi smála. Dokonce se mi vysmála že mi umřel králík. Nedávno ještě za mými zády řekla že se se mnou baví jen protože nikoho jiného nemá a že jsem strašně falešná. Chci aby to bylo tak jako dřív. Chybí mi to. Ale já už jí nevěřím. Pomalu mi dochází že už to nejspíš nikdy nebude jako dřív. Vlastně už se s ní nechci bavit ale nedokážu opustit tak dlouhé přátelství které mi i chybí. Já vím že je to hrozně chaotické ale já nevím jak to jinak popsat. Co mám dělat?

  holka, 12. března

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš nám o situaci s Tvými kamarádkami, která zní malinko zamotaně, raději to shrnu. Pokud jsem to správně pochopila, už ve školce ses potkala s tím, že se k Tobě dvě Tvé nejlepší kamarádky nechovaly hezky. Ve škole sis pak našla Matildu, novou kamarádku, se kterou bylo vše fajn, ale potom se k Vám přidala Verča, jedna z těch kamarádek ze školky a na chvilku všechno fungovalo, postupně se to však změnilo. Verča a Matilda se spolu scházely bez Tebe. Dozvěděla ses, že Tě pomlouvají. Chvíli to vypadalo, že se to mezi Vámi urovnalo, holky se Ti omluvily, ale Ty cítíš, že to už nebude jako dřív, hlavně Matildě nedokážeš odpustit.

  Pozorně jsem si Tvou zprávu přečetla. Nedáváš nám žádný konkrétní dotaz, proto moje odpověď bude spíše nabídka toho, co mi běželo hlavou, když jsem si Tvé psaní četla. Především Ti chci říct, že je mi moc líto, že se už od školky potkáváš s tím, že se Ti kamarádky smějí a nechovají se k Tobě hezky. To rozhodně není v pořádku, nezasloužíš si takové jednání. Oceňuji, že jsi napsala Matildě a vysvětlila jí, jak se cítíš, postavila ses za sebe. Úplně rozumím tomu, že je pro Tebe těžké Matildě odpustit a že cítíš, že už to asi nikdy nebude jako dřív. Píšeš, že se s ní asi už ani nechceš bavit, ale současně to přátelství neumíš opustit. Chci Tě ujistit, že takové rozporuplné pocity jsou v pořádku. Vztahy mezi lidmi jsou někdy velmi složité, kolikrát si v nich neví rady ani dospělí. Umím si představit, že s Matildou už kamarádit nechceš, ale něco Tě k ní ještě trochu táhne.

  Kladu si otázku, co vlastně teď pro sebe nejvíce potřebuješ. Jak nad tím vším přemýšlíš? Napadá mě mnoho scénářů a každý by mohl být „ten správný“, pokud bys to tak cítila. Umím si představit, že s Matildou dál kamarádit nebudeš a budeš z toho nějakou dobu smutná, budeš třeba i plakat a časem se s tím srovnáš. Psala jsi, že máš novou kamarádku, věřím, že by Ti byla oporou. Možné je i za Matildou jít, promluvit si s ní, říct (anebo napsat) jí o svých pocitech a třeba i co bys od ní potřebovala. Některé chyby se v přátelství dají napravit, pokud to obě strany upřímně chtějí a pokud ten, kdo ublížil skutečně lituje svých chyb. Ať už se rozhodneš dát Matildě šanci nebo ne, na obojí máš právo, žádné rozhodnutí není špatné, důležité je, aby ses v tom Ty sama cítila dobře.

  Nevím, jestli jsi v mé odpovědi našla to, co jsi potřebovala. Pokud ne, můžeš se nám ozvat znovu, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz). Přemýšlím také nad tím, zda máš někoho, s kým tohle vše můžeš sdílet. Třeba tu novou kamarádku, anebo i rodiče nebo někoho jiného, komu věříš. Třeba by Ti blízký člověk dokázal dát ještě jiný úhel pohledu.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Vztah s kamarádkami

  Ahoj všichni, mám 2 kamarádky s kterými se občas potkáváme, ale v poslední době se mnohem víc baví jen spolu. Sice spolu nechodí ven sami ale se mnou. Většinou jdu s nima někam, protože mě mezi nimi chtějí, ale pak se mnohem víc baví jen mezi s sebou. Neříkám, že mě nějak ignorujou a jsou zlé, ale i tak bych ocenila, kdyby se mi trochu více věnovali. Děkuju jestli odpovíte. Hezký zbytek dne :-)

  holka, 12 let, 8. března

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  pokud dobře chápu, chtěla bys poradit ve vztahu ke kamarádkám, které se baví víc samy se sebou, než s Tebou. Ty bys byla ráda, kdyby se Ti více věnovaly.

  Věřím, že Ti nemusí být příjemné, když nemáš od kamarádek dost pozornosti. V takových situacích obvykle pomáhá si o všem otevřeně promluvit. Zkus kamarádkám říct, jak to prožíváš a co bys potřebovala. Pokud by to pro Tebe bylo náročné, můžeš to říct třeba jenom jedné z nich, ke které máš blíž. Mohla bys také podniknout něco Ty a kamarádky pozvat, třeba pak bude jejich přístup jiný.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak být znovu kamarádi?

  Ahojky potřebuji pomoc s jedním klukem už se mi líbí asi od 4 třídy a někde v polovině páté třídy jsem si to uvědomila od té chvíle se s tím trápím. Nikdy jsem nebyla dobrá ve skrývání citů takže to zjistil a od té doby se ke mě začal chovat strašně už si to podle mně nemyslí ale chování se nezměnilo,snažím se vypadat že mi to nevadí a dělám si z toho stranou ale už mi to nejde.Nechci s ním chodit a ani si to neumím představit ale chci s ním být znova kamarádka, jak na to?

  holka, 12 let, 5. března

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys dostala radu, jak být znovu kamarádka s klukem, který se Ti líbí a který se k Tobě nechová hezky od té doby, co to zjistil. Nemám od Tebe mnoho informací, například jak se k Tobě ten kluk teď chová a jak přesně Váš vztah vypadá. Moje odpověď bude proto spíš obecná.

  Neexistuje jeden účinný návod na to, jak obnovit kamarádství, které se pokazilo. Každý z nás je jiný a každý komunikujeme jinak. Připadá mi důležité, jak píšeš, že se k Tobě ten kluk začal chovat strašně. Je pro mě těžké představit si pod tím něco konkrétního, ale říkám si, že nikdo nemá právo chovat se k Tobě ošklivě a nějak Ti ubližovat, nebo se Ti třeba posmívat. Takové chování není v pořádku. Rozumím Ti, že i přesto by ses s ním ráda bavila, asi ho máš opravdu ráda, táhne Tě to k němu. Říkám si také, že si zasloužíš kamarádství, kde se k Tobě ten druhý bude chovat s respektem a laskavě. Zasloužíš si kamarádství, kde si navzájem můžete věřit a podpořit se. Je to něco, co Ti tenhle kluk může dát? Myslíš, že je reálné, že byste si to nějak vyříkali, hodili jeho chování za hlavu a důvěřovali si? Každý člověk může udělat chybu, zachovat se ošklivě. Důležité je, co na to říká s odstupem, zda svého chování lituje, chce ho nějak napravit.

  Napadá mě, že by mohlo pomoci zkusit si s ním promluvit, zjistit, jak to vlastně má, proč se k Tobě tak chová. Můžeš mu říct o své touze kamarádit s ním a uvidíš, co on na to. Pokud by Ti dokázal své chování nějak vysvětlit a připadalo by Ti, že kamarádství je možné, můžete to zkusit. Myslím, že sama poznáš z jeho reakce, jak to má a jestli stojí za to to zkoušet. Je dobré dát na svůj pocit. Pokud by se Ti zdálo, že se k Tobě i dál chová ošklivě, bála bych se, že takové kamarádství by pro Tebe mohlo přinést spíš trápení.

  Přemýšlím i o tom, zda je ve Tvém okolí někdo, komu se s tím můžeš svěřit. Třeba kamarádka, rodiče, nějaký jiný příbuzný. Pokud bys o tom chtěla mluvit více do hloubky, můžeš se na nás znovu obrátit, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a reagovat (www.modralinka.cz)

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak se bavit se všemi?

  Milí Alíku
  Píšu ti protože si myslím že jsem hodně tichá. Přijde mi že všichni ostatní se spolu baví normálně otevřeně. Jen okolo mě jakoby všichni chodili po špičkách. Snad si myslí že když mi řeknou to co ostatním hned se z toho zhroutím. Mám ve třídě něaké kamarády a s těmi se bavím úplně normálně. Chtěla bych aby se tak se mnou bavili všichni:-(

  holka, 12 let, 28. února

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že si připadáš tichá, jakoby si ostatní mysleli, že kdyby si k Tobě dovolili to, co k druhým, tak se „zhroutíš“. S pár kamarády se bavíš, chtěla bys to tak mít ale i s ostatními.

  Říkám si, že každý jsme v komunikaci s druhými různě nastavení a zvyklí na něco jiného. Ovlivňuje to i naše osobnostní naladění, jak působíme na druhé a spousta dalších vlivů. Jsme zvyklí nějak komunikovat v rodině, ve škole, s kamarády. Pro někoho je normální mluvit potichu, polohlasem, někdo odpovídá nahlas, rázně. Často to souvisí i s aktuální náladou. Nejsme jen jedno nebo druhé. Zní to, že na některé spolužáky působíš křehce, tolik si nedovolí, a že bys jim vlastně ráda ukázala i tu stránku sebe, která to „snese“ dobře a že kolem Tebe nemusí chodit po špičkách. Napadá mě, jestli a kdy to případně je, máš pocit, že se bavíš „normálně otevřeně“. Jak Ti při tom je? Mění se nějak Tvůj hlas, Tvoje chování? Můžeš zkusit popřemýšlet, jak by se dalo ukázat spolužákům, že se k Tobě nemusí chovat nijak zvláštně, že to zvládneš – napadá mě třeba udělat něco, co by od Tebe nečekali, začít o něčem mluvit jako první, na něco se zeptat jako první, říct otevřeně, že s Tebou můžou mluvit tak, jak jsou zvyklí i s ostatními apod. Ty sama dokážeš odhadnout, co by se dalo zkusit.
  Na druhou stranu je úplně normální, že se nebavíš se všemi spolužáky, že si s některými sedneš líp a s některými méně, podle vzájemných sympatií. Kamarádství nejde poručit. Můžeš to celé probrat i s těmi spolužáky, se kterými se bavíš normálně a třeba budou mít další postřehy a nápady. Můžeš se jim svěřit. Stejně tak někomu jinému blízkému, rodičům, sourozencům anebo školní psycholožce, pokud ji na škole máte.

  Ať máš spoustu hezkých dní s kamarády přeje
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj. Moje mamka moc nemá rada moji kamarádku. Ani nevím důvod. Příště ji nemusí i když ji kamaradka nic co by se ji nelíbilo neudělala. Mamka ji porad pomlouva a tak i když se kamarádky zastávám. Strašně me to mrzí. Poraďte prosím jak by se to dalo řešit. ;-( Predem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 19. února

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že máma nemá ráda tvoji kamarádku a ani nevíš z jakého důvodu to je. Ráda bys to nějak řešila. Rozumím tomu, že tě to může mrzet, když ty máš k někomu dobrý vztah, ke komu ho ale nemá tvoje další blízká osoba, tedy máma. Píšeš, že tomu nerozumíš, kamarádka jí nic neudělala. Napadá mě, že to může souviset se světem dospělých, kdy se třeba něco mohlo stát mezi rodiči té kamarádky a rodiči tvými. Kamarádka jí třeba také může někoho připomínat, a to u mámy vzbuzuje její negativní emoce. Ale souhlasím s tím, že není dobré, když se to přenáší na tvojí kamarádku, která za to nemůže. Ať už je to důvod či není, tak bych ti doporučila si o tom s mámou promluvit. Zkus se jí na to otevřeně zeptat, z jakého důvodu má takto špatný postoj ke tvé kamarádce. Požádej jí, jestli by ti to vysvětlila. To je první důležitý krok. Požádej mámu o to, že bys tomu ráda porozuměla, z jakého důvodu má na tvou kamarádku takový postoj. Je také moc dobře, že se kamarádky i před mámou zastaneš, že si stojíš za svým a nenecháš si svůj postoj k ní vzít. V životě se ti to bude stávat hodně často, v mezilidských vztazích, že ty budeš mít jiný názor na nějakého člověka než bude mít někdo jiný. I proto je důležité se učit stát si za svým názorem a rozumět tomu, na základě čeho tento názor vznikl. Zkus si tím, co máma říká o tvé kamarádce nenechat vztah s kamarádkou narušit a soustřeď se na to dobré, co v tomto vztahu vnímáš.
  Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Zamotané kamarádství

  Psala jsem ti před nějakou dobou o svém problémovém kamarádství, můj nový dotaz na něj navazuje, doufám, že to nevadí.
  Naštěstí se všechno celkem vyřešilo. Dala jsem na tvojí radu a svěřila jsem se Aničce se svým problémem, bohužel jsem se strašně styděla a bála, takže jsem to udělala až před měsícem, takže pro mě ten víc jak půl rok byl strašný. Všechny čtyři jsem se moc nesmířili dohromady( teda spíš já s Eliškou, Aničku s Sofií mám moc ráda), ale teď je všechno docela fajn. Anička si uvědomila, že je Eliška opravdu hodně špatná kamarádka a že nejen ostatním, ale i jí Eliška ubližuje taky. Rozhodla se sednout si se Sofinkou, která pořád sedí sama. Ta byla nadšená s tímhle rozhodnutím, ale Elišce se to moc nelíbilo. Anička se s ní domluvila na tom, že si dají na chvilku pauzu ve svém přátelství a že si na chvilku od sebe odsednou. Když jí to řekla dostala hysterický záchvat a nesnesla to moc dobře. Je na Elišce vidět, že jí to hrozně štve a pořád na mě a na Sofii hází hrozně nepříjemný výrazy, až se jí začínám bát, že mi zase něco udělá. Vůbec nechápu jak může být někdo tak závislí na jednom člověku. A taky vidím na Aničce, že se trápí, ne protože by nechtěla sedět se Sofií, ale protože se Elišky bojí, že když se s ní zase nezačne bavit, tak nám nebo sobě něco udělá. A tak tě Alíku zase žádám o radu, jak můžu Aničce pomoct? Eliška jí ničí život, je na ní naprosto nezdravě závislá, ale Anička to už nezvládá, a je z toho strašně špatná a já taky. Co máme dělat? Má smysl to nějak řešit, nebo se s takovými lidmi jako je Eliška vůbec nebavit. Předem děkuji Alíku moc za odpověď. $>$>$>

  holka, 14 let, 27. února

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že vnímáš zlepšení situace. Teď se ptáš, jak podpořit Aničku a jak se chovat k Elišce.

  Aničce můžeš klidně říct, co jsme Ti psali v předchozí odpovědi, tedy to, že v přátelství je nápomocné, když jsou k sobě lidé upřímní, mluví o svých pocitech, přáních, o tom, co se jim nelíbí. Je možné dělat dohody, jak se k sobě vzájemně chovat. Napadá mě také, že někdy je i možné, že se lidé časem promění (a pochopí tak třeba, co nedělali ve vztazích dobře), ale netuším, zda by to tak mohlo být i u Elišky. Anička tedy klidně může Elišce říct, co by potřebovala, co je pro ni už moc. Jestliže na Eliška nijak nezareaguje a Anička se v přátelství s ní nebude cítit době, má právo jí to říct a přestat s ní kamarádit.

  Zní to tak, že jsou pro Vás Vaše vztahy opravdu složité, chci Tě znovu podpořit, abyste se svěřily třeba školní psycholožce (psychologovi), pokud ve škole máte. Nebo se můžete obrátit na rodiče či někoho jiného z vyučujících, komu důvěřujete.

  Přejeme Vám, aby se Vaše přátelství ustálilo a měly jsme se spolu dobře
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat si najít nové kamarády a zároveň bych chtěla odstranit ty staré, protože většina z nich jsou hrozně toxický, ale potřebuju nějaké kamarády jenom jsem moc introvertní na to abych si nějaké dokázala najít. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 25. února

  Ahoj,

  je dobře, že si všímáš, když je Ti v kamarádských vztazích něco nepříjemné a že na to i reaguješ. Neuvádíš mnoho informací o tom, jestli už třeba máš nějakou zkušenost s hledáním nových kamarádů anebo i s tím, že by Ti Tvá povaha stála v cestě. Protože toho o Tobě mnoho nevím, moje odpověď bude spíš nabídka toho, co mě při čtení Tvé zprávy napadalo.

  Ráda bych s Tebou sdílela můj pohled na rozdělení introvert a extrovert. Tyto pojmy určitě mají svůj význam, ale někdy mohou být zjednodušující a v něčem i omezující. Myslím, že málokdo je opravdu čistý extrovert nebo introvert. Většina z nás má v sobě trochu z obojího. Je pravda, že nějaká část může převažovat, to ale neznamená, že je to něco, co nás definuje, co je dané. Někdy nás taková „nálepka“ může i brzdit od některých rozhodnutí nebo nových zkušeností. Tím teď nemyslím, že to musí být Tvůj případ, je to spíš jen taková nabídka jiného pohledu. Píšeš, že jsi moc introvertní na to, aby sis dokázala kamarády najít. Přemýšlím o tom, jestli to je něco, co sis už nějak potvrdila vlastní zkušeností anebo je to spíš Tvá obava, možná obojí. Je v pořádku mít obavy (nebo i jiné pocity) z hledání nových kamarádů. Říkám si, že nejistotu v takové situaci má skoro každý. Někdy pomůže i jen uvědomit si své pocity, přijmout je, nebojovat s nimi.

  Možná čekáš nějakou konkrétní radu nebo postup, jak si kamarády najít. Neexistuje univerzální návod. Napadají mě ale nějaká doporučení, která by Ti možná mohla pomoci. Říkám si, do teď jsi kamarády měla, jak se Ti podařilo se s nimi seznámit? Bylo něco, co Ti pomohlo? Dalo by se toho využít i teď? Kdybychom spolu mluvily, zajímalo by mě, jestli je něco, co by Ti pomohlo získat více jistoty v hledání kamarádů. Můžeš si takovou otázku položit a sama nad ní přemýšlet. Můžeš v získání sebejistoty pro sebe Ty sama něco udělat? Také mě napadá, že dobře se kamarádi hledají mezi lidmi, kteří mají podobné zájmy. Nevím, jestli třeba chodíš do nějakého kroužku a zda tam můžeš někoho oslovit. Napadá mě, že možná i tady na Alíkovi? Nakonec bych také ráda uvedla, že pokud bys kamarády hned nenašla, i to je v pořádku. Nemusíš na sebe tlačit. Někdy pomůže nechat věci plynout, příliš se tím aktivně nezabývat. Věřím, že dříve či později nové kamarády potkáš. Kdyby Tě to dále trápilo, je dobré na to nebýt sama. Je někdo, komu se můžeš svěřit? Rodiče, sourozenec, někdo jiný příbuzný? Kdyby ne, i my jsme Ti nadále otevřeni, lépe však na telefonu či chatu, kde lze jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj poradno,
  mám takový problém. Mámě se s tím nechci svěřovat, protože si ze všeho dělá srandu. Můj problém spočívá v tom, že jsem se v květnu rozešla s klukem. Neměl odvahu mi to říct sám- poslal to po jedné holce. Rozešel se se mnou ze žárlivosti. Už jsem to vstřebala, takže to je v pohodě. Aby jste věděli, od 10 jsem dost citlivá. No, a spolužačky mi říkaly hodně sprostý věci a já se rozbrečela. Ty holky se toho kluka ptaly co se mnou je. A on jim řekl, že jsem na ně nas...... (naštvaná). Jenomže on ví že mi to bylo líto. Docela mě to tíží. Nevíte proč se takhle chová? Děkuji předem za odpověď. Není to zas tak naléhavé, takže klidně dejte přednost jiným. Naschledanou

  holka, 11 let, 16. února

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že tě mrzí jakým způsobem se o tobě vyjádřil tvůj bývalý kluk před spolužačkami. Podle toho, co píšeš, je vidět, že úplně překroutil to, jak jsi na jejich chování reagovala. A místo toho, aby jim řekl, že ti bylo líto jejich chování, tak jim řekl, že jsi byla naštvaná. Píšeš také o tom, že se s tebou tento kluk rozešel ze žárlivosti. Tak mě napadá, že pokud na tebe žárlil, mohl sám mít vztek na někoho, na koho žárlil. A pak ten vztek tzv. promítnul do sebe. On tě vlastně posuzoval podle toho, co sám v sobě cítil a přisoudil to takto i tobě. Viděl tě svýma očima. V mezilidských vztazích se to často děje, že si do druhých promítáme pocity, myšlenky, které máme sami, tak si vykládáme chování druhých podle toho. Také bude dobře, když si ty sama pro sebe teď zkusíš uvědomit čím to, že tě to takto mrzí. Přála by sis aby řekl spolužačkám raději to, že tě to mrzelo? A spolužačky si to mohly lépe uvědomit? Nebo ti vadí, že tě tvůj bývalý kluk vidí takto zkresleným způsobem a nevnímá tvé opravdové pocity? Zkus vnímat, co ti na tom jeho chování vadilo nejvíce. Možná ti to pomůže se od toho trochu víc odprostit, už to nebude tak palčivé, když tomu, co se v tobě děje, trochu víc porozumíš. Třeba ti to pomůže získat určitý nadhled a odstup. Protože právě to bývá často nejslepší způsob jak řešit nějaká trápení v mezilidských vztazích, prostě je řešit méně osobě. Přestože ti věřím, že to trápí. A když pak o tom trochu popřemýšlíš, tak si o tom třeba zkus s tím klukem promluvit. Můžeš se ho otevřeně na to zeptat a říci mu, že tě chování spolužaček mrzelo, bylo ti to líto, ne že bys měla vztek. I to bývá úlevné, když o svých pocitech, které prožíváme otevřeně můžeme mluvit. A stejně tak, jako ses přenesla přes to, že se s tebou rozešel, tak se postupně přeneseš i přes to, že tě vidí jiným způsobem, než to skutečně je. Ostatně i to, že na tebe žárlil, přestože nejspíš neměl důvod, je známka toho, že tě viděl jinou, než skutečně jsi.
  Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, chtěla bych se ti svěřit s problémem který mě trápí už docela dlouho a nedokážu si sama pomoct.

  Když jsem nastoupila v 6. třídě do nové školy, začala jsem se já i moje kamarádka z té předchozí školy bavit s jednou holkou (říkejme jí Elena). Ze začátku jsem se dost styděla, ale pak jsme si k sobě našly cestu. Tu cestu jsme našly až okolo minulého léta... Minulý rok na podzim jsme si byly dost blízké, to jsme ostatně i teď, ale přijde mi, že Elena a moje kamarádka z minulé školy (říkejme jí Tereza) zachází příliš daleko s jejich „vtipy“. Vlastně se proti mně začaly „spikávat“ proti věcem za které nemůžu a dělat z nich trapné vtipy. Třeba jednou jsme jely vlakem ze školní akce a ony se mi začaly posmívat, že vystupuju na zastávce kousek od domova a ne na té kde vystupujou oni. Asi to nedává příliš smysl, ale já to taky nechápu. Potom třeba (a kvůli tomu jsem i brečela) na zastávce, když jsem jim večer nenapsala, ale já jsem řekla že jsem se necítila psychicky dobře a oni řekly že je to nezajímá. Později jsem tereze říkala, že mě jejich chování mrzí a že mě to vzalo a ona řekla že to byl jen vtip a že to nechápu. Teď jsem nemocná a celou noc jsem nespala, bolí mě ucho ale jediná zpráva kterou jsem od nich ráno obdržela je že je to nezajímá a že ať se opovážím zítra nepřijít do školy. Už si přijdu jako otrok a nejhorší je, že s nimi jedu v dubnu do Anglie. Jak jim mám říct, že už to stačilo? Jak se mám ozvat aby neřekly že si jen dělají srandu? Já už jsem z toho vážně na mrtvici a mám ošklivé myšlenky.
  Přeji hezký den a omlouvám se za dlouhý dotaz🙂

  holka, 14 let, 13. února

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že nechápeš chování svých dvou dobrých kamarádek vůči sobě. A způsob, jakým se vůči tobě občas chovají tě začíná hodně mrzet. Máš pocit, že se proti tobě spiknou a pak se ti smějí kvůli věcem, za které nemůžeš.
  Ptáš se, jak jim máš říci, aby toho nechaly. Přeješ si aby tě braly vážně a pochopily, že ti jejich chování vadí a mrzí tě. Když se ozveš, tak ti odpoví, že si jenom dělají legraci. Ale už to samotné je nepříjemné. Jako legrace ti to nepřipadá. Máš právo na to, se takto cítit a věřit tomu, co kolem toho prožíváš ty. Bude potřeba abys jim to řekla opravdu důrazně a požádala je, aby to nedělaly. Musí vidět, že své „ne“ myslíš opravdu vážně. Musí vidět, že jsi o tom opravdu přesvědčená. A jsi případně i připravená se s nimi nebavit, pokud tě v tom nevezmou vážně. Rozumím tomu, že tě to mrzí. Ale nemohou to být dál tvé kamarádky, když kvůli nim prožíváš tolik negativních pocitů. To už pak není přátelství. Zkus je proto v klidu ale důrazně požádat o to, aby se k tobě chovaly jinak. A pokud to budou opět znevažovat, tak zkus se s nimi nějaký čas nebavit. Je potřeba aby sis v tom také vážila víc sama sebe a brala vážně ty sebe sama. Odtud to začíná a tady pak vysíláme k druhým to, co se nám v jejich chování k nám může vracet. Pokud tedy ty sama máš pochybnosti o sobě a nevěříš si, pak to určitým způsobem zrcadlí i druzí. Proto zkus si nejdříve ujasnit to, jaký máš vlastně vztah sama ty k sobě. Můžeš si o tom třeba i s někým, kdo tě zná, popovídat. A třeba si i říci o zpětnou vazbu někomu neutrálnímu, aby ti řekl, jak tě vnímá, jak působíš. Zkus si také všímat toho, kdy máš pocit, že tě ty kamarádky berou vážně, kdy jsou chvíle, ve kterých se s nimi cítíš dobře. Co děláte a jak se vzájemně chováte. Prostě i z toho vycházej a sestav si z toho takový obraz. Základ je ale najít či probudit v sobě dobrý vztah sama k sobě. Využij všeho, co ti dělá dobře, co ráda děláš, co ti jde, kdy se cítíš dobře. Víc to vnímej a uvědomuj si to. Promluv si s někým blízkým, kdo tě zná. A také pozoruj vaše vzájemné chování s těmi kamarádkami. Sebepoznání vždy dává člověku i větší vnitřní sílu a sebejistotu. Každý člověk je jedinečný a má mnoho svých dobrých, silných a důležitých vlastností. Tak je v sobě objev. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Kamarádi

  Najít kamarády se společnými zájmy

  Ahoj poradno,
  poslední dobou mám zas takový problém... Jde o to, že mám úplně jiné zájmy než ostatní. Už 2 roky miluju retro, skupiny ze sedmdesátek apod. a v okolí se nenajde téměř nikdo, kdo by se mnou mé zájmy sdílel. Nikoho totiž nebaví to, co mě, všichni poslouchají český rap, což mě nebaví, nerozumím těm textům, nedá se na to tancovat a většina je jen sprostá a o ničem. Taky se pořád jen dívají na TikTok, Instagram a Snapchat, což neříkám, že nikdy nedělám, ale aspoň si uvědomuji, že to nemá žádnou podstatu, což oni očividně ne.
  Dokonce už mě ani moc nebere má nejlepší kamarádka V., baví se spíše se spolužačkami ze sousední lavice L. a A., s čímž nemám problém, vždycky mě zvou, ať se jdu bavit s nimi, což odmítnu, protože když k nim přijdu, tak se začnou bavit o nějakém tématu, který mi vůbec nedává smysl a když se snažím něco říct, nikdo ( nejen ony) mě neposlouchá a jede si to své. A to jsem šprtka a předsedkyně třídy.
  S Verčou jsme ještě tak před rokem bývaly nerozlučná dvojka, jenže někde v létě nastal ten zlom, kdy se ona přidala k hudbě generace Z a já se svými „starožitnostmi“ prudila každého už je od pohledu. Zřídka se snažím dělat, že vím, o čem je řeč, jenže by to jaksi nejde a prostě si připadám navíc a zbytečná.
  Ráda bych našla nějaké spřízněné duše, které taky baví retro a jsou na tom stejně, jenže nevím kde a na Facebooku těžko někoho vyhledám. Každý den si pouštím písničky, představuju si, jak si jdu do lesa kreslit do svého bloku a najednou potkám někoho, koho alespoň trochu zajímají mé kecy a styl hudby. Vůbec nevím, jestli někdo takovej vůbec doopravdy existuje, když všichni maj jen ten svůj rap, Snapchat, filtry a tak. Moje otázka tedy zní: Jak si najít kamarády stejných zájmů jako já, když ve škole nikdo takovej není?
  Předem děkuji za Váš čas a odpověď.

  holka, 13 let, 19. února

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že by sis přála poznat někoho, s kým si budeš rozumět. Společné zájmy mohou být nápomocné, není však nutné mít společné veškeré zájmy. Mnohá přátelství fungují i tím způsobem, že mají lidé zájmy naopak celkem různorodé a vzájemně se obohacují. To důležité je, když si chtějí vzájemně naslouchat. Klidně si společně můžete pouštět vzájemně svoji oblíbenou hudbu a mluvit o tom, co se Vám na ní líbí. Jestliže Ti spolužačky naslouchat nechtějí, potom to asi opravdu nejsou ty správné kamarádky. Zkus to tedy nevzdávat a dívat se kolem sebe, možná kolem Tebe jsou lidi, se kterými by sis mohla rozumět, i přesto, že třeba nebudete mít společný hudební vkus. Někdy to může chvíli trvat, než potkáme lidi, se kterými se cítíme opravdu dobře. Píšeš také o tom, že si ráda kreslíš do bloku. Mohla by sis třeba najít nějaký kroužek malování, kde potkáš nové lidi a možná potkáš někoho, s kým si budeš rozumět.

  Přejeme Ti, abys potkala spřízněné duše.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Fotka pořezané kamarádky

  Ahoj Aliku
  Promiň že zase otravuju, ale dneska no před chvíli mi moje kamarádka poslala fotku své ruky, která byla pořezaná a já nevím co říct abych jí pomohla.. a tak bych se ráda zeptala jak jí mužů pomoci

  Esterka, 14 let, 15. února

  Ahoj,

  je dobře, že ses na nás obrátila. Píšeš, že Ti kamarádka poslala fotku své ruky, která byla pořezaná. A Ty nevíš, co jí máš říct, abys jí pomohla. Ptáš se nás, jak jí můžeš pomoci.

  Z toho, co jsi napsala, cítím, že Tě tato situace trápí a chceš kamarádce pomoci. Napadá mě, že by jsi mohla s kamarádkou probrat, že Ti takovou fotku poslala. Můžeš se jí zkusit dát najevo, že si vážíš, její důvěry a že si o tom můžete společně popovídat. Zároveň se ale jedná o velmi vážnou věc a v takových případech pomoc kamaráda nemusí stačit, proto by bylo dobré, kdyby vyhledala i pomoc odborníka. Můžeš jí odkázat například na chat nebo telefon Modré linky (veškeré kontakty najdeš na této adrese https://www.modralinka.cz/). Případně by si s kamarádkou mohl popovídat i školní psycholog, pokud jej u ní ve škole mají. Myslím, že by Tvé kamarádce mohla pomoci i Tvoje podpora, pokud se rozhodne takovou odbornou pomoc vyhledat. Můžeš jí třeba nabídnout, že jí doprovodíš ke školnímu psychologovi.

  Budeme Tvé kamarádce držet palce, aby našla a dostala psychickou podporu a pomoc.

  Měj se hezky,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!