Z technické poradny
Kolik lidí je celkem na Alíkovi?
Všeobecně
Ahoj poradno, mám dotaz: dá se zjistit, kolik je celkem na Alíkovi uživatelů? Pokud ano, jak?
Ahoj,
počty registrovaných uživatelů nezveřejňujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a nechceme s ním nic dělat.
Zveřejňujeme ale aktuální návštěvnost na stránce s popisem možností spolupráce – nyní chodí na Alíka okolo 160 tisíc lidí měsíčně. Pokud je nám známo, zatím nikdy neměl Alík vyšší návštěvnost, takže z toho máme radost.
Na otázky odpovídají
Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.
V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.
Přibývají Alíkovi kamarádi?
Všeobecně
Ahoj Alíku a všichni zvířecí kamarádi i poradno, už delší dobu se chci zeptat, jak to má Alík s návštěvností a zda přibývají i noví kamarádi a co Alík plánuje do budoucna, aby přilákal více kamarádů? Mnoho dětí třeba o Alíkovi ani nevědí. Děkuji předem za odpověď :) TheoAngel
Ahoj,
návštěvnost nám sezónně kolísá. Pěkné počasí obecně webům moc nesvědčí (lidi tráví čas venku, když zrovna není pandemie ) a nám trochu škodí i začátek školního roku, kdy se spousta dětí pilně vrhne do učiva a kroužků a někdy i nových zájmů a lidských kamarádů a na virtuálního psíka pozapomenou. Ale s blížícími se Vánocemi zase obvykle nasbíráme nové lidi, nebo se ti dřívější zase vrátí.
Nejspíš jsme na hranici toho, co jde běžným textovým obsahem získat. Z dětských webů jsme druzí největší, první je web televize Déčko, který netrumfneme, pokud nepřidáme videa (neplánujeme) nebo zajímavé hry (plánujeme ).
Noví kamarádi přibývají tak nějak stále stejně. Někdy více, někdy méně. Buď se o nás dozvídají díky poradně, nebo díky vtipům, občas se uchytí i nějaká Alíkovina. Třeba článek o vulgaritách byl mezi lidmi sdílenější než jiné články. Nedávno také mobilní aplikace Googlu nahnala šest tisíc človíčků na článek o dovolené v Turecku, což od ní bylo milé, posíláme jí digitální pusinku.
Možná se někdy objevíme na takových těch dotykových panelech, co bývají umístěné na chodbách na školách. Ale jestli nám to přinese nějaké davy lidí, to netušíme.
Mrzí nás, že nebudí větší pozornost soutěže, protože s nimi je spojeno docela hodně práce. Běžné soutěže mívají pořád jen 300 až 500 soutěžících, toto číslo si myslíme, že by mohlo povyrůst. Podle Alíkovy ankety skoro dvě třetiny lidí už někdy něco vyhrály…
Pokud máte někdo nápady, čím přilákat víc lidí, rádi si je poslechneme v některé z nástěnek o vývoji.
Vyrábí Alík.sk stejní lidé jako Alík.cz?
Všeobecně
Ahoj Aliku,
chtěla bych se zeptat, jenom tak ze srandy jsem do vyhledávače napsala Alik.sk a vyhledalo mi tam, že se web teprve připravuje. Stojí za vytvořením tohoto webu stejný člověk, jako pro českého Alíka?
děkuji
Ahoj,
ano, česká i slovenská doména mají teď stejného majitele, obě verze máme pod kontrolou my. Jen ta slovenská zatím není moc hotová… přesněji řečeno tam není nic jiného, než ta jedna stránka, že se připravuje.
Debata o Alík.sk dlouhodobě probíhá v nástěnce. Můžeš si tam pročíst přesnější plány, případně přinést nějaký nápad.
Jak se vytváří podobný web jako Alík?
Všeobecně
Ahoj Alíku a spol.
Jak se vytvořil tento web, neboli správně řečeno, jak se tento celý Alík vytvořil, jestli přes webnode či další, já sám dělám web přes webnode, no a tak bych chtěl vědět, jak jste udělali vy ten web (alik.cz). Však vy už víte.
Děkuji za odpověď předem
Ahoj,
vytvořit podobný web přes Webnode nejde. Alík běží na vlastním redakčním systému, který je vzdáleným bratrancem systému, na kterém běží iDNES. Podrobnosti jsem blíže popisoval v jiné odpovědi před pár lety, od té doby se nic nezměnilo.
Ten systém si průběžně upravujeme, docela dobře mu rozumíme, proto se Alík může postupně naučit spoustu nových věcí. Prostě píšeme nějaké zdrojové kódy… a ono to pak něco dělá, obvykle to, co chceme. To na Webnode udělat nemůžeš, tam nic neprogramuješ – děláš kompromis mezi možnostmi a jednoduchostí použití… viz odpověď o webhostingu.
Na jakém webhostingu běží Alík?
Všeobecně
Dobrý den,
mohu se prosím zeptat na jakém webhostingu funguje Alík? (např. WordPress)
Děkuji.
Lopi
Ahoj,
na žádném tradičním webhostingu nejedeme, jsme na ně moc velcí. WordPress mi ani nepřipadá jako webhosting. WordPress je spíš název redakčního systému, ne? Ten máme svůj. A co se týče webhostingu… zjednodušeně řečeno bych mohl rozdělit provoz webu na několik úrovní:
1. Využití externí služby
Člověk nemusí nic programovat, jen plní obsahem šablonky, případně si vybírá z předpřipravených vzhledů stránky, nemá nad fungováním téměř žádnou kontrolu. Podobné služby bývají zadarmo a pak je web oblepený reklamou, na které vydělává poskytovatel služby, nikoliv autor obsahu.
Příkladem jsou třeba webíky na Webnode, Wix nebo e-shopy postavené na platformách Shopify, Shoptet…
2. Použití webhostingu
Člověk si může naprogramovat redakční systém (nebo nainstalovat existující, třeba WordPress), může ledacos upravovat, ale nemá úplně pod kontrolou nějaká systémová nastavení, třeba bezpečnostní HTTPS certifikáty a tak podobně, nemusí se moc starat o zabezpečení, o aktualizace webserveru, to všechno za něj řeší poskytovatel. Web pak obvykle běží na jedné výkonné mašině společně s tisíci dalšími (a nečeká se, že tam bude něco náročného). To už stojí nějaké menší měsíční poplatky.
Příkladem je jakýkoliv menší firemní web. Nebo třeba Chomutovský kalamář, Jak psát web. Já osobně si nemůžu vynachválit Aerohosting.cz.
3. Použití virtuálního serveru (VPS)
Člověk si může nastavit celý virtuální počítač, do kterého má vzdálený přístup, má jemnější kontrolu nad technickými detaily (může tam provozovat nejen web, ale i jiné internetové služby), nicméně musí se alespoň trochu starat i o aktualizace a zálohy. Virtuál má nějaký přislíbený výkon a reálně běží v nějakém cloudu, kde jde jeho zátěž rozložit mezi víc fyzických počítačů. Platí se za něj větší měsíční poplatky. Jde si obvykle připlácet i za vyšší výkon, pokud je potřeba – pokud dělá něco složitějšího nebo má větší návštěvnost.
Příkladem je třeba Alík (viz podrobnosti), nebo Ventusky.
4. Provoz fyzického serveru
Člověk má výkonný počítač fyzicky u sebe, připojený do nějaké rychlé sítě, může si ho sám sestavit z komponent, které si sám pořídí. Musí si pak hlídat, aby se něco z toho neporouchalo a aby nehrozilo nějaké jiné fyzické poškození (aby rozlitý čaj nevypnul web ). Žádné měsíční poplatky za server se neplatí, jen za připojení k internetu, ale ten server se samozřejmě musí jednorázově koupit a sestavit.
Příklad momentálně žádný neznám, protože všichni přešli na VPS. Už dříve jsem u jiného dotazu psal, že provoz vlastního hardwaru se moc nevyplatí. V Alíkovinách je zapadlá zmínka, že v roce 2002 lety přešel z webhostingu na vlastní fyzický server Alík, a kvůli větším nákladům mu hrozil chvíli zánik (našel lékařský).
5. Provoz vlastní serverovny
Člověk má několik vlastních serverů, o všechny se musí starat, může mezi ně rozložit výkon. Za servery sice měsíční poplatky neplatí, ale potřebuje pak obvykle dražší internetové připojení a klimatizaci, takže to není úplně levná záležitost.
Příkladem je třeba iDNES.cz, kam ještě před osmi lety spadal i Alík (ten běžíval historicky paralelně ze dvou až šesti strojů).
6. Vlastní cloud
Člověk má hromadu serveroven po celém světě a týmy lidí, kteří se o ně starají. Asi bych už neměl říkat člověk, ale spíš velká megakorporace.
Příkladem jsou třeba Amazon AWS, Google, Microsoft Azure, Meta, český CDN77.
Všeobecně
Ahoj poradno, děkuji vám za rychlé odpovědi.
Mám otázku. Kamarádka mi furt tvrdí, že Alík je robot, ale sám Ouřada ho vytvořil, že to je robot ten Alík a já mám z toho docela blbý pocit.
Otázky
- Je Alík opravdu robot? Myslím jenom toho pejska.
- Může normální člověk dostat správce Alíka? A jak?
- Může Alík někoho zablokovat navždy, že se ani nemůže nikdy přihlásit ani kdyby si dělal jiný účet?
Díky za odpovědi, Slaygirl.
Ahoj,
zkusím na to odpovědět postupně...
Je Alík robot?
Nejdřív se podíváme trochu do historie, a sice do doby, kdy spousta zdejších uživatelů ještě ani nebyla na světě. Alík vznikl 1. června roku 2000 v ostravské firmě Silcom (více viz jeho článek Alík.cz slaví 18. narozeniny!). Troufám si tvrdit, že současný majitel Alíka Ouřada o něm v té době neměl nejmenší tušení.
Před více než dvaceti lety ani nebylo běžné, že by člověk přišel na chat a tam by se s ním začal vybavovat robot, což se dneska stát úplně klidně může. Umělá inteligence se v té době sice už vyvíjela, ale na takové úrovni ještě rozhodně nebyla. Už jen z toho plyne, že
, je to internetový pejsek, který občas dokonce ožije a přiběhne se podívat i na sraz. Pokud zkusíš pátrat, třeba zrovna v některých článcích o srazech s Alíkem , tak určitě i sama na leccos přijdeš.Může normální člověk dostat správce Alíka? A jak?
Tady bychom mohli dlouho diskutovat o tom, kdo je normálním člověkem. Nebudu tady zkoušet přemýšlet nad tím, kdo je „normální“ zrovna pro tebe, a dovolím si zůstat jen u toho člověka. Vezmeme-li lidi, tedy nějaká stvoření z masa a kostí, která se pohybují obvykle po dvou, mají nějaké názory, chodí nebo někdy chodila do školy a nejsou to zvířátka, tak rozhodně ano. Všichni správci jsou lidé a o všech z nás se dá říct, že tuto funkci nemáme od narození. Museli jsme tedy zelenou korunku někdy nějak dostat.
Jak, to je složitá otázka. Je nám úplně jasné, že drtivá většina zejména dětí by měla Vánoce z toho, kdyby zelenou korunku alespoň na chvilku měla. Otázka zní hlavně proč. Jestli je lákavá představa prostě ji mít (třeba na ozdobu) nebo tady moct dělat a vidět něco navíc nebo snad ta spousta věcí, které se my správci snažíme dělat. Můžu vás ujistit o tom, že to skutečně není žádná legrace, kolikrát člověk narazí na spoustu věcí, které by raději vůbec neviděl, a dá se říct, že je tady vlastně pořád něco na práci, takže je to parádní žrout času.
Obecně ale běžný uživatel nemůže nic moc udělat proto, aby se správcem Alíka stal. Je mi jasné, že vás tato odpověď nepotěší, ale je to prostě tak. Být správcem, zejména správcem Alíka, znamená spoustu zodpovědnosti, kterou bychom minimálně na mladší děti ani házet nechtěli. Obvykle se ale jedná o postupný proces, který není zrovna krátký a vede přes červenou korunku.
Může Alík někoho zablokovat navždy?
Existuje tady tzv. trvalá blokace (pro lidi, kteří porušují zákony a jsou pro děti bezpečnostními hrozbami), která platí navždycky a způsobuje to, že se člověk nemůže ani přihlásit. Vyloženě zakázat jim ale zakládání dalších účtů bohužel ani Alík nemůže, i když někdy by to určitě moc rád udělal. Ani současná moderní doba, která umožňuje leccos, něco takového provést neumí. To by se už musel přístup zakázat úplně všem, což určitě nechceme. Máme ale spoustu způsobů a vychytávek, díky nimž můžeme obcházení poznat a dotyčným i leccos provést, třeba jim nějak zatopit i ve skutečném světě.
Všeobecně
Ahoj, když nepřijdu na Alíka například 2 roky, tak účet bude smazán? A co když nechci výhru? Může ji dostat někdo jiný?
Ahoj,
účty se v současné době vůbec nemažou. Neaktivní účty mají akorát speciální hodnost zatoulaný, pokud na nich déle než rok nikdo nebyl. Stále ale platí, že se na ně lze kdykoli znovu přihlásit a všechno bude jako dřív, akorát mají-li hodně kaček, tak jim klesnou na 40 000.
Výhru můžeš stejně jako jakýkoli dárek z katalogu někomu věnovat. Můžeš ho popřípadě věnovat i Alíkovi, který ti za to připíše 3 000 kaček.
Jak Alíkovi finančně přispět na provoz?
Všeobecně
Ahoj, mám zvědavý dotaz.
Je mi moc líto, pokud vás tímto vyprovokuji, ale můžu Alíkovi poslat i jinou částku peněz, než stojí maňásek nebo jinou částku než dělitelnou cenou jednoho maňáska či prostě jen poslat dar a nechtít za to nic od vás – maňáska, mikinu atd.?
S pozdravem
Ahoj,
díky za milou otázku. Přemýšleli jsme o jiných možnostech a musím tě bohužel zklamat. S obyčejným darem je spojeno složitější papírování, proto je pro nás úředně mnohem příjemnější něco možná-maličko-předraženě prodávat.
Zaplacením 2017 Kč vznikne člověku časově neomezený nárok na objednání maňáska za nulu kaček, ale samozřejmě není povinnost si ho objednat. Může ho věnovat jinému uživateli, uspořádat o něj vlastní soutěž v nástěnkách, nebo prostě nedělat nic, to už je na něm.
V budoucnu možná upravíme maňáskové poděkování, že si půjde takto zaplatit za libovolný z dárků s motivem Alíka, cena však zůstane fixní.
Jak se u nabídky placeného maňáska píše – pokud si myslíš, že sám nemáš dostatek peněz, tak se na nás klidně vybodni. Investuj nejprve raději do sebe, aby ses měl lépe!
Nechci nic zakřiknout, ale my se v těchto ekonomicky nelehkých časech máme pořád poměrně dobře. Netrpíme hlady, máme kde bydlet, topení topí, světla svítí, voda vodí, Alíkovi určitě nehrozí zánik kvůli nezaplaceným účtům. Poděkování dvoutisícovkou vnímáme jako milé gesto, které nás povzbudí k dalšímu rozvoji – kupříkladu k výrobě nových dárků s motivem Alíka, nebo k využívání různých placených AI služeb (zvažujeme zapojit na různá místa GPT-4 a všelijaké chytré generátory obrázků).
Na rozdíl od jiných webů tady máme vás všechny!
Úžasnou komunitu, která pracuje sama pro sebe bezplatně. Jakákoliv výpomoc s provozem webu se počítá. Člověk nemusí být přímo správce, může i správcům nějak pomáhat, aby měli snazší život. Upozorňovat na zlobivce, psát skvělé články do Alíkovin, posílat pěkné vtipy, organizovat zábavu v klubovně a nástěnkách, vymýšlet nové nápady… nebo třeba zpívat.
A kdo netrpí nouzí a chce nám dát najevo, že provoz bezpečného webu pro děti bez otravných šmírovacích reklam je opravdu hodně fajn, může nám poslat i těch 2017 Kč…
Generátor dýní?
Všeobecně
Ahoj, dostala jsem takový nápad. Jsem veliký fanda generátoru velikonočních vajíček a vánočních koulí, tak mě napadlo jestli by nešlo udělat třeba i hallowenské dýně. Dýně by byly oranžové a obrázky (+ fotky) by byly svítivě žluté (aby vypadaly jako výřezy). Možná je to hodně složité, ale myslím si že by to mohlo být hodně oblíbené a navíc to bude opravdu nové (na nové věci se děti hrnou jako včely na med).
Nešlo by to nějak udělat?
Ahoj,
hodně dlouho jsme o tom přemýšleli. Ideálně by ta dýně měla být skutečně vyřezaná, což stávající generátor vajíček a koulí neumí – on umí jen napodobit 3D prohlubeň v nějakém tvaru definovaném rovnicí, nikoliv přímo průhlednou díru. Krom toho nemáme ani žádné rovnice pro dýně, takže… nápad se nám líbí, budeme v budoucnu hledat cestu, jak to udělat, ale letos to už určitě nestíháme.
Předělával se smutný smajlík?
Všeobecně
Ahoj, je to sice taková maličkost a ptám se jen se zajímavosti. Zdá se mi to, nebo se nějak předělával smutný smajlík? Přijde mi jiný a takový smutnější než dřív.
Děkuji za případnou odpověď, ale nemusíte to řešit, je to jen maličkost.
Zdá. Je stejný.
Možná jsi veselejší ty…?
Kolik uživatelů je celkem na Alíkovi?
Všeobecně
Ahoj Alíku a spol., mohu se zeptat kolik je na Alíkovi uživatelů?
A má Alík nějakou kapacitu uživatelů (jestli určen daný počet, kdy více už nejde)?
Případně platí to i u příspěvků? (kapacita)
Děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud je tahle otázka nejasná (já se moc v elektronice nevyznám).
Ahoj,
je mi líto, ale aktuální počty nesdělujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a stále s ním nechceme nic dělat.
Kapacita v podstatě omezená není. Teoreticky kdyby registrovaných uživatelů bylo víc jak 231, tedy víc jak 2,1 miliardy, tak bychom museli trochu přeorganizovat databázi. Totéž platí pro počet diskusních příspěvků. Pravděpodobně bychom narazili i na jiné technické limity serveru dřív, ale i ty by šly překonat. Zkrátka a dobře žádné tvrdé stropy nejsou.
Jestli tedy máš osm miliard kamarádů, neboj se je k nám pozvat.
Co znamenají šipky u odkazujících časů?
Všeobecně
Proč jsou nově pod časem poslání u všech příspěvků šipky? Má to nějakou funkci nebo je to jen dekorativní?
V klubovně mi contyk vytkl, že běžný člověk nemá šanci poznat, že časy fungují jako trvalé odkazy na určité věci – a že třeba neví, jak odkázat na konkrétní vtip. Dal jsem mu za pravdu a dodělal jsem šipky, u kterých zjevně běžný člověk také nemá šanci poznat, co znamenají.
Zatím mě nenapadá lepší řešení.
Většina lidí to rozeznat stejně nepotřebuje, protože na konkrétní vtip, nebo diskusní příspěvek, nebo dopis, nebo dotaz nepotřebuje odkazovat. Ale jak zařídit, aby to rozeznali ti, kdo to potřebují? Aniž bychom na ně křičeli „hele, tady, tady koukej, tady máš odkaz, ten si zkopíruj!“? Těžko říct.
Jestli má někdo nápad, může nám zkusit poradit.
Nevidím na mobilu verzi pro PC
Všeobecně
Ahoj,
Dneska když jsem přišel na Alíka, tak cedule nebyly otočené, text v nástěnkách maličkatý, nějaká menu zase větší...
Dělali jste nějakou změnu nebo to je aktualizací prohlížeče? (Mobilní firefox)
Nemohli by jste to nějak opravit? (Aby alespoň bylo čitelné písmo)
Ahoj,
pravděpodobně jsi měl v prohlížeči přepnuté nastavení, že chceš na mobilu zobrazovat verzi pro PC, a teď to máš vypnuté. My jsme nic zásadního neměnili za poslední měsíc.
Na mobilu (nebo při hodně malé šířce okna na PC) jsou běžně cedule v menu méně nakloněné, trochu větší a blíž u sebe. Takto to funguje už někdy od roku 2020. Boční menu bývá dole a mívá větší písmo, aby se do něj snadněji trefovalo (stejně v něm bývají krátké věci, které většinou stejně nevyplní celý řádek). Hlavní textový obsah bývá docela malý, aby se ho hodně vešlo na obrazovku najednou, ale měl by být vždy čitelný. Nějaké nastavení velikosti písma plánujeme už dlouho.
Co si myslíš o výchozí velikosti písma při zobrazení Alíka na mobilu v současném vzhledu? (od června 2020 do července 2023)
A nebo mě napadá, že asi popisuješ nějakou jinou chybu…? Takže jsem ve své odpovědi trochu mimo.
Vidím na mobilu verzi pro PC
Všeobecně
Zdravím.
Píšu kvůli jedné chybě (teda doufám že není jen v mém mobilu) ale Alík se mi zobrazuje v počítačové verzi na mobilu, což je docela nepříjemné i pro oči... Nevím jestli je to jen třeba chyba v mém mobilu nebo tak, mno kdyžtak bude o jeden zbytečný dotaz navíc.
Ahoj,
pravděpodobně sis v prohlížeči přepnula nastavení, že chceš i na mobilu zobrazovat verzi pro PC. My jsme nic zásadního neměnili za poslední měsíc.
Alík.cz na české Wikipedii, hlídá ho někdo?
Všeobecně
Zdravím! Zase se zde objevuje Lívanec s jeho zvědavými dotazy :D
No dneska přichází s otázkou a Wikipedii:
Existuje Wikipedie Alíka, občas to tam někdo upraví na něco ne úplně fajn, ale zase se to většinou i poměrně rychle dá dohromady. Kontrolují správci alespoň někdy Wiki? Stará se o to někdo? Alespoň trošku? Nebo to je jen v režii uživatelů?
Děkuji :D
-Lívanec
Ahoj,
to je pěkný zvědavý dotaz. Občas mrkneme, co se tam děje, správci mají při ruce odkaz na tamní historii změn, ale že bychom to tam nějak aktivně kontrolovali a udržovali, to ne. Stejně jako celý zbytek Wikipedie je i povídání o Alíkovi plně v režii uživatelů. Myslím, že asi nechceme do tohoto přirozeného vývoje sami výrazněji zasahovat, mohli bychom sklouznout k nějaké nevonící sebechvále… nebo naopak k nepřirozeně přehnané skromnosti. Myslíme si, že tamní text víceméně odpovídá naší představě, všechno důležité v něm je.
Když ho někdo pěkně vylepší, máme z toho samozřejmě radost.
Když tam někdo napíše něco ošklivého a ostatní mu to po pár minutách smažou, máme z toho také radost.
Takže pokud tam někdo chcete něco zlepšit, editujte s odvahou!
Všeobecně
Ahoj,
asi jsem to špatně pochopila, ale už několikrát jsem si pročítala pravidla a stále to nechápu. No nic, jedná se mi totiž o ty uživatelské účty.
V pravidlech je napsáno, že se nesmíme vydávat za více osob a sbírat na více účtech kačky, to ale znamená, že nesmíme mít více účtů? Docela mi to vrtá hlavou, protože třeba majdula2000 má na vizitce napsáno účtu hned několik , (a má to tak více uživatelů).
Navíc je v katalogu i možnost koupě sjednocení účtu a tam se zas říká, že se (na ten sjednocený účet) přendá ta vyšší kačková naspořená suma. Ale jak to? Když se na více účtech ani kačky sbírat nesmí?
Moc se omlouvám, jestli touhle otázkou obtěžuji a prostě jsem to špatně pochopila. Ale zajímá mě to.
Ahoj,
je v pořádku se zeptat, když něčemu nerozumíš, za to se omlouvat nemusíš.
Samo o sobě mít více účtů není vyloženě zakázané, jen se to obecně nedoporučuje. Je to i kvůli vaší bezpečnosti, protože když někdo mění účty jako ponožky, tak je pak strašně jednoduché se za něj vydávat. Nebylo by přece nic neobvyklého, kdyby měl dotyčný další účet.
Hrát divadélko a vydávat se za víc různých osob či sbírat kačky na několika účtech zakázané skutečně je. Já mám tolik účtů zejména proto, že hromada z nich je dost stará. Dřív platilo, že se účty při půlroční neaktivitě „rušily“, takže bylo nutné zakládat nové, ale když se Alík odstěhoval z Mafry, tak pak byly všechny obnovené.
Správci mají často i testovací účty. Máme na svých hlavních účtech poměrně dost věcí jinak, takže když vám třeba chceme s něčím poradit, tak se hodí to psát z pohledu nesprávcovského účtu, aby to skutečně odpovídalo. Nebo když chceme či potřebujeme něco testovat.
Co se týče sjednocení... Když je něco zakázané, tak to bohužel neznamená, že to všichni respektují. I teď je tady spousta „vyžírků“, kteří i přes zákaz sbírají kačky na několika účtech. Možnost spojení účtů je pro ně jedna z možností, co dělat, kdyby se třeba chtěli zbavit přirážky na dárky. A i u ostatních můžeme říct, že vyšší částka z nuly kaček a nějaké kladné částky bude vždycky ta kladná částka.
předchozí | 123456 | další |