Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj Alíku a spol.
  No....moc nevím jak začít ,ale co
  tak...líbí se mi jeden kluk ze třídy a já mu to na 100% neřeknu ,protože mám problém mluvit s ním. Vždy se zakoktám a taky proto že je považovám za třídního de**nta což mě neva ale bojim se že by se mi vsichni smáli 😥 Já to řekla svoji kamaradce a no my se teď moc nepohodly a ona mi napsala: hahaa tobe se libi ten de**l ! Seš divná. Řeknu to ostatním atp. proto uz vlastne vubec nikomu neveřim (proto se mi to i blbě píše)
  Moje otazky tedy zní:

  1. Jak se nějak vyrovnat s tím že se mi libi ? (docela mi leze na mozek to že ho povazujou za de**nta)
  2. Jak se zas vyrovnat s kamaradšiným podrazem ? (hodně mě zklamala)

  Přeji vám krásný den a díky za přečtení mého dotazu 🙂

  holka, 12 let °•°, 11. června 2021

  Milá pisatelko,

  děkuji za tvůj dotaz, který si s důvěrou poslala do poradny.

  Píšeš, že se ti líbí jeden kluk, který je bohužel ve třídě neoblíbený. Bojíš se mu to říct, jelikož si myslíš, že by se ti ve třídě smáli za to, že cítíš zalíbení k outsiderovi. Tvá kamarádka se ti také mstila tím stylem, že se ti vysmála, kdo se ti to líbí. Dokonce ti i vyhrožovala, že to řekne spolužákům.

  Tvá situace je velice spletitá a musí to být pro tebe náročné. Jsou tam rozpory. Líbí se ti někdo, kdo by se ti z pohledu ostatních líbit neměl. Ptáš se, jak se vyrovnat s tím, že se ti líbí. Vnímáš to jako něco špatného vzhledem k tomu, jak toho spolužáka vnímají druzí spolužáci. Co je pro tebe důležitější? Vlastní názor nebo názor ostatních? Proč se ti líbí? Proč si ostatní myslí, že je „de**nt“? Máš plné právo s názorem ostatních nesouhlasit a myslet si úplně něco jiného. Názory ostatních bohužel neovlivníme, ale je dobré snažit se přestat trestat za to, že můj názor je jiný. Stát si za svým názorem je velice těžké a to obzvláště v tvém věku. Situaci ještě ztěžuje to, že je negativně vnímán třídou = hodně lidmi. Je dobré si neustále opakovat, že máš právo si myslet, co chceš.

  Chování kamarádky nebylo vůbec pěkné. Nedivím se, že teď pociťuješ problém s důvěrou. Bohužel se často stává, že lidé po hádce řeknou věci, které druhého zraní, i když to z dlouhodobého hlediska s námi nemyslí špatně. Píšeš, že je to tvá nejlepší kamarádka. Usuzuju z toho, že máte důvěrný vztah. Šlo by si zkusit s kamarádkou promluvit o tom, že to, co ti udělala, tě bolelo? Uvidíš, jak na to bude reagovat. Z její reakce pak i poznáš, jak váš vztah bere.

  Moc ti přeji, aby se ti dařilo.

  S přátelským pozdravem

  Poradce Týmu Locika

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Holky a láska

  Ahoj poradno, posledni dobou resim jednu vec. Uz nejakou dobu mam vztah, ale i kdyz se ten druhy chova ke me mile, uz s nim nechci byt. Vadi mu totiz cokoliv, co me jakoby prebira a pak se mnou nemuze byt: muj pes, kamaradi, rodina,.. a vadi mu cokoliv co delam se svoji bff a pak ji nadava ze me mu prebira. Navic uz mi neni 8, a hledam sama sebe a mu vadi ze se oblekam, chovam a chci byt kluk. Ale nechci kvuli nemu menit svuj zivot. Ale z toho ze mu reknu ze uz s nim nechci byt mam spatny pocit protoze oba dva jsme kvuli tomu druhemu protrpeli prazdniny protoze jsme se nemohli videt. Ale ja uz ho ted ani videt nechci protoze k nemu uz necitim nic co by se dalo nazvat laska. A dotaz tedy zni: co mam delat? Pripadne jak mu rict ze uz s nim nechci byt kdyz ho pak budu kazdy den potkavat ve tride? (Navic se s nim budu muset dal nejak bavit jelikoz oba dva se nachazime v takove skupince lidi ktera spolu chodi ven, bavi se ve skole a tak)

  Mozna holka, 10. září

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že už nechceš být s jedním klukem. Aptáš se jak mu to říci a přitom se zachovat vůči němu dobře a udržet si s ním přátelský vztah. Změnily se tvé city vůči němu, vadí ti, že si na tebe dělá nárok a vadí mu, když věnuješ čas někomu jinému. Rozumím ti, že tohle může opravdu vytvářet velký tlak, který pak vede k tomu, že se od něj chceš víc odtáhnout, mít svůj prostor a nevázat se na něj. Zároveň ale s chceš aby jste zůstali přátelé a navíc tě s ním spojuje i parta dalších přátel. Je to složitá situace a nejlepší bude otevřeně si s ním o tom promluvit. Všechno jiné bude tu situaci ještě víc komplikovat. Doporučila bych ti s ním o tom upřímně promluvit a říci mu to, tak jak to je. Prostě se změnilo tvé cítění, navíc přemýšlíš i tom, že bys chtěla raději být kluk. To vše vytváří pro tebe dobu velkých proměn a i pro něj samotného je lepší, když ti nechá prostor pro to, co potřebuješ. Je lepší navázat vztah s někým, kdo ví, co chce, ví, kdo je a co si přeje. Je lepší navázat vztah s někým, kdo je stabilní a vyrovnaný. A vy oba jste v etapě vývoje, kdy hledáte sami sebe a nejspíš budete za pár let oba někde jinde a projdete změnou. V tomto věku je lepší udržovat spolehlivá přátelství a rozvíjet důvěru a hledat vlastní způsoby navazování vztahů. Je to doba velkého sebepoznání a vývoje. Ať už jde o tebe, tak i o něj. Proto se neboj být k němu upřímná a říci mu o tom, že se v tobě city k němu změnily a nechceš se nyní na něj vázat. Je to tak dobře, pro vás pro oba. A dává vám to oběma šanci si udržet pěkný, přátelský vztah. A to teď může být dokonce víc. Vše, co jste si řekli nebo pro sebe udělali, zůstává a oba se můžete otevřít něčemu novému. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika.

  Holky a láska

  Nejistota ve vztazích

  Ahoj Alíku a spol.,
  Teď o prázdninách jsem se usmířila s jedním klukem se kterým jsem nemluvila skoro rok. On má holku a s tou holkou se kamarádím a přeji jim to. Ale poslední týden tak nějak mám pocit že do toho kluka jsem se zamilovala což mě štve. Protože většinou to pro mě byl jako starší brácha a je o dost let starší. Příčí se mi to představit že bych se do něho vůbec mohla zamilovat. Nechci to nikomu říct ale pro sebe si to taky neumím nechat. Předem díky za odpověď@)->-

  holka, 13 let, 21. září

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz a důvěru, kterou nám v něm dáváš, nikomu dalšímu to říci nechceš.
  Tvůj dotaz svědčí o tom, co se děje v srdcích mnoha slečen Tvého věku. Od odmítání, přes smíření, po zamilování. Líbí se mně, že máš tak široké srdce, že kamarádíš i s holkou toho kluka a vztah jim přeješ. Na sebe se trošku zlobíš, na to ale zkus zapomenout, měj se ráda. Říká se, srdci neporučíš. Zkus nechat působit čas, pozoruj vše, co se děje kolem Tebe a zejména v Tobě, doporučuji Ti zavést si deník, kde vyjádříš své pocity, vypíšeš se z nich, a kde budeš moci sledovat, jak se vztahy vyvíjí. Vztahy, jak už teď sama víš, jsou křehké, spletité, náročné i krásné a Ty stojíš na začátku své životní cesty a Tvým úkolem je učit se se vztahy pracovat. Poznávat štěstí i smůlu, učit se vyrovnávat s pocity, které Tebe samotnou zaskočí, učit se pracovat se zklamáním. Je to práce na celý život a Ty jsi teprve na jeho počátku, času máš dost. Velmi pomáhá sdílení s někým, komu věříš, Ty ale píšeš, že sdílet nechceš. Respektuji Tvůj názor, proto jsem výše napsala o zavedení deníku, vypsáním se ze svých pocitů si také ulevíš.

  Přejeme Ti parádní podzim s kamarády.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Nešťastná láska

  omlovám se že píšu dva dotazy
  (viz můj předchozí) ale potrebuju rychlou a nalehavou pomoc. Jsem v nešťastné lásce s jedním klukem (on miluje jinou) a já nevím co s tím a myslím že mě to za chvíli zlomí :(

  holka, 11 let, 21. září

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že si umíš říct o pomoc, když Tě něco trápí. Píšeš, že potřebuješ rychlou a naléhavou pomoc. Jsi zamilovaná do kluka, který miluje jinou, a moc Tě to trápí - máš strach, že Tě to za chvíli zlomí.

  Zamilování je moc krásný a silný cit, který ale umí hodně potrápit. Když druhý neopětuje lásku, tak je bolest úplně přirozená. Co se s ní dá dělat, aby Tě nezlomila, jak píšeš? Zkusíme spolu něco vymyslet.

  Je úplně v pořádku si poplakat. Pláč přináší úlevu, se slzami odchází i kousek trápení. Není potřeba plakat pořád, ale dát si na pláč čas, prostor, nebránit mu. Můžeš taky napsat tomu klukovi dopis, který sice neodešleš, ale budeš se v něm moct vypsat ze všeho, co cítíš. Dopis můžeš spálit, roztrhat a poslat po vodě, nebo klidně něco jiného. Pomoci Ti také může odpoutat své myšlenky při různých činnostech, které máš ráda a poskytnou Ti rozptýlení. Určitě je dobré myslet na sebe, udělat si radost, třeba malou. Můžeš také sdílet s blízkými lidmi, kteří Tě pochopí a podpoří - možná mají podobnou zkušenost jako Ty.

  Postupem času silné pocity zeslábnou, možná přijdou jiné, třeba i šťastnější zamilování. Pokud by Ti bylo moc smutno, můžeš se obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz) nebo jinou linku důvěry, případně kontaktovat školního psychologa (psycholožku).

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kluk, kterého jsem potkala na internetu

  Ahoj,
  Asi včera jsem na internetu potkala jednoho kluka, psali jsme si já si prohlédla jeho fotky a zahráli si hru a při tom si volali moc jsme toho nenakecali, ale vím že mi vlezl do hlavy a já ani nemůžu spát a problém je že bydlí nějak 3hodiny ode mě a kdyby to šlo tak by jsme klidně chodili ven, jenže se ani snad nikdy neuvidíme :_). Nevím proč jsem si na něj udělala menší crush když ho ani neznám a bydlí daleko ;-(. Asi bych se toho chtěla zbavit ale nevím jak na to, ale spíš asi chci aby se mi líbil než aby ne, no takže nějaký problémek v tom mám.

  holka, 14 let, 19. září

  Ahoj,
  rozumím tomu, že někdy člověk potká někoho, o kom má pocit, že je na stejné vlně jako on a cítí k němu výrazné sympatie. Jednodenní známost po internetu je ale příliš krátká na to, abys poznala, jestli si skutečně budete rozumět a budete na sebe naladěni. Proto bych ti určitě doporučila nechat tomu volný průběh a dát tomu čas. Můžete si dál psát, postupně se lépe poznávat a pokud i poté budete mít pocit, že si rozumíte a chtěli byste se třeba i potkat osobně, určitě se časem najde způsob a příležitost, jak se setkat.
  Nicméně znovu, stejně jako u tvého předchozího dotazu, ti musím zopakovat, že zejména u internetových známostí je potřeba dbát na zvýšenou opatrnost, protože na druhé straně obrazovky může sedět někdo úplně jiný, než se domníváš a jeho úmysly vůbec nemusí být tak nevinné, jak se mohou jevit.
  Opatrnost a velmi pozvolný postup je proto v tomto případě víc než na místě. Pokud si budete navzájem sympatičtí a budete na sebe naladěni, určitě tyto pocity nebudou mít krátkého trvání a netřeba tedy spěchat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zamilovávání do starších kluků

  Dobrý den,
  už to pozoruji asi dva roky, ale dnes jsem si uvědomila, že to tak opravdu je. Líbí se mi JEN starší kluci. A teď nemyslím starší jako o 1-3 roky, ale spíše tak o 7-8 let. Nikdy jsem nepotkala svého vrstevníka, který by se mi vyloženě líbil (ale jinak mám spoustu kamarádů ve svém věku). Začala jsem to pozorovat tak na konci 5. třídy. Chodila jsem ze školy kolem jedné VŠ a vždycky z tama vycházeli studenti, samozřejmě mezi nimi byli i kluci. A já se automaticky snažila vypadat hezky. Ani popravdě nevím, čeho jsem tím chtěla dosáhnout. Ale teď se nejedná o jednu určitou osobu, ale o všechny, kteří se mi zamlouvali. Tohle se děje často, ale vždycky to prostě udělám a pak už se tím člověkem dál nezabývám, zapomenu na něho. Ale pak jsou tady lidé, do kterých jsem, nebo jsem byla opravdu zamilovaná. Zamilovala jsem se postupně do tří lidí (samozřejmě zvlášť) ten jeden mi zůstal už asi 8 měsíců a já nevím co to znamená. Ne že bych se s ním chtěla vyloženě líbat nebo tak něco, ale prostě bych se s ním chtěla potkávat, mluvit s ním, popřípadě se držet za ruce, nic víc. Je mu 22...takže je o nějakých 9 let starší. Já vím že teď to nejde, ale až mi bude 18, vztah s takto starším člověkem už je v pořádku ne?
  Takže mě by teď zajímalo, jestli je to normální, nebo nějaká nemoc či posedlost atd? A v kolika letech je v pořádku vztah s dospělým člověkem? (nechci to nijak použít jen mě to zajímá)
  Děkuju že jste si přečetli můj strašně divný dotaz🙂

  holka, 13 let, 14. září

  Zdravíme Tě z Modré linky.

  ptáš se nás na to, jestli je nemocí nebo posedlostí to, že se Ti líbí jen starší kluci, a také na to, kdy je v pořádku vztah s dospělým člověkem. Píšeš také o svém zamilování do více lidí, v současné době do 22letého muže.

  Děkujeme za Tvou důvěru a otevřenost. Hned na začátku Tě chci ubezpečit, že Tvůj dotaz není divný, naopak, je moc dobře, že se ptáš na to, co je pro Tebe potřeba řešit.

  Zamilovat se do člověka o dost staršího není tak mimořádné - když se podíváš například do světa známých lidí, uvidíš také vztahy s velkým věkovým rozdílem. Samozřejmě, že je to bráno za přijatelné tehdy, když jsou oba dospělí, zejména kvůli tomu, že si mají co dát na všech rovinách. Takže pokud Ti bude 18 a bude-li vaše zalíbení oboustranné, není věk překážkou vytvoření vztahu.
  To, že se Ti líbí starší kluci, rovněž není ani posedlostí, ani nemocí - je v pořádku to takto mít.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk a nejlepší kamarádka

  Ahoj,
  Jsem už hodně dlouho zamilovaná do jednoho kluka. A teď začal chodit s mojí nejlepší kamarádkou. Přeju jim to ale zároveň mě to trochu štve,ale hlavně mě to mrzí. Je divný být s nimi. Jak se drží za ruce nebo se objímají. A to skoro v jednom kuse. Nějak to nedávám, chci být na místě mé kamarádky. Chci abych to byla já kdo ho bude držet za ruku a objímat ho. Ale vím že nemám šanci a zároveň si ani jednoho z nich nechci rozhádat . Je to těžké a nevím co cítím.

  holka, 12 let, 11. září

  Ahoj,

  situace, kterou popisuješ, je moc těžká a vůbec se nedivím, že Tě trápí. To by velmi silně prožíval každý. Jsi zamilovaná a musíš se dívat na to, že ten kluk je s někým jiným, dokonce s Tvojí nejlepší kamarádkou. Úplně chápu, že je pro Tebe těžké dívat se na ně. Je v pořádku, že Tě to celé štve i to, že chceš být na jejím místě raději Ty sama. Moc oceňuji, jak nad tím přemýšlíš a chápu, že si je nechceš rozhádat. Předpokládám, že Tvá nejlepší kamarádka neví, že se Ti její kluk líbí? Říkám si, že je hezké, že chceš chránit Vaše přátelství, na druhou stranu přemýšlím nad tím, jak dlouho jsi ještě schopna to takhle vydržet. Myslím, že je v pořádku svěřit se kamarádce s Tvými pocity a snažit se s ní najít, co byste mohly udělat. Tím nemyslím, že by se měla se svým klukem rozejít, ale možná byste nemuseli spolu trávit čas všichni tři. Pokud to jde, můžete vymyslet nějaká pravidla, jak to udělat, aby Ti ta situace co nejméně ubližovala. S kamarádkou se můžeš vídat bez jejího kluka. Věřím, že i tak to bude těžké, ale je tak větší šance, že Tvé city k němu zeslábnou a časem třeba zmizí a zamiluješ se do někoho jiného. Je moc důležité, aby ses o sebe postarala.

  Držíme Ti palce a přejeme hezké září.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak oslovit kluka, který se mi líbí?

  Ahoj aliku a ostatní,
  mám crush na jednoho kluka ze skautika, ale nevím jak mu to říct a nevím ani jestli se mu líbím zpátky. Jsme dost dobří kamarádi a bavíme se už dost dlouho a nechci úplně zničit naše přátelství mými city. Občas ho chytnu jak na mě kouká nebo mi při konverzaci občas kouká na hrudník, ale možná se mu nelíbím a jsou to jenom hormony. Vůbec nevím co mám dělat mám ho fakt hodně hodně ráda ale bojím se že on mě ne. Navíc nejsem jediná holka se kterou se baví takže má nejspíš crush na někoho úplně jiného. Prosím co mám dělat. Pozdravuju všechny v poradně a děkuji vám za to, že něco jako poradna na internetu existuje, moc si vážím vaší práce. <3

  holka, 14 let, 10. září

  Ahoj,

  vážíme si Tvé důvěry v naši poradnu i Tvého ocenění. Líbí se Ti kluk, ale bojíš se mu to říct, aby to nepokazilo Vaše přátelství. Naprosto Tvé pocity chápu a nejsi v tom sama. Tyto obavy mívá většina lidí, když se do někoho zamilují. Je dobré řídit se svou intuicí a pocitem. Pokud bys mu to ráda řekla, myslím, že se k tomu dříve nebo později odhodláš, protože je nepříjemné být v nejistotě, jak to má on. Zkus se zamyslet nad tím, co by Ti pomohlo, abys mu to mohla říct? Je dobré, abys na to měla bezpečný prostor, takže si zkus naplánovat kdy a kde mu to řekneš, ideálně, aby Vás nikdo nerušil a byli jste sami. Můžeš mu říct i o Tvých obavách jak zareaguje a že nechceš ztratit Vaše přátelství. Věřím, že z jeho rekce poznáš, jak to má on a dál můžete potom spolu vymyslet, co se vztahem bude dál. Zda zůstanete přáteli anebo ho posunete někam dál. Ale nemusíte na sebe nijak tlačit, oba si můžete vše promyslet.

  Budeme Ti držet palce.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak říct klukovi, že jsem do něj zamilovaná?

  Ahoj Alíku a spol., mám říct klukovi že jsem do něj zamilovaná? Když mu to řeknu tak se to řekne ostatním klukům a všichni se mi budou smát, ale zase to nemůžu udržet v sobě. Předem děkuji za odpověď.

  anonymníholka, 11. září

  Ahoj,
  rozumím tomu, že když je člověk zamilovaný a ten druhý o tom neví, je to nepříjemné a někdy i bolestné. Na druhou stranu je skutečně možné, že když se onomu klukovi se svými city na rovinu svěříš, on to pošle dál a budeš se muset vypořádat s tím, že se ti druzí mohou posmívat.
  Možná by proto bylo rozumější postupovat postupně a pozvolna. Nemusíš mu rovnou vyznávat lásku. Začněte se spolu nejprve kamarádit a dej vám šanci, abyste se vzájemně lépe poznali. Pokud si budete rozumět a zjistíte, že jste naladěni na stejnou vlnu, určitě spolu budete chtít trávit i víc času. A až se stanete skutečnými přáteli, nejspíš dokáže své vzájemné city vytušit i pojmenovat, aniž by ses musela bát, že se stanou terčem posměchu.
  Držím ti palce!
  Bára

  Holky a láska

  Láska neopětovaná

  Ahoj,
  Píšu protože už jsem už bezradná. Chodím na atletiku a na závodech v březnu jsem poznala spoustu nových lidí a nikoho jsem si moc přesně nezapamatovala (hodně jsme se smáli). Druhý den jsem šla po škole na oběd a v jídelně se na mě nějaký kluk ze sedmičky smál. Byl to ten co mi říkal nutrie (mám velké přední zuby). V tu chvíli jsem byla strašně šťastná a ten obličej si pamatuji do teď. Usnu jedině když si ho představuji. Několikrát jsme si spolu psali a je naprosto úžasný. Nějakou chvíli jsem si myslela že je to jen poblaznění (párkrát se mi to stalo). Nicméně teď už tomu nevěřím. Jsem docela inteligentní a nezamiluji se snadno. Mám špatný pocit když na něj myslím, protože o mě nemá zájem, ale nemůžu si pomoct. Chci se toho nějak zbavit. Jde to vůbec, když ho pravidelně vídám?

  Díky že tu pro nás jste ❤️ moc si toho vážím

  holka, 12 let, 8. září

  Ahoj,

  jsme rádi, že k nám máš důvěru a umíš se svěřit. Píšeš, že jsi bezradná, zamilovala ses do kluka, který o Tebe nemá zájem. To si myslíš Ty, je to ale skutečnost? Sama píšeš, že se na Tebe smál, a že si píšete, nevím, z čeho tedy usuzuješ, že o Tebe nemá zájem.
  Láska, zamilovanost, přátelství, kamarádství, to vše vyžaduje oboustranný zájem, snahu. Ne vždy je ho možné dosáhnout. Mnohokrát v životě se zamilujeme a stane se, že naše city a naděje nejsou opětované. S tím se nedá moc dělat, než nechat pracovat čas, vztah se může změnit. I jednostranná a platonická láska má svou velikou cenu a posunuje nás, učíme se z ní, sbíráme zkušenosti do dalších vztahů. Hodně pomáhá sdílení s někým, komu věříš-rodiči, prarodiči, kamarády, to velmi uleví, pomáhá i psaní deníku, kde se můžeš vypsat ze svých pocitů, později se k nim pro své poučení i pro vzpomínky můžeš zase vrátit.

  Otázka je, zda má smysl se svých pocitů zbavovat. Jak? Potlačit je? To není dobré, lepší je, nechat jim volný průběh, láskou, není-li opětovaná, se probolet. Nedržet emoce v sobě, ale naopak je vypustit ven. Můžeš se také zkusit soustředit na jiné vztahy, které máš, na své kamarády a blízké, na oblíbené činnosti, to vše může pomoci přenést pozornost jinam, abys na něj nemusela tolik myslet.

  Přejeme Ti pěkné babí léto s kamarády,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Bojím se, že přijdu o kluka

  Ahoj
  Mám nejlepšího kamaráda, máme toho hodně společného florbal,chodíme běhat a on hraje na trubku a já hrála na klavír a v nauce jsme si sedali spolu a věčně kecali a dělali kraviny pokud nás ucitel neozesadil. Známe se už od školky a ve školce jsme spolu chvíli chodili ale jak jsme šli do školy a tak to nějak přestalo,jako nic jsme si neřekli jen to přestalo. Pak se mi asi ve 3.třídě líbil a pak čím dál víc a ve 4 třídě mi řekl že se mu pořád líbím a já řekla že on mě taky, ale nějak jsme oba nevěděli co dělat. Asi od 5.třídy jsme ještě s jedním kamarádem chodili ven a dělali„bunkr“. Pak jsem si asi v 6. třídě uvědomila že ho asi miluju. Taky jsem měla na instagramu na story „kdo tě miluje, miloval“a on dal miluje a když jsem měla „kdo by ti dal pusu nebo tě miluje“pak jsem se před hodinou výtvarné výchovy dívala jestli odpověděl tak dal „miluje“potom mi přišla od něj zpráva že se snažil o dvoj klik a jelikož seděl o 2 lavice za mnou tak jsem se na něj otočila a usmáli jsme se na sebe a já jsem mu to taky dala na jevo. Když jsem si jednou dala ňeco na story jen kvůli němu a on neodpověděl (možná protože by tam bylo jeho jméno, ale já jsem ho tam nedala) tak jsem mu a pár lidem poslala normální snap ve stylu „ten pocit když si dáš něco na story jen kvůli jednomu člověku a on neodpoví“a on pak odpověděl „ok“ takže to asi pochopil. Ve škole si nějakou dobu několik spolužáků myslelo, že spolu chodíme pak ti co před ním seděli říkali že o mně furt básní a tak. Posledních pár dnů školy jsme hráli „flašku pravda nebo úkol“a pak se to nějak zvrhlo a jedna ze dvou mich nejkámošek (které to věděly) se napřed ptala jestli se mi líbí někdo ze třídy atd. a pak se mě zeptala kdo a já jen odpověděla že stačí že to 2 ví (ty dvě kamošky) a 1 si to myslí (ten kámoš se kterým máme ten bunkr) a že půjdeme radši hrát UNO. Den před vysvedcením jsem mu hodila k lavici vzkaz I love you, pak mi o prázdninách napsal jestli je to má ode mne a já napsala „ano“,pak jsme skoro celý prázdniny neměli oba čas jít ven až ke konci prázdnin jsme jen šli ještě s tou jednou nejkámoškou a jedním kámoše běhat. Nedávno jsem si s ním psala, on poslal snap po půlnoci „good morning“ a já že jsem ještě ani neusnula a on že taky, jakože jen pár zpráv, ale když jsme si psali tak jsem byla šťastná. Ale já jsem teď odešla na gympl a bojím se že o něj přijdu, a nevím co mám dělat.
  Omlouvám se že je to tak dlouhé, ale mně přijde vše důležité.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka 13 let, 3. září

  Ahoj,

  píšeš nám o klukovi, kterého máš už dlouho ráda. Popsala jsi nám historii Vašeho vztahu a vidím, že je opravdu hluboký a trvá dlouho. Přestože spolu oficiálně nechodíte, máte se rádi, dáváte si to různě najevo a trvá to střídavě už od školky. Vše jsem si pozorně přečetla a rozumím, jak je pro Tebe tenhle vztah důležitý. Nepokládáš nám přímo žádnou otázku, spíš vyjadřuješ obavu, že o něj přijdeš teď, když jsi přešla na gymnázium. Nevíš, co máš dělat.

  Především chci vyjádřit obdiv k tak pevnému a dlouhému vztahu, který se svým kamarádem máš. Nedivím se, že je pro Tebe moc cenný a nechceš o něj přijít. Říkám si, že vztahy fungují hlavně na základě toho, jak o ně pečujeme a co do nich dáváme. Není ve výsledku ani tolik důležité, jak často se vidíme, ale jak moc do vztahu investujeme. Jsou lidé, kteří spolu žijí v jedné domácnosti, ale míjí se, žijí spíš jen vedle sebe, protože o vztah nepečují. Takže pouze to, že se každý den vidí jim hezký vztah nezajistí. Vy máte možnost do vztahu investovat svoji energii tím, že se o sebe budete nadále zajímat, budete si třeba psát, nebo volat s videem, budete si dávat záležet na tom, abyste se jednou za čas viděli, dáte si to jako prioritu. Potom věřím, že Váš vztah přečká i to, že se teď uvidíte méně často. Navíc každý školní rok má mnoho různých prázdnin a i ty se dají velmi dobře využít. Poradila bych Ti tedy, aby ses zaměřila více na kvalitu než na kvantitu. Nehleď tolik na to, jak často se vidíte, ale jak spolu ten čas trávíte a jak vám v tom spolu je. Podle toho, co jsi popsala, Vás vztah má pevný základ, takže věřím, že to ustojíte.

  Přejeme Ti úspěšný školní rok na gymnáziu a ať Tvé přátelství trvá,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak říct spolužákovi, že se mi líbí?

  ahoj Alíku. jsem v nové třídě a líbí se mi tam jeden kluk, ale nevím jak mu to mám říct. poradíš, prosím?

  holka, 11 let, 5. září

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že se Ti líbí spolužák. Najevo mu to můžeš dát i nepřímo svým chováním, třeba tím, že se na něj usměješ, pozdravíš ho. Nebo mu to můžeš říct naprosto přímo, že se Ti prostě líbí. Anebo nepřímo tím, že si s ním budeš povídat, budeš se o něj budeš zajímat. Neexistuje žádný zaručený způsob, jde o to, co je pro Tebe nejpříjemnější, nejpředstavitelnější.

  Prima začátek roku Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Chci chodit s klukem ze třídy

  Ahojky Alíku a spol! :-> Mám takový mešní problém s klukem,tak zvaně (crush) kolem července jsem mu psala že ho miluju a on mi napsal že mě má taky více než rád. No ale nechodíme spolu,ale já s ním chodit chci. Jenom je mešní problém to,že chodíme do stejné třídy 😬 a takže by to byl trapas pro mě. Proto jsem mu to psala o prázdninách. Ale tak mě tak napadlo,že bych mu dala papírek:Nechceš semnou chodit? Tajný ctitel,zakrouškuj Ano-Ne-Možná. Ale nečekala jsem že mě učitelka posadí s mým crushem ;-( Takže vůbec mě nenapadá jak mu říct že s ním chci chodit. Předem děkuji za odpověď.

  Velmi zamilovaná dívka, 11 let, 4. září

  Ahoj,

  gratulujeme k tomu, že kluk, který se Ti líbí, Tvoje city opětuje. Ráda bys s ním chodila, ale nevíš, jak na to, když Ti to on sám nenabídl. Navíc jste spolužáci, teď dokonce i v jedné lavici. Rozumím tomu, že se trochu bojíš trapasu.
  Po přečtení Tvého dotazu mě hned napadlo, že by k nějakému trapasu mohlo dojít, kdyby ses rozhodla otevřeně nabídnout chození a přitom se označila jako tajná ctitelka. Tvůj crush by si mohl myslet, že mu chození nabízí některá jiná spolužačka a byl by zmatený. Pokud spíš nechceš, aby se o vaší lásce ve třídě vědělo, asi by nebylo dobré posílat si psaníčka při vyučování, mohou se všelijak zatoulat do nevhodných rukou. Vhodnější by asi bylo domluvit se na nějaké schůzce o samotě po škole, tam si můžete vyjevit city a také se domluvit, jak by to bylo i ve třídě, kdybyste spolu chodili. Někdy se může stát, že si každý představuje jinak, jak takové chození vypadá, a člověk pak může být snadno zklamaný, že si ho ten druhý nevšímá tak, jak by si přál. Když si o tom lidi dopředu promluví a domluví se, jak to chtějí, může se předejít nedorozumění.
  Druhou možností je být spolu co nejvíc, jen tomu neříkat chození. Někdy to slovo může vyvolávat stud nebo i trochu strach. Taky není žádná povinnost s někým oficiálně chodit, ani kdyby všichni okolo s někým chodili. Můžeš prostě vyhledávat nebo vymýšlet příležitosti, kdy budete spolu i mimo školu, bude vám fajn a čas ukáže, kam se váš vztah posune. Dej si klidně čas, nemusíš ani na sebe, ani na něj nijak tlačit.

  Ať vám láska kvete přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak mu říct, že k němu nic necítím?

  Ahoj aliku a spol.
  Milovala jsem jednoho kluka a on me taky ALE moje třídní a moji rodiče si mysli že on mě kazí a kdyby byl ještě měsíc školy tak bych byla trojkař a preradili ho do jiné třídy. ( v šesté třídě se to rozděluje) Teď už k němu asi kvůli nim nic necítím ale nevim jak to mám říct 😢
  Prosím pomožte
  Předem dekuju

  holka, 11 let, 30. srpna

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz Alíkovi. Pokud dobře chápeme, ptáš se, jak máš říct klukovi, kterého jsi milovala, že už k němu nic necítíš.

  To, co píšeš, se stává docela často - z určitých důvodů se změní náš vztah k někomu druhému. Je to úplně v pořádku. Můžeš mu to říct tak, jak to je - do Vašeho vztahu mluvili ostatní a tak se stalo, že k němu nic necítíš. Můžeš říct třeba, že je Ti to líto, nebo „promiň“, pokud to tak máš, tím svoje sdělení trochu změkčíš.

  Věřím, že je to nepříjemné, ale vyplatí se, když je člověk férový a upřímný, když druzí vědí, na čem jsou. Moc Ti přejeme, abys to zvládla.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk z příměsťáku

  Ahoj Alíku a spol.

  Tenhle týden chodím každý den na příměšťák, a je tam jeden kluk starší než já, o rok. Strašně se mi líbí.....:-3 A vždy když se na něj kouknu on se koukne na mě, ale neuspěje se, já teda taky ne......

  Otázka zní, nevíte co to může být?O:-) Či jak zjistit jestli mě má rád.. a jak se s ním začít kamarádit
  Děkuji za odpověď $>

  holka, 12 let, 22. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám, že se Ti líbí jeden kluk z příměšťáku, občas si vyměnítě pohledy, nevíš ale co to znamená, zda se mu líbíš a ptáš se nás o radu, jak to zjistit a jak se s ním začít víc kamarádit.

  Přemýšlím, jestli se Ti naše odpověď dostane včas, ale pokusím se odpovědět na Tvůj dotaz. Takto na dálku nedovedu posoudit, co mohou znamenat pohledy kluka, který se ti líbí. Ale napadá mě, že existují způsoby, jak to zjistit. Co kdyby, až Ti zase někdy oplatí pohled, ses na něj zkusila usmát? Uvidíš, jak zareaguje. Podle toho, jak se člověk chová, se leckdy pozná více než z jeho slov. Pohled, úsměv, pokynutí rukou, zabarvení hlasu, kterým Tě osloví. Můžeš ho také zkusit přímo oslovit, třeba se ho na něco zeptat a opět můžeš pozorovat, jak bude reagovat. Když se konverzace mezi vámi rozvine, můžete si na sebe vzít kontakt, stát se přáteli, či sledovat se na sociálních sítích, abyste mohli zůstat v kontaktu i po skončení tábora. Dovedu si představit, že to nemusí být vůbec lehké, jít za klukem a oslovit ho první. Je to určitý risk, protože Tě může odmítnout, ale říkám si, že nejlepší způsob, jak zjistit, jak to kluk tvého srdce má, je přímo z interakce s ním. Proto bych Tě chtěla podpořit, aby ses osmělila a oslovila ho.

  Jindy může být nápomocné pozorovat své okolí a dívat se, jak to dělají jiné holky a kluci, když se dávají dohromady. Se svými kamarádkami se o tom také můžeš pobavit, třeba i jen obecně. Nebo doma s rodiči, nemusíš hned uvádět konkrétní důvody. Něco také můžeš pochytit z knížek a filmů.

  Přejeme Ti hezký zbytek prázdnin.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi mamčin kamarád

  Ahoj Aliku a ostatní....

  Mam problém... O víkendu k nám přijeli kamaradi, a on tam byl mamky kamarád a pořád na něj myslim ve smyslu že se mi líbí.... Přijde mi to úchylé a nevím co mám dělat.... Můžete mi prosím poradit co mám dělat??
  PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

  holka, 11/12 let, 21. srpna

  Ahoj,

  hned na začátku odpovědi Tě vyvedu z omylu, Tvé zalíbení v mamčině kamarádovi určitě není úchylné. Je přece přirozené, že někdo se nám líbí, je nám moc sympatický, a třeba se do něj i zamilujeme. V Tvém věku to nejčastěji bývají učitelé, herci, zpěváci, ale také to mohou být otcové kamarádek či jejich kamarádi.
  A co máš dělat? Nic zvláštního. Pozoruj své pocity. Můžeš se z nich vypsat do svého deníku nebo se s nimi svěřit někomu, kdo Tě zná a komu Ty věříš. Je tu ještě spousta dalších možností, záleží na Tvé volbě.

  Přejeme Ti příjemný zbytek léta.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!