Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Kamarádka se mi vysmívá kvůli váze Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Ahoj moje kamarádka se mě aspoň 1x za 2 měsíce zeptá kolik vážím a když ji odpovím že 49 kg (ano tolik opravdu vážím) tak se mi hned vysměje a já nevím je to nadváha když mám v 11 letech 161 cm a 49 kg? A ona má 30 kg a je jí 12 a má stejnou výšku jako já? Díky za odpověď :> pardon za blbý téma já něvim jak to mám dát do jiniho

  holka, 11 let, 13. června 2021

  Ahoj z Modré linky,

  jak opakovaně píšeme, orientačně zjistit, jak je na tom člověk s váhou je snadné přes tak zvanou BMI kalkulačku. A podle ní rozhodně nadváhou netrpíš. Klidně bys mohla nějaké kilo přibrat. Tvoje kamarádka pravděpodobně trpí podváhou. V každém případě není od Tvé kamarádky není vůbec hezké a kamarádské, že se Ti vysmívá. Ráda bych Tě tedy podpořila, aby sis o tom s kamarádkou popovídala, abys jí dala najevo, jak se cítíš, když se Ti vysmívá.

  Přejeme prima dny
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Tátovy poznámky ke stravování

  Dobrý den, píšu zde, protože mě trápí to, že mi táta, třeba když si dám čokoládu, řekne, že budu tlustá. Já nevím, co mu je. Já sportuju, dělám atletiku, judo a volejbal a fakt si nepřipadám, že jsem tlustá... Jenže já jsem kdysi měla problémy, že jsem chtěla být hodně moc hubená a tak. A teď jsem našla cestu zpátky, já mám jídlo ráda a nechci se zase trápit... On to ale asi nechápe, že když mi tohle bude říkat, tak se mi to může vrátit. Vymizela mi z toho menstruace. Já jsem prostě taková, že mám svaly a tak a jsem aktivní, vážila jsem 51-52 kg. Teď vážím 50 kg, ale už jím normálně. A vadí mi, když jsem si jednou po judo tréninku, který je 2 hodiny a končí v 8, dala Capri-sun, protože jsem měla žízeň a on mi řekl, že to je hodně cukru a proč jsem si to dala. Dneska jsem měla na svačinu donut a potom jednu tyčinku s kokosem, byla čokoládová a snažím se neřešit, kolik to mělo kalorií a tak. No, zkrátka kdysi jsem zhubla z 52 kg, mé optimální BMI váhy, na 45. Byla jsem unavenější a náladovější. Problém je, že můj táta si třeba po deváté hodině dal tyčinku Corny a potom ještě nějakou ořechovou. No, jenže on má rychlý metabolismus, a já normální, tak se nemůžu srovnávat. Snažím se to vše napravit. Mamka mi nic nezakazuje. Je v tomhle ohledu normální. Ostatní moje kamarádky taky jí takhle. Jím 5 × denně. A prostě trochu cukru potřebuji. Přemýšlím, že se svěřím někomu, ale je mi nepříjemné o tom mluvit. Děkuji za odpověď. ❤

  holka, 14 let, 14. září

  Ahoj,

  píšeš nám, že Tě trápí tátovy poznámky ohledně jídla, které sníš. Dřív jsi měla problémy s váhou, vážila jsi hodně pod optimální BMI, vymizela Ti i menstruace, ovlivnilo to Tvou výkonnost a náladu. Nyní hodně sportuješ, a tak si dovolíš i jídla a pití, která sis dříve nedala. Máš strach, že by se Ti mohly vrátit dřívější potíže, pokud se táta bude k Tvému jídlu vyjadřovat tak, jak píšeš.

  Věřím, že Tě trápí, co Ti táta říká, a že je Ti to nepříjemné. Je moc dobře, že situaci nenecháváš být a snažíš se jí řešit. Předpokládám, že jsi nám napsala, aby ses poradila, jak situaci řešit. Určitě se něco dělat dá. První, co mě napadá, je obrátit se na mamku, která má jiný přístup, a požádat ji o pomoc. Ta by mohla s tátou promluvit, nebo Ti pomoci, když se snažíš vysvětlit mu svůj přístup ke stravování.

  Myslím, že by také mohlo prospět, kdybys s některým z rodičů zašla k výživové poradkyni (poradci) a získala kvalifikovaný návrh jídelníčku. O ten by ses pak mohla opřít, když by se tátovi nelíbilo, co jíš nebo piješ.

  Chci ještě moc ocenit, že máš nyní zdravý přístup ke stravování, dokážeš jíst rozumně i dopřát si, co máš ráda. Spolu s přiměřeným množstvím sportu je to dobrý předpoklad pro zdravý životní styl.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni, píši další dotaz, jelikož jsem úplně na dně.
  Kdykoliv mě moje mamka nutí, abych si něco vzala na sebe(co já nechci), tak mi furt vnucuje jak mám dobrou postavu, ale kdykoliv jde o jídlo, tak mi naznačuje že jsem tlustá. Úplně mi to shazuje sebevědomí, které pořádně ani nemám. Je mi 13, vážím 62kg a měřím 168cm. Sportuji, a trenér nám říkal že všechny máme dobrou postavu a že není za co se stydět. Tak se ptám, je moje váha v pořádku??
  Děkuji za odpověď:)

  holka, 13 let, 28. srpna

  Milá pisatelko,

  pokládáš poradně dotaz ohledně své váhy. Máma tě kvůli váze shazuje a tobě to bere sebevědomí. Zároveň tě nutí k tomu, abys nosila věci, které ty nechceš a v té chvíli tvou postavu chválí. Je hodně pochopitelné, že tě tento rozpor znejišťuje a v tobě je pak ta nejistota, čemu vlastně můžeš věřit a nevíš, jak svou postavu vnímat. Podle toho, co píšeš, že vážíš 62 kg a měříš 168 cm, zároveň se věnuješ aktivně sportu, to vypadá, že tvoje postava a váha budou v pořádku. Samozřejmě nejlepší by bylo aby ti dal toto potvrzení dětský lékař. Za kterým je možné v případě velké nejistoty zajít. Domnívám se ale, že bude s tebou vše v pořádku a máma tě znejišťuje a shazuje zbytečně a neopodstatněně. Držím ti palce, aby sis v tom brzy našla svou jistotu a věřila sobě, svému tělu a lidem, kteří tě povzbuzují a chválí. Poradce Centra Locika

  Moje tělo - váha

  Tělesná hmotnost

  Ahoj Alíku a spol., mám takový dotaz, už mě to dlouho trápí a až dneska jsem se odhodlala že to sem napíšu, je moje váha v pořádku? Měřím 150 cm, vážím 34 kg, a bude mi brzy 10 let. Tlustá nejsem, všichni říkají že jsem hubená a to si myslím i já. Jediné co se chci ještě zeptat, jestli je normální že když si sednu tak se mi stehna rozplesknou, je to nepříjemné, nejde to nějak vyřešit?
  Předem děkuji za odpovědi.

  holka, 9-10 let, 3. září

  Ahoj holko,

  Tvoje tělesná hmotnost je v pořádku. Průměrná hmotnost dívky ve věku 9 a půl let činí 32 kg, což je sice o 2 kg méně, avšak za normální se považuje rozmezí přibližně 23 až 45 kg, do něhož se vejdeš. Také Tvoje tělesná výška je nadprůměrná, avšak sále ještě normální.
  Hodnota indexu tělesné hmotnosti (poměr mezi výškou a hmotností) je u Tebe přibližně 15, což je také normální hodnota. U dívek Tvého věku se normální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pohybují v rozmezí 13 až 22. Možná, že jsi výrazně štíhlejší, než většina ostatních dívek Tvého věku, jenže to je dáno i tím, že máš vyšší postavu.
  Pokud jde o „rozplesknutí“ stehen při sezení, to zřejmě není dáno tělesnou hmotností ani výškou, nýbrž určitou ochablostí stehenního svalstva, případně svalstva obecně. Pro posílení stehenních svalů doporučuji provádět dřepy, a to vzhledem k Tvému věku nejvýše pětkrát denně po deseti dřepech.
  Dalším účinným cvikem je zanožování. Při něm přeneseš váhu na jednu nohu, zatímco druhou ohneš dozadu, uchopíš rukou kolem kotníku a přitáhneš si k tělu tak, že se pata dotkne hýždě (neboli zadku). Potom nohy vystřídáš. Při tomto cviku je však vhodné se něčeho přidržovat, protože jinak hrozí ztráta rovnováhy a pád. Zanožovat můžeš i vkleče „na všech čtyřech“, kdy pokrčíš a zvedneš vždy jednu nohu, kterou si pomocí ruky dotáhneš opět až tak daleko, aby se pata dotkla hýždě. Přitom je celá noha „ve vzduchu“, koleno se nedotýká země.
  Posílení stehenních svalů by se mělo projevit nejpozději do několika týdnů, stehna budou pevnější a už se nebudou tolik „rozpleskávat“.

  Moje tělo - váha

  Optimální váha a silná stehna

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně mé váhy a těla celkově. Měřím 153 cm a vážím ráno 49 kg a večer 50 kg. Jím naprosto normálně, mamka nám vaří zdravé jídla. Třeba míchané vajíčka s avokádem, pečenou zeleninu, která je zapečetěné v troubě se zeleninou, plněnou cuketu, atd. No, mé jídlo během dne vypadá takhle : snídaně, někdy i něco malé před obědem, oběd, odpolední svačina (většinou jogurt nebo kefírové mléko + k tomu třeba buchta) a potom večeře. Problém ale je, že mi přijde, že se prostě od ostatních dívek v mém věku liším. Všechny, které znám, jsou tak hubené, že podle mě mají dokonce i podváhu. Já mám prostě postavu pevnou, sportuji - dělám judo, atletiku a volejbal. Tuky se mi nějak extrémně neukládají, ale i tak se chci pro jistotu ujistit a taky mám ještě menší dotaz. Když bych vážila 53 kg, tedy tolik, kolik jsou poslední dvě číslice u mé váhy, je to už nadváha, nebo stále normální zdravá váha, vím, že tolik nevážím, ale zajímalo mě to. Jen chci dodat, že nejsem tlustá, ale mám větší stehna, mám na nich viditelné svaly, ale jsou docela velká, nějak mi to nevadí, ale když si sednu, tak se jakoby „rozlijí“ a jsou oproti jiným holkám moc velké. Trápí mě to, ale říkám si, že to bude v genech... No, to je asi vše, co jsem chtěla říct.

  Předem děkuji za odpověď a hezký den! ☺

  holka, 14 let, 28. srpna

  Ahoj,

  pozoruješ v poslední době proměny své postavy a i váhy a přemýšlíš nad tím, jestli je všechno tak akorát. Ve Tvém dotazu vidím časté otazníky dívek v obdobném věku.

  V prvé řadě chci podtrhnout, že je prima, že hodně sportuješ a jíš zdravě a vyváženě. Tvoje tělo potřebuje spoustu materiálu k tvorbě svalů, navíc pravděpodobně ještě porosteš. Právě svalová hmota je o dost těžší než tuk, takže čísla na váze ber jen orientačně. Pokud to je možné, je fajn sledovat spíše procentuální poměr tuku a vody v těle. I tuk je v určité míře potřebný pro tepelný komfort, u žen navíc napomáhá udržovat hormonální rovnováhu. Také nemá smysl vážit se ráno a večer - i během dne mohou nastat výkyvy podle toho, jak jsi jedla, pila nebo navštěvovala WC. U žen a dívek se doporučuje vážit se maximálně jednou měsíčně, nejlépe po skončení menstruace (kdy je tělo vlivem hormonů nejméně oteklé). Dříve se skutečně používala poučka, kdy se od výšky v centimetrech umazala jednička na začátku a zbytek byl považován za optimální váhu. V současnosti tzv. BMI kalkulačky počítají koeficient jinak a zohledňují i věk. Orientačně jsem jednu vyzkoušela a Tvůj výsledek je v ideálním rozmezí, i těch 53 kg by bylo stále v pořádku.

  Připadá mi fajn, že stále dokážeš vidět, že Tvé kamarádky jsou některé možná až nezdravě hubené. Možná je Ti nepříjemné být „jiná“, v Tvém případě to však znamená jen to, že jsi vyspělejší, Tvé tělo se zcela přirozeně a zdravě mění v ženské. Pro ženy je typické ukládání tuku (jak jsem již zmiňovala na začátku) právě v oblasti stehen a také prsou. Právě tím se odlišují malé holčičky od dospělých žen. Zároveň by stále stejná stehna i při sezení popírala zákony fyziky, když na něco přitlačíš, prostě to musí změnit tvar. Ze zdravotního hlediska je problematický tuk v oblasti břicha. I to je ale u žen jiné než u mužů, trošku oblé bříško je normální a krásné, navíc děloha se někam vejít musí, proto u žen není ani fyziologicky příliš žádoucí tzv. pekáč buchet.
  Pokud bys chtěla mít jistotu, že svému tělu dáváš přesně to, co potřebuje vzhledem k aktivitám, které podnikáš, můžeš s rodiči navštívit výživového poradce, který se zaměřuje na výživu sportovců.

  Přejeme Ti, ať se ve svém Těle cítíš dobře a máš z něj radost.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Výkyvy hmotnosti v období dospívání

  Ahoj Alíku,
  mám dotaz jestli je normální, že v pubertě nám skáče váha nahoru a dolu docela rychle? Děkuju, ahoj

  holka, 13 let, 30. srpna

  Ahoj holko,

  Výkyvy tělesné hmotnosti jsou v období dospívání zpravidla způsobeny hormonálními změnami, k nimž v těle dochází. Rozdíl 1 až 3 kg za týden je naprosto normální, důvodem ke znepokojení by mohl být rozdíl větší než 5 kg za týden. Nicméně vždy záleží i na tom, za jakých podmínek se člověk váží, zda oblečený nebo neoblečený, najedený nebo nalačno, ráno nebo večer a podobně (přesných výsledků lze dosáhnout při vážení ráno, nalačno a bez oblečení).

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Dobrý den,odpovědět muže každý mám jenom takovou
  otázku ... mám na svuj věk normální váhu a výšku?
  váha: 40-41 věk:12 let a výška: 157-8

  holka, 12 let, 30. srpna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si s ní dělat vůbec žádné starosti. To však samozřejmě neznamená, že bys měla rezignovat na zdravý životní styl. Abys svou váhu nemusela řešit ani v budoucnu, je důležité dbát na dodržování zdravého a vyváženého jídelníčku, stejně tak jako na dostatek pohybu. Potom bude nejen tvá váha v normě, ale budeš také v kondici a nebudeš ohrožovat své zdraví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nízká tělesná hmotnost

  Ahoj poradno,
  Mám problém z jídlem. Vážím příliš málo jen 30kg a měřím 140m. Vůbec nevím jak přibrat. Nemám moc chuť k jídlu. Snažím se toho sníst co nejvíc ale marně. Vůbec nepřiberu, ale když jsem byl 2 týdny u babičky tak tam měly čistí koláč a z něho jsem přibral 2 kila. Jenže jsem pak doma zase zhubnul na 30kg.
  Nevíte jak přibrat?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 26. srpna

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná hmotnost se nachází na spodní hranici hodnot, které jsou pro chlapce Tvého věku normální (rozmezí hodnot normální tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 12 let činí 30 až 61 kg). Avšak i Tvoje tělesná výška se nachází při dolní hranici běžného rozmezí, které činí 139 až 168 cm. Hmotnost i výška jsou u Tebe stále ještě v normě, i když se do rozmezí normálních hodnot „vejdeš“ přece jen poněkud těsně.

  Podstatný je poměr mezi výškou a hmotností, neboli tzv. index tělesné hmotnosti, jehož hodnota u tebe činí 15,3. U chlapců ve věku 12 let se ideální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pohybují v rozmezí 16,5 až 19,5, přičemž za normální se považuje rozmezí 14,5 až 24. Vzhledem k poměru mezi Tvým věkem, pohlavím, tělesnou hmotností a tělesnou výškou se pohybuješ na hranici podváhy.

  Podváha a obtíže s „přibíráním na váze“ nemusí být způsobeny nedostatkem potravy. Většinou se jedná o projev vrozených dispozic, v některých případech souvisí nízká tělesná hmotnost s poruchou metabolismu. Přejídání (snaha „sníst co nejvíc“) v takovém případě není způsob, jímž by bylo možné problém vyřešit, což jsi už ostatně sám zjistil. Proto bych doporučoval, aby ses se svým problémem svěřil rodičům, případně praktickému lékaři, a aby Tvoji rodiče požádali praktického lékaře o vystavení poukazu na vyšetření do metabolické poradny.
  Pouze vyšetření na specializovaném pracovišti totiž odhalí konkrétní příčiny Tvých obtíží, a teprve na základě vyšetření lze doporučit vhodná dietní opatření.

  Moje tělo - váha

  Ahoj poradno,
  Chtěla bych se zeptat ohledně jídla. Je to asi rok, co se cítím tak divně.

  Minulé léto jsem měla nastoupit na gympl do 6 třídy. Moc jsem se těšila, že můžu začít od začátku. Protože nebudou vědět jak se chovám a co je moje "historie".

  Začala jsem cvičit. Chtěla jsem vypadat dobře. Začala jsem se snažit jíst zdravě. Začalo mě to bavit. Pak jsem začala počítat kalorie. Chtěla jsem zhubnout. Ale vůbec mi to nešlo. Přišlo mi že spíš naopak přibírám. Teď vážím cca 36,6 na výšku 146 jsem hodně nízlá na svůj věk, ale přijde mi, že vážím moc. Nebo aspoň víc než chci. Nejradši bych vážila 29.

  Když jsem teda začala chodit do školy začalo to být horší. Byla jsem pod strašným stresem. Celé noci jsem probrečela. Cítila jsem se jinak. Měla jsem pocit, jako že mě nikdo nemá rád. Tak jsem se snažila zhubnout, protože jsem měla pocit, že to nejak pomůže. Snažila jsem se celý den nejíst ale. Jak mile jsem si něco dala, dala jsem si něco dalšího a dalšiho. Pak jsem měla strašné výčitky a chtěla jsem to vyzvracet. Párkrát jsem to zkoušela, ale buď se mi to nepovedlo, nebo jsem to nedokázala udělat. Takhle to šlo každý den. Nesnášela jsem pocit zasycení. Přestala jsem si dělat svačiny, jíst snídaně a atd. Ale furt jsem nezhubla. Pak jsem jsem začala slýchat jakoby hlas, ale bylo to spíš pocit.

  Tyto stavy se opakovaly ve vlnách. Jednu dobu mi to bylo úplně jedno a nebo jsem vůbec nejedla. Na táboře jsem o tom řekla sestře. Trochu se mi ulevilo, ale furt mi něco říkalo, že to byla chyba, že jsem neschopná.

  Přibližně v druhém pololetí jsme začaly chodit se spolužačkami spolu na oběd a v tu dobu jsem si začala dávat jídla míň. K obědu jsem měla třeba 3 lžičky okurkového salátu. Spolužačky si z toho dělaly srandu a taky mi začaly říkat anorektičko a bylo to nepříjemné

  Vůbec nevim o co jde a co s tím mohu dělat. Prosím, potřebuji vědět jestli jsou to příznaky něčeho nebo je to zbytečný.
  Děkuji moc

  holka, 12 let, 17. srpna

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že máš potřebu snižovat porce jídla a hodně kontrolovat kolik toho sníš. Trápí tě strach z toho, že hodně přibereš a máš výčitky, když se víc najíš. Také cítíš, jak si vytváříš stále více odstup od druhých a máš pocit, že tě nikdo nemá rád. Je mi to moc líto, že se takto trápíš, že prožíváš tolik nepříjemného a máš problém s jedením. Podle toho, co píšeš, mám opravdu obavu, že se u tebe začíná rozvíjet něco závažnějšího a také mě napadá, že to mohou být příznaky mentální anorexie. A to je hodně závažný problém. Moc bych ti doporučila o tom někomu dospělému říci, je potřeba aby se k tobě včas dostala pomoc. Mohla by ses dostat na sestupnou dráhu, ze které se sama bez pomoci druhých jen těžko dostaneš a onemocnění by mohlo vést k závažným zdravotním problémům. Vím, že ti není dobře a říci si o pomoc je moc těžké. Možná cítíš hodně vzteku na sebe i okolí, které tě nepřijímá a stále do něčeho nutí. Možná cítíš, že máš  sníženou sebedůvěru a ten pocit, že můžeš ovládat kolik toho sníš a že jsi schopná jíst málo, je vlastně pro tebe skrytě uspokojivý a dává ti pocit síly. K tomu se může přidávat ten stres z nové škole, nejistota jestli uspěješ. I to všechno to může zhoršovat.  Moc bych ti přála abys v tom nyní našla někoho, kdo bude tvůj spojenec a bude rozumět tvým negativním pocitům a zároveň ti ukáže cestu k odborné pomoci. Můžeš se třeba svěřit mámě? Nebo někomu jinému, blízkému komu důvěřuješ? Babička, teta, kamarádka. Bylo by potřeba  také kontaktovat tvou dětskou lékařku. Případně se zkus zeptat vašeho školního psychologa, pokud ho ve škole máte. I on by tě měl nasměrovat správným směrem k pomoci pro tebe. Vše se dá řešit a tím, co se ti děje se zabývá hodně, odborně vzdělaných, lidí, kteří vědí jak na to. Neboj se proto si říci včas o pomoc. Moc ti držím palce. Poradce Centra Locika

  Moje tělo - váha

  Nevážím moc?

  Ahoj chci něco vědět ....
  Moje výška je asi 179 cm ale 88 kilo podle mě je to hodně , ale taky 12 let
  Je to v pohodě ?
  Dík za odpověď

  kluk, 12 let, 22. srpna

  Ahoj,
  hodnoty, které jsi uvedl u svého dotazu jsou bohužel nesmyslné a neodpovídají žádnému percentilu dětské BMI. Jsi si jistý, že jsi údaje napsal správně? Protože pokud by tomu tak bylo, byl by jsi extrémně (a myslím tím skutečně extrémně) vysoký a bohužel i obézní. Nicméně, jak už jsem uvedla, takové údaje neodpovídají žádnému percentilu příslušnému tvému věku, tudíž se mi jako pravděpodobnější jeví varianta, že jsi zadal špatné údaje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  Předem se omlouvám se za časté psaní dotazů. Mám takový problém. Poslední dobou nemám hlad ani chuť k jídlu. Když už mám něco sníst, tak to je nějaká divná kombinace jídel (třeba jsem měla plátkový sýr roztopený v mikrovlnce s kečupem :-c). A když už sním něco normálního, tak je mi po tom špatně. Nevím z čeho, ale asi to bude mojí psychikou. Připadám si, že jsem tlustá. Vážím 47kg a měřím 155cm. Tenhle problém mám cca od 4.8.2022, takže týden. Tak teď nevím co s tím.

  Předem děkuji za odpověď
  Přeji hezký den

  holka, 11 let, 12. srpna

  Milá dívko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že poslední dobou se nemáš chuť k jídlu ani nepociťuješ hlad. Zároveň tě trápí pocit, že jsi tlustá. Myslím si, že to bude opravdu mít souvislosti s tvou psychikou. A proto bych ti moc doporučila vyhledat, kromě dotazů do poradny, i odborníka k osobnímu rozhovoru. Třeba by to mohl být psycholog ve škole nebo psycholog v poradně. Bylo by třeba zjistit, co se s tebou opravdu děje, z čeho prožíváš stres, který se pak pak projevuje tím nechutenstvím. A také z jakého důvodu máš pochybnosti o své váze. Je možné, že to ukazuje na nějaké tvé hlubší trápení. Většinou se za podobnými problémy skrývá trápení ohledně vztahu sama k sobě a k nejbližším lidem kolem tebe. Zkus proto víc porozumět své situaci, vnímej jak ti je celkově, co se děje ve tvých vztazích, ve škole či jinde. A pokud budeš vnímat, že to trápení začíná být na tebe moc, neboj se říci si o pomoc. Zkus o tom s někým promluvit, komu důvěřuješ. A pokud o tom nechceš mluvit přímo,  můžeš třeba kontaktovat nějaký chat pro děti. Je anonymní. Možnosti najdeš na stránkách e-poradna. Tak se neboj případně ozvat a říci si o podporu.  Držím ti palce. Poradce Centra Locika.

  Moje tělo - váha

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj,

  Chci se zeptat, mám nadváhu? Už jsem se ptal předtim ale teď jsem hodně vyrostl. Vážim 58 kilo a 168cm. Je to normálně nebo je to víc?

  Děkuji

  kluk, 14 let, 12. srpna

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška je naprosto normální, dokonce odpovídá průměru u chlapců Tvého věku, který činí právě 168 cm. Také Tvoje tělesná hmotnost je naprosto normální. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi výškou a hmotností, u Tebe činí 20,5. To je vzhledem k Tvému věku a pohlaví ideální poměr (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 - 21). Nadváhou tedy rozhodně netrpíš.

  Moje tělo - váha

  Hubnutí, pohyb, motivace

  Ahoj,
  zase mám takový problém. Mám lehčí nadváhu (asi 60kg a 160cm). Taky mám vysoký tlak. Kvůli vysokěmu tlaku musím 1 za rok jezdit do nemocnice a tam mi dají takový přístroj, který mi měří tlak 1 celý den. Tenhle rok tam pojedu po druhé a doktor říkal, že kdxž zůstanu na stejné váze (když mi to říkal bylo mi 11, 53kg a asi 155cm) tak to bude super. V tu dobu jsem hrála volejbal (trénink 1-2 týdně, délka 1:30h). Asi v dubnu tohoto roku jsem se rozhodla, že přestanu hrát volejbal (nesedl mi kolektiv) takže teď aktuálně nemám žádný kroužek a neplánuju ani s nějakým začít. Takže abych zhubla jsem se rozhodla, že o prázdninách začnu cvičit a jíst zdravě abych alespoň nějaké to kilo zhubla anebo nabrala svaly. Začínala jsem tím, že jsem cvičila třeba 4 workouty denně abych spálila minimálně 100 kalorií denně. Občas jsem už přestávala mít i chuť k jídlu, takže jsem za den snědla jen snídani, oběd, večeři (jsem obrovský jedlík) a to mi dávalo dohromady asi 950 kalorií denně. Postupem času jsem ale začala zase mít obrovskou chuť k jídlu. A taky už jsem byla čím dál tím víc línější (cvičila jsem už jen 1 workout denně) a celý den teď prosedím u PC nebo mobilu. Dnes mi máma dala k snídani jen koktejl ale já měla hlad tak jsem chtěla ještě něco. Na to mi ale řekla, že jestli budu furt tolik jíst, tak už se mnou ty doktory řešit nebude. A, že jsem jí slíbila, že místo volejbalu budu jezdit na kole (ježdění na kole mi vydrželo 3 dny, protože jezdit sama v lese na kole je opravdu nuda). Když jsem jí řekla, že narozdíl od ní cvičím tak jí to nezajímalo. Taky ji ani nezajímá proč asi sedím celý den u PC nebo mobilu, nebo nechodím ven. Je to kvůli tomu, že nemám s kým jít ven. A chodit po poli sama v tom vedru mě taky nebaví. A takhle asi bohužel nezhubnu, protože denně sním jen kolem 1000 kalorií.
  Problém je, že nejsem vůbec namotivovaná něco dělat. Dřív jsem četla - teď mě to nebaví, protože nemám co číst a jsem moc líná jít ty 2km do knihovny. Taky mi vadí, že nejsem doma celý prázdniny. Když je někdo doma tak jdu prostě do pokoje a tam strávím celý den. Poslední dobou se mi zdá, že mám snad tlak nízký, protože když se zvednu tak se mi chvilku motá hlava. Mimochodem cvičím asi 18 dní.

  Poradíte mi jak zhubnout třeba 5kg (do 4.10.2022) a jak se namotivovat vůbec něco dělat. Přijde mi, že když budu celý den u PC, nikdy ničeho nedokážu.

  Hezký den @)->-

  holka, 12 let, 5. srpna

  Ahoj holko,

  Především je třeba brát v úvahu, že rosteš. Jestliže jsi za poslední rok vyrostla o 5 cm, tak lze těžko očekávat, že „zůstaneš na stejné váze“. Problém je spíše v tom, že tělesná hmotnost Ti „vyšplhala“ o něco více, než tělesná výška, avšak vzhledem k tomu, že jsi dívka a je Ti 12 let, je větší přírůstek hmotnosti normální, protože jsi ve věku, kdy naprostá většina dívek zkrátka přibývá na váze, aby jejich tělo lépe zvládlo určitý proces, který se u dívek od jistého věku dostavuje každý měsíc.

  Tím samozřejmě nechci Tvůj problém zlehčovat, protože je jasné, že Ti na Tvojí váze a postavě hodně záleží (což vyplývá už z toho, jak pečlivě porovnáváš energetický příjem a výdej, což mnozí lidé zanedbávají). Na jednu stranu je sice trochu škoda, že už nehraješ volejbal, ale na druhou stranu je třeba uznat, že případné neshody v týmu, který Ti z nějakých důvodů „nesedl“, by Ti nakonec mohly ublížit víc než to, že už nesportuješ, protože by mohly narušit tvoji duševní pohodu a rovnováhu. Tvé rozhodnutí tudíž bylo v podstatě správné.

  Především by ses neměla mučit hladem. Hubnout lze i bez hladovění. Stačí úprava stravovacích návyků (jíst častěji, ale menší porce – jíst třikrát denně je málo, měla bys jíst alespoň pětkrát denně, ale v menších porcích) a dostatek pohybu. Pokud jde o stravování, měla by ses vyhýbat potravinám, po kterých se „tloustne“, což je v první řadě světlé pečivo z pšeničné mouky (světlé housky, rohlíky, veky, toastový chléb a podobně). Světlé pečivo lze nahradit tmavým. Jíst bys měla takové potraviny či pokrmy, které člověka zasytí („zaplní žaludek“), ale přitom se po nich netloustne. Patří k nim například ovesná kaše nebo zelenina (některé druhy obsahují až 90% vody, která „zaplní břicho“, aniž by zvyšovala příjem energie).

  V dotazu píšeš, že si připadáš „líná“. To může souviset s počasím, protože v současných vedrech, kdy teploty přes den často přesahují 30 °C, většina lidí příliš neoplývá energií a chutí „něco dělat“. Naopak, u většiny zdravých jedinců vedou dlouhodobě vysoké teploty k určitému útlumu. Proto bych doporučoval přesunout veškeré náročnější aktivity na ranní/večerní hodiny, kdy ještě/už není takové horko.
  Píšeš, že jsi líná jít 2 km do knihovny. Ale právě pravidelná pěší chůze představuje naprosto ideální pohybovou aktivitu, přičemž uvedené 2 km představují pro dospívajícího člověka optimum. Pro začátek se tedy zkus překonat a do knihovny si přece jen dojít. Motivací může být nějaká zajímavá knížka, kterou si tam můžeš vypůjčit. Vyrazit na cestu bys však měla ráno, dokud není takové horko. Nevadí, když na místo dorazíš o pár minut dříve, než otevřou. Tak zkrátka chvíli počkáš.

  Tím se dostáváme k otázce motivace, která je ze všeho nejdůležitější. Dospívající lidé se často setkávají s pocitem, že se jim vlastně nechce nic dělat, že je nic nebaví a podobně, takže pro ně může být velmi obtížné se vůbec donutit k nějaké činnosti. Tyto pocity jsou během puberty normální, protože se jedná o „vedlejší produkt“ hormonálních změn, k nimž v těle dospívajícího člověka dochází. Situace může být o to horší, když dospívající člověk ve svém okolí nenachází dostatek pochopení (nic proti Tvojí mamince, ale podle toho, jak se staví k Tvým problémům, bych u ní příliš vysokou míru pochopení neočekával).
  Možná, že by ses přece jen měla rozhlédnout po svém okolí, zda v blízkosti nebydlí někdo Tvého věku, s kým bys mohla chodit ven (nemusí to být přímo chlapec, se kterým bys „chodila“, ale třeba kamarádka, se kterou by sis mohla povídat). Každý problém je menší, když na něj člověk není sám. Kdyby se Ti nepodařilo najít nějakou takovou „spřízněnou duši“, zkus si alespoň „povídat sama se sebou“ – některým lidem to pomáhá a rozhodně se nejedná o žádnou „poruchu“, jak se mnozí lidé mylně domnívají.

  Pokud chceš během následujících dvou měsíců zhubnout 5 kg, mohu jen doporučit výše zmíněné úpravy stravovacích návyků a dostatek pohybu, pokud možno nějaké komplexní pohybové aktivity, k nimž patří například plavání či jízda na kole (samozřejmě za předpokladu, že v místě, kde o prázdninách bydlíš, máš možnost takové aktivity vykonávat). Nebo alespoň choď na procházky, ale spíše jen ráno a večer, s ohledem na počasí. Jízda na kole také představuje vhodnou komplexní pohybovou aktivitu. Pokud Tě nebaví jen tak jezdit, zkus si své vyjížďky naplánovat jako „průzkumné výpravy“, při nichž budeš poznávat okolí místa, kde trávíš prázdniny. V jeho blízkosti určitě najdeš spoustu zajímavých míst, kam by ses mohla jet na kole podívat, ať už se jedná o různé zajímavé přírodní útvary či historické pamětihodnosti, na které je naše vlast velmi bohatá.

  Pokud jde o snížení krevního tlaku při vstávání z leže do sedu a ze sedu do stoje, jedná se tzv. ortostatickou hypotenzi. Při jejím výskytu doporučuji vstávat velmi pomalu, nejprve se posadit na posteli, několik minut počkat, a teprve pak se postavit. Přitom je dobré zůstat chvíli stát u lůžka, abys v případě pádu nepadala na zem, ale do postele.

  Moje tělo - váha

  Tvar postavy, hubnutí

  Dobrý den, je mi 13 let a vážím 46 kilogramů. Moje váha mi příjde optimální. Nejvíce mě štve, že mám hodně moc velké špeky. Například když jsme na koupališti na musím zatahovat břicho, aby se mi ostatní nesmali. Chtěl jsem se zeptat co mám pro to udělat abych je neměl. Jak bych měl cvičit a jíst. předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 7. srpna

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k věku a pohlaví je Tvoje tělesná hmotnost normální, neboť hodnoty normální hmotnosti u chlapců ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 34 až 68 kg. Pro posouzení hmotnosti by však ještě bylo třeba znát Tvoji tělesnou výšku. Je rozdíl, jestliže třináctiletý chlapec s tělesnou hmotností 46 kg měří 145 nebo 175 cm (v prvním případě by 46 kg bylo moc, ve druhém případě naopak málo). Kdybys však měřil okolo 160 cm, byla by Tvoje současná hmotnost zcela optimální.

  Pokud jde o zvýšené ukládání tuku na určitých částech těla (u chlapců například na břiše, na bocích či na hrudníku), to nemusí být způsobenou pouze nadváhou či obezitou, ale také hormonální nerovnováhou v období dospívání. Pod vlivem hormonálních změn zkrátka může dojít k tomu, že i u chlapce se tělesný tuk dočasně ukládá tam, kde by se ukládat neměl. V takovém případě nezbývá než počkat, než se hormonální hladina „srovná“.
  Pokud jde o zatahování břicha (např. na koupališti nebo kdekoliv jinde), to bych příliš nedoporučoval, protože při něm dochází ke stlačování vnitřních orgánů uložených v dutině břišní.

  Je možné, že na svoji postavu pohlížíš příliš kritickým okem, a že na sobě jen hledáš samé nedostatky. Nejsi přece povinen vypadat jako atlet. Máš trochu větší břicho, než bys chtěl mít? Dejme tomu, ale jak to souvisí s návštěvou koupaliště? Na koupaliště přece chodíš proto, aby sis zaplaval a užil si zábavu ve vodě, a ne proto, aby někdo z ostatních návštěvníků (z nichž většinu stejně neznáš a oni neznají Tebe) obdivoval Tvoji postavu a tvar Tvého břicha. Když jdeš na koupaliště, říkej si, že jdeš plavat, a ne se předvádět na módní přehlídku. Když jsi na koupališti, zkus alespoň na chvíli přestat myslet na to, jak vypadá Tvoje postava, a raději mysli na to, co právě děláš (plavání, klouzání na tobogánu a podobně).

  Kdybys přece jen chtěl vrstvy tělesného tuku nějak omezit, doporučuji kombinovat změnu stravovacích návyků a přiměřenou pohybovou aktivitu. Denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel (snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina – večeře). Měl bys dbát na zvýšený příjem tekutin. Vyhýbej se určitým potravinám, zejména světlému pečivu z pšeničné mouky (tzv. „bílé“ rohlíky, housky apod., místo nich jez pečivo tmavé z mouky žitné). Z komplexních pohybových aktivit doporučuji především plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom – na rozdíl od běhu – nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince.

  Moje tělo - váha

  Nevážím příliš málo?

  Ahoj poradno,
  Je mi 12 za 2 měsíce 13let. Mám problém s výškou a váhou.
  Měřím 139cm a vážím 28kg. Není to nějak málo?

  kluk, 12 skoro 13 let, 28. července

  Ahoj,
  podle indexu BMI je vzhledem k tvému věku a výšce je tvá hmotnost skutečně nižší, než by měla být. Vzhledem k tomu, že ti za několik dní bude třináct let, určitě dostaneš pozvánku na preventivní prohlídku k pediatrovi. Její součástí je měření i vážení a tvůj lékař poté posoudí, o jak velkou odchylku se jedná a jestli je potřeba například odborné vyšetření a podobně. Určitě se mu budeš moci svěřit i se svými obavami a zeptat se ho na jeho názor a další postup.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Chtěl bych vážit o pět kilo méně

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat když je mi 13 let a měřím 152 cm a vážím 47 kg mám nadváhu? A i kdybych neměl, tak bych chtěl vážit okolo 42 kg. Chtěl jsem se zeptat jak bych mohl například cvičit a co bych mohl cvičit, sportovat a hlavně jak bych se mohl stravovat a co bych mohl jíst a jak často, abych tolik mohl vážit. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nevidím tedy důvod pro to, abys hubnul. Stejně tak mi není jasné, proč chceš zhubnout právě o pět kilogramů. Místo toho bych ti doporučila, aby ses raději zaměřil na dodržování zdravého a vyváženého jídelníčku a dostatečného pohybu. Není potřeba hledat žádné zázračné metody, které navíc neexistují a nemohou dlouhodobě fungovat. „Tajemství“ zdravého těla a optimální váhy tkví ve zdravém životním stylu. Na ten se zaměř a nebudeš se muset o svou váhu strachovat. Jedině zdravý životní styl je totiž z dlouhodobého hlediska udržitelný a člověk se mu může věnovat celý život, což se například s dietou nikdy nepodaří.
  Měj se hezky!
  Bára