Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  AZJ

  Zdravím,
  Jakým způsobem je naprogramovaný AZJ? Má nějakou funkci v JavaScriptu, nebo je to v C#/.NET?

  Ahoj,
  je celý naprogramovaný v C#. Nejprve se řetězec naláme na syntakticky zajímavé kousky (rozeznají se závorky, smajlíky, odřádkování), pak se rozpoznávají příkazy, pak se z toho všeho sestaví v paměti strom, aby bylo jasné, co je v čem a jaký to má mít styl, při té příležitosti se také vyhodnocuje, na co má uživatel práva (to je docela důležitá součást, kterou běžný pisatel nevnímá), a nakonec se tento strom převede na HTML.

  V databázi míváme uloženou AZJ i HTML podobu textů pohromadě, takže není nutné, aby existoval opačný převodník z HTML na AZJ. (I když jsme si jednoduchý převod zpět vytvořili také, abychom měli méně rizikovou úpravu starých textů, které AZJ nepoužívaly.)

  Existuje tu ale docela důležitý převod AZJ na jiný AZJ – pokud člověk upravuje text, ve kterém se nachází něco, na co nemá práva (třeba obrázek, který směl používat jen předchozí upravující), tak se k té věci dopíše zámeček s kontrolním kódem. Díky zámečku může dotyčnou věc v textu bezpečně nechat, i když nemá právo ji sám vložit a měnit.

  Je to robustnější jazyk, než se na první pohled zdá. ;-)

  V JavaScriptu je tady v tuto chvíli jen funkce na (nijak zvlášť inteligentní) vkládání textů do formulářového políčka, nic víc. Až vyrobíme funkci na náhled, aby si člověk mohl prohlédnout výsledek AZJ předem, tak ani ta nebude v JavaScriptu, ale prožene se přes převod na straně serveru.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  AZJ

  Ahoj, omlouvám se, že zas píšu, ale: v jedné nástěnce, už nevím v jaké, Lékařský říkal, že se nějak dá vypnout AZJ, a já jsem se jen chtěla zeptat jak...

  Jo a taky chci popřát Alíkovi k narozeninám, které včera měl.

  sarinka01_queenisthebest

  Ahoj,
  vypnout v určitém úseku AZJ jde příkazem (prostě), zapíná se pak zpátky příkazem (azj). Hodí se to asi skoro jen na psaní ukázek AZJ. ;-)

  Jo a děkujeme za přání, jménem celého týmu. :-3

  předchozí 1 další