Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Masturbace Alík radí dětem

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku
  Bude mi 14 let a chci se zeptat jesli je normální v 14ti masturbovat?
  Zatím nikdo z mojí rodiny to neví a bojím se až to zjistí.
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 29. června

  Ahoj kluku,

  Masturbace představuje naprosto normální, přirozenou a zdraví prospěšnou činnost, a to nejen ve 14 letech. Podle různých výzkumů sexuálního chování dětí a dospívajících (např. Kinsey 1998, Bancroft 2003 aj.) většina chlapců i dívek začíná vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, další pak tuto činnost vykonávají od puberty.
  Neobvyklé by spíše bylo, kdybys ve svém věku masturbaci nevykonával.

  Masturbace je tvoje osobní záležitost, do které nikomu z rodiny nic není. Samozřejmě to platí za předpokladu, že tuto činnost vykonáváš v soukromí. Jinak není důvod se kvůli masturbaci znepokojovat.

  Jedná se sice o velmi soukromou a důvěrnou aktivitu, která však sama o sobě není nijak „škodlivá“ nebo „závadná“. Neexistuje žádná seriózní vědecká studie, která by prokazovala jakoukoliv „škodlivost“ masturbace.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Ochlupení

  Dory den ještě jsem se chtel zeptat když se vyholim žiletkou úplně, že ty chlupy nebudou vidět, tak jestli už neporostou nebo ano? (ano je to nebezpečné ale zastřihávání nůžkama zabere hodně práce a stejně se nevyholim do čistá a depilační kremy nechci)
  Dekuji

  kluk, 14 let, 27. července

  Ahoj kluku,

  I po oholení dohladka bude růst chloupků pokračovat. Chlupy dorůstají tempem okolo 1 cm za měsíc, přičemž každý chlup roste přibližně 6 měsíců, a tudíž dorůstá do délky okolo 6 cm.
  Po oholení ochlupení doporučuji ošetřovat oholená místa pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. Jinak hrozí zarůstání dorůstajících chloupků a následná zánětlivá reakce v podobě červených pupínků.

  Moje tělo - kluci

  Kondomy

  Dobrý den, za chvíli mi bude 15 let a chtěl bych se zeptat na kondomy. Jaké vybrat, když jsem ještě žádné neměl? Podle čeho se řadí? Já bych si je chtěl koupit, až mi bude 15, a být připraven kdyby něco. Je lepší si je koupit online nebo osobně? Předem moc děkuji za odpověď.

  Ahoj Vojto,

  Existují různé druhy kondomů, které se dělí například podle použitého materiálu. Kondomy se vyrábí převážně z latexu, ale protože okolo 4% lidí má na latex alergii, vyrábějí se i kondomy bezlatexové. Jejich cena je však několikanásobně vyšší, než cena „obyčejných“ kondomů.

  Kondomy se dále odlišují tzv. nominální šířkou. Naprosté většině uživatelů (okolo 90%) vyhovuje standardní nominální šířka 52 – 56. Naproti tomu délka je v podstatě u všech kondomů stejná, protože není nutné, aby kondom pokrýval celý penis, ale tu jeho část, která se při pohlavním styku zavádí do těla partnerky. A naopak, pokud je kondom „moc dlouhý“, stačí ponechat jeho část srolovanou.
  Kromě toho existují i kondomy barevné, případně aromatizované (s „příchutí“).

  Pro běžné užívání postačí základní typ, jímž je latexový kondom běžné nominální šířky.

  Pokud si chceš pořídit kondomy pro nácvik jejich nasazování (což mohu jedině doporučit, protože až budeš kondom jednoho dne doopravdy potřebovat, nebude ti jeho nasazení činit potíže, protože už jej budeš mít vyzkoušené), bohatě ti postačí běžný kondom, který se prodává v drogerii. Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí, může si jej tedy koupit kdokoliv. Pokud by ti prodejce odmítl kondom prodat z důvodu „nízkého věku“, dopustil by se diskriminace zákazníka, protože neexistuje žádný zákon ani vyhláška, jimiž by byla stanovena jakákoliv věková hranice prodejnosti kondomů.

  Až budeš potřebovat kondom pro ochranu při pohlavním styku, doporučoval bych jej zakoupit raději v lékárně. V lékárnách se sice prodávají převážně kondomy stejného typu, jaké lze zakoupit i v drogeriích, avšak v lékárnách bývají pečlivěji dodržovány zásady skladování zboží.

  Moje tělo - kluci

  Sklon penisu při erekci, černá tečka, předkožka

  Ahoj alíku, mám takovej dotaz. Je normální že když mám erekcí tak mám penis jakože vertikálně a když ho zkusím dát horizontálně tak je to nepříjemný a hned to půjde zpátky do vertikální polohy. Taky mám na koulích divnou malinkou černou tečku co vypadá jako piha, co by to mohlo být? A proč nemůžu stáhnout předkožku za žalud, je to fimóza nebo čím to je?

  Kluk, 12 let, 20. července

  Ahoj kluku,

  Při erekci může penis svírat s tělem různě velký úhel. Ten je dán především délkou a pružností vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Zatímco u některých chlapců směřuje penis při erekci rovně dopředu, u jiných je více či méně zdvižen vzhůru, méně často směřuje dolů. Směřování penisu vzhůru je naprosto normální a jedná se o nejčastější z výše uvedených variant.

  „Divná malinká černá tečka“ na šourku může být skutečně piha, ale pokud je jen velmi drobná, mohlo by se jednat o tzv. komedon.
  Komedony vznikají v místě, kde došlo k ucpání vývodů kožních mazových žlázek, jedná se tedy o jakousi obdobu akné. Černé zbarvení je dáno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu, což je látka obsažená ve svrchní vrstvě pokožky. Komedony nepředstavují zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu.

  Pokud jde o obtíže při přetahování předkožky, odkazuji na odpověď na tvůj dotaz ze dne 24. května 2021.

  Moje tělo - kluci

  Zhnisané palce u nohou

  Brý den.. Mám jeden problém a to takový že mi ze zarostlých nehtů zahnísaly oba palce na noze, ALE nehty mi už odrostli s tím že palec pořád hnísá a teče mi často po stranách nehtu hnis a někdy i krev, jedná se o infekci či něco jiného?

  kluk, 13 let, 12. července

  Ahoj,
  je velmi těžké radit se zdravotními problémy na dálku a online, ale dle tvého popisu bych řekla, že zhnisání bude mít pravděpodobně souvislost se zarostlými nehty. U infekce spojené se zarostlými nehty se doporučují hypermanganové nebo řepíkové koupele. Lékárníci ještě obvykle doporučují mast či roztok Betadine, nebo mast Ichtoxyl. Nicméně určitě by bylo dobré, aby se na tvůj problém podíval lékař a posoudil, jaká je jeho příčina a jaká bude také nejlepší léčba, aby ses hnisajících palců nejen zbavil, ale také aby se už tento problém do budoucna neopakoval.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Motání hlavy

  Ahoj,
  Mám takový problém. Někdy když se rychle zvednu, tak se mi zamotá hlava a někdy i vidím barvy před očima. Nevím co je a bojím se, že je to něco vážného.

  kluk, 13 let, 15. července

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařka a u většina zdravotních dotazů odkazujeme na návštěvu ordinace, ve tvém případě si dovolím udělat výjimku. To, co popisuješ, jsou totiž úplně běžné projevy lidí, kteří mají nižší tlak. Určitě se nejedná o nic vážného a stačí, když se budeš zvedat pomaleji a točení hlavy zmizí. Podobným „problémem“ trpí spousta lidí a rozhodně se nemusíš obávat, že by tvé zdraví bylo ohroženo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Uvolňování předkožky

  Ahoj poradno,

  mám takový problém, který je tu celkem běžný, ale stejně bych s ním potřeboval poradit.

  Mám totiž problém s přetahováním předkožky. Zatím jsem si předkožku přes žalud stáhl pouze dvakrát v klidovém stavu. V lednu půjdu na patnáctiletou prohlídku a to už bych chtěl aby mi šla předkožka přetáhnout bez problémů. Myslím, že kdybych předkožku přetahoval často, tak bych mi to za chvíli šlo lépe. Jenomže když jsem si ji přetáhnul, tak to bylo hrozně nepříjemné, ne že by to bolelo, ale prostě hrozně nepříjemné, takže se mi to teď nechce moc dělat. A já moc nevím co mám dělat aby to pro mě bylo příjemnější, nebo jestli mám jenom přetrpět ten nepříjemný pocit a on se časem ztratí?

  Předem děkuji moc za odpovědi a Váš čas

  Tomáš

  Tomáš, 14 let, 12. července

  Ahoj Tomáši,

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců lze předkožku bez obtíží přetahovat již v dětství, u jiných je to možné až během puberty či v jejím závěru. Je možné, že u tebe dosud přetrvává relativní zúžení předkožky, případně i částečná konglutinace neboli „slepení“ mezi žaludem a vnitřním listem předkožky.

  Proces uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím každodenním zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti – panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum apod.), případně pomocí kortikoidní masti (nejčastěji se k tomuto účelu používá triamcinolon, který se však vydává pouze na lékařský předpis), avšak je třeba se vyhýbat pokusům o její násilné přetažení, při němž by mohlo dojít k poranění a následnému zjizvení.

  Podrobnější informace najdeš v publikaci „Moje knížka o předkožce“, která je zdarma dostupná na adrese https://www.puberta.info/_files/200000047-06a0506a07/Moje_knizka_o_predkozce.pdf.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj Alíku a spol.
  Chci se zeptat jak se dá zbavit závislosti na masturbaci. Četl jsem že když si někdo vytvoří závislost na masturbaci v mládí tak může mít později problém se sexuálním životem.
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 13. července

  Ahoj kluku,

  Masturbace představuje naprosto normální, přirozenou a zdraví prospěšnou činnost. Představa, že by vykonávání masturbace v mládí mohla způsobovat obtíže v pozdějším pohlavním životě, je naprosto mylná a je v rozporu s výsledky seriózních vědeckých výzkumů.

  Hovořit o nějaké „závislosti“ na masturbaci je velmi problematické, jedná se totiž o normální způsob uspokojování jedné ze základních biologických potřeb. Pokud bychom měli hovořit o závislosti na masturbaci, mohli bychom stejně tak dobře hovořit o závislosti na dýchání nebo na přijímání potravy či tekutin.
  Nějaké zásadní omezování masturbace rozhodně nedoporučuji, protože by mohlo vést k narušení tvého duševního zdraví.

  Moje tělo - kluci

  Zvýšené ukládání tuku, ejakulace, rozměry penisu

  Ahoj, chtěl bych se zeptat na 3 problémy:

  1. Moje váha se nijak nezměnila (stále vážím stejně) ale udělalo se mi břicho - co mám dělat, abych nebyl tlustý?
  2. Při masturbaci, když mě začne pulzovat penis, tak za chvíli místo ejakulace vystříkne moč - (vždycky), jak na to, abych ejakuloval?
  3. Jaký jsou normální (průměrný) rozměry penisu v 13/14?
  kluk, 13 let, 7. července

  Ahoj kluku,

  1) Zvýšené ukládání tuku na některých částech těla může být v tvém věku způsobeno hormonální nerovnováhou, respektive výkyvy hladiny pohlavních hormonů v krvi. Během několika měsíců by se tento stav měl upravit sám. Samozřejmě se můžeš pokusit i zhubnout, neměl bys však přímo hladovět nebo se vystavovat nadměrné fyzické zátěži.

  2) Je docela dobře možné, že se v tvém těle dosud netvoří ejakulát (sperma), případně dosud není plně vyvinut tzv. ejakulační reflex. První ejakulace se dostavuje nejčastěji mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem věku, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Důvody ke znepokojení by nastaly až v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení 15 let věku. Pokud jde o únik moči v závěru masturbace, ten může být způsoben nervovým podrážděním v oblasti malé pánve. Nejedná se však o žádnou poruchu.
  Nemusíš se obávat, že při masturbaci „děláš něco špatně“, nebo že bys měl něco dělat „lépe“. Spíše jde jen o to, že tvoje tělo se teprve vyvíjí.

  3) Především je třeba zdůraznit, že „normální“ rozměry znamenají něco jiného, než rozměry „průměrné“. Průměr je součet všech hodnot vydělený počtem těchto hodnot. U některých chlapců je penis větší, u jiných menší, přičemž průměr vyjadřuje jakousi „prostřední“ hodnotu. Naproti tomu normální jsou takové rozměry, které se mohou vyskytovat u jedince, který netrpí žádnou vrozenou či vývojovou vadou nebo poruchou.
  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí podle různých studií v klidovém stavu 5 až 7 cm (6 ± 1 cm) a při erekci 11 až 14 cm (12,5 ± 1,5 cm). Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm (7 ± 1 cm) v klidovém stavu a 13 až 15 cm (14 ± 1 cm) při erekci. Uvedené rozměry však představují pouze průměr, nikoli normu. Za normální lze u chlapce ve věku 13 let považovat takový penis, jehož délka při erekci činí alespoň 4,4 cm, u chlapce ve věku 14 let je to 5,2 cm. Za abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis) se totiž považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je alespoň dvaapůlkrát nižší, než průměrná hodnota pro daný věk po odečtení standardní odchylky (což je to číslo, které ve výše podaném přehledu následuje za znaménkem ±).

  Moje tělo - kluci

  Masturbace a točení hlavy

  Ahoj,
  Dneska jsem masturboval, ale bylo to divný. Na konci jsem neejakuloval, i když jsem už cítil že je konec. Trochu se mi motala hlava. Nevíte čím to mohlo být?
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 4. července

  Ahoj kluku,

  Vykonávání masturbace nemusí vždy vést k dosažení ejakulace (výronu semene), a to zvláště u mladých chlapců, kteří dosud nemusí mít zcela vyvinutý tzv. ejakulační reflex.

  Vzhledem k točení hlavy, o němž se v dotazu zmiňuješ, by obtíže s dosažením ejakulace mohly být způsobeny také krevním tlakem neboli hypotenzí. Zřejmě se však jedná pouze o dočasný stav. Pokud se tebe točení hlavy, mdloby či pocity nevolnosti při vstávání nedostavují opakovaně, není důvod ke znepokojení.
  Snad jen v případě, že by se ti hlava točila častěji, případně bys měl pocit ztráty rovnováhy, by bylo vhodné nechat si změřit krevní tlak.

  Moje tělo - kluci

  Obezita a rozměry penisu - zanořený penis

  Chtěl jsem se zeptat, afektuje nějakým způsobem váha/obezita růst a velikost penisu?

  kluk, 13 let, 4. července

  Ahoj kluku,

  Obezita bývá příčinou částečného zanoření penisu. Spočívá v tom, že penis je více či méně „schovaný“ v nadměrné vrstvě tukové tkáně v oblasti podbřišku.
  Avšak zanořený penis nemusí být sám o sobě abnormálně malý. Ve skutečnosti mohou být rozměry zanořeného penisu normální a jediný problém spočívá v tom, že jeho větší část je „schovaná“ pod vrstvou tuku.Růst rozměrů penisu zpravidla není jeho zanořením ovlivněn.

  Řešením problémů se zanořeným penisem může být zhubnutí, tedy redukce nadměrně silné vrstvy tělesného tuku. S tím, jak se vrstva tuku odbourává, dochází k postupnému „vysvobození“ penisu z jeho „tukového zajetí“. Jinak řečeno, po zhubnutí vystupuje na povrch těla větší část penisu, než jaká vystupovala v době před zhubnutím.

  Moje tělo - kluci

  Zduřelé mazové žlázky

  Ahoj alíku, už mi bude skoro 15 let a už asi rok mám za předkožkou 3 takový vyrážky, který bych přirovnal asi k akné. Nevím co to je bojím se, že je to nějaká pohlavní nemoc, a zajímá mě jestli by s tím šlo něco dělat, nebo pouze čekat až to zmizí. Taky by mě zajímalo jestli bych s tím v mládí v budoucnu neměl problém u partnerky, bojím se, že by jsem ji tím odradil, nebo dokonce nakazil, samozřejmě bych v takovém věku použil kondom a nic by se nejspíš nestalo, ale ptám se alespoň jen tak ze zajímavosti, abych kdyžtak dával pozor. A taky jestli bych ji tím mohl nějak nakazit.

  kluk, 14 let, 30. června

  Ahoj kluku,

  Neobvyklé útvary, které popisuješ, jsou zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Jejich zvětšení souvisí s nárůstem produkce kožního mazu, k němuž dochází v důsledku hormonálních změn, jimiž prochází organismus dospívajícího člověka.
  O pohlavní nemoc se nejedná, ostatně k tomu, abys onemocněl pohlavní chorobou, bys musel mít kontakt s pohlavně nakaženou osobou. Proto i obavy, že bys mohl „nakazit“ budoucí partnerku, jsou zbytečné.

  Zvětšení mazových žlázek nepředstavuje zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu. Někteří dospělí lidé si je nechávají odstraňovat laserem, což však nemohu doporučit, protože na místě laserově vypálených či jinak odstraněných mazových žlázek mohou vznikat jizvičky, které jsou nakonec ještě nápadnější, než byly původní mazové žlázky. Výsledný kosmetický efekt tedy může být paradoxně ještě horší, než původní stav.

  Kvůli tomu, že bys mohl dívku „odradit“, by ses neměl trápit. Není příliš pravděpodobné, že bude tvoje pohlavní orgány zkoumat tak dopodrobna, aby si všimla zvětšených mazových žlázek. Nehledě k tomu, že je docela pravděpodobné, že i na pohlavních orgánech tvojí budoucí partnerky se tu a tam bude vyskytovat nějaká ta zduřelá mazová žlázka, neboť tyto kožní útvary se vyskytují i u dívek, například na rozhraní malých a velkých pysků či na záhybu nad klitorisem. Kondom bys při pohlavním styku měl použít v každém případě, ovšem ne kvůli zvětšeným mazovým žlázkám, nýbrž jako ochranu před neplánovaným početím a před přenosem infekčních onemocnění.

  Moje tělo - kluci

  Doba masturbace

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, je normální, že masturbuji pouze 1-2 minuty? Nemůže to být problém, když bych měl někdy pohlavní styk?

  kluk, 13 let, 29. června

  Ahoj kluku,

  Doba potřebná k dosažení orgasmu (tj. vyvrcholení) a ejakulace (tj. výronu semene) při masturbaci může být různě dlouhá. Jednu až dvě minuty však nelze považovat za abnormálně krátkou. Slovo „pouze“ zde tedy není zcela namístě.

  Při pohlavním styku se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pro masturbaci není žádný časový limit stanoven. Rozhodně se tedy nemusíš obávat, že budeš mít při pohlavním styku problémy, nehledě k tomu, že doba potřebná k dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku bývá obvykle delší, než doba potřebná k dosažení téhož při masturbaci.

  Pokud už se v pohlavním životě objeví problémy s předčasnou ejakulací, její nejčastější příčinou je nízká frekvence pohlavního styku, tedy nízká četnost jeho vykonávání. Například studie provedené ve Velké Británii prokázaly, že u párů, které mají pohlavní styk méně než třikrát za týden, je riziko předčasné ejakulace dvaapůlkrát vyšší, než u párů, které mají pohlavní styk nejméně třikrát týdně nebo častěji. K dalším příčinám předčasné ejakulace patří nesoulad mezi partnery, provázený stresem a psychickým napětím.

  Moje tělo - kluci

  Relativní zúžení předkožky

  Dobrý den, mám starost s předkožkou.
  V klidovém stavu mi predkozka přetáhnout jde, ale při erekci ne zcela. Chci se zeptat jestli může nastat nějaký problém, třeba při používání kondomu.

  Děkuji za odpověď

  kluk, 15 let, 23. června

  Ahoj kluku,

  Jestliže lze předkožku bez obtíží přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, které nemusí být důvodem ke znepokojení. K uvolnění relativního zúžení předkožky dochází v naprosté většině případů spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu, a to zpravidla do konce puberty.

  Proces uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím každodenním zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti). Avšak je třeba se vyhýbat pokusům o její násilné přetažení, při němž by mohlo dojít k poranění.

  Používání kondomu by nemělo činit obtíže, protože kondom zpravidla tak jako tak fixuje předkožku v určité poloze. Navíc je pravděpodobné, že k uvolnění relativního zúžení předkožky dojde ještě dříve, než vůbec budeš kondom potřebovat.

  Moje tělo - kluci

  Černá tečka na zubu

  Dobrý den, potřebují rychle pomoct, na vysvědčení jedem k zubaři a já se strašně bojím, začal jsem se dívat na zuby a viděl jsem twkovou černou tečku ( zuby mě nebolí, nemám je citlivé) pak jsem hledal na internetu a prek to může být pigment, že se kaz pozná podle toho že se kolem zbarví do křídově bílé barvy takže co to může být? Děkuji

  kluk, ??let, 22. června

  Ahoj,
  chápu, že se zubaře bojíš. S tímto strachem se potýká spousta lidí a není ničím neobvyklý. Bohužel se s ním nedá udělat nic jiného, než najít takového zubaře, který ke svým pacientům přistupuje citlivě a ošetření u něj nejsou nepříjemná a bolestivá.
  Co se týká černé tečky, kterou jsi objevil na svém zubu, nedokáži bohužel posoudit, o co se jedná, protože nejsem zubařka a i kdybych byla, stejně bych na dálku a online nedokázala stanovit diagnózu. Určitě existuje varianta, že se o kaz jednat nemusí, protože já sama mám podobnou tmavší skvrnku na zubu už řadu let a jde skutečně o pigment. Jak tomu však je konkrétně ve tvém případě může říci opravdu jen zubař při fyzické návštěvě. Držím ti palce, aby se nejednalo o kaz, a pokud ano, aby byl jen miniaturní a jeho ošetření nebylo nepříjemné.
  Měj se hezky!
  Bára