Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Vysněný biatlon Alík radí dětem

  Sport

  Ahoj. Už jsem se ti na něco ptala ale mám ještě jeden problém. Tentokrát s rodiči. Chtěla bych dělat biatlon. Vážně moc, teď jsou sice prázdniny, e stejně se ptám. O tom, že zkusím biatlon sním už od šesti, což je šest let, ale nevím co na to moji rodče řeknou, protože nemusí sport. No a toho jsou moje problémy.

  1. Nevím jak o tom mám rodičům říct
  2. Nejbližší klub je asi 10 minut od místa, kde bydlím a rodiče nechcou, abych nekam dojížděla, i když by to bylo v pohodě, mohl by mě tam vozit taťka, který v roce městě pracuje, ale jen zpět.
  3. Už chodím do zumby a biatlon bude asi hodně drahý. Ale taky chodím ještě do dvou kroužků, ale ty bych zvládla oželet.
  4. Já nejsem moc sportovní typ. Sport mě baví a vážně hodně, ale prostě při běhu jsem strašně pomalá.

  Nevíte, jak to říct rodičům? Mě by se ulevilo, kdyby o tom věděl někdo jiný než já a můj deník a taky můj plyšáky

  Já mám problém říct o komukoli cokoli a je to pro mě těžké, hlavně mluvit o sportu s rodiči.

  holka, 12 let, 11. července 2021

  Ahoj,

  líbí se mi, že chceš jít za tím, co Tě baví a o čem sníš. Biatlon je všestranný sport, ve kterém můžeš uplatnit nejenom talent, ale i další vlastnosti, jako vytrvalost, píle, schopnost se soustředit a mnohé další. Je vidět, že se o svůj vysněný sport zajímáš - zjistila sis, kam bys mohla chodit a jsi ochotná se pro něj vzdát dalších kroužků. Nyní uvažuješ, jak říct rodičům, že by ses chtěl biatlonu věnovat.

  Někdy je opravdu těžké říci rodičům, co si přejeme a co bychom chtěli. Zkus se na to dopředu připravit. Můžeš mít třeba nachystané nějaké fotografie ze závodů - z časopisu nebo na mobilu či tabletu, a hlavně všechny informace, které by je mohly zajímat.
  Předem zkus říct rodičům, že bys s nimi chtěla o něčem mluvit - můžeš začít u toho z nich, ke komu máš blíž. Můžeš třeba připravit jejich oblíbený nápoj, zkusit si s nimi v klidu sednout. Pak je to jen o tom s nimi sdílet, že máš biatlon moc ráda a že bys ses mu chtěla věnovat. Můžeš jim povědět, jaký máš plán: že se vzdáš dvou dalších kroužků, cestu na klub si zajistíš (třeba) sama, zpátky by Tě mohl vyzvednout táta. Můžeš rodičům nabídnout něco, čím bys jim Ty udělala radost - nějakou další domácí práci nebo aktivitu apod. Můžeš se také zeptat, za jakých okolností by rodiče souhlasili.

  Můžeš na to také jít odjinud - najít si jiného dospělého, kdo by se za tebe přimluvil - babička, děda, další příbuzní… Možná by to pomohlo - jednak Tobě, protože bys na to nebyla sama, a také, že by na dospělého člověka rodiče dali více.

  Taky mě napadá, že bys mohla najít někoho, kdo do klubu chodí a zkusila se s ním seznámit, abys věděla více a možná i našla způsob, jak do klubu jezdit. I tento člověk by mohl pomoci rodičům ukázat, že biatlon by pro Tebe mohl být vhodný.

  Píšeš také, že neběháš moc rychle - člověk může trénovat a postupně se zlepšovat. To můžeš dělat i teď, bez klubu. Zlepšovat si kondici, výdrž, rychlost, v klidu a postupně. Běhat můžeš vlastně kdekoliv a tím se na svůj vysněný sport připravovat.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Mám dělat atletiku?

  Ahoj , chtěla bych se zeptat je mi čerstvě třináct a chtěla bych začít atletiku ale nevím jestli není už pozdě. Měřím 155 cm a vážím 43 kg docela mi jde sprint a určitě bych hodně trénovala. Dříve jsem dělala disco show dance je to docela těžké a musela jsem hodně trénovat ale náš klub skončil hlavní vedouci trenérka šla na mateřskou a jeji maminka je na tom zdravotně špatně už jsou to 3 roky asi už nikdy tento klub nebude . A tak jsem si vybrala atletiku ale bojím se že tam nezapadnu . Předem děkuji za odpověď .

  holka, 13 let, 12. září

  Ahoj,

  oceňuji, že chceš dělat nějaký sport a věnovat se pohybu. Chápu Tvou nejistotu ohledně začátku nového sportu. Doposud jsi byla zvyklá spíš tancovat, teď by Tě zajímala atletika. Každopádně jsi sportovně založená, jsi zvyklá trénovat a chybí Ti to. Nedokážu Ti odpovědět, zda je nebo není v Tvém věku pozdě, nejsem na to odborník. Na to by Ti dokázal/a nejlépe odpovědět vedoucí daného kroužku, trenérka anebo možná i učitel/ka tělocviku. Říkám si, že za vyzkoušení nic nedáš, uvidíš, zda Tě to bude bavit. Dá se to dělat i jen tak pro radost, bez záměru soutěžit a vyhrávat. Záleží na Tobě a na tom, co od sportu očekáváš. Každý z nás si může zvolit, čemu se bude věnovat, ať už na to má ty nejvhodnější předpoklady anebo třeba ne. Napadá mě, že si můžeš zkusit zajít na pár cvičných lekcí a sama podle svého pocitu nejlépe poznáš, zda se na to hodíš a bude Tě to bavit. Věk v tom nemusí hrát zásadní roli.

  Držíme Ti palce a přejeme Ti hezký podzim.
  Modrá linka

  Sport

  Jaký dělat sport?

  Ahoj, rada bych vice sportovala i pres moje omezeni. Mam totiz svalovou hypotonii a kvuli tomu jsem pohybove hodne pozadu a nemuzu delat spoustu veci co delaji moji vrstevnici. Mam velkou sanci na zlepseni, ale nemam moc moznosti jak se vice hybat. Rehabilitace mozna taky pomaha, ale chtelo by to nejaky rozumny sport ktery zvladnu. Leda asi plavani a trikolka (ktera ale neni zadarmo...). Ale ja bych rada hrala i nejaky micovy hry treba v nejakym tymu nebo jezdila na skateboardu, ale zas ta blba hypotonie a hlavne bolest nohou. Chodit muzu. Nenapada vas, jak bych teda mohla sportovat nebo se alespon smirit s omezenyma moznostma? Pohyb mam rada.

  holka, 12 let, 16. srpna

  Ahoj,

  je mi líto, že se potýkáš s hypotonií, která Tě pohybově omezuje. Moc oceňuji, že se přesto snažíš hledat způsoby, jak bys mohla svému tělu pohyb dopřát. Píšeš, že nemáš moc možností, jak se více hýbat. Nejsem si jistá, zda to myslíš kvůli svému omezení, anebo protože nemáš přístup ke sportu obecně. Zmiňuješ plavání a tříkolku, je vidět, že nad tím přemýšlíš a už Tě i napadají možnosti. Myslím, že nejlépe by Ti dokázal poradit odborník, fyzioterapeut. Pomohlo by, kdyby ses obrátila na rodiče, že bys ráda sport konzultovala s odborníkem a oni by Tě k nějakému objednali.

  Líbí se mi, že dokonce sama zmiňuješ také potřebu smíření se, že Tvé tělo je schopno omezeného pohybu. Myslím, že to je také velmi důležité, abys mohla spokojeně žít a dokázala tak své tělo mít ráda. Není na to jednoduchá rada. Sebeláska a sebepřijetí je důležité téma pro každého, nejen pokud máš nějaké tělesné omezení. Můžeš začít tím, že si jednou za čas řekneš, za co jsi svému tělu vděčná, co dobře zvládá. Také si můžeš dávat pozor na to, jak o svém těle přemýšlíš a co sama sobě říkáš. Pokud bude Tvůj vnitřní hlas laskavý a pečující, budeš mít své tělo víc a víc ráda a budeš ho přijímat i s jeho omezením. Pokud by se Ti to nedařilo a Tvá hypotonie Tě nadále trápila, můžeš to konzultovat i s psychologem.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Sport

  Chci skateboard

  Ahoj, chci se zeptat. Chtěl bych Skateboard, ale mamka mně ho nedovolí. Myslí si, že bych mohl mít z něho např. otřes mozku nebo zlomenou nohu. Je nějaké vybavení, aby se mně tohle nestalo? Nebo jak jí mám přemluvit?

  kluk, 13 let, 12. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že chceš skateboard. Zároveň chápu i Tvou mamku, že má o Tebe strach. Není žádný návod, jak mamku přesvědčit. Můžeš mamce ale ukázat, že starost o své bezpečí bereš vážně i Ty. Můžeš si třeba načíst návod, jak se na skateboardu chovat a jak se chránit. Můžete na internetu hledat i s mamkou. Pro příklad můžete zkusit třeba tento článek: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/dopravni-vychova/interaktivni-dopravni-vychova/3-hrajeme-si-v-parku/10-bezpecne-na-skateboardu. Více informací najdete v metodickém listu.

  Prima léto Ti přeje
  Modrá linka

  Sport

  Jak začít s orientačním během?

  Ahoj Alíku,
  mám nový dotaz. Chci dělat orientační běh. Jenže nejbližší klub je 20km daleko a taky nevím jestli bych to stíhala. Nevíš jestli je nějaká možnost abych mohla dělat orientační běh. Miluji běh i zeměpis tak si myslím že je to ideální sport pro mě. Děkuji ti za jakoukoliv radu $>

  holka, 11 let, 28. června

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys začala s orientačním během, ale nejde to tak snadno. Zní to, že víš, čemu se chceš věnovat, co by Tě bavilo. To je cenné a moc bych Ti přála, aby sis to mohla splnit. Nejdůležitější mi přijde domluvit se s rodiči a říct jim, že bys opravdu moc chtěla začít tenhle kroužek a říct jim důvody, proč. Spolu pak můžete promyslet, jaké jsou možnosti a zkusit zkombinovat Tvůj čas a dopravu na místo kroužku. Možná máš nějakou kamarádku z okolí, která by se taky ráda přidala a doprava tam by byla snazší – ať už spolu nějakým autobusem/vlakem nebo s rodiči jedné z vás. Neboj se zkusit jít za tím, co Tě láká a snad Ti to vyjde tak, jak si přeješ, anebo alespoň nějaká podobná varianta.

  Hodně radosti nejen ve volném čase přeje
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj poradno, potřebuji poradit. Chodím do jednoho kroužku, budeme mu říkat M. V M když děláme sestavy, tak ikdyž se opravdu hodně snažím, nikdy jsem trenerce/ovi nic neudělala a i tak mě pomlouva a po každé sestavě na mě akorát začne řvát, že toto dělám špatně a toto a toto.. je mi z toho vždycky hrozně smutno, protože se snažím opravdu jak nejvíc můžu a i si doma na to vždycky ještě navíc cvičím abych to v M uměla, ale nikdy to podlé trenera/ky není dokonale. Neustále mě srovnává s jinýma holkama a dokonce jednou přišla do M jedna holka a trener/ka ji hneď naučila mou sestavu a střídá se semnou. Je mi to líto, protože i přes moji snahu, mě jen shodí a vymění.. vždycky jsem z toho vystresovana, je mi to líto, protože se vždycky nadru a ještě mi trener/ka rika, ze jsem tlusta a ze se na M vubec nehodim. Ale to neni pravda, protoze nejsem tlusta.. Mam skoro plochy břicho a i chodím ve volném čase běhat. Jsem u toho už hodně zoufala, protože ikdyž se snažím tak to nikdo neoceni..

  Anonym, 12. května

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí chování trenérky vůči tobě v jednom sportovním kroužku. Přijde ti, že tě nespravedlivě hodnotí a nikdy neocení tvou snahu, kterou do tréninku dáváš. Rozumím tomu, že se pak cítíš zoufalá,jsi smutná a hlavně vystresovaná na každém tréninku. Doporučila bych ti abys zkusila si té trenérky nevšímat. Říkej si, že ten kroužek děláš sama pro sebe, protože tě baví a chceš trénovat, aby ses v něm rozvíjela. Můžeš se porozhlédnout po nějakém jiném, podobném a přejít do něj, pokud to půjde. A vedle toho zkus najít způsob jak se na tom kroužku uklidnit abys nebyla pak tolik ve stresu, protože to pak může tvůj výkon opravdu ovlivnit. A když je z tebe cítit to napětí, tak to může působit horší než to skutečně je. Pokračuj v tom svém domácím tréninku. To je určitě dobrý nápad. Najdi si třeba na youtube ukázky toho stejného sportu či tance a pozoruj to. A vnímej, že tě ten pohyb prostě baví a těší, tak jak je a říkej si, že se u toho cítíš dobře. Je potřeba si pro sebe najít ten vnitřní dobrý pocit. Ten ti pomůže se cítit víc uvolněná a přirozená. Každý se to musel jednou učit, i ti největší mistři v tomto tvém sportu. A soustavný trénink ovoce přináší, tak se neboj u toho vydržet a říkej si, že to prostě překonáš, protože ti to za to stojí. Trenérka je sice trenérka ale není to důvod, proč se tomuto sportu věnuješ a proč tě baví. Nedělá to pro ní ale sama pro sebe. To si zkus stále opakovat. Je potřeba se zbavit toho napětí a ono se i pak uvolní víc tělo. To víš, že bys v tom potřebovala povzbudit a občas ocenit. Tomu rozumím, že ti to chybí a stresuje tě, že trenérka tě pouze kritizuje. Zkus se o tom bavit s kamarádkami, co tam chodí s tebou. Zeptej se na jejich názor jak ti to jde. Nebo někoho jiného, kdo tě u toho viděl. A hlavně vnímej ty své hodiny práce na rozvoji v tomto sportu a říkej si, že se to prostě musí jednou projevit i navenek. Tak ti v tom moc držím palce. Poradce Centra Locika

  Sport

  Roztleskávačky

  Ahoj, moc bych chtěla chodit na cheerleading ale má to háček. Jezdívá se tam na soutěže a já už chodím na gymnastiku a tam se jezdíme na soutěže skoro každý víkend takže by se mi to s tím křížilo...... strašně moooooooc bych chtěla chodit na obě. Navíc mám spoustu dalších kroužků...Co mám dělat?😥

  holka, 15. května

  Ahoj,

  píšeš nám o cheerleadingu, kterému by ses chtěla věnovat – víkendové soutěže by se Ti ale křížily s gymnastikou, které se také věnuješ. Navíc máš i další kroužky. Chápu, že když má člověk spoustu zájmů, bývá těžké je nějak zkombinovat, anebo si z nich vybrat. Nevím, jak často se u cheerleadingu jezdí na soutěže, jestli je to každý víkend, či méně. Přemýšlím nad tím, že pokud by ses chtěla věnovat obojímu, je dost pravděpodobné, že se dostaneš do situace, kdy se Ti některé závody budou křížit. Když má člověk až moc aktivit, často se stane, že je potom ve výsledku tak přehlcený, že nemá pořádně energii na žádnou z činností. Říkám si, jestli by se to nedalo vymyslet tak, že se závodně budeš věnovat jen jednomu sportu a ten druhý dělat jenom rekreačně - nebo na závody jezdit méně často. Zkus tak nejprve zjistit, zda by bylo možné na cheerleading docházet i v případě, že by ses případných soutěží nezúčastnila.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Sport

  Únava po sportu + motivace k nějaké činnosti

  Ahoj všichni, chtěla bych se zeptat na otázku ohledně sportu. Ráda jezdím na kole a taky bych chtěla začít cvičit, ale problém je že já minuly rok kolo vůbec neměla a tento rok jsem na něm byla jen dvakrát. Jezdím se vzdáleným bratrancem a někdy se přidá i nějaký spolužák... Jenže mě vždycky na druhý den bolí strašně svaly a někdy mám problém se i postavit :D. Otázka zní za jak dlouho se mi to může ustálit že mě to nebude tolik bolet? Ještě jedna otázka, jak se dokopat k určitým věcem? (např, učení, úklid pokoje nebo třeba to cvičení) Děkuji

  holka, 13 let, 4. května

  Ahoj,

  děkujeme za dotazy, které jsi Alíkovi napsala. Zajímá Tě, za jak dlouho si zvykne tělo na zátěž z jízdy na kole, a také na to, jak se dokopat k nějaké činnosti.
  Určitě oceňujeme, že ses začala zabývat sportem, přiměřený pohyb prospívá nejenom tělu, ale i duchu. Začínat by se mělo vždy postupně, aby si tělo na zátěž zvykalo, pokud to tedy jde, nespěchej s velkými výkony a aktivitu přidávej tak, jak Ti to tělo dovolí. U každého člověka trvá jinak dlouho, než si tělo zvykne na jiný režim. Záleží na mnoha faktorech, jak tomu bude u Tebe, nevíme. Pomáhá také před zátěží (jízdou na kole) i po ní protáhnout svaly, případně si je namazat gelem či mastí, který Ti doporučí například v lékárně.
  „Dokopat“ se k nějaké činnosti někdy nebývá lehké. Pomůže, když si řekneme, proč chceme určitou činnost dělat a co nám to přinese, a určíme si čas, kdy se jí budeme soustředěně věnovat (třeba 10 minut, nebo samozřejmě více) a kdy si pak dáme přestávku. Je fajn u dané aktivity udržovat pravidelnost, klidně jí ze začátku věnovat méně času, který budeme prodlužovat, postupně si vytvoříme určitý zvyk, jako např. při čištění zubů, pak se nebudeme muset do aktivity tolik „nutit“. Také je dobré stanovit si odměnu, třeba nějaký dobrý nápoj, odpočinek, video apod. Když nějakou činnost dělá více lidí, jde to obvykle lépe, a nemusí být při tom ani spolu - například když se domluvíš s kamarádkou, že budete uklízet nebo se učit, každá sice doma, ale ve stejný čas, a pak si řeknete, jak vám to šlo, může to opravdu pomoci.

  Držíme palce, aby se Ti dařilo v tom, co děláš,
  Modrá linka

  Sport

  Chci na soustředění, ale jedeme na dovolenou

  Ahoj poradno, :->
  Mám další problém.
  Před půl rokem jsem si oblíbila jeden sport, a v létě je soustředění, a já tam příšerně chci. Pokud tam nepojedu nebudu mít další pásek, takže “propadnu“. Problém je v tom že to soustředění je ve stejný čas jako naše dovolená, a mohl celá rodina tam jede jen kvůli mě a já na to soustředění nepojedu;-(;-(.
  Jsem strašně smutná:-(.
  Nevíte co mám dělat?

  holka, 12 let, 25. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že chceš jet na soustředění, když Tě ten sport baví. V životě se nám však stane, že nemůžeme mít všechno, co si přejeme, někdy se musíme rozhodovat mezi více volbami.
  Domnívám se, že máš následující možnosti. Můžeš to zkusit se svou rodinou probrat, a pokud by souhlasili a bylo to pro všechny zúčastněné možné, můžete se pokusit změnit termín dovolené. Je to však něco, co nezávisí na Tobě a ostatní s tím nemusí souhlasit. Anebo se potom potřebuješ smířit s tím, že na soustřední letos nepojedeš. Můžeš si ale zkusit zjistit, jestli už by trenéři věděli, kdy bude soustředění v příštím roce a včas se doma domluvit, abyste na dovolenou jeli v jiném termínu. Také mě napadá, že získání pásku by nemělo záviset jen na tom, jestli pojedeš nebo nepojedeš na soustředění, umím si představit, že v obdobné situaci bude více lidí, nejen Ty. Můžeš si tedy zkusit od trenérů zjistit, jak to se získáním pásku přesně je, zda by byla i jiná možnost, než jet na soustředění, když už teď víš, že nebudeš moci jet.

  Přejeme Ti prima slunečné dny.
  Modrá linka

  Sport

  Rubikova kostka a zdraví

  Ahoj,
  omlouvám se že Vás obtěžuji s tímto dotazem, ale hledal jsem všude možně a nikde jsem nic nenašel.. Věnuji se speedcubingu (skládání Rubickovi kostky za co nejmenší čas), skládám co nejvíce to jde (4hodiny denně cca), a můj dotaz zní: Je možné z toho dostat karpální tunel zápěstí, nebo může to ovlivnit nějak moje zdraví? Hrál jsem dříve totiž PC hry, také několik hodin denně, a vím že rychlým klikáním na myš a mít zápěstí pořád v jedné poloze není úplně zdravé. Ještě jednou se omlouvám že Vás obtěžuji a budu se těšit na odpověď ☺️.

  kluk, 13 let, 28. března

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak funguje tvoje tělo a jaké dopady na zdraví může mít ta či ona činnost. Uvažuješ správným směrem: po dlouhou dobu opakované monotónní pohyby mohou být nezdravé (zdroj).
  Zkoušel jsem k tomu hledat více a našel jsem pár článků o psychologické závislosti na Rubikově kostce (zdroj), což je v podstatě přílišná obsese touto hračkou. Co se týče fyzických problémů, mohlo by hrozit „poškození z opakovaného namáhání“, známé jako RSI (Repetitive strain injury). Prevence spočívá v: rozcvičení a rozhýbání, pravidelných přestávkách, odpočinku v případě i mírné bolesti, případně chlazení namáhaného místa. Nejdůležitější asi je nepokračovat přes bolest. V případě problémů to prober s doktorem. Myslím, že pokud to nebudeš přehánět a budeš si dávat přestávky, nemělo by jít o nebezpečné hobby.

  Sport

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jaký typ lyží je na upravené, ale i neupravené sjezdovky, nejlépe na rychlostní lyžování.

  Děkuji.

  kluk, 14 let, 21. února

  Ahoj,
  záleží na tom, co myslíš těmi „neupravenými sjezdovkami“. Sjezdovky se obvykle upravují, neupravený terén bývá mimo ně – tam se pak jezdí tzv. freeride. Na ten se asi nejvíc hodí lyže přímo na freeride, které jsou širší, takže jejich větší plocha udržuje člověka výš, což se na neupraveném terénu, kde by se člověk jinak třeba propadával do sněhu, určitě hodí. Ale pozor, lyžování v takových podmínkách je opravdu náročné.

  Chceš-li lyžovat rychle, pak se hodí spíš naopak užší lyže. Záleží ale i na tom, jak dobře umíš lyžovat, protože užší lyže jsou méně stabilnější, takže je jejich ovládání složitější. Také je dobré brát v potaz třeba jestli jezdíš „šmýkaný“ nebo řezaný (carvingový) oblouk. Většina lidí tam v zatáčkách „šmýká“, což je zpomaluje, rychlejší carving, kdy se hrany zabořují do sněhu, a tím lyže zatáčí, jezdí málokdo.

  Nejlepší tedy bude, když si opravdu dobře rozmyslíš, kde a jak chceš jezdit a pak s rodiči zajdete do nějaké specializované prodejny. Tam ti určitě poradí mnohem lépe než kdekoli na internetu, můžete tam prozkoumat různé typy lyží a společně se rozhodnout, které právě pro tebe budou nejvhodnější. Navíc je výhoda, že ti na takových místech lyže i rovnou seřídí přesně tak, jak budeš potřebovat.

  Sport

  Basketbalový zápas

  Ahoj
  Mám strach stoho že nedám basketbalový zápas. Holky z týmu se na mě naštvou, přestanou se semnou bavit. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 21. února

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že jsi nervózní ze zápasu a je dobře, že se obracíš o radu. Nepíšeš však více o tom, z čeho konkrétně, jestli je ten zápas nějak zvlášť důležitý, jestli pochybuješ o svých schopnostech a z jakého důvodu, jestli máš pocit, že jsi slabší než ostatní holky, nebo jsi naopak dobrá a ony na Tebe spoléhají. V každém případě neexistuje žádný zaručený návod, co dělat. Poradit Ti může třeba trenér*ka nebo rodiče nebo někdo, s kým budeš více konkrétně mluvit o to, co Tě trápí, z čeho jsi nervózní. Také nevím, z jakého důvodu by se na Tebe měly holky naštvat. Každý sportovec má někdy dobrý a jindy horší den, někdy podává lepší, jindy horší výkony. Chci Tě tedy podpořit, abys se svými pocity nebyla sama, abys o nich mluvila s někým blízkým či trenérem, třeba i s holkama z oddílu (či ze třídy), se kterými budeš hrát.

  Přejeme Ti více podpory a klidu,
  Modrá linka

  Sport

  Aikido

  Ahoj, mam takovy dotaz...
  7 let jsem chodila na krav magu, ale ted uz jsem tam rok nebyla, ale tatka rikal, ze by bylo dobry tam zase zacit chodit... Mela jsem to tam dobre dostupný(asi 5 minut autobusem) no a chodila jsem 2x tydne, ale prostě uz mi to prijde slabí a vlastně k ničemu... Prislo mi prostě, ze bych se asi normálně neubránila a proste to bylo slabí...
  No a ted jsem docela dostala chut zase s bojovími sporty začít... Jsem blázen do japonska a strašně jsem si teď oblíbila aikido a uz jsem i koukala na nějake kurzi v praze... Ale mam pochybnosti... Na to prostě ja nemam postavu a fyzičku... A hlavně oni už tam mají rozjetý rok a vsichni by se tam znali a meli nejaky zaklad, ale ja bych byla uplne mimo a nikoho tam neznala a hned se ztrapnila... A hlavne nejbližší kurzi jsou asi 40min mhd a večer... Jako to by mi asi tolik nevadilo, ale i tak... Rikala jsem si, ze bych se zkusila nejaky spoluzacky zeptat, jestli by nechtela tam chodit se mnou, ale prostě si myslím, ze by žádná nechtěla, nebo nemela cas... Ale prostě sama by to asi nemelo smysl... Bych se tam strapnila a hlavne bych tam byla fakt jako sama a nikoho neznala...ale pro tento sport jsem se vážně nadchla a nevím co dělat...

  holka, 14 let, 30. prosince 2021

  Ahoj,

  člověk si má plnit své sny, proto si myslím, že bys do toho měla jít a nepřemýšlet dopředu, jak to dopadne, zda se ztrapníš. To všechno by se teprve ukázalo, nemá smysl předjímat. Zároveň každý nějak začíná a učí se vše krok po kroku, a proto si říkám, že i pro Tvé začátky budou mít ostatní na aikidu pochopení. Oslovit některou ze spolužaček nebo kamarádek je moc dobrý nápad, ve dvou se vše lépe táhne, toto oslovení kamarádek se může stát prvním krůčkem k naplnění Tvého snu. Prober svůj nápad i s rodiči, i kvůli časovým možnostem, ev. doprovodu cestou domů z večerního tréninku. Z toho, co píšeš, mi to zní tak, že Tě taťka v tomto nejspíše podpoří.

  Myslím na to, že když neuděláš nic, nic se ani nezmění. Pokud se do aikida přihlásíš a vyzkoušíš si jej v praxi, dozvíš se víc i sama o sobě.

  Přejeme Ti, ať máš v aikidu úspěchy. Úspěšný rok 2022.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj alíku a všichni ostatní
  Začala jsem chodit do sportovní střelby a chodím tam tak měsíc. Tréninky máme dvakrát týdně. Ale to není ten problém.
  Máme trenéra, který mě pořád kritizuje a mě už to prostě nebaví. Příště je to furt: ,,Vytoč hlavu!" ,,Napni loket!" ,,Ruka do kapsy." ,,Zvedej to v rameni."
  Nikdy mi neřekl, co mi jde. Vážně mi to vadí, už jsem se skoro rozbrečela. Já to prostě nezvládnu hodinu v kuse bez přestávky pořád zvedat. ;-(
  Říkala jsem to mamce, ale ta mi řekla jen, že ten kroužek hodně stál a že tam musím chodit ;-(
  Já už se tam vlastně nutim chodit a jediné, co mi pomáhá je náš druhý trenér, který mě párkrát pochválil.
  Já moc nevím, co mám dělat, můžete mi prosím poradit?
  Předem děkuji za odpověď $>

  holka, 12 let, 19. října 2021

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že se necítíš dobře ve sportovním kroužku, kde zažíváš pouze kritiku ze strany svého trenéra. Natolik to poznamenalo tvou motivaci, že už se ti do kroužku ani nechce chodit. Chci ti vyjádřit pochopení pro to, že ti za takových podmínek není v tom kroužku dobře. Určitě by ti tam bylo lépe, kdyby se k tobě i ten první trenér choval dobře a povzbuzoval tě pochvalou. Máš několik možností, jak se k tomu, co se ti děje postavit. Zkus si nejdříve říci, že je to prostě sportovní trénink a ten často bývá  přísný. Zvláště ze začátku, než se to trochu lépe naučíš. A pokud tě ta střelba baví, tak si můžeš říci sama pro sebe, že se nad to zkusíš povznést, nebrat si to osobně  a zaměřit se  na to, že se v té střelbě chceš zlepšovat sama kvůli sobě. A těší tě, že v tom děláš pokroky. Možná  se zkus nejdříve  zamyslet nad tím, jestli by to šlo překonat a najít si v tom kroužku něco, co tě těší. Budeš pak méně v napětí a je možné, že se k tobě začne chovat lépe i ten trenér. Třeba je v tom nyní tvůj velký strach z toho trenéra. A můžeš zkusit hledat způsob, jak se ho tolik nebát a brát to, co ti říká "sportovně". Třeba se ti tím uleví, když změníš k tomu všemu svůj postoj. A druhá možnost by mohla být ta požádat mámu, aby  si promluvila  s tím trenérem. A třeba se ho i přímo zeptala, zda-li si myslí, že je to sport pro tebe. Mohla by mu říci i tom, jak se v tom kroužku cítíš.  Komunikace vždy může vzájemné vztahy pročistit a uvolnit. A pak se na základě tohoto rozhovoru můžete s mámou dohodnout jestli má či nemá cenu abys do kroužku dál chodila. Samozřejmě chodit do kroužku, vůči kterému máš stále víc odporu, není dobré. Ale na druhou stranu můžete s mámou najít způsob jak ti ten kroužek zpříjemnit abys to nemusela už nyní vzdávat. Prostě zkuste s mámou přijít na způsob jak tě v tom kroužku podpořit. I to by mohlo být pro tebe povzbuzující a pomůže ti to překonat strach z toho nepříjemného trenéra. Také zkus pozorovat zda-li ten trenér takto kritizuje i ostatní děti v tom kroužku a vnímej jak se s tím ony vyrovnávají. Můžete si o tom s ostatními v kroužku promluvit a povzbudit se v tom navzájem. Prostě zkus o tom nyní pořádně promluvit s mámou či dalšími lidmi a uvidíš pak sama, zda-li se to v tom kroužku zlepší nebo ne a budeš přesvědčená o tom, že chceš raději z kroužku odejít. Myslím si, že když pak mámě předložíš své rozhodnutí a jasné důvody, s tím, že jsi pro to udělala co se dalo, tak by mohla lépe pochopit to, že už do kroužku nechceš chodit.

  Tak ti moc držím palce,

  Poradce Centra Locika

  Sport

  Ahoj alíku,
  už od jakživa mám problém s tím, že mám oproti ostatním nějak málo energie. Všichni okolo mě byly vždy narozdíl ode mě strašně akční. Nevím jestli je to tím, ale mám něco jako takový strach z míče. Nedokážu si představit, že bych byl například u fotbalu v brance. A to ani nemluvím o vybíjenené a míčových hrách obecně. Například když hrajeme fotbal tak jsu vždy ten na kraji co nic nedělá, protože narozdíl od ostatních nedokážu někomu kdo běží skočit do cesty a sebrat mu míč. Ani při klasické házené pořádně nedokážu chytit míč. Ne že bych nedokázal ten míč chytnout, ale něco uvnitř mi prostě nedovolí před ten míč který letí celkem rychle skočit a chytit ho. Což představuje celkem problém protože když třeba chodím s kamarády ven tak chtějí vždy hrát něco s míčem což mi nejde takže se tam pak nudím. Druhý problém je, že už mám tak rok problém se spaním. Vždy když jdu spát začnu přemýšlet nad všemi možnými věcmi které se mi nelíbí. Např. to že jsem malý, nebo to, že mám třeba nadváhu atd. Jsou to všechno věci které se vždy vynoří až před spaním. Když jsem neměl kamárady bylo to to, že jsem neměl kamarády a teď když už kamarády mám tak zas řeším to že jsem např. malej. Zkrátka si vždy něco najdu.

  Co s tím?

  kluk, 12 let, 9. října 2021

  Ahoj,
  každý má talent na něco, někomu jde vrhat se po míči a jiný je zase lepší v rybaření, v matematice nebo v počítačových hrách. Určitě je dobře zkoušet nové věci, třeba i ty, které nám úplně nejdou, ale rozhodně se nic neděje, když to nejde ani přes veškerou snahu. Na světě neexistuje člověk, kterému by šlo všechno. Zkus někdy klukům navrhnout jinou aktivitu, než míčové hry, nějakou, která tě baví.
  Před spaním máme někdy až moc času na přemýšlení. Někdy to může být užitečné, ale někdy nás mohou přepadat takto zatěžující myšlenky. Zkus si před spaním pustit nějakou audioknihu nebo nějaký podcast, který ti navodí jiné myšlenky. Když už tě takové výčitky napadnou, nepitvej se v nich a zkus cíleně přemýšlet nad něčím hezkým.
  Držím palce!
  Péťa

  Sport

  Cvičení

  Ahoj,

  chtěla jsem mít další dotaz ohledně cvičení. Cvičím tedy 4x týdně. O víkendu a ve středu mám vždy volno. Když cvičím 4x týdně tak běhám, posiluji a chodím na workoutové hřiště. Mě ale zajímá, jestli nějak cvičení může ovlivnit moji plodnost. A jestli třeba kvůli cvičení nemůžu být plodná. Každopádně stravuji se zdravě (zelenina, ovoce, bílkoviny, vláknina, ořechy) a další věci, mně přijde, že cvičit 4x týdně je dostačující, ale mám strach, aby to neovlivnilo moji plodnost. Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 16. srpna 2021

  Ahoj holko,

  Pravidelné cvičení nemá vliv ani na vývoj pohlavních orgánů v období dospívání, ani na plodnost. Vykonávání posilovacích cviků s pomocí posilovacích strojů však nedoporučuji, protože u dospívajících jedinců může vést k poškození kloubů a k urychlení procesu uzavírání růstových štěrbin, což může mít za následek dřívější ukončení růstu. Jestliže chceš posilovat, měla bys raději vykonávat posilovací cviky s vlastní vahou (sedy-lehy, dřepy, kliky…) a různým posilovacím „mašinám“ se raději vyhýbat.
  Za přiměřenou zátěž pro dospívajícího jedince lze považovat vykonání nejvýše 100 cviků denně, a to nejvýše v pěti sestavách po dvaceti provedeních cviku. Vyšší zátěž by již mohla poškodit vyvíjející se opěrnou soustavu dospívajícího jedince.