Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Poradna

  Ahoj.
  Jak se můžu radit ostatím na těchto stránkách?
  Děkuji.

  Ahoj,
  je to snadné:

  1. Vystuduješ vysokou školu.
  2. Oslovíš vedení Alíka (třeba e-mailem), popíšeš své zkušenosti.
  3. Počkáš, až/jestli ti svěří práva odpovídajícího.

  Alík

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Jak dlouho zhruba trvá odpověď technické poradny?
  Už před dvěma týdny jsem sem posílala dotaz a pořád nic. Tak mě to zajímá. :-D
  Předem moc děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  na rozdíl od poradny Alík radí dětem, v Technické poradně není stanovena lhůta na odpověď. Záleží na tom, jak složitý je dotaz a kdo na něj umí odpovědět. Když jde o jednoduchý dotaz, který umějí zodpovědět i správci Alíka, tak se může odpověď objevit i poměrně rychle. Pokud jde o nějaký složitější dotaz, na který správci Alíka odpovědět neumějí, tak takový dotaz může čekat na Zvěrolékaře nebo vývojáře Alíka. Ale ti zase mají dost práce s vývojem a údržbou Alíka a může nějakou dobu trvat, než se dostanou k odpovědi v Poradně. A pokud jde o dotaz na nějakou závadu, tak se taky mohou snažit napřed tu závadu najít, aby vůbec věděli, co odpovědět.

  Takže odpověď na Tvoji otázku zní, že v některých případech může odpověď trvat i dlouho.

  Poradna

  Ahoj Alíku a spol…
  Chtěla bych se jenom zeptat, když píšu takto dotaz, jak můžu napsat předmět tohoto dotazu? Nikde se mi nezobrazuje. :-(

  Nebo to píšete vy? Počítač?

  Děkuji Ami

  Ahoj,
  autor dotazu píše jen samotný dotaz, nic dalšího nevyplňuje. Téma a případně i název, pokud nějaký je, doplňuje ten, kdo na dotaz odpovídá.

  Poradna

  Ahojky, nechápu to, ale mám jeden nezodpovězený dotaz v poradně Alík radí dětem. Na tom není nic k nechápání, ale je to dotaz, na kterým je napsáno: „pro odborníka“. Jenže když hledám, nevidím, kdo je to odborník. Poradíte mi kdo to je? Hodně mě to zajímá. Přeji krásné dny.

  P. S.. Vždycky, jakmile mi tam naběhne, pro koho dotaz je, tak za den mi tak odpovíte, jenže tady to čeká asi třetí den.

  Ahoj,
  díky za upozornění, tohle nás nenapadlo, odstraníme u nezodpovězených dotazů informaci, komu jsou přiřazené. ok

  Tazatel nepotřebuje vědět, kdy a komu dáváme dotazy k zodpovězení, stejně z toho nejde nic moc odvodit. Rozhodně tu neexistuje žádné pravidlo, že po přiřazení je dotaz další den zodpovězený, to se děje spíš velmi výjimečně. Jestli jsi četla pravidla, tak víš, že na zodpovězení je lhůta sedm pracovních dní.

  Tvůj dotaz má nejspíš přiřazený Pragmatik. Až si na něj najde volný čas, tak ti odpoví…

  Poradna

  Ahoj, chci se zeptat, jak může Pragmatik dávat odpovědi v poradně, když je junior?

  1. Vymyslí je.
  2. Napíše je do formuláře.
  3. Odešle.

  Tak to dělám .

  Poradna

  Dobrý den, mám tu jen návrh na zlepšení webu, nechtěli by jste třeba, když někdo napíše dotaz a vy mu odpovíte, tak dát tam možnost ještě odpovědět, aby třeba doplnil to, co zapomněl? Jinak je to strašně skvělý web a moc jste mi pomohli a nadále pomáháte. Doufám že mě aspoň trochu chápeteO:-)

  Ahoj,
  děkuji ti za vlídná slova.

  Návrh chápeme, ale tím by se z poradny stala spíše diskuse a to nechceme. S některými odpovídajícími dokonce máme smlouvu, která to vyloženě zakazuje. Pokud chtějí tazatelé vést delší dialog, měli by kontaktovat přímo Modrou linku, nebo Centrum Locika, nebo kohokoliv dalšího, s kým si potřebují popovídat. Určitě se nechceme tvářit jako jediný možný ostrůvek naděje.

  Upřímně řečeno není ani příliš praktické ve vztahu ke čtenářům, pokud v poradně vzniká seriál dotazů. Když pak někdo vyhledávačem narazí na dotaz typu „ahoj, to jsem zase já, dneska jsem vyřešila to, o čem jsem psala minulý týden, ale teď nevím, kam mám dát šlupku“, tak mu to nejspíš moc nepomůže. Každý dotaz by měl fungovat samostatně a popsat problém od nuly – pokud možno.

  Jinak samozřejmě pomáháme moc rádi, snažíme se, aby bylo každému jasné, že na jakýkoliv osobní problém existuje řešení a že člověk nemusí životními strastmi procházet sám. V případě rozsáhlejších potíží ale můžeme jen ukázat směr…

  Alík

  Poradna

  Ahoj Alíku. Mám takový dotaz... Ale nejsem si jista, jestli sem patří. Do Alíkovy poradny jsem poslala otázku, ale dostala jsem odpověď, že má otázka tam nepatří. Tak jsem se chtěla zeptat, kde tu najdu seznam, co do Alíkovy poradny můžu psát a co ne. Děkuju ;)

  Ahoj,
  pokládala jsi v rychlém sledu otázky do té doby, než jsi způsobila, že byla poradna přetížená (to se stává poslední dobou často). Zeptala ses krom jiného na to, jak poznáš, které kafe ti chutná. 8-o

  Neříkal jsem, že tvá otázka do poradny nepatří, ale že zatěžování banalitami je zakázané v pravidlech. Pro pořádek tě ještě odkážu na vysvětlení, co znamená slovo banální.

  Nikde není seznam toho, co do poradny patří. Ale vím, jak poznám, které otázky mi nechutnají.

  Alík

  Poradna

  Jen se chci zeptat, k čemu je dobrá Poradna – dotazy k webu, když je tu i Poradna v technické poradně. Děkuji.

  Poradna

  Ahoj poradno. Mám otázku.
  Když někdo napíše do poradny např. něco o šikaně a poté napíše něco na např. jiné téma, vidí odepisující na to jiné téma, že tenhle člověk už sem psal o té šikaně? Nemusí to být přímo jestli vidí jeho přezdívku, ale jestli vidí, že tento člověk už předtím napsal jiný dotaz.
  Moc se omlouvám, jestli tady podobný dotaz už je. Myslím si, že toto se hledá celkem špatně. Pokusila jsem se to vyhledat, ale nic jsem nenašla.

  Poradna

  Ahoj,
  jen tak jsem uvažoval, proč je vlastně nahoře v odkazu, když najedu na poradnu Alík radí dětem napsáno „zdravotní“, když píšete, že tam nikdo z nich není lékař, což je taky divné, protože tam jeden lékař je - pan Jiří Staněk?
  Nemělo by to být spíše poradna všeobecná, nebo nějak tak? :->
  Díky.

  Ahoj,
  od té doby, co znovu odpovídá MUDr. Staněk, už v pravidlech není napsáno, že nikdo není lékař, ale že bez osobního vyšetření nelze určit diagnózu.

  Interně se poradna jmenuje zdravotni spíš z historických důvodů, takhle byla označená u Mafry, tak nám to zůstalo. Občas přemýšlíme nad přejmenováním, ale nejspíš bychom si změnou adresy mohli maličko uškodit ve vyhledávačích, rizika převažují nad možnými přínosy.

  Navíc duševní zdraví je také zdraví. ;-)

  Poradna

  Ahoj, myslím, že u té poradny, jak tam zadáte dotaz a pak vám někdo z ověřených lidí odpoví, je super, jenom by mě zajímalo jestli na ten dotaz můžou odpovídat i jiné děti, protože si myslím, že to nejde. A dá se vůbec někde takto odpovídat na Alíkovi?

  Jinak Alík je podle mě strašně super stránka. :-3

  Ahoj,
  děkuji za pochvalu, snažíme se, aby byl Alík ještě víc super! okB-)

  V poradně Alík radí dětem můžou odpovídat jen pověření odborníci… a ještě Alík a správci Alíka. Viz nedávná odpověď od Alíka.

  Děti si spolu můžou podívat (a odpovídat si) na nástěnkách nebo v klubovně. Sice to není tolik anonymní jako v poradně Alík radí dětem a některá témata konverzace jsou poněkud nežádoucí, ale jinak si samozřejmě můžete radit kdo chce s čím chce. ;-)

  Poradna

  Dobrý den, v poradně píšete, že jsou dotazy anonymní, vidíte jaký účet píše?

  Ahoj,
  viz Alíkova starší odpověď a také moje starší odpověď.

  Odpovídající vidí ostatní dotazy poslané ze stejného účtu, pomáhá jim to vyhodnotit lépe kontext otázky. V případě podezření z nevhodného nebo nebezpečného chování můžou dohledat i přezdívku. Když třeba určitá tazatelka tapetuje, zejména poté, co si stěžovala, že poradna odpovídá pomalu, tak to zjistíme a je to smutné, no… :-(

  Poradna

  Ahoj. Chci se zeptat. Psala jsem tady na Alíkovi dotaz a v odpovědi bylo napsáno, že jsem poslala e-mail Modré lince. Jak je to možný? Nepsala jsem žádný e-mail, ale psala jsem tady Alíkovi. Taky jsem se z toho cítila provinile a zmateně. Vy to někomu posíláte? Jsem ráda, že mi odpověděli tak rychle, ale to asi bylo tím, že jim to přišlo na e-mail, jen nevím, jak to? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  chápu, proč je to matoucí, ale není nutné se cítit jakkoliv provinile. Je pravda, že Modré lince chodí každý pracovní den výjezd všech přiřazených dotazů ve formě e-mailu, zasílá jí ho automat. Není to tedy e-mail od tebe a neposílá se okamžitě při položení otázky.

  Může se stát, že si odpovídající osoba občas neuvědomí, odkud vlastně pochází dotaz, na který reaguje. Nebo se třeba jen přeřekne. Nebo ji zkrátka nenapadne, jaký jiný pojem použít pro dotazy vložené přes formulář Alíka.

  Pokud je mi známo, tak interně používá Modrá linka pro zdejší dotazy pojem Alíky. Občas tato zvyklost vykoukne i na veřejnost, třeba v úvodu této odpovědi: „napsala jsi nám 2 Alíky“. Takže by se ti také mohlo přihodit, že se v odpovědi dočteš, že jsi poslala Alíka, přestože víš, že jsi žádného psa nikomu neposílala. :->
  Je to takové lehce úsměvné nakouknutí za oponu, jak poradna funguje. ;-)

  Poradna

  Proč mi nikdo z Alíka neodpoví? Všem tady někdo odpověděl a mně ještě nikdo. Zeptala jsem se špatně? Můžete mi napsat cokoli i vynadat, jestli se zlobíte. Já jsem zvyklá.

  Všechny dotazy zaslané do technické poradny čteme, ale jen na část z nich odpovídáme – to ostatně píšeme i v pravidlech. Na rozdíl od poradny Alík radí dětem tady není žádná garance, že odpovíme v rozumné době.

  Nezlobíme se na tebe. Zeptala ses správně, na tvůj dotaz někdy odpovím, až budu vědět, co přesně odpovědět chci. ;-)

  Poradna

  Chtěla bych se zeptat, jak se u dotazu dávají takové ty nadpisy v tom oranžovém rámečku?

  Ahoj,
  v oranžových rámečcích mají dotazy témata. Do těch je zařazují ti, kteří na ně odpovídají. (Vedle témat mají některé dotazy ještě názvy, ty taktéž mohou doplňovat jen odpovídající.)