Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Škola

  Zdravím všechny, měla bych jeden dotaz. Nedávno ještě když jsem chodila do školy tak jsme měli každý pátek karierního poradce či co. A jeho úkolem byl abychom si my za ty jeho hodiny uvědomili na jakou školu chceme jít. No a tak před koncem školního roku se všech zeptal na jakou školu bychom teda chtěli jít. Všichni nakonec kromě mě odpověděli na jakou tu školu by chtěli. Vím že na výběr mám ještě dost času, ale tak trochu mě trápí, že ani nevím co mě baví a ani nevím co chci vůbec v životě dělat. A tak moje otázka zní jak si mám vlastně vybrat SŠ?

  holka 14 let, 17. července 2021

  Ahoj,
  výběr školy může být poměrně náročný, zvlášť, když si nejsi úplně jistá, jaké povolání by tě bavilo. Může pomoci projít si na internetu existující povolání a zamyslet se, jaké by tě lákalo zkusit. Studium, které je k němu potřeba už pak najdeš snadno.
  Rozhodnutí se pro povolání je možné trochu oddálit, když půjdeš studovat na gymnázium, to se zabývá tak nějak vším a až kolem maturity se řeší, kam jít studovat dál. Na gympl to ale chce, aby si učení se dobře zvládala.
  Bylo by možné řešit výběr školy s kariérním poradcem i v dalším roce? Pokud ano, určitě to využij. 😊
  Jak jsi psala na začátku, máš ještě čas se rozhodnout, věřím, že se ti nějaká škola zalíbí ještě dřív než bude třeba rozeslat přihlášky.
  Držím palce!
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Ahoj Alíku, potřebuju pomoc. Mám mít do školy výklad a já vůbec nevím o čem mám mluvit. Máme to mít na minutu a půl 😕

  holka, 15 let, 25. září

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že si nevíš rady s domácím úkolem. V takovém případě bych Ti doporučila, aby ses podívala do svých zápisků z hodiny, kde byl úkol zadán, do učebnice nebo se zeptala ještě jednou paní učitelky či spolužáků. Co je to výklad popisuje také článek zde: https://www.pravopisne.cz/2019/01/slohovy-utvar-vyklad/ I ten můžeš bezpečně použít. Pokud je Tvůj dotaz směřován k tomu, že víš, co je výklad :-), jen nevíš téma, pak můžeme zkusit metodu zvanou brainstorming. Zkus si vzít bílý papír a tužku. Polož si otázku: Co by mě zajímalo? O čem bych si chtěla něco zjistit? A sepiš si, co tě napadne. Nakonec ze seznamu vyber věc, o které si myslíš, že by sis zvládla informace zjistit (na internetu, v encyklopedii). A je to - máš téma. Pak už jen zbývá si informace dohledat, sepsat si osnovu a pustit se do výkladu.

  Snad jsem pomohla! Držím ti moc palce, ať se ti tvůj výklad dobře píše :)

  Dominika

  Škola

  Dobrý den, mám další dotaz.... Ve škole chodíme na angličtinu 7. a 6. třída... Učitelka na angličtinu měla minulý rok (teď 6. Třídu ) jako třídní... Pořád je chválí a říká ..... Podívejte se na šesťáky jk dobře umí anglicky a takhle pořád.. taky se jim věnuje vìc než nám... Vadí mi to strašně.. Co můžu v tuhle chvíli dělat?

  Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 9. září

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu cítím, že možná cítíš neférovost v přístupu paní učitelky k různým žákům / třídám. To je ošemetná situace a naprosto rozumím tomu, že Ti to vadí. Co můžeš udělat je pohovořit o tom s někým jiným ze Tvých učitelů. S někým, komu důvěřuješ. Na škole bývá výchovná poradkyně nebo školní psycholog, i ti by Tě mohli vyslechnout. Promluvit si o tom můžeš i doma s rodiči, oni pak mohou ve škole vhodnou osobu kontaktovat (např. vedení školy).

  Pokud máte ve škole schránku důvěry, neboj se využít i tu.

  Držím Ti palce, ať se Ti podaří najít řešení,

  Dominika

  Škola

  Ahoj,
  Letos jdu do 6. třídy a tak mě napadlo udělat změnu. Jelikož do 6. třídy nejdou některé děti (změnily školu nebo šli na gympl) a některé přijdou (z jiných škol) tak mě napadlo se změnit. Protože budu mít nový kolektiv, nikdo nebude znát moji "historii". Chtěla bych se změnit v několika věcech, jako např.: Styl oblékání, chování, vzhled atd. Styl oblékání jsem změnila, chování taky. Jako vzhled myslím barvu vlasů, make up aj. Barvit vlasy si budu, mamka s tím souhlasila (ne natrvalo, taková barva prý vlasy ničí, jenom barvícím šamponem, který vydrží tak týden, max dva). Avšak docela se bojím co na to řekne okolí (třeba učitelky ve škole, v hudebce ale třeba i třída). Ve škole barvení vlasů zakázané nemáme, toho se nebojím. Ale reakce ostatních jo. Bojím se, aby mě ve škole nešikanovali (šikanu jsem zažila 2×, jednou ve druhé třídě a podruhé na konci čtvrté, začátek páté a nikdo to neřešil, ikdyž jsem to říkala). Jelikož můj bratr chodil před dvěma lety na tu školu taky (jde do druháku) tak mě tam znají skoro všechny učitelky (ty co neznají, poznají). Od 3. do 5. třídy na mně byly zasedlé dvě učitelky, tak snad to nebude stejné i teď (naštěstí už ty dvě učitelky mít nebudeme). A ještě se bojím nového kolektivu (protože jsme v páte třídě měli 3 šikanátory, kteří jdou naštěstí na jiné školy, tak se bojim nových dětí, protože nevím jak se budou chovat :-()
  Takže se obávám tohoto:

  • Co na to řekne okolí
  • Co nový kolektiv
  • Co druhý stupeň ZŠ

  Omlouvám se za tento dlouhý nedůležitý dotaz a doufám, že to dobře dopadne.
  Hezký den

  holka, 11 let, 31. srpna

  Milá pisatelko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se a poradnu s tím, že se bojíš nástupu do nové třídy. Na jednu stranu máš chuť udělat změnu, ale na druhou nevíš, jak to lidi, kteří tě znali i před tím vezmou. Nejdříve tě chci ocenit, že máš chuť změnu udělat. Je to určitě dobře, že máš motivaci na sobě některé věci změnit. A sama nejlépe víš, kde a v čem by ses měnit chtěla. Vnímám v tom, že by sis přála víc věřit a vyzařovat větší sebejistotu. A to je to nejlepší, co můžeš udělat. Věř v tom sama sobě, tomu, že je ti ta změna příjemná a cítíš se s tím takto dobře. To je základ toho, aby to vzali dobře i ostatní. A pokud ne, tak si můžeš říci, že je to jejich problém a udržet si od toho odstup, nebrat to osobně. Ty víš, proč tu změnu chceš a co chceš dělat nově a jinak. Jsi ve věku, kdy se děti hodně mění a vyvíjí a proto i učitelky by to měly brát přirozeně, když vidí, že se jejich žáci mění.
  Píšeš ale také o tom, že jsi zažila ve třídě šikanu a bojíš se, že se to bude v další třídě opakovat. Možná i v tomto sama tušíš, jak by ses měla nově chovat a co případně dělat, kdyby se ta šikana opět objevila. Jsi o rok starší a je možné, že už v sobě nemáš to chování, které by mohlo vůči tobě šikanu přitahovat. A pokud jde o to, že se může šikana dít jiným dětem, tak teď nově třeba přijdeš na způsoby, jak se zachovat. Třeba to můžeš odpozorovat od jiných dětí, které se podle tebe zachovají dobře. Třeba se těch slabších zastanou nebo o šikaně řeknou někomu dospělému ve škole. Máš v sobě nyní chuť udělat změny a tak sama nejlépe budeš asi cítit, co by napomohlo v tomto případě. Je moc dobře, že máš chuť změny dělat, jak ve vzhledu, tak v chování. Určitě ti to dá hodně nových sil a nápadů. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Škola

  Dobrý den,

  Dnes jsem přemýšlela o škole, jelikož mi už za chvilku začne... Přemýšlela jsem jak mi to půjde s matikou... Tak jsem si uvědomila, že násobilku jsme se učili na staré škole, a já jsem se jí moc dobře nedokázala naučit, protože mi s tím pomáhal jen táta a ten na mě vždy řval, a navíc se u mě ve 3. třídě objevilo ADD, a nějaká porucha matiematiky, že nedokážu vypočítat složitější příklad z hlavy.... Za 2 týdny jdeme zase do poradny, ale já nevím co budu dělat, jestli se to mám nějak doučovat, ale vždy to zapomenu...
  Co mám dělat??

  Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 31. srpna

  Ahoj milá pisatelko,

  doufám, že Tvůj vstup do nového školního roku byl příjemný a že je zatím učením pouze zlehka :-)

  Co se týče Tvého dotazu, myslím, že nejlepší bude následovat opravdu všechny rady, které Ti v poradně dají. Pokud u Tebe byla objevena nějaká forma dyskalkulie, bude dobré, když si necháš přímo v poradně poradit, jak se matematiku učit.

  Budu ti moc držet palce, ať rady a cvičení z poradny zabírají.

  Dominika

  Škola

  Zvládnu tolik kroužků?

  Ahoj Aliku, prosím pomoc mi. 1. Týká se to toho že hraju na zobcovou flétnu, altovou flétnu, dělám gymnastiku, a chci ještě chodit na aerobik a hrát na kytaru. Myslíš že to zvládnu i se školou? Nebo mám nějaký kroužek vynechat? .

  holka, 9-10 let, 3. září

  Ahoj,
  to je velmi těžká otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž na mnoha faktorech. V první řadě je to tvá osobnost, kterou bohužel neznáme. Jsou lidé, kterým vyhovuje, když jsou velmi činorodí, mají svůj volný čas vyplněný řadou aktivit a jsou neustále v pohybu. Stejně tak jsou ale lidé, kteří potřebují mít určitou míru volného času, v němž nedělají nic organizovaného a „jen si tak jsou.“ Neznamená to nutně, že nedělají nic, ale chtějí si třeba „jen“ v klidu číst, jít na procházku a podobně. V první řadě si tedy polož otázku, do které kategorie spadáš ty a který režim ti více vyhovuje.
  Stejně tak je důležité například i to, zda chceš mít nějaký volný čas, který budeš trávit se svými kamarádkami, nebo ti naopak víc vyhovuje prostředí kroužků.
  Dále bych se na tvém místě rozhodovala podle toho, jak se ti podaří kroužky skloubit do týdenního programu. Pokud ti například vyjde gymnastika a aerobik do jednoho dne, nejsem si jistá, zda dokážeš na obou tréninzích podat dobrý výkon a je pravděpodobné, že z toho budeš brzo unavená.
  Dej si všechny tyto faktory vedle sebe, zamysli se nad nimi a podle toho se rozhodni. Přeji ti při výběru kroužků šťastnou ruku.
  Bára

  Škola

  Jak zapadnout v nové škole?

  Ahoj Alíku a spol.
  Potřebovala bych poradit, jak se co nejlépe zapsat u spolužáků a učitelů. Jdu totiž na novou školu a poslední dobou často od ostatních že jak se na začátku zapíšu, tak si mě ostatní zapamatují na celých těch 6 let (jdu na gympl). Dřív jsem si z toho hlavu moc nedělala, ale poslední dobou to vnímám mnohem víc, a už se začínám i trochu bát.

  Budu ráda za nějaký typ
  Přeji hezký den:-)

  holka, 13 let, 29. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, jak se co nejlépe zapsat u spolužáků a učitelů na nové škole. Vnímáš mnohem víc, že na tom, jak začneš, hodně záleží, a začínáš se i trochu bát.
  Chtěla bych ocenit, že se dovedeš o sebe postarat a zeptat se na to, co potřebuješ. Vůbec se nedivím, že se „trochu bojíš“ - nástup do nové školy je důležitým životním mezníkem. Nejprve bych Tě ale chtěla povzbudit, aby sis z toho „nedělala moc hlavu“, tak, jak to bylo už před tím. Jedná se sice o důležitý mezník, ale nejlepší je, když věci plynou přirozenou cestou. Co to vlastně znamená?
  Především jde o to, abys byla svá a nesnažila se nějak přetvařovat nebo být v nějaké roli, která Ti není vlastní. Jde o to být sama sebou, taková jaká jsi - to působí na druhé uvolňujícím sympatickým dojmem. Lidé okolo se pak cítí příjemně a v pohodě.
  Co se týká spolužáků, okolí nejvíce bere ty, kteří se chovají férově, je na ně spoleh, kdo umí pomoci, je s nimi legrace. Pro lepší začlenění mezi nové spolužáky si ze začátku můžeš vybrat někoho, kdo Ti bude sympatický, a sblížit se s ním. Tak se můžeš cítit jistěji a proniknout do kolektivu.
  U učitelů se můžeš zapsat podobně - být svá, ale také spolehlivá, co se týká školních povinností, podat pomocnou ruku, kde je potřeba, přiměřeně se chovat.

  Přejeme Ti, aby ses v nové škole cítila volně, nenechala se svázat obavami a prožila hezký vstup do nového školního roku i školy.
  Modrá linka

  Škola

  Jaký mám navštěvovat kroužek?

  Ahoj poradno!
  Potřebuji poradit s výběrem kroužků (hledám kroužek přes toto DDM). Poradíš mi, prosím?

  Baví mě: matematika, jazyky, sporty, které nejsou náročné, kreslení, mapy
  Nebaví mě: přírodověda, míčové sporty, nuda
  : introvert, přemýšlím logicky, zajímají mě nové věci, ráda bych se naučila něco zájivého a nového
  Chtěla bych, aby můj kroužek byl: zábavný, nenáročný, zajímavý

  Potřebovala bych najít 2-3 kroužky.

  Moc, moc, moc děkuji a měj se hezky,
  holka, 11 let.

  holka, 11 let, 25. srpna

  Ahoj,
  moc ráda bych ti s výběrem kroužku pomohla, ale obávám se, že to není možné, protože tě osobně neznám. Pokud chceš mít co největší pravděpodobnost, že vybereš dobře a že tě bude kroužek bavit, vybírej ho sama, protože ty sama sebe znáš nejlépe. Je skvělé, že jsi sepsala kritéria výběru a tedy víš, co chceš. Řiď se podle bodů, které jsi ve svém dotazu popsala, a věřím, že budeš spokojená. Pokud budeš stále váhat, popros o pomoc a radu například rodiče nebo někoho, kdo je ti blízký a kdo tě dobře zná.
  Držím palce, aby vybrala kroužky, které tě budou bavit.
  Bára

  Škola

  Rodiče chtějí, abych zkusila přijímačky

  Ahoj, nějakou dobu mi rodiče říkají že mi koupí takové ty sešity se cvičnými přijímačkami.Ale já je nechci a ani nepotřebuju protože jsem na gymplu a na žádnou školu přestoupit nechci. Co jim mám říct aby mě s tím neotravovali?

  >X<-Předem děkuji za odpověď>X<-

  anonym, 25. srpna

  Ahoj,
  určitě si se svými rodiči promluv o tom, proč chtějí, aby sis zkoušela další přijímačky. Řekni jim, že jsi na své současné škole spokojená a nechceš ji měnit. Vyslechni si jejich argumenty a vysvětlení, proč tolik stojí o to, abys potenciálně změnila školu a pak své argumenty přednes ty. Vysvětli jim, že tě stresuje, když ti vnucují sešity se cvičnými přijímačkami a stejným stresem pro tebe je představa změny školy.
  Věřím, že když si to navzájem vyříkáte, budou tvé přání a názor respektovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Bojím se, že čtvrtá třída bude těžká

  Ahoj, chtěla by jsem se zeptat na jednu věc předem se chci omluvit za gramatické chyby. Chtěla by se svěřit že du do 4 třídy takže ano je mi 9. Bojím se 4 třídy a sem nervózní že to tam bude těžké a bojím se že se mi budou holky posmívat za mojí postavu.Předem se chci omluvit jestli tato otázka bude zbytečná😥

  holka, 9 let, 21. srpna

  Ahoj,

  není třeba se omlouvat. Ptáš-li se na to, co Tě trápí, pak ta otázka pro nás není a nebude nikdy zbytečná. Spíše uvažuji o tom, že než psát Alíkovi či lince důvěry, je lepší mít kolem sebe kamarády, rodiče a další, prostě lidi, kterým věříš, a kterých se můžeš ptát na to, co Tě trápí. Oni Tě totiž na rozdíl od nás znají a mohou proto poradit mnohem lépe.
  Bojíš se 4. třídy, kde to bude stejné, jako to bylo před rokem se 3. třídou a jak to za rok bude s tou další, tedy 5. třídou. Prostě jak Ti přibývají roky, postupuješ z jedné třídy do druhé, každá další je možná o něco málo těžší, ale jen tak, abys to dokázala ve svém věku obsáhnout a tedy zvládnout. Školní osnovy, tedy program toho, co budete ve škole probírat, by měl být “šit na míru” dětem Tvého věku, bát se tedy nemusíš, absolvuješ 4. třídu stejně jako tu 3. třídu a stejně jako i ty další, podobně, jako už miliony dětí před Tebou. Budu ovšem ráda, pokud to, co Tě trápí, budeš probírat doma s rodiči nebo s někým jiným, Tobě blízkým.
  Ještě máš strach, že se Ti holky budou posmívat pro Tvoji postavu. Nevím, jakou máš postavu a ve svém dopise se o tom nezmiňuješ. Máš nějakou špatnou zkušenost z dřívějška nebo proč máš tyto obavy? Není důležitá postava tak jako Tvá duše, tedy to, jakou máš povahu, charakter, jak se chováš k druhým lidem, podle toho by Tě ostatní měli posuzovat především. Nemá smysl předjímat, co přijde. Lépe se budeš cítit, budeš-li mít pocit, že jsi na takovou situaci připravená. Proto si doma se sourozenci, máš-li je, nebo s rodiči, zahrajte takové modelové situace, kdy oni Ti poví nějaký posměšek a Ty se budeš učit na něj správně reagovat. Možností je více. Od té, že si toho nebudeš všímat až po to, že odvětíš něco vtipného.

  Držíme Ti pěsti.
  Modrá linka

  Škola

  Tréma

  Ahoj, když při hodině nahlas čtu např. moji slohovou práci před celou třídou, začne se mi točit hlava, zaseknu se u nějakých slov, který furt a furt čtu dokola a začnou se mi klepat ruce. Čím to je? A co to je? Může to být tím, že jsem introvert?

  holka, 12 let, 21. srpna

  Ahoj,

  to co prožíváš, když máš vystupovat před celou třídou, úplně nesouvisí s tím, že jsi introvert. Jedná se o obyčejnou trému, kterou zažívá většina lidí, kteří nejsou zvyklí vystupovat před větším množstvím posluchačů. Děti ve škole jsou k trémě velmi náchylné, postupem času, jak si člověk zvyká být mezi lidmi a snaží se “prodat to, co umí” se postupně “otrká” a vystupuje stále klidněji.
  Nevím, zda se s tím, co Tě trápí, můžeš obrátit na rodiče, oblíbenou učitelku nebo na někoho blízkého, komu věříš. Vysvětlili by Ti to také a lépe než my, protože Tě znají. Můžeš si i sama vyhledávat na internetu, co potřebuješ vědět k tomu jak bojovat s trémou, tedy těmi pocity, které prožíváš, motání hlavy, třes rukou, zasekávání se... Základní informace se dozvíš např. zde https://www.vitalia.cz/clanky/10-kroku-pro-zvladnuti-tremy/. Mimochodem, právě od třesu je slovo tréma, třes se totiž nazývá tremor, proto tréma.

  Přejeme Ti, ať si na své posluchače ve třídě postupně zvykáš. Trénuj čtení doma, před domácím obecenstvem.
  Modrá linka

  Škola

  Mám se těšit do školy?

  Ahoj poradno, potřebuji pomoc!

  Nevím jestli se mám nebo nemám těšit do školi. Budeme mít toho nejlepšího učitele který u nás na škole je. Ale na matiku budeme mít tu nejpřísnější učitelku na škole. Chodím do ZŠ. Bohumila Hrabala a druhý stupeň je v jiné budově ve které jsem ještě nikdy nebyla😞 Mám se těšit nebo ne?????????

  Anika 10 let, 1. srpna

  Ahoj,
  chápu tvoje obavy i těšení a myslím, že je to tak u většiny událostí v lidském životě, že se člověk na něco těší, ale současně má z některých věcí strach. Vždy ale záleží na tom, jak se k tomu daný člověk rozhodne přistoupit.
  Pesimisté se dopředu obvykle utápí v obavách a už předem si dělají starosti, co všechno by se mohlo pokazit a vymýšlí ty nejhorší scénáře. Oproti tomu optimisté se vždy snaží vidět ty lepší stránky věci, z těch se radují a těší.
  Je volbou každého člověka, a tedy i tvojí, jaký pohled si zvolí. Osobně si však myslím, že optimistický pohled je příjemnější, méně vyčerpávající a méně stresující. Na tvém místě bych se tedy těšila. Budete mít sice možná nejpřísnější učitelku na matematiku, ale vyvážená bude nejlepším učitelem, proto se můžeš těšit na něj. Sice si v nové budově nikdy nebyla, ale všechno je jednou poprvé (ostatně když jsi nastupovala do první třídy, také jsi v té budově nikdy předtím nebyla a zvládla jsi to, i když jsi byla o mnoho let mladší). Ber to jako novou zkušenost a třeba příležitost poznat nové kamarády a vyzkoušet si nové věci.
  Věřím, že se ti v nové třídě bude líbit!
  Bára

  Škola

  Chtěla bych studovat kriminalistiku

  Ahoj poradno,

  minule jsem psala dotaz ohledně toho, že bych chtěla pracovat s kriminalitou. Chtěla jsem být tajný agent, ale teď bych chtěla být kriminalistkou a nevím jaká střední škola je ideální, protože upřímně nevím, jestli bych chtěla jít na policejní.
  Teď jdu do 8. třídy a musím se rozhodovat o střední. V budoucnu bych chtěla jít na vysokou na studium kriminologie, ale zajímá mne jakou střední školu zvolit.
  A jestli bych mohla na jinou střední, než na policejní, protože na policejní jsou strašně těžké fyzické testy.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 19. července

  Ahoj,
  je hezké, že máš jasný cíl a vizi, za kterou jdeš. Dívala jsem se na přijímací řízení z kriminalistiky, případně z kriminalogie a ve valné většině případů se týká znalostí obecného středoškolského učiva a jazykového testu.
  Není tedy určitě nutné, abys před vysokoškolským studiem tohoto oboru absolvovala policejní střední školu. Klidně si můžeš vybrat například gymnázium, které pokrývá široký rozsah učiva a určitě tě připraví na přijímací zkoušky kvalitně.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Chci mít vlastní podnik

  Zdravím
  Za měsíc mě čeká hledání střední školy.Už od školky chci mít vlastní podnik a mám v tom i jasnou vizi,ale jedna věc mi nedá spát.Potřebuji na otevření vlastního podniku specifickou školu,nebo na tom nezáleží?
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  je sympatické, že máš vizi a sen, za kterým chceš jít. Bohužel nepíšeš, čeho by se měl tvůj vysněný podnik týkat. Existují obory, ke kterým potřebuješ odborné vzdělání, a stejně tak celá řada lidí podniká i v oborech, které nestudovala. Skutečně záleží na tom, čemu se chceš věnovat, a od toho se potom odvíjí i případné požadavky na vzdělání. Když to přeženu a zvolím skutečně extrémní příklad; těžko by sis například mohl otevřít soukromou lékařskou praxi, kdybys neměl vystudovanou medicínu. Na druhou stranu kdyby sis chtěl například zařídit eshop, je celkem jedno, co budeš mít vystudované.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj,
  Je normální že nás učitelka občas plácne přes zadek a u toho řekne např. "ty jsi moje kočička" nebo "ty máš taky hezhou prdelku". Dělá to hlavně třem holkám a mezi nimi jsem i já. Přijde mi to už trochu divné. Je to normální?

  holka, 11 let, 19. července

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Píšeš dotaz ohledně chování vaší učitelky, které ti přijde divné. Učitel by se dětí ve škole na takových místech jako je zadek dotýkat neměl. Občas je možné, že učitel někoho pohladí po hlavě, nebo mu stiskne ruku atd. Ale to, co popisuješ mi také nezní příliš dobře. A rozhodně tu vadí tobě, takže ať už to divné je či není, důležité je, že ty to nechceš. Pokud to bude učitelka i nadále dělat, tak bych ti doporučila se domluvit s těmi dalšími dvěma holkami a učitelce o tom říci, že vám to není příjemné a požat jí aby to nedělala. Poradce Centra Locika

  Škola

  Spolužačka páchne

  Zdravím Alíku, nebo prostě toho kdo mi - jak doufám na můj první a znova doufám i poslední dotaz tady, v poradně.
  Můj dotaz se netýká ani tak mé osoby jakož to osoby z mojí třídy (která tom díky bohu neví a ani se to, jak doufám po třetí nedozví.) - přesněji řečeno čtrnáctileté holky vedle které jsem dokonce dříve seděla.
  Asi si myslíš že zde budu popisovat můj vztah s ní, což ale nehodlám ač si s ní poseldni dobou moc nerozumím je dle mého dost citlivá a ke všem se chová mile.
  Problém který s ní mám já i ostatní v mojí třídě je její zápach - v některých dnech dokonce smrad, občas s velkým S.
  Její mastné vlasy které vypadají jak kdyby si do nic lila po litrech nějaký extra slizký, smradlavý a lepkavý olej - který z jejich světle hnědý vlasů dělá občas tmavé skoro až černé zacuchané cosi thnoucí se až pod její lopatky, je jen vrchol ledovce. Její ruce, často umazané od fixek, barviček, bělítka na papír ale i od špíny co se na ni nalepila od posledního sprchování - které se konalo bůh ví kdy. Jednou se jima dotkla mého obličeje a já měla pocit že se pozvracím - je to neuvěřitelný zápach, kor když se ti dostane pod čumák, Aliku. (Nemyslím to zle...)
  Nosí na sobě klidně v kuse čtrnáct dní to samé, někdy malé a umazané, propocené oblečení v kuse - u slova malé bych se zastavila, neboť jí z něj všechno leze - není nejhubenější, ale tlustá taky ne - prostě krátké a přilnavé. (Odmítá nosit ponožky a tak si paří nohu ve špinavých botách.)
  Kamkoliv se hne, vychází z ní neuvěřitelný zápach - který se míchá s potem z podpaží a potem tam dole tedy "pohlavní". Někdy je vedle ní skoro až nedýchatelno, obzvláště když dostane menstruaci - já osobně jsem ta odolnější vůči krvi, fekáliím atd... Ale v tomhle případě to býva občas horší jak sedět vedle dva roky nemytého bezdomovce - a to mi nebývá moc příjemné.
  Je z torchu větší rodiny, trochu na hranici sociální, každopádně na žádném jejím členovi kterého jsem zatím potkala nebyla zhoršená higiena vůbec znát - proto to úplně nechápu. Taky nevím jestli si svůj problém uvědomuje, i když se jí za to v minulosti hodně smáli, vždycky nad tím pokročila rameny a šla dál. Každopádně tady nejde jenom o ní tady jde i o nás protože to bývá dosti nepříjemné, zvláště v horkých dnech už v tak smradlavé třídě.
  Všem nám je to trapné, vždyť přece od září nastupujeme do devátého ročníku - a naše třída ani já té slečně nechce uškodit, proto děláme jako by nic a tajně se těšíme na čerstvý venkovní vzduch.
  Nevím co mám dělat, ale říkám si že když to nikdo jiný neřeší tak by možná bylo dobré na to aspoň upozornit - ale citlivě. Přijít za ní a říct „Hele, smrdíš." se mi nechce.
  Co bych měla udělat? Mám s tím vůbec něco dělat?
  Děkuji, těším se na odpověď tvůj kamarád.

  Kamarád - 14 let, 15. července

  Ahoj,
  děkujeme za upřímný dotaz, ve kterém barvitě popisuješ, jak vnímáš Vaší spolužačku - nechodí čistě ani vhodně oblékaná, ani čistě nevypadá a dost zapáchá, zvláště v některých obdobích. Bývá to velmi nepříjemné a je vám to také hodně trapné. Přemýšlíš nad tím, proč tomu tak je, když u ostatních členů její rodiny se tento problém zdá se nevyskytuje. Ptáš se, zda se s tím dá něco dělat.
  Situace, kterou popisuješ, se občas v mezilidských situacích stává a určitě nepatří k nejlehčím. Jistě s ní ale něco dělat jde.
  Především s tou dívkou někdo z vás (jeden člověk) může promluvit. V bezpečném prostředí, někde mimo společnost ostatních (klidně třeba na toaletě) jí říct, že se o tom sice trošku blbě mluví, ale v její přítomnosti cítíte zápach, nebo přímo to, že „je cítit“. Píšeš, že se k ostatním chová mile a je citlivá. Věřím, že se i takto těžké téma dá říct upřímně a přitom citlivě. Možná můžeš ty (nebo někdo jiný) zmínit hlavně to, co vidíte a cítíte (nemyté vlasy, ruce, špinavé oblečení, které se často opakuje, zápach) než mluvit o tom, jaké spolužačka je ( „Ty si smraďoška špinavá...“). Pak už by bylo jen na ní, co udělá dál. Je možné, že si neuvědomuje, jak na druhé působí. K rozhovoru je možné se v budoucnu vrátit s tím, že se „nic nezměnilo“ nebo naopak, že vidíte a oceňujete změnu.
  Zároveň, pokud je zápach tak výrazný, jak popisuješ a nelze si ho nevšimnout, všimli si ho jistě i vyučující. Pak je s podivem, že situaci již neřešili, protože oni, zejména třídní učitel/ka, jsou odpovědní za to, co se ve třídě děje a za podmínky, které žáci při vyučování mají. Je tedy také možné se obrátit na třídní, zda si situace všimnula a aby ji řešil/a. Dospělí by si v tomto ohledu měli umět poradit a dobré podmínky pro žáky vytvořit.
  Situaci také můžete řešit se svými rodiči, a ti pak s učiteli - je to jenom na vás.

  Přejeme, aby se všechno vyřešilo a abyste všichni měli příjemné klima ve vaší třídě.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!