Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alík radí dětem

    Volný čas

    Ahoj alíku a spol.
    Tak přicházím a dalším dotazem. Mám takový problém že mi přijde že mě nic nenaplňuje. Jakože je život nudný. Asi je to těma prázdninama. Ať dělám cokoliv tak mě to nebaví a nudím se. Teď většinu dní trávím doma a hraju hry nebo koukám na videa nebo filmy. Když jdu ven s kamarádama tak to není takový jaký to bylo. Už to není taková zábava. Asi nemám pro co ráno vstát z postele. Když jsme chodili do školy nebo měli distanční tak jsem měl důvod vstát ráno z postele a obléknout se nebo si sednout k počítači a byla to zábava jak ve škole tak i při distanční se občas stalo něco vtipného. Asi vás napadne abych si našel nějakého koníčka. Ale on je problém že mě to po čase přestane bavit. Nejdéle jsem chodil na kytaru 4 roky a tenhle rok asi v únoru jsem s tím skončil. Bylo to převážně kvůli koroně protože přece jenom hrát na kytaru před monitorem a koukat hodinu do kamery není taková zábava a i před koronou mě to přestávalo bavit. A ještě před rokem jsem chodil na taekwondo ale to mě taky už nebavilo. Napadl mě airsoft protože jsem si ho chtěl vždycky zkusit ale zrovna na tom nejsme finančně nejlépe takže si nemůžeme dovolit jen tak vyhazovat peníze. Za rok ale začnu chodit na brigády takže si budu moct něco málo občas koupit. No ale to jsem odběhl od tématu. Jak jsem zmiňoval v nějakém že svých dotazů tak se věnuji skládání písniček ale to už taky není tak časté ale občas si něco napíšu. Každopádně nevím co mám dělat abych se zabavil. A také trávení volného času s rodinou mě taky nebaví. Prostě by to chtělo něčím okořenit.
    Tak to je vše a omlouvám se že jsem se tak rozepsal.
    Předem děkuji za odpověď a doufám že jste pochopili co jsem tím chtěl říct. Díky moc $>

    kluk, 14 let, 20. července 2021

    Ahoj,
    během prázdnin studenti vybočí ze zajetého řádu a režimu. Najednou mají velkou spoustu času, který není nijak organizován zvenčí. Když se chtějí vidět se spolužáky a kamarády, musejí si to zařídit sami, nestačí jen přijít do školy. V tohle je prázdninové období náročné. Člověk zkrátka na chvíli přichází o intenzivní kontakt s vrstevníky.
    Máš pravdu, že jako první by mě napadlo poradit ti, ať si najdeš nějaký koníček. Píšeš, že tě koníčky vždycky po nějaké době omrzí. Myslím, že to tak má hodně lidí. Ale je fajn užít si ty chvíle, kdy nás to ještě baví. Že to není koníček na celý život, to vůbec nevadí. Zkus si představit, jak by měl vypadat prázdninový den, na který by ses těšil. Pak zkus vymyslet, jak by se tvoje přání dala naplnit. Možná se i pobav s rodiči o tom, jak by ti v tom mohli pomoct oni.
    Držím palce, ať najdeš nějakou zábavu.
    Péťa

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Volný čas

    Jak začít s herectvím?

    Dobrý den, nevím, jestli to sem moc patří, ale chtěl bych začít s herectvím. Hrozně mě baví hrát a jsem v tom i poměrně dobrý, to stejné v zapamatování si textu a následném přednesu s emocemi. Ve škole často moderuji různé akce, dělám různé proslovy a lidé mi říkají, že mám prostě dobrou slovní zásobu a dovedu se před ostatními opravdu „rozdat“. V realitě jsem sice poměrně introvertní, ale jakmile se ocitnu na podiu, rozjedu se. Dám do toho vše a vžiju se do role na sto procent. Možná je to i tím, že moje povaha je vlastně skoro žádná, a proto mi nedělá problém se na nějakou předělat. Také namlouvám věci do jednoho školního projektu a tak. Prostě se mi dost líbí představa toho hrát nebo něco dabovat. Radši bych ale byl za hraní, konkrétně v divadle. Kamery se mi moc nelíbí. Bylo by to také fajn, ale divadlo je lepší.

    Chtěl bych se proto zeptat, je možné vůbec začít s herectvím v divadle v tak vysokém věku? Musel bych začínat až od dalšího pololetí a to mi už bude patnáct. Další otázkou je kde? Jsem z Prahy, takže kdyby byla nějaká obecná doporučení, bylo by to fajn. Prostě doporučení na místa, kde by mě mohli vzít.
    Další dotaz je, jak se dostat třeba i na podium? Prostě na reálné představení? Dá se to z normálního dramaťáku?

    Děkuji moc

    kluk, 14 let, 21. března

    Ahoj z Modré linky,

    v Tvé zprávě popisuješ, že máš blízko ke hraní, moderování, hodně Tě to baví. Rád bys dokonce začal s herectvím víc do hloubky a intenzivně. Přijde mi moc fajn, že u sebe cítíš, že to je Tvá silná stránka, která Ti jde a zároveň Tě baví a naplňuje Tě, to je moc cenné.
    Máš obavu, jestli už není pozdě s tím začít, je Ti 15 let – říkám si, že není dán ideální věk, kdy začít (vlastně s čímkoliv). Nejdůležitější mi přijde Tvá chuť, odhodlání a připravenost tomu věnovat svůj čas. A z Tvé zprávy mi zní, že to u Tebe za zkoušku určitě stojí. Uvidíš, jak Ti v tom bude dál, jaké lidi potkáš, co lákavého nebo nečekaného s herectvím zažiješ. Říkám si, že se dá herectví věnovat pak třeba i na vysoké škole. Existuje více způsobů, jak se zapojit i teď – jak píšeš, je spousta dramaťáků, amatérských divadel, které nabírají děti a mladistvé z různých věkových skupin a záleží na jejich spolupráci s ostatními divadly, jaké možnosti se Ti otevřou. Možná někdo ve Tvé škole bude vědět o podobném souboru, zkus se zeptat některého z učitelů anebo spolužáků, o kterých víš, že k hraní mají taky blízko. To, že bydlíš v Praze, mi přijde jako velká výhoda pro tento obor, možností bude určitě spousta. Tady jsou jen některé, které můžete s rodiči prohlídnout a případně se tam můžete zkusit ozvat: https://www.svandovodivadlo.cz/o-divadle/workshopy/213/detsky-divadelni-soubor-svandova-divadla,
    https://www.oldstars.cz/herecke-studio/d-studio,
    https://divadloradar.cz/o-nas/krouzky
    Ráda bych Tě podpořila, abys toto přání probral s někým blízkým (rodiči, jinými dospělými příbuznými), aby Ti pomohli udělat potřebné kroky k tomu, aby ses mohl plně věnovat tomu, co Tě láká.

    Držíme palce, ať můžeš potkat fajn lidi, kteří Tě v herectví povedou dál a přejeme, ať Ti to přináší i nadále radost,
    Modrá linka

    Volný čas

    Neumím nakládat se svým volným časem

    Ahoj Alíku,neumím nakládat se svým volným časem,i když ho přez den nemám moc v Pondělí mám školu až do odpoledne.a ostatní dny mám kroužky.Ale o výkendu nebo o prázdninách nebo třeba když jsem nemocná se vážně nudím. Skoro nic mě nebaví a nevím co mám dělat občas si říkám že jsem promarnila celý den.

    holka, 12 let, 13. března

    Ahoj.
    je skvělé, že jsi dokázala pojmenovat problém, který řeší spousta lidí, ale jen málokdo si ho dokáže připustit. Naučit se smysluplně využít volný čas není vůbec samozřejmé nebo automatické a člověk často musí dlouho hledat a zkoušet, než zjistí, co ho naplňuje a baví. Pro začátek měj oči otevřené a rozhlížej se kolem sebe, čím se baví tví kamarádi a co je zajímá. Možná mezi jejich zájmy objevíš i něco, co by se ti líbilo a čemu by ses ráda věnovala. Povídej si s kamarády třeba i o tom, co čtou, jaké filmy sledují, nebo čemu se věnují ve svém volném čase. Nech se jimi inspirovat a neboj se zkoušet nové věci. Určitě mezi nimi objevíš i něco, co tě bude bavit a čemu se ráda budeš věnovat.
    Přeji ti hodně štěstí!
    Bára

    Volný čas

    Zájem o Ference Liszta

    Dobrý den. Řekněme, že mám trochu zvláštní dotaz. Zkrátka a dobře, už víc než rok se zajímám o Ference Liszta. (Jestli víte, kdo to je, je to jedině dobře.) Jenže tenhle zájem už možná trochu přerostl v posedlost, nebo jak to říct. Dělám o něm memy, pořád ho kreslím, píšu o něm knihu, všechno ve škole tématizuju na něj, prostě všude je on. (Mám o něm už 2 knihy v angličtině, obě úspěšně přečtené. A taky dvě trička.) Ale teď to hlavní. Mně to nevadí. Na Instagramu jsem si našla desítky kamarádů, kteří mají stejnou posedlost. (dokonce to má název. Jsme Lisztomaniaci.) Problém ovšem je, že takových „crushů" už jsem měla víc. Každý rok se jeden objevil a pak zmizel, ale tenhle pořád drží. A já ani nechci, aby mě to přešlo. Akorát problém je, že on mi vyloženě chybí. Prostě jsem naštvaná na ty tisíce a tisíce lidí, kteří se s ním setkali a ta myšlenka, že já ho nikdy neuvidím mě hrozně sžírá. Někdy kvůli tomu i brečím. Otázka je následující. Je tohle všechno normální? (Omlouvám se za špatně uvedený věk. Asi jsem se nějak přehmátla při zadávání. Je mi 14 let.) Děkuju za odpověď.

    holka, 14 let, 10. března

    Ahoj z Modré linky,

    ptáš se nás, jestli Tvůj velký zájem o Ference Liszta je normální. Popisuješ, že zájem přerostl v posedlost, děláš o něm memy, kreslíš ho, píšeš o něm knihu. Je to vlastně i něco, co už u sebe znáš, takových crushů jsi už měla více, teď si všímáš, že Tě to zatím nepřešlo, jako to bylo dřív.

    Připadá mi důležité, jak sama píšeš, že Ti to nevadí a ani nechceš, aby Tě to přešlo. Našla sis i kamarády, kteří mají podobný zájem. Pokud se Ty sama v tom cítíš dobře, není na tom podle mě nic špatného. Zmiňuješ, že Ti chybí, že Tě štve, že se s ním nikdy neuvidíš. To mi připadá pochopitelné a je to dokonce i běžné, děje se to hodně lidem, zvláště ve Tvém věku. Kdybys měla čas a chuť pročíst si starší dotazy, všimneš si, že s podobnými pocity nám píše více dětí/dospívajících.

    Abych odpověděla přímo na Tvou otázku, jestli je to normální. Není snadné na to odpovědět, protože už samotná normalita je těžko uchopitelná. Co je vlastně normální a kdo o tom rozhoduje? Obecně se lidé asi shodnou, že za normální považují to, co dělá většina. Je to ale zjednodušení a neznamená to, že když něco máme jinak, než jak to má většina lidí, že je na tom něco špatného. Může to být třeba neobvyklé, ale rozhodně ne nenormální. Co je normální pro jednoho, nemusí být normální pro druhého. Důležité je, abychom svým chováním neubližovali sobě ani druhým, což podle mého Ty neděláš. Myslím, že se tím nemusíš znepokojovat a dál se můžeš věnovat své zálibě.

    Kdyby Tě to dál trápilo, je fajn své pocity sdílet s někým dalším. Třeba s kamarádkou, s rodiči nebo s někým jiným, komu věříš.

    Přejeme Ti hezké březnové dny.
    Modrá linka

    Volný čas

    Stud ze zpěvu

    Ahoj, chodím do sboru a ráda zpívám, zpívat umím velmi dobře ale...
    Strašně se stydím! Když pan sbormistr zkouší po jednom, aby jsme mu něco zazpívali, všichni to zazpívají, pak dojde řada na mě a ticho! Mám z toho strach, nedokážu že sebe před všemi těmi lidmi vydat ani notu ):
    Nikdy jsem před pánem sbormistrem nezpívala, snad jenom při závěrečných zkouškách a to museli všichni jít z místnosti pryč ):

    holka, 14 let, 2. března

    Ahoj z Modré linky,

    píšeš, že se stydíš sama zpívat před panem sbormistrem nebo před ostatními lidmi. Nepokládáš ale žádnou konkrétní otázku, tak napíšu, co mě k Tvé zprávě napadá.

    Je přirozené se bát nebo stydět, i když nám něco dobře jde. Když je kolem hodně lidí, může se strach stupňovat. Z toho, co píšeš, mám dojem, že bys asi chtěla ty obavy ze zpěvu před ostatními nějak zmírnit. Říkám si, že si to můžeš nacvičit - nejprve zkusit zpívat před někým z rodiny nebo z kamarádů, se kterými je ti příjemně. Pak to postupně zkoušet před více lidmi.

    Pokud už jsi v tom okamžiku, kdy na zkoušce sboru na Tebe přichází řada, může pomoct se párkrát nadechnout a vydechnout a uvolnit tak napětí nebo třeba říct někomu ze sboru, komu důvěřuješ, aby stál vedle tebe a povzbudil Tě v té chvíli.

    Říkám si taky, jestli by ses s tím mohla svěřit i panu sbormistrovi. Možná byste spolu našli způsob, jak strach překonat.

    Přejeme Ti, ať se můžeš při zpěvu cítit dobře.
    Modrá linka

    Volný čas

    Jak psát básně?

    Ahoj, mám takovou blbou otázku.
    Chtěla bych umět skládat básničky, ale básničky skládat neumím. Chtěla bych složit básničku o francouzském císaři a pak to (možná) dát do článku (tady na Alíkovi). Nevíte, jak se skládají básničky? Na internetu jsem hledala, ale moc mi to nepomohlo. Máte nějaké tipy jak složit básničku? Těžko se mi hledají nějaké rýmy 😂
    Děkuji za odpověď 😊

    holka, 12 let, 23. února

    Ahoj,
    jelikož kolegové říkají, že umím básně psát, a žádnou dobrou radu nemají, zkusím nějakou dát. ;-)

    Upozorňuji, že můj přístup k básnění je možná trošku programátorský, šlo by mi jistě vytknout, že mým veršům mnohdy chybí nějaká umělecká poetika, že nemají duši. Nesoustředím se na vzletné emoce a na přenos mých nejhlubších pocitů, protože tyhle věci prostě nemám v povaze, jsem flegmatik. Na básničkách se mi líbí rytmus, spatřuji eleganci v dodržení pravidel při předávání informace… a už je mi celkem fuk, jestli je to pojednání o lásce nebo o magnetofonové pásce. :-)

    Z toho také vyplývá, že nejsem moc velký fanda volných veršů a různé podobné anarchie, kdy umělec tvrdí, že je něco básnička, i když se to moc nerýmuje, nebo když vůbec nesedí počty slabik.

    Počty slabik považuji za důležité. Oba řádky verše by měly mít stejný počet, optimálně mezi čtyřmi a dvanácti. Pokud je slabik víc jak dvanáct, tak už na počtu skoro nezáleží a hrozí, že posluchač přestane vnímat rým (je větší šance, že to je náhodou podobně zakončené slovo, než že je to záměrné umění). Sestavuji-li báseň, tak si často v duchu předčítám své pokusy a odpočítávám si slabiky na prstech.

    Dobré je předem vědět, co chceš světu sdělit, a připravit si slova, která jsou pro takové sdělení klíčová – třeba si je i někam vypsat, nebo si je párkrát říct. Nemusíš je všechna použít, stačí je mít na očích (nebo v uších). Případně si i ke každému připsat jeho synonyma, protože je docela příjemné, když můžeš vyměnit nešikovné slovo za jiné podobného významu, ale s jiným počtem slabik, nebo s jinou koncovkou. Čím větší repertoár slov a jejich synonym máš, tím je kombinování snazší.

    Úplně ideální je, když se už mezi klíčovými slovy najdou taková slůvka, která se rýmují – tedy která mají stejně znějící koncovku (alespoň v nějakém pádě). Tím ti může snadno vzniknout základní kostra veršíku. Pokud to takhle pěkně nevyjde, musíš po něčem, co se s klíčovým slovem rýmuje, zapátrat ve své slovní zásobě. Nebo na webu rýmy.cz. V absolutně nejhorším nejzoufalejším případě, když tě nic lepšího nenapadne, můžeš na konci verše rýmovat slova, která se sdělením básničky nijak nesouvisejí, třeba není + mění nebo dvě slovesa v infinitivu (končící na -it), a klíčová slova pak používat v pozicích, kde se rýmovat nemusejí.

    Jakmile máš zhruba ujasněné, co se s čím rýmuje, zbývá domyslet zbytek veršů, tedy nějakou omáčku okolo. Zde se vyplatí již zmíněné počítání slabik. Některé předložky nejsou samostatné slabiky, ale čtou se společně s navazujícím slovem (třeba z měs-ta jsou dvě slabiky). Nenech se také zmást tím, že některá napsaná slova vypadají dlouze, ale mají málo slabik (třeba ram-pouch), a naopak (třeba na-o-pak :-)). Básničkám nevadí i slovosled všelijak neobvyklý, který v textu běžném uši trhá.

    V češtině máme různá krátká slovíčka, kterými si můžeš pomáhat – typicky spojka a jde na mnoha místech přidat či ubrat (nahradit za interpunkční čárku). Spojka a-le jde v případě potřeby nahradit za jednoslabičné však nebo trojslabičné nic-mé-ně. Podobně ne-bo jde vyměnit za jednoslabičné či a nebo za trojslabičné a-ne-bo. Ukazovacími zájmeny jde také snadno vyplnit nějaké ty chybějící slabiky, ale dej si pozor na to, aby jich tam nebylo moc, zní to pak trochu humpolácky. I staročeské knižní íčko za infinitivem sloves může básnění občas dobře posloužiti, ale doporučuji s ním šetřiti (nebo ho naopak poctivě míti všude!).

    Nezapomínej také, že si můžeš vybrat mezi více druhy rýmu. Pokud se ti do začátku sdruženého rýmu (s řádky AABB) nevejde všechno, co chceš říct, můžeš snadno uskočit do střídavého (ABAB, akorát pak musíš domyslet čtvrtý řádek, aby pasoval k druhému řádku), nebo do obkročného (ABBA, tam musíš domyslet pasující třetí). Pokud se ti sdělení nevejde ani do obkročného rýmu, můžeš možná některé formulace vynechat, věř, že čtenář je chytrý a dokáže si ledacos domyslet z náznaků. ;-)

    Básnička má být o francouzském císaři? Císař je takové hůř rýmovatelné slovo, tam je akorát písař, možná v jiných pádech, císaři + komisaři, možná by mu šlo něco uvařit… a hele, jsou tu i Švýcaři. No vida! Už se nám tu rýsuje nějaké černohumorné téma, švýcarský nůž, gilotina je nůž, francouzský císař by mohl být Ludvík XVI.… a je to. Francouzskému císaři brousili nůž Švýcaři, ty šestnáctý Ludvíčku, hlídej si svou hlavičku, po tvém skonu zametou s Marií Antoinettou. 8=:->

    Nebo jinak, ustoupíme-li od mého striktního analytického přístupu, mohla bys sestavit odlehčenější něco-jako-báseň s přehnaně egoistickým motivem, inspirovanou Ludvíkem XIV. a jeho památným prohlášením „stát jsem já“, kde by každý druhý řádek říkal, co všechno jsem já. Začala by třeba zlehka, že Ludvík XIV. jsem já, a postupně by nabalovala, že Ludvíkova kancelář a kuchyně a celý palác a celé město a celý kraj… a nakonec stát jsem já. :-D

    Já do poezie začal fušovat až někdy v roce 2010, protože jsem chtěl vyhrát klíč k betaverzi StarCraftu II. :-)

    Pak jsem o šest let později uspěl v jedné místní básnické soutěži.

    Závěrem bych chtěl podotknout, že stejně jako u spousty jiné umělecké tvorby platí, že důležitý není jen talent, ale zejména trpělivost a trénink. Nečekej, že na první pokus vymyslíš něco světoborně úžasného. Neboj se škrtat a mazat! Zkoušej psát znovu a znovu a znovu a znovu. Pokud se po půlroce podíváš na svůj starší pokus, nejspíš tě napadne, jak by šel vylepšit, předělat, přeformulovat, zlibozvučnit, přerovnat. Můžeš také experimentovat s různými nevšedními kombinacemi slov, v nejhorším případě budou nepoužitelné, v lepším najdeš třeba něco (dů)vtipného. Časem se nejspíš naučíš navigovat ve slovní zásobě maličko jinak než běžní lidé… a veršování ti najednou půjde samo. ;-)

    Přeji ti hodně zdaru s tvorbou poetického útvaru. >X<-

    –MM–

    P.S.: Básnické umění se hodí nejen pro Alíkoviny, ale i pro písničkové soutěže. @)->-

    Volný čas

    Kde si založit blog

    Ahoj aliku, chtela bych si zalozit blog a psat tam treba ruzne typy na nejake vyrabeni a tak, ale nevim jak si to zalozit jestli je nejaka platforma nebo tak
    Moc dekuju:-)

    holka, 12 let, 5. února

    Ahoj, je celá řada platforem, kde si můžeš založit blog. Nejjednodušší je podle mého WordPress, a to i proto, že najdeš hodně lidí, kteří tuto platformu používají a budou ti tedy umět poradit. Nemusíš nic platit, používání na jejich doméně je zdarma.
    Pokud máš založený účet u Google, můžeš taky využít jejich blogovací nástroj Blogger. Má trochu méně možností nastavení a rozšíření, ale to vadit nebude, základy (texty, fotky, videa) umí taky.

    Volný čas

    Kam můžu jít dělat graffiti legálně?

    Ahoj Alíku a spol. Poslední dobou jsem začal mít zájem o graffiti a tagy zkouším to na papír nebo i třeba na zahradě na zeď kde to nikomu nevadí, ale chtěl bych to zkusit třeba i někde na ulici (legálně) ale nevím kde najít to legální místo. Chystám se taky jít do opuštěných doků v Nymburce protože tam je hodne graffiti a nikomu by to asi nevadilo.
    Děkuji za odpověď

    Honza, 12 let, 19. ledna

    Ahoj Honzo,

    je super, že máš hobby, které chceš vykonávat tak, abys nikomu nezpůsobil škodu.

    Existují místa, kde je povoleno graffiti - každá obec to má jinak. Ve většině případů stačí napsat do prohlížeče „legální plocha pro graffiti + jméno obce“ - jen si dej pozor, aby informace byly aktuální. Nejvíce jich, dle mých informací, je v Praze. Můžeš se zkusit zeptat na radnici, pokud tyto informace nemá Tvá obec vyvěšené na stránkách. Nymburk plochu pro legální graffiti dle veřejných informací má, bohužel nevím konkrétní adresu - zrovna tam je asi potřeba se poptat na radnici.

    I tak bych nedoporučoval chodit tagovat a sprejovat opuštěná místa. I přesto, že jsou opuštěná, tak není povoleno na ně „kreslit“. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ač tam nikdo nikdy nechodí, zrovna v čase, kdy tam půjdeš ty, tam bude hlídka městské policie - zákon schválnosti. :)

    Měj se hezky!

    Volný čas

    Potíže při hraní na saxofon

    Ahoj alíku, omlouvám se že zase píšu. Ted mám trochu jiný druh problému, hraji na saxofon půl roku. Nejprve jsem začala hrát na flétnu ale chtěla jsem hrát na saxofon, učitel mi řekl že jsem moc malá, tak jsem začala hrát na klarinet . Hra na klarinet byla příšerná, chtěla jsem s hrou na jakýkoli nástroj přestat ale rodiče mě přemluvili at hraju na saxofon, ten nápad se mi líbil. Hraji tedy na saxofon ale jak saxofon leží na krku tak mě bolí krk a záda, velmi mě to bolí a obtěžuje, také saxofon leží na palci a mě ten palec moc bolí a mám tendenci si ho křupat-zatlačit na kloub a čekat než vydá hlasité prasknutí. A tím si ničím klouby ale nemohu kvůli bolesti přestat. Též mě bolí pusa kvůli zvláštnímu nátisku ale to je nejmenší problém. Už jsem na saxofonu jednou omdlela a vždy se mi točí hlava. Rodiče říkají že budu hrát at se děje cokoli už jsem s nimi mluvila ale nic , všichni se mi smějí a neberou to vážně. Nevíte co mám dělat? Už to nezvládám a nic nepomohlo.:-(;-(;-( Prosím pomoc poradte .
    omlouvám se za gramatické chyby píšu ve spěchu.
    Veronika

    Veronika 12 let, 18. ledna

    Ahoj Veroniko,

    píšeš nám, že půl roku hraješ na saxofon, ale dělá Ti to fyzické problémy - bolí Tě palec (a pak máš potřebu s ním křupat), také krk a záda i pusa. Při hraní se Ti točí hlava a už si jednou i omdlela. Rodiče neberou vážně, když jim o tom všem říkáš a trvají na tom, že budeš i dále hrát. Prosíš nás o pomoc.

    Veroniko, to, co píšeš, zní docela vážně. Hrát na hudební nástroj je určitě moc fajn, ale nesmí to být na úkor zdraví. Napadá mě, že bys mohla zkusit promluvit s učitelem/kou, ke kterému na nástroj chodíš, a říct mu, co všechno se Ti děje, když hraješ. Říct to můžeš také své praktické lékařce, která Tě může prohlédnout a zvážit, jak moc je pro Tebe hraní na saxofon v pořádku. Oslovit také můžeš jiného dospělého ve Tvém okolí, který by promluvil s Tvými rodiči.

    Pomocí by mohlo být, kdybys těm, o kterých píšeme, dala přečíst tohoto Alíka, aby se dozvěděli, jak to se saxofonem máš.

    Držíme Ti palce,
    Modrá linka

    Volný čas

    Hodně času na PC

    Ahoj Alíku a spol.
    Mám problém, na počítači nebo mobilu trávím hodně času. A však jr to můj koníček a zajímám se o to. Když nechci, tak na pc prostě nejsem a nemusím na něm být. Málokdo z mojich kamarádu jde ven. Většinou hrají pc hry. Já se na počítači třeba učím, píši si s rodinou, koukám na filmy nebo se učím programovat atd. Mě by jen zajímal tvůj názor, že když dokážu to vypnout a nebýt na tom, jestli je to i tak závislost? Díky.
    S přátelským pozdravem,
    Benjio

    Ahoj, je skvělé, že přemýšlíš o tom, jak tě počítač ovlivňuje. Spoustu lidí si ani neumí připustit, že by se jich něco takového mohlo týkat. Obecně řečeno jsme všichni „závislí“ na počítačích nebo mobilech, minimánlě v tom smyslu, že bez nich bychom měli život těžší.
    Pokud se ale bavíme o „závislosti“ z pohledu psychologie, tak jde o „nekontrolovatelné nutkání“. Pokud u sebe pozoruješ, že nedokážeš bez počítače být, nebo že kvůli počítači zanedbáváš spánek, povinnosti nebo vztahy s ostatními lidmi, mohlo by se jednat o nějakou formu závislosti. Probrat to můžeš s odborníky, kteří to posoudí lépe a vezmou v potaz tvou konkrétní situaci.

    Volný čas

    Dobrovolnictví a souhlas rodičů

    Dobrý den.
    Od kolika let můžu vykonávat dobrovolnickou činnost bez souhlasu rodičů? Účel pozice, kterou jsem získala, je vlastně psát emaily a příspěvky na soc. sítě za účelem zjistit např. podmínky, v jakých žijí zvířata chovaná na farmách dodavatelů, od kterých odebírají známé firmy, sdílení informací ohledně této problematiky a podobně. Práci dělám z domova a je to jen pár hodin měsíčně, takže mě to v ničem neomezuje. Na pohovoru jsem svůj věk uváděla a nikdo s ním neměl problém, ale přesto se radši ptám. Děkuji za Váš čas a předem i za odpověď.

    Dobrý den,

    jedná-li se o dobrovolnickou službu patřící pod zákon č. 198/2002 Sb. o dobrovolnické službě (seznam lze najít zde), je nutný věk minimálně 15 let - souhlas rodičů zákon zmiňuje jako nutný do 18 let; bez něj je smlouva neplatná.

    Nejedná-li se o službu dle tohoto zákona, není potřeba souhlasu rodiče, ani není stanovena minimální věková hranice.

    Přeji hodně štěstí při dobrovolnictví :)

    Volný čas

    Chci peníze na hru

    Ahoj poradno, mám jeden problém, ani ne problém ale přání.
    Hraju takovou hru která se jmenuje Roblox, můžete si v ní koupit robuxi a za ně si koupit nějaké věci. Zkoušela jsem si je nějak vydělat nebo od kamarádek ale nic. Mamka a všichni z rodiny řekli že nebudou do hry dávat peníze. Já bych si jen jednu věc koupila a pak bych nic už si nekupovala. Jak je přesvědčit?

    Ahoj z Modré linky,

    chápu, že bys chtěla hrát hru podle svých představ. Na druhou stranu, i v životě ne vždy máme všechno, co bychom si přáli. Členové Tvé rodiny možná mají jiné hodnoty a jsou pro ně důležité jiné věci. Jestliže si opravdu hodně přeješ do té hry nějaké peníze investovat, můžete se doma domluvit, že dostaneš nějaké peníze pod stromeček namísto nějakého jiného dárku. To by mohl být takový kompromis.

    Prima advent Ti přeje
    Modrá linka

    Volný čas

    Nechci do tanečních

    Dobrý den,
    táta chce, abych šla příští rok na taneční, jenže já nechci. Ostatní z rodiny (kromě táty, který se o mne jinak vůbec nezajímá) říkají, že když tam nechci, tak tam nemusím. Jenže tátu je snad nemožné přesvědčit. Kromě toho, že v době, kdy taneční končí, už spím, bych se musela vzdát jiného, svého nejoblíbenějšího, kroužku. A já nerada hudbu, tanec apod. Nevíte prosím, co udělat, abych tam nemusela, když ani většina rodiny (včetně mamky) nemá žádné hlasovací právo? Jak tátu v mě situaci přesvědčit, abych na taneční nemusela?

    holka, 14 let, 23. listopadu 2022

    Ahoj z Modré linky,

    ptáš se nás, jak přesvědčit tátu, abys nemusela chodit do tanečních. Nemáš ráda hudbu, tanec, a musela by ses pro taneční vzdát svého nejoblíbenějšího kroužku. Je to ale obtížné, protože většina rodiny nemá u vás hlasovací právo.

    Věřím, že Tě to trápí, a že bys chtěla mít jistotu, že nebudeš dělat něco, do čeho se Ti nechce. Možná půjde něco vymyslet, aby táta na tanečních netrval. Můžeš s ním zkusit opakovaně promluvit, zeptat se, za jakých okolností by od tanečních ustoupil - například, že bys je absolvovala, až budeš starší apod. Možná by pomohlo mu vše napsat - popsat to, jak se cítíš, co Ti vadí nebo čeho se bojíš, popsat to, proč do tanečních nechceš.

    Můžeš také promluvit s mamkou, protože ta je spolu s tátou za Tebe spoluodpovědná a hlasovací právo by určitě měla mít. Třeba také najdeš někoho, kdo by to s tátou mohl probrat (babička, teta apod.)

    Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo,
    Modrá linka

    Volný čas

    Mám divné záliby?

    Ahoj, jsme v 7 třídě a mám podle holek zvláštní a divny záliby. Přijde jim divné že dělám mažoretky a že moje nejoblíbenejší zvíře je slepice. Mám prostě ráda slepice protože je máme doma a jsou měký a hebký a proste je mám strašně ráda. Mažoretky dělám od malička a kdybych je nedělala tak se budu extremne nudit a hlavne me to baví... Takze jsem se vas chtela zeptat na vas nazor.. Dekuju

    holka 12, 23. října 2022

    Ahoj,

    ptáš se nás na náš názor, jestli jsou Tvé záliby divné, jako si myslí Tvé kamarádky. Pro někoho mohou být mažoretky a slepice neobvyklé, ale neznamená to, že je to divné. Rozumím, proč si to mohou Tvé kamarádky myslet. Hodně lidí považuje za normu to, co dělá většina, protože je to něco, s čím se často setkávají, je to pro ně známé. Jakmile někdo vybočuje, některým to může připadat divné. Oceňuji, že máš záliby, které Tě naplňují, je to v životě moc důležité. Přemýšlím nad tím, jestli se Tě jejich označení „divné/zvláštní záliby“ dotýká nebo Tě trápí. Říkám si, že možná ano, rozhodla ses napsat Alíkovi. Kdyby Tě tím kamarádky nějak trápily, opakovaně Ti to říkaly, je v pořádku jim říct, že Ti to vadí a chceš, aby přestaly. Je dobře, že každého baví něco jiného, svět je díky tomu rozmanitý, každý z nás může dělat něco zajímavého. Kdyby všichni dělali to stejné, svět by vypadal možná hodně jinak. Přejeme Ti, aby ses nenechala odradit od svých koníčků a dělala to, co Tě baví.

    Modrá linka

    Volný čas

    Hudební sluch

    Ahoj
    Mám otázku jestli se můžu naučit hudební sluch, mám sen hrát na kytaru ale nemám hudební sluch.

    holka, 14 let, 11. září 2022

    Ahoj, co se týče slova „hudební sluch“, je to spíš taková zkratka než něco, co by člověk reálně měl nebo neměl. Existuje „absolutní sluch“, což je schopnost lidí určit výšku tónu. Umí to méně než jeden člověk z tisíce. Mezi hudebními skladateli je takových lidí více, ale rozhodně není absolutní sluch podmínkou pro hru na hudební nástroj.
    Hodně věcí si náš mozek osvojí až skrze praxi. Hra na hudební nástroj je výsledkem trénování a talentu. A to trénování je důležitější než talent, jak dlouhodobě zjišťuje třeba výzkumnice Angela Duckworth.
    Ať už jde o hraní na kytaru, běhání, učení se anglicky, programování nebo stovku dalších schopností, důležité je pravidelně trénovat a dlouhodobě na sobě pracovat. Hodně pomůže, když nás to baví, ale také se hodí umět se k tréninku donutit, i když na to zrovna nemáme 100% chuť. Takže hodně vytrvalosti, ať už se rozhodneš pro hru na kytaru nebo cokoli jiného!

    Volný čas

    Dobrý den,
    Chci se zeptat, jak funguje jízda vlakem s přestupem, a jestli se musí jízdenky ve vlaku někde označit nebo čekat až přijde průvodčí, nemůžu to nikde najít. :-(:-(:-(
    Díky za odpověď

    kluk, 15 let, 27. července 2022

    Ahoj,
    je to různé.
    Pokud se jede s přestupem ve více vlacích stejného dopravce, pak je většinou nejlepší si koupit jízdenku na celou cestu najednou. Když se přestupuje na vlak jiného dopravce, je možné buď si na každý vlak koupit jízdenku zvlášť, nebo si koupit jízdenku Jednotného tarifního systému, označovaná též OneTicket, která platí pro vlaky všech dopravců. Je to jednodušší, ale jízdenky jednotlivých dopravců někdy vyjdou trochu levněji. Jízdenka se dá koupit buď předem, nebo až ve vlaku, ale u některých dopravců je nákup jízdenky ve vlaku o něco dražší. U Českých drah (ČD) se při nástupu v tzv. obsazené stanici platí přirážka 40 Kč.

    Ve vlaku se většinou má čekat na svém místě, až přijde průvodčí, ale u ČD existují i vlaky s tzv. specifickým způsobem odbavení, kde průvodčí není a cestující si musí koupit jízdenku koupit předem a při nástupu do vlaku si ji tam označit, bez označení neplatí.

    Když se jede v rámci jednoho kraje, tak ve většině krajů existuje tzv. integrovaný dopravní systém (IDS), v rámci kterého se dá uvnitř kraje cestovat na jednu jízdenku různými dopravními prostředky, nejen vlaky různých dopravců, ale i autobusy, městskou dopravou, někde i lanovkou nebo lodí. V některých krajích dokonce uvnitř kraje nelze cestovat vlakem na jízdenku železničního dopravce, ale jen na jízdenku příslušního krajského IDS. Při použítí jízdenky IDS většinou platí pravidla příslušného IDS, která jsou v každém kraji jiná, ale většinou je zapotřebí mít jízdenku předem, přímo ve vlaku ji prodávají jen někde a někde i s přírážkou.

    Nevím, kde bydlíš a kterými vlaky jezdíš. Přesnější informace najdeš v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušných železničních dopravců, a pokud ve vašem kraji je IDS, tak v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušného IDS.


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!