Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Chci brýle, i když mám dobrý zrak Alík radí dětem

  Brýle

  Dobrý den poradno, poslední dobou se mi hodně změnil styl oblékání, strašně se mi začali líbit brýle, moje kamarádka je nosí kvůli tomu že špatně vidí jenže já vidím dobře ale chtěla bych nějaké brýle, existujou nějaké brýle které můžu nosit i přesto že mám dobrý zrak?:-)>X<-

  holka, 13 let, 25. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěla nosit brýle, když se Ti to líbí. V létě je to docela jednoduchá věc, můžeš se domluvit s rodiči a pořídit si nějaké elegantní brýle sluneční. Existují i brýle bez dioptrických skel, domnívám se však, že ani ty nejsou nejlevnější. Pokud by Ti to však rodiče dovolili, můžete si více informací najít na internetu.

  Přejme Ti prima léto,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Brýle

  Rozostřené vidění

  Ahoj všichni děkuji za odpověď u mého dotazu na zrak budu mít ve středu už brýle mám půlky . Ale mám další dotaz někdy i když koukám tak jako kdybych měl špinu v oku nebo prostě mlha nebo něco takového . Může to být zákal nebo něco ale u očního mi dělaly takové ty dva testy kdy koukám na obrázek a oni mi fotí oko nebo co a pak že mi do něj jakoby střílí :D . A to je na taky nějaky zákal nebo co asi .

  kluk, 13 let, 27. ledna

  Ahoj kluku,

  Rozostřené vidění, přesněji řečeno pocit, jako kdybys měl v očích nějaké nečistoty, může mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že máš nosit brýle, je docela dobře možné, že poté, co brýle dostaneš, tyto obtíže vymizí. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že bude trvat nejméně několik dní, možná týdnů, než si Tvoje oči na optickou pomůcku zvyknou.
  Pokud jde o vyšetření, o němž se zmiňuješ, jedná se o perimetrické vyšetření zorného pole, kdy pacient má zmáčknout tlačítko pokaždé, když v přístroji, do jehož nitra se dívá, spatří světelný záblesk (to je zřejmě ona „střílení“). Provádí se mimo jiné jako prevence tzv. šedého zákalu. Této choroby se však zatím bát nemusíš, protože v dětství a dospívání se prakticky nevyskytuje a trpí jí převážně starší dospělí lidé. Nicméně přesto se i u dospívajících s poruchou zraku (např. s krátkozrakostí) perimetrie provádí, a to z důvodů včasného odhalení případných jiných poruch zraku. Pokud jde o vyšetření s obrázkem, to má zjednodušeně řečeno ověřit, jestli „nešilháš“ (šilhání neboli strabismus je vada, při níž se směr pohledu jednoho oka odlišuje od druhého). To sice může být patrné už na první pohled, nicméně pro přesnější změření případných drobných odchylek se provádí příslušné vyšetření.
  Každopádně by ses neměl znepokojovat, protože vše, co popisuješ, je běžné a normální. Pokud by byl výsledek vyšetření nějak nestandardní, lékař by tě na to jistě upozornil.

  Brýle

  Neostré (rozmazané) vidění

  Ahoj všichni . Mám takový dotaz . Když jsem ve škole jsem pomněrně daleko od tabule cca 6m tak když koukám pravým okem ( moje vodící ) tak se mi to trošku rozmazává je to interaktivní tabule takže obrazovka a někdy to hodně svítí já jsem zvyklí na menší až nízký jas a filtr modrého světla který si večer autimaticky zapínám a dávám si celkově na zrak pozor . Takže moje otázka zní jestli budu nosit brýle jestli je to dost možné a jestli po nošení brýlí se ten zrak může zlepšit?

  kluk, 13 let, 10. ledna

  Ahoj kluku,

  Neostré a rozmazané vidění do dálky (třeba i jen na několik metrů) by sice mohlo být projevem krátkozrakosti, avšak bez vyšetření očním lékařem nelze tuto ani jinou vadu spolehlivě určit. Delší sledování světelné obrazovky sice představuje určitou zrakovou zátěž, ale vzhledem k tomu, že sedíš v dostatečně velké vzdálenosti od tabule, by Ti její jas neměl ublížit (na tabuli by ses musel dívat ze vzdálenosti zhruba do půl metru, což zřejmě nehrozí ani žákům v prvních lavicích). Delší sledování tabule (řekněme déle než 20 až 30 minut) sice může vyvolat zrakovou únavu, ta však nevede ke zhoršení zraku.
  Pokud máš pocit, že bys s brýlemi viděl lépe (nebo pokud chceš mít zkrátka jistotu, zda netrpíš nějakou vadou zraku), uděláš nejlépe, když jednoho z rodičů požádáš o doprovod k očnímu lékaři. Vyšetření zraku je jednoduché a jeho výsledky poměrně spolehlivé.

  Brýle

  Ahoj poradno,
  Nosím brýle už od vánoc v 1. třídě. Většina dětí už si zvikla že mám brýle ale je tu jeden problém: Vypadá to že za rok už nebudu muset nosit brýle a většina spolužáků už si mě bez nich neumí představit a bojím se že se mi budou smát😩😩.
  Takže dotaz zní: Jak se mám připravit na to že se mi budou smát a jak je mám připravit na to že nebudu nosit brýle?
  Ještě vysvětlení proč by se mi měly smát: protože bez brýlí vypadám jak blbeček😧😩.
  Moc děkuji za odpověď💓💓

  holka, 13 let, 10. prosince 2022

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu se svým strachem, jak děti ve třídě přijmou, když přestaneš nosit brýle. Máš pocit, že si už na tebe s brýlemi zvykly, že ty brýle k tvému vzhledu patří a bez nich se necítíš dobře. Ptáš se jak své okolí připravit na to, že brýle nosit nebudeš. Rozumím tomu, že to může být hodně velká změna, jak pro tebe, tak pro děti okolo tebe. Pochopila jsem z toho, co píšeš, že svou tvář bez brýlí nepovažuješ za pěknou a máš pocit, že bez brýlí vypadáš „jako blbeček“. Vnímám, že svou tvář z nějakého důvodu nemáš moc ráda, i proto teď prožíváš ten strach, jak tě ostatní vezmou bez brýlí. Je pravda, že brýle mohou vzhled obličeje zásadním způsobem ovlivnit. Ale to, co nás také hodně ovlivňuje, je vlastní postoj ke svému vzhledu. Jedna věc je to, jak tě vnímají druzí a druhá je to, jak vnímáš ty sama sebe. A většinou to, jak působíme na druhé je spojené s tím, jak se cítíme „sami v sobě“. Dojem, který vytváříme na druhé plyne do velké míry z toho, jaký postoj sami k sobě máme. Doporučila bych ti nyní aby ses víc zamyslela na tím, jak ty sama vnímáš svou tvář. Jak se cítíš sama se sebou. Zkus také si uvědomit, co mohlo tvůj postoj ovlivnit a jakým způsobem. A naopak, co bys tedy potřebovala, aby se to nejdříve zlepšilo uvnitř, tedy aby se zlepšil tvůj vlastní postoj sama k sobě a ke svému vzhledu. Vnímej své tělo jako celek. Uvědom si, které části svého těla ráda máš, co se ti na tobě líbí. A také vnímej i svou psychickou stránku. Uvědom si, které vlastnosti máš na sobě ráda, kde jsi silná, co máš ráda, co ráda děláš, co ti jde a tak podobně. Prostě začni s tím tématem uvnitř sebe sama. A pak to další, co můžeš dělat je to, aby sis začala na svou tvář bez brýlí zvykat. Třeba si je občas sundej, jak doma, tak ve škole a zvykej si na ten pocit, že tvá tvář je opět bez brýlí. V podstatě je to tak dobře, protože je to známka, že tvé oči se uzdravují. Zkus to vnímat i z této stránky. Brýle mohou přinášet i mnoho omezení, třeba při sportu. Je potřeba o ně pečovat, hlídat, kam si je položíš, čistit je atd.to ti nemusím popisovat. Takže život bez brýlí může být pro tebe i takový víc svobodný. A tak to ber jako pozitivní věc, že je možné, že budeš za rok bez brýlí. I to se pak odrazí ve tvé tváři a tvůj pozitivní postoj ke „ztrátě brýlí“ se určitě ukáže i v tom jak se budeš bez nich cítit. Zkus se na to už teď svých kamarádů a dalších blízkých osob kolem tebe ptát a mluvit s nimi o tom. A tak jako jsi nemohla ovlivnit, když jsi brýle musela začít nosit a musela ses s tím smířit, tak nyní nemůžeš do velké míry ovlivnit, když lékaři rozhodnou, že tvé oči brýle již nepotřebují. Zkus to vzít jako pozitivní změnu a známku dobrého vývoje a uvidíš, že to ti pomůže se s tím opět vyrovnat. Držím ti palce. Poradce Centra Locika

  Brýle

  Potřebuji brýle

  Ahoj Alíku a spol., děkuji vám že jste mi odpověděli už na několik dotazů. Chtěla bych nosit brýle. Od doktora mám doporučení, že bych je měla nosit (na dálku), ale mamka je proti protože si myslí že ty oči to prostě oblbne (nevím jak to mám vysvětlit).

  1. Jak mamku a rodiče přesvědčit že špatně vidím a že potřebuji brýle?
  2. Vím že nejste doktoři ale proč mi může slzet s očí? (Každý večer mi z nic slzí)

  Děkuji předem za odpověď.

  Ahoj,

  děkujeme za Tvůj dotaz Alíkovi. Píšeš, že máš doporučení od lékaře, že bys měla nosit brýle, ale mamka je proti. Ptáš se, jak jí říct, že špatně vidíš a brýle opravdu potřebuješ.

  Myslím, že jí to můžeš říct úplně normálně - lékař Ti brýle doporučil a Ty je potřebuješ, abys dobře viděla. Můžeš mamku poprosit, abyste spolu zašly k očnímu lékaři nebo optometrovi do oční optiky. Mamka se může zeptat na všechno, co potřebuje (například jestli oči „zleniví“ a Tobě spíše ublíží, než prospějí, apod.) a Ty tak můžeš získat podporu. Pokud je v Tvém okolí jiný dospělý, ke kterému máš důvěru a kdo by mohl s mamkou promluvit, můžeš to zkusit i přes ně. Pomoci také může pravidelná prohlídka u lékaře, kde bys byla s mamkou a kde by (při zkoušce zraku) mamka sama viděla, že se Ti do dálky špatně dívá.

  Píšeš také, že Ti slzí oči - máš pravdu, nejsme tu lékaři, ale napadá mě, že Ti večer mohou slzet únavou po celém dni, kvůli chybějícím brýlím, či pokud je to večer po provedení hygieny, protože nějaký prostředek dráždí Tvé oči (například šampón nebo zubní pasta). Mohlo by pomoci oči méně namáhat (omezit například čas u obrazovek), nebo nějaké zklidňující kapky (dostaneš v lékárně, nebo Ti je předepíše lékař). Pokud bys měla tyto potíže stále, stojí za to vyhledat odborníka a hledat příčinu i cesty k léčení.

  Pěkné podzimní dny,
  Modrá linka

  Brýle

  Dobrý den, poradno,
  nedávno jsem u doktora zjistila, že mám špatný zrak a že mám mít brýle. Mám 1 a tři čtvrtě dioptrií. To je v pořádku – brýle mám.

  Ale mám kamarádku (chodí se mnou do třídy) a řekla nám, že asi před rokem taky byla u doktorky a že má mít brýle. A má 1 a 1 dioptrií (říkala nám to), a to má víc než já. A ona brýle jen nechce, a tak je nemá. Na tabuli obě vidíme dobře a tak. Máme to na dálku – ty brýle mi pomáhají hlavně na písmenka třeba na dopravních značkách a tak, že mi zaostřují.

  Ale mně teď přijde nespravedlivé, že já je mám a nosím, ale ona je nemá a nosit nemusí. A to vidí hůř než já... Já jsem jí říkala, že by je mít měla a tak, ale ona řekla, že už tam nešla a že jí nesluší – a já taky lépe vypadám bez nich.

  holka, 11 let, 16. června 2021

  Ahoj,
  brýle nejsou jenom na to, aby v nich člověk lépe vypadal, ale hlavně na to, aby mu pomáhaly lépe vidět. Každý z nás je také jiný a jinak vnímá svět kolem sebe – jsou lidé, kteří mají třeba půl dioptrie a bez brýlí neudělají pomalu ani krok, a také jsou lidé, kteří mají klidně dioptrii a půl a brýle nepotřebují.

  Jestli tvoje kamarádka vidí dobře a bez problémů, i když má na každém oku jednu dioptrii, tak moc nemá důvod brýle mít – nijak by jí nepomohly. Pokud ty sama cítíš, že je někdy nepotřebuješ, ale jindy se ti hodí, můžeš si je nosit podle potřeby. Mít je třeba schované v batohu, když je potřebovat nebudeš, a vytáhnout si, když pocítíš, že si chceš lépe zaostřit třeba nějaká malá písmenka. Nošení brýlí je jen na tobě, není povinné a nikdo by ti neměl přikazovat brýle nosit, když sama cítíš, že to v danou chvíli nepotřebuješ.

  Možná tvoje kamarádka časem zjistí, že se jí na nějaká malá písmenka v dálce brýle hodit budou a udělat si je nechá. Je ale i možné, že patří mezi ty „šťastlivce“, kteří sice nějakou tu dioptrii mají, ale moc to nepociťují. Zkus tedy nemyslet tolik na svou kamarádku, ale hlavně na sebe – abys ty dobře viděla a nemusela řešit, že něco nemůžeš přečíst.

  Jen tak mimochodem, jsem na tom úplně stejně jako ty, mám na dálku brýle 0,75 a 1,00 a většinou se mi válí doma nebo v batohu. Když ale sedím třeba ve škole a učitel čmárá na tabuli, tak si je často ráda vezmu, protože pak nemusím tolik luštit, co že to tam píše.

  Brýle

  Nošení brýlí

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně nošení brýlí . Už asi rok jsem krátkozraká ,ale rodičům jsem to neřekla protože mi to nějak zvlášť nevadí (není to hrozné) a hlavně nechci nosit brýle a kontaktní čočky si nemohu dovolit. Jenže samozřejmě se to rodiče dozvěděli - na třináctileté prohlídce. Takže mi plánují koupit brýle . Jenže mě žádné nesluší a omezovaly by mě při pohybu . Tak jsme se dohodli že až je budu mít ,budu je nosit jen když je budu akutně potřebovat . Což by vlastně znamenalo jen ve škole ,abych viděla na tabuli. Bohužel do školy nepůjdu ,takže je vlastně (nejspíš) nosit nebudu . Jenže (a tady přichází na řadu ta otázka ) se bojím že když je nebudu nosit,bude se mi vidění zhoršovat . Je to tak ? Jenže když je budu nosit pořád ,bude mě to omezovat . A někde se zase píše,že oči pak na brýlích budou závislý a bez nich uvidím opravdu špatně . Co je tedy pravda ? Prosím o radu a předem děkuju .

  1. S. taky mám v plánu je nosit v budoucnosti ,třeba v autoškole (asi by se hodilo něco za volantem vidět 😆) a při zaměstnání (jestli se mi teda splní můj sen- ornitologie)
  2. P.S. moje oči mají jakési 'úřední hodiny ' kdy vidí líp a také mi krátkodobě pomáhá je na chvíli zavřít . Ale to jen dodávám pro lepší popis situace..
  holka, 13 let, 9. března 2021

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme za dotaz. Je vidět, že otázkou nošení brýlí se hodně zabýváš - a je to pochopitelné, brýle proměňují to, jak člověk vypadá.
  Píšeš, že jsi krátkozraká a že Ti rodiče plánují koupit brýle. Nevím, jestli Ti diagnózu krátkozrakosti stanovil oční lékař, který Tě důkladně vyšetřil (existuje řada vyšetření, které oko důkladně prozkoumá a zjistí, co by nejvíce potřebovalo). Pokud jsi ještě u očního lékaře nebyla, doporučila bych Ti, abys jej vyhledala. Lékař Ti může odpovědět na všechny otázky, které ohledně zraku máš, třeba na to, jestli se Tvoje vidění bude s brýlemi zhoršovat, nebo ne. Na to my odpovědět nemůžeme, nejsme odborní lékaři, a názory na tuto problematiku se navíc různí. Jen tak brýle „koupit“ by pro Tvoje oči nemuselo být přínosné. Pokud bys nechtěla volit očního lékaře, zrak Ti změří i v oční optice, ale není to komplexní oční vyšetření, které toho postihne více.
  Píšeš, že Ti žádné brýle nesluší. Rozumím tomu, že najednou je mít na obličeji může být nezvyk a může se zdát, že to prostě nejde, že to není hezké. Brýle je ale potřeba dobře vybírat. Existuje velké množství tvarů, barev, materiálů, myslím si, že se vybrat dá. Jsou i brýle, které jsou celé ohebné a nerozbitné, které při pohybu neomezují. Najít vyhovující a padnoucí brýle dá sice více práce a hledání, ale spokojenost s brýlemi pak stojí za to. Můžeš se také inspirovat někým, kdo brýle delší dobu nosí, ať už blízkými lidmi, nebo někým z veřejně známých osobností.
  Píšeš o tom, že Tvoji oči vidí někdy lépe, jindy hůře. I o tom bych řekla očnímu lékaři, ale je dost pravděpodobné, že unavené oči vidí hůře. Děláš to výborně, když jim dáš odpočinout tím, že je na chvíli zavřeš. Je také dobré si při koukání do obrazovky elektronických zařízení dávat přestávky, kdy se člověk dívá víc do dálky nebo dá očím odpočinek.
  Uvidíš, jak to bude dále, určitě budou situace, kdy budou brýle nezbytné, jako při pozorování ptáků nebo za volantem.

  Přejeme co nejhezčí jaro a dobré koukání na něj,
  Modrá linka

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  Ahoj Alíku, mám dotaz ohledně nošení brýlí. Mám je na krátkozrakost a hlavně ve škole na tabuli. Problém je ten, že si prostě připadám strašně divně když na sobě brýle mám. Ten pocit nedokážu popsat přesně, ale připadám si jiná a taky ne úplně sama sebou nebo míň hezká. Přitom mi všichni říkají, že mi brýle sluší! Jenže já to mám v hlavě prostě takto. Mám jednu kamarádku ze třídy a ta taky má podobnou oční vadu jako já a brýle nosí v pořádku. Čočky nosit nechci a přitom je pro mě tak krásné vidět ostře. Navíc hlavně v matematice dobře nevidím na tabuli a tím pádem se naplno nemůžu účastnit hodiny (teď když je online výuka, tak je to ale logicky jiné). Taky tomu moc nepomáhá, že je nás ve třídě málo holek a jediná co taky nosí brýle je ta kamarádka, co jsem zmiňovala předtím. Jak se mám zbavit tohoto bloku? Poradíte prosím? Děkuji moc

  holka, 12 let, 25. února 2021

  Ahoj,
  rozumím tvému dotazu i tvým pocitům, ale v tomto případě je odpověď upřímně dost složitá, protože si to musíš „srovnat v hlavě“ ty sama. Chápu, že jsou ti brýle nepříjemné a že se v nich necítíš (už proto, že jsem dlouho také brýle nosila a měla jsem z nich úplně stejné pocity jako ty), ale v optikách je dnes nepřeberný výběr milionů brýlí a stoprocentně se mezi nimi najdou takové, v nichž se budeš sama sobě líbit a které budeš vnímat spíš jako módní doplněk a ne jako zdravotní pomůcku. Myslím, že by vůbec nebylo od věci, navštívit kvalitní optiku, nechat si poradit a vyzkoušet si všechny možné typy brýlí. Třeba tě samotnou překvapí, jak se budeš sama sobě v některých líbit.
  Až budeš starší, je dost možné, že začneš střídat brýle s kontaktními čočkami, nebo si necháš udělat laserovou operaci. Ale stejně tak je možné, že se s brýlemi sžiješ natolik, že z nich uděláš své poznávací znamení a budeš na ně hrdá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Jak se naučit nosit brýle?

  ahoj alíku a spol mám dotaz jak se naučit nosit bríle nosím je už od druhé třídy a ted sem v sedmí ale stále se je nemůžu naučit nosit možná je to proto že bz nich vidím a nevidím rozdíli kdy je mám a kdy ne jen někdy chtěla bych se je naučit nosit (taky proto že v nich vipadám líp ;)

  holka, 13 let, 9. prosince 2020

  Ahoj,
  brýle bys neměla nosit proto, že v nich vypadáš lépe, ale proto, že máš oční vadu, kterou jejich prostřednictvím koriguješ. Jestliže máš pocit, že bez brýlí vidíš úplně stejně jako s nimi, bylo by určitě vhodné, aby ses objednala k očnímu lékaři, který ti přeměří dioptrie a zjistí, zda brýle skutečně potřebuješ. Někdy se může stát, že se oční vada časem upraví a je tedy možné, že už brýle potřebovat nebudeš. Pokud tomu ale tak není a lékař ti doporučí, abys brýle nosila, měla by ses zaměřit na to, abys jeho pokyny dodržovala. Nošení brýlí je zvyk jako každý jiný a když na něj zaměříš svou pozornost, určitě si na brýle bez problémů zvykneš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  ahoj poradno,

  mám brýle už od 1-2let a spolužáci ve škole se mi za ně smějí tak mám čočky sice toho nechali ale chtěla bych přestat nosit brýle i čočky ale lejzrové operace se moc bojím předem dděkuji za odpověď

  holka, 11 let, 18. června 2020

  Ahoj,
  jestli tomu dobře rozumím, máš vadu zraku, která vyžaduje korekci, ale nechceš nosit ani brýle, ani čočky a nechceš jít ani na laserovou operaci. Obávám se však, že tím jsi vyjmenovala a zároveň vyloučila všechna myslitelná řešení. Pokud máš vadu zraku natolik silnou, že při každodenním „fungování“ potřebuješ brýle/čočky, nedá se dělat nic jiného, než že je budeš nosit. Řekla bych, že spolužáci se ti smějí a pošťuchují tě především proto, že vidí, že ti to vadí - a děti někdy umějí být hodně zlomyslné. Protože v dnešní době nosí brýle obrovská spousta lidí a na výběr je neuvěřitelné množství modelů, takže se dají vybrat brýle, které ti budou slušet a podtrhnou tvou osobnost. Ostatně spousta celebrit používá brýle i místo módního doplňku. Zkus s rodiči navštívit optiku a nechat si od někoho povolaného poradit s výběrem vhodných brýlí. Určitě objevíte takové, které ti budou skutečně slušet.
  Co se týká laserové operace; nejsem lékař a samozřejmě neznám tvou diagnózu, ale pokud je mi známo, obvykle se s ní čeká minimálně do osmnácti let, takže by pro tebe stejně nejspíš v současné době nepřipadala v úvahu. Jinak ti mohu z vlastní zkušenosti říci, protože jsem ji před několika lety podstoupila, že se není čeho bát. Není to sice příjemný zákrok, ale je velmi krátký, dá se bez problémů vydržet, člověk se rychle zotaví a pak už si užívá jen pohodlí bez brýlí a čoček. Nicméně, jak jsem řekla, na rozhodnutí máš ještě spoustu času a nemusíš to řešit teď.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat na co mám dělat když špatně vidím a rodiče neumí pochopit že já k tomu očnímu potřebuji??předem díky za odpověď

  Holka, 10 let, 21. března 2020

  Ahoj,
  rodiče by Tě měli k očnímu lékaři určitě vzít, preventivní prohlídky se doporučují, i když žádné potíže s viděním nemáš. Nějak nerozumím tomu, proč to rodiče nechtějí udělat. Napadlo mne, že jim můžeš ukázat třeba naši odpověď, aby viděli, že Tě to trápí a chceš to nějak řešit. Pokud to z nějakého důvodu pro Tebe není možné, možná by mohla pomoci babička, teta, nebo někdo jiný z rodiny, který by Ti rodiče pomohl přesvědčit. V některých optikách (obchodech s brýlemi) také měří zrak, a tak i tam bys mohla rychle zjistit, jak na tom jsi i bez objednání k lékaři.

  Přejeme Ti, aby se to rychle vyřešilo.
  Modrá linka

  Brýle

  Ahoj poradno, nosím brýle už asi 9 let, je možné, že se mi zrak někdy zlepší natolik, že brýle nebudu moci nosit? Pak by mně zajímalo, jak poznám, kolik mám dioptrií? Hodně lidí se mě ptá, kolik mám dioptrií, a nevím, co jim mám odpovědět.

  Děkuju za odpověď.

  kluk, 14 let, 5. ledna 2020

  Ahoj,
  že by se zrak sám od sebe zlepšil natolik, že bys mohl přestat nosit brýle, to není moc pravděpodobné, ale úplně vyloučit se to nedá. Taky záleží na tom, jakou přesně máš oční vadu, kterou ty brýle mají korigovat, ale to neuvádíš a nejspíš to ani přesně nevíš.

  Kolik máš dioptrií, to se dá vyčíst z papírů, které jsi ty (nebo tvoji rodiče) dostal s těmi brýlemi, zeptej se rodičů, snad by ty papíry mohli mít u sebe. A rozhodně to ví (resp. má ve svých záznamech) oční lékař, který ti ty brýle předepsal, a prodejna Optiky, kde ti ty brýle dělali.

  Pokud by se ty papíry nenašly a oční lékař i prodejna optiky by byli momentálně nedostupní, pak se počet dioptrií dá přibližně zjistit i prozkoumáním těch brýlí samotných, ale to už by nebylo na stručnou odpověď v Poradně, ale na středně velký článek v Alíkovinách v tématu „Zábavná fyzika“.

  Brýle

  proč když si sundám brýle tak vypadám jako obluda

  holka, 9 let, 4. listopadu 2019

  Ahoj z Modré linky,

  nedokážu reagovat na Tvou větu, protože Tě neznám, nevím, co si pod ní představit. Zní to, jako že nejsi spokojená se svým vzhledem bez brýlí. Pokud Ti brýle sluší, je to fajn, každý to štěstí nemá, a přitom je musí nosit. Nedokážu posoudit, jestli Ti to bez brýlí opravdu nesluší nebo zda je to jen nezvyk. I to se může stát. Když si člověk zvykne na to, že má téměř vždy brýle, potom se bez nich může cítit prostě nezvykle. V každém případě Tě chci podpořit, aby ses svěřila někomu, komu věříš - třeba rodičům či někomu jinému z rodiny, případně školní psycholožce, oblíbené paní učitelce ve škole - s kým můžeš otevřeně mluvit o tom, jak se vnímáš, zeptat se na jeho názor – jestli se mu také líbíš víc v brýlích nebo bez nich anebo hledat možnosti, jak by Ti to mohlo bez brýlí slušet víc. Někdy může pomoci například pouhá změna účesu.

  Příjemný podzim Ti přeje Modrá linka

  Brýle

  Ahoj,
  Rozhodla jsem se, že budu psát maximálně jeden dotaz za měsíc. Ale k tomu na co se chci zeptat. V jednom dotazu jsem se zmiňovala, že jsem krátkozraká. Mám na pravém oku 1 dioptrii (teď už možná víc, naposledy jsem byla u očního v červenci a každý půl rok mám o čtvrt dioptrie navíc) a na levém oku 1 a půl (zase možná už 1 a třičtvrtě ), to ale teď není až tak důležité. Moc bych si přála mít čočky, vím co to obnáší, klidně bych si je platila ale mamka říká, že čočky nejsou pro děti. Já sama se na to očního nezeptám, ke mně je nepříjemná a zamlklá. S mamkou očni komunikuje v pohodě. Chci se teda zeptat vás, zda jsou podle vás čočky pro děti a má li cenu přemlouvat mamku?

  holka, 11 let, 29. října 2019

  Ahoj,

  krátkozrakost a nošení brýlí nemusí být moc příjemné, ale dá se to dobře zvládnout a brýle mohou být moc pěkným doplňkem, který zvýrazňuje osobitost majitele.

  Chápu ale, že bys aspoň někdy chtěla mít čočky. Nejsme lékaři a nemůžeme nahradit odpověď očního specialisty, ale klidně si sama můžeš zjistit informace. Zajdi třeba do oční optiky, vyber si někoho sympatického a zeptej se ho. Můžeš navštívit i více optik, abys získala více názorů. Taky si můžeš zadat do internetového vyhledávače třeba heslo "děti" a "kontaktní čočky" - najdeš více informací. Vždycky jde ale o individuální posouzení konkrétní oční vady a vhodnosti nebo nevhodnosti nošení kontaktních čoček.

  S mamkou se neboj otevřeně mluvit, třeba si sepiš důvody, pro které kontaktní čočky chceš, a v klidu si s ní promluv. Ona zas může říct Tobě, co si o tom myslí, může pak i komunikovat s ošetřující lékařkou - a dál se uvidí.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Brýle

  Ahoj, vidím malinko rozmazaně. A chci se zeptat, jak to mám říct rodičům. Rodiče mi věří. Prosím, poraďte mi.

  holka, 10 let, 5. července 2019

  „Ahoj, vidím, maminko, rozmazaně.“ ... třeba.
  Když ti rodiče věří, tak jim to můžeš říct jakkoliv, ne?

  V jiné dnešní otázce se ptáš, jak si zkazit oči, protože chceš nosit brýle, a ve třetí se ujišťuješ, jak moc je nezdravé nemrkat... tak nevím, zda tě mám brát vážně. Jaké brýle bys chtěla? Co třeba černé slepecké?

  Víš doufám, že jde nosit brýle i bez zkažených očí...? Stejně jako jde mít berle bez zlomené nohy, sádru na ruce bez zlomené ruky, pleš bez toho, aby ti vypadaly vlasy, hrb i bez křivých zad... můžeš vypadat krásně zmrzačeně i bez sebepoškozování, pokud po tom fakt toužíš.