Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Jiné téma

  Dobrý den, prosím o radu.
  Mám postel u okna naproti hospody u fotbalového hřiště a často tam ty opilc... ehm lidé křičí a já nemohu spát, mám úplně zvrácený spaní jelikož v noci nespím a přes den poté jsem unaven.
  Rodiče s tím nic nedělají i když jsem jim to říkal a neni to poprvé, už to i několikrát řešila policie a nepomohlo to. (je to v době nočního klidu!)
  A do jineho pokoje jít spát nemohu protože máme malý byt a je nás tu celkem dost.
  Mohl bych na ně zavolat policii že ruší noční klid bez toho abych se jim představoval a obešli by se to i bez rodičů? (jen bych je přesně nasměroval kam mají jet a oni by si to vyřešili že bych tam u toho nebusel být?)
  Nebo existuje i jiná cesta?
  Hodně lidí si na tohle hodně stěžuje ale nikam se to ne posouvá porad tam dělají hluk a křičí tam.
  Už tam byli i nějací sparťani a pouštěli tam dymovnice no hrůza.
  Je to skoro každý den.
  Předem moc děkuji za radu a omlouvám se že je to pokaždé tak dlouhé ale já neumím vysvětlovat kratce🙂
  Přeji hezký den

  kluk, 14 let, 27. července 2021

  Ahoj,
  noční klid je přesně od toho, aby lidé mohli v klidu spát. Policie má povinnost řešit, pokud je noční klid porušován. Na policii určitě můžeš zavolat, pokud vím, tak se představovat nemusíš (můžeš odmítnout sdělit jim své jméno) a rozhodně nemusíš být u toho, až to policie bude řešit.
  Psal jsi, že se nemůžeš přesunout do jiné místnosti. Hluk můžeš omezit např. závěsy ze silné látky nebo třeba špunty do uší. Zkus probrat s rodiči, jestli by šlo nějakou takovou variantu vymyslet.
  Držím palce, ať se to vyřeší!
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Cítím se mentálně starší než ostatní

  Dobrý den
  1. Omluvám se případně za moje starší dotazy. Když jsem si je četl dozadu vidím jak jsem se změnil? a nenapsal by jsem to co jsem dříve psal
  - cítím se za ně špatně
  |...|
  2. Ale jinak.
  (Pokud na to odpověď je..)
  Je normální že se cítím že jsem mentálně starší než ostatní v mém věku?
  Vyspělejší? Rozumnější? Chápavější? Já... Já nevím.
  |...|
  Já lidi nesoudím podle vzhledu, jejich názoru, co se jim stalo, co udělali či dělají, jejich rozhodnutí.
  Jsem přemýšliví a snažím se dosáhnout pravdivé odpovědi. Snažím se mě/lidem více ujasnit situaci apod.
  Je to popravdě kdyby jste si zapisovali něco do poznámek na mobilu/pc.
  Poznámky nesoudí. Poznámky necítí nic (negativního) vůči vám.
  I pár lidí mi samo řeklo že jsem docela vyspělejší atd. než ostatní.
  |...|
  Neztotožňuju se ani s ostatními „dětmi“ okolo.
  Chápu pohledy dospělých a přeju si aby i dospělí se mnou tak mluvili.
  Někdy si přijdu ponížen v naší třídě že musím spojován s lidmi stejného roku narození.
  Já tam ty učitele lituju (kvůli nevhodnému chování mých spolužáku) a říkám si že teď se na mě musí dívat jak stejně jako na nejzlobivější, nejvíce neslušné dítě z roku 2009. Protože jsem taky 2009
  |...|
  Je možné že sem píšu moji špatně/hloupě vysvětlenou pointu myšlenky.
  Jsem popravdě unavený a přepracovaný takže... možná to má i nějaký ten důraz v kvalitě dotazu.
  |...|
  Jen s velkou pravděpodobností mám autismus a častokrát autistům je řečeno že se chovají/jsou.. zralý..?
  Já.. nevím. ... (proto se ptám)
  |...|
  3. Neboli moje otázka je: je normální že se cítím starší mentálně než ostatní (a jak to když tak.. ověřit? vysvětlit ostatním. Protože lidi si myslí že jsem jako ostatní když se mi třeba chtějí svěřit - že soudím a pociťuju k nim emoce - ale já mám k nim neutrální.. Ale zatím jsem našel jako nejlepší přirovnání pc poznámky.. takže.. mluvit jako s robotem podstatě.)
  |...|
  Jinak děkuji (mám problémy nepsat dlouze. :’| se omluvám)

  kluk, 13 let, 28. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že si připadáš mentálně zralejší než dospívající Tvého věku. Připadáš si tak nějak vyspělejší, rozumnější. Říkám si, že to může souviset s Tvými zkušenostmi, inteligencí, výchovou, uměním podívat se na věci z různých úhlů pohledu a nedělat si předčasné závěry. Toto všechno mohou být věci, které Ti i do budoucna mohou přinést spoustu výhod a nadhledu. Popisuješ se jako bys informace sbíral jako poznámky do počítače – nesoudící, nepociťující nic (negativního). Rád bys už víc do dospělého světa. Ve škole Ti to přijde na obtíž, protože máš pocit, že Tě učitelé mohou házet do „jednoho pytle“ s dětmi, které vyrušují. Zkouším si představit Tvé obavy a to, že je pro Tebe nepříjemné být srovnáván s někým, ke komu máš daleko. Učitelé často rozlišují, vidí jednotlivé silné i slabší stránky každého z žáků zvlášť, nevidí jen „celou neposlušnou třídu“, říkám si proto, že Tvé představy o tom nemusí být (pro vaše učitele) realitou. Pokud na to bude vhodná chvíle, můžeš jim povědět, s čím se ne/ztotožňuješ. Nepřijde mi tolik důležité, jak to vnímá okolí, ale to, jak to vnímáš Ty. Pohledy ostatních můžeme ovlivnit jen částečně. Ověřit je to náročné, protože každý máme trochu jiný názor na to, co je to „vyzrálost“, „rozumnost“. Sám za sebe však můžeš mluvit se spolužáky a učiteli tak, jak potřebuješ a vysvětlovat jim, jak vnímáš to či ono. Je možné, že někteří tomu porozumí, někteří ne. Můžeš si rozhodnout, o čem se s nimi bavit a co už nechceš otevírat. Neexistuje však žádná obecná „škála vyspělosti“, která by určovala, že jeden je na tom hůř či lépe než druhý. Jsou totiž různé oblasti, na které se lze zaměřit – někdo bude „vyspělejší“ v jednom tématu a naopak v druhém nebude dobře rozumět. Záleží, jestli jsi v tom všem spokojený? Jestli Ti je v tom dobře, anebo Ti tam něco chybí, něco bys potřeboval jinak? Co by to bylo?

  Když se Ti lidi chtějí svěřit, může to být známka, že k Tobě mají důvěru, že je vyslechneš. Je možné, že to v Tobě nevzbuzuje emoce, že jsi k nim neutrální, může to být taky proto, že je tolik vlastně neznáš, že váš vztah není hluboký. Píšeš o možném autismu. Pokud to chceš prozkoumat více, můžeš kontaktovat školního psychologa, pokud jej na škole máte, a můžete se tomu spolu věnovat, rozebrat Tvé otázky více do hloubky. Můžeš se taky svěřit rodičům anebo jiným blízkým, kteří Ti můžou pomoct vyhledat psychologa, se kterým bys to vše mohl probrat lépe. Možnosti zprávy jsou omezené, ale pro podrobnější povídání a konkrétnější tipy se můžeš anonymně ozvat na chat nebo na telefon Modré linky (https://www.modralinka.cz/) anebo na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Jsme tu pro Tebe.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Sbírka

  Zdravím! Když jsem byla malá, bydlela jsem na vesnici v moravskoslezském kraji. V Okolí našeho domku se nacházely lebky, zuby a kosti ovcí a koz, které jsem od malinka zbožňovala. Toť je taky důvod proč si plánuji už delší dobu založit sbírku zvířecích kostí. Bohužel jsem o kosti z dětství přišla a tak bych se ráda s někým poradila jak a kde takové kosti najít, a jak nejlépe začít. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď!

  Alex (13 let), 28. února

  Ahoj, je to zajímavý dotaz, ale zkušenosti s tím nemám. Poraď se s učitelkou/učitelem biologie, případně se zkus podívat, zda je na toto téma nějaká kniha v knihovně (hledal bych v zoologii, možná archeologii). Našel jsem k tomu tuto odbornou publikaci, třeba ti to pomůže. Nezapomeň taky informovat rodiče, už jen proto, aby ti novou sbírku při nejbližším uklízení nevyhodili.

  Jiné téma

  Plyšáci

  Ahoj, moje sestra má v pokojíčku velkou sbírku Poppy Playtime plyšáků a celkově plyšových hraček a moje otázka je, jestli se z nich nemůžou uvolňovat nějaké škodliviny, hlavně z těch Poppy Playtime, protože si myslím, že nebudou moc kvalitní. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 11. března

  Ahoj, díky za dotaz. Je dobré, že se zajímáš o bezpečnost hraček, které máte doma. Pokud jsou hračky nové a kupované v obchodě, měly by splňovat bezpečnostní normy a předpisy. Nemyslím si, že by se z toho tedy něco uvolňovalo. Nejspíše budou z polyesteru, plastu a dalších materiálů, které jsou velmi trvanlivé.

  Jiné téma

  Neumím brečet

  Ahoj Alíku, mám takový problém. Celkově sice moc neprojevuju emoce, ale vadí mi jedna věc. Neumím brečet. A můžu chtít jak chci. Nějakýma suchýma očima to není, protože když mi do oka spadne třeba řasa, tak normálně slzím, problém je čistě s emočníma slzama. Nedělá mi moc dobře nebýt schopná se tím uvolnit. Dá se s tím něco dělat?

  Holka, 23. března

  Ahoj,

  nejsem si úplně jistá, zda budu umět odpovedět na Tvou otázku, ale zkusím to. Máš pravdu, že pláč ulevuje. Rozumím tomu, že je pro Tebe nepříjemné, že Ti plakat nejde.
  Říkám si, že by bylo dobré, obrátit se na očního lékaře (lékařku), který zajistí potřebné vyšetření. Jako druhá možnost mě napadá, že problém může souviset s psychikou. Je možné, že Ti třeba nejdou vyjádřit emoce tak, jak bys chtěla. S tím by ti mohl poradit psycholog nebo psychoterapeut. Pokud máte ve škole psychologa (psycholožku), je možné obrátit se na něj.

  Přejeme Ti, ať se problém co nejdříve vyřeší.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Stydím se

  Ahoj poradno
  Mám takovou otázku. Jak se mám přestat stydět? Kvůli tomu že se stydím tak se ani moc nebavím s kámoškama protože vždycky co řeknu mi připadá trapné. Prosím o radu.

  holka, 12 let, 22. března

  Ahoj,
  zvládání stydlivosti je náročný a dlouhodobý úkol, který vyžaduje mnoho trpělivosti a odhodlání. Stydlivost povahová vlastnost a to znamená, že se velmi těžce mění. Navíc do značné míry souvisí se sebevědomím a tím, jak člověk sám sebe vnímá.
  Nespěchej na sebe, postupuj pomalu a kousek po kousku. To znamená, že například začneš překonávat svou stydlivost tím, že si nejprve dáš předsevzetí, že začneš všechny nahlas zdravit tak, aby tě opravdu slyšeli. Když tohle zvládneš, posuneš se dál a dáš si například předsevzetí, že když s někým mluvíš, budeš se mu dívat do očí, nebo že do hovoru s kamarádkami vstoupíš alespoň třikrát atd. Zvládání těchto malých cílů ti dodá postupně sebevědomí a zjednodušší ti interakci s ostatními lidmi. Až si vyzkoušíš, že se ti nikdo neposmívá a nikomu nepřipadá trapné to, co říkáš, bude ti kontakt s ostatními příjemnější a minimálně části své stydlivosti se zbavíš.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Sexuální obtěžování po síti

  Zdravím všechny a předem se omlouvám neumím psát čárky s tečky po větách :-(
  Psal mi nějaký kluk co měl na profilové fotce jeho pokoj a v dálce tam byl on
  Nepoznávám ho a tenhle rok jsem ani nikomu nedával číslo
  Ze začátku napsal „mluvím“ tak jsem odpověděl „super" potom napsal „těhotenství" vůbec jsem nechápal
  No potom co jsem se s ním snažil komunikovat mi napsal „si černý?“
  Potom mi napsal „vyho... Mi?“
  Samozřejmě nějaký malý dítě co si myslí že je to strašně vtipný
  Když někdo píše nějaký takový věci
  Když je nějaký úchyl tak se sním jde k policii ale nevím kam s tímhle
  Prý mu je 16 ale fakt na to nevypadá
  Děkuju za odpověď

  kluk, 13 let, 16. března

  Ahoj z Modré linky,

  obracíš se na nás v situaci, kdy Ti dává sexuální návrhy kluk, kterého neznáš a kterému by mělo být 16 let, ale Ty si myslíš, že je mladší. Ptáš se nás, co máš v takovéto situaci dělat.

  V první řadě Tě chci moc ocenit, že když se Ti děje něco, co je Ti nepříjemné, tak pro sebe hledáš podporu a pomoc, je to ohromně důležité. Na internetu se Ti může stát, že najdeš něco, co se Ti nelíbí, nebo Tě šokuje, nebo Ti někdo napíše něco, co je Ti nepříjemné, v takových situacích je fajn promluvit si o tom s nějakým dospělým, kterému důvěřuješ (např. rodiče, jiní příbuzní, učitel/ka).

  Říkám si, že obecně na obtěžující zprávy někdy pomůže jasně napsat, že si takové zprávy nepřeješ a dále na takové zprávy neodpovídat, popřípadě si takového člověka zablokovat, aby Ti nemohl už nic psát (zvlášť jestli máš podezření, že se jedná o malé dítě).

  Jak ale správně říkáš, když po Tobě někdo chce ve Tvém věku cokoli intimního, není to v pořádku a mělo by se to nějakým způsobem řešit. Na věku pisatele příliš nezáleží, i kdyby by tato osoba měla být stejně stará jako Ty, nebo i mladší, a snažila by se Tebou manipulovat, zastrašovat Tě, nebo z Tebe lákala intimní fotky, případně by s Tebou chtěla navázat intimní kontakt, je v pořádku se i obrátit na policii. Nikdo nemá právo po Tobě nic takového chtít a navíc nikdy nemůžeš vědět, kdo je na druhé straně obrazovky a kolik mu je let ve skutečnosti.

  Hlavně bys ale na takovou situaci a rozhodování neměl nikdy zůstat sám a před tím, než nějaké kroky uděláš, by ses měl svěřit někomu dospělému. Pokud by se nenašel nikdo takový, komu důvěřuješ, ve Tvém okolí, můžeš přijít také na náš chat nebo zavolat na náš telefon a můžeme tuhle situaci probrat více do hloubky. Kontakty nalezneš na www.modralinka.cz.

  Doufám, že jsi v mé odpovědi našel informace, které potřebuješ, a přeji Ti, aby se Ti podařilo konverzaci s tímto člověkem bezpečně ukončit.

  Modrá linka

  Jiné téma

  Je vodová zmrzlina jídlo?

  Ahoj všichni,
  mám na Vás zbytečnou otázku. Je zmrzlina Paráda spíš jídlo nebo pití? Odpověď nespěchá.

  Předem děkuji;-)

  holka, 12 let, 28. února

  Ahoj,
  i když vodová zmrzlina trochu svádí k tomu, aby ji člověk považoval za pití, jedná se skutečně o jídlo. Jako potravinu ji uvádí například i aplikace „kalorické tabulky.“ Ostatně marně přemýšlím, jestli znám nějaké pití, které by se nedalo pít. U jídel je situace trochu jiná, protože ta mohou být i tekutá (například polévka atd.), ale žádný nápoj v pevném skupenství mě nenapadá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku, potřebovala bych poradit ohledně poslání balíku. Chci to poslat přes balíkovnu, mám vygenerovaný štítek. Můžu to zanést normálně na českou poštu kde je možnost zaslání do balíkovny? To jakože pak přijde do balíkovny a odešle se to normálně tou balikovnou kam má? Já tomuhle moc nerozumím.

  holka, 14 let, 26. února

  Ahoj,
  jelikoz mas vygenerovany stitek (jmeno, adresu, kontakt..), tak stitek nalep na balik a odnes na postu. Co vim, tak vlastne ani nemusis stitek tisknout a vylepovat na balik, staci na nej napsat vygenerovany, tusim osmimistny kod a na poste uz si stitek vytisknou a nalepej. Balikovna jako takova je v podstate obycejna zasilka podana na poste, akorat si vyplnis udaje doma a nemusis se pak s tim zdrzovat na poste.
  Ostatne tam kde jsi zadavala udaje na balikovna.cz te to docela pekne navede, co mas delat dal - dulezite je cist co se tam pise - a to neplati jenom tady, ale obecne v zivote, hlavne pak pri brouzdanim po internetu.

  Jiné téma

  Spánková paralýza

  Ahoj.
  Trápí mě spánková paralýza. Nejdřív jsem ji měla když mi bylo asi 8 nebo 7 a to jsem si myslela, že se to nebude opakovat. Ale před týdnem se mi to stalo na lyžařským kurzu a byl to ten úplně stejný sen.

  V tom snu jsem seděla na posteli, najednou mě něco chytilo za ramena a proti mně šla nějaká postava. Nemohla jsem křičet, zavřít oči, ani se hýbat. Jen jsem koukala jak se to přibližuje.

  No a to stejný na lyžáku. Jen tam bylo jiné prostředí (spala jsem přeci v jiném pokoji než v pokojíčku.) Holky mi pak řekly, že to není normální, že se tohle děje jenom bláznům a dospělým lidem a že by se měla prý vyhledat psychologická pomoc či co.

  holka, 13 let, 26. února

  Ahoj,

  je mi líto, že Tě potkala spánková paralýza, je to opravdu velmi nepříjemný zážitek. Umím si představit, že pokud Tě u toho navíc viděly holky, bylo to o to nepříjemnější. Dokonce Ti pak říkaly, že to není normální a děje se to jen bláznům. Je dobře, že hledáš informace, jak to vlastně je. Chci Tě ujistit, že spánková paralýza se neděje jen bláznům nebo dospělým, ale skutečně může potkat i děti. Není to častý jev, ale nedá se říct, že by to bylo nenormální, na internetu bys našla spoustu lidí, kterým se to děje. Přestože je spánková paralýza strašidelným zážitkem, naštěstí neohrožuje Tvé zdraví. Tvé kamarádky naznačují, že bys měla navštívit psychologa. Hodně záleží na tom, jak to cítíš Ty sama a co bys chtěla. Psala jsi, že naposledy se Ti to stalo v 8 letech a teď znovu. Mohlo to být i změnou prostředí a třeba teď od toho zase budeš mít pokoj. Pokud by se Ti to však stávalo častěji anebo Tě to trápilo, měla bys třeba strach usínat, je dobré odborníka vyhledat. Psycholog nebo psycholožka Ti může pomoci porozumět tomu, co se děje a společně můžete najít způsoby, jak mít klidnější spánek.

  Existují i způsoby, jak si od těchto potíží můžeš zkusit pomoci sama. Spánková paralýza bývá někdy spojována s dlouhodobým stresem, vyčerpáním nebo nepravidelným spánkem. Můžeš si zkusit sama říct, jestli něco z toho se Tě týká. Jestli Tě něco trápí nebo toho máš třeba hodně ve škole či doma. Dobré je také chodit spát a vsávat v podobnou dobu, nedívat se před spaním do obrazovek a mít vyvětranou místnost, kde spíš. A možná je u Tebe vše v pořádku a tak to můžeš nechat plynout a sama uvidíš, jak to bude dál. Přemýšlím také, jestli máš ve svém okolí někoho, komu věříš, s kým o tom můžeš mluvit, kdybys měla další otázky - rodiče, sourozenci nebo jiný příbuzný. Je dobré nebýt na to sama.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Zdařilo se, dobrý konec

  Ahoj,
  Dneska tu mám dotaz, který mě už hryže 5 let.
  V první, druhý a třetí třídě jsem byl takový furt žvanící kluk.
  Jenže ve čtvrté třídě se to ukončilo a začal jsem být tichý.
  To mi nevadilo až na to, že děcka mě začali brát jako vzduch nebo samozřejmost a to i doteď jsem jim odemikám šatnu atd...
  Takhle to ubýhalo pár let a čím víc jsem byl tichý tím to bylo horší.
  Takto to pokračovalo dalších 5 let a já jsem si na to zvyk, být tichý.
  Vše plynulo v pořádku, až na začatek 9. třídy, tam se vše zaseklo a otočilo.
  Můj nej. kámoš semnou přestal komunikovat, škola mě začala fakt doslova sr**, jedné učitelce začalo hrabat a já jsem neměl pro co žít.
  Přestalo se mi vše dařit. Neměl jsem čas na své věci a dostával jsem se do depresí.
  Pak stačilo aby se něco pokazilo a skončil bych na porážkách a taky, že stalo.
  V den kdy jsem měl nároky, mi nikdo nepopřál k narozeninám ani k svátku (ve třídě), všichni si to navzájem dělali ale já jsem byl vzduch.
  Až na jednu holku, která my napsala a popřála. Za to jsem jí byl vděčný.
  No ale spátky k tomu jak se mi nedařilo. Pak jsem viděl jak o 2 dny později, přejou klukovi ze třídy. Nezáviděl jsem, to přímo nesnáším ale jak jsem si zvyk na tolik nehezkých chvil, tak jsem to začal brát jako samozřejmost.
  Další problém byl ten, že jsem si ze všeho dělal hlavu. Z čehokoliv jsem měl stres a to mě začalo přitahovat doslova k sebevraždě.
  Už začali na mě líst ty myšlenky jako jsou: komu by to vadilo, kdo by si toho všim atd... Naštěstí jsem si řek, že napíšu holce ze třídy, která se mi líbí.
  Pak napsala jestli nezájem ven řekl jsem tak jo.
  Doslova to bylo jako by mi bůh seslal pomoc.
  Už se mám konečně s kým kamarádit, máme stejné názory a zájmy.
  Prostě všechny zlí myšlenky šli pryč a já jsem nespáchal co jsem spáchat chtěl.
  Klidně na toto neodpovídejte, jen jsem se chtěl vypsat sem, protože nemám kam jinam.
  Jinak děkuji👍

  kluk, 14 let, 22. února

  Ahoj,

  poslal jsi nám poměrně dlouhý dopis, dokonce píšeš, že nemusíme odpovídat, chtěl jsi se jen vypsat, sdílet. My Ti ale rádi odpovíme a myslím, že i poměrně hodně Tvých vrstevníků by si z Tvého příběhu mohlo odnést určitou naději. Děkujeme za sdílení a za důvěru, která je podstatná.
  Máš za sebou nelehkých 5 let, kdy sis připadal jako outsider, byl jsi taková „tichá voda“ pro spolužáky, až na nějakou výjimku tak trochu jako vzduch, jako bys ani nebyl. Spolužáci Ti ani nepopřáli k narozeninám, ačkoliv mezi sebou si přáli. Dá se říct, že máš za sebou už bohaté životní zkušenosti, které Tě asi mnohému naučily. 5 let hledání a strádání, dokonce jsi přemýšlel o sebevraždě. A najednou jsi našel odvahu a energii oslovit holku, která se Ti líbí, to velmi oceňuji, a nyní jste spolu. Ukázalo se, že i ze zdánlivé bezvýchodnosti existuje cesta. Že je přece jen nějaké to světlo na konci tunelu.

  S holkou, která se Ti líbí, si rozumíte a najednou jsou všechny zlé myšlenky pryč. Z Tvého příběhu čiší naděje a to je krásné. Také ukazuje, jak moc důležité je nebýt sám, mít někoho, s kým si rozumíš. Sdílení a otevřená komunikace v životě a ve sbližování a vztazích moc pomáhají. Život bez přátel je náročnější, a proto i nyní, přesto, že jsi spokojený, nezapomeň se rozhlížet kolem sebe, a hledej lidi, kterým bys mohl věřit, se kterými bys mohl sdílet. Sdílení i vypsání se třeba do deníku ulevuje, rozšíří pohled na svět, umožní nadhled a podívat se na sebe očima druhého člověka. To vše je moc důležité i v oblasti sebepoznávání.

  Přejeme Ti, ať je Ti pohodově i dále, držíme pěsti.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Kde publikovat básně?

  Ahoj Alíku a spol. Mám tu nedůležitý dotaz ale už nevím co dál. Už déle píši básně a povídky. Ale až teď jsem se rozhodla že bych je chtěla někde prezentovat. S povídkami to není zas tak těžké ale co teprve s básnemi? Všichni mi říkají, že jsou úžasné a že by se neměli povalovat jen tak v šuplíku ale já vážně nevím kam s nimi. Učitelek jsem se ptala ale nic moc mi toho neřekla až na to že ty básničky jsou krásné. Nemáte nějaké tipy? Moc by mi to pomohlo. Děkuji předem za odpověď :-D

  holka, 13 let, 22. února

  Ahoj,
  je úžasné, že máš koníčka, který tě baví, a jdeš si za svým cílem. To, jak se svými díly prorazit, je starostí každého autora a vlastně je to na psaní téměř to nejtěžší a nejsložitější. Obávám se, že člověk nemá jinou možnost, než svá díla nabízet do nejrůznějších redakcí a doufat, že budou natolik dobrá, že se je v redakcích rozhodnou publikovat. Proto bych ti navrhovala, aby sis našla magazíny, které podobnou tvorbu publikují (nemusí se jednat jen o tištěné verze, ale klidně můžeš oslovit i online magazíny) a poslala jim svá díla s průvodním dopisem. Jestliže je zaujmou a publikují je, uděláš tak nejdůležitější první krok a poté už budeš moci na spolupráci navázat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Dovětek od Alíka…

  Básničky vydáváme i tady v Alíkovinách. Sice za články dáváme jen naše kačky (za které si jde kupovat dárky), ale na zviditelnění tvorby je to skvělý začátek. ;-)

  Jiné téma

  Slanina

  Chtěl bych se jenom zeptat jestli může jezení syrové slaniny nějak uškodit

  Dominik, 13 let, 12. února

  Zajímavá otázka. V češtině se jako slanina označuje uzené maso obsahující velké množství tuku (sádla). Obvykle jsou v česku prodávané slaniny tepelně opracované a lze je tedy jíst bez další úpravy. Jiné jsou určené ke smažení a měly by být označeny doplňkovou informací (zdroj).
  Pravá anglická slanina naproti tomu obvykle tepelně opracovaná není a je tedy určena k dalšímu smažení nebo pečení.
  Takže skutečná odpověď zní: záleží na konkrétní slanině.

  Jiné téma

  Péče o chrup

  Ahoj alíku mám dotaz
  Jako malý jsem měl často váčky na zubech protože jsem si je málo čistil a bál jsem se to říct rodičum kvůli trhání zubu
  Takže protože jsem měl zdeformované a děravé zuby tak jsem si ty váčky s hnisem vytlačoval a plival do umyvadla
  A po pár týdnech váček zmizel
  Teď jsem to chtěl udělat jako větší ale rodiče říkali že to nemám dělat odpovíš mi prosím?

  kluk, 11 let, 17. února

  Ahoj kluku,

  Váčky mezi zubem a dásní se tvoří většinou v důsledku bakteriální infekce. Je možné, že jejich tvorba souvisí s nesprávně nebo nedostatečně prováděným čištěním chrupu. Místo vymačkávání hnisu bych Ti doporučoval, abys poprosil rodiče, aby Tě objednali k dentálnímu hygienistovi nebo hygienistce. Tihle specialisté na péči o zuby a jejich čištění mívají ordinace tam, kde je mají zubní lékaři. Dentální hygienista (hygienistka) Ti ukáže různé speciální zubní kartáčky, naučí Tě správně je používat a vysvětlí Ti, jakým způsobem si máš zuby čistit, aby ses podobným problémům vyhnul.

  Jiné téma

  Čištění zubů

  ahoj. jsem lina si cistit zuby vecer. staci kdyz si je vycistim rano ? Ahoj

  holka 13 let, 14. února

  Ahoj holko,

  Zatímco v minulosti se neustále připomínalo, že zuby je třeba si čistit nejméně dvakrát denně, současná dentální hygienistika (obor zabývající se péčí o chrup) zdůrazňuje spíše potřebu důkladného čištění, ať již je prováděno jednou nebo vícekrát denně. V oblasti dentální hygienistiky sice nejsem odborníkem, nicméně podle všeho, co vím o lidském těle, bych se klonil k názoru, že jedno důkladné vyčištění zubů denně (s použitím klasického a mezizubního kartáčku) je jistě efektivnější, než čištění prováděné sice dvakrát denně, ale „odbyté“ několika nesprávně prováděnými pohyby zubním kartáčkem po korunkách zubů.
  Rada tudíž zní, že zuby by sis měla v první řadě čistit opravdu pečlivě, a teprve na druhém místě uvažovat o tom, jak často nebo ve kterou denní dobu si je budeš čistit. Možná by bylo lepší, kdybys večerní čištění zubů (na které se cítíš být „líná“) přesunula na odpoledne. Samotné ranní čištění by totiž nemuselo stačit, pokud bys jej odbývala ve spěchu a v rychlosti.

  Jiné téma

  Jak se svěřit rodičům s důvěrnými tématy

  Ahoj poradno, jak se mám svěřit rodičům, že v 11 letech masturbuji, nebo prostě jak jim to mám říct?

  kluk, 11 let, 13. února

  Ahoj kluku,

  Především záleží na Tobě, zda se vůbec bude někomu svěřovat s tak důvěrným tématem, jakým je masturbace. Jedná se o Tvoji osobní záležitost, do které konec konců nikomu nic není. Samozřejmě záleží na tom, jak moc důvěrný máš vztah k rodičům, a do jaké míry ve vaší rodině panuje otevřený vztah k intimním (velmi důvěrným) tématům, jako je například lidské tělo, rozdíly mezi muži a ženami (chlapci a dívkami) a podobně. V některých rodinách se o takovýchto tématech otevřeně hovoří, v jiných se jim úzkostlivě vyhýbají.

  Na jednu stranu je pochopitelné, že se chceš někomu blízkému svěřit s něčím, co je pro Tebe nové a hezké. Otázkou je, zda právě rodiče jsou těmi nejvhodnějšími osobami, jimž se svěřovat s intimními záležitostmi. K takovému účelu může docela dobře posloužit třeba i nejlepší kamarád z řad vrstevníků, ale musí to být takový kamarád, kterému bezmezně důvěřuješ a u něhož si jsi naprosto jistý, že důvěrné záležitosti, s nimiž se mu svěříš, nebude vykládat ostatním kamarádům nebo spolužákům pro jejich „pobavení“.

  Zajímavé je, že v dotazu zdůrazňuješ, že masturbuješ „v 11 letech“. Možná, že Tě znepokojuje myšlenka, že masturbuješ „moc brzy“, a proto cítíš potřebu se někomu svěřovat. V tomto směru však můžeš být naprosto klidný, protože podle různých vědeckých výzkumů (např. Kinsey 1998, Bancroft 2003 aj.) přibližně dvě třetiny chlapců i dívek vykonávají masturbaci již v dětství před pubertou. Jestliže tedy masturbuješ „v jedenácti letech“, je to stejně normální, jako kdybys masturboval „už“ v devíti nebo v deseti letech. Citlivost pohlavních orgánů na dotek totiž není podmíněna dosažením toho či onoho věku nebo toho či onoho stupně tělesného vývoje.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!