Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Poradna

  Ahoj poradno, co by se stalo, kdyby tady měl účet někdo v 16, když je tato poradna do 15, a psal tady dotazy?

  Ahoj,
  účet klidně mít může, ale do poradny Alík radí dětem by psát neměl. :-|

  Pokud nelže v nastavení o tom, že už dosáhl patnácti let, tak mu poradna ani nepovolí položit dotaz.

  Pokud lže v nastavení a přizná svůj věk v otázce, riskuje, že mu nikdo neodpoví, protože pravidla poradny jasně říkají, že je jen do patnácti let. Občas uděláme výjimku, ale nespoléhal bych na to.

  Pokud lže úplně ve všem, tak … no, tak je to syčák! :-E

  Alík

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Ahoj,
  V poradně „Alík radí dětem“ , je spousta dotazů a někdy si říkám že bych tomu člověku chtěla i napsat protože s tím mám zvláštní zkušenost a ráda pomůžu. Ale jak to mám udělat, když tam není jméno toho, kdo se ptá? Napadlo mě, jestli byste nemohli udělat něco ve smyslu že by pod dotazem bylo místo, do kterého by napsali lidi svoje návrhy/nápady jak mu pomoct. S tím že by jméno toho kdo se ptá bylo anonymní jako teď. Pokud je to blbost tak se omlouvám, že otravuji.

  Poradna

  Když Alík radí dětem, ví kterým?

  Dobrý den.
  Mám otázku, lidé co odpovídají na dotazy v poradně Alík radí dětem (Modrá Linka, Bára V., Alík atd.) vidí kdo dotaz napsal? Poměrně často hlavně ve starších odpovědích na otázky, které nepatří do poradny je něco jako „zbytečně jsi přišel o kačky :(“ To tam máte jenom nějaké tlačítko, nebo skutečně vidíte, kdo to píše, a otázky jsou ve skutečnosti anonymní jenom pro ostatní? Díky.
  S přátelským pozdravem,
  Benjio

  Ahoj,
  spíš jsi mohl toto číst o bodících, což bylo původní označení pro virtuální měnu, která se používala v mém věrnostním programu od září 2008 do dubna 2017. Fungovala trošku jinak – za každou načtenou stránku byl jeden bodík, s tím, že šlo získat maximálně 60 (později 180) bodíků denně.

  Aby člověk mohl pokládat otázku, musel si napřed zakoupit jednorázový kód za 100 bodíků v katalogu dárků. Nebyl to zase tak vysoký poplatek, spíš s ním mělo hodně dětí organizační starosti – kód se jim posílal na e-mail, odtamtud ho musely překopírovat nebo ručně přepsat do formuláře, do kterého zároveň psaly dotaz. Kdo se zeptal na nějakou pitomost, ten zbytečně přišel o 100 bodíků. Položit dotaz mohl teoreticky i nepřihlášený uživatel, důležité bylo, jestli někde získal ten kód (mohl mu ho dát třeba i kamarád, který bodíky nasbíral). Pokud však dotaz vkládal přihlášený člověk (skoro 99 % případů), od konce září 2013 se ukládala informace, k jakému účtu se pojí, ale nic moc se s ní nedělalo. V mnoha starších dotazech je vidět prosba „zařaďte to do [nějaké téma]“ – ta tam bývala hlavně proto, že se tazatelky a tazatelé báli, že své dotazy a odpovědi na ně jinak nenajdou v záplavě hromady ostatních. :->

  Stávajícímu vedení Alíka nepřipadá správné, aby malý člověk v tíživé situaci musel přemýšlet, jestli se raději svěří s problémem v poradně, nebo jestli si raději bude šetřit na hračku. O:-)

  Od roku 2017 funguje poradna jinak a kačky se také sbírají jinak. Pokládat dotaz smí kdokoliv, kdo se stal voříškem – buď nasbíral 1000 kaček (to trvá nejméně tři dny), nebo má účet starší 20 dní (takže se může ptát, i když kačky nesbírá). Kupování ani kopírování kódu z e-mailu už není potřeba, žádné kačky za dotaz se nestrhávají. Ale člověk musí být přihlášený a u dotazu je uloženo, ze kterého účtu byl položený. Díky tomu může můj web ukazovat lidem seznam jejich vlastních dotazů (ze kterého si můžou zodpovězený dotaz vyhodit) a v případě, že si odpovídající myslí, že to je potřeba, může dohledat více informací o tazateli.

  Takže ano, lze říci, že na to má jenom nějaké tlačítko. Také má tlačítko na vygenerování oznámení pro policii (bohužel musíme někdy řešit i dost závažné věci :-(). Ale obecně vzato klademe na ochranu soukromí uživatelů značný důraz, dostali jsme za to i prestižní ocenění. :-3

  Poradna Alík radí dětem je – jak ostatně uvádějí pravidla – anonymní ve vztahu k veřejnosti. Je pravda, že v 5. pravidle zmiňujeme i kačkovou pokutu za nadměrné zatěžování poradny banalitami, ale takový trest, pokud vím, jsme ještě nikdy nepoužili. Pokud někdo skutečně vytrvale otravuje v poradně, tak spíš skončí s blokací celého webu než s kačkovou pokutou, nebo je prostě úplně ignorovaný. Pokládáním zbytečných či nesmyslných otázek neztrácí kačky, ale ztrácí čas. ;-)

  Alík

  Poradna

  Dobrý den, jak mám smazat dotaz, který ještě nebyl zodpovězen?

  quepasa, 3. února

  Ahoj,
  ty sama (jakožto běžný uživatel) nemáš právo dotazy mazat, ani své. Na tom, zda jsou nebo nejsou zodpovězené, vůbec nezáleží. Můžeš jedině napsat někomu ze správců Alíka (se zelenou korunkou). My dotaz smazat můžeme, pokud ho ještě nikdo neřeší.

  Lepší je ale rozmyslet si to dřív, než dotaz odešleš. ;-)

  Poradna

  Oranžové prázdno v poradně

  Ahoj,
  Když chci napsat sem, do technické poradny na mobilu, tak se mi to nechce načíst, ukáže se jen oranžová obrazovka.... A nic... Když si ale mobil přepnu do režimu „stránky pro počítač“, tak mi to jde. Chci se tedy zeptat, jestli to je chyba mobilu (prohlížeče, mám Chrome), nebo webu Alík? Na odpověď nemusíte spěchat, nedělá mi problém psát v tomto režimu, spíš jsem zvědavá...
  Hezký den, Andy

  Anonymní uživatelka, 28. listopadu 2022

  Ahoj,
  to bude spíš chyba prohlížeče. Stránka na pokládání dotazu je docela obyčejná, žádné velké psí kusy tam neděláme, myslíme si, že by měla fungovat úplně všude bezchybně.

  Je to mrzuté, když nastávají podobné chyby. :-(
  Jsme ale rádi, že se o nich dozvídáme. Pokud na tento problém oranžového prázdna narazí ještě někdo další, napište prosím také do poradny.

  Poradna

  Bod G

  Dobrý den. Tímhle na nikoho nechci svádět vinu, ale před nějakou dobou jsem napsal dotaz na určité téma a už to bylo více než 7 pracovních dní od položení dotazu a pořád jsem nedostal odpověď.

  Vím, že jste psali, že to občas nestihnete, ale v poradně odpovídáte na dotazy, které byly až po mně, a připadá mi, že na ten můj moc nechcete odpovědět a že se mu vyhýbáte.

  Ahoj,
  to si piš, že ti odpovědět nechceme. ]:-)

  Tvůj dotaz byl vyřízený hned první den – smazáním. Najdi si prosím na své sexuální fantazie jinou rekvizitu než web pro děti. Jediný bod G, který se tě týká, je bod 1.g z pravidel. Děkuji za pochopení.

  Alík

  Poradna

  Ahoj, napsala jsem dotaz 10. listopadu, dnes je 18. listopadu. Jakože nikdo neodpověděl?

  Ahoj,
  poradna slibuje odpověď do sedmi pracovních dní. Kolik uběhlo pracovních dní?

  1. pátek 11. listopadu,
  2. pondělí 14. listopadu,
  3. úterý 15. listopadu,
  4. středa 16. listopadu – to jsi poslala první urgenci,
  5. pátek 18. listopadu – to jsi poslala tuto druhou urgenci.

  Pokud potřebuješ rychlou radu a nevyhovují ti naše pravidla, zavolej přímo Modré lince.

  Teď koukám, že ten tvůj dotaz z minulého čtvrtka považuje Modrá linka za vyřešený smazáním, protože jí připadal jako kopie toho předchozího dotazu, na který odpověděla. Pokud se ptáš na něco jiného, co její první odpověď nepodchytila, zeptej se prosím jinak. ;-)

  Alík

  Poradna

  Dobrý jaktože mi nejde položit dotaz na Moje tělo?
  Už přes 1000 kaček a pořád mi to nejde.

  Čím ho na to svoje tělo pokládáš? :-)

  Jestli myslíš poradnu Alík radí dětem, tak snad umíš už ve svých 16 letech číst, aby sis přečetl, co ti ta stránka píše za důvod, proč nemůžeš pokládat dotaz. 8-o

  Pokud máš se čtením problém, existují i různé hlasové čtečky, které umí webové stránky předčítat. ;-)

  Poradna

  Ahoj poradno,
  Chtela jsem se zeptat, jakto, ze kdyz jsem do druhe poradny pridala dotaz, ze jste mi neodpovedeli uz 15 dni. Pritom poradna neni preplnena a chyby v dotazu nemam, navic je kratky. Je mi to celkem lito, protoze na vasi odpoved jsem dost spolehala.

  Anonymní uživatelka, 25. září 2022

  Ahoj,
  jejda, to nás mrzí. :-(

  Tvůj dotaz má přiřazené k zodpovězení centrum Locika. Nestává se poprvé, že nestíhají sedmidenní lhůtu, zkusíme zjistit, v čem je zádrhel. Odpověď určitě dostaneš! Prosím ještě chvilku o strpení.

  Alík

  Poradna

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat, jestli když někdo napíše do poradny, tak jestli vidíte, kdo vám to napsal (myslím tu druhou poradnu).
  Předem děkuju za odpověď.
  Klára

  Ahoj,
  odpovídající odborníci si můžou prohlédnout starší dotazy ze stejné poradny od stejného člověka, aby mohli lépe pochopit kontext. Správci Alíka a Modrá linka se můžou dozvědět i více podrobností, pokud po nich záměrně pátrají. Správci používají tuto možnost k rozeznání (a případné blokaci) vtipálků a Modrá linka po ní sáhne v případě, že tazatelka či tazatel popisuje něco závažného, co by se mělo řešit s policií nebo sociálkou.

  Jinak nás moc nezajímá, kdo přesně se ptá. Ono je i pro běžné kamarádské fungování lepší některé důvěrné podrobnosti o sobě nevědět. Třeba vy o mně nevíte, že , a také je to tak lepší. :->

  Alík

  P.S.: Na podobný dotaz jsem odpovídal podobně před půlrokem v druhé poradně.

  Poradna

  Ahoj,
  Mám dotaz a zároveň prosbu. Jdou nějakým způsobem smazat minulé dotazy? Všimla jsem si že jdou smazat z mého profilu, ale to pořádný nezmizí. Nejdou nějak smazat, nebo upravit jméno, aby určití lidé nepoznali, kdo dotaz psal?

  Anonymní uživatelka, 25. července 2022

  Ahoj,
  smazat dotaz jde, pokud je skutečně vážný důvod.

  Z tvého staršího dotazu v poradně Alík radí dětem jsem odmazal jména. Pravidelně prosím, ať všichni respektují pravidlo, že je poradna anonymní, ale je to marné. :-)

  Někteří považují za slušné se podepsat, někteří za projev dostatku odvahy, někteří moc nepřemýšlí nad tím, že dotaz bude zveřejněný… ale podpis je navíc. Pavlové nedostávají jiné rady než Jakubové, ani Magdy jiné rady než Marie. Odpovídajícím odborníkům je celkem jedno, jak se při dotázání jmenujete, ale vám to možná jednou jedno nebude. Myslete na to prosím. :-3

  Poradna

  Proč není u BáryV víc údajů?

  Zdravíčko. V poradně Alík radí dětem je v úvodním výčtu radících: Modrá linka, psycholožka, centrum Locika... Proč u psycholožky není žádný prokliknutelný odkaz nebo jméno?

  Ahoj,
  pokud vím, tak nemá žádný svůj web, žádné místo, které by ji nějak profesně reprezentovalo, proto odkazujeme na seznam jejích odpovědí.

  Odpovídá pod přezdívkou BáraV, proto tam je jako BáraV. Na stránce u pravidel poradny je seznam odpovídajících, kde jméno uvedené má i s odkazem na seznam knížek, které píše (ale ty nesouvisejí s psychologií).

  Krom toho musím zmínit, že výčet odpovídajících nad dotazy v poradně má drobný technický problém, že tam není dostatek místa. Zejména na mobilech je to takové dost stísněné, s každým přidáním nového odpovídajícího tam vymýšlíme triky, jak to udělat stručnější a kompaktnější. :-)

  Poradna

  Poradna mi píše, že jsem příliš stará

  Ahoj, chcu se zeptat, jak mám napsat dotaz do poradny Alík radí dětem? Vůbec nevím, sem mi to jde, ale do poradny Alík radí dětem to nejde.

  1. Číst, co ti to píše.
  2. Nelhat, jestli jsi mladší 15 let.
  3. Být mladší 15 let.
  Poradna

  Dobré ráno,
  chtěla jsem se zeptat, jestli se na mě nezapomnělo. Psala jsem sem do Technické poradny 20. 12. 2021 a nikdo mi do teď neodpověděl.:-( Nemohlo se na mne zapomenout?

  Děkuji za odpověď a KRÁSNÝ NOVÝ ROK!:-)

  Ahoj,
  jak už jsem ti psala nedávno v poště... ne, nezapomnělo. Na dotazy nejde zapomenout, protože dokud jsou nezodpovězené, tak prostě „straší“ v nezodpovězených.

  Některé dotazy jsou takové, že si u nich zvěrolékaři třeba řeknou, že je to zajímavý nápad, že by ho mohli zkusit realizovat, až budou mít čas. Nebo že je to chyba, kterou by měli opravit... Pokud ale odešlou tuto odpověď hned, tak to nikomu nic nedá, protože to ještě hotové není, a oni na to akorát můžou zapomenout. Proto takový dotaz raději nechají (klidně i několik měsíců) ležet v nezodpovězených, aby na to nezapomněli, a až to bude hotové, tak odpoví, že je to hotové.

  Upozorňuji ještě pro jistotu, že technická poradna na rozdíl od poradny Alík radí dětem ani negarantuje odpovědi na všechny dotazy, a už vůbec ne do sedmi pracovních dnů.

  Poradna

  Ahoj, prosím vás, potřebuju pomoct. Už asi 3–4 měsíce mě trápí, že se nemohu dostat na „dětskou“ poradnu. Nějak se moc v technice nevyznám a omylem (při zakládání účtu na Alíkovi) jsem dala „prohlašuji, že je mi více než 15 let“. Mně rozhodně není 15, je mi 13, a nevím, jak si to změnit, když sem si to změnila, vznikl mi „rodičovský podúčet“ a nevím, jak jako mám do té poradny psát. Ráda bych se tam svěřila, kvůli svým problémům. Pěkně prosím, pomůžete mi nějak, jak na to?

  Děkuju mnohokrát a ať se vám daří zbytek dne a hezký Vánoce!

  Ahoj,
  rodičovský podúčet je od slova rodič. Děti do 15 let nemají právo na rozhodování o svých údajích, a právě proto je ten rodičovský podúčet – na něm rodič může spravovat údaje dítěte. Řekni rodičům, ať ti účet v nastavení rozdělí, nastaví si tam vlastní rodičovské heslo a ty budeš mít své dětské heslo. Rozdělením vznikají dva podúčty – dětský + rodičovský.

  Rodičovský podúčet skutečně nemůže psát do poradny Alík radí dětem, protože ta poradna není pro rodiče. Tento podúčet je na spravování údajů, případně hlídání aktivity dítěte či objednávání dárku (kvůli zadávání adresy) atd. Do dětské poradny jde psát pouze z dětského podúčtu, ze kterého jde i všechno ostatní, jen ne pracovat s osobními údaji. A právě ten potřebuješ ty.;-)

  Poradna

  Ahoj Alíku, mám dotaz. Kdyby mi bylo patnáct (ještě není ;-D), mohla bych psát do technické poradny? Hrozně mě to zajímá:-D. Díky, Krokouš

  Anonymní uživatelka, 14. prosince 2021

  Ahoj,
  technická poradna nemá žádná věková omezení, může tam psát úplně kdokoli. Takže ano, mohla.;-)