Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Ahoj, je mi to blbí sem psát, ale chtěla jsem se zeptat. Je mi 13 let jsem holka a měřím 171 cm a vážím 67kg...přijde mi to hrozně moc. Všichni okolo mě rodina/kamarádky říkají, že tlustá nejsem, ale já si myslím, že to jen hrají. Hecla jsem se a každý den poctivě cvičím a snažím se jíst zdravě, ale nic... Toužím po lásce, ale myslím si, že takovouhle mě nikdo rád mít nebude...

  holka, 13 let, 1. srpna 2021

  Ahoj,
  tvoje váha je při tvé výšce úplně v pořádku, odpovídá normě. Proto si říkám, že to kámošky a rodina asi nehrají a myslí to vážně. Samozřejmě se zdravou stravou a cvičením klidně pokračuj, myslím, že ti to může pomoci cítit se ve svém těle líp, ale nemusíš to nějak zvlášť přehánět a cílem nemusí být zhubnutí, ale třeba zpevnění svalů a péče o své zdraví.
  Po lásce touží skoro každý člověk, ale věř mi, že s váhou souvisí hledání partnera opravdu minimálně, zvlášť pokud máš optimální hmotnost.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Tělesná hmotnost

  Ahoj poradno mám dva dotazy jeden se týká vás a druhý mě. Tak začnu tím na vás: Vy jako poradna vidíte kolik kdo poslal dotazů když není zveřejněné jméno?
  A teď ten dotaz co se týká mě: Mám 157cm a 59kg, je mi 13 let, chodím do 7. třídy, a připadám si tlustá;-(. Chtěla bych zhubnout ale mám ASTMA takže žádný sport dělat nemůžu. Takže ten dotaz: Je má váha v pořádku nebo mám nadváhu?

  holka, 13 let, 31. ledna

  Ahoj holko,

  Když odpovídám na dotaz z poradny, vidím také všechny předchozí dotazy, které byly položeny stejným uživatelem. Jméno uživatele ale není vidět, pouze texty starších dotazů a odpovědi na ně, ale nic víc. Takže sice vidím, že jsi poslala předchozí dotaz 10. prosince 2022, ale nevidím, jak se na Alíkovi jmenuješ, ani žádné jiné údaje o Tobě. Nemusíš se tedy obávat, že bych podle Tvého dotazu poznal, kdo jsi.

  Nyní k Tvému dotazu, který se týká tělesné hmotnosti. Váha 59 kg je u dívky Tvého věku normální. Průměrná tělesná hmotnost třináctiletých dívek je sice poněkud nižší (47,5 kg), ale „průměrný“ rozhodně neznamená „správný“, protože průměr není nic jiného, než součet určitých číselných hodnot vydělený počtem těchto hodnot. Za normální rozsah tělesné hmotnosti u dívek ve věku 13 let se považuje 35 až 68 kg, což je rozmezí, do kterého se se svojí hmotností vejdeš. Tvoje tělesná výška je rovněž normální (normální tělesná výška se u dívek v Tvém věku pohybuje v rozmezí 147 až 173 cm).

  Důležitý je poměr mezi tělesnou výškou a hmotností, který se vyjadřuje pomocí indexu tělesné hmotnosti. Ten u Tebe činí 23,9. To je sice poměrně vysoká hodnota, ale stále ještě normální (rozsah normálních hodnot indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 13 let činí přibližně 15 až 25). Rozhodně se nejedná o obezitu, nicméně už se jedná o nadváhu. Navíc některé dospívající dívky si připadají „tlusté“, protože v důsledku hormonálních změn, k nimž dochází během dospívání, se tělesný tuk ve větší míře ukládá na určitých částech těla – u většiny dívek je to v oblasti boků a hýždí, ale u některých stále ještě převážně na břiše.

  Pokud se z nějakých důvodů nemůžeš věnovat přímo sportu, můžeš alespoň vykonávat zdravotní procházky. Chůze je také pohyb a je zdraví prospěšná, i když nějakého zásadního úbytku tělesné hmotnosti díky ní nedosáhneš. Jestliže nemůžeš vykonávat nějakou fyzicky náročnější pohybovou aktivitu, můžeš dosáhnout redukce (snížení) hmotnosti alespoň úpravou stravovacích návyků. Jez častěji, ale v menších porcích (denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel). Dodržuj pitný režim a zajisti si dostatečný příjem tekutin. Z potravin se vyhýbej především „bílému“ pečivu, tj. světlému pečivu z pšeničné mouky (rohlíky, housky a podobně), které je vhodné nahradit pečivem tmavým. Když budeš mít hlad, dobře Tě zasytí zelenina (některé druhy obsahují i více než 90% vody). Úplné vynechání živočišných tuků bych v období růstu a dospívání příliš nedoporučoval, ale například místo plnotučných výrobků můžeš jíst polotučné (mléko, jogurty a podobně, které obsahují nejvýše 1,5 % tuku). Především je však důležité, abys problémy s nadváhou neřešila hladověním. Příliš rychlé tempo hubnutí (což je více než 1 až 3 kg týdně) je zdraví škodlivé, obzvláště pak ve věku, kdy člověk roste a jeho tělo se vyvíjí.

  Moje tělo - váha

  Podváha

  Ahoj Alíku aspol,
  podle kalkulačky a i podle té na internetu jsem si počítala jestli jsem v podváze, nebo jsem na tom normálně. Na obou mi vyšla podváha, tak jsem to řekla mamce, ale ona mi řekla že tomu nemám věřit, ale já sama vím že v té podváze jsem, ona to už ale asi věděla jen nechtěla abych se stresovala asi. Pokoušela jsem se jí zeptat jestli by to nešlo vyřešit stravníkem nebo jak se mu říká, ale zase se jí nechce chodit po doktorech, stejně jak mně a brzo mě čeká očkování. Nevíte co kromě doktorů a odborníků na stravu by pomohlo?
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 29. ledna

  Ahoj,

  oceňuji, že se zabýváš tím, co potřebuje Tvé tělo a jak se v něm cítíš. Všimla sis, že máš asi podváhu, ráda bys to řešila, ale máma moc po doktorech chodit nechce. Ptáš se, co by pomohlo. Asi tím máš na mysli, jak přibrat.

  Myslím, že není ani tak podstatné, co říká kalkulačka, protože ta může opravdu někdy mást, zvláště u dětí, je spíše orientační. Podstatné mi připadá, jak se cítíš. Podle Tebe podváhu máš, chtěla bys přibrat. Je mi líto, že máma to moc řešit nechce, zasloužíš si, aby se zabývala tím, co potřebuješ. Alíkova poradna není zdravotní ani nutriční poradna, a proto Ti nemohu odpovědět, jak bys mohla přibrat. K tomu je důležité vyhledat odborníka, nutriční/ho terapeutku/terapeuta. Díky takové pomoci dokážeš zjistit, jestli Tvému tělo něco chybí, jak jinak bys měla nastavit jídelníček. Mohu Ti pouze obecně říci, že je důležité, abys jedla pravidelně, vyváženě a dle potřeb svého těla. Strava by měla mít správný poměr živin, například takto: http://nutricniordinace.cz/novinka/potravinova-pyramida-pomocnik-pro-spravne-stravovani.

  Chci Tě hlavně podpořit, abys zkusila mámu znovu poprosit a vyjádřit, že Tě podváha trápí, chceš ji řešit. Případně je někdo jiný dospělý, komu důvěřuješ a s kým to lze probrat? Třeba táta, babička, nebo někdo ve škole (třeba školní psycholožka/psycholog)? Je důležité, abys na to nebyla sama.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Ahoj.

  Chtěla bych zkubnout protože si připadám strašně tlustá. Snažím se jist zdravé ale proste si někdy dam bramburky nebo něco sladkého. Ohledně sportu je to asi horší protože me žádný sport nebavi kromě tenisu ale ten je hodně drahý. Neumím ani běhat hned se zadycham. Jak by se dalo efektivně zhubnout aby si nikdo nevšiml ze se o to snažím? Rodičům ani nikomu jinému to říkat nechci. Je moje váha nebezpečná pro zdraví ? Mám strašný strach ze ano.

  Vážím : 61 kg ;-(;-(;-(
  Měřím : 164 Cm
  Je mi : 13 a půl roku
  Jsem : holka

  Předem děkuji za odpověď.

  Hezky den a ahoj.

  holka, 13 let, 30. ledna

  Ahoj holko,

  Nejprve k Tvojí výšce a hmotnosti. Tělesná výška 164 cm je mírně nadprůměrná, avšak naprosto normální (průměrná výška u dívek ve věku 13 let činí 160 cm, za normální se považuje výška v rozmezí 147 až 173 cm). Tělesná hmotnost 61 kg je rovněž ještě normální (rozsah normálních hodnot hmotnosti u dívek ve věku 13 let činí 35 až 68 kg). Důležitý je poměr mezi výškou a hmotností vyjádřený tzv. indexem tělesné hmotnosti. Hodnota indexu u Tebe činí přibližně 22,68. Za normální se u dívek Tvého věku považuje rozmezí přibližně 15 až 25. Stále ještě se tedy nejedná o nadváhu, i když se k ní svým způsobem blížíš.

  Samozřejmě záleží i na tom, jakým způsobem je na těle rozložen tuk. I když dívka netrpí zrovna nadváhou nebo obezitou, může si připadat „tlustá“, pokud se na některých částech těla hromadí více tuku než na jiných. To je dáno hormonálními změnami, jimiž dívčí tělo během puberty prochází. Zatímco u některých dívek se tuk ukládá převážně v oblasti boků a hýždí (v hovorové řeči se taková postava někdy označuje jako „hruška“), u jiných je to v oblasti břicha (takovou postavu naši předkové lidově označovali jako „jablko“).

  Pokud cítíš, že potřebuješ zhubnout, doporučuji kombinaci úpravy stravovacích návyků a zajištění přiměřeného pohybu. Z potravin by ses měla vyhýbat především „bílému“ pečivu, což je světlé pečivo z pšeničné mouky (světlé rohlíky, housky, toastový chléb). Vhodnější je tmavé pečivo z žitné mouky (dalamánky, chleba, v dnešní době se však vyrábějí dokonce i tmavé rohlíky nebo žemle). Jíst bys měla sice v menších porcích, ale častěji, a to nejméně 5× denně (snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina – večeře). Dále se vyhýbej tučným pokrmům, k nimž patří i brambůrky neboli chipsy (smaží se v oleji, což je také tuk). Naproti tomu sladké pokrmy představují menší „zlo“, protože cukr je tělem zpracováván mnohem rychleji, než tuk, a proto jej lze snadněji „spálit“ pohybovou aktivitou.

  Pokud jde o cvičení a pohyb vůbec, doporučoval bych některou z komplexních pohybových aktivit. Především plavání, které je spojeno s velkým energetickým výdejem, a přitom nepředstavuje tak vysokou zátěž na klouby dospívajícího člověka, jakou je například běh. Pokud už ale chceš běhat, pak si najdi nějaký ne příliš tvrdý povrch (například štěrk, antuku, nebo polyuretanový běžecký „ovál“, který je dnes již běžnou součástí zrekonstruovaných školních hřišť). Naopak nevhodné je běhat na asfaltu, betonové dlažbě a podobně, protože otřesy kloubů jsou na tvrdém povrchu nepřiměřeně silné, zvláště pokud nemáš vhodnou běžeckou obuv vyrobenou speciálně pro běh.
  Kromě plavání lze doporučit v zimě lyžování, v ostatních ročních obdobích jízdu na kole. Obojí je již spojeno s v dnešní době poměrně vysokými výdaji, a tak by se možná vyplatilo si raději koupit nějakou zvýhodněnou permanentní vstupenku do plaveckého bazénu, který má otevřeno po celý rok.

  Pokud jde o „zadýchání“, to souvisí s jednorázovou fyzickou zátěží. Aby se tělo naučilo „hospodařit s kyslíkem“, měly by být pohybové aktivity pravidelné (například je vždy lepší chodit plavat dvakrát týdně na jednu hodinu, než jednou týdně na dvě hodiny). Pokud netrpíš astmatem či podobným onemocněním, mělo by ke zmírnění obtíží se zadýcháním přispět i každodenní cvičení. Nemusí se jednat přímo o nějaké sportovní „výkony“, stačí prostá rozcvička, jakou nejspíš znáš z tělocviku.

  Moje tělo - váha

  Chci zhubnout

  Ahoj Alíku, mám problém s obezitou a ať už pro to dělám cokoli tak nemohu zhubnout. :-(
  Prosím o radu jak zhubnout, protože se bojím, aby jsem nezačal pozdě.
  Děkuji.

  kluk, 11 let, 26. ledna

  Ahoj,

  je fajn, že se zajímáš o svůj zdravotní stav. Obezitu dětí by měli řešit rodiče spolu s praktickým lékařem/lékařkou. Nevím, jak jsi na tom Ty, neznám Tě, ve stručném e-mailu jsi neuvedl ani váhu a výšku a netuším ani, zda sám sebe vnímáš jako obézního nebo máš obezitu diagnostikovanou lékařem. Píšeš, že ať děláš cokoliv, zhubnout se Ti nedaří. Potřebovala bych vědět, co děláš pro to, abys zhubnul, ale zejména, zda spolupracuješ s rodiči, protože váhu většinou určuje celková životospráva v rodině, prostě to, jak rodina žije, stravuje se, jak moc se (ne)pohybuje, atd.

  Obecně lze ale k hubnutí říci, že velice důležitá je pestrá strava, co nejvíce zeleniny, také ovoce, minimum cukru, soli, hodně tekutin, stačí obyčejná voda, neslazené čaje. Je třeba vyhýbat se konzumaci kofol, coca coly, limonád apod.

  Mimo pestré stravy můžeš svou váhu ovlivnit i pomocí pohybu. Nevím, zdali se věnuješ nějakému sportu, pokud by se Ti však nějaký sport podařil zařadit do Tvého života, věřím, že hubnutí půjde zase o něco lépe. Pokud sportování není tvoje silná stránka, můžeš do svého programu zařadit alespoň dlouhé procházky. Kromě pohybu je však důležitý také kvalitní spánek.

  Velmi mi chybí Tvé základní údaje o výšce a váze, a proto Ti kromě obecných rad mohu poradit jen to, aby ses spolu s rodiči obrátil na svou dětskou praktickou lékařku/lékaře, která vám může nejlépe doporučit, jak postupovat, abys měl správnou váhu, popřípadě může doporučit i výživového poradce/poradkyni, pokud by si rodiče nevěděli rady.

  Můžeš se také znovu obrátit na nás a celou situaci s námi probrat více do hloubky. Všechny kontakty nalezneš na modralinka.cz

  Přejeme Ti, ať se Ti v životě daří.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Potíže s nízkou váhou

  Zdravím všechny z poradny. Již od mého „mladí“ se potýkám s potížemi s váhou. Například v 1. Třídě (6-7 let) jsem měřila kolem 125-130cm a vážila pouhých 16,5 kila. Donedávna jsem vážila 38 kilo což si myslím, že vzhledem k mé výšce (170cm) bylo celkem málo. Aktuálně měřím okolo 175 cm a vážím 45 kilo, a vypadám jako špejlička. Je tato váha pro můj věk a výšku vhodná? A popřípadě Jak přibrat když mám spalování které mi to nedovoluje?

  holka, 13 let, 16. ledna

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš nám o své váze, se kterou máš dle sebe potíže již od mala. Ptáš se, zda je Tvá váha úměrná k výšce, popř. jak přibrat.

  Na otázku, zda je Tvá váha úměrná k výšce by Ti nejlépe odpověděli odborníci - praktický lékař/ka, výživový poradce apod. Můžeš si ale vypočíst svoje BMI (Body Mass Index), které orientačně určuje, jak na tom člověk s poměrem výšky a váhy je. Zkusit to můžeš například tady: https://www.childrenbmi.com/cs/ nebo třeba tady: https://prevodyonline.eu/cz/bmi-pro-deti-i-dospele.html.

  Když jsem zadala do tabulek Tvůj věk, váhu a výšku, vyšlo mi, že Tvoje váha je mírně nižší, než by mohla být. Říkám si, že by bylo dobré probrat toto téma i s rodiči a popř. se společně s nimi můžeš obrátit na praktickou lékařku/lékaře, která/ý Ti může dát i doporučení ohledně životosprávy. Může také vzít v úvahu i jiné důležité skutečnosti, které my nemůžeme hodnotit. Nebo se můžete společně obrátit na výživovou poradkyni, ta Tě může velmi přesně změřit a zvážit i včetně minerálů a podílu svalů a tuků v těle. Také s ní můžeš konzultovat svůj jídelníček, který může zásadně pomoct zvýšit Tvoji váhu.

  Poměr váhy a výšky se v dospívání často mění a někdo to má podobně jako Ty, že je přirozeně hubený, aniž by hladověl anebo hodně sportoval. V dospívání je hodně důležité jíst dostatečně a pestře, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny k růstu a vývoji.

  Přejeme hodně štěstí,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Postava v období dospívání

  Ahoj Alíku.
  Mám dotaz, vážím 58 kg,mám 161 cm a v pase jsem hubená ale mám velké boky. Co mám s tím dělat a ještě se chci zeptat jestli je moje váha v pořádku. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11-12 let, 14. ledna

  Ahoj holko,

  Protože uvádíš věk 11 až 12 let, budeme počítat s hodnotami tělesné výšky a hmotnosti pro dívky ve věku 11 a půl roku. Normální tělesná výška dívek tohoto věku se pohybuje v rozmezí 138 až 164 cm, hmotnost pak v rozmezí 28 až 57 kg. To ale neznamená, že Tvoje hmotnost 58 kg už je „moc vysoká“, protože hmotnost musíme u každého jedince posuzovat ve vztahu k výšce. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje vzájemný vztah mezi tělesnou výškou a hmotností, u Tebe činí přibližně 22,4. Přitom normální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 11 a půl roku se pohybují v rozmezí přibližně 14 až 23,5. Tvůj index tělesné hmotnosti se sice blíží spíš horní než dolní hranici uvedeného rozmezí, avšak stále ještě se nejedná o nadváhu. Tvoje tělesná hmotnost ve vztahu k Tvé tělesné výšce je tudíž v pořádku.

  Pokud jde o tvar postavy, ten právě v období dospívání prochází určitými změnami. Vzhledem k tomu, že jsi dívka, je naprosto normální, že máš „velké boky“. Právě jsi totiž ve věku, kdy dívčí postava začíná získávat charakteristické ženské rysy. K tomu patří i širší boky. Příčiny rozšiřování boků v období puberty jsou dvě. Tou první je už tvar pánve, která se přibližně ve věku 9 až 10 let začíná u dívek postupně rozšiřovat, zatímco u chlapců zůstává relativně úzká (rozdíl mezi tvarem pánevních kostí u muže a ženy si můžeš prohlédnout pod odkazem zde – vlevo mužská, vpravo ženská). Druhou příčinou je zvýšené ukládání tuku na bocích. To je podmíněno hormonálními změnami, k nimž v dívčím těle dochází, konkrétně nárůstem hladiny estrogenů v krvi. Dělat s tím nic nemůžeš, ale ani to není nutné. Důležité je, abys svoje tělo dovedla přijímat i se všemi jeho přirozenými změnami. Vzhled Tvého těla se během puberty ještě více změní, ale pořád to budeš Ty.

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout?

  Ahoj, mám dotaz ohledně váhy. Mám 12 let a vážím 65 kg. Nevím jak mám zhubnout. Děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 8. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o své váze a o tom, že bys chtěl zhubnout. Přijde mi důležité, aby ses cítil ve svém těle dobře. Jestli to tak teď nemáš, můžeš s tím zkusit určitě něco udělat. Záleží také na Tvé výšce a na genetických predispozicích Tvého těla. Velkou část toho ale můžeš ovlivnit i svým přístupem. Aby bylo tělo zdravé a fit, prospívá mu zdravá strava, dostatek pohybu i spánku. Můžeš se zkusit zaměřit na to, co jíš a pokusit se do jídelníčku zařadit dostatek ovoce, zeleniny, ubrat cukru a průmyslově zpracované potraviny. Neboj se Tvůj nápad probrat doma s rodiči, mohou Ti pomoct vymyslet, co by se dalo zkusit změnit v tom, co jíte. Důležitou součástí je zařazení pohybu/nějakého sportu během dne. Možná se nějakému sportu už věnuješ anebo Tě nějaký láká zkusit. Třeba Tě baví procházky, nějaký skupinový sport, plavání nebo protažení jen tak doma. Zkus si najít ten svůj a pravidelně si na něj vyhradit čas. Poradit Ti s Tvou ideální váhou a správnou výživou může i Tvá praktická lékařka při prohlídce.

  Držíme palce, ať máš příjemné dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Postava, výrazné břicho

  Milá poradno,
  dlouho jsem přemýšlela jestli sem mám svůj dotaz napsat, ale uznala jsem to za vhodné.
  Je mi 12 let, moje váha je 37,5 kg a měřím 143 cm. Problém mi dělá moje břicho, zdá se mi, že ho mám příliš velké. Mám na něm totiž špek. Hrozně se za to břicho stydím. Máma mi říkala že v mém věku se to stává a že z toho vyrostu. Mámě samozřejmě věřím ale Vás jsem se chtěla zeptat jak bych se toho špeku mohla nejrychleji zbavit. Doma cvičím, jezdím na koni a dělám různé sporty, např. lyžování, ježdění na kole, bruslích, atd. Můžete mi prosím porosím poradit jak se špeku zbavit ?
  Předem děkuji

  holka, 12 let, 7. ledna

  Ahoj holko,

  Podle údajů, které v dotazu píšeš, netrpíš nadváhou ani obezitou. Hodnota indexu tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi výškou a hmotností, u tebe činí 18,3. To je vzhledem k Tvému věku a pohlaví ideální hodnota (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 17 až 20,5). Problém tedy spočívá pouze ve zvýšeném ukládání tuku v oblasti trupu, konkrétně tedy na břiše.

  Příčina nerovnoměrného ukládání tělesného tuku u dívek Tvého věku spočívá ve změnách hladiny pohlavních hormonů. Na počátku puberty většina dívek (i chlapců) prochází obdobím tzv. „druhé plnosti“, kdy si tělo vytváří větší tukové zásoby, aby mělo dostatek energetických rezerv pro tělesné změny, k nimž v pubertě dochází, a které jsou pro tělo energeticky náročné. U dívek velmi často dochází k tomu, že tuk se nejprve ukládá na břiše, a teprve v následujících měsících či letech se začne více ukládat na místech charakteristických pro „ženskou postavu“, tedy na hýždích, stehnech a bocích, zatímco z břicha tuk naopak ustupuje. Tento proces nelze nijak zvlášť urychlit, protože je dán postupnými hormonálními změnami, k nimž v těle dochází. V podstatě je to tedy tak, jak říká Tvoje maminka – v Tvém věku „se to stává“ a časem „z toho vyrosteš“.

  Vzhledem k současnému „ideálu krásy“, který velí, aby žena či dívka vypadala jako přesýpací hodiny (výraznější ňadra a boky, štíhlý pas), je pochopitelné, že výrazněji vyklenuté bříško Tě přivádí do rozpaků a možná snižuje Tvoje sebevědomí či kladné sebepojetí. Samozřejmě, že „nadbytečnou“ tukovou tkáň lze odbourat, mimo jiné i dostatkem pohybu a vůbec fyzické námahy. Je dobře, že se zabýváš různými pohybovými aktivitami. Kromě toho by možná stálo za to ještě provést určité úpravy stravovacích návyků, například jíst častěji, ale menší porce jídla. Vyhýbat by ses měla zejména světlému pečivu z pšeničné mouky („bílé“ housky, rohlíky a podobně), které je lepší nahradit pečivem tmavým. Vzhledem k tomu, že vykonáváš sportovní aktivity (jízda na koni, cyklistika, lyžování atd.) spojené s vysokým energetickým výdejem, bych nedoporučoval v potravě omezovat cukry. Pro pocit sytosti doporučuji konzumaci zeleniny, která „zaplní“ břicho, a přitom se po ní netloustne.

  Problém však spočívá v tom, že kdybys zavedla nějaká razantnější dietní opatření, aby ses zbavila tuku na břiše, mohlo by to vést k nedostatku tukových zásob, čímž by s velkou pravděpodobností mohlo dojít k výraznému zpomalení některých tělesných změn během dospívání (u velmi „hubených“ dívek často dochází k pozdějšímu nástupu menarché, tj. první menstruace, případně k pomalejšímu tempu vývoje pohlavních znaků, jako je například vývoj ňader a podobně). Tělo dospívajícího člověka potřebuje dostatečný energetický příjem (mnozí dospívající jedinci jsou schopni sníst za den více potravy, než většina dospělých), aby se mohlo normálně vyvíjet. Razantnější dietní opatření tudíž připadají v úvahu spíše při nadváze či přímo obezitě, než při nerovnoměrném ukládání tukové tkáně na té či oné části těla.

  Jestliže jsi však se svojí postavou kategoricky (zásadně) nespokojená, kvůli „velkému břichu“ se trápíš a snižuje Tvoji sebedůvěru, bylo by lepší přece jen nějaká dietní opatření zavést. Z hlediska tělesného (fyzického) zdraví si tím sice můžeš více či méně uškodit, ale pokud by Ti zeštíhlení břicha vrátilo duševní pohodu a zbavilo Tě trápení, bylo by lepší dát přednost zdraví duševnímu (psychickému) a snažit se zhubnout. Úplně ideální by však bylo, kdybys výraznější bříško vnímala jako přechodnou záležitost, se kterou je lepší se dočasně smířit v zájmu normálního vývoje tělesných znaků v období dospívání.

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout?

  Ahoj poradno omlouvám se za další dotaz
  Jak zhubnout “povánoční kila" . Ono se to lehko řekne, že nejíst sladký a více se hýbat, ale rodičům by to vadilo už teď jim vadí, že si nepřidám třeba oběd. Hlavně moje mamka mě "nutí" do jídla dokonce chce abych jí fotila jídla, že fakt jím. Žádné zdravější potraviny rodiče asi kupovat kvůli tomu nebudou a doma máme spíš tučnější. Už stačí že 2 dny v týdnu nemám snídani a jako první jídlo mám oběd ve škole. Na pohyb moc času nemám chodím do školy a vracím se docela pozdě nebo když už jsou rodiče doma.
  Ještě jedna otázka jak rodičům tak lehce naznačit že chci jíst zdravěji a taky zhubnout?
  Omlouvám se za pravopisné chyby a předem děkuji za odpověď.

  holka, 3. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys zhubla „povánoční kila“. Uvažuješ ale, jak na to a jak to říct rodičům. Je důležité, aby ses ve svém těle cítila dobře a spokojeně. Teď Ti to asi nevyhovuje a můžeš mít proto pocit, že bys ráda trochu zhubla, aby ses ve svém těle cítila lépe. Zároveň je někdy těžké nepodléhat srovnávání se s okolím a třeba s kamarádkami, které jsou hodně hubené. Jde o to, že každé tělo má nějakou svou ideální váhu a aby se dále zdravě a dobře vyvíjelo, potřebuje mít dostatek živin, váha může taky kolísat vzhledem k činnosti hormonů, které jsou velmi aktivní během puberty. Svou váhu můžeš taky zkonzultovat se svou dětskou lékařkou na prohlídce. Přijde mi jako fajn nápad otevřeně říct rodičům, že bys chtěla zdravě zhubnout/zformovat postavu, aby ses cítila lépe. Mohlo by to pomoct k tomu, že si lépe naplánuješ třeba cvičení/procházku venku/jídlo, i když jsou rodiče doma. Zmiňuješ dostatek pohybu, ten je určitě důležitý pro zdravé tělo, zkus popřemýšlet, co by se dalo zařadit - jaký sport/pohyb máš ráda, nebo se dá dělat i v rámci školy třeba jako kroužek. Stálo by za to pobavit se s rodiči i o tom, co a jak jíte doma. Jestli máš nějaké nápady na zdravější potraviny, které byste mohli zařadit (např. více ovoce, zeleniny, luštěnin, méně cukrů apod.), tak můžeš zkusit navrhnout, co koupit/sama něco uvařit, třeba to taky uvítají. Zasloužíš si být od rodičů vyslyšena a držím palce, ať jsi v tom spokojenější.

  Ať máš dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Potíže s přibíráním na váze

  Ahoj aliku mám problém nemůžu přibrat já sám osobně sním klidně celou ledničku ale vůbec nepřibírám chtěl bych začít cvičit a chi nabrat abych mohl mít svalovou hmotu

  Ahoj kluku,

  Zřejmě patříš k lidem, jimž se nedaří přibrat na hmotnosti, i kdyby sebevíce zvýšili přísun potravy. Pro takové lidi může být přibrání jednoho či dvou kilogramů představovat větší problém, než jakým je pro jiné zhubnutí o 10 kg.
  Nejčastější příčinou těchto obtíží jsou vrozené poruchy metabolismu. Přestože trávicí soustava funguje u všech lidí na základě téhož principu, mezi jednotlivci existují značné rozdíly v tom, kolik jejich tělo dokáže „vyrobit“ enzymů a jiných látek sloužících ke zpracování přijaté potravy do takové podoby, aby ji tělo mohlo přijmout a využít. Porucha metabolismu spočívá v tom, že množství chemických látek, které je potřebné ke „zpracování“ bílkovin, tuků či sacharidů, není dost vysoké. V důsledku toho pak velká část přijaté potravy doslova „proletí“ trávicím ústrojím, aniž by si z ní tělo mohlo „vzít“ potřebné látky.
  Pouze vyšetřením v metabolické poradně lze prokázat, zda se skutečně jedná o poruchu metabolismu. Pro vyšetření je nutné mít poukaz od praktického lékaře. Ten se vydává zpravidla v případech, kdy lékař na základě vývoje tělesné výšky a hmotnosti a dalších projevů či příznaků usoudí, že dotyčný jedinec by takovouto poruchou mohl trpět, případně tehdy, když lékař z anamnézy ví, že porucha metabolismu byla v minulosti diagnostikována také u rodičů nebo prarodičů pacienta.
  Pokud máš obtíže s pomalým nárůstem tělesné hmotnosti, rozhodně by ses je neměl snažit „řešit“ přejídáním. Zvýšení přísunu tučných či sladkých jídel by mnohem spíše způsobilo zažívací obtíže, než kýžený nárůst hmotnosti či svalové hmoty. Účinnějším způsobem by byla volba vhodných potravin, avšak v přiměřeném množství (zjednodušeně řečeno v takovém množství, po kterém Ti ještě nebude „špatně“). Jedná se například o plnotučné mléčné výrobky (zejména tvaroh, který si můžeš „vylepšit“ lžičkou cukru), světlé pečivo, těstoviny a dále sušené ovoce všeho druhu, ořechy (včetně kokosu) a mandle.
  Nicméně se může stát, že ani dodržování zmíněných „dietních“ opatření nepovede k očekávanému zvýšení hmotnosti. V takovém případě by bylo vhodné se obrátit na praktického lékaře a konzultovat s ním poměr mezi tělesnou výškou a hmotností.
  Pokud jde o cvičení, to vede k posílení svalů, nikoli ke zvýšení hmotnosti. I „hubený“ chlapec může mít pevné svalstvo, nicméně na jeho tělesné hmotnosti či vizuální „mohutnosti“ se to nemusí projevit.

  Moje tělo - váha

  Přejedení

  Ahoj poradno.
  Včera jsme měli doma oslavu narozenin a já se na ní přejedla až k prasknutí. Můžete mi prosím poradit jak ty kalorie zhubnout, nevím přesně kolik, ale určitě více než 2000 kcal to bude. Je mi 11, 5 a za ten den jsem přibrala 2,4 kg což je opravdu hodně.😟😞

  Anet, 11, 5 let, 10. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Jednorázové přejedení sice není zdraví prospěšné, ale nemělo by vést k nějakému trvalejšímu nárůstu tělesné hmotnosti. Ale podle všeho, co uvádíš i v jiných dotazech, Tvé problémy s jídlem a s váhou zřejmě souvisí se stresem a možná i se strachem ze ztloustnutí.
  Důležité je, abys na svém těle a postavě nehledala nějaké „nedostatky“, které ve skutečnosti nejsou. Jen málokterý dospívající člověk je se svojí postavou a jejími proporcemi zcela spokojený, což platí nejen pro dívky, ale do určité míry i pro chlapce. Dívky většinou chtějí být „štíhlé“ a mít „vosí pas“, mnoha chlapcům by se zase líbilo, kdyby měli svaly jako kulturisté. A když nevypadají tak, jak by si přáli, zbytečně se kvůli tomu trápí.
  Přitom Tvoje váha i výška (39-43 kg, 153-156 cm) jsou vzhledem k Tvému věku a pohlaví naprosto normální. I kdybys během krátké doby přibrala třeba 2,5 kg a „už Ti to zůstalo“, ještě zdaleka bys tím nedosáhla hranice nadváhy. Rozhodně nepatříš k lidem, kteří by si museli úzkostlivě hlídat každé kilo.

  Moje tělo - váha

  Chuť na sladké

  Ahoj poradno
  Mám takový problém, že pořád mám na něco chuť a musím jíst hlavně sladkosti a slané ( brambůrky, tyčinky křupky..) i když jsem plná. Začne mě bolet břicho je mi fakt špatně, ale já pořád musím jíst 😞 .Já jsem člověk který si chce hlídat hmotnost, ale v posledních dnech nám přestala fungovat váha a já nevím kolik vážím, jestli mezi 39-43 kg nebo víc Chtěla bych mít váhu pod 40 kg tak 36-37 kg. Hlavně mamka vždycky rozdělá snad tu nejvíce kalorickou věc co máme doma a řekne musíš si dát, vždyť tobě to neuškodí jseš moc hubená, ale podle mě jsem spíš trochu tlustší než ostatní holky. I jedna holka která má stejnou výšku 153-156 cm váží míň.Jak se mám zabavit nebo jak mám přestat tolik jíst?

  holka, 11, 4 let, 12. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Zvýšená chuť na sladkosti a jiné pochutiny může mít řadu příčin, počínaje nedostatkem cukru a konče stresem a psychickým napětím. Možná, že u Tebe spočívá problém spíše v tom, že potřebuješ mít pocit sytosti. V takovém případě bych doporučoval jídla, která sice zasytí, ale na druhou stranu se po nich vyloženě netloustne. Příkladem může být ovesná kaše, ovoce, zelenina (některé druhy obsahují i přes 90% vody) a podobně.
  Rozhodně bys neměla „problém“ s jídlem řešit tím, že budeš hladovět, a to ze tří důvodů:

  1. i po delším hladovění se dříve či později najíš, ale tělo si bude ukládat tím větší tukové „zásoby“, protože už bude „očekávat“, že bude muset opět vydržet delší dobu bez jídla,
  2. hladovění by vedlo k ještě většímu nárůstu stresu a psychického napětí, což by vedlo k dalšímu nárůstu „žravosti“ (za ten výraz se omlouvám, nechci se Tě dotknout, ale nic výstižnějšího mne nenapadlo),
  3. střídání „půstů“ a přejídání může vést k poruchám činnosti trávicího ústrojí.

  Snaž se jíst vícekrát denně (minimálně pětkrát, možná i šestkrát), ale menší porce. Mezi jednotlivými jídly by ses však neměla „dokrmovat“. Vyhýbej se „bílému pečivu“ (tj. pečivu ze světlé, pšeničné mouky), soleným jídlům a dodržuj pitný režim. zajisti si alespoň 2,5 litru tekutin denně.
  Pokud jde o Tvoji výšku a váhu, obojí je v normě. Netrpíš ani nadváhou, ani podváhou.

  Moje tělo - váha

  „Závislost“ na sladkém

  Ahoj Alíku,
  mám takový problém. Už delší dobu se nemůžu překonat a nejíst sladké. Přijde mi, že už je to závislost. Přijdu domů a hned si jdu dát něco k jídlu a nemůžu s tim přestat. Teď nejsem spokojená se svým tělem a na veřejnosti chodím pouze se zastrčeným břichem, že už jsem tak zvyklá, že už mi to ani nepřijde jiné. I když jsem už několikrát zkoušela to, že přestanu jíst sladké a budu každý den cvičit, nikdy to nevyšlo a nepřestala jsem s tím a nemůžu s tím přestat doteď. Prosím o radu jak se zlozvyku zbavit.

  holka, 13 let, 9. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Hovořit přímo o „závislosti“ na sladkém můžeme snad jen v přeneseném slova smyslu, chceme-li označit zvýšenou touhu po konzumaci určitého druhu potravin. O závislost v pravém slova smyslu se však nejedná. Ta je definována jako „adaptace (= přizpůsobení, změna ve fungování organismu), jejímž důsledkem jsou závažné fyziologické a psychologické poruchy při absenci (= chybění, nedostatku) látky, na níž je osoba závislá.“ Ve spojitosti se sladkostmi je tudíž označení „závislost“ stejně přenesené, jako například ve spojení se sportem, o kterém také někteří lidé tvrdí, že jsou na něm závislí.

  Na jednu stranu je pochopitelné, že nejsi zcela spokojena se svojí postavou, protože dokonce i mnohé dívky, které netrpí nadváhou ani obezitou, si připadají „moc při těle“. Samozřejmě nemohu posoudit, zda nadváhou nebo obezitou trpíš či nikoliv, protože neznám Tvoji tělesnou výšku a hmotnost. V každém případě bych chtěl upozornit na mylnost obecně rozšířené představy o tom, že za nadváhu či obezitu „může“ pouze nebo hlavně konzumace sladkých potravin či pokrmů. Z hlediska stravovacích návyků je první a hlavní příčinou nadváhy a obezity u dospívajících nepravidelné stravování, přičemž pokud jde o konkrétní druh potravin, na prvním místě jednoznačně „vede“ bílé pečivo, tj. rohlíky, housky, žemle, veky či toastový chléb ze světlého, pšeničného těsta.

  Pokud chceš zhubnout, měla bys v první řadě nahradit světlé pečivo tmavým. To je sice zhruba dvakrát dražší, zato však zdravější. Když chceš jíst něco sladkého, neměly by to být třeba koláče, vánočky nebo jiné sladké pečivo (jehož základem je opět světlá, pšeničná mouka), nýbrž například čokoláda. Ta je také sladká, navíc má řadu předností, například její konzumace snižuje stres, což má příznivý vliv na lidskou psychiku, ba dokonce působí jako přírodní analgetikum (tlumí bolesti všeho druhu). Sladké jsou také některé druhy ovoce, jejichž konzumace je navíc prospěšná z hlediska obsahu vlákniny.

  Pokud jde o pohyb, cvičení Ti jistě neuškodí, avšak je dobré spíše pro posílení a zpevnění svalstva. Pro zhubnutí bych doporučoval spíše některou z komplexních pohybových aktivit, mezi něž patří například plavání, v létě jízda na kole, v zimě lyžování a podobně. Pokud jde o běh, na ten by sis v případě zájmu měla najít nějaký vhodný, ne příliš tvrdý povrch (například štěrk, drcenou cihlu neboli antuku, případně běžecký ovál s polyuretanovým povrchem) a zajistit běžeckou obuv. Bohužel, mnozí mladí lidé chodí běhat na příliš tvrdý povrch (beton, dlažbu), čímž si poškozují klouby, zejména pokud nemají vhodnou běžeckou obuv, která by tlumila nárazy při dopadání nohou na tvrdý povrch. V každém případě platí, že veškeré pohybové aktivity by měly být vykonávány pokud možno pravidelně a co nejrovnoměrněji (například je prospěšnější chodit plavat dvakrát týdně na jednu hodinu, než jednou týdně na dvě hodiny).
  Co se týče „zastrkování břicha“, to je sice poměrně rozšířený způsob, jak působit štíhlejším dojmem, avšak ze zdravotního hlediska jej nelze příliš doporučovat, protože neustálé napínání břišních svalů (mnohdy ještě „vylepšené“ silným utahováním opasku) může vést k narušení činnosti trávicí soustavy.

  Moje tělo - váha

  Tělesná hmotnost

  Ahoj Alíku. Chci se zeptat jak dokážu zhubnout a jestli mám normální váhu. Všichni mi z rodiny říkají že jsem hubená a mám přibrat tak nevím.
  Je mi 11,5 let
  měřím 155 cm
  vážím cca 40 kg
  Prosím poraďte.

  holka, 11, 5 let, 9. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Vzhledem k Tvému věku a pohlaví je Tvoje tělesná výška mírně nadprůměrná, tělesnou hmotnost máš téměř průměrnou (průměrná výška dívky ve věku jedenáct a půl roku činí 152 cm, průměrná hmotnost dívek téhož věku 39,5 kg).
  Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u Tebe normální. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 16,6 (optimální hodnoty tohoto indexu u dívek ve věku 11,5 let se pohybují v rozmezí 14,75 až 21,25).
  Netrpíš tedy nadváhou, ale ani podváhou. Jestliže lidem ve svém okolí připadáš „hubená“, může to být dáno tím, že máš vyšší postavu. Určitě by ses neměla přejídat, ale ani hubnout.

  Moje tělo - váha

  Tělesná výška a hmotnost, kulaté „bříško“

  Ahoj,

  Měla bych jeden takový dotaz. Je mi 14 let, měřím 165 cm a vážím asi 62 kilo (prostě nad 60). Hledala jsem si to, a ve všech možných průměrech je váha tak o 10 kg míň. Nejhorší je, že jsem zkoušela různá cvičení a nikdy mi to nepomohlo. Je to hodně nekomfortní třeba při převlíkání na tělák v šatně, kde všechny holky jsou hubené. Nebo ani moc nechci nosit šaty, protože tam vynikne větší břicho. Dalo by se s tím něco udělat?

  Mám ještě jeden dotaz. Je v pořádku, že spím denně v průměru 6 - 7 hodin? Unavená nejsem, ale 'puberťáci' by měli spát klidně o pár hodin dýl. Dělám něco špatně?

  Nejspíš tu už byl podobný dotaz, ale přesnou odpověď jsem nenašla, děkuju

  holka, 14 let, 7. prosince 2022

  Ahoj holko,

  Průměrná výška dívky ve věku 14 let činí 164 cm, průměrná hmotnost 52 kg. Zde je však třeba říci pozor, pozor a ještě jednou pozor. Protože co je to průměr? Je to součet všech naměřených hodnot vydělený počtem těchto hodnot. Příklad: Když sním dvě svačiny a Ty nesníš žádnou, tak jsme každý v průměru snědli jednu svačinu, ačkoliv Ty jsi ve skutečnosti nesnědla nic. Důležité nejsou hodnoty průměrné, nýbrž normální. A za normální se u dívek ve věku 14 let považuje tělesná výška v rozmezí 151 až 176 cm a tělesná hmotnost v rozmezí cca 40 až 70 kg.

  Rozhodující však není ani samotná výška, ani samotná hmotnost, nýbrž jejich vzájemný poměr vyjádřený tzv. indexem tělesné hmotnosti. Při výšce 165 cm a hmotnosti 62 kg u tebe tento index činí přibližně 22,8. Průměrná hodnota indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 14 let sice činí 19,5, avšak opět se jedná o údaj průměrný. Za optimální (tedy žádoucí, doslova „nejlepší“) se u dívek Tvého věku považuje rozmezí indexu tělesné hmotnosti od 17 do 23. A to je rozmezí, do kterého se s hodnotou 22,8 stále ještě vejdeš, i když už se nachází hodně blízko horní hranice.

  Nyní přejděme k tvaru postavy. Píšeš, že máš větší břicho. To nemusí záviset ani na hmotnosti, ani na poměru mezi výškou a hmotností, nýbrž na individuálním způsobu rozložení tělesného tuku. Zjednodušeně řečeno, u různých lidí se tuk „přednostně“ ukládá na jiných částech těla. Stará lidová moudrost přitom rozlišuje dva základní typy postavy – buď „jablko“, což jsou osoby s výraznějším břichem, nebo „hruška“, což je označení pro osoby s výraznějšími boky a hýžděmi. Samozřejmě, že u naprosté většiny dívek od určitého věku dochází také ke zvýšenému ukládání tukové tkáně na hrudníku, tedy v oblasti ňader.

  Právě hormonální změny, jimiž v období dospívání prochází každý zdravý a normální jedinec, mohou být také jednou z hlavních příčin, proč dochází k ukládání tuku právě na určitých částech těla. Je pravděpodobné, že již brzy projde Tvé tělo takovými hormonálními změnami, v jejichž důsledku břicho „zeštíhlí“, zatímco tuk se jakoby „přestěhuje“ na jiné části těla, například na již zmíněné boky. Kromě toho je však třeba počítat i s různými individuálními odlišnostmi od jakéhosi ideálního modelu postavy. Zvýšené ukládání tuku na té či oné části těla totiž může být dáno i genetickou výbavou, která je jedinečná, a tudíž u každého trochu jiná.

  Na jednu stranu je pochopitelné, že se svojí postavou nejsi úplně spokojena. Většina dospívajících na sobě totiž hledá spíše „nedostatky“ než přednosti, a tudíž by mne nijak nepřekvapovalo, že dokonce i řada z Tvých spolužaček, které Ty sama považuješ za „hubené“, se ve skutečnosti uvnitř trápí kvůli tomu, že si připadají „moc tlusté“. Zkrátka a dobře, jen málokterý dospívající člověk (ať už dívka, nebo i chlapec) je zcela spokojen s tím, jak vypadá.

  Pokud jde o cvičení, předpokládám, že jsi zkoušela různé posilovací cviky (sedy-lehy, dřepy, kliky a podobně). Nic proti cvičení, pokud jej vykonáváš v přiměřeném rozsahu, nemělo by Ti ublížit, jenže posilovací cviky vedou především k posilování svalstva, aniž by nutně musely být spojeny s takovým energetickým výdejem, který by se nutně projevil zhubnutím. K dosažení takového výdeje je zapotřebí věnovat se nějaké komplexní pohybové aktivitě, čímž mám na mysli například jízdu na kole, plavání, v zimě třeba i lyžování a podobně.

  Samozřejmě záleží i na tom, jaké máš stravovací návyky. Aby si tělo „nehromadilo“ tukové zásoby na „horší časy“, měla bys jíst sice častěji, ale menší porce. Denní příjem potravy y měl být rozdělen nejméně do pěti jídel, ale může jich být i šest nebo sedm (aniž by však došlo ke zvýšení celkového množství snědených potravin). Vyhýbat by ses měla zejména „bílému“ pečivu, což jsou například housky, rohlíky či veky ze světlého pšeničného těsta. Důležité je rovněž dodržování pitného režimu. Denní příjem tekutin by se měl pohybovat mezi 40 a 80 mililitry (ml) na 1 kg tělesné hmotnosti za den, což je při Tvé hmotnosti 62 kg celkem nejméně 2 480 ml neboli 2,48 litru tekutin denně.

  Pokud jde o dobu spánku, ta by u dospívajícího člověka měla činit nejméně 8 hodin denně, v ideálním případě 8 až 10 hodin. Pro dospívajícího člověka je mnohdy těžké usnout, když se ještě necítí být unaven, i když ví, že třeba ráno bude muset brzy vstávat. Všem dospívajícím doporučuji dodržovat zásady tzv. spánkové hygieny, které nejsou nijak zvlášť složité. V místnosti, kde spíš, by mělo být vyvětráno, neměla by být přetopená (ideální je teplota okolo 18 °C), před spaním bys alespoň 2 až 3 hodiny neměla jíst a pít, a nejméně jednu hodinu před spaním bys neměla sledovat žádné obrazovky, monitory či displeje, například na telefonu. Tato zařízení totiž vydávají modré světlo s krátkou vlnovou délkou, které mají stimulační (povzbuzujícím) účinek na nervovou soustavu. Pokud se člověk méně než hodinu před spaním dívá na displej či monitor, může z toho být tak „nabuzený“, že mu usínání činí obtíže. Také náročnějším fyzickým výkonům (např. cvičení) by ses měla nejméně hodinu před spaním vyhýbat.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!