Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Možná vám to bude znít jako blbost ale chci si jednou pořídit divočáka. Od té doby co se mi o jednom zdálo jsem si je celkem oblíbila. Vím že je to divoké zvíře které jen tak neseženete ve zverimexu ale četla jsem pár článků o tom že pár lidí divočáky chová jako mazlíčky a ne třeba pro maso. A hodně tam bylo, že když je na vás divočák zvyklí už od mala tak je skoro jako pes, chodí s vámi, důvěřuje vám, je přítulný atd... nemyslím si že si pro prase můžu dojít jen tak do lesa, vlastně si myslím že to ani nejde, spíš od chovatelů.Tady doma bych ho taky zrovna nechovala, spíš až budu bydlet jinde kde to bude pro prase vhodnější. Tak se chci zeptat.

  1. Je možné sehnat sele jinde než zaběhnuté v lese což může být vzácné?
  2. Je nějaká šance že by se mu vrátili přírodní instinkty a začal by útočit, jako tehdy tomu ochočenému bílému tygrovi.
  3. Může jíst normální krmivo pro domácí prasata? Vím Teda že je to všežravec ale jestli může i tohle?
  4. Platí pro něj stejná pravidla na veřejnosti jako pro psa?
  5. Je možné ho naučit pokyny jako psa? Říká se že prase je chytřejší než pes tak se pro jistotu ptám.

  Předem díky za odpověď.

  holka, 14 let, 3. srpna 2021

  Ahoj.
  No... asi z mé odpovědi nebudeš mít žádnou radost a moc mě to mrzí, ale nemohu jinak. Nezlob se, prosím. Sama jsi napsala slůvko "divočák". A ten opravdu patří do volné přírody. Ještě o tom popřemýšlej, způsobila by sis jeho držením v zajetí spoustu problémů a hlavně by to nebylo správné pro něj... Věřím, že si najdeš vhodnějšího "parťáka" z říše zvířat. Nezlob se prosím, že Ti proto neodpovím na Tvé další dotazy ohledně jeho chovu a chování, ale je to proto, že jsem hluboce přesvědčen o tom, že by prase divoké mělo žít v přírodě. Moc rád Ti odpovím na otázky týkající se jiného zvířete... Věřím, že mě pochopíš. Děkuji a držím palce...

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata

  Ahoj. Mame kočičku je ji jeden rok a je to Ruska modrá, normálně jí, hraje si a mazli se. Ale má už 3 měsíce průjem. Vetrinar rikal ze to muže být na něco alergie. Už jsme na ni zkoušeli různý granuje který jsou proti alergiim. A veterinář rikal ze když ji nepomohou prášky tak bude muset jet do Brna ze si ji tam na nějakou dobu nechají. A já mám o ni strach ze se neuzdravi. A ze pokud ji vezmou do Brna tak ze bude strašně smutná protože ona ještě nikdy nebyla bez jiný kočky ( když jsme si ji braly tak tam byla se spoustou koček a teď má taky jednu kočičí kamarádku). Nevíte jak by se to ještě dalo řešit ?🐈‍⬛

  holka, 13 let, 21. ledna

  Ahoj. Tvého trápení s kočkou je mi líto, ale pokud už jste vyzkoušeli různou léčbu a úpravu stravy, abyste vyloučili nějakou alergii, tak asi péče lékařů v Brně bude nevyhnutelná. Požádej veterináře, aby ti a někomu z rodičů vysvětlil, v čem ta léčba v Brně spočívá, na jak dlouho to asi bude a raději i kolik by to mělo stát, ať máte co nejvíce informací. To by ti mohlo pomoci zvládnout obavy o kočičku. Není to jednoduchá situace, ale dlouhodobý průjem ji vysiluje a je potřeba se pokusit jí pomoci. Držím palce!

  Zvířata

  Ahoj poradno, včera jsem v strsti mého asi dvouletého křečíkovi Roborovského zpozorovala malé holé místo a v něm krev. Co to je? Děkuji za odpověď😊

  holka, 11 let, 10. ledna

  Ahoj,
  není snadné to takto na dálku posoudit. Zkus srst przkoumat, zda nenarazíš na nějakého parazita, příp. se poraď s veterinářem u vás, může to být třeba nějaká alergická reakce, která se projevila svěděním kůže... Držím palce.

  Zvířata

  Ahoj Alíku a spol.
  Strašně moc si přejí malé štěně nebo králíčka, ale rodiče říkají, že v létě hodně jezdíme k moři atd. Jinak se zvířaty žádný problém nemají. Dalo by se to něják vyřešit, aniž bychom utráceli fůru peněz? Předem děkuji za odpověď😀

  šeltijka17, 11 let, 6. ledna

  Ahoj,
  pořízení každého zvířete domů je nutné opravdu dobře promyslet. Zvláště právě ty situace, kdy nejste doma, kdo se o něj postará, jestli ho tím nebudete stresovat. Králíčka je možné snadno převézt třeba kamarádce, nebo babičce či dědovi, ale je mutné to i s nimi probrat dopředu, než si to zvířátko případně pořídíte, protože je to závazek na roky. S pejskem je to ale mnohem složitější. Je třeba mu věnovat mnoho času. Při výchově štěňátka... musí se toho hodně naučit, kdo ho výchova kdo bude jeho páníček? Ze začátku se s ním i vstává v noci kvůli venčení, pak je důležité vymyslet, kdo se o něj bude starat, kdy se vracíte že školy, rodiče z práce, bude většinu dne doma sám, bude se nudit, může toho doma hodně zničit, i na to se musíte připravit a dobře vše nachystat. No a to cestování pryč, to je komplikace velká. Nejlepší by bylo, kdyby mohl jezdit s vámi. Pokud ne, musí se ho ujmout někdo z rodiny nebo přátelé, příp. musíte najít psí hotel. Ale bude se mu po vás stýskat a i v tomto případě platí, že je to závazek na mnoho let, podle plemene, ale klidně i na 15, 16 let a stoji to i peníze. Pejsek v rodine je velkacradost, ale opravduni starost. Tak to určitě dobře promyslete a držím palce, ať se rozhodnete správně.

  Zvířata

  Ahoj,

  Ráda bych věděla, jak probíhá u kočky rýma. Je v nějakém věku kočky, třeba když už je starší, je pro ní rýma více nebezpečná? Mám doma kočku (v dubnu jí bude 12) a zřejmě má rýmu. Jak vyléčit rýmu u kočky?

  Děkuji předem za odpověď.

  holka která má ráda zvířátka, 10 let, 5. ledna

  Ahoj,
  asi se dá obecně říci, že je to hodně individuální, že záleží na imunitě každého jedince, ale že ve vyšším věku jsou všichni tvorové ohrožení více. Je třeba, aby tvá kočka pokud možno zůstala v teple, měla kvalitní stravu vč. vitamínů a vždycky je lepší, zvláště pokud by se během pár dnů její stav nelepšil, aby se na ni podíval veterinář. Pokud se její stav zhoršuje, je návštěva veterinář nezbytná. Přeji rychlé uzdravení.

  Zvířata

  Dobrý den všichni,
  mohla bych se zeptat, mám křečíka Roborovského (Phodupus Robowsii) je to holka a udělaly se jí 2 nádorky u čumáčku a na pod krkem. A má trochu vypadanou srst mezi zadečkem a zády. Nevíte, co by to mohlo být?

  Předem děkuji za odpověď. Elinor.

  holka, 8 let, 16. prosince 2022

  Milá Elinor,
  nemusí to být nic vážného, ale takhle na dálku se to obtížně posuzuje. Musí se na ni podívat veterinář. V každém případě se s ní vyprav na nejbližší veterinu. Držím palce, ať je křečík brzy v pořádku.

  Zvířata

  Chci domácího mazlíčka

  Moc bych si přála domácího mazlíčka
  ale na kočky mám alergii a nemáme zahradu takže nemůžu mít psa a rodiče říkají že hlodavci smrdí a chci něco s čím se můžu mazlit a hrát vážně moc si to přeju můžete mi prosím poradit?A snad nevadí že mám dva dotazy ale tendle je důležitý nemůžu se vyrovnat že babičky pes umřel měla jsem ho radši než svojí nejlepší kamarádku nevíte co s tím udělat?

  holka, 10 let, 4. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že si přeješ nějakého domácího mazlíčka, je fajn mít se s kým potulit. Na druhou stranu dokážu pochopit i Tvé rodiče, protože starat se o nějaké zvířátko je velká zodpovědnost. Není jiná možnost, než o tom s rodiči zkoušet mluvit, vyjadřovat své přání, ale i naslouchat jejich námitkám. Můžeš si zkusit zjišťovat, jaká zvířata bys mohla, která smrdí a která nesmrdí.
  Pokud rodiče nebudou s žádnou možností souhlasit, je možné také hledat i jiné řešení. Třeba se domluvit s nějakou kamarádkou, která zvířátko má, že občas zajdeš k ní. Nebo, pokud by souhlasila právě babička, můžeš se domluvit, že bys nějaké zvířátko měla u ní. Jestli bude chtít, může si pořídit nového pejska.

  A jak se vyrovnat se ztrátou psa? Ztrátu si potřebujeme odtruchlit, tedy plakat tak, jak potřebuješ, mluvit o tom, že Ti to je líto, že Ti chybí. Můžeš na něj klidně vzpomínat, vytvořit si třeba nějaké fotoalbum nebo sepsat příběh jeho života, toho, co jsi s ním prožila. Ztratit blízkou bytost vždycky bolí a ta bolest k tomu patří. Časem se ale i tato bolest zmirňuje a odchází. Je potřeba ji přijmout a nechat odejít. Nebuď na ni však sama, sdílej své pocity.

  Přejeme Ti co nejklidnější advent.
  Modrá linka

  Zvířata

  Jak říct rodičům o štěněti?

  Ahoj aliku a spol.
  Moje kamarádka má doma stenata jsou zdarma a jsou mega pěkný. A vím ze by ho rodiče nevyhodil kdyby ho viděli u nas doma. Ale nevim co jim říct nic moc me nenapadá
  Máme už doma jednoho psa který potřebuje kamarada

  holka, 11 let, 8. prosince 2022

  Ahoj,
  myslím, že není dobrý nápad přinést štěňátko domů, aniž by ses předem poradila s rodiči. I když jsi přesvědčená, že by ho nevyhodili, určitě bude jistější, vhodnější a ohleduplnější, když to s nimi nejprve probereš. Připrav si předem všechny argumenty, například že už se o jednoho psa staráš a tudíž je vidět, že péči o zvíře zvládáš, že bude mít kamaráda a budou si spolu moct hrát a podobně. Zároveň buď vnímavá k argumentům rodičům a nesnaž se příliš „tlačit.“ Věřím, že když vsadíš na diskusi a rozumnou komunikaci, dokážete se s rodiči dohodnout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata

  Ahoj chci se zeptat doma máme korelu a máme jí už asi 3 rokem a za tu dobu si zvykla pouze u nás doma na jednoho člověka dá se s tím něco dělat? Já bych totiž chtěla aby si na mne zvykla předem děkuji za odpověď ahoj

  holka, 10 let, 16. listopadu 2022

  Ahoj chovatelko.
  Navázání vztahu je třeba věnovat hodně času a trpělivosti a nevzdávat se. Na korelu mluvit, pískat, zkoušet se přibližovat, nabízet různé dobrůtky a pozorovat, co ji/ho nejvíce baví a v tom jí pomáhat...vycházet jí vstříc. Na pohlaví korely také záleží, samička může více inklinovat k mužským členům rodiny a opačně. A samozřejmě může mít také zrovna tenhle jedinec méně kontaktní povahu, ale když budeš navazování kontaktu věnovat co nejvíce času a pozornosti, určitě se to zlepší. Držím vám oběma palce a přeji mnoho společného veselí.

  Zvířata

  Dobrý den, moje andulka spadla do misky s vodou, a natekla jí voda do ucha, mám něco dělat? Mám o ní strašný strach aby se jí nic nestalo:-c předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 23. října 2022

  Ahoj chovatelko,
  nechci zlehčovat situaci, ale dle mého by se jí nemělo nic stát. Sluch má velmi dobře chráněný jemným peřím a to pomáhá bránit proniknutí vody. Pokud bys ale pozorovala na andulce nějaké změny - potíže, neváhej navštívit veterináře. Držím palce.

  Zvířata

  Koňské otázky

  Ahoj po delší době potřebuji pomoc.:-) Zase ohledně koníka. Je to trochu delší... Ve třídě je to už lepší, mám nějaké kamarádky. Bohužel někteří mě pořád otravují, že se chtějí projet. Nebo otravuji Galaxyho. Nevím co jim mám říct, protože Galaxy nemá rád moc cizí lidi.

  1.Má rád mě, sestru a rodiče. Snese i veterináře nebo kováře i když s vykopáváním, utíkáním. S Galaxym jezdím na volnou třeba jenom s vodítkem kolem krku.

  2.Někteří spolužáci došli k temu, že když koně nepůjčím dojdou si sami. Třeba jsem ležela v seně v stodole a najednou uslyším divné řehtání, vykouknu a vidím třeba jak (jméno) mu nabízí jablka v tom není problém. Ten je v tom,že Galaxy nemůže jablka trpí po nich bolestmi v břiše8=. Nebo (jméno), když se Galaxy pásl u výběhu, plesknul ho po zadku.Galy se lekl a začal utíkat.
  Což mi od nich přijde docela hnusné.

  3.Poslední je tohle prostě někdo přeskočil branku a otevřel el.výběh. Bohužel nevím kdo. Byla jsem jak pokaždé v seně na hoře ve stodole. Miluji to. Než jsem slezla po žebříku otevřela druhou branku a doběhla k výběhu byl pryč.

  Moje otázky:
  A. Jak jim vysvětlit že nemůžou jít k němu jezdit?

  B. Proč mu chtějí ublížit?

  C. Proč ho šel někdo pustit?

  D. Něco co vás napadne k tomuhle...

  Děkuji za odpověď.$>

  Holka od koně (Galaxy), 29. září 2022

  Ahoj,

  vidím, že Tě stále trápí nějaké okolnosti a situace kolem Galaxyho, Tvého koně. Vše to, o čem píšeš, lze řešit pouze otevřenou komunikací. Říci prostě všem Tvým kamarádům, kteří mají o Galaxyho zájem, že to, co potřebuje je to a to, srozumitelně potřeby koně upřesnit. Např. že nemůže jíst jablka, že např. to, co mu přinesou na žrádlo, musí odevzdat Tobě a Ty sama určíš, co z toho může spořádat. Ostatně ať jdeš kamkoliv na výlet, a netýká se to jen koní, na ohrazeních výběhů zvířat vždy stojí Nekrmte zvířata! Totéž platí o dotycích a podobně, jako majitelka znáš svého koně i jeho potřeby, je tedy na Tobě, abys to uměla srozumitelně reprodukovat svým kamarádům a zájemcům.
  Nemyslím si, že by Galaymu chtěl někdo skutečně ublížit, nejspíše to dělají z neznalosti, nedostatku informací, neuvědomují si, že každý kůň je jiný a potřebuje něco jiného, a že tedy mají jít nejdřív za Tebou se domluvit.
  Proč šel Galaxyho někdo pustit, to nemohu vědět.
  Myslím, že tyto otázky spíše než s námi bys měla řešit se svými rodiči, veterinářem či chovatelem koní, uměli by Ti jistě poradit ze své zkušenosti lépe a být Ti při řešení oporou.

  Přejeme Ti nádherné chvíle ve společnosti Tvého koně i kamarádů.
  Modrá linka

  Zvířata

  Plynatost

  Ahoj Aliku a spol. Mám zas jednu další zvláštní otázku. Umí hadi prdět? A co třeba pavouci a ostatní hmyz? A ptáci? Jinak děkuji předem za odpověď.

  Co se týče plynatosti, nejde ani o to, zda ji to které zvíře „umí“, ono na tom není co umět. V našich střevech se tvoří plyn a ten uniká ven. To je pravda o všech živočiších se zažívacím traktem.

  Zajímavou výjimkou jsou lenochodi, kteří mají velmi pomalé zažívání (vylučují stolici jen jednou za několik týdnů) a umí vstřebat plyn střevní stěnou do krevního oběhu. Což jsem se právě dozvěděl v tomto článku a tímto ti za tuto novou znalost děkuji :-P

  Zvířata

  Ahoj Aliku a spol. Mam takovou zvláštní otázku. Mohou ptáci kadit za letu? Snažil jsem se hledat všude po internetu, ale nic jsem nenašel. Předem děkuji za odpověď :-D

  Zvířata

  Ahoj Alíku a spol.. takže píšu sem do poradny už po druhé a minule jste mi pomohli čehož si moc vážím 🤍
  No takže se nebojím sem do poradny napsat zase. Tentokrát jde o mého zakrslého králíčka Dupíka. Jsou jí cca 2 roky a zatím nevíme pohlaví. S mamkou si myslíme, že je to holka (protože si trhala srst a dělala si z toho hnízdo- falešné břzezí tak to nazvu). Dobře, nebudu odbočovat od tématu. Dneska Dupík nic nesnědla, pouze si párkrát kousla do jablíčka, mrkve možná i salátu, ale vše co jsem uvedla, jsem jí vnutila i když nechtěla. Je to chyba? Ani nevím jestli jí je špatně, protože nevydává žádné divné zvuky. Povšimla jsem si i toho, že neměla moc náladu cokoliv dělat. Jen ležela na svojí budce a to i přesto, že jsme jí s mamkou daly možnost proběhnout se. Vím, že tady ty „věci" se musí řešit se zvěrolékařem, ale i tak se zkusím zeptat. Není to třeba tím, že by držela dietu? Králík není člověk, uvědomuji si to, ale nic dalšího, kromě bolesti bříška a diety, mě nenapadá. Jo a zapomněla jsem dodat, králíka máme už 1rok a zatím se nám takováto situace nevyskytla.

  Omlouvám se za tento divný dotaz, ale nevím co s ní je :( Předem děkuji za odpověď@)->-
  (Ps.: Dupík je rodu mužského, ale vymýšlela jí jméno mamka. Takže se omlouvám za vyprávění o Dupovi v ženském rodě)

  holka, 13 let, 22. srpna 2022

  Milá chovatelko,
  řekl bych především, že je králík, podle toho co píšeš, v těch nejlepších rukou. Pokud by stav trval více jak den...tedy např. by nejdel tři dny, bylo by opravdu lepší vyhledat lékaře, zvláště kdyby byl apatický, až přlíš klidný. Jeden den ještě nemusí ale vůbec nic znamenat. Tedy králíka dobře pozoruj, nabídni mu pestrou stravu, což evidentně děláš a věřím, že to samo odezní. Pokud ne, obrať se na veterináře. Držím palce!

  Zvířata

  Ahoj babička mi splnila sen-koupila mi koně. Je to hřebec a jsou mu 3 roky. Když Piškota pobídnu nohama nechce jít dopředu a já se do něj bojím víc kopnout. Když chci zatočit tak musím uzdou protože nohama nereaguje a pak když zatáhnu otěžema na jednu stranu aby uatočil tak zastaví co mám dělat???Trenérka mi na to nic neříká jenom ať se snažím a pak se věnovala ostatním jezdcum... Piškot normálně jezdil na závody a vyhrával...tak nevím co blbne..

  nikdo.., 9. srpna 2022

  Ahoj. Toto se na dálku velmi těžko posuzuje. Předpokládal bych, že když jste koně přebírali od jeho předchozího majitele, že by mělo dojít k nějakému navázání kontaktu s koněm... seznamování. Bývalý majitel má jistě mnoho rad a doporučení a věřím, že by mělo být možné o ně požádat i dodatečně. Radím se obrátit s prosbou o radu v jakékoliv věci na bývalého majitele. Ten by koně měl znát nejlépe a také, jak na něj. Kůň je inteligentní a citlivý tvor, a tak se s tebou také potřebuj seznámit, získat důvěru, aby mezi vámi mohl vzniknout kvalitní vztah, v kterém vám bude oběma dobře. Držím palce vám oběma a přeji trpělivost, klid a vzájemnou lásku.

  Zvířata

  Dobrý den, zkoušela jsem hledat, ale odpověď na můj problém jsem nenašla...
  Naši sousedé měli dva psy, jenže jeden kvůli svému vysokému věku před pár dny zemřel. Ten druhý od té doby strašně naříká. Asi je mu smutno, je tam úplně sám, zavřený v kotci. Potřeboval by, aby se mu někdo věnoval. Je mi ho hrozně líto, ale nemůžu s tím nic dělat. Napadlo mě že bych ho mohla navštěvovat a brát na procházky. Ale za prvé netuším, jestli by to sousedům nevadilo, za druhé s tím můj děda nesouhlasí, podle něj je to blbost. Že by si na mě zvyknul a že by mu pak stejně bylo smutno až odjedeme zpátky domů do Prahy. Ale já to vidím jinak. Nebylo by lepší mu pomoct teď, když je ta smrt druhého psa tak čerstvá? Možná že taky bude naříkat až odjedeme, ale trhá mi to srdce, když vím, že on tam pláče a já s tím nic neudělám. Sousedům je to evidentně jedno, že tam naříká. Každý víkend sem jezdíme, takže by měl zajištěnou procházku každý víkend. Přijde mi lepší aby si zvykal na to, že ho přijedu jednou týdně vyvenčit, než aby si zvykal na to že tam odteď bude úplně sám. Nevím co dělat, možná má můj děda pravdu a já jsem jenom přecitlivělá a naivní. Prosím o váš názor. 😭

  holka, 14 let, 8. srpna 2022

  Milá slečno.
  Vidím to úplně stejně jako Ty a určitě bych se také o něco pokusil. Důležité je ale získat na svou stranu dědu, aby se s Tebou vydal za sousedy a pokusili jste se jim Tvé víkendové procházky s pejskem nabídnout. Souhlas dědy je důležitý, abyste mezi sebou neměli konflikt a také je podstatné, jakou má pes povahu, zda by procházky s někým novým snesl, zda bys ho zvládla. A to budou majitelé schopní posoudit nejlépe. Držím Ti každopádně palce. Každý takový pokus je dobrý. 😊


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!