Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Jak říct kamarádce, že se mi líbí? Alík radí dětem

  Kluci a láska

  Ahoj Aliku, chtel bych podekovat, ze si drive pomohl me kamaratce, kazdopadne dnes potrebuji pomoc ja. Muj dotaz tedy zni takto: Mooooooooc se mi libi moje kamaradka a ja nevim, jak ji to mam rict. Mam ji to rict venku nebo doma nebo ve skole? A ja nevym, jestli ke me citi to same. ;-(

  kluk, 10 let, 5. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem ohledně Tvé kamarádky, která se Ti líbí. Váháš, jak jí to říct, a kde by to bylo nejlepší. Uvažuješ taky, jestli ona k Tobě cítí to stejné.

  Přijde mi fajn, že ses nestyděl napsat s Tvou věcí a nebojíš se říct si o pomoc, podobně jako Tvá kamarádka před časem. Z Tvé zprávy čtu, že bys rád Tvé kamarádce řekl něco, co možná už delší dobu nosíš v sobě. Podobné věci neříkáme denně, proto to samo o sobě chce trochu odvahy. Přijde mi, že první krok už máš za sebou – napsal jsi nám a ujistil ses, že to chceš kamarádce sdílet. Teď hledáš, jak na to. Zkus popřemýšlet o místu, kde se častěji potkáváte – možná to bude na nějakém kroužku, možná bydlíte blízko sebe, možná máte společnou cestu, nebo kamarády, u kterých se scházíte, možná to chceš nechat na později, až se uvidíte zase ve škole. Můžeš si to zkusit promyslet, ale třeba vhodná chvíle přijde sama. Můžeš si taky zkusit říct/sepsat, co bys jí chtěl říct, ať se cítíš připravenější. Chápu Tvou obavu, že nevíš, jestli k Tobě cítí to stejné. Když se rozhodneš podobnou věc druhé říct, předem nebudeš vědět její reakci, proto bývá fajn zůstat otevřený různým variantám. Na druhou stranu spoustu věcí můžeš zkusit poznat a pocítit z jejího chování vůči Tobě. Říkám si, že by sis o tom všem zasloužil s někým popovídat, možná máš blízkého kamaráda, který podobnou věc třeba už zažil a může Ti poradit, co se osvědčilo jemu. Nemusíš na to být sám, můžeš se ozvat i na Modrou linku anebo na Linku bezpečí.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Miluji ji, ale možná chce jiného

  Ahoj Alíku, tohle je můj dotaz vím, že to bude dlouhý a za to se omlouvám ale už to někomu musím říct. Takže začnu od začátku. V první třídě se mi začala líbit jedna holka, byla taková jiná trochu zvláštní nebo jak bych to měl nazvat a já sem byl jedinej kdo se s ní bavil a začali sme se mít rádi, dávali jsme si dárky na narozeniny, na Vánoce atd. A pak v 3. třídě sem se o ni nějak přestal zajímat, ale pořád sem ji měl rád. Pořád sme se spolu bavili ale už ne tolik, ale byli jsme si blízcí. A potom jednoho dne, když sme šli z oběda tak mi její nejlepší kamarádka řekla že má ráda jiného spolužáka. Zasáhlo mě to. Bavili sme se spolu ale dál. Teď přeskočim o pár let dopředu. 5. třída konec roku: Odcházím na jinou školu. A bojim se že se s tou holkou už neuvidím. V šestý sem jí dal telefoní číslo a tak si občas napíšem, ale vždycky jí musím napsat já. Ta šestá třída byla s tímhle ještě v pohodě ale sedmička už ne. Dal sem jí dárek k narozeninám a ona mi napsala že děkuje, ale pak mi k narozeninám nic nedala. Vím že jak sem to napsal tak to zní divně ale nevim jak se mám vyjádřit. V šestý mi totiž dárky dala k Vánocům i narozeninám. S nějakejma děckama ze starý třídy chodim ven a ti tak nějak naznačujou že se jí hodně pořád líbí ten kluk. Občas ji vidím když jedu busem domů, ale ani jednou sme se nabavili. Je moc hodná, hezká a má strašně velký srdce. Miluju ji.

  kluk, 21. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svých citech k holce, kterou znáš už od první třídy. Nedáváš nám žádnou konkrétní otázku, takže v mé odpovědi Ti napíšu, nad čím jsem přemýšlela, když jsem Tvou zprávu četla, a možná Tě něco z toho zaujme.

  Z toho co píšeš, jsem pochopila, že ta dívka pro Tebe je a vždycky byla výjimečná. Píšeš, že ji miluješ. V první třídě a později jsi to možná ještě tak nevnímal, ale rozhodně se zdá, že pro Tebe byla už tehdy moc důležitá. Přestože ses o ní v některých obdobích tolik nezajímal, pořad jsi ji měl rád. Dokonce jste spolu zůstali v kontaktu i poté, co jsi odešel na jinou školu. Začínáš však vnímat, že postupně se Váš vztah mění. Všímáš si, že jsi to Ty, kdo jí píše první, a že Ti nedala dárek k narozeninám, což dříve dělala. Umím si představit, že Tě to může znejišťovat a můžeš mít spoustu různých pocitů. Informace od více lidí, že se jí líbí asi někdo jiný, může být pro Tebe zraňující. Takže úplně chápu, že nad tím vším přemýšlíš. Říkám si, co teď pro sebe vlastně potřebuješ. Co Tě přimělo napsat nám. Někdy jen samotné sdílení pomůže. A možná bys rád věděl, na čem s tou dívkou jsi a jak to má ona anebo i nějak víc obnovit Váš vztah? Říkám si, že i to je možné zkusit, pokud o to stojíš. Jestli ano, připadá mi důležité, abys jí dal najevo, jak to cítíš. Je na Tobě, jestli bys jí chtěl napsat anebo se s ní sejít. Věřím, že z její reakce dokážeš poznat, jak to má, a dokážete spolu také vymyslet, jak to udělat dál.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak jí říct, že se mi líbí?

  Ahoj Alíku@)->-, líbí se mi jedna holka$> ve škole, a já nevím jak ji to říct aby mě neodkopla pryč:-c. Pomůžete mi prosím >X<-? Děkuji.

  kluk, 13 let, 24. ledna

  Ahoj,
  to, jestli tě bude mít druhý člověk rád, respektive k tobě bude cítit něco víc než kamarádství, ti bohužel nikdo zaručit nemůže. Nicméně to samozřejmě neznamená, že by ses neměl pokusit navázat se svou spolužačkou bližší vztah. Začni tím, že se o ní začneš zajímat a prohloubíš s ní kontakt.
  Nepíšeš, jestli už se spolu bavíte/kamarádíte, ale určitě nic nezkazíš, když budeš projevovat zájem. Ptej se jí na to, co ji zajímá a baví, na její názory, povídej si s ní a diskutuj. Pokud zjistíš, že o kontakt s tebou stojí a budeš mít pocit, že jsou sympatie oboustranné, můžeš ji třeba někam pozvat. To už je poměrně jednoznačný signál zájmu a jestliže bude souhlasit, dá se předpokládat, že i ty se jí líbíš a že by nejspíš stála o to, abyste byli víc než kamarádi.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak ji mám sbalit?

  Ahoj Alíku,
  líbí se mi jedna holka které jsem se líbil před 2 lety, problém je v tom že mě už nechce, ale mě se líbí. Co mám dělat? Jak ji mám zbalit? už jsem zkusil snad všechno.

  kluk, 14 let, 15. ledna

  Ahoj,
  obávám se, že tě svou odpovědí nepotěším, ale pokud už jsi zkusil onu slečnu přesvědčit a nesetkalo se to s úspěchem, myslím, že její rozhodnutí budeš muset respektovat. Bohužel (nebo spíš naštěstí) neexistuje způsob, jak přimět nebo dokonce donutit jiného člověka, aby k někomu cítil sympatie nebo lásku. Pokud ses oné slečně před časem líbil, je možné, že ještě časem změní názor. Ale stejně tak je samozřejmě možné, že už k tobě zkrátka necítí nic, co by přesahovalo kamarádství - a ty se s tím budeš muset smířit.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Jak získat srdce dívky

  Ahoj Alíku
  Chtěl bych se zeptat Jak získat srdce dívky která se mi líbí
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 9. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jak získat srdce dívky, která se Ti líbí. Oceňujeme, že o tom přemýšlíš a hledáš cesty, jak dívku oslovit.

  V případě, že chceme získat něčí srdce, je důležité být tomu člověku nablízku, trávit s ním čas. Zkus tedy být více v její blízkosti, samozřejmě přiměřeně, aby to nebylo spíše vlezlé nebo otravné. Zkus také zjistit, co má ta dívka ráda, jaké má koníčky, co ji zajímá - třeba i ze školních předmětů. Na ta témata s ní můžeš zapříst rozhovor, něco zajímavého si připravit - můžeš ji tím zaujmout. Sblížení samozřejmě pomáhají i zdánlivě obyčejné věci, jako je hezký pohled do očí, úsměv, příjemný pozdrav nebo otázka po tom, jak se má. Pokud bys byl v situaci, že by potřebovala s něčím pomoci, je to přirozená cesta k tomu, jak se k sobě přiblížit.

  Také můžeš být ještě aktivnější a někam ji pozvat - do cukrárny, pizzerie apod., nebo i na výstavu, na procházku - co z toho Ti přijde nejpříjemnější pro Tebe i pro ni.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo to, co si přeješ,

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak komunikovat s holkami?

  Co bych měl zlepšit, když mi moc nejde komunikovat s holkami a stydím se že mi budou nadávat, nebo se semnou nebudou chtít bavit ?

  kluk, 14 let, 5. ledna

  Ahoj,

  v komunikaci s holkami Ti brání stud a obavy, že Ti holky budou nadávat nebo se nebudou chtít s Tebou bavit. Tvé obavy pro mě jsou pochopitelné, mívá to tak hodně kluků, než postupně nasbírají více sebevědomí. Myslím, že jde o důležitou dovednost, ve které se člověk zlepšuje napříč celým svým životem, a nejlepší radou je prostě to zkoušet.

  Rád bych Tě proto podpořil, abys s holkami mluvit postupně zkoušel, třeba z počátku v krátkých konverzacích. Budeš-li slušný, domnívám se, že není důvod, aby Ti za to někdo nadával, a v takovém případě by byla chyba spíš na její straně. Rozhodně zde na lince nejsme experti na komunikaci s opačným pohlavím, ani to není náš účel, myslím si ale, že může pomoci snažit se být dobrý posluchač, ptát se holek na věci, které je zajímají, na to, co prožívají. Taky mě napadá, že máš-li třeba sestru nebo sestřenici, můžeš si to zkoušet s nimi - začít prostě tam, kde se tolik nestydíš a postupně přecházet „na tenčí led“, čili tam, kde se cítíš méně jistý. Neměl by Tě odradit neúspěch, každá holka je jiná a každé sedí něco jiného, proto je třeba zkoušet navazovat komunikaci opakovaně.

  Užitečné také může být pobavit se s kamarády, jak to mají oni s navazováním komunikace s holkami, nebo se zeptat některého dospělého muže, např. táty, dědy, strýce apod.

  Přejeme Ti úspěchy v komunikaci s holkami.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Pomsta bývalé holky

  Ahoj alíku mám problém,
  před týdnem jsem se po 5ti měsících rozešel se svojí holkou se kterou jsem byl přes internet a jí se to hodně dotklo nebo jak by řekla ona „hodně jí to zničilo“ a já se s ní už nechci bavit a nechci s ní mít už ní společného, ale není to tak jednoduché ona říká že mě chce zničit ale neříká to furt ale jen občas a já se jí už snažil naznačit že si s ní nechci psát a ona vždy řekne že mě zničí tím určitým způsobem (nechci ho psát). Říká že odemě tím způsobem odežene všechny kámoše a rodinu. Tak se chci zeptat jestli nevíte jak se s touhle holkou která mi vyhrožuje a jsem si jistý že by to udělala (už to jednou zkusila) jak se s ní přestat bavit tak aby mi nic nemohla udělat ?

  kluk, 14 let, 28. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, jak se Tvoje bývalá holka chová po vašem rozchodu - mluví o tom, že jí to hodně zničilo a o tom, že Tě určitým způsobem zničí ona. Ptáš se jak se s ní přestat bavit tak, aby Ti nemohla nic udělat.

  Věřím, že je to hodně nepříjemné a že bys chtěl být v klidu, bez strachu, že se stane to, co bývalá holka říká. Aby se to nestalo, můžeš udělat několik věcí. Především by bylo dobře, abys vyjádřil lítost nad tím, že se bývalá holka cítí, jak popisuje. Kdybys vnímal, že je potřeba za něco se omluvit, můžeš se také omluvit. To, že si s ní nechceš psát, je v pořádku, máš právo si stát za svým. Ustupovat se nedá do nekonečna, pomáhá zachovat určitou pevnost. Samozřejmě, ta holka může udělat, co chce, pokud to není nezákonné, a může to udělat kdykoliv, nebo také může zvyšovat svoje požadavky - právě proto je dobré neustupovat.

  Pokud by se jednalo o něco vážného, neváhej o tom promluvit s někým z dospělých, například s rodiči.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Náklonnost k dívkám

  ahoj Alíku, mám takový řekl bych poněkud zvláštní dotaz. Je mi 14 let a přijde mi že se mi líbí spíše mladší holky a to ve věku tak 10-12 let. Samozřejmě líbí se mi i holky v mém věku, ale těch mladších si myslím že je víc. Vím že v dospělosti je celkem jedno když je někdo v páru mladší, ale v tomhle mém věku mi to přijde prostě strašně divné a cítím se trochu jako by ze mě v budoucnosti měl vyrůst nějaký pedofil. Je to tak, nebo bych to neměl nějak řešit?

  kluk, 14 let, 6. prosince 2022

  Ahoj kluku,

  Kvůli tomu, že se Ti líbí dívky o pár let mladší, než jsi Ty, se rozhodně trápit nemusíš. A to ani v případě, že se pod slovem „líbit se“ rozumí i pohlavní náklonnost. Dospívajícího jedince Tvého věku totiž může přitahovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy sexuální preference (dříve se používal výraz deviace, který je však dnes již zastaralý).
  Podle mezinárodního zdravotnického dokumentu označovaného „DSM“ (Diagnosticko-statistický manuál duševních poruch) lze za pedofilního považovat pouze jedince staršího šestnácti let, který pociťuje sexuální náklonnost k dětem, které jsou minimálně o 5 let mladší, než on sám, přičemž tuto náklonnost pociťuje alespoň po dobu půl roku nebo déle.
  Uvádíš, že Ti je 14 let. První podmínku tudíž nesplňuješ. Líbí se Ti dívky ve věku 10 – 12 let, tedy o 2 až 4 roky mladší, než jsi Ty sám. Druhou podmínku tedy také nesplňuješ. O třetí podmínce nemá smysl uvažovat, když nesplňuješ první dvě (musel bys splňovat všechny). Pedofilní tedy rozhodně nejsi.

  Stejně tak by bylo předčasné uvažovat o tom, co z tebe „vyroste“. Poruchy sexuální preference mají vrozený základ, avšak u jedince mladšího 16-ti let (přičemž dle nejnovějších poznatků lékařské vědy vše směřuje k tomu, že zmíněná hranice se brzy posune na 18 let) nelze dokonce ani určit jeho sexuální orientaci, natož pak diagnostikovat poruchu sexuální preference.
  Samozřejmě to neznamená, že bys měl s mladšími dívkami navazovat nějaké důvěrnější kontakty. Vzhledem k Tvému věku Tě sice chrání skutečnost, že dosud neneseš trestní odpovědnost, nicméně rodičům mladších dívek by mohlo dost vadit, kdybys s jejich dcerami navazoval podobně důvěrný kontakt, jaký by u dvou dospívajících lidí téhož věku (nebo s menším věkovým rozdílem, řekněme 1 – 2 roky) už nemusel být vnímán jako tak problematický. Chci tím říci, že kdybys například líbal v parku jedenáctiletou dívku, jistě bys tím vzbudil více pozornosti, než kdyby dívka byla řekněme čtrnáctiletá.
  Složitější období pro Tebe nastane, až překročíš věkovou hranici 15 let, zatímco naprostá většina dívek, které by se Ti líbily, bude ještě pod uvedenou hranicí. Ani to však nemusí být nepřekonatelný problém, protože některé dívky mají i ve věku nad 15 let stále ještě velmi mladistvý, téměř až dětský vzhled. Rozhodně by nebylo žádným problémem, kdyby sis ve věku 15 let našel dívku stejného věku, která by vypadala o něco mladší, než ve skutečnosti je, a přitom už by dosahovala příslušné věkové hranice.
  Navíc je docela dobře možné, že Tvůj zájem o dívky ve věku okolo 10 – 12 let není trvalý. Jak jsem již uvedl, v období dospívání nelze určit, zda projevy sexuální náklonnosti k osobám toho či onoho věku nebo pohlaví jsou nebo nejsou projevem nějaké poruchy či nikoliv. O tzv. pravou pedofilii se však s největší pravděpodobností jednat nebude, protože heterosexuální pedofilové (tedy ti, kteří jsou orientováni na děti opačného pohlaví) se většinou zaměřují na ještě mladší dívky, nejčastěji ve věku do 9 – 10 let, kdy se objevují první pohlavní znaky (růst ňader, pubické ochlupení a podobně).
  Náklonnost k dospívajícím dívkám není pedofilie, nýbrž tzv. hebefilie (čti [hébéfílie]). Jedná se o náklonnost k dívkám, které sice ještě nemají plně rozvinuté pohlavní znaky, ale jejich rozvoj u nich přece jen už začal. Velmi orientačně lze hovořit o dívkách ve věku okolo 10 – 14 let, i když jak už jsem výše naznačil, některé dívky mají „dětský“ vzhled déle, než většina ostatních. Jenže u chlapce Tvého věku se dost těžko dá hovořit o nějaké hebefilii, protože to by pak musely touto „deviací“ trpět nejméně dvě třetiny dospívajících chlapců. Také proto se o poruše dá hovořit až od věku 16-ti, respektive podle novějších názorů dokonce až 18-ti let. Náklonnost dospívajícího chlapce k dívkám na prahu puberty tedy nepředstavuje žádnou poruchu.

  Kluci a láska

  Jak pozvat holku na rande?

  Ahoj alíku nevíš jak pozvat holku na rande aby mě neodmítla. Děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 4. prosince 2022

  Ahoj,
  po přečtení tvého dotazu mi blesklo hlavou, že až jednou někdo vymyslí způsob, jak pozvat druhého člověka na rande, aby měl jistotu, že ho neodmítne, nejspíš dostane Nobelovu cenu :-)
  Ale teď vážně a bez vtipů: Obávám se, že jistotu, že tvé pozvání druhá strana neodmítne, nebudeš mít nikdy v životě. Vždy záleží především na vzájemných sympatiích, a ty se nedají vynutit. Co se týká způsobů pozvání na rande, záleží na tom, komu co vyhovuje a co preferuje. Někdo upřednostňuje přímý způsob, kdy se zkrátka rovnou zeptá, jestli by tak která slečna nešla například do kina nebo na procházku. Jiným lidem je zase sympatičtejší pozvolný postup, kdy se nejprve skamarádí, začnou se bavit a pozvání na rande postupně vyplyne.
  Záleží také hodně na tom, zda se spolu už znáte a bavíte, nebo se jedná o slečnu, se kterou ještě nejsi v kontaktu. Pokud už se spolu například kamarádíte, budeš mít pozvání samozřejmě jednodušší, protože ji můžeš v řeči někam pozvat. Hodně lidí také volí cestu, kdy toho druhého pozvou při chatování na sítích nebo přes telefon. Méně se při tom stydí, ale na druhou stranu je to zase méně osobní.
  Skutečně záleží na tobě, který ze způsobů zvolíš, ale na druhou stranu opravdu mnohem větší roli v její reakci bude hrát to, zda se jí líbíš a jsi jí sympatický, než způsob, kterým jí pozveš na rande.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Říct holce, že se mi líbí?

  Ahoj potřeboval bych pomoc je mi 14let a líbí se mě jedna holka ale nwm jestli se jí líbím i já ta holka se často se mnou baví píšeme si taky spolu ale i tak nwm jestli se jí mám přiznat nebo ne kdysi jsem jí už řekl že se mě líbí a ona mě napsala že mě má ráda jako kamaráda a že s nikým teď nechce chodit protože má teprv 13 let takže teď nwm jestli to mám vzdát nebo ne

  kluk, 14 let, 9. listopadu 2022

  Ahoj,

  píšeš nám, že se Ti líbí jedna holka, se kterou se společně často bavíte a píšete si. Kdysi Ti už řekla, že nechce s nikým chodit vzhledem k tomu, že má teprve 13 let. Přemýšlíš, jestli to vzdát, nebo ne.

  Když o situaci přemýšlím, vidím dvě hlavní cesty. První je o nic se nepokusit, a nechat věci, jak jsou, druhá je pokusit se. Říkám si, že když ji neoslovíš, zřejmě k žádnému vztahu nedojde, a když se pokusíš, šance, že k němu dojde, tady je. Je tu samozřejmě i riziko odmítnutí. Zkus popřemýšlet o tom, co je pro Tebe ta lepší cesta - obě situace si zkus představit a říct si, co bude třeba v budoucnosti, jak se na to všechno budeš dívat za čas. Tak můžeš najít odpověď. Možná bys to mohl probrat i s někým ze svého okolí, kdo Tě lépe zná a komu důvěřuješ.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Líbí se mi jedna holka

  Ahoj Alíku, potřebuji poradit
  Líbí se mi jedna holka. Ona to asi ví že se mi líbí ale já se nelíbím jí. Bohužel mi napsala pár věcí které mně dost ublížili. Ale přesto na ni myslím a nedokážu na ni zapomenout. Nevíte radu jak zapomenout či jak se s ní začít bavit? Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 7. listopadu 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že se Ti líbí jedna holka. Přijde Ti ale, že se jí nelíbíš, napsala Ti taky nějaké věci, které Ti ublížily. Rád bys věděl, jak zapomenout, anebo jak se s ní začít víc bavit. Mrzí mě, že teď zažíváš takové trápení.

  Zkouším si představit, že může být asi fakt těžké na to nemyslet, jen tak na ni zapomenout. Něčím Tě zaujala, v něčem se Ti líbí. Taky se Ti ale nelíbí to, jak se k Tobě zachovala, ublížila Ti. To sis určitě nezasloužil. Přála bych Ti, abys zjistil, jak to doopravdy s Tebou teď má - možná sama ještě hledá, co a jak, možná nechce vztah s Tebou rozvíjet, nebo možná naopak, ale neví, jak citlivěji na to, nebo něco jiného. To je spousta možností.

  Jak to doopravdy má, nejlépe zjistíš od ní. Pokud se na to cítíš, ráda bych Tě podpořila, abys ses o tom s ní otevřeně zkusil pobavit. Možná tomu budeš chtít dáš čas a pozorovat, co se bude dít, jak se k sobě budete chovat, nebo třeba budeš mít chuť něco zkusit, aby ses jí přiblížil.

  Možná i někdo v Tvém okolí, třeba kamarád, poradí, co by v podobné situaci dělal on, uvidí to zase jinýma očima. Neboj se to s někým podrobněji probrat, aby ses mohl „posunout“ dál, ať tak či tak, záleží na Tobě. Zároveň některé věci a jejich vyjasňování nejde uspěchat, tak přeji i dost trpělivosti. Můžeš se ozvat i na chat nebo na telefon Modré linky, kde je prostor všechno víc probrat.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Zájem o dívky

  Zdravím Alíku,
  Jsem kluk a posledních 12 let mě holky moc nezajímaly ale poslední dobou mi přijde že se mi holky prostě nějak líbí a přitahují je to divný prostě nevím proč se to doteď nedělo.

  kluk, 13 let, 23. října 2022

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k Tvému věku je naprosto normální, že se o dívky zajímáš více, než tomu bylo ještě v nedávné době. Zatímco v dětství a ještě i na počátku dospívání jsou pro většinu lidí mnohem důležitější vrstevníci téhož pohlaví, s nimiž tráví (někdy i podstatnou) část svého volného času a sdílí s nimi své zájmy a záliby, během puberty se většina dospívajících začíná zajímat také o vrstevníky opačného pohlaví, tedy chlapci o dívky a dívky o chlapce.

  Náklonnost dospívajících chlapců k dívkám a zájem o ně do určité míry souvisí se změnami, k nimž dochází v období dospívání. Nejedná se pouze o nárůst úrovně hladiny pohlavních hormonů k v krvi nebo o zvýšenou sexuální apetenci (doslova „chuť“ vykonávat nějaké sexuální aktivity), neboť tyto změny se nemusí projevit přímo ve formě zvýšeného zájmu o vrstevníky téhož pohlaví, nicméně už skutečnost, že během puberty se zvýrazňují rozdíly ve vzhledu (a částečně i chování) příslušníků obou pohlaví, přispívá k tomu, že chlapci začínají dívkám věnovat více pozornosti a pohlíží na ně trochu jiným způsobem, než bylo obvyklé v dětství před pubertou.

  Menší chlapec na dívky pohlíží jako na děti, které se od něj odlišují tím, že se trochu jinak oblékají a hrají si s trochu jinými hračkami, nicméně teprve v období dospívání dochází k rozvoji určitých tělesných znaků (u dívek je to například růst ňader a rozšiřování boků), které začínají vzbuzovat chlapcovu pozornost. Navíc některé dívky, aniž by si to samy uvědomovaly, dělají různé věci (drobné pohyby, gesta), jimiž upoutávají chlapcovu pozornost. Nejde o to, že by dívka chlapce přímo „sváděla“, nicméně i pro dívku je období dospívání časem plným změn, během nichž si uvědomuje, že by pro někoho mohla být přitažlivá.

  Nicméně kvůli zvýšenému zájmu o dívky se nemusíš znepokojovat. Možná, že Ti přinese řadu komplikací a někdy i trápení, zejména pokud se do některé z nich zamiluješ a ona nebude Tvůj zájem opětovat, nicméně je pravděpodobné, že jako většina ostatních dospívajících chlapců, také Ty přečkáš toto „kritické“ období bez úhony a hlavně bez „průšvihu“ (například v podobě nechtěného početí, k němuž může dojít při navazování zvláště důvěrného fyzického kontaktu mezi dvěma mladými lidmi, kteří se milují).

  Kluci a láska

  Mohu ji doprovodit domů?

  Ahoj poradno,
  Omlouvám se za další dotaz,ale nevím si rady. Zamiloval jsem se do jedné holky. Snažím se s ní bavit a už se s ní i trošku bavím. Chtěl bych ji doprovodit domů, jenže nevím jak jí to říct. Není to moc brzo abych ji doprovodil domů? Pořádně ji ani neznám a nevím kde bydlí. Kdybych ji měl doprovodit domů tak jak jí dát najevo, že se mi líbí?
  Předem děkuji za odpověď

  Ahoj,
  pokud jsi už s onou dívkou navázal kontakt a začal jsi se s ní bavit, máš za sebou první a v podstatě nejdůležitější krok. Během hovoru se jí totiž můžeš zeptat, kde vlastně bydlí a jestli bys jí případně mohl doprovodit domů - a bude to vypadat přirozeně a nenásilně. Jestliže s tvou nabídkou bude souhlasit, myslím, že už jí nemusíš nutně říkat, že se ti líbí, protože tvoje gesto je toho jasným důkazem.
  Pokud jsou sympatie oboustranné a budete se spolu dál bavit a třeba se i stýkat ve svém volném čase, váš vztah se bude dál prohlubovat a možná spolu začnete časem skutečně chodit.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Zamilovali jsme se, i když má kluka

  Mám menší problém...
  Začnu úplně od začátku. Jedna holka ze třídy si našla kluka ze třídy. Asi týden spolu chodili, ale potom učitelka tu holku přesadila ke mně. S tou holkou už se známe dlouho, ale teď jsme si začali rozumět a nějak jsme se do sebe zamilovali. Ten kluk to zjistil a přestal se s ní bavit. Myslím že je ta holka do mě zamilovaná, já taky, ale je mi docela líto toho kluka.
  Nejsem si jistý co mám dělat chtěl bych s ní chodit atd. Ale co ten kluk ? Mám mu nějak pomoct ?:-(
  Děkuji za odpověď

  Ahoj,

  situace, kterou popisuješ je zamotaná, to tak u vztahů často bývá. Tom co popisuješ, se děje docela často a vždy je to pro někoho bolestné. Vnímám, že jsi empatický kluk, záleží Ti na tom, jak se její, asi už bývalý, kluk cítí. Cením si toho, že přemýšlíš, jestli bys mu měl nebo mohl nějak pomoci. Rozhodně není Tvá povinnost, abys mu pomáhal. Pokud bys to měl dělat jen proto, že se Ti zdá, že bys měl nebo že se to očekává, asi by to nešlo z Tebe. Je Ti ho ale líto, tak si říkám, že to nebude ten případ. Možná bys mohl promluvit s tou holkou, říct jí, jak se cítíš a vymyslet spolu s ní, jak to s jejím bývalým klukem probrat. Je to hlavně mezi nimi dvěma, takže by možná stačilo, kdyby si s ním promluvila ona sama. Možná ale nebude chtít, což by bylo v pořádku. Pak je na Tobě, jestli bys s ním chtěl promluvit Ty sám. Věřím ale, že s rozchodem se nakonec vyrovná tak jako tak. Je to přirozené, setká se s tím v životě skoro každý z nás.

  Přejeme Ti hezké podzimní dny,
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jak jí říct, že se mi líbí?

  Dobrý den, začala se mi líbit jedna holka ve škole. Ale vůbec nevím jak jí to říci, myslím si že se jí taky líbím protože se mnou víc mluví. Strašně se mi líbí její vlasy a usměv. Prosím o radu.

  kluk, 11 let, 8. října 2022

  Ahoj,
  podle toho, co píšeš, se dá skutečně usuzovat, že vaše sympatie jsou vzájemné. Myslím, že není úplně nutné vyznávat spolužačce hned lásku, ale na tvém místě bych se spíš soustředila na budování vašeho vztahu. To znamená, že byste si spolu měli povídat, víc se poznávat a třeba spolu trávit i volný čas. Projevuj o ni zájem, ptej se na to, co jí baví, zajímá, co jí dělá radost... Můžeš jí navrhnout nějakou mimoškolní aktivitu, pozvat jí například do kina, nebo si jít společně zasportovat a podobně. Tím vším jí dáváš jasně najevo, že se ti líbí a že ji máš rád.
  Držím ti palce!
  Bára

  Kluci a láska

  Líbí se mi spolužačka

  Ahoj alíku líbí se mi holka ze třídy ale nevím jak jí to říct,. Moc se spolu nebavíme jen občas při nějaké společné práci ve škole např. Project. Nejvíce se mi líbí její postava a úsměv a mám rád když jsem v její blízkosti. Prosím o radu.

  kluk, 13 let, 27. září 2022

  Ahoj,
  sympatie druhému člověku se dají vyjádřit v podstatě nekonečným množstvím způsobů. A rozhodně nejde jen o přímé vyznání. Pro začátek by bylo určitě dobré, aby ses se spolužačkou začal bavit. Můžete si začít povídat například o školních záležitostech a přejít k tomu, co jí baví a co ráda dělá ve svém volném čase. Pokud bude tvé sympatie sdílet a skamarádíte se, budeš mít prostor k tomu, abys váš vztah rozvinul. Časem si například můžete domluvit nějakou společnou mimoškolní aktivitu a začít se stýkat i ve svém volném čase. A možná postupem času přejde vaše kamarádství i v něco víc.
  Držím ti palce!
  Bára